Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Black Adam a The Rock při startu nepřesvědčili, málem je sestřelila Hana Vagnerová

Black Adam a The Rock při startu nepřesvědčili, málem je sestřelila Hana Vagnerová

 24.10.2022

O víkendu mělo skončit suché období českých kin, ale nakonec se toho až tolik nezměnilo. Očekávaný Black Adam nakonec startuje s velmi průměrnými čísly a dle aktuálních čísel nenaplní naděje všech, kteří čekali slavný návrat blockbusterů. 34 tisíc diváků za první víkend je sice zhruba v mezích toho, co nosí většina ostatních filmů z DC univerza, ale ani super hvězdný The Rock nepomohl nepřesvědčil české diváky, že je sám o sobě stejná extraliga jako Batman nebo Superman. Ti dál s otvírákem okolo 80 tisíc vedou tabulku nej startu DC Extended Universe u nás, Black Adam ani ne s polovičkou je někde na úrovni svého souputníka Shazama. Míříme aktuálně někam k hranici 100 tisíc diváků, což je mimochodem aktuálně někde na úrovni třetí desítky letošního roku. Blockbuster, co by tedy nahnal diváky zpět do kin, se tedy zatím nekoná.

Pravým opakem Black Adama byla o víkendu česká romantická komedie Za vším hledej ženu. Tento typ filmu je už sám o sobě také franšíza a po slavných předchozích letech musí také po covidové pauze bojovat o každého diváka a divačku. Hana Vagnerová a spol dokázali přinést slušných 31 tisíc diváků, což samozřejmě je daleko od první ligy typu Po čem ženy touží 2, ale je to na podobné úrovni, jako letos předvedlo třeba Srdce na dlani nebo Střídavka. Výdrž těchto filmů bývá rozhodně lepší než u komiksových spektáklů, takže 100 tisíc byla měla být formalita a pokud vše půjde dobře, můžeme se zastavit někde okolo číslovky 150 tisíc. Tzn. i když měl The Rock lepší start, dlouhodobě to hraje pro Hanu Vagnerovou.

Spokojeni mohou být také distributoři filmů na třetí a čtvrté pozici. Hororový Úsměv potvrzuje dobrou šeptandu a mezi víkendově opět o pár procent stoupl, už tak překonal hranici 56 tisíc diváků a vyšoupl Černý telefon z pozice nej hororu letošního roku. Nový Halloween mu může jen tiše závidět, má jen třetinové tempo a s koncem strašidelného období na přelomu října a listopadu půjde zřejmě brzy z TOP 20. Sympaticky se také uvedl životopisný film Il Boemo. Hudební skladatel Josef Mysliveček sice není takové jméno jako Wolfgang Amadeus Mozart, ale jeho Češi mu rozumějí a přišlo i přes komplikovaný název na jeho film zhruba 13 tisíc diváků. Ano, Jan Žižka otevíral za 100 tisíc plus, ale tady jsme na úrovni vážného dramatu o hudbě, ne hollywoodském masakru ze středověku. Uvidíme, jak se mu bude dařit dále. Mimochodem Žižka se stále ještě drží v první desítce, aktuálně už drží číslovku 320 tisíc diváků.

O minulém víkendu se také dařilo slušně dětským filmů. Vytrvalost Mimoňů 2 asi už nemá cenu moc komentovat, reportovat budeme až případných 700 tisíc diváků (chybí 2-3 týdny). Po ospalém startu jen minimálně klesá celovečerák Websterovi, na který alespoň podle oficiálních údajů nepřišel skoro nikdo v týdnu, ale o víkendu stíhal Mimoně. V TOP 20 se drží ještě stále Liga supermazlíčků (i když je na HBO Max) či Princezna Rebelka, vodu si také přišel otestovat před premiérou nový Šoumen krokodýl. Podzimní prázdniny začínající už ve středu budou určitě dobrým motivátorem pro všechny animáky nabrat výjimečnou návštěvnost.

O vážnější filmy moc zájem nebyl (Spolu -30%, Banger -48%, To nic, drahá - 40%), daří se jen oceňovanému snímku Trojúhelník smutku. O prodlouženém víkendu ohraničeném státní svátku se o více pozornosti poperou již zmíněné animáky, ti dostanou kromě Šoumena krokodýla ještě konkurenci v podobě české pohádky Princ mamánek. Silná bude nabídka dokumentu (Adam Ondra, PSH) a poslední halloweenský záchvěv prožijí horory (Ďáblova kořist). Výraznější čísla ale čekejme až první (Hranice lásky a opět Hana Vagnerová) a hlavně druhý (Black Panther 2) listopadový víkend.
Jen o něco nadějnější víkend v českých kinech vyhrál horor Úsměv

Jen o něco nadějnější víkend v českých kinech vyhrál horor Úsměv

 17.10.2022

Obnovená premiéra Avatara skončila svou krátkou, ale intenzivní cestu českými kiny, a tak se konečně mohly starší i novější filmy poprat o první pozici víkendové TOP 20. Opět to byl velmi napínavý souboj, mezi prvním a pátým místem je jen rozdíl 1 800 diváků nebo chce-li půl milionu korun v tržbách. Není to ale tím, že bylo v kinech tolik zajímavých hitovek, spíš naopak, nabídka je stále tak slabá, že veskrze průměrné filmy mají šanci se dostat alespoň na hranici svých možností. A tím, jak se zdá je podobně jako minulý víkend zhruba vzorek 12.000 lidí.

Na diváky a tržby vyhrál překvapivě horor Úsměv, který kroutí už svůj třetí víkend, ale zatím nejenže neklesá, ale zase přidává cca 15% oproti předchozímu období. Na super velký trhák to nevypadá, protože zatím nastřádal za celé období jen cca 40 tisíc diváků, ale je zde vidět krásná síla doporučení. Jeho vítězství je o to sladší, že dokázal odrazit svého největšího soupeře, který do kin dorazil první víkend a nese mnohem silnější značku. Nikoliv už však potenciál, protože jak jsme si tipli minulý žebříček, slavný Halloween u nás rozhodně žádnou velkou tradici nemá. Závěrečný díl nové trilogie sice nedopadl v otvíráku tak bídně jako druhý díl, ale na restartovanou “jedničku” před čtyřmi roky ztrácí skoro trojnásobně. V říjnovém souboji strašidelných filmů má nový Halloween k vítězství mnohem dále než Úsměv, který vítězí jako moderní svěží podívaná oproti už poněkud opotřebované legendě.

Na diváky dvojkou byla ovšem o víkendu slovensko-česká animovaná novinka Websterovi ve filmu a také se musela srdnatě prát se starší konkurenci. I když ale filmoví Websterovi nejsou úplnou novinkou, popularita původního animovaného seriálu mu až tak nepomohlo a je to další spíše průměrný start okolo průměrných 12 tisíc. Už čtvrtý měsíc uvádění Mimoni dosáhli po 16 týdnech uvádění víceméně stejného víkendového čísla, plus samozřejmě nelze přehlédnout, že už dalších cca 640 tisíc je nejednou vidělo. Opět to tak v předpovědi vypadá do dalších týdnů lépe se starším hitem než s novinkou.

Výpravný Jan Žižka konce Avatara úplně nevyužil a přidal jen cca 10,5 tisíc nových diváků, může ho tak nejvíce těšit, že po pětitýdenní pouti konečně překonal metu 300 tisíc diváků. O ne moc dobré kondici svědčí také fakt, že na rozdíl od většiny starších filmů Žižka mezivíkendově klesal, zatímco ostatní rostli díky lepší atmosféře a mizerné celkové návštěvnosti minulého víkendu. A je jedno jestli to byli další animáky (Princezna Rebelka, DC Liga Supermazlíčků), romantiky (Vstupenka do ráje) nebo náročnější filmy (Trojúhelník smutku), lidé se prostě chtěli na něco vidět do kina, a raději šli na jistotu i kdyby to měl být znovu Top Gun: Maverick (21. týden v TOP 20).

Miniaturní novinky (česká komedie Cirkus Maximus, dokument Civilizace) dělají kompars na chvostu žebříčku, bez překvapení je na tom podobně i chválené drama Válečnice, které ale svým tématem nemá moc šancí u nás zaujmout. Oživit skomírající čísla o návštěvnosti tak může o nadcházejícím víkendu především komiksový Black Adam, ale i hudební animák Šoumen krokodýl.
Druhý nejslabší víkend roku opět ovládl Avatar

Druhý nejslabší víkend roku opět ovládl Avatar

 10.10.2022

Česká kina mají za sebou druhý nejhorší víkend roku, alespoň podle čísel návštěvnosti filmů TOP 20. Za poslední čtyři dny si našlo na tyto filmy cestu jen něco přes 90 tisíc diváků. Podobně jako první víkend v září začíná další podzimní měsíc s tímto neradostným výhledem. Absence velkých novinek, slábnoucí síla starších filmů, hezčí počasí či jiné starosti, vyberte si sami, do jakého terče chcete zapíchnout svůj argument. A vzhledem k výhledu bude tato kritická situace ještě minimálně jeden týden pokračovat.

O tom, jak špatná situace je, svědčí i fakt, že se o první příčku žebříčku přetahuje 13 let starý film v obnovené premiéře a český film, který se měl stát trhákem u nás a slibným vyslancem ve světě, ale svoje očekávání nenaplnil. A oba dva z nich mají čísla tak malá, že umožňují dvěma novějším filmům, které rozhodně nepatří do masy diváckého zájmu, aby s nimi držely krok. Mezi prvním a čtvrtým místem byl tak vyrovnaný souboj, že v tržbách byl na čtyřech stupních rozdíl jen 130 tisíc Kč v tržbách a cca 1,5 tisíce ve vstupenkách.

Zatímco na tržby vyhrál po týdenní pauze opět Avatar, na diváky byl o něco lepší Jan Žižka. Avatar stále sbírá hlavně diváky v dražších (3D) představeních a ve své obnovené premiéře nasbíral cca 72 tisíc diváků. Ve srovnání s jeho celkovými výsledky (necelých 1,4 miliónů diváků, 213 miliónů Kč tržby) jsou to spíše drobné, ale pro zajímavost v roční tabulce bude Avatar s aktuálními tržbami ve třetí desítce. Mohl by být i ve druhé, ale jeho pouť kiny končí už tuto středu a na Pandoru se vrátíme s prosincovou premiérou dvojky.

Jan Žižka stále ještě nepřekonal 300 tisíc či odpovídajících 50 miliónů Kč v tržbách, zatím jen dolezl do první desítky letošních filmů a vyšoupnul z ní Uncharted. V divácích je jeho nejbližším soupeřem třetí Jurský svět (321 tisíc) či Ježek Sonic 2 (336 tisíc). Nic tedy, co by psalo historii. Mnohem příjemnější překvapení jsou další dvě pozice. České rainmanovské drama Spolu po prvním víkendu kleslo jen 23% a chyběla mu stovka diváků, aby dokonce víkendový žebříček na diváky vyhrál. Průměr na představení je velmi solidní a vzhledem k slabé konkurenci má šanci se nenápadně v žebříčku udržet nahoře delší dobu. Dobrá šeptanda se zřejmě projevila i na hororu Úsměv, který dokonce mezivíkendově stoupl o 6% a může se vést na vlně internetové popularity, jenž aktuálně nese tento nenápadný kousek dopředu.

Ze čtveřice novinek se nejvýše prodrala dle očekávání švédská novinka Trojúhelník smutku, která po předpremiéře minulý víkend v regulérním startu tento víkend odvážila urvat dalších 7 tisíc diváků. Bez problému tak za sebou nechala podivné fantasy drama Tři tisíce let touhy nebo náročné slovensko-české drama Světlonoc, které v premiéře sotva přelezlo tisícovku diváků. Paní Harrisová jede do Paříže tuto metu ani nepřekonala a příští víkend pojede tak akorát do propadliště dějin.

Že divákům chybí velké filmy svědčí fakt, že za hlavní čtveřici ale před všechny premiéry se bez problému narvali tři měsíce staří Mimoni 2, kteří si v poklidu posbírali už 640 tisíc diváků. A když jim dáme ještě podobné dva týdny, v divácích seberou letošní stříbrnou příčku Vyšehradu. Zlato si samozřejmě jistí letos Top Gun: Maverick, který je stále ještě v TOP 10 a pořád přidává diváky i když už je k přehrání online. Neskutečné.

Česká multikina teď budou vyhlížet dvojici hollywoodských novinek. Uvidíme, nakolik bude příští víkend úspěšný “poslední” Halloween, po slušném otvíráku restartované jedničky před čtyřmi lety byla loňská dvojka u nás komerčním zklamáním. Českým žebříčkem tak více zahýbe zřejmě až ten další víkend komiksový Black Adam.
Další slabý podzimní víkend ovládl Žižka, čekání na zázrak pokračuje

Další slabý podzimní víkend ovládl Žižka, čekání na zázrak pokračuje

 03.10.2022

Bez slevové akce, za to se svátkem uprostřed týdne a s o něco lepším počasím. Není se čemu divit, že česká kina o víkendu zase bojovala o každého diváka. 124 tisíc prodaných vstupenek pro filmy TOP 20 je druhý nejhorší víkend od poloviny května. Je čas na další slevovou akci a nebo se bude doufat, že to zachrání větší říjnové filmy?

Do čela žebříčku se naplno vrátil Jan Žižka, kterého minulý víkend o fous porazil na tržby navrátivší Avatar. Tentokrát si český film v hollywoodském stylu už prvenství nenechal vzít ani počtem přinesených zlaťáků a mohl svojí sbírku za poslední čtyři dny rozšířit o zhruba 17 tisíc diváků a necelé 3 miliony korun. V součtu se líně přibližuje hranici 300 tisíc diváků, kterou by při současném tempu měl překonat nejdříve příští týden, na tržbách jsme zatím zhruba na 46 milionech korunách nebo chcete-li přepočítávat, na necelých 2 milionech dolarech. Ze světa (víceméně USA) to není o moc více, takže si můžete zopakovat kolik ještě zbývá vyrovnat v pokladně, když náklady činily cca 450 miliónů korun (18 miliónů dolarů).

To Avatar na druhém místě je už nějakých 11 let v plusu jen díky kinům, a to kdysi přišel ve střízlivém odhadu na 240 miliónů dolarů. Letošní kolečko je pro něj víceméně tříhodinový trailer na druhý díl, ale za samotné tržby i u nás by se nemusel stydět ani průměrný celovečerní snímek. Zhruba 60 tisíc diváků pro obnovou premiéru za 10 dní od premiéry už mimochodem u nás překonává celkové výsledky filmů jako Ztracené město, Černý telefon nebo Kingsman: První mise. A takový Morbius či Elvis není až tak daleko. Tolik ke kontextu “Avatar už nikoho nezajímá”

Je ale třeba si přiznat, že pro Žižku ani Avatara stále nevyrostla zajímavá konkurence, i když do TOP 20 poslední víkend proniklo hned 5 premiér či předpremiér. Příjemně překvapilo nenápadné české drama Spolu, rainmanovská variace přilákala slušných 15 tisíc diváků a mnohem očekávanější novinku renomované Alice Nellis s ne úplně hezkým distribučním názvem Buko tak překonala v otvíráku hned trojnásobně. A to se ještě mezi nimi pohybuje Banger. Náročnější český divák si tak může hned vybírat mezi několika zajímavými novinkami. A že si tento divák nenechá líbit už cokoliv, potvrzuje pro srovnání podivná komedie Indián, která po premiéře padá o 75% a je na cestě z TOP 20. Přidá se tak k českému dramatu Slovo, které zahučelo mimo zorné pole už po prvním víkendu. Naopak úsměv, doslova a do písmene, vykouzlil na tváři horor Úsměv, 10 tisíc diváků je na letošní rok slušný hororový start, uvidíme zda se podaří vymáčknout z otvíráku více než trojnásobek.

Spolu, Banger a zatím stále ještě Buko se navíc mohou pochlubit, že odrazily nástup zahraničních novinek. Knižní adaptace Kde zpívají raci startuje jen s 5 tisícovkami diváků, předpremiéra Trojúhelník smutku si otestovala reakce na prvních patnáctistovce diváků. Pro populární knižní drama Kde zpívají raci je to trochu sprcha, základna diváků mohla být mnohem větší, ale zdá se, že podobná témata by lidé více ocenili na některé ze streamingových služeb. Že knižní adaptace už není automaticky zárukou úspěchu, může povědět čtvrtý díl After, který po solidním startu rychle zapadl a na rozdíl od prvních tří dílů se tentokrát nepovídá na dostřel hranice 100 tisíc ani z dalekohledu.

Ve zbytku žebříčku už nic světoborného nenajdete, snad jen že Top Gun: Maverick svojí honbu za 800 tisíc diváky stále ještě nevzdal (přidává cca 5 tisíc týdně, takže ještě tak měsíc v kinech by potřeboval), naopak pověst černého koně zatím úplně nenaplnila romantika Vstupenka do ráje a po dvou týdnech má jen nadprůměrných 62 tisíc diváků. Díru do světa ani v Česku neudělá ani Harry Styles a jeho drama To nic, drahá (sotva 26 tisíc diváků).

Další víkend žádný převrat v žebříčku nečekejte. Podle UFD jde sice do kin hned 12 různých filmů, ale jsou to spíše artovější věci typu již zmíněný Trojúhelník smutku, britská komedie Paní Harrisová jede do Paříže nebo ulítlá věc jako Tři tisíce let touhy. Domácí tvorbu bude napůl zastupovat oceňovaný slovensko-český film Světlonoc nebo speciální návrat české legendy Marečku, podejte mi pero. Takže běda vám, běda vám, jestli mu to nepůjde!
Levná neděle kina nezbourala, Avatar překvapivě porazil Žižku

Levná neděle kina nezbourala, Avatar překvapivě porazil Žižku

 26.09.2022

Hned několik zajímavých událostí se odehrálo mimo i uvnitř sály multikin uplynulý víkend a v budoucnu mohou posloužit k luxusní diskuzi o aktuálním stavu kinematografie. Mezi ty vnější vlivy patří to, že o víkendu se volilo a bylo relativně hezky, tedy dva základní faktory, které obecně návštěvnosti kinům nepřejí. Už v předstihu se na to chtěly připravit česká multikina, která i na základě slabých zářijových výsledků avizovala tzv. “levnou neděli”, tedy slevovou akci za zhruba poloviční vstupné pro všechny nové i staré filmy. Úspěch se dostavil jen částečně, protože v případě čísel za všechny TOP 20 je to sice nejlepší výsledek za poslední dva měsíce, ale oproti dlouhodobému průměru této doby je to lepší jen o nějakých 30% v divácích, v tržbách TOP 20 se šlo kvůli slevám dokonce dolů. Kina se tedy neobrátila vzhůru nohama jako při podobných akcích v USA či Británii v posledních týdnech. Navíc se v kinech utkaly po delší době relativně slušné přírůstky, které samy o sobě mohly náladu lidí ovlivnit.

Za vítěze víkendu se může prohlásit Avatar, alespoň na tržby je o fous jednička. Ne, nezdá se vám to, skutečně žebříčku vévodí 13 let starý film, i když tentokrát jako reklama na blížící se pokračování. Pro něj je to před prosincovou premiérou dobrá zpráva - efektní svět Pandory, nejlépe na velkém plátně, se lidem ještě nezajedl a láká mnohem víc než v již jednou obnovené premiéře před devíti lety. Potenciál rozšířit své úctyhodné tržby (213 miliónů Kč, historické číslo 2) i návštěvnost (1,35 miliónů diváků, historické číslo 4) tu určitě je, i když v tabulkách se už tolik hýbat nebude. Prvenství za nejvíce týdnů v TOP 20 (zatím 54) mu však už nikdo nevezme. A je víceméně jedno, jestli to bylo díky slevové akce, protože tuto podmínku měli všichni stejnou a lidé se rozhodli jít na něj, i když třeba IMAX či 3D představení jsou dražší.

Pro Jana Žižku může být slabou náplastí, že vyhrál víkend na diváky (o zhruba šest stovek), protože jestli mělo něco potvrdit či vyvrátit jeho super hvězdný status, měla to být levná neděle. Nestalo se tak a v divácích film o třetím víkendu popadal o hrozivých 56% a jeho pověst trháku dostává povážlivé trhliny. Aktuálně jsme v součtu na 245 tisících divácích a necelých 40 milionech korunách v tržbách, s tímhle tempem bude i meta 400 tisíc diváků hodně bolet. Počítadlo amerických resp. mezinárodních tržeb se podle BoxOfficeMojo zatrhlo někde okolo hranice 1,4 miliónů dolarů, v přepočtu cca 35 miliónů Kč. Česko tedy zatím dodává Žižkovi nadpoloviční většinu kino příjmů. Takhle rozhodně původní plán pro film s rozpočtem 450 miliónů korun nezněl.

To naopak účetní rozvaha českého filmu Banger bude veselejší. Ultralevný (prý jen cca 7 miliónů Kč) ale kvalitními recenzemi osvědčený film otevírá s moc pěknou vizitkou 21 tisíc diváků a 2,6 miliónů v tržbách. Prostor pro české filmy, které nejsou jen romantické komedie, evidentně je. A rozhoduje určitě i kvalita, o čemž by mohl vyprávět Indián. Druhá česká novinka týdne sbírá příšerné recenze a ani Karel Roden v hlavní roli nepřilákal více než 9 tisíc diváků. To je kombinace, která předurčuje film k rychlému konci v TOP 20. Naopak zajímavé bude sledovat vývoj další novinky, kterou je drama To, nic, drahá. Hereckými aférami prošpikovaná premiéra z festivalu z Benátek přivábila více než 13 tisíc diváků, ale většina z nich se chytla spíše na obsazení populárního Harryho Stylese, než aby řešila PR trable během uvedení filmu. Uvidíme, zda to bude stačit na delší výdrž v TOP 20. Náročnější diváky jinak otestovalo v předpremiéře i krimi drama Kde zpívají raci, ostrou příležitost dostane film už tento víkend.

Z velkých filmů si může gratulovat hlavně dvojka Mimoňů, která stále vodí poctivých 20 tisíc malých i velkých diváků týdně, suverénně válcuje další animovanou konkurenci jako Liga supermazlíčků nebo Princezna Rebelka. Dokument Planeta Praha a česká klasika Myši patří do nebe dokonce mezi víkendově stoupaly, ale byly to jen malé přírůstky v dolní části žebříčku. Drží se také Top Gun: Maverick, ani online premiéra ho zdá se neodradila od snahy pokořit metu 800 tisíc diváků, jestli zvládne aktuální tempo držet ještě dva tři týdny, mohl by to dokázat.

Příští víkend, bez voleb, bez levné neděle a zdá se, že s ošklivým počasím, nás čekají 4 středně velké novinky. Vedle zmíněného Kde zpívají raci půjde do boje o českého diváka také horor Úsměv, české hořkosladké drama Spolu a také hořkosladká komedie Buko, ve které budou muset fandové rozklíčovat novinku od režisérky Alice Nellis.

Návštěvnost kin víkend od 24. 11.
Vánoční příběh
Nejúspěšnější filmy 2022 v USA
Top Gun: Maverick
Nejúspěšnější filmy 2022 celkem
Top Gun: Maverick

Město

Praha - Brno - Ostrava - Plzeň - vše

Řetězce

Cinema City - Cinestar - Europa Cinemas

Typ

Multikina - Vícesálová - Malá - Letní

Projekce

2D - 3D - 4DX - IMAX

Technologie

2K - 4K - 35mm - 70mm - 16mm