Nejúspěšnější filmy 2020 v ČR
Příliš osobní známost


Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Horká džungle z Jumanji rozpustila Ledové království i Špindl.

Horká džungle z Jumanji rozpustila Ledové království i Špindl.

 9. 12. 2019

Po dvou týdnech neomezeného vládnutí poznala Elsa porážku. Třetí díl Jumanji vlétl do kin s velkou chutí, za první víkend na něj bylo zvědavo skoro 85 tisíc diváků. To je jen o chloupek mimo TOP 10 letošních otevíráků a svědčí to o ambicích, které dobrodružná rodinná řachanda má. Druhý díl před dvěma lety překvapil svojí výdrží. Ačkoliv startoval ve stínu osmé epizody Star Wars a otevřel jen za 32 tisíc, držel se v první dvacítce čtyři měsíce a přilákal skoro 450 tisíc diváků. Pro srovnání - Poslední z Jediů měl sice sedminásobně větší start, ale nakonec měl jen o 50 tisíc diváků více. A to nás přivádí k tomu, zda podobný souboj můžeme čekat i letos. Devátá epizoda Star Wars startuje už příští týden a po dvou letech tu budeme mít další zajímavý souboj Jumanji vs Star Wars.

Dvojka Ledového království nemusí ana druhé pozici víkendového žebříčku tak smutnit. Přidává dalších skoro 70 tisíc a je na dostřel půl miliónů diváků. V ročním žebříčku už je na pátém místě a jestli půjde vše podle plánu, příští víkend by mohla být už na třetím. Ambice nové disneyovky jsou ještě větší, milión diváků však bude zřejmě náročnější cíl než se původně zdálo. Pokles 45% z druhého na třetí víkend svědčí o jisté únavě diváků, také průměr na představení se povážlivě ztenčil. Příští víkend se definitivně rozhodne, zda magická hranice padne.

S Jumanji vstoupily do boje o diváka také hned tři (!) české novinky. Největší ambice má zimní komedie Špindl 2, ale zdá se, jako by se magický stroj na vyrábění nadšených českých diváků zasekl. 26 tisíc je sice slušné číslo, ale jednička měla zhruba o 10 tisíc více, a to ještě v nejhorší zimní víkend (poslední před Vánoci). Hned další víkend vyskočila na ohromujících 70 tisíc. Nedávná Ženská na vrcholu otevřela za 55 tisíc a přestože ji aktuálně přibývají diváci jen po tisícovkách, za první tři víkendy byl cíl splněn a bude se účtovat někde mezi 150 a 200 tisíci. To bude při současném rozpoložení sil pro Špindl 2 nemožné.

Problémy nebude dělat ani tak druhá česká novinka, kterou je další střihový Pat a Mat (15 tisíc je slušný standard, ale na víc než na 50 tisíc to nebude), jako spíš nová česká stálice Vlastníci. Třetí víkend si udržuje skoro neměný počet diváků na představení, a má na kontě už 120 tisíc diváků. To je přes aktuální konkurenci mnohem zdravější trend než má aktuální Špindl 2 a výsledky dalších českých kousků ukazují, že i česká fanouškovská základna má své limity. Kromě Ženské na vrcholu popadala i Poslední aristokratka, ta má však za sebou mimořádně úspěšný říjen a 407 tisíc diváků je perfektní vysvědčení. A za tři týdny startuje další česká (slovenská) zimní komedie - Šťastný nový rok.

V předpremiéře to také zkouší nová česká pohádka Zakleté pírko, necelá tisícovka diváků zatím nic zásadního nepotvrzuje. Snad jen to, že předvánoční období sice filmům pro děti svědčí, ale drsná konkurence mezi sebou jen tak nikoho nepustí. Ledové království II bude dál neohroženě vládnout a jak můžou potvrdit filmy jako Addamsova rodina nebo Sněžný kluk na dalších příčkách, na tyhle poražené zbývá v průměru tak 100 tisíc diváků. A to v následujících zbylých třech týdnech uvidíme ještě tři další dětské premiéry - Sněžnou melu, Trollové a kouzelný les a Špióni v převleku.
Ledové království II zmrazilo všechny novinky, bodují jen Vlastníci

Ledové království II zmrazilo všechny novinky, bodují jen Vlastníci

 3. 12. 2019

Pohádková dvojka Anna a Elsa bez problémů uhájila první místo, i když měla uplynulý víkend hned pět nových soupeřů. Pokles 48 % sice není úplně malý, ale i tak je to dalších 123 tisíc diváků za čtyři poslední dny a 390 tisíc diváků celkem. Malá čísla jedničky už jsou dávno překonána, teď se hraje o jiné mety. Půl milión padne nejpozději tento víkend a pak už bude Ledové království II hrát o nejvyšší příčky. Nejbližším soupeřem je trojka Jak vycvičit draka (575 tisíc), nová disneyovka ale míří ještě výše, ideálně k překonání čtvrtých Avengers (910 tisíc). Do karet jí hrajou blížící se vánoční svátky, očekávané “kino za padesát” a malá dětská konkurence.

Druhou příčku uhájila nová česká komedie Vlastníci, která přidává dalších 30 tisíc a už pokukuje po stotisícové metě. Pokles 35 % je sympatický, mnohem více tvůrce Vlastníků musí těšit, že se jim podařilo odstínit další české filmy. Poslední aristokratka už jen 10 tisíc za víkend, což je očekávané tempo po měsíci a půl v kinech, celkově už má 400 tisíc. Na půl milión to bude ještě práce, ale dopadne to. Ženská na vrcholu má naopak po 4 týdnech na kontě “jen” necelých 140 tisíc a megahit to s přírůstky 7 tisíc za víkend rozhodně nebude.

I třetí místo zůstalo stejné jako minulý víkend, automobilové drama Le Mans 66 jede stále slušnou rychlostí a čerstvě překonává 100 tisíc. Podaří se navázat na solidních úspěch Rivalů, kteří před pár lety dali 150 tisíc? Uvidíme podle zpomalení v následujících dvou, třech týdnech. Le Mans 66 jsou ale nejvíce ohroženi, protože ještě před Vánoci dorazí několik větších dospěláckých filmů (Star Wars, Jumanji), kteří budou chtít přebrat, co se dá.

Joker na osmém místě žebříčku se tomu už může spokojeně smát, už jen 4 tisíce diváků mu chybí do půl miliónů a zatím si v pohodě hlídá čtvrtou příčku za rok 2019. Veškerá další zahraniční velkoprodukce to ve zbytku žebříčku zabalila: Doktor Spánek po třech týdnech jen 23 tisíc a už není ani v TOP 10, Bitva o Midway celkem jen 40 tisíc a poslední Terminátor už jen jednou nohou z TOP 20, a to ještě nemá ani 100 tisíc.

Pojďme na novinky. Nejlépe si vedla britská vánoční komedie Last Christmas, 15 tisíc za první víkend je pro neznámou produkci bez velkých jmen slušné skóre. Dánský dobrodružný film Valhalla: Říše bohů vybojoval 8 tisíc diváků, ale vzhledem k nástupu Jumanji tento týden si už moc dalších fanoušků nezíská. Francouzská komedie Výjimeční se 3 tisíci je do počtu, na skvělá čísla, jako měla třeba komedie Co jsme komu udělali nebo Dokud nás svatba nerozdělí, může rovnou zapomenout. Podobně na tom je italská komedie S chutí Toskánska, tam je to sotva na TOP 20 a jen tisícovka diváků. V předpremiéře se ještě pokouší o nemožné (= porazit Ledové království II) další střihový film Pata a Mata, na opravdové vysvědčení si počkáme na tento víkend.
Doba Mimoňů končí, Ledové království II se stává nejúspěšnějším animákem.

Doba Mimoňů končí, Ledové království II se stává nejúspěšnějším animákem.

 25. 11. 2019

Od nástupu dvojky Ledového království jsme čekali hodně, ale že to bude až taková pecka? Animované rekordy se otřásly v základech a Mimoni se po čtyřleté vládě budou muset se svými 220 tisíci diváky za první víkend pakovat z prvního místa. Návrat Anny a Elsy totiž přilákal za první čtyři dny 230.500 diváků! Na sklonku letošního roku si tak užijeme ještě několik rekordů.

Pro srovnání: První díl Ledového království před šesti lety nasbíral za dva roky pouhých 280 tisíc, což ve srovnání s nástupem dvojky vypadá uboze, ale pravda je, že mánie kolem této disneyovky a písničky Let It Go začala až s promítáním doma o rok dva či později. Nástup dvojky ukazuje, jaký je Ledové království fenomén a můžeme už začít spekulovat, zda to nakonec bude na milión diváků.

Mimoni si před čtyřmi lety sáhli po masivním startu v celkových čísel na necelý čtyřnásobek, což je takový zlatý průměr animáků. Nechybí ale mezi nimi i pěti či šesti násobné zúročení, takže ještě se můžeme nechat celkovými čísly dvojky Ledového království překvapit. Blíží se navíc vánoční sezóna, konkurence bude mezi dětskými filmy minimální. Prostor pro další rekord tu určitě je.

V celkových tabulkách je 6. nejlepší start všech dob, tato tabulka se už letos jednou přepisovala, a to když v dubnu vtrhli do kin noví Avengers. Nejúspěšnější start letos to není a vzhledem k masivnímu úspěchu české komedie Ženy v běhu nebude ani vysněný milión diváků stačit na první příčku letoška, i tak ale budeme sledovat masivní postup Ledového království s velkým uznáním.

Ve stínu úspěchu nové disneyovky by ale neměl zapadnout ani velmi pěkný nástup nové české komedie Vlastníci. Skoro 47 tisíc diváků je sice v žebříčku startu českých filmů nebo komedií číslo zhruba ze čtvrté desítky, ale mohli bychom být svědky mnohem větší výdrže, než mají další letošní rychlokvašky typu Ženská na vrcholu nebo Román pro pokročilé. A je to další střípek do letošní skládačky, kdy letošní podzim pravidelně přináší úspěšné české filmy, které diváky přivádí do kina. Na rozdíl od ostatních taškařic se mohou Vlastníci chlubit velmi dobrými recenzemi, takže by jejich výdrž v dalších týdnech měla být ještě lepší.

Supersilnému víkendu, kdy na filmy TOP 20 do kin zavítalo více než 384 tisíc lidí (za poslední čtyři roky tuto metu překonal jen letošní dubnový víkend s nástupem Avengers), podpořila slušná návštěvnost i zbylých filmů. A někteří si rozhodli zahrát víc než roli statistů pro dvojici novinek. Le Mans 66 mezivíkendově pokles jen o 16%, 29 tisíc za víkend a celkových 100 tisíc diváků je na dostřel, Poslední aristokratka dalších 17 tisíc a už pokuje po hranici 400 tisíc celkem.

Zbytek pole už rychle prolétneme, protože jejich čísla jsou spíše do počtu. Nejlépe dopadl Joker, který by měl s příštím víkendem oslavit 500.000 diváků, další dospělácké filmy jako Midway nebo Terminátor: Temný osud už to mají horší a velmi rychle propadají žebříčkem dolů. Ani hororům aktuálně doba nepřeje, nový Doktor Spánek poklesl o 46% po premiéře a pokus o další TO se v rámci kingových adaptacích už definitivně nekoná. Stáhni a zemřeš nebo Zombieland už v druhé desítce paběrkují.

Z nástupu Elsy a Anny mají také špatnou náladu zbylé animáky a dětské filmy, jejich pokles činí průměrně 60% až 80%, a pro některé z nich už je to definitivní konec v TOP 20 (Angry Birds 2, Ovečka Shaun 2, Fany a pes). Krok budou se snažit držet s Ledovým královstvím II maximálně hraná Zloba: Královna všeho zlého (už míří k 250.000) a možná Addamsova rodina (pokoří 100.000?). Žebříček ještě doplňují dvě malé novinky, dramata První zrádce a Yao, ti ale budou v TOP 20 jen na návštěvě.

Co je mnohem důležitější, jsou celková měsíční čísla za říjen. 232 miliónů korun v tržbách z něj dělá nejúspěšnější říjen české historie, 1,55 miliónů diváků potom druhý nejúspěšnější (rok 2016 byl lepší). Za prvních deset měsíců dorazilo už do kin 14,6 miliónů diváků, kteří v pokladnách nechali téměř 2,1 miliardy korun. Na tržby už je to lepší než jakýkoliv jiný rok za celých 12 měsíců s výjimkou loňska, na diváky už jen kousek zbývá k rokům 2016 a 2017. Oproti loňskému, zatím nejúspěšnějšímu roku novodobého české historie, má ten letošní stále náskok zhruba 20% a je už téměř jisté, že ho neztratí. Nástup Ledového království II (a očekávané vysoké tržby u Star Wars: Vzestup Skywalkera) by měly jistit tempo, i přes mohutný finiš, který rok 2018 díky Bohemian Rhapsody měl. Odhadem by se mohly letošní čísla pohybovat okolo impozantních 17,5 miliónů diváků a 2,5 miliard korun v tržbách.
Ford vyhrál nejen Le Mans v roce 1966 ale i listopadové Česko 2019

Ford vyhrál nejen Le Mans v roce 1966 ale i listopadové Česko 2019

 18. 11. 2019

Pouze dva hollywoodské filmy dokázaly za poslední tři měsíce narušit vítěznou víkendovou šnůru nových českých komedií. Třetím se stává za uplynulý sváteční víkend automobilové drama Le Mans 66. Hned 35 tisíc milovníků závodění, benzínu a ošlehaných obličejů bylo zvědavo na příběh podle skutečné rivality značek Ford a Ferrari na slavném automobilovém závodu. Hvězdná jména jako Matt Damon a Christian Bale tomu dodala punc, a tak tu máme hned skoro 2x lepší start než měli před 6 lety tematicky podobní Rivalové. Ti to nakonec dotáhli na sympatických 154 tisíc, což ukazuje, jak moc věrné publikum mohou podobné filmy mít. U Le Mans 66 tak není vůbec předčasné mluvit alespoň o 200 tisících a bude z něj určitě pěkná trvalka následujících týdnů.

To druhá novinka, Doktor Spánek, vybavená v českých kinech plnotučnou přílohou „od Stephena Kinga“, takovou šanci nemá ani náhodou. Nepomohlo ani slavné jméno spisovatele, počítadlo se zastavilo jen kousek nad 10 tisíci. Na legendární kingovské hity jako TO nebude mít Doktor Spánek ani náhodou, tohle bude spíše skromný biják typu nové Carrie. Může ho těšit, že odsunul horory jako Stáhni a zemřeš nebo druhý Zombieland do druhé desítky, ale vzhledem k tomu, že sám startuje na 8. místě, brzy se k nim přidá. Poslední novinkou je slovensko-české drama Amnestie, ale ani herecké obsazení ani víkendové oslavy 17. listopadu nepomohly filmu dostat se výše než na 12. pozici se zhruba 6 tisíci diváky.

Žebříček vůbec nepřál vážným filmům. Válečný film Bitva o Midway zahučel o 54% až na 9. příčku, nový Terminátor dokonce o 59%. Midway se tedy u nás vůbec nechytla, Terminátor je na tom o špetku lépe, ale ještě to bude k 100.000 divákům docela dřina. Jediný starší biják, co se vůbec nehodlá vzdát pozice v první desítce, je Joker. Suverénně si to mašíruje k půl miliónů, který by mohl při tomto tempu dát možná už tento víkend. Díky dražším vstupenkám tím také překoná částku 84 miliónů, která mu otevírá alespoň dle tržeb dočasně pozici letošní trojky. Podle diváků zatím s velkým odstupem před ním čeká Jak vycvičit draka 3. Dá se očekávat, že minimálně jeden z očekávaných trháků letošních Vánoc (Ledové království 2, Star Wars 9) bude o bronzovou medaili v nejbližších týdnech usilovat také.

A co české hity posledních týdnů? Ženská na vrcholu má za 2. víkend ne úplně hezký propad o 48%, což svědčí o tom, že z ní úplně velký hit nebude a zůstane spíše v pomezí solidních jistot jako Román pro pokročilé. To Poslední aristokratka v těsném závěsu ukazuje, že předvánočnímu období bude chtít pro Čechy vládnout ona. Celkově už je to skoro 360 tisíc, a je to rozhodně horký kandidát do letošní TOP 5. Na diváky už je Aristokratka lepší než Přes prsty a po Ženách v běhu to bude zřejmě nejúspěšnější česká komedie letošního roku.

Sychravé počasí stále vrací do kin i dětské diváky a jejich rodiče, v TOP 20 jich je aktuálně hned 8. Nejlépe si překvapivě stále vede Zloba: Královna všeho zlého, která spolu s neotřesitelným Lvím králem ukazuje, že hraných Disney remaků jsme se ještě nepřejedli. Zloba má skoro čtvrt miliónů a na dostřel první desítku, Lví král je už podle diváků šestkou. Ani menší tituly si nemusí dělat vrásky, Sněžný kluk po měsíci už překonává 100 tisíc, Ovečka Shaun 2 to možná do konce roku taky stihne, Addamsova rodina by to mohla zvládnout možná dříve. Všichni ale dostanou už ve čtvrtek úder od nejsilnějšího možného soupeře. Do kin zamíří Ledové království 2 a očekáváme, že se žebříček převrátí naruby.
Kdo je v TOP 20 na vrcholu? Přeci Ženská na vrcholu!

Kdo je v TOP 20 na vrcholu? Přeci Ženská na vrcholu!

 11. 11. 2019

Ve filmové branži se často píše, že nejúspěšnější frančízou současnosti je Marvel Cinematic Universe. Z pohledu českých kin to neplatí. Zde je nejúspěšnější frančízou „česká romantická komedie“. Nezáleží na tom, že spolu nesouvisí, mají jiné herce či tvůrce, zda se odehrávají v létě nebo v zimě, prostě stačí nějaká jednoduchá zápletka, pár vtipů, nějaká ta rádoby romantika a úspěch je zaručen. V posledních měsících jsme se dočkali skoro každý víkend „nového dílu“ a prakticky vždy to byl hit. A posledním příspěvkem je Ženská na vrcholu, která startuje s 55 tisíci diváky. Z první příčky odsunuje „předchozí díl“, který si pro sebe ukradl dva poslední víkendy, ale Poslední aristokratka nemusí smutnit. Za tři týdny už má velmi pěkných 315 tisíc a bude patřit k největším peckám letošního roku. Ženská na vrcholu teď musí zabodovat, než dorazí „nové díly“, ale s tímhle startem by z toho ten čtvrtmilión diváků mohl vypadnout.

Tahle dvojka odsunula na konec TOP 20 také další díly české série. Nejnovější z nich, Román pro pokročilé, uzavře zřejmě svoje putování někde mezi hranicí 150 a 200 tisíc, tedy letos pro tuto sérii podprůměrné číslo. Naopak Přes prsty už má podle UFD více než 355 tisíc (distributor reportuje skoro 400 a mluví o pokračování), to je naopak letos velmi pěkný úlovek. Že se nevyplatí v „této sérii“ experimentovat, by mohla vyprávět vážnější Národní třída, která žebříček opustí jen s čísly okolo 120 tisíc.

Proti této sérii nemají ostatní konkurenti žádnou šanci. A je jedno, jestli jsou to americké pohádky pro dospělé nebo americké pohádky pro děti. Lépe si vedou ty dětské. Zloba: Královna všeho zlého, i měsíc po premiéře nemá horší místo než třetí, a poctivě sbírá diváky pro svůj nečekaný úspěch, který bude mít při troše štěstí hodnotu okolo 300 tisíc. Animovaná Addamsova rodina sice nebude mít takovou odezvu, ale před nástupem Ledového království 2 se z kreslených nováčků drží nejlépe a zatím má na kontě necelých 50 tisíc. Sněžný kluk už má na dostřel po třech víkendech skoro 100 tisíc, čímž zahanbuje jak druhou Ovečku Shaun, tak německou novinku Fany a pes. Ta startuje až na 15. místě a 2 tisíce diváků za víkend je méně než už hodně zaprášené trvalky jménem Angry Birds 2.

Z dospělácké konkurence si stále nejlépe vede Joker, 462 tisíc v součtu a stále úžasné tempo znamená, že půlmilión určitě padne. O tomhle čísle si naopak může zdát nový Terminátor. Jeho propad po premiéře sice není tak brutální jako v USA, ale stále se pohybuje ve velmi podprůměrných číslech (součet 68 tisíc) a ta stovka bude s odřenýma ušima až na ocelovou lebku. Vyloženě zklamání je nástup válečného filmu Midway. Necelých 17 tisíc je pro hitmakera typu Roland Emmerich (Den nezávislosti, 2012) hrozivě málo a japonský útok na americkou vojenskou základnu během druhé světové války bude v jeho filmografii za česká kina hodně hluboko v poli poražených.
Jak zastavit Terminátora? Pošlete na něj Poslední aristokratku!

Jak zastavit Terminátora? Pošlete na něj Poslední aristokratku!

 4. 11. 2019

Když proti vám stojí česká komedie, nemá šanci ani Terminátor. Poslední aristokratka pokračuje druhý víkend od premiéry ve své spanilé jízdě. Dalších 65 tisíc diváků znamená, že už v celkových číslech jsme po famózním vstupu na částce čtvrt miiónu. A to je teprve začátek. V celkovém žebříčku za rok 2019 je to už 11. místo a během dalšího týdne by měla komedie Jiřího Vejdělka poskočit minimálně o 2 příčky. Nejbližší metou bude půlmilión, což je hranice, kterou zatím překonaly letos jen tři snímky. Uvidíme, za jak dlouho to Aristokratka zvládne, pak budeme odhadovat další milníky, nicméně máme tu jednoznačně další český megahit.

Šestý Terminátor se musel spokojit až s druhým místem, kocovina z malých výsledků ale není tak mizerná jako v USA. 38 tisíc diváků za 1. víkend je mnohem lepší výsledek než Genisys, a to skoro o třetinu. Na dostřel je dokonce čtyřka (40 tisíc), která v celku ukořistila nějakých 130 tisíc. A to bude maximum i pro šestku. 100 tisíc je povinnost, ale na víc to tentokrát asi nebude. O číslech trojky (320 tisíc) a dvojky (628 tisíc) raději mluvit nebudeme.

Mnohem spokojenější je na třetí příčce Joker. Ani po měsíci se ho diváci nenabažili, přidává dalších skoro 27 tisíc a celkově už má impozantních 432 tisíc. V roční tabulce už mu patří čtvrtá příčka a brzy překoná půl milión, ale výš to zřejmě nebude, protože ho brzy předjede v celkových číslech Poslední aristokratka. Spokojená může být i pohádková Zloba - Královna všeho zlého, 27 tisíc za víkend potvrzuje, že plány překonat jedničku už jsou splněny na 150% a teď už se bude jen oslavovat.

Třetím filmem, který tento víkend má výsledky okolo mety 27 tisíc diváků, a podle diváků by dokonce byl na bronzové příčce, je nový animák Addamsova rodina. Ten se více než k dvojce černohumorných komedií z počátků devadesátých let hlásí ke klasickým řachandám typu Příšerákovi, což je rozhodně komerčně zajímavější. Celkově by to mohlo být někde okolo 150 tisíc (animáky mají lepší výdrž), skóre by mohlo být ještě lepší, kdyby nepřekáželi další konkurenti jako Sněžný kluk, Ovečka Shaun 2 nebo Angry Birds 2, které stále okupují první desítku a díky ošklivému počasí mezivíkendově dokonce rostou.

Poslední větší novinkou je laciný horor Stáhni a zemřeš. Za 19 tisíc diváků vděčí hlavně halloweenské (dušičkové) atmosféře posledního víkendu, uvidíme, jak to vydrží další týdny. Konkurenční Zombieland 2 klesá o průměrných 45% a zřejmě se ještě dalších pár týdnů udrží, uvidíme, jak s trhem hororů zahýbe příští týden Doktor Spánek.

V druhé desítce se za sebou seřadila hned čtveřice českých filmů, nejhůře dle tržeb na tom je paradoxně novinka Abstinent, holt drama o mladistvém alkoholikovi neláká tak jako když blbne Hynek Čermák (Národní třída), Jiří Langmajer (Přes prsty) nebo Marek Vašut (Román pro pokročilé). Ze zbývajících příček stojí za zmínek hlavně brutální propad Blížence (může za to Terminátor), solidně se stále drží Parazit (už skoro 30 tisíc diváků) a ani dvojitý Brad Pitt se zatím neokoukal.

Ještě okomentujeme finální zářijová čísla. 1,22 miliónů diváků a 180 miliónů korun v tržbách je pro září - jak už jsme si letos navykli říkat - nejlepší výsledek historie. Roční úhrn už činí 13,2 miliónů a skoro 1,9 miliardy korun, což je lepší výsledek než měly kina za CELÝ ROK nepřetržitě od roku 1994 do roku 2015. Teprve poslední tři roky se brutálně zrychluje a rok 2019 má stále namířeno k tomu, aby překonal rekord roku 2018, a to zhruba o 20%.
Poslední aristokratka bude slušnej Vejdělek

Poslední aristokratka bude slušnej Vejdělek

 29. 10. 2019

Původně to vypadalo, že to bude další obyčejný podzimní víkend a během něj další obyčejný český film, co bude chtít urvat maximum, než následující týden dorazí nová česká konkurence. Ale to by nesměl být režisérem komedie Poslední aristokratka kasovní veterán Jiří Vejdělek. Ten ví, po čem čeští muži a ženy touží, jeho nejslabší film utržil „jen“ necelou čtvrtmilión, nejlepší potom milión a čtvrt. Poslední aristokratka má nakročeno k tomu patřit k tomu nejlepšímu, protože hned první víkend se startuje s úžasnými 114 tisíci diváky. To je Vejdělkův nejlepší start (ano, včetně Žen v pokušení nebo Účastníků zájezdu), na dostřel mu jsou jen Muži v naději (107 tisíc).

Je to také SEDMÝ nejlepší start českého filmu historie, zhruba v úrovni Po strništi bos, Kájinka nebo Okresního přeboru. Letos se tabulka přepisovala už jednou, když Ženy v běhu startovaly v lednu se 177 tisíci. Český film tak letos bude mít dalšího silný rok. Poslední aristokratka bude cílit minimálně na půl milión. V odhadech bychom byli optimistější, ale česká konkurence do konce roku bude velmi silná a hned trojice českých zimních komedií (Špindl 2, Ženská na vrcholu, Šťasný nový rok) či dalších slibných filmů (Vlastníci) bude chtít ukousnout z diváckého koláče co největší kus.

Za českou novinkou se seřadily dva hollywoodské hity posledních dvou víkendů. Joker projevuje lepší kondici než druhá Zloba, i když má v nohách o dva týdny více. Přidává dalších 39 tisíc, celkově už má 380 tisíc a nejpozději přístí pondělí už to bude letošní čtyřka. Tedy alespoň do té doby, než ho přejede Poslední aristokratka. Zloba: Královna všeho zlého po minulém vítězství padá až na třetí pozici, skoro 50% pokles svědčí, že z filmu taková trvalka nebude. Dvojka už v celkových číslech překonala jedničku, což ale nebyl až takový problém, teď se bude spíše snažit urvat alespoň 200 tisíc. Do cíle zbývá 80 tisíc a bude to zřejmě těžký boj.

Sezóna podzimních animáků se totiž začíná naplno rozjíždět a Sněžný kluk, novinka posledního víkendu, si říká o předání žezla. 23 tisíc diváků za první víkend je pro tenhle střední animák velmi pěkný start. Už tenhle víkend uvidíme, jestli to nebyla náhoda a nebo si udrží tempo i po nástupu nové animované Addamsovy rodiny. Ta už mimochodem vystrkuje růžky v předpremiérách a do kina nalákala necelou tisícovku, což ji prozatím stačí na 16. příčku v TOP 20. Pro oba dva filmy budou rozhodující nasledující tři týdny než dorazí Ledové království II a odsoudí všechnu dětskou konkurenci do roli statistů.

Druhý Zombieland může být také spokojen. První díl před 10 lety kiny prošuměl, ale postupem času si tato hororová komedie získala svoje diváky a na premiéru dvojku přišlo za první víkend prakticky skoro stejně diváků jako za celou dobu na jedničku. Blížící se Halloween odhalí další hororové novinky (Stáhni a zemřeš, Doktor spánek), takže i Zombieland bude mít mít jen velmi omezenou dobu na pokoření dalších met.

Zbytek žebříčku tvoří pouze tři skupiny filmů. České filmy se po Vejdělkově tsunami počítají těžké ztráty, Staříci i Pražské orgie jsou už mimo TOP 20, Nabarvené ptáče lapá po dechu na 20. příčce a pouze trojice silnějších se stále drží nahoře. Nejlepší výsledky má překvapivě stále už dva měsíce stará komedie Přes prsty (celkem 340 tisíc), pro Román pro pokročilé a Národní třídu to díky poklesům okolo 50% v prvním měsíci nevypadá až tak dobře. ?Také starší animáky a dětské filmy sbírají už jen drobky, ze žebříčku ven míří ToyStory 4 a Psí kusy, ještě jakž takž se může udržet pár týdnů druhá Ovečka Shaun či druzí Angry Birds. Neskonalou vytrvalost projevuje Lví král, který i tři měsíce po premiéře stále nehodlá opustit TOP 20 a čerstvě překonová 400 tisíc.

U dospěláckých filmů žádné překvapení nečekejte, i dvojitá porce Brada Pitta (Tenkrát v Hollywoodu, Ad Astra) začíná diváky unavovat a propadává do druhé desítky. Mírnou vzpruhu by mohl dospělejším divákům přinést tento víkend, kdy dorazí nový Terminátor.
Zloba: Královna všeho zlého a Joker: Šašek všeho zlého, ovládli česká kina

Zloba: Královna všeho zlého a Joker: Šašek všeho zlého, ovládli česká kina

 22. 10. 2019

Nic naplat. I když hrané Disney remaky nemají poslední dobou moc pěkné recenze, diváci si to vymluvit nenechají. Tentokrát si to nenechalo u Zloby: Královny všeho zlého vymluvit skoro 73 tisíc diváků, což znamená třetí nejlepší start mezi filmy v této speciální Disney kategorii. Lepší je jen letošní Lví král, všem suverénně vládne skoro tři roky stará Kráska a zvíře (protože Emma Watson?). Každopádně pro pokračování pohádky, která před pěti lety sotva přelezla 100 tisíc, je to mimořádně úspěšný start a při obvyklé jistotě čtyřnásobku u kolegů ze stejné stáje tu koukáme tedy alespoň k hranici 350 tisíc. To bude možná alespoň na chvilku stačit na první desítku roku.

Tam se ale mocně cpe aktuální král světových pokladen. Joker při třetím víkendu přidává dalších 65 tisíc (mezivíkendový pokles opět neuvěřitelně nízký - jen 19%!), celkově už má tenhle DC maniak na kontě 321 tisíc a rozhodně nekončí. Minulý týden jsme řešili, zda Joker dá 400 tisíc nebo 500 tisíc, tohle tempo mu bohatě stačí, aby padl půlmilión a k tomu ještě nějaké ty drobné. Pokud to tak stane, bude to třetí nejúspěšnější komiksový film českých kin, s tím, že první dvě příčky pro sebe aktuálně drží poslední dva díly Avengers. Ano, i Čechy milovaný Deadpool padne v nejbližších dnech, Venom do konce týdne a letošní dvě Marvelovky, co se nejmenují Avengers, potom zřejmě už po víkendu. Slušné, hochu, velmi slušné.

Vysokou hru těchto dvou soupeřů sledovala konkurence z úctyhodné vzdálenosti, Ovečka Shaun na třetí příčce ukořistila jen necelých 9 tisíc a rozhodně nemůže konkurovat jedničce, která sice měla slabší start, ale rozhodně lepší výdrž. Dětské publikum tento víkend mělo hodně proměnlivou náladu. Zatímco starší filmy jako Psí kusy, Lví král nebo ToyStory 4 klesly pod tíhou Disney novinky, dvojka Angry Birds dokonce posílila a bojuje dál alespoň o čest, poté, co při startu ve srovnání s jedničkou tak pohořela. V předpremiéře se také poprvé převedl nový animák Sněžný kluk a necelé 4 tisícovky naznačují, že by to mohlo příští víkend se žebříčkem podstatně zahýbat.

V souboji o první desítku se dále vybíjejí české novinky. Nenápadné, ale velmi vydařené drama Staříci ovšem doplatilo na minimální kampaň a bylo zatím na ně zvědavo jen 2.800 diváků. Pomůže šeptanda v dalších týdnech dostat se filmu do první desítky? Že Češi dlouhodobě raději komedie potvrzuje stále Přes prsty (340 tisíc celkem), v první desítce také stále okouní Román pro pokročilé (135 tisíc celkem). Naopak Národní třída i přes solidní nástup mírně klesá, zatím 98 tisíc, pořád jsou to ale lepší výsledky než Pražské orgie, které druhý víkend od neslavné premiéry brutálně popadaly o 61%. Něco přes tisícovku diváků si také ještě připisuje Nabarvené ptáče, ale tady už je to zřejmě poslední TOP 20 pro ambiciózního oscarového kandidáta.

Kdo má radost ze zahraniční dospělácké konkurence? Will Smith a jeho Blíženec moc ne (po premiéře pokles 44%, ale klesalo se z malých čísel), ani Rambo už diváky moc do kina nevodí a míří ven z TOP 20. Dvojnásobnost radost má jen Brad Pitt. Chodí se stabilně nejen na Ad Astru, ale hlavně na Tenkrát v Hollywoodu. Jeho duel s Leonardo Di Capriem v režii Quentina Tarantina je konečně potvrzenou letošní čtyřku, když překonalo ty méně dvě slavné marvelovky letošního roku. Ale je to po velkém boji krátký čas na oslavu, protože při tempu Jokera si tuhle pozici udrží maximálně dva týdny.
Will Smith nesahá Jokerovi ani po kotníky, klaun sestřelil i Pražské orgie

Will Smith nesahá Jokerovi ani po kotníky, klaun sestřelil i Pražské orgie

 14. 10. 2019

Byly doby, kdy Will Smith komiksové padouchy rozstřílel levou zadní, ale je rok 2019 a všechno je naopak. Joker si i druhý víkend od premiéry udržel vedení - lepší by bylo napsat: brutálně potopil všechny ostatní - a dvojitý Will Smith v akční sci-fi Blíženec jen smutně přihlížel. Vítězství Jokera je opravdu výrazné, mezivíkendový pokles jen 21%, což pro všechny, kdo už zapomněli jeho 100 tisícový start, znamená 78 tisíc za druhý víkend. To jsou čísla, která patří mezi 25 nejlepších druhých víkendů všech dob. Kdo by to ještě před měsícem řekl? Už teď nasbíral Joker skoro čtvrt miliónu diváků a vylétl na 10. příčku v ročním TOP 10. Náš původní odhad 350 tisíc budeme muset poopravit, při tomhle tempu by mohl padnout i půl milión! Potvrdíme si to příští víkend, kde se ukáže, jestli tempo a účes stále drží nebo budeme muset snížit odhady na 400 tisíc.

To jsou mimochodem čísla, okolo kterých se pohybuje pětice aktuálních filmů snažící se urvat pozici mezi hlavní pětkou roku. Nejlepší výchozí pozici má Tenkrát v Hollywoodu (412 tisíc), který stejně jako třeba Lví král (395 tisíc) ještě láká aktuálně diváky. Mimo hru jsou starší komiksovky jako Spider-Man: Daleko od domova (409 tisíc) a Captain Marvel (406 tisíc). Poslední slovo ještě také neřekla česká šovinistická komedie Přes prsty (331 tisíc), ale té aktuálně vůbec nepomáhá aktivní česká konkurence.

V první desítce ji totiž dělá společnost Národní třída a Román pro pokročilé s průměrem okolo 7 tisíc za týden. Což je skoro stejně jako o nějakých pár týdnů starší Přes prsty, ale podstatné je, že se zájem českých patriotů tříští. Obě dvě české novinky mají ambici na 100 tisíc diváků a výše (Román už ji má, Národní třída zřejmě příští víkend), což jsou přesně ty potřebné drobky, co by Petr Kolečko potřeboval. Může ho však těšit, že v pohodě odrazil útok další české novinky, a to navíc od tak úspěšné režisérky, jako je Irena Pavlásková. Pražské orgie se svým slabým startem (ani ne 5.000 diváků) rozhodně nenavážou na úspěšné předchozí počiny jako Bestiář nebo Fotograf.

Abychom nezapomněli na toho Willa Smithe. Druhé místo ve víkendovém žebříčku sice vypadá hezky, ale 13 tisíc diváků je pouze šestina toho, co utržil o víkend starší Joker, což je pro kdysi kasovní hvězdu potupná porážka. Z toho kouká tak 50-60 tisíc celkem, což je někde na úrovni Wild Wild West před 20 lety. Od ambiciózního sci-fi tohoto typu se rozhodně čekalo mnohem mnohem více. Je však třeba přiznat, že to není úplně jen jeho vina. Češi zřejmě na podzim chtěli užít naposledy lepší počasí a naplánovali si jinou zábavu, protože mezivíkendově popadaly o velká procenta vlastně úplně všechny další filmy a souhrnná návštěvnost činí za top 20 jen 161 tisíc - z čehož polovinu dělá Joker.

A je jedno, jestli to byly sci-fi typu Ad Astra, romantika Dokážeš udržet tajemství, akčnák Rambo: Poslední krev nebo hororové To 2, všechny filmy pobraly maximálně 1-2 tisíce diváků za čtyři dny a své výsledky tedy moc nevylepšily. Ani dětské filmy nebyly výjimkou, Ovečka Shaun přidala sice 13 tisíc, ale poklesla o 60 % (celkově zatím 45 tisíc), druzí Angry Birds zatím jen pomalu funí se 100 tisíci v zádech a Psí kusy už smutně opouštějí TOP 10. Spokojení tak mohou být pouze distributoři náročnějších snímku, Parazit poklesl jen o 33 % (celkově 16 tisíc) a na konec první dvacítky se podívala i krimi Stehlík.
Joker uhranul i české diváky, je to nejlepší start pro DC u nás

Joker uhranul i české diváky, je to nejlepší start pro DC u nás

 7. 10. 2019

Do víkendového žebříčku promluvily hned čtyři novinky, každá pro úplně jinou cílovku. A výsledek stál za to. Čvrt miliónu diváků pro TOP20 je v součtu nejlepší víkendový výsledek od posledního dubnového víkendu, kdy měli premiéru poslední Avengers.

I tentokrát byl hlavním zájmem diváků komiksový film,. Ale těžko byste hledali odlišnější komiksový film než Endgame. Přestože (a nebo právě protože?) má Joker mnohem drsnější atmosféru a mnohem civilnější styl, přišlo na něj za první víkend úctyhodných 103 tisíc diváků. To je devátý nejúspěšnější start komiksového filmu u nás a mimochodem suverénně nejúspěšnější start značky DC, a to včetně mnohem očekávanějších filmů jako Batman v Superman nebo Sebevražedný oddíl (Aquaman nebo Wonder Woman jsou ještě hlouběji). Potvrzuje se, že podobně jako v případě Deadpoola má české publikum také zájem o krvavější a drsnější (anti)hrdiny. Kontroverze okolo násilí ve filmu jen potvrzují, že reklama zafungovala a pokud pochvalné recenze v tomto duchu budou pokračovat, můžeme tu klidně mít 300 až 350 tisíc diváků celkem.

Na druhou příčku dohmátla druhá s 30 tisíci diváky Ovečka Shaun. Aardmanovské pokračování s podtitulem Farmageddon má s necelými 30 tisíci o něco lepší start než jednička, která to před čtyřmi lety dotáhla celkově na 135 tisíc. To bude nyní cíl i dvojky, která se ale pere s mnohem drsnější konkurencí. Na šestém místě se nehodlá překvapivě vzdát Angry Birds dvojka (mezivíkendově dokonce vzestup o 8 %), Psí kusy na devítce se také drží co jim béčkový rozpočet stačí a v druhé desítce se ještě stále neokoukaly trvalky jako Lví král, čtvrté Toy Story, Princ Krasoň a stále nezlomitelný Tajný život mazlíčku 2. Když si odmyslíme béčkového Krasoňe, všechno jsou to nově účastníci první desítky nejúspěšnějších filmů letošního roku, kam se dle tržeb nově zařazuje i Toy Story.

Za novinky se na dalších místech žebříčku seřadily české hity posledních týdnů. Národní třída po premiéře klesá o ne úplně hezkých 46%, ale pěkný start jim v absolutních číslech zaručil, že už mají na kontě 74 tisíc. Romantická komedie Román pro pokročilé třetí týden od premiéry přidává dalších 18 tisíc, celkově už 112 tisíc a rozhodně se nekončí. Také Přes prsty i přes domácí konkurenci neustává (16 tisíc po 6 víkendech v nohách je hodně dobré) a stále může myslet na 400 tisíc. Naopak Nabarvené ptáče v žebříčku poprvé vypadlo z TOP 10 a těch 100 tisíc nakonec bude možná ještě dřina.

Tu samou částku by měla pokořit ambiciózní sci-fi Ad Astra (zatím 71 tisíc), Bradu Pittovi se daří také v jeho druhém filmu, Tenkrát v Hollywoodu stále v průměru 10 tisíc diváků týdně a drží pozice mezi TOP 5 filmy letošního roku.

Ještě tu máme dvojici novinek v druhé desítce. Neznámá romantická komedie Dokázeš udržet tajemství? startuje na metě 5 tisíc diváků, což je samozřejmě nic ve srovnání s českou konkurencí, nicméně na film bez jakékoliv reklamy solidní. Korejskému dramatu Parazit jsme před třemi týdny nesprávně přisazovali roli outsidera, ale teprve s ofiko premiérou se to rozjelo a 4,5 tisíce mu pomohlo rozšířit předpremiérová čísla skoro na trojnásobek. Český distributor se snaží Parazita postavit do přímého souboje o nejúspěšnější asijský film od roku 2001, kdy měl premiéru Tygr a drak. Mezi korejskými filmy už je to jasná jednička (zdravíme Oldboye), u Číny bychom ale museli zapomenout na Velkou čínskou zeď, která má celkově 65 tisíc. Bude to stačit?

Rok v kinech - 2019

Jaké byly nejúspěšnější filmy loňského roku? Jak se vyvíjí návštěvnost českých kin? Které žánry, země a distributoři mají největší podíl? Podívejte se na kompletní ročenku.