Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Druhý Venom si pochutnal na Bondovi i Gottovi

Druhý Venom si pochutnal na Bondovi i Gottovi

 18. 10. 2021

Od pokračování Venoma si všichni slibovali kvalitní otvírák, ale že to bude až taková pecka, v to doufali jen největší Marvel fanoušci. Za první čtyři od premiéry totiž Venom: Carnage přichází přilákal více než 131 tisíc diváků, což je opět další posunutí rekordu za nejúspěšnější start v postpandemické době. Ten se mění za uplynulé dva měsíce už potřetí, nejdříve ho převzal Zátopek (109 tisíc) a před dvěma týdny ho vylepšil nový James Bond v Není čas zemřít (118 tisíc). Druhý Venom má dokonce ještě o něco lepší start když přičteme čísla z předpremiér (dalších 9 tisíc). Tak jako tak, je to ještě lepší výsledek než při startu série před třemi lety (jednička otevírala za 125 tisíc) a uvidíme, zda bude úspěšnější i v dlouhodobější výdrži. Ta po páradním startu hodně rychle zpomalila a nakonec přinesla jen trojnásobek prvního víkendu (388 tisíc diváků celkem), což ukazuje na rychlé opotřebení zájmu.

Vítězové posledních dvou víkendů se posunuly ve víkendové tabulce za Venoma. Dokument Karel popadal více než by se na populární český film o druhém víkendu slušelo (- 45%) a jestli bude chtít myslet vážně svůj útok na půl miliónů diváků, bude muset spoléhat na lepší a opakovanou přízeň svých fanoušků v dalších týdnech. Zatím je to plus 53 tisíc diváků a celkem 210 tisíc. Není čas zemřít za třetí víkend přidává dalších 38 tisíc diváků a má už na dostřel 300 tisíc, které by mohl vybojovat ještě před nadcházejícím víkendem. Cíl je jasný - co nejdříve dohnat v nejúspěšnějších filmech letošního roku dosud stříbrného Zátopka, který má zhruba 353 tisíc diváků. Ten umí přidávat jen už tisícovky diváků za víkend a zřejmě bude jen s vypětím všech sil útočit na metu 400 tisíc diváků. Na ní si budou myslet kromě Bonda také již zmíněný Karel a uvidíme jak se povede v dalších týdnech druhému Venomovi.

Z megahitů ještě zmíníme Prvok, Šampón, Tečka a Karel, neohrožená letošní jednička, které si nenápadně pořád drží svůj průměr 3-5 tisíc diváků za víkend a už pomalu připravuje oslavu 600 tisíc prodaných lístků. A nevadí mu ani komerční české novinky, taková Láska na špičkách svůj první víkend vyloženě zklamala a přinesla pouhých 8,5 tisíc diváků. Z toho další hit typu Matky nebo Deníček moderního fotra nebude a v letošní nabité české válce o českého diváka tu máme dalšího poraženého. Stejná čísla jako Láska na špičkách totiž překvapivě donesl i neznámý francouzský dobrodružný film Vlk a lev: Nečekané přátelství, který potvrzuje, že pokud českým divákům naservírujete dojemný biják o psech, je to skoro stejná sázka na jistotu jako česká komedie. Gump by o tom mohl vyprávět, je to aktuálně služebně nejstarší film v TOP 20, za téměř 3 měsíce od premiéry sice nabral jen 183 tisíc, ale pořád se hraje pro pár tisícovek věrných.

Ze zbylých novinek se probojovalo do TOP 20 už jen slovenské válečná drama Zpráva, ale ani osobní účast britského herce Johna Hannaha na české premiéře návštěvnosti nepomohla a startuje se s nějakými 2,5 tisíci diváky. Náročnější témata se stále krčí na okraji zájmu, a je zázrak, když filmy jako Quo Vadis, Aida? vydrží déle než jeden týden. Naopak po neradostném létě si mohou gratulovat distributoři dětských filmů, vedle ostříleného zahraničního tandemu Mimi šéf 2 a Tlapková patrola stojí za to vypíchnout heroický boj české novinky Myší patří do nebe, která po ospalé premiéře mezivíkendově klesla jen o 3% a hodlá nyní díky superkvalitním recenzím bojovat o dlouhodobé pozice v návštěvnosti.

Aktuální víkend má kromě rekordní letošní návštěvnosti také ještě jednu symbolickou hodnotu. Loni se touto dobou už přestalo hrát a rok 2020 se tak uzavřel s celkovou návštěvnosti 6,4 miliónů prodaných lístků. Letos to máme oficiálně od května do srpna zhruba 3 miliony diváků, září by mělo přidat minimálně další 1 milión, říjen už je určitě za půl milionem. Následující dva měsíce tak bude divný kinorok 2021 soupeřit s ještě divnějším kinorokem 2020, kdo přiláká víc diváků. Výraznou injekci do tohoto boje si chystá rok 2021 už na tento víkend, kdy k nám konečně oklikou přes Egypt, Kazachstán a Indonésii dorazí velmi očekávaná Duna.
Potřebujete porazit Jamese Bonda? Povolejte Karla Gotta

Potřebujete porazit Jamese Bonda? Povolejte Karla Gotta

 11. 10. 2021

Dokument Karel měl jít do českých kin už minulý rok v říjnu, ale pandemie měla opačný názor, a tak se premiéra musela těsně před oficiálním nasazením odsunout. Distributor ovšem s nasazením nepospíchal, počkal si na další výročí úmrtí Karla Gotta a především, až se nastřádané české filmy sami vyruší v nadupaném rozvrhu. Medailonek nejslavnějšího českého zpěváka tak přichází rok po plánované premiéře. A trpělivost se vyplatila, stejně jako se lidé zvedli nadprůměrně k volbám, i na Karla dorazila slušná návštěvnost. Tedy ne slušná, skoro až rekordní. 105 tisíc za první čtyři dny oficiálního uvedení je letos třetí nejlepší start (po novém Bondovi a Zátopkovi) a také druhý nejlepší start dokumentu vůbec. První místo si drží od loňského roku dokument V síti, ale rozdíl je minimální (115 vs 105 tisíc) a navíc Karel má nakročeno k tomu mít lepší celková čísla. Zavírání kin v nejbližších dvou týdnech zatím doufejme nehrozí, Karel tak bude mít pohodlnější rozlet než V síti a mohl bych tak vyrazit na úspěšnou a dlouhodobou túru. A dosáhnout třeba jako první dokument historie na půl miliónů diváků.

Nabitý víkend měl ještě další dva slušné zářezy, které ho posunuly až na hranici 231 tisíc diváků za filmy první dvacítky, což je druhý nejlepší letošní víkend. Porovnávání s rekordním rokem 2019 už je zase na stole, potřetí letos jsou to lepší čísla. Druhým největším přispěvovatelem víkendu byl samozřejmě nový James Bond, Není čas zemřít pokleslo o necelou polovinu a s necelými 60 tisíci diváky za víkend potvrzuje kvalitní formu z premiérového víkendu. Celkově už má 218 tisíc diváků a mohutnými kroky tak pádí mezi nejúspěšnější filmy letošního roku. Na diváky už je pátý (na tržby dokonce čtvrtý) a své nejbližší soupeře na bronzové (Matky) a stříbrné (Zátopek) příčce by měl dohnat během následujících dvou týdnů.

Třetím do koalice úspěšných byl o víkend chválený český animák Myši patří do nebe, který po malé předpremiéře startuje s oficiálními čísly téměř 19 tisíc diváků za víkend. To je samozřejmě úplný jiný řád než slavné zahraniční animáky typu Mimoni, ale bohužel také výrazně pod domácími zástupci jako Lichožrouti (72 tisíc), Hurvínek (56 tisíc) či Čtyřlístek (52 tisíc), naopak se to blíží spíše lacinějšími střihovým věcem typu Pat a Mat. Do dalších týdnů si tak musí přát, aby ho hnaly superpozitivní recenze a minimum dětské konkurence. Rozhodne druhý a třetí víkend a zda se diváci nevrátí k dočasně utlumeným stálicím typu Mimi šéf 2 a Tlapková patrola, které pořád přinášejí 3-5 tisíc diváků za víkend.

Zbytek pelotonu už jen z povzdálí sleduje s pár tisícovkami za víkend hlavní trojku. Čerstvý český vyslanec na Oscary, sportovní drama Zátopek, zpomaluje pod 10 tisíc za víkend a celkově zatím zaběhl 337 tisíc, ubývá i hitovce Prvok, Šampón, Tečka a Karel, která toužebně vyhlíží hranici 600 tisíc. Vedle dalších stabilních a nenápadných středně velkých hitovek typu Free Guy, Tlapková patrola a Gump (140 až 170 tisíc celkem) stojí za to povšimnutí rychlý propad zájmu o novou českou komedii Zbožňovaný, pro Petra Kolečka to tentokrát další Přes prsty nebude, nevypadá to ani na 100 tisíc diváků celkem. Svému maximu na stejné hranici se také blíží závěrečný díl trilogie After, teenagerská romantika už je jednou nohou z TOP 20. A Shang-Chi potvrzuje, že v souboji s Black Widow bude rád za poloviční čísla, v současné marvelovské tabulce se potácí se svými 130 tisíc diváky celkem v poslední třetině.

I příští víkend by mohl být z hlediska tržeb veselý, kromě pokračují Gottománie a Bondmánie dorazí druhý Venom, který navazuje na veleúspěšnou jedničku a bude si určitě myslet na další letošní otvírák v hodnotě 100.000 diváků plus.
Není čas zemřít má nejlepší start za poslední 2 roky

Není čas zemřít má nejlepší start za poslední 2 roky

 4. 10. 2021

Tak jsme se dočkali a výsledek stojí za to. Několikrát odložený nový díl Jamese Bonda konečně dorazil do českých kin a dodal jim vzpruhu, kterou po ospalém září potřebovaly. Otevírák 118 tisíc diváků je nejlepší číslo za poslední téměř dva roky, lepší čísla měl poslední díl Star Wars v prosinci 2019. Bondovka Není čas zemřít má tedy nejen nejlepší první víkend za letošní rok - poráží Zátopka i Prvoka, ale také předpandemického vládce roku 2020, dokument V síti (115 tisíc). A díky předpremiérám má po prvním víkendu dokonce v součtu 122 tisíc diváků.

Ve srovnání se svými předchůdci je to druhý nejlepší start, o chloupek lepší než Skyfall (117 tisíc), ale přeci jen zhruba o 30 tisíc méně než Spectre. Skyfall ale měl lepší dojezd, počítadlo se zarazilo na číslovce 478 tisíc diváků, kdežto Spectre měl rychlejší pád a přilákal “jen” 420 tisíc. Někde mezi těmito čísly tak můžeme aktuálně očekávat i výsledek této bondovky, což by ji pasovalo do letošní dvojky hned za domácího suveréna Prvok, Šampón, Tečka a Karel, který si už aktuálně dosáhl pro 560 tisíc. Bondův nejbližší soupeř v roční tabulce je ale nejdříve Zátopek, který byl víkendovou dvojkou a podtrženo sečteno už má více než 320 tisíc.

Nový Bond přivábil do kin hned 2/3 návštěvnosti TOP 20 filmů, proto ostatní tituly za ním číselně připomínají spíše statistickou chybu. Kromě Zátopka a Prvoka se ještě relativně dobře dařilo novince Zbožňovaný, 9 tisíc za druhý víkend ovšem znamená, že největší české hity se jí podařit nedohoní a bude mířit lehce nad 100 tisíc diváků. Na podobná čísla myslí také nový český dokument Karel, v předpremiéře zatím 4 tisíce diváků, uvidíme kolik fanoušků má stále u nás Karel Gott, až jeho pomník dorazí tento čtvrtek do kin naplno. A když už zmiňujeme české novinky, nenápadné české drama Minuta věčnosti startuje až na 14. příčce a zajímalo se o ně pouhých 1500 diváků.

Zbytek žebříčku je zajímavý díky mírnému vzestupu dětských animáků (druhý Mimi šéf i 100% vlk mezivíkendově dokonce stoupali), ale jinak byly tak malé přírůstky, že to pořadím filmů v roční tabulce příliš nezamíchalo. Vypadá to, že nej hollywoodským filmem kromě Bonda a Black Widow by mohl být někdo ze stále živé dvojice Free Guy a Tlapková patrola, oba přidávají zhruba 4 tisíce za víkend a mají zhruba 140 tisíc diváků, Rychle a zběsile 9 už má náskok jen 15 tisíc. Teoreticky by do tohoto souboje mohl promluvit ještě Shang-Chi, ale ten klesá rychleji než by chtěl, a zatím má jen 120 tisíc. Bavíme se samozřejmě o dosavadní situaci, kterou v říjnu ale určitě hodně ovlivní další očekávané hollywoodské hitovky jako Venom 2 a Duna. Ti však dorazí až nejdříve za dva týdny, do té doby bude mít nejen Bond, ale i další, se čas ukázat.
Českým kinům chybí nové hity, do vedení se tak vrací Zátopek

Českým kinům chybí nové hity, do vedení se tak vrací Zátopek

 20. 9. 2021

Český trh pokračoval během posledního víkendu v kocovině, která ho provází celé září a ani horší počasí nevrátilo diváky zpět kin. 120 tisíc za poslední víkend je pokles zhruba o 10% oproti minulém víkendu, který už sám o sobě byl velmi podprůměrný. Chybí nové hity a ty starší to samy neutáhnou. I když se jim daří překvapivě lépe než posledně. Především českým a dětským filmů se slušně zadařilo a většina z nich dokonce mezivíkendově stoupala, za poraženého tento víkend tak můžeme označit marvelovku Shang-Chi s návštěvností 18 tisíc diváků za víkend, propadem cca 22% a stále ještě daleko od pokoření hranice 100 tisíc diváků celkem.

Na vrchol žebříčku se tak vrátil český Zátopek, který si připisuje dalších 27 tisíc diváků a celkově už má 272 tisíc. Postupuje tak ročním žebříčkem nahoru, aktuálně už pro sebe ukořistil druhou příčku a myslí si na celkové vítězství. Tam ho ovšem čeká těžký soupeř, dosavadní šampión Prvok, Šampón, Tečka a Karel vede s velkým náskokem a celkovou návštěvnosti 530 tisíc. I když má v nohách skoro o měsíc více, na tempu to není skoro znát, za poslední víkend si připsal skoro 18 tisíc diváků (nárůst 40%) a rozhodně se nebude chtít svého trůnu tak lehce vzdát. To takové Matky, které v ročním žebříčku čerstvě přišly o stříbrnou medaili, už prakticky v TOP 20 končí, když přidaly za víkend pouze 800 diváků.

Nejbližší vyzyvatelé (Rychle a zběsile 9, Black Widow) už do celkově návštěvnosti moc nepřidají, nejbližšími soupeři je tak trojice Tlapková patrola, Free Guy a Gump. Služebně nejstarší, s největší návštěvností, ale také nejpomalejším tempem je český Gump, naopak nejrychlejší a bez velkých soupeřů nejvíc rozjetější je animák Tlapková patrola. Náladu mu sice kazí druhý Mimi šéf, který po rozpačitém startu nabírá na síle a za víkend přidal téměř 13 tisíc, ale celkově má zatím jen 50 tisíc a pořád platí, že oproti prvnímu dílu se jedná o velké zklamání. Spolu s Croodsovi tato animovaná trojka suverénně drtí béčkové novinky, na souboj je vyzve malý australský animák 100% vlk, který oficiálně startuje až tento čtvrtek, zatím sbírá pár stovek diváků v předpremiéře.

I tak se ovšem jedná o relativně úspěšnější než start než jediné dvě větší novinky týdne. Artové fantasy Zelený rytíř přilákalo zhruba 1.300 diváků a zřejmě se kromě festivalových projekcí nedočká masovější základny fanoušků. Česká civilní romance Marťanské lodě je na tom ještě hůře, přišlo jen 1.001 diváků. Na romantiku má v kinech zatím stále monopol teen drama After: Tajemství, které přidává dalších 10 tisíc diváků a chce celkově urvat alespoň 100. Soupeřem pro něj není ani česká lehčí romantika Jedině Tereza, které sice týden po premiéře pokleslo jen o 35%, ale protože většina soupeřů dokonce mezivíkendově klesala, za úspěch aktuální čísla považovat nejde.
Slabý zářijový víkend zachránil Zátopek a Shang-Chi, novinky se nechytly

Slabý zářijový víkend zachránil Zátopek a Shang-Chi, novinky se nechytly

 13. 9. 2021

I druhý zářijový víkend byl ve znamení značeného diváckého ochlazení o kina, tak jako každé září, kdy je ještě venku teplé počasí. Bez velké premiéry bylo na filmy první dvacítky zvědavo jen zhruba 131 tisíc diváků, zhruba o čtvrtinu méně než poslední víkend. Tomu odpovídaly i výsledky hlavních hitů, o prvenství se opět popral Zátopek a Shang-Chi. Drama o české sportovní legendě vyhrálo o fous na diváky, nová marvelovka zase o fous na tržby, oba přilákaly zhruba 24 tisíc diváků, kteří v pokladnách nechali kolem 4 miliónů tržeb. Oba filmy také klesly o podobné procento jako celková návštěvnost, takže si mohou gratulovat, že jejich podíl v konkurenci neklesá. Zátopek už má navíc na dostřel čtvrt miliónů diváků, v roční tabulce je zatím čtvrtý s brzkým posunem na druhé místo. To Shang-Chi je výrazně skromnější ve svých cílech a bude rád, když se dostane letos vůbec do první desítky.

Rok 2021 stále neohroženě vede Prvok, Šampón, Tečka a Karel, fenomén posledních týdnů už má více než půl miliónů diváků a téměř 80 miliónů tržeb. První český post pandemický megahit je na světě a vzhledem k solidnímu průměru diváků na představení tenhle příběh ještě nekončí. Prvok bez problémů odráží většinu českých novinek v posledních týdnech, tento týden mu na štítu skončily hned dvě. Romantická komedie Jedině Tereza startuje na až na šestém místě s 10 tisíci diváky, ještě hůře dopadlo volné zakončení trilogie Tomáše Vorla s titulem Cesta domů, na kterou bylo v premiéře zvědavo pouhých 2.600 diváků.

Na Cestu domů si v počtech diváků troufly i jiné české hity posledních dnů, ať už je to komedie Deníček moderního fotra (nově už přes 100 tisíc diváků) či psí drama Gump (už 160 tisíc), které poctivě přidávají každý týden menší tisícovky. V žebříčku stále bojuje i letošní dvojka, komedie Matky, které prožívá zvýšený zájem oproti minulým týdnům a je už skoro na dostřel hranici 300 tisíc diváků.

Černý Petr posledního víkendu ovšem zůstal v ruce teenagerské romantice After: Tajemství, pokles o 57% znamená, že v přímém souboji s minulými díly se vzdaluje nejen možnost být nej dílem trilogie, ale pokud by se podobně prudce klesalo i dále, nebude to stačit ani na nenápadné tržby jedničky (90 tisíc diváků). Naopak na pohodu jede stále dvojka animák Tlapková patrola a komedie Free Guy, oba nosí cca 5-6 tisíc diváků za víkend a celkově mají zhruba 120 tisíc diváků.

Nejúspěšnější zahraniční novinkou týdne se stal horor Zhoubné zlo, 7 tisíc diváků za první čtyři dny sice nestačí na nej hororové starty tohoto roku (V zajetí démonů 3, Tiché místo 2), ale bude to určitě nadprůměrný výsledek na rozdíl od finančních zklamání posledních dílů osvědčených sérií (Saw, Očista). Naopak smutní mohou být nadšenci do francouzských komedií, poslední velká novinka týdne, Rodinu si nevybereš, uzavírá první dvacítku víkendu s pouhými 340 prodanými lístky.