Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Diváci se pomalu vrací do kina, blýská se na lepší časy?

Diváci se pomalu vrací do kina, blýská se na lepší časy?

 22. 6. 2020

Během posledního víkendu přišlo na filmy TOP 20 přes 50 tisíc diváků, což je více než dvojnásobek běžného porokonavirového víkendu. Naprostá většina filmu vykázala podstatný nárůst, solidně se chytily i tři menší novinky víkendu. Bylo to jen kvůli ošklivému počasí nebo se už diváci přestali bát a opět se chodí do kina bavit? To poznáme už tento víkend, kdy skončí školní rok, lidé se rozprchnou na dovolenou a zároveň do kin míří velký český film Bobule 3.

Vítězem uplynulého víkendu je český film Bourák, který ale prakticky jako jediný mezivíkendově propadl a to zhruba o 30%. Dorazilo na něj zhruba 10,5 tisíce diváků, což je i přes omezený provoz zklamání. Očekávaný český film po mizerném nástupu nepřesvědčil ani druhý víkend a bude rád za 50 tisíc diváků celkem. Bouráka tento víkend stíhala německá novinka Téměř dokonalá tajemství. Ta sice neměla žádnou reklamu, divákům však musela být zápletka povědomá - jedná se o remake italského filmu Naprostí cizinci. Ten sice u nás v kinech přilákal jen necelých 30 tisíc diváků, ale dočkal se úspěchu později. Německý remake se zdá povede u nás mnohem lépe, vzhledem k absenci velkých filmů může být dobrou alternativou pro náročnější diváky během léta.

Také druhá novinka, která se umístila vysoko, pochází z Německa. Nová verze populární dětské knížky Lassie se vrací, nabrala za 1. víkend přes 6 tisic diváků a může si myslet na slušné letní návštěvy v letních kinech, kam se budou chtít rodiče s dětmi vydat za bezstarostnými novinkami. Nejméně úspěšný vstup zažila nenápadná romantika Kalifornský sen, jen něco přes 1 tisíc diváků, žádná další zajímavá čísla nečekáme.

Celkové návštěvnosti vydatně pomohly také starší filmy, především dětské filmy, které stoupaly více než o polovinu. Největší skok předvedly filmy, které mají rychlost a skoky přímo v názvu - Ježek Sonic (111%) a Frčíme (104%), slušně poskočily také Tlapková patrola (90%), Jumanji (89%) nebo Ledová sezóna 3 (56%). Potvrzuje se, že ostychu chodit do kina se zbavily hlavně rodiny s dětmi. Na dospělácké filmy už taková tlačenice nebyla, zajímavé přídavky předvedl jen dokument V síti či česká komedie Chlap na střídačku.

Začaly jsme sice pozitivně, ale skončíme se smutnějším shrnutím. Jsou k dispozici finální květnová čísla a dle očekávaní to není hezký pohled. Pouze zhruba 16 miliónů korun v tržbách a zhruba 122 tisíc diváků - loni za květen bylo více než 10x tolik. Meziročně je to po pěti měsících propad o 55% procent. Zatímco loni dorazilo do kin cca 18,5 miliónů diváků, nyní v necelé polovině roku jsme na pouhých 3,5 milionech.
Bourák naboural, ani nová česká komedie diváky do kin nevrátila

Bourák naboural, ani nová česká komedie diváky do kin nevrátila

 15. 6. 2020

Od minulého pondělí hrají kina už bez zásadního omezení co se týče počtu návštěvníků (zůstává pouze limit max 500 osob na představení) a konečně se dočkala i první velké novinky, ale na zvrat neradostné situace po korona karanténě to nestačilo. Očekávaná komedie Bourák přivábila za první čtyři dny promítání jen něco málo přes 16 tisíc diváků, což je na českou novinku málo.

Bourák je sice hvězdně obsazený (Ivan Trojan, Jiří Macháček) a natočený zkušeným režisérem (Ondřej Trojan), ale ani to nestačilo, aby se diváci na tento film vydali do kin. Může za to nedůvěra z uzavřených prostor, nemožnost koupit si občerstvení a nebo se k masovým divákům dostaly velmi negativní recenze, které provázejí uvedení filmu? Bude to zřejmě kombinace všeho, protože historie ukazuje, že i velmi špatně přijaté filmy jako Babovřesky nebo Kameňák dokážou při nejhorším přilákat alespoň 30-40 tisíc diváků za první víkend, výjimečný ale není ani dvojnásobek. Film by nyní musel spoléhat na jiný trend a to je šeptanda, tedy že si diváci o filmu postupně řeknou a dokáží na něj chodit opakovaně několik měsíců a vytáhnout úvodní čísla na desetinásobek. To je mimochodem trend, který režisér Ondřej Trojan u svých filmů zná, povedlo se mu to u Želar i Občanského průkazu. Ale to předpokládá kvalitnější recenze, které tu zatím nejsou.

Bourák má ale na rozdíl od drtivé většiny svých českých žánrových soupeřů mimořádnou výhodu a to je prakticky nulová konkurence. V žebříčku TOP 20 jsou pouze dvě staré české komedie (Chlap na střídačku a Vlastníci), které už lákaji jen ty nejvěrnější. Domácí produkci tahne hlavně dokument V síti, na který se chodí stabilně od konce karantény v objemu průměrně 5 tisíc diváků za víkend. Tento víkend dostal konkurenci v podobě českého psího dokumentu Psí láska, na ten však našlo cestu jen necelých 300 lidí.

Zahraniční dospělácká produkce je prakticky mrtvá, pouze pár set diváků láká se vydat na hollywoodské filmy jako Neviditelný, Lov či Gentlemani. Relativně slušnou výdrž má alespoň dětská zábava, kromě osvědčených Frčíme či Jumanji se v popředí stále drží i céčkový animák Ledová sezóna 3.

Kudy vede cesta z krize? Bez ohledu na vládní rozhodnutí teď kinaři vzhlížejí k dalším novinkám, nejbližším velkým filmem bude od 25. června česká romantická komedie Bobule 3, která měla mít premiéru v týdnu, kdy karanténa začínala a měla ambice navázat na úspěch prvních dvou dílů. Uvidíme tedy za dva týdny.

Návštěvnost kin víkend od 2. 7.
3Bobule
1.
3554,7 K
3.
862,9 K
4.
449,9 K
5.
368,9 K

Nejúspěšnější filmy 2020 v ČR
V síti
Nejúspěšnější filmy 2020 v USA
Mizerové navždy
Nejúspěšnější filmy 2020 celkem
Mizerové navždy

Město

Praha - Brno - Ostrava - Plzeň - vše

Řetězce

Cinema City - Cinestar - Europa Cinemas

Typ

Multikina - Vícesálová - Malá - Letní

Projekce

2D - 3D - 4DX - IMAX

Technologie

2K - 4K - 35mm - 70mm - 16mm

Rok v kinech - 2019

Jaké byly nejúspěšnější filmy loňského roku? Jak se vyvíjí návštěvnost českých kin? Které žánry, země a distributoři mají největší podíl? Podívejte se na kompletní ročenku.