Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Tenet konečně dorazil, ale masivní očekávaní nesplnil

Tenet konečně dorazil, ale masivní očekávaní nesplnil

 31. 8. 2020

Velmi očekávaná novinka Tenet konečně dorazila do našich kin. A není to taková pecka, jak všichni doufali. Za první víkend dorazilo jen něco přes 41 tisíc diváků, spolu se středečními předpremiérami si může nový film Christophera Nolana přičíst ještě dalších 6 tisíc. Někdo by mohl říct, že na postkoronavirovou dobu je to hodně, ale nezapomínejme, že například český Šarlatán měl minulý týden skoro 60 tisíc. A Tenet se celou dobu skloňoval jako vytoužený zachránce českých (multi)kin. Je to navíc nejslabší Nolanův start od dvanáct let starého Temného rytíře a na svůj obvyklý pětinásobek tržeb se bude muset hodně snažit.

Tenet nakonec vyhrál nad Šarlatánem jen o prsa, protože česká novinka přidala za druhý víkend dalších 37 tisíc diváků a celkově má už úctyhodných 130 tisíc. A to ho ještě oslabovala další česká novinka, komedie Štěstí je krásná věc. Ta vznikala ještě na základě loňské bohaté úrody českých romantik, ale jak se zdá, recept se vyčerpal. Za první čtyři dny dorazilo podprůměrných 19 tisíc a vzhledem k blížící se vlně dalších českých filmů se bude muset prát o každého domácího diváka. 3Bobule na 9. příčce už pokukují po 250 tisících.

Také čtvrtá a pátá pozice o víkendu patřila novinkám. Zapomenutý animák Křupavý mazlíčci, který prohučel USA před koronakrizií i přes úctyhodné hlasové obsazení startuje na 13 tisících a odsunul dosud vládnoucí animovanou dvojku Trollové a Scoob o pár příček níže. Jeho náskok ale není tak výrazný a v příštích týdnech se dá očekávat návrat těchto dětských veteránů do původních pozic. 11 tisíc diváků si připsal potom film, na který se čekalo ještě déle než na Tenet - dlouho očekávané komiksové zakončení původní linie X-Menů v podobě hororového spin-offu Noví mutanti však nakonec nenadchlo a bude to u nás návštěvnostně nejslabší film celé série.

Na ostatních příčkách můžeme vidět v průměru 40 až 60% poklesy u většiny starších filmů, což je návrat do normálu, kdy kina neměla nouzi o novinky. Celkově na filmy TOP 20 přišlo o víkendu 162 tisíc diváků, což je nejlepší číslo od koronakrize a pro srovnání jen o 15% méně než loňský rok. Život se tak pomalu vrací do normálu. Jen jsme čekali, že s nástupem Tenetu to bude návrat přeci jen napínavější a rychlejší.
Šarlatán vrátil diváky do kin, je to nejlepší start po zrušení karantény

Šarlatán vrátil diváky do kin, je to nejlepší start po zrušení karantény

 26. 8. 2020

Dobré zprávy přicházejí z českých kin. Nový český film Šarlatán vstoupil impozantně do českých kin – za první víkend na něj dorazilo téměř 60 tisíc diváků. To by byl sám o sobě velmi pěkný start, ale v době probíhající kocoviny po znovuotevření kin a navíc v létě, je to skoro malý zázrak. Šarlatán měl vstoupit do kin podobně jako třeba třetí Bobule během března, jeho odložení mu prospělo ještě více než české romantické komedii.

Pro srovnání – když se podíváme na klasické životopisné filmy, je to 5. nejlepší start mezi českými filmy, lepší byla jen Lída Baarová, Masaryk, Kajínek a Příběh Kmotra. Všichni další, ať už je to Milada, Toman nebo Fotograf měli mnohem horší start, to samé i nedávný Havel. Jaký by mohl být celkový výsledek? U podobných filmů existují obrovské výkyvy, ale když vezmeme jistotu čtyřnásobku, míříme nějak k rozhraní 250 až 300 tisíc diváků.

Tuhle hranici pro srovnání překonaly jen dva filmy, shodou okolností také české. Pořád vede dokument V síti se 403 tisíci (součtem všech tří verzí jsme už dávno za půl miliónem), druhá je Příliš osobní známost, ta ještě před karanténou nasbírala 306 tisíc. Na třetím místě zatím stále třetí Bobule, který sice zpomalují, ale jejich šance se vyškrábat ze současných 239 tisíc na plus mínus 280 tisíc je hodně reálná. Také čtvrtý letošní nejúspěšnější film je český, Chlap na střídačku má necelých 230 tisíc. Čistě česká první pětka letos nebude, přeci je je teprve srpen a za rohem už kouká Tenet.

Kdo ale do první pětky určitě nepronikne, je Havel. Po sympatickém startu zájem ochladl a na diváky už ho poráží i o měsíc starší třetí Bobule. Je to zatím cca 130 tisíc a těch 200 tisíc bude ještě hodně vydřených. Pořád je to ale lepší než narychlo ušitá romantická komedie Casting na lásku, po prvním, už tak mizerném víkendu, padá více než o půlku a má sotva 15 tisíc.

Ze zahraničích filmů je to klid před Nolanovskou bouří. Trollové a Scoob si rozdělili dětské diváky a přisypávají po větších tisícovkách do svého plánu na důchod, který má velikost někde mezi 80 až 100 tisíc lístků. Ani druhá novinka týdne, asijský animák Hurá do džungle, tenhle duopol nerozbil, i když 4 tisíce není úplně nejhorší start. Rozhodně lepší než Velké dobrodružství malé pandy, která padá na konec druhé desítky na úroveň dvousté reprízy Frčíme.

Celkově za předposlední prázdninový víkend dorazilo do českých kin skoro 119 tisíc diváků, nový rekord od znovuotevření českých kin. Ve srovnatelných víkend loni to bylo cca 159 tisíc diváků, takže se podařilo stáhnout náskok na zhruba 75%. Z aktuálních finálních měsíčních čísel za letošní červenec vyplývá, že na loňský červenec byl už jen o polovinu lepší. Propad ve srovnání za prvních sedm měsíců je aktuálně cca 56%. Doufejme, že s lepšící se náladou a novými premiérami už toto číslo bude jen klesat.

Rok v kinech - 2019

Jaké byly nejúspěšnější filmy loňského roku? Jak se vyvíjí návštěvnost českých kin? Které žánry, země a distributoři mají největší podíl? Podívejte se na kompletní ročenku.