Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Divákům se do kina po jejich otevření nechce, návštěvnost je desetinová

Divákům se do kina po jejich otevření nechce, návštěvnost je desetinová

 18. 5. 2020

První „opravdové“ víkendové výsledky jsou tu. A není to pěkný pohled. Většina kin sice otevřela, ale lidé se na rozdíl od zahrádek restaurací či prodejen s nábytkem do ztemnělých sálů nehrnou. Na filmy TOP 20 přišlo pouhých 18 tisíc diváků. Což je sice více než poslední dva víkendy s autokiny (cca 3.000 lidí) a je to také výrazně více než poslední víkend před zavřením v březnu (tehdy dorazilo jen cca 5.500 lidí), ale do běžného stavu to má hodně daleko. Pro srovnání - v poslední „normální“ víkend před krizí (3.-6. března) na filmy TOP 20 dorazilo moc pěkných 242 tisíc diváků. A ve srovnání s minulým rokem v polovině května, kdy do kin vstoupil John Wick 3 a úřadovali poslední Avengers, je to také jen necelá desetina - dorazilo cca 205 tisíc diváků. Vzhledem k tomu, že kapacita kin je omezena na cca 25%, to sice nevypadá tak hrozivě, ale pro mnoho kin spousta nákladů zůstává stejných jako při plném vytížení. A diváci nejsou...

Divákům zatím tedy chybí odvaha a upřímně také nové zajímavé filmy. Nejlépe si vedl dokument V síti, který jako jediný v tržbách mířil k necelému miliónu korun, a to díky zhruba sedmi tisícovkám diváků. Pouze 3 filmy přilákaly více než 1 tisíc diváků za víkend - dětský animák Frčíme, hororová „novinka“ Lov a česká komedie Chlap na střídačku. Solidně si ještě vedli Vlastníci, Ježek Sonic, horor Neviditelný či drama 1917, slabší výsledky měly další letošní filmy jako Bloodshot, Gentlemani či V síti: Za školou. Zdá se, že není rozdíl mezi tím, jestli je film online nebo (Bloodshot či Vlastníci jsou), záleží hlavně na síle a známosti snímku. Proto se mohl do první desítky protlačit také slovenský dokument Afrikou na pionýru, ačkoliv byl uveden online již před dvěma měsíci.

Druhou desítku tvoří hlavně filmy staršího data, kuriozitou je díky promítání v autokině Pomáda na 15. místě, kterou UFD reportuje s roztomilou chybou „6 281 týdnů od premiéry“. Na film vyrobený před 42 lety hodně dobrý výsledek….

Celková čísla zavedených si sice můžeme shrnout, ale v tabulce nej filmů za letošní rok se toho moc podstatného nezmění. Stále vede dokument V síti, cca 48,3 miliónů a 318 tisíc, to je zatím jediný film, který má šanci čísla ještě podstatně rozšířit. Prozatímní dvojka, česká komedie Příliš osobní známost, se nedostala ani do poslední TOP 20, zatím drží cca 45,5 miliónů a 296 tisíc. I třetí místo průběžného žebříčku za rok 2020 patří českému filmu, tentokrát komedii Chlap na střídačku, necelých 200 tisíc a 30,3 miliónů v tržbách.

A ještě jedno průběžné číslo. Doplnili jsme finální měsíční čísla za únor a březen 2020. Zatímco únor byl ještě normální měsíc, už tam bylo možné pozorovat zpomalení oproti rekordnímu minulému roku zhruba o 12%. V březnu se kvůli uzavírce propadla kina meziročně k datu o 33%. A přestože za duben mohou přistát příští týden nějaké měsíční výsledky za autokina, dovolili jsme si zatím vyplnit za duben očekávanou 0. Propad kin za rok 2020 ve srovnání s prvními čtyři měsíci roku 2019 tak bude už hrozivých 49%.
Druhý víkend s autokiny ovládl Brad Pitt a dokument V síti

Druhý víkend s autokiny ovládl Brad Pitt a dokument V síti

 11. 5. 2020

Dnes se konečně po dvouměsíční pauze otevírají kina, takže příští report už bude opravdu plnohodotný. Za uplynulý víkend se musíme prozatím spokojit ještě s autokiny. Jeich výsledky jsou řádově podobné jako minulý víkend, cca 3 tisíce diváků a zhruba půl miliónů tržeb pro filmy v TOP 20. Že to není ani pro ně tak zajímavý výsledek, o tom svědčí fakt, že hned dvě autokina musela minulý týden ohlásit uzavření, protože se jim dál nevyplatilo pokračovat v promítání.

Hodnotit trendy v autokinech je velmi ošemetné, protože stačí jedno dvě povedená představení a hned se tabulka převrátí naruby. Zatímco tedy na tržby minulý víkend vyhráli Vlastníci, tentokrát nejvíc utržil loňský nostalgický hit Tenkrát v Hollywoodu. Na diváky ale vyhrál dokument V síti, jehož představení byly zhruba 4x levnější a přitáhly skoro 800 diváků.

Autokina navíc hrála výrazně jiné filmy než předešlý týden, takže se nově do žebříčku podívaly filmy jako Spider-Man: Daleko od domova, Jumanji: Další level nebo druhá Mamma Mia. Žebříčku opět dominují české hitovky z posledního roku, zabírají hned 9 míst z 20. Vedle několika animáků je zajímavé pozorovat nasazení i takových klasik jako Hanebný parchanti (ideální doplňek pro Tenkrát v Hollywoodu), ale pořád platí, že fungují hlavně odpočinkové snímky. Jediným vážnějším filmem v TOP 20 je oscarový Parazit.

Ode dneška se už promítá ve většině kin, mimo hru zůstávají kromě několika menších kin také multiplexy řetězce Cinema City, který se rozhodl zatím svoje brány neotevřít. Nabídka kin pokračuje tam, kde se zastavila před dvěma měsíci, vrátí se tedy hity jako Frčíme, Bloodshot, Neviditelný a brzy přibudou menší novinky jako Lov či Emma. Favoritem bude dosavadní jednička letošního roku, dokument V síti.

Návštěvnost kin víkend od 2. 7.
3Bobule
1.
3554,7 K
3.
862,9 K
4.
449,9 K
5.
368,9 K

Nejúspěšnější filmy 2020 v ČR
V síti
Nejúspěšnější filmy 2020 v USA
Mizerové navždy
Nejúspěšnější filmy 2020 celkem
Mizerové navždy

Město

Praha - Brno - Ostrava - Plzeň - vše

Řetězce

Cinema City - Cinestar - Europa Cinemas

Typ

Multikina - Vícesálová - Malá - Letní

Projekce

2D - 3D - 4DX - IMAX

Technologie

2K - 4K - 35mm - 70mm - 16mm

Rok v kinech - 2019

Jaké byly nejúspěšnější filmy loňského roku? Jak se vyvíjí návštěvnost českých kin? Které žánry, země a distributoři mají největší podíl? Podívejte se na kompletní ročenku.