Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Končí tragický rok 2020, propad návštěvnosti je 65%

Končí tragický rok 2020, propad návštěvnosti je 65%

 30. 12. 2020

Pro kinaře končí tragický rok 2020. Kvůli epidemii covidu je postihly hned tři morové rány, které způsobily obrovský úbytek diváků. Z hygienických důvodů musela většina světových kin zavřít v průběhu jara, pak mohla na čas otevřít během léta a s nastupující zimou se opět kinosály zavřely. To přimělo hollywoodské producenty ve velkém odsouvat premiéry těch největších hitů na příští rok, takže i když se kina mohla v létě trochu nadechnout, většinou mohly nabídnout jen menší, starší či národní filmy. A protože výhled do dalšího roku není vůbec radostný, hollywoodská studia začínají silně uvažovat o přesunu svých snímků buď čistě online a nebo v kombinaci uvedení kina + streaming.

S koncem roku už se objevují i první reálná čísla o tom, jak velký pokles to letos byl. Pro česká kina sice vyjdou oficiální statistiky až v lednu, ale protože jsou kina už několik týdnů zavřená a máme k dispozici finální říjnové a listopadové výsledky, můžeme už začít sčítat. V českých kinech se tak v roce 2020 prodalo pouhých 6 384 325 vstupenek, což je pokles 65% oproti loňskému, rekordnímu roku, kdy se prodalo 18 319 471 vstupenek. Takhle špatnou návštěvnost kina ve své samostatné české éře ještě neměly, nejhorší byl zatím rok 1999, kdy se do kin podívalo jen 8 370 825 diváků.

Protože se průměrná cena vstupenky od loňska prakticky nezměnila (je levnější o necelou korunu), tak podobný propad činil i v tržbách. Místo rekordních loňských tržeb ve výši 2 616 603 639 Kč přišel dvoutřetinový propad a pouhých 905 854 339 Kč. To není sice nejhorší výsledek historie, v 90. letech a na začátku tisíciletí to bylo během roku méně, ale tehdy byla samozřejmě jiná cena vstupenek, a proto je důležitějším ukazatelem divácká návštěvnost. Ještě doplníme, že jsou to čísla k poslednímu listopadu, mohou se teoreticky objevit sporadické opravy či promítání v prosinci (v listopadu byly), ale číslo se již výrazně nezmění.

Lednová finální čísla přinesou určitě zajímavou finální tabulku nejúspěšnějších filmů. Ty na horních příčkách letos ve velkém opanovaly české filmy, které stihly premiéru ještě před uzavřením a nebo sbíraly diváky během letních měsíců, kdy kina včetně letních fungovaly prakticky naplno. Vítězem bude dokument V síti, který měl letos hned tři verze a dohromady překonaly půlmilionovou hranici. Následuje Příliš osobní známost, Šarlatán, 3 Bobule a Chlap na střídačku, všechny zřejmě nakonec s číslem okolo 250-300 tisíc diváků. Nejúspěšnějším zahraničím filmem bude Ježek Sonic, v létě jediný nový blockbuster Tenet by měl skončit jako sedmý. Do první desítky se pravděpodobně ještě vmáčknou české filmy jako Havel a Bábovky a americký Dolittle. Až budeme mít finální čísla filmů, budeme moc také přesně spočítat podíly žánrů, distributorů či původu filmů, každopádně podle předběžných čísel to vypadá, že české filmy by letos mohly mít dokonce nadpoloviční podíl na divácích (50,5%), což je historický milník, dosud byl rekordem rok 2016 s téměř třetinovým podílem.

Silná národní kinematografie držela nad vodou i kina v dalších státech. Podle Variety a ComScore jsou propady ročních tržeb následující:

 • Nizozemí - 57%
 • Rusko - 60%
 • Japonsko - 61%
 • Nový Zéland - 62%
 • Austrálie - 65%
 • Německo - 69%
 • Francie - 69%
 • Čína - 70%
 • Jižní Korea - 71%
 • Itálie - 72%
 • Španělsko - 72%
 • Velká Británie + Irsko - 76%
 • USA - 82%
Česká kina zpátky v útlumu, ani Bábovky to nezachránily

Česká kina zpátky v útlumu, ani Bábovky to nezachránily

 5. 10. 2020

Po velmi nadějném minulém víkendu jsou česká kina zpátky v útlumu. Relativně slušné počasí a stále se utahující se smyčka s novými opatřeními způsobily, že do kin za první čtyři říjnové dny zavítalo jen necelých 69 tisíc diváků. Dostáváme se tak zpět na zhruba třetinovou návštěvnosti oproti běžné sezóně z posledních let.

Naprostá většina filmů poklesla o více než polovinu, a to včetně dobře rozjeté české novinky Bábovky. 25 tisíc je ale pořád slušné skóre, a tak se Bábovky mohou radovat z první a nikoliv poslední sto-tisícovky diváků. Pouhých 11 dní od premiéry stačilo filmu, aby se dostal do první desítky letošních nejnavštěvovanějších filmů. A počítáme s tím, že bude chtít zaútočit minimálně na první pětku, ne-li snad první trojku. Tam jsou aktuálně třetí Bobule s číslem zhruba 276 tisíc diváků.

Jen těsně za Bobulemi v roční tabulce a přeci jen s větším odstupem ve víkendové tabulce za Bábovkami najdeme Šarlatána. Životopisné drama má jeden z nejmenších poklesů a stále nachází nové diváky bez ohledu na nové filmy či nová vládní opatření. Žádný český film aktuálně nemá takovou solidní vytrvalost. Havel už je na cestě z TOP 20 (celkově cca 153 tisíc diváků), náročné drama Krajina ve stínu má zoufalých 15 tisíc celkem a moc dobře na tom nejsou průběžně ani průtokové české romantiky jako Štěstí je krásná věc nebo Ženská pomsta. Vedle Bábovek a Šarlatána tak nejlepší aktuální trojlístek doplňuje pohádka Princezna zakletá v čase – má už skoro 50 tisíc diváků celkem.

Zahraniční filmy jsou v první desítce spíše do počtu a přidávají jen 4-5 tisíc za víkend. Tenet se pomalu, ale jistě plazí ke 150 tisícům, komedie Děda postrach rodiny zřejmě překvapí dosažením mety 50 tisíc a někde mezi nimi je teen romantika After: Přiznání. Zbytek už sotva přelezá za víkend tisícovku, a to včetně dvou nenápadných novinek. Nová verze Pinochia startuje až na 9. místě se zhruba 2 tisíci, fajmšmekrovská francouzská novinka Léto 85 přilákala jen něco přes 700 diváků.

Následující týdny budou krušné. Nová opatření budou dál strašit kinaře, stejně jako absence amerických novinek. Čerstvě odložený nový James Bond vystrašil kolegy z USA a Británie natolik, že řetězce společnosti Cineworld (v Čechách vlastní Cinema City) svá kina zavřou v těchto dvou zemích prozatím na neurčito. Nejbližšími velkými filmy jsou tedy až na Vánoce nová Wonder Woman, Duna a Smrt na Nilu, ale ani tam není nic jisté. Do konce roku tak čekejme spíše české novinky a nezávislé filmy, které prozatím především menší kina drží nad vodou. U multiplexů ovšem čekejme zřejmě ponurejší náladu.
Bábovky zlomily pokoronavirový rekord, diváci se opět vrací do kin

Bábovky zlomily pokoronavirový rekord, diváci se opět vrací do kin

 29. 9. 2020

Poslední párty před katastrofou? I tak by šlo nazvat výsledky posledního kinovíkendu, který nás překvapil skvělými čísly návštěvnosti, i když už ve vzduchu visela hrozba dalších hygienických opatření před druhou vlnou koronaviru. 153 tisíc diváků za čtyři dny je druhým nejlepším výsledkem od květnového znovuotevření kin a mohou za to hned tři faktory.

Prvním a zřejmě nejméně podstatným, byl prodloužený víkend, který se protáhl až do svátečního pondělí. I když se pondělní čísla do víkendu nezapočítávají, lidé zřejmě rádi využili vícedenního volna k většímu množství zábavy než obvykle. Druhým a velmi podstatným faktorem, bylo ošklivé podzimní počasí, vytrvalý déšť a studený vítr nahnal diváky do tepla kinosálů jako za starých dobrých nekoronavirových časů.

A třetí, tou nejpodstatnější událostí za rekordními čísly, je velká česká novinka. Filmová adaptace populární knihy Bábovky přilákala za první čtyři dny od uvedení více než 66 tisíc diváků, což je nový porokonavirový rekord. Ani třetí Bobule nebo Šarlatán nebyly takovým tahákem, který by přesvědčil diváky o nutnosti vidět českou novinku v kině, a to pokud možno hned. Skvělá čísla, která by za normálních časů zřejmě atakovala hranici 100 tisíc v premiéře, jsou hnané nejen popularitou knížky autorky Radky Třeštíkové, ale i možnou obavou, že za týden se už kina zavřou a film další diváci hned tak neuvidí.

Všechny možné obecné faktory pomohly v návštěvnosti i dalším filmům. Novinka a vítěz minulého týdne, pohádka Princezna zakletá v čase, stoupla mezivíkendově o neskutečných 62% a potvrzuje, že do kina se nebojí celé rodiny s dětmi. Jestli tato odvaha všem vydrží, bude to jistých 100 tisíc diváků do měsíce. Stabilní a po měsíci od premiéry skoro zázračnou vytrvalost si drží Šarlatán. Letní zachránce českých kin už překonal hranici 220 tisíc a pokud ho nezastaví druhá vlna, má šanci usednout mezi nejlepší tři filmy letošního roku. Tedy samozřejmě pokud to Bábovky dovolí.

Ze zahraničích filmů se překvapivě nejlépe zatím drží komedie Děda postrach rodiny, která přidala dalších 11 tisíc (nárůst 110%!) a pomalu si to sype k 30 tisícům. Komedie jsou v těchto časech zřejmě vítanější podívanou než Tenet, který po třech týdnech přidal dalších 9 tisíc a překonal tak 130 tisíc diváků. Naopak po oslnivém startu se dál propadla pubertální romantika After: Přiznání, která Tenet chtěla vyzvat na souboj o nejúspěšnější pokoronavirovou americkou novinku, ale došel ji dech už třetí víkend po premiéře. Zatím 101 tisíc, z toho ale skoro polovina připadá na otevírací víkend. Mulan se pro jistotu tohoto souboje ani neúčastní a v poklidu si jede svých pár tísicovek za víkend s vědomím, že cokoliv nad 50 tisíc celkem (zatím 31 tisíc) je vlastně malý zázrak.

Zbytek žebříčku nabízí už jen odpadlíky z minulých víkendů, kteří se buď snaží využít absence áčkových novinek svého žánru (animáky Máša a Medvěd, Křupaví mazlíčci) či museli po nástupu silnější konkurence vzít zavděk zbylými diváky (česká romantiky Ženská pomsta a Štěstí je krásná věc). Do žebřčíku pronikly s odřenýma ušima ještě dvě aktuální novinky, ale ani slabá konkurence a pro kina příznivé počasy z nich neudělaly zásadní hity - polské drama Corpus Christi a francouzská drama Žaluj startují v průměru se 700 diváky.
Princezna zakletá v čase pomohla vrátit rodiny do kin

Princezna zakletá v čase pomohla vrátit rodiny do kin

 21. 9. 2020

Ve stínu blížící se druhé vlny koronaviru pomalu opadá zájem diváků o kina a filmy první dvacítky už ledva v součtu překonají 70 tisíc diváků za víkend. Na filmy v druhé desítce chodí sotva pár set diváků a některé novinky se do TOP 20 ledva protlačily.

Bylo to ale novinka Princezna zakletá v čase, která se zahřívala několik týdnů v předpremiérových představeních a nakonec opanovala první příčku víkendové návštěvnosti. Na novou pohádku bylo zvědavo necelých 12 tisíc diváků, což je solidní žánrový průměr. V normálních časech by mohla získat 25-30 tisíc diváků za 1.víkend, tedy zhruba jako nedávné Zakleté pírko. Teď bude záležet na výdrži a odvaze českých rodičů, zda budou do kina chodit dále, u pohádek může být koeficient násobku od pěti až po deseti, v závislosti na šeptandě a ostatní konkurenci.

Na diváky Princezna jen těsně porazila dva hity posledních týdnů. Lépe je na tom Šarlatán, který měsíc po premiéře prakticky drží stále tempo a míří k hranici 250 tisíc diváků a zachraňuje tak kinaře od Aše až po Ostravu. Naopak druhý díl After už slábne, třetinový propad oproti minulému víkendu a zatím ještě nepadla hranice 100 tisíc. Ještě horší formu má Tenet, který už přidává jen dalších 7 tisíc a celkově zatím má jen 118 tisíc. Bude zajímavé sledovat, kdo z této americké dvojky bude za měsíc spokojenější, zda Tenet nebo After: Přiznání.

Ostatní americké filmy už hrají jen vedlejší role. Mulan zatím celkově jen 26 tisíc, Děda postrach rodiny jen 12 tisíc, Noví mutanti cca 23 tisíc, Vyšinutý něco přes 5 tisíc diváků. Ne že by jim zářijové české novinky mohli nějak radit, romantika Ženská pomsta zatím jen 18 tisíc, drama Krajina ve stínu pouhých 11 tisíc a Štěstí je krásná věc necelých 40 tisíc. Tady se historie psát nebude.

A nakonec tři novinky, které se do TOP 20 s obtížemi protlačily. Nejlépe na tom je dokument Rytmus: Tempos, zhruba 3 tisíce a relativní úspěch. Animovaný střihový film Máša a medvěd nasbíral 2,5 tisíce, čímž odsunul starší animáky jako Scoob a Trollové o pár příček níže, ale očekáváme brzkou výměnu nazpět. A nakonec další dokument, Helmut Newton: Nestoudná krása, který se do TOP 20 dostal jen s necelou třístovkou diváků.

Ještě doplníme finální srpnová čísla, 125 miliónů v tržbách je nejlepší pokoronavirový výsledek letošního roku a pro srovnání, zhruba úroveň srpna roku 2015. Oproti loňskému rekordnímu roku jsme srpnově zhruba na 57% . Meziročně, prvních osm měsíců letošního roku je v součtu 47% oproti loňsku. Není to pěkný pohled.
Karanténa, postrach kin, stále nedovolí filmům zajímává čísla

Karanténa, postrach kin, stále nedovolí filmům zajímává čísla

 14. 9. 2020

Máme za sebou další víkend, který přináší jen průměrná čísla a neznačí zásadní oživení v post-koronavirové situaci. Celková čísla pro filmy TOP 20 jsou zhruba už měsíc stejné na úrovni 80 tisíc diváků, což je 40% úrovně loňského roku. V první dvacítce sice najdeme hned 5 novinek a 1 předpremiéru, ale ani jedna z nich nedosáhla na úvodní trojici, která zůstává zcela stejná jako minulý víkend.

První příčku si udržela romantika After: Přiznání, i když poklesla o nemalých 67%. V celkových číslech má na kontě 77 tisíc diváků a bude velmi zajímavé sledovat, zda tento výrazný pokles svědčí o naplněné poptávce cílové skupiny (jednička měla 90 tisíc) nebo se cílová skupina už začíná kinům vyhýbat (a raději by film viděla online). Tenet na druhém místě poklesl „jen“ o 53% a překonal hranici 100 tisíc diváků, což nezní špatné, ale je to rozhodně daleko za očekáváním „filmu, který vrátí diváky do kin“. Tuhle roli nese spíše Šarlatán, který skoro měsíc od premiéry stále drží slušné tempo a vyhlíží 200 tisíc diváků. Z hlavní trojice má nejzdravější tempo a bude dál solidně růst.

Z pětice novinek se osvědčila nejlépe nová česká komedie Ženská pomsta s 8 tisíci diváky, ale podobně jako nedávná novinka Štěstí je krásná věc, je to jen slabý start v žánru, který ještě loni generoval prakticky pravidelně 50 až 100 tisíc jen za první víkend. Druhá česká novinka, drama od režiséra Bohdana Slámy s názvem Krajina stínů, má i přes kvalitní recenze nenápadný start zhruba 5 tisíc diváků, tedy odpovídající svému uměleckému zaměření. Filmy Bohdana Slámy se obvykle vyznačují slušnými násobky startu, například Divoké včely zahájily před 20 lety s podobnými čísly a nakonec to dotáhly na 74 tisíc. Bába z ledu před třemi lety měla 3x lepší start, ale skončila jen s 56 tisíci. Předpovídat pro tento film v této době celkový výsledek je aktuálně hodně ošemetné.

Do žebříčku se také podívaly dvě nenápadné americké novinky. Lépe na tom je komedie Děda, postrach rodiny, kterou k pátému místu a 6 tisícům diváků vytáhl rozzlobený Robert De Niro, naopak nejnovější snímek s rozzlobeným Russellem Crowem, thriller Vyšinutý, začíná až na osmém místě s dvěma tisícovkami. O americké nenápadné bijáky je obecně velmi malý zájem, Noví mutanti dva týdny po premiéře mají ledva 20 tisíc diváků, komedie Palm Springs je na tom jen o pár stovek lépe. Tady se už rekordy přepisovat nebudou.

Neslavně jsou na tom také dětské diváky. Mulan po premiéře popadala o 57% a je to jediný široce přístupný film v první desítce. V druhé desítce už přežívají jen Trollové a Scoob, stále to však stačí i na novinky. Předpremiéra Princezny zakleté v čase (start tento víkend) je stále jen v řádech malých tisíců, nový animák Mlsné medvědí příběhy přilákal jen něco přes 500 diváků a bude mít co dělat, aby se udržel v TOP 20 i příští víkend.