Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

O vánočním víkendu vládl Avatar, ale jeho tempo prudce zpomaluje

O vánočním víkendu vládl Avatar, ale jeho tempo prudce zpomaluje

 27.12.2022

Dárky jsou rozbaleny, salát už došel a z cukroví zbývají jen poslední kousky. Vánoční svátky tentokrát vyšly přesně na víkend, a proto jsou čerstvé výsledky tentokrát až v úterý. Návštěvnost kin sice v souhrnu filmů TOP 20 vyšla přes 150 tisíc diváků, ale 100 tisíc dodal jeden megafilm, 15 tisíc jedna novinka a všichni ostatní už víceméně jen přihlíželi. Po bujaré oslavě minulý víkend je to tedy mírné vystřízlivění a už teď se můžeme bát, co přinese novoroční kocovina.

Nejspokojenější zatím může být druhý Avatar. Po skvělém otevíráku minulý víkend logicky dupnul o Vánocích na brzdu a popadal zhruba o 60%. I tak je to dalších 95 tisíc diváků a když k tomu přičteme čtvrt miliónu z prvního víkendu a dalších skoro 100 tisíc z předvánočního pondělí až středy, máme tu už v součtu 460 tisíc diváků. Takže ano, čtete správně - před Vánoci se chodilo na Avatara 2 lépe než o samotných Vánocích. Je vcelku očekávané, že do konce roku padne hranice půl miliónu diváků, ale v kalendářním žebříčku letošního roku už se ze své současné čtvrté pozice nevymaní, korunoví soupeři na medailových pozicích (Top Gun 2, Mimoni 2, Vyšehrad film) jsou přece ještě o pořádný kus dále. Avatar 2 ale hraje na vytrvalost, podobně jako jednička chce držet pozice během suchého ledna a února a trvale vábit diváky, kterým v kinech bude chybět cokoliv zajímavého.

Varovným signálem je ale jeho pokles, který je typický pro trháky vyhnané reklamou a ne pro filmy, co si tvrdě svoji pověst vybojovaly. První Avatar donesl první víkend sice jen 111 tisíc diváků, ale i během vánočního víkendu v roce 2009, který vyšel podobně jako letos, měl pokles jen o 20% a bylo na něj tehdy zvědavo cca 87 tisíc diváků, tedy skoro stejně jako letos na dvojku. Dalších 5 víkendů jeho víkendová čísla prakticky neklesla a držela se v průměru 70-75 tisíc. Pokud tedy křivka dvojky začne silvestrovský a nebo první lednový víkend prudce zpomalovat, víme, že je tu problém.

Zatím ovšem může dál klidně panovat, protože široko daleko není odpovídající soupeř. Animovaný Kocour v botách: Poslední přání se pokouší o podobný comeback po letech jako Avatar, pokračování přichází po dlouhých 11 letech. Zatím je z toho start s číslovkou 15 tisíc diváků, což je podstatný pokles oproti jedničce, která otevřela za 40 tisíc a celkově přivábila skoro 300 tisíc diváků. Pamětníků partičky okolo zeleného Shreka je tu tedy zatím méně než modrých Avatarů a do dalších týdnů to bude chtít zabrat. Typicky, když česká konkurence nespí a i během vánoc většina českých kinopohádek držela (Princezna zakletá v čase 2) či dokonce výrazně stoupla (Princ Mamánek), a to i navzdory silné televizní konkurenci. Například Tajemství staré bambitky 2 se vrátilo do TOP 20 i když se promítalo na Štědrý den v televizi, kino zážitek si chtělo zhruba 1 500 diváků dopřát i přes pohodlnou volbu doma také u dalších starších filmů jako Top Gun: Maverick či Divnosvět.

Během Vánoc vytáhli kinaři z archivu ještě i další osvědčené domácí kousky jako Planeta Praha nebo Jan Žižka, protože (nebo přestože) se tematičtějším zahraničním filmů jako Mikulášovy patálie nebo Šílená noc moc nedařilo. Vážné filmy prakticky zmizely z TOP 20 a jejich čest zachraňovala jen nenápadná biografie Whitney Houston, která jako druhá novinka týdne přinesla necelých 3 000 diváků. Německá komedie Srdeční záležitost půjde srdnatě jako jediná novinka nadcházející víkendu se porvat s favority i silvestrovskými předsudky. ale upřímně nás spíše bude zajímat, jak se s přelomem roku bude dál prát Avatar.
Avatar 2 zachránil česká kina 2. nej startem všech dob. Vydrží i další týdny?

Avatar 2 zachránil česká kina 2. nej startem všech dob. Vydrží i další týdny?

 19.12.2022

Zachránce kin je tu, Avatar 2 konečně vstoupil do českých kin. A je to tedy pořádně macatý otvírák - téměř 243 tisíc diváků za čtvrtek až neděli, dalších skoro 22 tisíc diváků ze středečních předpremiér. Pouze 3 jiné filmy podobným způsobem pobláznily v premiérovém víkendu české diváky. Sedmého Harryho Pottera (246 tisíc) a první Padesát odstínů šedi (254 tisíc) by teoreticky druhý Avatar překonal pokud by si započítal právě i čísla z předpremiér a mohla by tak jeho stříbrná pozice být ještě více blyštivější. Ostatně stříbrnou pozici má potvrzenou v přepočtu na tržby (téměř 48 miliónů Kč plus další 4 miliony z předpremiér). Ve všech měřítkách ho tak v očích českých diváků překonává pouze jeden jediný film, a to je samozřejmě Avengers: Endgame, který s čísly 344 tisíc diváků a 58 miliónů Kč tržeb zůstává a ještě dlouho zůstane dlouho nepřekonanou jedničkou.

Majitelé kin tak mohou spokojeně vyhlásit předčasného Ježíška, po dlouhých týdnech zmaru a bídy to byl skutečně masivní víkend. Jedním dechem s otvíráním šampaňského je ale ovšem dobré zmínit otazníky nad tím, jak to bude vypadat dál. Půjde aplikovat na druhého Avatara stejná měřítka jako před 13 lety na jedničku? Ten kdysi otevřel s ani ne polovičními čísly - 111 tisíc diváků. Ale už tenkrát to stačilo na TOP 5, dneska je první Avatar až v šesté desítce - ano, více než 50 filmů od té doby bylo během prvních čtyř dnů úspěšnějších. Kouzlo prvního Avatara ale spočívalo v jeho trvanlivosti, celý rok 2010 po prosincové premiéře 2009 prakticky neopustil TOP 20 a svoje úvodní číslo dokázal při prvním uvedení zdvanáctinásobit na více než 1,3 miliony diváků. Takový multiplikátor byl ale pro zahraniční filmy naprosto výjimečný a ani letošní fenomén Top Gun Maverick ho nedokázal dosáhnout, když (zatím) uzavírá na devítinásobku startu.

Druhý Top Gun začínal také mnohem skromněji (88 tisíc) a obecně platí, že čím větší start, tím menší výdrž. Pro masivní otvíráku jako Avengers, Harry Potter nebo Star Wars zájem po premiéře prudce klesá a nakonec se finální číslo v průměru objeví někde okolo trojnásobku. Tady by tedy mělo být teoreticky i nejmenší skóre v počtu diváků, kterého by měl Avatar: The Way of the Water dosáhnout - zhruba 750 tisíc teď bude hranice úspěchu. Vylepšit ho půjde jen za předpokladu, že po očekávaném propadu první vánoční víkend nakonec najede na nenápadné, ale velmi účinné lednové a únorové víkendy, kde je o trháky nouze. Avatar tímto stylem před 13 lety úřadoval na pozici jedničky TOP 20 prakticky celý leden a únor 2010, jak se lidé nemohli jeho technického a vypravěčského stylu nabažit. A díky dražšímu 3D vstupné posbíral neskutečné peníze už tenkrát, 194 miliónů Kč odolávalo na vrcholu českého žebříčku téměř 9 let, než ho o prvenství připravilo drama Bohemian Rhapsody. Letošní obnovená premiéra Avatara jedničky po několika menších uvedeních v průběhu minulého desetiletí tuto obří sbírku jen drobně rozšířila (cca 60 tisíc diváků a 10 miliónů tržeb).

Postavit proti druhému Avatarovi v kinech jinou větší novinku si žádný distributor netroufl, pouze nový Kocour v botách, taktéž oživený po velmi dlouhé odmlce (11 let), zkouší prvních pár tisícovek v předpremiérách, než otevře oficiálně před Štědrým dnem. Podobným pohledem do minulosti je také fajmšmekrovská kinopremiéra Doručovací služby čarodějky Kiki, která se k nám jako odměnu pro fanoušky studia Ghibli dostává po dlouhých 33 letech od premiéry. Zatím ji ocenilo necelých 600 diváků. A když už jsme u těch premiér do konce roku, další obnovenou premiéru čeká ve čtvrtek první Fimfárum Jana Wericha. Jedinou novinkou tak bude o Vánocích životopisné drama Whitney Houston, které má zatím nulovou propagaci.

Dál tedy bude českým kinům vládnout Avatar, protože ostatní se aktuálně zmáhají jen na drobné. Vánoce by mohly pomoci pohádkám a českým filmům jako Princezna zakletá v čase 2, Vánoční příběh, Největší dar, Princ Mamánek či Grand Prix, které si mohou vylepšit svoje zatím střídavě úspěšné skóre. Ještě se daří animákům, skoro půl roku staří Mimoni 2 mají skoro stejné víkendové tempo jako týden staré Mikulášovy patálie, takže tady je o preferencích také jasno. Po vánocích zřejmě zmizí ze žebříčků také Black Panther 2 (219 tisíc diváků a už to fakt dře) a brzy také Jan Žižka (344 tisíc), který přidává posledních stovek než se vrhne na streamy.

Příští žebříček čekejte až v úterý 27. prosince.
Další tragický víkend v českých kinech, čeká se na zachránce Avatara

Další tragický víkend v českých kinech, čeká se na zachránce Avatara

 12.12.2022

„Nejtemnější noc je vždycky před úsvitem“ říká jedna slavná filmová postava. A nic to nepopíše lépe než aktuální situaci v českých kinech. 87 tisíc diváků za filmy v TOP 20 je druhý nejhorší víkend roku a prodlužuje to tak nelichotivou sérii, kterou započal už minulý víkend, který byl čtvrtý nejhorší. Absence slevových akcí, typických pro předvánoční období, absence velkých hitů, opět typických pro předvánočních období a ekonomické starosti většiny lidí, tentokrát hodně netypických, se protnuly v dokonalou bouři, která aktuálně trápí (nejen) česká kina. Doufejme, že nástup Avataru 2 už tento čtvrtek vrátí kinům naději.

Slepými mezi jednookými se stal potřetí za sebou Vánoční příběh s 18 tisíci diváky. To sice není druhý či nejhorší, resp. nejslabší vítěz víkendu tento rok, ale i tak to potvrzuje skokové propady v zájmu. Od premiéry před třemi týdny ztrácí Vánoční příběh každý víkend zhruba třetinu až čtvrtinu. Má tedy už splněno v překonání stotisícové hranice a tudíž může prohlásit, že i v tak slabém kino období zaznamenal nějaký úspěch.

Podobně bude chtít po historii stejnou omluvenku Princezna zakletá v čase 2, ta na třetím místě víkendu přidává 9 tisíc diváků, nicméně nic nemohlo zkazit tvůrcům náladu po skvělém otvíráku náladu tak, že jejich film po měsíci v kinech ještě ani nezdvojnásobil premiérová čísla. 122 tisíc diváků a už to zřejmě zásadně růst nebude. Další pohádka, Největší dar, si s Princeznou vyměnila místo, klesla na čtvrté a klesla o více než 30% od předchozího víkendu. S tímhle tempem to bude ledva 50 tisíc diváků, takže hluboko v poli poražených letošního roku. Zuby nehty se drží v TOP 20 ještě Princ Mamánek, který 100 tisíc diváků pokořil už předminulý víkend a na víc už mu síly nezbyly.

Mezi českou trojicí se nahoře drží ještě Black Panther 2, jehož aktuální účet zní na 216 tisíc diváků. Růžová budoucnost ho už moc nečeká, protože poslední marvelovka je z hlediska cílové skupiny nejohroženější při očekávaném hurikánu jménem Avatar. Animák Divnosvět na pátém místě také promeškal zaznamenat větší úspěch, nových 8 tisíc diváků už příští víkend nezaznamená. Částečně protože Avatar, částečně protože nemá takový potenciál pro kinaře, kteří klidně dál budou hrát druhé Mimoně nebo Šoumena krokodýla.

Na šestém až osmém místě najdeme konečně dvě novinky týdne. Lepší byl nakonec krvavý vánoční film Šílená noc, který otevírá se 6 tisíci diváky. Překonal tak překvapivě dětský film Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo, který začíná se 4 tisíci diváky, jenže vstupuje do mnohem tvrdší konkurence z Čech i zbytku světa. Ve zbytku žebříčku se potácí s pár tisícovkami kromě výše zmíněných filmů ještě doznívající česká komediální ekipa (Grand Prix, Za vším hledej ženu), zahraniční dramatická skupina (Menu, Trojúhelník smutku, Fabelmanovi) či kombinace (Hranice lásky, Il Boemo). Nicméně největším zadostiučiněním týdne se stává Top Gun: Maverick, který konečně – po 28 týdnech v českých kinech – překonává magickou hranici 800 tisíc diváků. Je to hezká labutí píseň na rozloučenou a může tak už odejít na zasloužený odpočinek.

Své žezlo předává filmu, který je také pokračováním po hodně dlouhé době. Opět tedy jedna závěrečná otázka – za kolik druhý Avatar otevře v českých kinech? Jednička pro srovnání před 13 lety začínala s 111 tisíci diváky, nakonec toto číslo díky několika opakovaným uvedením zdvanáctinásobila (!!!). Dodneška je s 213 milóny Kč druhým nejvýnosnějším filmem v českých kinech (lepší je pouze Bohemian Rhapsody), Top Gun: Maverick je mimochodem číslo 6 (146 miliónů). Budeme tedy od příštího víkendu či v dalších týdnech přepisovat jiné rekordy? Přejme si to, protože pokud Avatar skutečně nebude superúspěšný, budoucnost vybraných kin tím dostává povážlivou trhlinu.
Další mizerný český víkend nezachránila ani nová pohádka

Další mizerný český víkend nezachránila ani nová pohádka

 05.12.2022

Jestli jste si mysleli, že předchozí víkend byla malá návštěvnost kin, tak to počkejte, až uvidíte tu aktuální. Do setmělých sálů si poslední víkend našlo cestu na filmy TOP 20 jen zhruba 98 tisíc návštěvníků, ve srovnání je to 4. nejhorší víkend roku 2022. Avatar 2 je pořád ještě daleko a kinaři zatím nepřistoupili ke klasickým slevovým akcím. Bez toho nemůžeme čekat následující týden a půl zlepšení.

Víkendový žebříček podruhé za sebou ovládla novinka Vánoční příběh. Ta po premiérovém víkendu klesla zhruba o třetinu a přilákala nových 25 tisíc diváků. Za týden a půl nasbíral Vánoční příběh téměř 85 tisíc diváků a nebude pro něj problém pokořit magickou stovku. V přímém srovnání s loňským vánočním filmem Přání Ježíškovi je to o něco slabší tempo (celkem 173 tisíc) a jestli se nechce Vánoční příběh spokojit jen se stovkou, bude muset uhrát co nejvíce v nejbližších dvou týdnech než dorazí opravdové Vánoce. Zatím je to ale jediný film, který dokáže běžným návštěvníkům Vánoce trochu přiblížit, protože dvě nové české pohádky se navzájem vyautovaly.

Princezna zakletá v čase 2 po vynikajícím nástupu dál padá, přilákala pouze nových 10 tisíc diváků a celkem má 110 tisíc. Propad je způsoben jednak příliš drsným dopingem během prodlouženého víkendu okolo 17. listopadu a pak také nástupem konkurence. Dva týdny po premiéře Princezny totiž odstartovala další pohádka Největší dar. Start 15 tisíc diváků sice není nijak super, ale stačilo to v současné mizérii na druhou příčku víkendu dle diváků. A to je v TOP 20 ještě Princ Mamánek, který po měsíci a něco v kinech přidává už jen 1500 diváků a nechal se v celkové návštěvnosti předehnat právě Princeznou. Každopádně - tři nové české pohádky v rozmezí 6 týdnů - to už je i na českého diváka milujícího pohádky až až.

Bratrovražedného souboje českých pohádek využil Black Panther 2, který si užívá poslední víkend před tím než ho za týden a půl semele Avatar 2. Aktuálně plus 11 tisíc a celkem 204 tisíc diváků, jestli ale opravdu s nástupem Avatara padne, pak zřejmě nebude jeho číslovka více než 220 tisíc. Tedy méně než 240 tisíc diváků na kolik srovnání s jedničkou to zpočátku vypadalo.

Ve zbytku žebříčku už tolik zajímavostí není, pouze 2 další filmy dokázaly přilákat za víkend více než 8 tisíc diváků - disneyovka Divnosvět a česká komedie Grand Prix. Zbytek pelotonu už sbírá jen drobné, konkrétně 1 až 3 tisícovky diváků na film. A je jedno, jestli jsou to náročnější kousky jako Hranice lásky či il Boemo nebo dětské věci jako Šoumen krokodýl nebo Mimoni 2. Mezi ně se zamíchaly zbylé dvě nevýrazně novinky týdne - dramatická rekonstrukce Když promluvila a malé české drama A pak přišla láska…Obě dvě mají sotva tisícovku diváků a není vůbec jisté, jestli je uvidíme v žebříčku příští víkend.

Mizerná celková návštěvnost českých kin zkazila oslavu Top Gun: Maverick. Už už to vypadalo, že v týdnu a o víkendu přijde zhruba 700 diváků a padne magická hranice 800 tisíc diváků. Nakonec přišlo jen zhruba 550 a k překonání chybí ještě 172 lístků. Podaří se následující víkend? V něm nás čekají divácky průměrné novinky jako drsná Šílená noc či dětský film Mikulášovy patálie: Jak to všechno začalo. Všichni už ale počítají dny a hodiny do premiéry Avatara 2. Zbývá ještě 9 dnů.
Další slabý český víkend zachránil Vánoční příběh

Další slabý český víkend zachránil Vánoční příběh

 28.11.2022

Co šlo nahoru, musí jít zákonitě i dolů. A po masivním nárůstu návštěvnosti kin v předchozím prodlouženém víkendu, tu máme zpět průměrná a neradostná čísla. 134 tisíc diváků pro filmy TOP 20 je pro změnu nejhorší číslo za poslední měsíc a půl a zhruba půlka toho, co jsme zažili víkend před tím. Většina filmů popadala ještě víc než o polovinu, protože si třetinu návštěvnosti ukrojila česká novinka Vánoční příběh.

Ta vytáhla hned několik triumfů - kromě vánoční atmosféry také ještě stále slušný režijní kredit Ireny Pavláskové, která umí slušné hitovky (Bestiář, Fotograf) a hlavně hvězdné obsazení typu Karel Roden, Oldřich Kaiser či Jiřina Bohdalová. 40 tisíc diváků plus dalších skoro 7 tisíc z předpremiér je zhruba stejný start jako mělo tématicky podobné Přání Ježíškovi před rokem. Vstupuje však do mnohem větší konkurence českých filmů a mnohem méně přívětivé atmosféry v kinech, takže očekávaných 200 tisíc diváků bude hodně náročný boj.

A že je potřeba pracovat dobře s očekáváním, to by mohla vyprávět druhá Princezna zakletá v čase. Po velmi pěkném otvíráku minulý týden (67 tisíc) se tento víkend bez dopingu prodlouženého víkendu propadla o hrozivých 72% a ještě ani nepřekonala 100 tisíc diváků. Sice už předehnala svoji předchůdkyni, ta však sbírala jen drobné během prvního roku pandemie, takže to není až tak výrazný výkon. A přibývá konkurence - Princ Mamánek se už sice pohybuje někde okolo 10. místa s průměrem 3 tisíce diváků za víkend (a 102 tisíc celkem), ale v druhé desítce nastupuje v předpremiéře další nová česká pohádka - Největší dar. Příští víkend čekejme proto pořádnou řežbu o dětského diváka a předvánočně naladěné rodiče.

Naopak zahraniční dětská konkurence se české pohádky moc bát nemusí. Na čtvrtém místě víkendového žebříčku sice startuje Divnosvět, ale nová disneyovka vyloženě zklamala i ve své rodné domovině a ve zbytku světa se to nespraví. 16 tisíc diváků za první víkend sice není takový výbuch jako v USA, ale čekejte velké propady příští víkend. Drobné si navíc u dětských diváků ještě rozebírají relativně nové věci jako Šoumen krokodýl či vyloženě filmy pro dětské pamětníky jako x měsíců staří Mimoni 2 či Princezna rebelka.

Víkendovou dvojkou se osamoceně v boji o klasického multiplex diváka stal druhý Black Panther. Po pěkném startu a ne úplně odpovídajícím číslům za druhý víkend tu máme probuzení do reality a pád o 67%. V součtu jsme zatím na číslovce 189 tisíc diváků a je to pořád těch 10 až 15% ztráta na jedničku, která se s dvojkou táhne už od premiéry. Cílová meta tak zatím vypadá na nějakých cca 250 tisíc diváků, daleko za jinými letošními marvelovkami (Thor 4: 463 tisíc, Doctor Strange 2: 371 tisíc) a určitě i pod TOP 10 letošního roku. Těšit tak Black Panthera může jen očekávaná výhra na Black Adamem, který s odřenýma ušima právě překročil hranici 100 tisíc diváků. Příští týden už bude The Rock zřejmě mimo TOP 20.

V něm bude o pozice bojovat nejen už zmíněný Vánoční příběh, ale i pro zase další česká dramedy A pak přišla láska. Bez větších šancí budou vážné novinky jako Jízda na hraně či Když promluvila, ostatně jak moc diváci nevyhledávají náročnější témata by mohl vyprávět Steven Spielberg, když se svojí novinkou Fabelmanovi přilákal v premiéře jen cca 2 tisícovky českých diváků. Nejzajímavějším příběhem příštího víkendu však bude upřímně Top Gun: Maverick jehož počítadlo návštěvnost se aktuálně zastavilo na čísle 799 272 a my mu upřímně přejeme, ať do kino důchodu odejde se s překonáním magické hranice 800 tisíc, kterou za posledních 30 let překonalo jen 31 jiných filmů.