Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Top Gun málem vyhrál víkendový žebříček, zlato za letošní rok už mu nikdo nevezme

Top Gun málem vyhrál víkendový žebříček, zlato za letošní rok už mu nikdo nevezme

 15.08.2022

I když do kina nedorazily žádné super novinky, celková návštěvnost TOP 20 nakonec nebyla tak tragická jak by druhá půlka léta naznačovala. Začíná se mírně projevovat to, že lidé do kina potřebují chodit a do jisté míry je jim jedno, jestli to jsou nové či staré hitovky.

Česká komedie Střídavka udržela vedení, mezi víkendově klesla jen o 21% a po deseti dnech má už sympatických 65 tisíc diváků. Nebude to sice trhák typu Po čem muži touží 2, ale 100 tisíc diváků už je teď jistých. A protože se v následujícím měsíci a půl - věřte nevěřte - nechystá do kina žádná další česká (romantická) komedie, může Střídavka dál bezstarostně sklízet lístky těch, co pravidelnou porci českých emocí s českými herci v kinech potřebují.

O druhé místo o víkendu se popraly dva filmy, jeden vyhrál na diváky, druhý na tržby. Více lidí z této dvojice vidělo druhé Mimoně, kteří za Střídavkou zaostali jen o zhruba 3 tisíce diváků a mohu možná již příští víkend vyhlížet svého půlmilióntého diváka. Horečka jako před pár lety u jedničky to sice není, ale na žluté pidižvíky čeští prcci rozhodně nezanevřeli a bude to široko daleko nejúspěšnější animák za poslední roky. Než se vrhneme na druhého z dvojice, pojďme ještě mrknout na další příčky, kde to bude stručnější. Bullet Train zpomalil sice po prvním víkendu jen o 27%, ale vzhledem k těžké konkurenci to stačilo jen na 4. místo a celkově jsme zatím jen na čísle 45 tisíc diváků. Pořád tedy nic moc. Thor: Láska jako hrom ze všech sil tlačí na to, aby překonal svého předchůdce, přidává dalších 12 tisíc diváků a chybí mu ještě 20 tisíc na pokoření Ragnaroka. Případné fanfáry budeme řešit přespříští víkend.

Na tržby byl po Střídavce o víkendu lepší druhý Top Gun, ale ten se hlavně potřeboval soustředit na celková čísla. A konečně se mu podařilo to, o čem snil delší dobu a jen těsně mu to uniklo minulý víkend. Jeho aktuální počet diváků činí už 656 tisíc, což znamená, že překonal filmový Vyšehrad o zhruba 3 tisícovky a převzal žezlo nejnavštěvovanějšího filmu letošního roku. Tržebně má zlato už druhý víkend a může dál neohroženě stoupat i v žebříčku nejúspěšnějších filmů české historie. Když by se mu podařilo získat ještě cca 8 miliónů korun (tedy nějakých 40-45 tisíc diváků), může v historickém žebříčku poskočit ze stávajícího 9. místa až na 6. místo a odsunout Ženy v pokušení, Vratné lahve nebo Ledové království II za sebe. Počítáme samozřejmě pouze tržby, na diváky jsme stále zhruba v šesté desítce. I tak ovšem obdivuhodný výkon.

Z pětice slabších novinek si nejlépe vedl horor Sirotek: První oběť, přilákal necelých 10 tisíc diváků. Na to, že se první díl před 13 lety u nás v kině ani nepromítal, tak slušný výkon, ale jak už ukázal třeba Černý telefon, kvůli nedostatku kvalitních hororů se chodí na vše. Slovensko-český animák Cesta do Tvojzemí startuje s 4 tisíci a na další Myší chodí do nebe to nevypadá, lepší výsledky mají i béčkové evropské animáky a stín Mimoňům aktuálně dělá DC Liga supermazlíčků. Idris Elba a jeho lví drama Bestie či dokument o Janu Kollerovi se svými zhruba 2 tisícovkami diváků víceméně splňují očekávaní v oblasti náročnějších filmů či dokumentů. Vyloženě zklamáním je polské erotické drama Krásky z Dubaje se u nás na rozdíl od své domoviny vůbec netrefilo do zájmu a s necelými 2 tisícovkami diváků je zralé příští týden na cestu ven z TOP 20.

Ve zbytku žebříčku se stále ještě solidně drží třetí Jurský svět, letní kina také drží nad vodou jarní českou komedii Po čem muži touží 2, své poslední slovo také ještě neřekl Elvis. Všichni budou mít šanci sbírat další čísla i příští týden, protože jedinou větší novinkou bude sci-fi horor Nene. Nicméně vzhledem k historii sociálních hororů Jordana Peela v našich kinech (My, Uteč) to na rozdíl od domovských amerických kin na favorita víkendu rozhodně nevypadá.
Česká Střídavka sejmula Brada Pitta a další zabijáky, korunovace Top Gun se odkládá

Česká Střídavka sejmula Brada Pitta a další zabijáky, korunovace Top Gun se odkládá

 08.08.2022

První srpnový víkend přinesl dvě větší novinky, které se popraly o první místo. A pořadí je nakonec jiné, než se čekalo. Zdá se, že Češi stále ještě na své romantické komedie nezanevřeli a více než 28 tisíc z nich se chtělo podívat na premiéru Střídavky hned o prvním víkendu. Síla hereckého obsazení a známost divadelní předlohy byla nakonec silnější než obvyklý nevýrazný český plakát. Zatím to na megahit nevypadá, ostatně stejně odstartovalo třeba Betlémské světlo nebo Mimořádná událost, teď už to je jen a jen na šeptandě, zda to bude jako pokračovat právě jako Betlémské světlo (po osmi týdnech hořký konec v TOP 20 a 76 tisíc diváků) a nebo právě jako Mimořádná událost (zpět v TOP 20 po 23 týdnech a 114 tisíc diváků).

Naopak start akčního hitu Bullet Train je podprůměrný, necelých 22 tisíc diváků je na hony vzdálen číslům, které Brad Pitt dělal třeba s Pán a paní Smithovi (38 tisíc) a režisér David Leitch s Johnem Wickem (start trojky za 52 tisíc). Je to ale zřejmě limit toho, kam dnes může klasický akční film dosáhnout, protože je to mimochodem zároveň nejúspěšnější letošní start hollywoodského filmu, který není založen na známé předloze (film, kniha, komiks, hra). Budiž to lehkým varováním pro všechny další, kteří by chtěli do českých kin uvádět klasické akční filmy a tuplem bez velkých hereckých hvězd.

O víkendu ještě startoval český dokumentární film Planeta Praha, ale na rozdíl od “jedničky” Planeta Česko na něj tentokrát přišli opravdu jen Pražáci, návštěvnost je poloviční (4 tisíce diváků). Tady ovšem budou mnohem důležitější další týdny, toto je typ filmu, co vydrží v TOP 20 klidně i 3 měsíce a může svůj otvírák klidně i zdesetinásobit. Zatím to na podobnou pecku jako Planeta Česko nevypadá. Poslední novinkou byla hodně ulítlý horor Arthur: Prokletí, nicméně hororovou dekonstrukci animované klasiky Arthur a Minimojové naši diváci na rozdíl od Francouzů nedocenili a přišlo jich jen necelých 1700. Nebylo by překvapením, kdyby příští víkend už v žebříčku pro tento film místo nebylo.

Nesmutnější byl ale tento víkend Tom Cruise, korunovace Top Gun: Maverick jako nejnavštěvovanějšího filmu letošního roku v českých kinech se odkládá až na příští víkend. Maverick padnul mezivíkendově o 43% a přidal za poslední čtyři dny “jen” 17 tisíc, filmový Vyšehrad se naopak mírně zlepšil a přidává dalších 5 tisíc. Jejich aktuální rozdíl v návštěvnosti je 10 tisíc (627 vs 637 tisíc) a žezlo se tedy bude předávat až další víkend. V tržbách už naopak jedničkou Top Gun je (115 miliónů vs 106 miliónů) a v historické tabulce nejúspěšnějších filmů už pronikl do první desítky odkud vyštípal první Mimoně. V divácké návštěvnosti (protože inflace a ceny lístků je potřeba očistit) se aktuální dvojka Maverick a Vyšehrad pohybuje až někde okolo 60. místa.

Svoje si jedou Mimoni, žlutí pidižvíci mají bronz nejen z víkendu, ale také z letošního roku, ze třetí pozice je má šanci maximálně odsunout až prosincový Avatar. S přehledem si vodí i novější DC Ligu supermazlíčků, která po prvním víkendu padá skoro o 60% a nebude mít šanci Mimoně nějak výrazně dál ohrožovat. Tedy, relativně, protože pořád má šanci uhrát alespoň slušných 100 tisíc diváků, když svůj propad nějak rozumně zpomalí. Nejen v aktuální TOP 20, ale i v ročním žebříčku je Mimoňům v patách čtvrtý Thor, který se pořád nehodlá vzdát šance si v návštěvnosti podat úspěšnou trojku. V tržbách se mu to už podařilo (70 miliónů vs 67), v tržbách potřebuje nějakých 35 tisíc diváků, takže tak dobré dva týdny. Pokud se to podaří, stane se historicky 4. nej filmem Marvel Cinematic Universe u nás, lepší budou jen poslední dva díly Avengers a samozřejmě poslední Spider-Man.

Ve zbytku žebříčku už jen několik skromných oslav. Jurský svět: Nadvláda překonal 300 tisíc diváků, Srdce na dlani 200 tisíc diváků a Zátopek je i skoro po roce v TOP 20. Příští víkend bude na megahity skromný, ale čeká nás zajímavá směsice novinek - český dokument o fotbalistovi Janu Kollerovi, slovensko-český animák Cesta do Tvojzemí, horor Sirotek: První oběť, polská variace na Sex ve městě jménem Krásky z Dubaje a Idris Elba proti lvovi v thrilleru Bestie. Svoje tipy na to, kdo urve nejvíc, už můžete začít psát.
Top Gun: Maverick na tržby vyhrál poslední víkend a stává se nej filmem roku

Top Gun: Maverick na tržby vyhrál poslední víkend a stává se nej filmem roku

 01.08.2022

Poslední červencový víkend přinesl nečekaně dramatický souboj o první místo, a to se tohoto souboje účastnila pouze jedna novinka, která nakonec překvapivě zavařila i očekávaným starším hitovkám. Jednoznačnou jedničku tentokrát neurčíme, protože víkend měl hned dva vítěze. Na tržby o nějakých 40 tisíc korun českých nakonec vyhrál veterán Top Gun: Maverick, který i dva měsíce po premiéře potvrzuje fantastickou formu. Jeho mezivíkendový nárůst je neuvěřitelných 33% a přidává za poslední čtyři dny skoro 30 tisíc diváků. Svého víkendového soupeře porazil především díky lepší ceně za lístky (zdravíme IMAX) a díky tomu už mohl také dohnat a předehnat filmový Vyšehrad v soutěži o nejúspěšnější film roku. Julius Lavický se tedy musí sklonit před Maverickem už po tomto víkendu z hlediska celkových tržeb (109 vs 105 miliónů) a nejpozději příští víkend už by se mohl korunovat i z pohledu návštěvnosti (594 tisíc vs 630 tisíc). Neuvěřitelná výdrž.

Na diváky ho tento víkend porazili Mimoni 2, které ale nemusí podobné poměřování až tolik zajímat, stačilo jim hezkých 32 tisíc diváků a sympatický nárůst 8%. Podobně jako u Mavericka si mohou kinaři v multiplexech i letňácích spokojeně počítat tržby, protože tahle dvojice je letos sázkou na jistotu a zájem diváků zřejmě vydrží i druhou půlku prázdnin. Mimoni 2 se už aktuálně probojovali na třetí příčku letošního žebříčku dle tržeb i návštěvnosti. Možná by o víkendu bodovali ještě lépe, ale animovaná novinka DC Liga supermazlíčku se nakonec pro žluté pidižvíky stala těžším soupeřem, než to původně vypadalo. 26 tisíc diváků za 1.víkend je pro pro psí a kočičí alternativy Batmana či Supermana hodně dobré skóre, za které by se nemuseli stydět ani jejich hrané originály. Nedá se očekávat, že to bude až takové překvapení jako v USA, kde film víkendový žebříček dokonce vyhrál, ale je to rozhodně číslo hodně nad očekáváním.

Nad Ligu supermazlíčků, ale až za Top Gun a Mimoně se vecpal ještě čtvrtý Thor, který také bojuje lépe než se čekalo. Ragnarok byl před pěti lety už po čtvrtém víkendu ve volném pádu k minimálním návštěvám, ale Láska jako hrom se dobře drží a ztrácí pouze 12% oproti předchozímu víkendu. Nových 29 tisíc diváků znamená solidní přírůstek do celkového balíku 368 tisíc a jestli dokáže bůh hromu dělat podobný randál ještě jeden podobný víkend, mohl by dokonce usilovat o překonání čísel třetího dílu. Na tržby ho už skoro má, do návštěvnosti mu chybí nějakých 70 tisíc diváků. Pokud by se mu to povedlo, šel by proti zavedeným pravidlům, že by utržil více i když měl slabší start a jeho recenze jsou také slabší. Tentokrát se evidentně může spoléhat na lepší podmínky (méně podobných filmů a větší hlad po podobné zábavě) a horší počasí, které o víkendu nahnalo diváky ve větší míře i na slábnoucí hitovky jako Jurský svět: Nadvláda (plus 46%, 7 tisíc nových diváků, celkem 296 tisíc).

Oživený zájem o kina v táborové pauze a za deštivého počasí pomohl i některým dalším filmům jako Hádkovi, Řekni to psem či Hodně štěstí, pane Veliký, ale nenechte se zmást procentuálním nárůstem, rostlo se jen o malé tisícovky a trháky z nich po jednom víkendu nebudou. Dál žebříčkem propadává Černý telefon, diváky také nezaujaly novinky minulého víkendu, obzvláště pokles očekávaného filmu Všechno, všude, najednou je mimořádný, celosvětově tržby 100 miliónů jsou v ostrém kontrastu s našimi ani ne 10 tisíci diváky. Lepší start než tento film měla i druhá novinka týdne, temné drama Men, které otevírá s necelými 3 tisícovkami diváků. Ve druhé půlce žebříčku, kde jsou české filmy či tituly pro náročnější, má šanci se držet i následující týdny.

O následujícím víkendu už bude zase všechno tak jak má být a premiéru mají hned dva české filmy, komedie Střídavka a dokument Planeta Praha. Hlavním favoritem bude ale Brad Pitt a vlak plný zabijáků v akčním nářezu Bullet Train.
Thor potřetí vítězem víkendu, ale dotírají na něj Mimoni.

Thor potřetí vítězem víkendu, ale dotírají na něj Mimoni.

 25.07.2022

Ospalý letní víkend se nesl v lehkém tempu, kdy trojice starších trháků bez problémů udržela vedení a nepustila ani jednu novinku na dostřel. Vyhrál už potřetí nový Thor, ale zdá se, že vláda norského boha a marveláckého superhrdiny se blíží ke konci. Padnul opět zhruba o půlku a víkendový žebříček vyhrál s 33 tisíci diváky, jen o 2 tisíce více než jeho nejbližší soupeř. Za necelé tři týdny nasbíral 320 tisíc diváků a jestli se něco zásadního nestane, dál bude podobně ostrým tempem zpomalovat. Překonat Doctora Strange 2 (371 tisíc) zvládne, zřejmě i těch 400 tisíc se nějak povede, ale dál už jeho cesta moc jasná není. Úspěch jeho předchůdce (Ragnarok měl 431 tisíc) zůstane nepřekonán.

A kdo bude mít tu čest ho sesadit z víkendového trůnu? Přeci žlutá armáda Mimoňů, která čtvrtý víkend přidává dalších 31 tisíc diváků a neohroženě peláší za titulem největšího letního hitu. Aktuálně už má 355 tisíc diváků a i když jsou rekordy prvního dílu až moc daleko vzdálené, půl miliónů diváků padne určitě, a to za mohutného skandování kinařů, kterým se konečně podařilo nalákat větší množství dětských diváků. A jestli kinaři skandují u Mimoňů, tak u druhého Top Gunu musí křičet nadšením a dojemně hladit plakát Toma Cruise. Jeho naprosto neuvěřitelná výdrž pokračuje a už svůj už 9. víkend v TOP 20 podpořil Maverick malým mezi víkendovým nárůstem. S maličkou výjimkou zatím ani jednou neklesl pod 20 tisíc diváků za víkend a stále vodí nové či staronové příznivce. 550 tisíc diváků v úhrnu a opět platí naše varování pro Lavického, že panování nad tabulkou nej filmů za letošní rok je vážně ohroženo.

Vedle této trojice sbíraly ostatní filmy už jen drobky. Relativně vysoko se stále drží Černý telefon (pokles jen 40% a 29 tisíc diváků úhrn) a v souboji nenápadných letních amerických filmů má šanci vyšachovat z vedoucí pozice Elvise, který po prvních dvou sympatických víkendech stále padá směrem k průměrným výsledkům (celkem 59 tisíc). Jurský svět zbožně vyhlíží hranici 300 tisíc diváků, ale je stále ještě dva tři dobré týdny daleko. Z novějších českých filmů bez fanfár klesají Hádkovi (celkem 23 tisíc), naopak se vzpamatovala Prezidentka (mezivíkendový nárůst 75% a celkem 63 tisíc). Nad propastí je Párty Hárder (celkem 55 tisíc) a takoví Tři tygři už dokonce z TOP 20 vypadli úplně.

Může za to hned čtveřice novinek, které pronikly do spodní poloviny žebříčku. Nejlépe dopadla alternativní česká komedie Velká premiéra, 4 tisíce diváků za první víkend je zřejmě maximum pro náročnější dílo v režii Miroslava Krobota. Velmi opatrně zatím do českých kin vstoupilo sci-fi drama Všechno, všude, najednou, po hollywoodské smršti je 2,5 tisíce diváků za první víkend hodně průměrný výsledek. Australská komedie Jak obšťastnit ženu je bez větší reklamy v TOP 20 jen na návštěvě (1200 diváků), naopak DC Liga supermazlíčků by chtěla už tento víkend vyzvat na přímý souboj Mimoně (hodně štěstí), zatím má necelých 1000 diváků v předpremiérách.

Následující týden se zapíše do historie, protože nemá premiéru ani jeden nový český film, kromě animovaných psích superhrdinů se pustí do boje o diváka hororové drama Men či obnovená premiéra Apokalypsy. Fajnšmekři odjedou na Letní filmovou školu a všichni se sejdeme nad zajímavějšími víkendovými čísly až další víkend, kdy dorazí Brad Pitt a Bullet Train.
Kinům dál vládnou Mimoňi a Thor, překvapil Černý telefon

Kinům dál vládnou Mimoňi a Thor, překvapil Černý telefon

 18.07.2022

Třetí letní víkend se nesl v očekávaném duchu - trojice starších trháků v pohodě ubránila medailové pozice před všemi novinkami. Šlo jen o to, jak moc velký rozdíl to bude. Nejvíce pozornost se upřelo na čtvrtého Thora, který otevřel předchozí víkend v rámci Marvel filmů jen lehce nadprůměrně a vzhledem k ne úplně nadšeným recenzím se čekal druhý víkend znatelný pokles. Ten nakonec činí “jen” 55%, což není úplná katastrofa jako třeba v USA, nicméně má to daleko do oblasti, kde by mohl překonat nějaké rekordy. Má menší start než trojka, jeho pokles druhý víkend je větší, a není moc jisté, že se mu tedy podaří překonat hranici 400 tisíc diváků. Aktuálně jich má 261 tisíc a může jen doufat, že slabá nabídka následujících týdnů mu umožní se udržet nahoře déle než by si zasloužil.

Z hlediska pozice, ale nikoli nutně cílovky, si navíc na něj brousí zuby druzí Mimoni. Ti mají ve svých žlutých nohách o týden více a tudíž i větší celkové tržby (403 tisíc), ale jejich aktuální víkendový rozdíl (59 tisíc vs 43 tisíc) už není tak zásadní a vůbec by nebylo překvapením, kdyby se už příští týden jejich víkendové pořadí vyměnilo. 400 tisíc diváků už víceméně jasná a teď půjde o to pokořit 500 tisíc a dosáhnout alespoň na záda trojce Padoucha. Jednička Mimoňů má návštěvnost z doby, která nesnese srovnání (830 tisíc), tam ambice nejsou, ale cokoliv nad půl milionu bude úspěch.

Tuto magickou hranici o víkendu překonal po necelých dvou měsících také hlavní tahoun letošního léta a to je Top Gun: Maverick. Jeho neustálá vytrvalost i v našich kinech je obdivuhodná a Julius Lavický se může začít reálně třást, že přijde o letošní prvenství nejúspěšnějšího filmu. Rozdíl aktuálně činí už jen 100 tisíc a Maverick má čtyřnásobnou rychlost v přidávání nových diváků. To s dinosaury už tak dobře nevypadá, třetí Jurský svět přidal za poslední víkend jen něco přes 7 tisíc a zdá se, že překonání hranice 300 tisíc diváků bude jeho poslední akce (zbývá 25 tisíc). Propad 40 % postihl tentokrát i Elvise, který ještě minulý týden vypadal, že by mohl teoreticky pokukovat po 100 tisících divácích celkem, ale jeho diváci po sympatickém čísle minulý týden zase rychle zmizeli. Účet zní na 53 tisíc a zatím to vypadá na 70 až 80 tisíc celkem.

Do žebříčku se probojovalo hned 5 novinek, 2 z nich jsou předpremiéry (Všechno, všude, najednou a Trojúhelník smutku), takže jejich pár set diváků zatím hodnotit nebude. Když pomineme náročnější artovku Hodně štěstí, pane Veliký (3 333 nikoliv řek, ale diváků za první víkend), za pozornost stojí hlavně komerčnější dvojka Černý telefon a Hádkovi. Úspěšnější byl nakonec hollywoodský horor (13 tisíc diváků), za což může děkovat nejen solidním recenzím, ale faktu, že čistokrevných lekaček je letos v kinech zoufale pomalu. A diváci jsou hladoví. To česká komedie Hádkovi si určitě myslela na víc než na 11 tisíc diváků první víkend, ale jak už se ukázalo poslední týdny několikrát, diváci jsou průměrných českých komedií přesycení.

Svědčí o tom zajímavé mezi víkendové poklesy či nárusty domácí tvorby v žebříčku. Relativně nové filmy jako Tři tygři, Prezidentka, Řekni to psem či Párty Hárder klesají, zatímco osvědčené fláky ze začátku roku (Srdce na dlani, Tajemství staré bambitky 2, Po čem muži touží 2, Známí neznámí) stoupají. Jestli tedy červnové české filmy spoléhaly na záchranu v podobě letních kinech, tak mají smůlu, provozovatelé si evidentně vybrali sázky na jistotu v podobě zimních či jarních hitovek. A stále platí, že pokud je v TOP 20 hned 10 českých filmů, logicky jich může uspět jen pár.

S tímto suchých faktem je tedy nasnadě, že nadcházející premiéra nové české (náročnější) komedie Velká premiéra zas tak velká nebude, naopak zajímavější bude sledovat oficiální vstup očekávaného kousku Všechno, všude, najednou. Pořadí na prvních třech místech se ale opět bude měnit jen minimálně.

Návštěvnost kin víkend od 22. 9.
Avatar
Nejúspěšnější filmy 2022 v USA
Top Gun: Maverick
Nejúspěšnější filmy 2022 celkem
Top Gun: Maverick

Město

Praha - Brno - Ostrava - Plzeň - vše

Řetězce

Cinema City - Cinestar - Europa Cinemas

Typ

Multikina - Vícesálová - Malá - Letní

Projekce

2D - 3D - 4DX - IMAX

Technologie

2K - 4K - 35mm - 70mm - 16mm