Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Klan Gucci zachraňuje českou návštěvnost kin, která před Vánoci prudce padá

Klan Gucci zachraňuje českou návštěvnost kin, která před Vánoci prudce padá

 6. 12. 2021

Pokles víkendové návštěvnosti českých kin pokračuje, tentokrát skoro o čtvrtinu. Je ale třeba přiznat, že za to nemohou jen pandemická opatření. Novinek bylo sice dost, ale ani neměla šanci přitáhnout do kina velké masy diváků. Nejlépe si vedl restart Resident Evil, na který bylo zvědavo více než 3 000 diváků a jako jediný z novinek se dostal do první desítky. Ve srovnání s původní sérii je to velmi slabý otvírák, i na nejhorší třetí díl bylo v premiéře zvědavo více než 9 500 diváků. Nový Resident Evil bude rád, když toto číslo přinese celkem. Ani bouřlivák Paul Verhoeven netáhl, kontroverzní kombinace sexu a jeptišek s názvem Benedetta si nenechalo za první víkend ujít necelých 2.000 diváků. To je o malinko lepší start než měla před lety třeba Černá kniha, ale kam se to hrabe na pecky typu Základní instinkt, které před třiceti lety vodily přes půl miliónů diváků.

Zbylé dvě novinky už jsou na pomezí statistické chyby. Dánská komedie Nejhorší člověk na světě má teoreticky jako jediná omluvenku, oficiálně startuje až začátkem ledna a teď si jen otestovala zhruba 600 nejvěrnějších fajnšmekrů. Její italská kolegyně Dokud nás Bůh nerozdělil už takový luxus nemá a jen 300 diváků za premiérový víkend znamená prakticky konec dalších šancí na přídavek. Černého Petra týdne si ovšem vytáhla česká psí novinka Tady hlídáme my, pokračování devět let starého Tady hlídám já. Už tenkrát to žádná sláva nebyl (5 tisíc diváků za premiéru, 55 tisíc celkem), něco přes 800 diváků naznačuje, že trojka už zřejmě nebude. Není to nejhorší český start roku, letos jich nepřekvapivě bylo docela dost (Tichý společník, Nebe či Muž se zaječíma ušima), ale tisková zpráva k tomu tentokrát rozhodně nebude.

Čest návštěvnosti tak zachraňovaly středně velké listopadové hitovky. Klan Gucci překvapivě udržel vedení, mezivíkendově poklesl jen o 29% a 15 tisíci diváky se stal smutným vítězem uplynulého víkendu. Solidně se drží také česká vánoční melancholie Přání Ježíškovi, která přidává dalších 10 tisíc a s celkovým skóre 132 tisíc diváků si už může myslet pomalu na letošní desítku nejnavštěvovanější filmů. Tím pádem při přímém soupeření odsune Eternals za sebe, komiksoví superhrdinové se už zmohli jen na 3 tisíce nových diváků a ještě stále nepřekonaly alespoň Shang-Chi. Jejich tempo je dokonce aktuálně nižší než má Duna, která na bramborové pozici přivábila 3,5 tisíce fanoušků koření a písečných červů a v ročním žebříčku upevňuje šestou pozici. Na pátou už to nebude, tam se aktuálně drží Venom 2, jehož aktuální přírůstky jsou sice poloviční než má Duna, ale ten rozdíl (260 tisíc vs 313 tisíc) už je příliš velký.

Ještě jsme nezmínili víkendovou trojku, kterou je animák Encanto. 6 tisíc diváků a skoro poloviční propad potvrzuje, že animákům se letos nedaří a poslední týdny to platí dvojnásob. Střihový pořad O čertovi sice narostl, ale pomohla mu jen mikulášská injekce a ta už se příští víkend opakovat nebude. Zbývá už jen fandit českému animáku Myši patří do nebe, kterého dělí od magické hranice 100 tisíc diváků jen necelých 5 tisíc, takže pokud chcete pomoci české animaci, vemte před koncem roku všechny prcky z okolí do kina. Následující dva týdny stejně nic lepšího pro ně nebude. Spielbergovský muzikál West Side Story s premiérou tento týden si užijí hlavně fajšmekři a znalci předchozích verzí. A Spider-Man přijde nás všechny zachránit až o týden později.
Klan Gucci u českých diváků bodoval, ale pokles návštěvnosti českých kin pokračuje

Klan Gucci u českých diváků bodoval, ale pokles návštěvnosti českých kin pokračuje

 29. 11. 2021

Alespoň malý pocit zadostiučinění musí mít Ridley Scott při pohledu na českou víkendovou tabulku návštěvnosti kin. Zatímco jeho Poslední souboj diváci u nás ignorovali a za měsíc v kinech na něj dorazilo pouhých 12 tisíc diváků, na Klan Gucci se mu podařilo za první čtyři dny přilákat slušných 22 tisíc obdivovatelů stejnojmenné módní značky. A to se bavíme o režimu, kdy na filmy TOP 20 za uplynulý víkend bylo zvědavo pouhých 76 tisíc diváků, tedy o čtvrtinu méně než minulý víkend. Další utažení šroubů v pandemických opatřeních mělo za následek další úbytek diváků v kinech a víkendové číslo je 4. nejhorší od květnového znovuotevření. Klan Gucci je sice vítězem, ale vítězem smutným, protože jeho čísla jsou zhruba třetinová od ideálního podzimního otvíráku.

Ještě smutnější start má disneyovka Encanto, která bez větších fanfár vstoupila do českých kin, kde bylo o víkendu v TOP 20 dalších 6 dětských filmů a kam malí diváci mají nejvíce komplikovaný vstup. Je to podobný slabý otvírák, jako měla před půl rokem animák Luca, který odvážně šel do kin jen pár týdnů po znovuotevření a jen velmi pomalu a těžce hledal své diváky. Nakonec však vydržela a nazpět zatím přinesla skoro dvacetinásobek (71 tisíc celkem), ale přesto to bledne v porovnání s tím, co přineslo Ledové království 2 před dvěma lety (906 tisíc) nebo letos Tlapková patrola (165 tisíc). Další dětské filmy se v TOP 20 seřadily ve druhé desítce s pár stovkami odvážných. Posunutí premiéry dvojky Tajemství staré bambitky 2 na příští rok se jeví jako rozumný krok, místo toho mohly rodiny zajít na střihové pásmo O čertovi, laciná jistota přivedla do kin necelé 2 tisícovky diváků.

Což je i tak lepší skóre než další dvě novinky týdne. Béčkový akční film Machr na 30 dnů začíná ani ne s tísicovkou diváků, což vzhledem k jeho ráži je celkem spravedlivé. Větší škoda je slabého výsledku tenisového dramatu Král Richard: Zrození šampiónek, na který bylo v premiéře přišlo jen necelých 1400 diváků. Zázrak se tedy nekonal a poučení pro českého distributora je v tom, aby podobné filmy nazýval pro naše publikum jinak a lépe, třeba “Serena a Venus: Tenisové šampionky”. Navíc v konkurenci Zátopka, na kterého bylo stále ještě zvědavo skoro 900 diváků, se dalším sportovním filmům špatné závodí.

Nejspokojenější tak mohou být trvalky posledních týdnů - Přání Ježíškovi za dva týdny od premiéry překonává 100 tisíc diváků (celkem už má 118 tisíc), Duna dosáhla magického čtvrt milionu diváků, Karel už pomalu vyhlíží 400 tisíc a Venom 2 může ještě do premiéry Spider-Mana usilovat o dosažení hranice 330 až 350 tisíc. O víkendu by jejich hegemonie neměla být narušena, největšími konkurenty bude nový Resident Evil a nový Paul Verhoeven (Benedetta), všichni se ovšem nejvíce obávají nové korona mutace Omikron a dalších opatření.

Na závěr ještě jedna dobrá zpráva. Za prvních deset měsíců letošního roku (fakticky ovšem jen pět) přišlo oficiálně do českých kin více než 5,5 miliónů diváků. To je zatím méně než v krizovém roce 2020, kdy jich dorazilo (od ledna do března a od května do října) zhruba 6,4 milionu, ale průběžná čísla za listopad - zhruba 800 tisíc - vypadají slibně. Pokud zítra někdo nezavře kina a bude se chodit tak jako teď (sice málo, ale bude), mohl by loňský krizový rok přeci jen v číslech padnout.
Pandemická opatření a slabé novinky mohou za nejslabší víkend podzimu

Pandemická opatření a slabé novinky mohou za nejslabší víkend podzimu

 22. 11. 2021

Byla to hezká jízda, ale jednou musela skončit. Na celkové návštěvnosti kin už se začíná zásadně projevovat utažení šroubů v pandemických opatřeních, a to dnes začínají platit ještě přísnější pravidla. Poslední fáze by už byl jen úplný lockdown, který vypadá čím dál tím pravděpodobnější, takže toto může být jeden z posledních letošních reportů.

Jen něco málo přes 100 tisíc diváků na filmy TOP 20 - takhle malá návštěvnost byla zhruba na konci června, tedy nějaký první měsíc po otevření kin. Za útlum kromě opatrnosti ale tentokrát může i absence velkých novinek - sice se do první dvacítky dostaly hned tři, ale bylo to sotva na hranici viditelnosti. Fajnšmekrovská komedie Francouzská depeše přilákala 4 tisícovky diváků, což je pro Wese Andersona vlastně docela úspěšný start. Béčkový životopisný film Hlas lásky o Celine Dion hlásí 1600 diváků a francouzská komedie Paříž, 13. obvod jen něco přes tisícovku. Všechny se seřadily až od 9. do 18. místa a budou rády pokud přežijí v TOP 20 více než dva týdny.

Největší hity posledních týdnů mezi sebe nováčky nepustily a v klidu si rozdělily horní pozice. Česká novinka Přání Ježíškovi po druhém víkendu poklesla jen o 37%, přidala dalších 29 tisíc diváků a čerstvě překonala hranici 100 tisíc. Zatím to tedy opatrně vypadá, že by to mohl být vánoční hit, tedy samozřejmě pokud bude mít kde před Vánoci hrát. Snaží se také Eternals, ale dře to a po třech týdnech jsme zatím na 119 tisících. Shang-Chi tedy minimálně v Česku zůstane letošní nejméně úspěšnou Marvelovkou a těch původně velmi optimistických 150 tisíc by pro Eternals nakonec mohlo přeci jen dopadnout. Opět pod podminkou, že bude kde sbírat diváky.

S mírným odstupem kouká na záda Eternals na třetím místě žebříčku Duna, která už má na dosah 250 tisíc diváků a může svoji cestu českými kiny po prvním měsíci vyhodnotit jakou úspěšnou. Větší tisícovky také přihazují ostatní velká esa jako Venom 2 a Karel 1, oba mají na účtě přes 300 tisíc diváků a tudíž už mazácky koukají na zbytek hráčů. Ještě zmíníme na na osmém místě Bonda, Není čas zemřít i po dvou měsících odmítá v návštěvnost ehm, zemřít. Podtrženo, sečteno, 355 tisíc diváků a 65 miliónů Kč v tržbách je ten nejlepší důchod, který si agent 007 mohl u nás vysloužit. Na peníze je to letošní jasná dvojka, na návštěvnost ho překoná Karel, který se hraje v odpoledních představení pro seniory na vesnicích za výrazně nižší vstupné.

Zbytek žebříčku už si mohl ze skromného koláče ukrojit jen pár tisícovek. Veteráni typu Zátopek a Prvok si stěžovat už nemusí, vydělali si v letních měsících, kdy o diváky nebyla nouze. Naopak většina menších novinek posledních týdnů už tuší, že jejich dosud velmi průměrná či podprůměrná čísla už lepší opravdu nebudou. Animáky Rozbitý robot Ron či Vlk a Lev patří do skupiny poražených, o čestnou rem9yu a dosáhnout alespoň 80 až 100 tisíc diváků, se ještě s vypětím všech sil snaží Addamsova rodina 2, Mimi šéf 2 a Myši patří do nebe, ale budou to mít s aktuálními novými opatření pro nejmenší velmi těžké.

Dle očekávání se loučí s TOP 20 po neslavném startu Poslední souboj, historická lahůdka Ridley Scotta má sotva 12 tisíc diváků. Podobně skončí brzy i další specialitka Poslední noc v Soho, po druhém víkendu propad už z tak malých premiérových čísel o nepěkných 55%. Výpravné a nápadité filmy od známých režisérů se slovem “Poslední” v titulku prostě letos na podzim u nás nemají šanci. Ridley Scott dostane šanci na reparát už tento víkend, kdy jde do kin dalšího jeho nový film, Klan Gucci, ten by mohl vzhledem k bonitnější skupině diváků se značkovým oblečením mohl přilákat víc lidí než středověké drama. O nemožné se budou pokoušet drama Král Richard, který bude muset přesvědčit české diváky že není eposem o britském panovníkovi Lví srdce, ale životopisem tenisové rodiny Williamsových a také Disney animák Encanto, který bez větší reklamy v aktuální situaci míří do předem prohraného boje s dětskou konkurencí a dospěláckou pandemií.
Přání Ježíškovi porazilo Eternals i Dunu, ale největší hitovka Vánoc to nebude

Přání Ježíškovi porazilo Eternals i Dunu, ale největší hitovka Vánoc to nebude

 15. 11. 2021

Po propadu celkové návštěvnosti minulý víkend musel na záchranu českých kinařů přispěchat jediný možný zachránce - a to nový český film. Přání Ježíškovi byla záchranná akce veskrze úspěšná, za první čtyři dny přilákala česká novinka hned 48 tisíc diváků za první čtyři dny a ukousla ze součtu prodaných lístků na filmy TOP 20 celou třetinu. Nicméně v absolutních číslech to nijak zajímavý start není, i když se ho distributor snaží pomocí tiskových zpráv tak prodat. Podle návštěvnosti i tržeb by se nevešel ani do první padesátky českých otvíráků, největší předvánoční hitovky typu Sněženky a machři po 25 letech se pohybují úplně v jiných dimenzích (100 tisíc plus). Ale na jednoduché věci typu Špindl nebo Šťastný Nový rok to zatím stačilo. Uvidíme, zda tento remake polského filmu Noc plná zázraků a duchovní následovník Lásky nebeské bude mít dobrou vytrvalost jako tyto jednohubky. Už příští víkend rozhodne, zda Přijde ježíšek půjde vykročí směrem k trvalkám s jistotou desetinásobku prvního víkendu a nebo shoří jako jiný český dojemný pokus Přijde letos Ježíšek, který před 8 lety svůj otvírák jen zdvojnásobil.

Za českou novinkou se seřadily s mírným, ale nijak zásadním odstupem vítězové posledních týdnů. Eternals po průměrném padesátitisícovém startu spadly jen o 46% a už jsou těsně před hranicí 100 tisíc diváků. Shang-Chi bude u nás poražen, ale na Black Widow to nebude mít ani náhodou. Ani náhodou to také u nás nebude stačit ani na Dunu, protože ta přidává dalších moc pěkných 16 tisíc a má na dostřel 250 tisíc diváků. Také dokument Karel ještě stále stíhá v této nejisté době stále držet tempo, po šesti týdnech má na kontě 358 tisíc diváků a stále si myslí na letošní druhou příčku mezi nejúspěšnějšími filmy. Jeho nejbližší soupeř, bondovka Není čas zemřít, se zatím stále úspěšně drží ve špičce a přidává dalších 6 tisíc. Na diváky už Karel agenta 007 porazil (nový James Bond má 348 tisíc), ale na tržby stále vede agent Jejího veličenstva. Z boje o letošní medailové pozice je definitivně vyřazen druhý Venom, který sice přidal dalších 9 tisíc, ale hranice 300 tisíc ještě nepadla a na absolutní špičku už to stačit nebude. Zajímavá čísla ještě nosí animáky Addamsova rodina 2 a Myší patří do nebe, oba však jsou v celkové roční tabulce až ve třetí desítce.

Druhá novinka týdne, atmosférická Poslední noc v Soho, vede druhou polovinu víkendového žebříčku, kam patří filmy s méně než 5 tisíci lístky za víkend. Filmy Edgara Wrighta u nás mají trestuhodně malou návštěvnost, takže otvírák fajmšmekrovského Soha je lepší než lidovky typu U konce světa nebo Jednotka příliš rychlého nasazení, jen Baby Driver u nás zanechal jakž takž viditelnou stopu. Ale zřejmě víc než 15 tisíc diváků to nebude a tudíž to bude podobně jako zbytek pelotonu jen o něco rozmanitější kompars pro výše zmíněné vítěze víkendových etap. Malé přírůstky z velkých hitů stále ještě hlásí české klasiky Prvok a Zátopek, plus také animovaná Tlapková patrola, která si letos odnese titul nejúspěšnějšího dětského filmu.

Následující víkend se pořadí titulů pravděpodobně moc nepromění, protože premiéry jsou hodně zaměřené na okrajového diváka a je jedno jestli to je evropský import (Paříž, 13. obvod, Hlas lásky) nebo domácí produkce (Ztraceni v ráji, Město). Zajímavější to bude až o týden později, kdy se do českých kin chystá disneyovka Encanto nebo drama Klan Gucci.
Nová opatření odrazují diváky od kin, Eternals startují pod očekáváním

Nová opatření odrazují diváky od kin, Eternals startují pod očekáváním

 8. 11. 2021

Od nové marvelovky Eternals se čekaly tržební žně, ale sklizeň je nakonec velmi velmi průměrná. A to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je, že uplynulý listopadový víkend byl první, kdy se u nás zpřísnily podmínky pro vstup do kin. Už od pondělí do středy byl vidět značný pokles zájmu - zatímco v říjnu byl průměr zhruba 90 tisíc diváků na filmy TOP 20 během těchto dnů, za první tři dny v listopadu padlo toto číslo po zavedení povinných testů či očkování zhruba na polovinu.

A druhým důvodem je, že lidé u nás se obecně dost opatrně staví k novým Marvel hrdinům, kteří nejsou z původního týmu Avengers. 50 tisíc diváků pro Eternals je někde na půlce mezi velmi pěkným startem Black Widow v červenci (71 tisíc) a slabým otvírákem Shang-Chi v září (33 tisíc). A rozhodně na míle daleko od posledních dvou týmovek Avengers (216 resp. 343 tisíc). Nikoli Devianti, ale negativní recenze a pozitivně nakažení jsou teď největším nepřítelem pro další tržby, kde bude úspěchem přelézt hranici 150 tisíc diváků celkem.

Velký pokles zájmu se projevil u všech dalších hitovek posledních týdnů, jen ty největší byly schopny nalákat více než 10 tisíc diváků za víkend. Relativně dobře na tom je stále Duna, přidává dalších 23 tisíc, slaví překonání hranice 200 tisíc a pokud se kina nezavřou, měla by být schopna dosáhnout hranice 250 tisíc diváků. Tu si naopak může odškrtnout druhý Venom, jehož dalším cílem teď bude 300 tisíc, i když mezivíkendově propadl nejvíce (o 63%). Překonání jedničky (388 tisíc) je v aktuální situaci už mimo debatu. Nejvíce spokojený může být dokument Karel, který vzhledem ke své cílovce doplácí na aktuální omezení zřejmě nejméně. Jsme na 340 tisíc diváků celkem a do překonání návštěvnosti klasické verze V síti už mu chybí “jen” cca 70 tisíc.

Poslední z větších hitovek je Addamsova rodina 2, která po slabším startu přilákala druhý víkend necelých 11 tisíc dětí a jejich rodičů. Nejbližší zahraniční konkurence (Tlapková patrola, Rozbitý robot Ron, Vlk a lev, Mimi šéf, Seal Team) sbírá v průměru jen tisíc diváků za víkend, hlavním protivníkem Addamsovy rodiny tak bude český animák Myši patří do nebe. Ten přidává 7 tisíc diváků a s vypětím všech sil bojuje o překonání magické hranice 100 tisíc. Druhou hlavní novinku týdne, horor Někdo na druhé straně, odbydeme jen faktem, že na něj bylo zvědavo necelých 1700 diváků a zařadí se tak mezi další neslavné strašidelné starty posledních víkendů (Halloween zabíjí, Paroží).

Na dalších místech se s návštěvnosti šetřilo a malé přírůstky tak naznačují, že se pořadí letošních nejnavštěvovanějších filmů moc měnit nebude. Stále populární Prvok, Šampón, Tečka a Karel je jen kousek od 600 tisíc diváků a zůstane letos neohroženě první. Druhou pozici dle návštěvnosti si drží Zátopek. Jeho vyzyvatelem nakonec nebude James Bond, ale Karel Gott, jehož aktuální tempo nových diváků je lepší než u agenta 007. V první pětce už brzy vystřídá Matky druhý Venom, kterého bude moci do konce roku ohrozit zřejmě už jen jeden film - a tím je jeho komiksový souputník Spider-Man. Ten bude muset ale spoléhat na lepší zdravotní situaci a mít opravdu oslnivý start, jinak na letošní první pětku může zapomenout. Překvapení se teoreticky můžeme dočkat ještě u českých novinek, ale bude to masakr. Během následujících devíti týdnů bude mít premiéru hned 17 nových či do kin znovuuvedených národních snímků a přežijí jen opravdu ty nejlaskavější pohádky a nejjednodušší romantické komedie.