Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Princezna zakletá v čase pomohla vrátit rodiny do kin

Princezna zakletá v čase pomohla vrátit rodiny do kin

 21. 9. 2020

Ve stínu blížící se druhé vlny koronaviru pomalu opadá zájem diváků o kina a filmy první dvacítky už ledva v součtu překonají 70 tisíc diváků za víkend. Na filmy v druhé desítce chodí sotva pár set diváků a některé novinky se do TOP 20 ledva protlačily.

Bylo to ale novinka Princezna zakletá v čase, která se zahřívala několik týdnů v předpremiérových představeních a nakonec opanovala první příčku víkendové návštěvnosti. Na novou pohádku bylo zvědavo necelých 12 tisíc diváků, což je solidní žánrový průměr. V normálních časech by mohla získat 25-30 tisíc diváků za 1.víkend, tedy zhruba jako nedávné Zakleté pírko. Teď bude záležet na výdrži a odvaze českých rodičů, zda budou do kina chodit dále, u pohádek může být koeficient násobku od pěti až po deseti, v závislosti na šeptandě a ostatní konkurenci.

Na diváky Princezna jen těsně porazila dva hity posledních týdnů. Lépe je na tom Šarlatán, který měsíc po premiéře prakticky drží stále tempo a míří k hranici 250 tisíc diváků a zachraňuje tak kinaře od Aše až po Ostravu. Naopak druhý díl After už slábne, třetinový propad oproti minulému víkendu a zatím ještě nepadla hranice 100 tisíc. Ještě horší formu má Tenet, který už přidává jen dalších 7 tisíc a celkově zatím má jen 118 tisíc. Bude zajímavé sledovat, kdo z této americké dvojky bude za měsíc spokojenější, zda Tenet nebo After: Přiznání.

Ostatní americké filmy už hrají jen vedlejší role. Mulan zatím celkově jen 26 tisíc, Děda postrach rodiny jen 12 tisíc, Noví mutanti cca 23 tisíc, Vyšinutý něco přes 5 tisíc diváků. Ne že by jim zářijové české novinky mohli nějak radit, romantika Ženská pomsta zatím jen 18 tisíc, drama Krajina ve stínu pouhých 11 tisíc a Štěstí je krásná věc necelých 40 tisíc. Tady se historie psát nebude.

A nakonec tři novinky, které se do TOP 20 s obtížemi protlačily. Nejlépe na tom je dokument Rytmus: Tempos, zhruba 3 tisíce a relativní úspěch. Animovaný střihový film Máša a medvěd nasbíral 2,5 tisíce, čímž odsunul starší animáky jako Scoob a Trollové o pár příček níže, ale očekáváme brzkou výměnu nazpět. A nakonec další dokument, Helmut Newton: Nestoudná krása, který se do TOP 20 dostal jen s necelou třístovkou diváků.

Ještě doplníme finální srpnová čísla, 125 miliónů v tržbách je nejlepší pokoronavirový výsledek letošního roku a pro srovnání, zhruba úroveň srpna roku 2015. Oproti loňskému rekordnímu roku jsme srpnově zhruba na 57% . Meziročně, prvních osm měsíců letošního roku je v součtu 47% oproti loňsku. Není to pěkný pohled.
Karanténa, postrach kin, stále nedovolí filmům zajímává čísla

Karanténa, postrach kin, stále nedovolí filmům zajímává čísla

 14. 9. 2020

Máme za sebou další víkend, který přináší jen průměrná čísla a neznačí zásadní oživení v post-koronavirové situaci. Celková čísla pro filmy TOP 20 jsou zhruba už měsíc stejné na úrovni 80 tisíc diváků, což je 40% úrovně loňského roku. V první dvacítce sice najdeme hned 5 novinek a 1 předpremiéru, ale ani jedna z nich nedosáhla na úvodní trojici, která zůstává zcela stejná jako minulý víkend.

První příčku si udržela romantika After: Přiznání, i když poklesla o nemalých 67%. V celkových číslech má na kontě 77 tisíc diváků a bude velmi zajímavé sledovat, zda tento výrazný pokles svědčí o naplněné poptávce cílové skupiny (jednička měla 90 tisíc) nebo se cílová skupina už začíná kinům vyhýbat (a raději by film viděla online). Tenet na druhém místě poklesl „jen“ o 53% a překonal hranici 100 tisíc diváků, což nezní špatné, ale je to rozhodně daleko za očekáváním „filmu, který vrátí diváky do kin“. Tuhle roli nese spíše Šarlatán, který skoro měsíc od premiéry stále drží slušné tempo a vyhlíží 200 tisíc diváků. Z hlavní trojice má nejzdravější tempo a bude dál solidně růst.

Z pětice novinek se osvědčila nejlépe nová česká komedie Ženská pomsta s 8 tisíci diváky, ale podobně jako nedávná novinka Štěstí je krásná věc, je to jen slabý start v žánru, který ještě loni generoval prakticky pravidelně 50 až 100 tisíc jen za první víkend. Druhá česká novinka, drama od režiséra Bohdana Slámy s názvem Krajina stínů, má i přes kvalitní recenze nenápadný start zhruba 5 tisíc diváků, tedy odpovídající svému uměleckému zaměření. Filmy Bohdana Slámy se obvykle vyznačují slušnými násobky startu, například Divoké včely zahájily před 20 lety s podobnými čísly a nakonec to dotáhly na 74 tisíc. Bába z ledu před třemi lety měla 3x lepší start, ale skončila jen s 56 tisíci. Předpovídat pro tento film v této době celkový výsledek je aktuálně hodně ošemetné.

Do žebříčku se také podívaly dvě nenápadné americké novinky. Lépe na tom je komedie Děda, postrach rodiny, kterou k pátému místu a 6 tisícům diváků vytáhl rozzlobený Robert De Niro, naopak nejnovější snímek s rozzlobeným Russellem Crowem, thriller Vyšinutý, začíná až na osmém místě s dvěma tisícovkami. O americké nenápadné bijáky je obecně velmi malý zájem, Noví mutanti dva týdny po premiéře mají ledva 20 tisíc diváků, komedie Palm Springs je na tom jen o pár stovek lépe. Tady se už rekordy přepisovat nebudou.

Neslavně jsou na tom také dětské diváky. Mulan po premiéře popadala o 57% a je to jediný široce přístupný film v první desítce. V druhé desítce už přežívají jen Trollové a Scoob, stále to však stačí i na novinky. Předpremiéra Princezny zakleté v čase (start tento víkend) je stále jen v řádech malých tisíců, nový animák Mlsné medvědí příběhy přilákal jen něco přes 500 diváků a bude mít co dělat, aby se udržel v TOP 20 i příští víkend.