Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Návštěvnost českých kin dál stoupá i bez nových hitů

Návštěvnost českých kin dál stoupá i bez nových hitů

 13. 7. 2020

Ještě před pár týdny bychom souhrnnou návštěvnost 82 tisíc diváků na filmy TOP 20 na začátku července označily za těžký podprůměr, ale ve světle událostí posledních měsíců je to přímo skvělý výsledek. Zatímco po otevření kin se chodilo v průměru okolo 20 tisíc diváků za víkend, pak se skočilo na 40 a pak dokonce na 60, teď už jsme dokonce přes 80 tisíc. I bez velkých hollywoodských filmů se tedy návštěvnost kin dostává zhruba na 40-50% běžného provozu, což jsou dobré zprávy. Uvidíme, zda po změně počasí (čím tepleji, tím hůře po kina) se to nezmění.

Prakticky všechny stávající filmy šly mezivíkendově o pár desítek procent nahoru. Nejvíce z toho těžily třetí Bobule, na které bylo třetí víkend po premiéře zvědavo 24 tisíc diváků. Celková návštěvnost už překročila 100 tisíc, pokud bude nálada stále taková, vůbec není nereálné myslet na dvojnásobek. Hranice 300 tisíc, kterou překonaly první dva díly, bude v současné náladě zřejmě mimo možnosti, ale i tak je to hodně slušný výsledek. Bourák je po měsíci a něco zhruba na 43 tisících a už toho moc nepředvede.

Třetí Bobule pronásledovaly hned 2 české novinky, ale obě dvě jsou žánrem jinde. V síti už jde do kina ve své třetí verzi, tentokrát nejtvrdší a necenzurované s podtitulem 18+. Celkovou návštěvnosti „série“ V síti to pomohlo nakopnout, zatímco klasická verze propadla zhruba o 2 tisíce diváků, verze 18+ přilákala skoro 11 tisíc diváků. Když sečteme celkovou návštěvnost všech tří verzí, už jsme zhruba na čísle 450 tisíc a 66 miliónů v tržbách. Menší, ale nikoli úplně okrajové ambice, mají i tvůrci dokumentu Meky, který zavzpomínal na legendu československé hudby a našel dalších 4,5 tisíce diváků, kteří si chtěli zavzpomínat také.

Když si odbydeme další čtyři české filmy v TOP 20, jejichž lhůta by za normálních podmínek expirovala už na jaře a nyní v letních a malých kinech láká na populární opakovačky, rozdělují se nám filmy v žebříčků už jen na dva směry – nezávislé filmy a dětské snímky. Německý remake Téměř dokonalá tajemství má jen o 200 diváků celkem méně než Bourák a díky pěknému tempu cca 10 tisíc za víkend má šanci ho přejet už během psaní těchto řádků. Předpremiéra francouzské komedie Na palubu! takovou rychlost mít nebude, zatím 2 tisíce diváků. První regulérní týden má za sebou také australské drama Než skončí léto, ale 60% pokles oproti předpremiéře značí, že ze žebříčku vypadne neironicky mnohem dříve, než skončí léto.

Studenější počasí nahnalo do kin rodiče s dětmi, takže všechny starší animáky a zvířecí dobrodružství vyrostly o desítky procent. Nejlépe si od konce karantény vede stále pixarovka Frčíme, která si tak trochu napravuje pověst poté, co na začátku března ještě před zavřením kin víceméně prohučela. Vedle Ježka, Jumanji a Lassie je dalším úspěšným dětským filmem třetí Ledová sezóna, která už pokukuje po překonání nedávné dvojky. Někdy stačí k úspěchu být jen ve správném místě po špatných časech.
Přijde víc diváků na starší filmy než skončí léto?

Přijde víc diváků na starší filmy než skončí léto?

 8. 7. 2020

Zatímco předchozí víkend byl moc pěknou vzpruhou pro kina zničená koronavirovou karanténou, tentokrát se počet diváků na filmy z první dvacítky nejnavštěvovanějších filmů prakticky nezměnil. Opět tu tak máme zhruba 60.000 diváků, ale vzhledem k tomu, že začaly prázdniny a letní počasí konečně přálo, je to vlastně dobrá zpráva. Do kin také zamířila pouze jedna novinka, a to bylo již dříve plánované australské drama Než skončí léto. S necelými 4 tisíci diváky to stačilo na 4. místo.

První tři místa jsou stejná jako posledně. Vyhrála trojka Bobulí, se sympatickým mezivíkendovým poklesem pouze 27% a naplňuje tak prognózy, nebo spíše vroucná přání, stát se prvním pokoronavirovým hitem. Díky pěknému startu minulý víkend už má na kontě přes 72 tisíc. Ještě před pár měsíci by to bylo spíše podprůměrný výsledek, ale vzhledem k mizérii poslední doby je to megaúspěch. Bourák na šestém místě, který už má v nohách celý jeden měsíc a nasbíral jen necelých 40 tisíc, naopak bude brzy zapomenut.

Bourákovi ubírají diváky nejen Bobule, ale také starší české komedie. V první desítce je skoro rok od premiéry znovu loňská hitovka Přes prsty, přes tisícovku diváků přihazují také Vlastníci, Poslední aristokratka a Chlap na střídačku. Stále exotickou výjimkou je dokument V síti, který už má na dostřel 400 tisíc a svoje tempo k této metě dokonce během posledním víkendu zrychlil. A ještě větším exotem je návrat Samotářů, obnovená premiéra po 20 let přitáhla zhruba 1.200 diváků.

Z amerických hitů, které už mimochodem všechny můžete vidět online, se stále nejlépe drží Frčíme, ale jinak jsou čísla zimních premiér už hodně malá. Neviditelný, Bloodshot ani Fantasy Island už ztrátu nedoženou. Sympaticky se zatím drží německá drama/komedie Téměř dokonalá tajemství, po třech týdnech má už na kontě 30 tisíc a bude zřejmě toto léto suplovat komediální importy z Hollywoodu.

Rok v kinech - 2019

Jaké byly nejúspěšnější filmy loňského roku? Jak se vyvíjí návštěvnost českých kin? Které žánry, země a distributoři mají největší podíl? Podívejte se na kompletní ročenku.