Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Doctor Strange udržel vedení, ale diváci houfně mizí z kin

Doctor Strange udržel vedení, ale diváci houfně mizí z kin

 16.05.2022

Ospalejší polovina května, kterou symbolizuje krásné počasí, hokejové mistrovství, finále fotbalové ligy či koncert Rammsteinů, se dle předpokladů musela spokojit jen s několika menšími novinkami. Že uplynulý víkend bude bojovat s poklesem Doctor Strange bylo jasné už několik měsíců, teď šlo jen o to, jak moc velký pokles to bude. 56 tisíc diváků a pokles 62% je o něco horší číslo než by si tvůrci přáli, ale vzhledem k ne úplně nadšeným recenzím a velmi podobným číslům z USA, to není úplně překvapivý sešup. Srovnatelně stejně dobří Captain Marvel či Thor: Ragnarok měli po premiéře pokles 2. víkend “jen” v průměru 50%, což napovídá, že druhý Doctor Strange jejich celková čísla nedožene a bude zřejmě rád za překročení hranice 400 tisíc diváků. Zatím to je 252 tisíc úhrnem, Doctor Strange 2 si tak mohl připsat pokoření tržeb prvního dílu, Black Widow či Občanské války. Jeho nejbližší výzvou bude cca 340 tisíc diváků u druhých Avengers, pak už se budou zřejmě sčítat jen drobky.

Velmi líné tempo si aktuálně nastavil také filmový Vyšehrad, který přidává jen cca 21 tisíc a celkově čerstvě překročil hranici 500 tisíc diváků. Tím pádem se překonání hranice 700 tisíc odsouvá z května na červen a jestli to takhle půjde s poklesy a počasím dále, bude to tedy ještě hodně bolet. Přitom na silnou konkurenci si stěžovat nemůže, česká novinka Ženy a život zahučela v propadlišti a za první víkend si připisuje pouhých 5,5 tisíce diváků. Je to tedy podobně ošklivý start jako Láska hory přenáší, která po slabém startu minulý víkend přináší ještě horší druhý víkend s propadem o 80% a příští víkend už možná v TOP 20 ani nebude. Vzhledem k tomu, že v TOP 20 jsou tématicky podobné kousky jako Po čem muži touží 2 (celkem 175 tisíc) či Známí neznámí (132 tisíc), potvrzuje se, že ještě donedávna nezpochybnitelná síla české “romantické” komedie slábne. Ty nejsilnější výtvory dosáhnou nově jen nad průměr a ty nejslabší jsou zralí na odstřel už při uvedení. Šance pro české streamovací platformy a online premiéry?

Pšenka nekvetla ani další novince, béčkovému animáku Ušák Chicky a Zlokřeček, který startuje až na 6. místě s necelými 5 tisíci diváky. Korunu dětských filmů stále pevně drží v rukou druhý Ježek Sonic, který už pokukuje po hranici 300 tisíc diváků. V Bradavicích i v ústředí Warnerů u producentů Fantastických zvířat, panuje dosti ponurá nálada, protože na tohle jinak zajímavé číslo si třetí díl spin-offu Harry Pottera nesáhne ani náhodou. První dva díly přitom sahaly po půl milionu. Nenáročné prcky ještě několik týdnů od premiéry stále baví Zlouni a pixarovská Proměna. Přidávají se sice jen větší stovky či malé tisíce, ale evidentně se dobré recenze stále mezi dětmi ve školkách a školách šíří stejně úspěšně jako aktuální rýmičky. Chodí se dokonce ještě i na druhou Bambitku, která se drží v TOP už pěkných 15 týdnů.

Když pomineme pro české diváky zbytečnou novou verzi kingovské klasiky Žhářka (slabý start pouze s cca 1700 diváky), zbytek žebříčku byl slušnou vybíjenou mezi filmy pro náročnější publikum. Na 10. příčce nová francouzská komedie Film roku, na 14. pozici nový český dokument o Pražském výběru, na 17. místě nová dánská komedie Divoch a TOP 20 potom uzavírá předpremiéra dokumentu Mára jde nebe. Diváci se počítají v malých stovkách, občas přelezou tisícovku a mají tendence útočit na starší kousky jako Seveřan či Promlčeno. V následujících týdnech to pro náročnějšího diváka bude stejně bohaté a pro distributora náročnějších filmů stejně bolestivé, tak uvidíme, zda se to vyvine v nějakou systémovější změnu.

Nadcházející víkend bude ještě méně výrazný než ten uplynulý a jedinou šanci na nějaké skóre má pokračování francouzské taškařice Co jsme komu všichni udělali. Jinak čekejme u provozovatelů multikin toužebné čekání na déšť a na nový Top Gun. Podle oficiálních údajů od Unie filmových distributorů se duben uzavřel s číslem 1,7 miliónů prodaných vstupenek, což z něj nejsilnější měsíc od startu pandemie. Nicméně o pravé oživení se zatím nejedná, čísla za leden až duben řadí rok 2022 někam na úroveň roku 2015, zatím rekordní rok 2019 byl v průběžných číslech za první třetinu roku zhruba o 50% lepší.
Doctor Strange vyčaroval skvělý otvírák, jen Spider-Man a Lavi byli aktuálně lepší

Doctor Strange vyčaroval skvělý otvírák, jen Spider-Man a Lavi byli aktuálně lepší

 09.05.2022

Že uplynulý víkend ovládne Doctor Strange bylo jasné už několik měsíců, teď šlo jen o to, jak moc jeho kouzlo bude mocné. Nakonec se počítadlo návštěvnosti zastavilo na číslovce 150 tisíc diváků za klasický víkend čtvrtek až neděle plus dalších skoro 20 tisíc ze středečních předpremiér. To je druhý nejlepší hollywoodský start od pandemické krize, lepší byl - ano správně - jen Spider-Man: Bez domova, který za první čtyři dny měl téměř 180 tisíc diváků. Nebýt Vyšehradu, byl by to druhý nejlepší vůbec, ale na Lavického zatím letos nikdo nemá. Pro Strange je to každopádně masivní posun od prvního dílu, který startoval jen s cca polovičkou. Aktuálně se tedy může pustit Strange do soupeření být mezi nejlepší pětkou filmů ze světa Marvel Cinematic Universe. První dvě příčky jen tak někdo nesundá (Avengers: Infinity War a Avengers: Endgame), poslední Spider-Man především ve své vytrvalosti nemá také obdoby, cílem teď bude překonat prakticky stejně výkonné starty Captain Marvel a Thor Ragnarok. Oba svůj start zhruba ztrojnásobili, což je takový MCU standard. Doctor Strange teď tedy míří maximálně někam k hranici 450 tisíc diváků. Ale jestli se ne úplně nadšené recenze rozkřiknout rychleji a blížící se letní trháky nabídnou lepší zábavu, možná nakonec i 400 tisíc bude úspěch. Doctor Strange táhl jinak poněkud ospalejší víkend a soupeřem mu byl z úctyhodné vzdálenosti pouze filmový Vyšehrad. Lavi však padnul o dalších 33% a vysněný půl milión mu o pár tisícovek během víkendu unikl, což svědčí o jistém ochlazení zájmu. Milión už je aktuálně zřejmě mimo hru, nejbližší metou teď zůstává 700 tisíc, která by mohlo padnout během května a pak už bude jeho osud hodně v rukou sezóny letních kin a úspěšnosti repríz. Jeho jediný vážnějším konkurentem je aktuální dvojka Po čem muži touží, která se sice jen závistivě může koukat na čísla prvního dílu, ale pořád to bude stačit stát se minimálně během léta nejúspěšnější českou romantickou komedií tohoto roku. Nového soupeře - slovenskou českou spolupráci s názvem Láska hory přenáší, rozprášila ve velkém stylu, novinka utržila během premiéry pouze 4 tisíce diváků.

Stále vysoko se v žebříčku drží Ježek Sonic 2 a suverénně už válcuje konkurenční Fantastická zvířata 3. Mezivíkendově klesá naprosto minimálně a ke své celkové částce přidává dalších 14 tisíc diváků. Než se přižene Doctor Strange, může se vyhřívat na třetím místě letošního žebříčku, ale zřejmě bez problému odolá i dalším hitovkám a udrží se v letošní desítce s číslovkou, kterou určitě bude přes 300 tisíc diváků. Nebýt nových Mimoňů, mohl to být letošní suverénní vládce dětských diváků. Naopak Fantastická zvířata už zařadila výrazně nižší rychlost, pouze plus 6,5 tisíc diváků a tady to zřejmě na 300 tisíc diváků ani nevypadá. Ještě, že to neviděl Harry Potter.

Ve zbytku žebříčků už se jede velmi volným tempem a rostlo se maximálně o pár tisícovek, především dvě novinky minulého týdne (Panství Downton a Promlčeno) prohučely rychle dolů a čeká je brzy výlet do zapomnění. O čest ještě bojují v žebříčku starší české kousky jako Známí neznámí a Poslední závod, vzdát se nechce také Seveřan, který už má skoro 30 tisíc diváků, takže například lepší skóre než Moonfall, Krotitelé duchů a brzy zřejmě i Vřískot, pokud byste tedy chtěli až takhle moc srovnávat. Nakonec tedy vlastně úspěch.

Následující dva víkendy se pořadí žebříčků moc nezmění. Teď nás čeká další zaměnitelná česká komedie Ženy a život či remake hororové Žhářky. Pořádných hodů se dočkáme až koncem května s příletem nového Top Gunu.
Ospalý víkend zachraňoval Vyšehrad, probudí diváky Doctor Strange?

Ospalý víkend zachraňoval Vyšehrad, probudí diváky Doctor Strange?

 02.05.2022

Co jde nahoru, musí jít i dolů. Po strmém nárůstu návštěvnosti za uplynulé čtyři víkendy tu máme silný propad, na filmy TOP 20 přišla aktuálně jen polovina lidí co o Velikonocích. Absence velkých novinek a hezčí počasí vyhnalo lidi mimo kina a nebýt Vyšehradu, byl by to těžký průměr. Lavi si jinak mohl připsat bezstarostný hattrick a potřetí v řadě ovládnout víkendový žebříček, tentokrát mu na to stačilo jen cca 53 tisíc diváků. V součtu už jich nabral více než 435 tisíc a skoro 75 miliónů v tržbách a soupeří prakticky jen sám se sebou. Vede samozřejmě letošní tabulku, a to s velkým náskokem, teď ho ale čekají větší zkoušky. Půl miliónů diváků padne během následujícího víkendu a pak bude mířit k hranici 700 tisíc, aby potvrdil status nej film od začátku pandemie. Vysněný milión je zatím ale hodně daleko a musel by se držet s lepšími čísly nahoře celé léto. Zatím to vypadá na hranici někde okolo 800 tisíc. Uvidíme co další víkendy a další oteplení.

Vyšehrad stínuje další česká komedie, dvojka Po čem muži touží zatím jen zoufale pokukuje po super číslech jedničky a po druhém víkendu má v součtu 132 tisíc diváků. Po premiéře padl film o 56%, což vůbec nejsou hezká čísla, ale tentokrát za to může spíše celkový nezájem diváků o kino než (ne)kvalita filmu. O polovinu diváků přišly i dětské filmy jako třetí Fantastická zvířata nebo druhý Ježek Sonic. Jak už se ukázalo minule, Sonic začíná na průběžné diváky Brumbála mírně předbíhat a má lepší předpoklady se udržet v žebříčku déle. Oba filmy mají zhruba okolo čtvrt miliónů diváků, budou však nejvíce citlivé na nadcházející jarní hollywoodské novinky.

Z dvou novinek týdne si vedl lépe český thriller Promlčeno, ale start o velikosti 8 tisíc diváků ukazuje, že hitovka se nekoná a Robert Sedláček má další kriticky relativně dobře přijatý ale diváky víceméně ingorovaný film jako byla už Rodina je základ státu nebo Muži v říji. Ještě hůře dopadlo pokračování britského kostýmního fenoménu Panství Downton, na Novou éru bylo zvědavo jen něco málo přes 3 tisíce diváků. Případná trojka se už českému distributorovi kupovat pro nás evidentně nevyplatí.

Ostatní filmy přisypávaly jen opravdu malé tisícovky, a pak si pojďme udělat shrnutí těch nejvíce sledovaných - animák Zlouni zatím 52 tisíc (podprůměr), historické drama Seveřan jen 25 tisíc (dalo se čekat), Známí neznámí necelých 130 tisíc (čekalo se více), Poslední závod 105 tisíc (asi maximum), Morbius 73 tisíc (malý zázrak kvůli příšerným recenzím), nový Batman 220 tisíc (taky maximum). V TOP 20 se také nepochopitelně stále drží Betlémské světlo a také obnovená Amélie.

Jak to bude s nadcházejícím víkendem je asi jasné. Do kin se chystá očekávaná slovensko-česká komedie Láska hory přenáší, která bude chtít využít stále ještě fungující i když slábnoucího kouzla tohoto žánru. A také ještě jeden skromný film původně nezávislého studia s podivným jménem Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství.
Laví ví, po čem muži a ženy touží a je to Vyšehrad

Laví ví, po čem muži a ženy touží a je to Vyšehrad

 25.04.2022

Po spanilé velikonoční jízdě se v českých kinech pořád jede na plné obrátky a může za to pořád česká produkce. Filmový Vyšehrad potřeboval pouhých 11 dní na to, aby se stal dle tržeb zatím nejúspěšnějším filmem letošního roku. Tajemství staré bambitky 2 má sice stále ještě o pár tisíc diváků více, ale 59,1 miliónů v tržbách může Lavimu závidět celá Sparta i s Křetínským. Mezivíkendově se kleslo “jen” o 40%, což sice je na český film hodně, ale byl to mimořádný výkop a pořád se hraje nejvyšší liga. Více než 100 tisíc za druhý víkend si mohlo připsat v novodobé historii pouze 9 dalších filmů jako třeba Avengers Endgame, Ženy v běhu či Bohemian Rhapsody a přesně do takové společnosti nyní filmový Vyšehrad patří. Milión diváků vypadá stále ještě nadějně, aktuálně z toho kouká minimálně 800 tisíc.

Síla Vyšehradu mohla být ještě o něco větší, kdyby ho částečně neoslabil další český film, který jde sice jiným směrem, ale ten překryv existuje. Pokračování romantické eskapády Po čem muži touží startuje s číslem 74 tisíc diváků a evidentně si letos myslí také na pořádný kus koláče. Jednička před čtyřmi roky byla cca o 25% lepší a celkově si připsala skoro 560 tisíc diváků. Když vezmeme poměr z prvního víkendu a strhneme ještě něco za podstatně méně přívětivé recenze, míříme zatím někam k číslu 300 až 350 tisíc maximálně. Z nástupu této konkurence logicky nemají radost tvůrci Známí neznámí, x-tý remake známé italské komedie poklesl o 68% a svojí sbírku 122 tisíc už o moc českých diváků nerozšíří. Oslavu také musí odložit tvůrci Posledního závodu, už už to vypadalo, že o víkendu padne hranice 100 tisíc, ale tachometr se zasekl těsně před cílem a zbylých 154 diváků padne zřejmě až dneska. Naopak zmrtvýchvstání převedl nový film Svěráků, Betlémské světlo vystoupalo o 110% a snaží se nahrabat alespoň ještě pár nových tisícovek diváků. Úhrnem jsme ale pořád na mizerných 74 tisících.

Do zajímavého závodu se z hollywoodských soupeřů pustila dvojka Fantastická zvířata a Ježek Sonic. Oba aktuálně shodně přidávají necelých 30 tisíc diváků za víkend, oba se pohybují okolo čtvrt miliónů diváků a oba lákají starší děti a rodiče, co si pamatují původní značku. Lepší vyhlídky má druhý Sonic, který má sice v nohách o týden více, ale jeho průběžná čísla jsou dokonce maličko lepší. Navíc má v zádech lepší vítr, už překonal v tržbách jedničku, naopak třetí Fantastická zvířata už se nálepky “nejméně úspěšný film z Bradavic” nezbaví a nepomůže jim ani deset bodů od Brumbála. Vyloženě dětským filmům aktuálně vévodí nenápadný animák Zlouni, po sympatickém startu přidává dalších 15 tisíc a pokud se něco mimořádného nestane, začne brzy dotahovat trvalky typu Proměna a Encanto. Slabé Příšeráky si už podal, slovenskou novinku Mimi a Líza ani za konkurenci považovat nejde, s necelými 1500 diváky první víkend bude v TOP 20 tak maximálně ještě jeden týden.

Náročnější kinematografii v TOP 20 zastupuje už prakticky jen Seveřan, zarputile bojující proti komerční konkurenci. Přidává dalších 5 tisíc diváků, ale jeho 20 tisíc celkem vypadá vedle Laviho a Brumbála jako statistická chyba. Ani novinka Notre-Dame v plamenech na rozdíl od skutečné události tolik záře nezpůsobí, první víkend na ní bylo zvědavo jen cca 1200 diváků. Vyzdvihneme tedy jen Amélii, která po 20 letech pokračuje v tažení za rekordní výdrží na špici, aktuálně už kroutí 40. týden. Třeba tuto komerční převahu nadcházející víkend změní český thriller Promlčeno z dílny ostříleného Roberta Sedláčka, naopak pokračování Panství Downton bude jen pro nejvěrnější fandy původního seriálu. O místo jedničky se tak porvou hlavně stávající favorité, teprve až následující víkend čekejme pořádnou šarádu s příchodem Doctora Strange.
Filmový Vyšehrad zboural kina, je to 3. nejlepší český start historie

Filmový Vyšehrad zboural kina, je to 3. nejlepší český start historie

 19.04.2022

Krásný prodloužený víkend zažila česká kina. Od čtvrtka do neděle zavítalo na filmy TOP 20 více než 360 tisíc diváků, takový nápor se odehrál naposledy o Vánocích léta páně 2019. Kdyby to takhle bylo dále, mohli bychom prohlásit poslední dva pandemické roky za špatný sen, ze kterého jsme se právě probudili. Nicméně každý víkend Velikonoce s horším počasím nebudou a koncentrace velkých filmů jako nyní se také moc neopakuje. A hlavně ne každý víkend má premiéru Vyšehrad.

Ano, pojďme si to říci na rovinu, filmový Vyšehrad zboural co mohl. Očekávání byla veliká, ale 173 tisíc diváků za první čtyři dny je ještě větší číslo, než kdo mohl tušit. Pouze dva české filmy za posledních 30 let měly lepší vstup do kin, a to Anděl Páně 2 v roce 2016 (188 tisíc) a Ženy v běhu v roce 2019 (177 tisíc). V historické tabulce nejlepších otvíráků podle diváků sice patří Vyšehradu “až” 19. místo, kromě české dvojice jsou před ním megahity typu Avengers, Hobit či Harry Potter, ale Julius Lavický je pro srovnání například stejně úspěšný jako Peter Parker aka Spider-Man: Bez domova loni v prosinci, který měl podobně hlasitý start. Je to tedy fantastický úspěch pro všechny zúčastněné a teď už bude jen záležet na vytrvalosti, aby poprvé od pandemie vysněný milión diváků padl. Vzhledem k tomu, jak nenáročná zábava to je a jak situace okolo nás je bohužel stále vážná, není to vůbec vyloučené. Film navíc provází i slušné recenze kritiků a ještě lepší reakce diváků, takže prostor pro vytrvalost nemohl být lepší. Na tenhle film se bude pravděpodobně chodit celé jaro i léto.

Vyšehrad: Fylm s odstupem stínovaly na druhé příčce Fantastická zvířata. Třetí díl vstoupil minulý víkend vstoupil do českých i světových kin s hodně smíšenými pocity, každopádně po druhém víkendu se zatím drží nad vodou. Propad jen 39% a celkově už tu máme 183 tisíc diváků. Ano, na první dva díly či čísla Harry Pottera to nemá ani náhodou, ale škodní producenti z českých tržeb rozhodně nebudou. I další dvě pozice okupují filmy pro mladší diváky. Moc pěkně si stále vede druhý Ježek Sonic, který po dvou a půl týdnech má už 212 tisíc diváků a než ho za chvíli smete Brumbál s Lavim, může se vyhřívat na letošní čtvrté příčce nejúspěšnějších filmů. Od dosavadní třetí ho dělí jen nějakých 5 tisíc diváků, a protože nový Batman už s včerejší online premiérou na HBO Max moc nepřidá (celkově 217 tisíc), velmi brzy ho předežene. A možná by ho i smetl oficiálně, ale dětské diváky uplynulý víkend zaujala také animovaná novinka Zlouni, která to vytáhla na moc pěkných 23 tisíc diváků v premiéře. Podobný start měla i pixarovka Proměna, ta poprvé výrazně ztratila a k vysněnému cíli 100 tisíc se ještě docela nadře.

Rozmanitou nabídku za uplynulý víkend ještě obohatila stále slušná návštěvnost české komedie Známí neznámí, ale tam je efekt Lavi cítit už více a dalších 15 tisíc diváků bude znamenat do dalších týdnů už jen menší přídavky. Překvapením je solidní start historické artovky Seveřan, na polonahé Vikingy bylo první víkend zvědavo skoro 11 tisíc diváků, což je na podobný typ filmů úspěch. Čekejme spíše střízlivější čísla další týdny, nicméně i Seveřan se podílel na skvělých víkendových číslech a patří mu za to uznání.

Naopak od 7. místa dolů už je to to podstatně horší. Morbius propad milosrdných 43% a celkově zatím 69 tisíc, vyberte si zda to podobně jako Betlémské světlo (zatím 71 tisíc) chcete považovat za úspěch nebo ne. Morbius ale na rozdíl od nového Svěráka v TOP 20 ještě pár týdnů vydrží. Snaží se ještě i Poslední závod, hranice 100 tisíc diváků by mohla padnout už tento víkend. Největší propad o víkendu zažili druzí Příšerákovi a jsou na cestě z TOP 20, neuspěje ani slovenské drama Stínohra. Nejsympatičtějším návratem do TOP 20 je obnovená premiéra Amélie z Montmartru, která se do kin vrací po 20 letech a může se pokusit o zteč stříbrné příčky žebříčků filmů s nejvíce týdny v TOP 20. Vede Avatar (53 týdnů), následují Ženy v běhu (43), Amélie aktuálně načala 40. kolo.

O nadcházejícím víkendu čekáme další nelítostnou bitvu hitů. Už do tak narvaného kotle nastoupí česká komedie Po čem ženy touží 2, která bude chtít navázat na megaúspěch prvního dílu s návštěvnosti skoro 560 tisíc. Podaří se to a nebo korunu české krále dál ponese Lavický?

DODATEK: V tiskové zprávě uvádí český distributor filmu Vyšehrad, že během premiérového víkendu vidělo více než 204 tisíc. To jsou celková čísla platná k pondělí 18. 4. 2022. Číslo 173 tisíc je pouze za období čtvrtek-neděle, tedy jak se standardně počítají víkendy. Dalších cca 7 tisíc pochází z předpremiér (pondělí až středa), pondělí potom přineslo 24 tisíc.

Návštěvnost kin víkend od 23. 6.
Top Gun: Maverick
Nejúspěšnější filmy 2022 v ČR
Vyšehrad: Fylm
Nejúspěšnější filmy 2022 v USA
Top Gun: Maverick
Nejúspěšnější filmy 2022 celkem
Top Gun: Maverick

Město

Praha - Brno - Ostrava - Plzeň - vše

Řetězce

Cinema City - Cinestar - Europa Cinemas

Typ

Multikina - Vícesálová - Malá - Letní

Projekce

2D - 3D - 4DX - IMAX

Technologie

2K - 4K - 35mm - 70mm - 16mm