Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Horká džungle z Jumanji rozpustila Ledové království i Špindl.

Horká džungle z Jumanji rozpustila Ledové království i Špindl.

 9. 12. 2019

Po dvou týdnech neomezeného vládnutí poznala Elsa porážku. Třetí díl Jumanji vlétl do kin s velkou chutí, za první víkend na něj bylo zvědavo skoro 85 tisíc diváků. To je jen o chloupek mimo TOP 10 letošních otevíráků a svědčí to o ambicích, které dobrodružná rodinná řachanda má. Druhý díl před dvěma lety překvapil svojí výdrží. Ačkoliv startoval ve stínu osmé epizody Star Wars a otevřel jen za 32 tisíc, držel se v první dvacítce čtyři měsíce a přilákal skoro 450 tisíc diváků. Pro srovnání - Poslední z Jediů měl sice sedminásobně větší start, ale nakonec měl jen o 50 tisíc diváků více. A to nás přivádí k tomu, zda podobný souboj můžeme čekat i letos. Devátá epizoda Star Wars startuje už příští týden a po dvou letech tu budeme mít další zajímavý souboj Jumanji vs Star Wars.

Dvojka Ledového království nemusí ana druhé pozici víkendového žebříčku tak smutnit. Přidává dalších skoro 70 tisíc a je na dostřel půl miliónů diváků. V ročním žebříčku už je na pátém místě a jestli půjde vše podle plánu, příští víkend by mohla být už na třetím. Ambice nové disneyovky jsou ještě větší, milión diváků však bude zřejmě náročnější cíl než se původně zdálo. Pokles 45% z druhého na třetí víkend svědčí o jisté únavě diváků, také průměr na představení se povážlivě ztenčil. Příští víkend se definitivně rozhodne, zda magická hranice padne.

S Jumanji vstoupily do boje o diváka také hned tři (!) české novinky. Největší ambice má zimní komedie Špindl 2, ale zdá se, jako by se magický stroj na vyrábění nadšených českých diváků zasekl. 26 tisíc je sice slušné číslo, ale jednička měla zhruba o 10 tisíc více, a to ještě v nejhorší zimní víkend (poslední před Vánoci). Hned další víkend vyskočila na ohromujících 70 tisíc. Nedávná Ženská na vrcholu otevřela za 55 tisíc a přestože ji aktuálně přibývají diváci jen po tisícovkách, za první tři víkendy byl cíl splněn a bude se účtovat někde mezi 150 a 200 tisíci. To bude při současném rozpoložení sil pro Špindl 2 nemožné.

Problémy nebude dělat ani tak druhá česká novinka, kterou je další střihový Pat a Mat (15 tisíc je slušný standard, ale na víc než na 50 tisíc to nebude), jako spíš nová česká stálice Vlastníci. Třetí víkend si udržuje skoro neměný počet diváků na představení, a má na kontě už 120 tisíc diváků. To je přes aktuální konkurenci mnohem zdravější trend než má aktuální Špindl 2 a výsledky dalších českých kousků ukazují, že i česká fanouškovská základna má své limity. Kromě Ženské na vrcholu popadala i Poslední aristokratka, ta má však za sebou mimořádně úspěšný říjen a 407 tisíc diváků je perfektní vysvědčení. A za tři týdny startuje další česká (slovenská) zimní komedie - Šťastný nový rok.

V předpremiéře to také zkouší nová česká pohádka Zakleté pírko, necelá tisícovka diváků zatím nic zásadního nepotvrzuje. Snad jen to, že předvánoční období sice filmům pro děti svědčí, ale drsná konkurence mezi sebou jen tak nikoho nepustí. Ledové království II bude dál neohroženě vládnout a jak můžou potvrdit filmy jako Addamsova rodina nebo Sněžný kluk na dalších příčkách, na tyhle poražené zbývá v průměru tak 100 tisíc diváků. A to v následujících zbylých třech týdnech uvidíme ještě tři další dětské premiéry - Sněžnou melu, Trollové a kouzelný les a Špióni v převleku.
Ledové království II zmrazilo všechny novinky, bodují jen Vlastníci

Ledové království II zmrazilo všechny novinky, bodují jen Vlastníci

 3. 12. 2019

Pohádková dvojka Anna a Elsa bez problémů uhájila první místo, i když měla uplynulý víkend hned pět nových soupeřů. Pokles 48 % sice není úplně malý, ale i tak je to dalších 123 tisíc diváků za čtyři poslední dny a 390 tisíc diváků celkem. Malá čísla jedničky už jsou dávno překonána, teď se hraje o jiné mety. Půl milión padne nejpozději tento víkend a pak už bude Ledové království II hrát o nejvyšší příčky. Nejbližším soupeřem je trojka Jak vycvičit draka (575 tisíc), nová disneyovka ale míří ještě výše, ideálně k překonání čtvrtých Avengers (910 tisíc). Do karet jí hrajou blížící se vánoční svátky, očekávané “kino za padesát” a malá dětská konkurence.

Druhou příčku uhájila nová česká komedie Vlastníci, která přidává dalších 30 tisíc a už pokukuje po stotisícové metě. Pokles 35 % je sympatický, mnohem více tvůrce Vlastníků musí těšit, že se jim podařilo odstínit další české filmy. Poslední aristokratka už jen 10 tisíc za víkend, což je očekávané tempo po měsíci a půl v kinech, celkově už má 400 tisíc. Na půl milión to bude ještě práce, ale dopadne to. Ženská na vrcholu má naopak po 4 týdnech na kontě “jen” necelých 140 tisíc a megahit to s přírůstky 7 tisíc za víkend rozhodně nebude.

I třetí místo zůstalo stejné jako minulý víkend, automobilové drama Le Mans 66 jede stále slušnou rychlostí a čerstvě překonává 100 tisíc. Podaří se navázat na solidních úspěch Rivalů, kteří před pár lety dali 150 tisíc? Uvidíme podle zpomalení v následujících dvou, třech týdnech. Le Mans 66 jsou ale nejvíce ohroženi, protože ještě před Vánoci dorazí několik větších dospěláckých filmů (Star Wars, Jumanji), kteří budou chtít přebrat, co se dá.

Joker na osmém místě žebříčku se tomu už může spokojeně smát, už jen 4 tisíce diváků mu chybí do půl miliónů a zatím si v pohodě hlídá čtvrtou příčku za rok 2019. Veškerá další zahraniční velkoprodukce to ve zbytku žebříčku zabalila: Doktor Spánek po třech týdnech jen 23 tisíc a už není ani v TOP 10, Bitva o Midway celkem jen 40 tisíc a poslední Terminátor už jen jednou nohou z TOP 20, a to ještě nemá ani 100 tisíc.

Pojďme na novinky. Nejlépe si vedla britská vánoční komedie Last Christmas, 15 tisíc za první víkend je pro neznámou produkci bez velkých jmen slušné skóre. Dánský dobrodružný film Valhalla: Říše bohů vybojoval 8 tisíc diváků, ale vzhledem k nástupu Jumanji tento týden si už moc dalších fanoušků nezíská. Francouzská komedie Výjimeční se 3 tisíci je do počtu, na skvělá čísla, jako měla třeba komedie Co jsme komu udělali nebo Dokud nás svatba nerozdělí, může rovnou zapomenout. Podobně na tom je italská komedie S chutí Toskánska, tam je to sotva na TOP 20 a jen tisícovka diváků. V předpremiéře se ještě pokouší o nemožné (= porazit Ledové království II) další střihový film Pata a Mata, na opravdové vysvědčení si počkáme na tento víkend.

Rok v kinech - 2019

Jaké byly nejúspěšnější filmy loňského roku? Jak se vyvíjí návštěvnost českých kin? Které žánry, země a distributoři mají největší podíl? Podívejte se na kompletní ročenku.