Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Jak zastavit Terminátora? Pošlete na něj Poslední aristokratku!

Jak zastavit Terminátora? Pošlete na něj Poslední aristokratku!

 4. 11. 2019

Když proti vám stojí česká komedie, nemá šanci ani Terminátor. Poslední aristokratka pokračuje druhý víkend od premiéry ve své spanilé jízdě. Dalších 65 tisíc diváků znamená, že už v celkových číslech jsme po famózním vstupu na částce čtvrt miiónu. A to je teprve začátek. V celkovém žebříčku za rok 2019 je to už 11. místo a během dalšího týdne by měla komedie Jiřího Vejdělka poskočit minimálně o 2 příčky. Nejbližší metou bude půlmilión, což je hranice, kterou zatím překonaly letos jen tři snímky. Uvidíme, za jak dlouho to Aristokratka zvládne, pak budeme odhadovat další milníky, nicméně máme tu jednoznačně další český megahit.

Šestý Terminátor se musel spokojit až s druhým místem, kocovina z malých výsledků ale není tak mizerná jako v USA. 38 tisíc diváků za 1. víkend je mnohem lepší výsledek než Genisys, a to skoro o třetinu. Na dostřel je dokonce čtyřka (40 tisíc), která v celku ukořistila nějakých 130 tisíc. A to bude maximum i pro šestku. 100 tisíc je povinnost, ale na víc to tentokrát asi nebude. O číslech trojky (320 tisíc) a dvojky (628 tisíc) raději mluvit nebudeme.

Mnohem spokojenější je na třetí příčce Joker. Ani po měsíci se ho diváci nenabažili, přidává dalších skoro 27 tisíc a celkově už má impozantních 432 tisíc. V roční tabulce už mu patří čtvrtá příčka a brzy překoná půl milión, ale výš to zřejmě nebude, protože ho brzy předjede v celkových číslech Poslední aristokratka. Spokojená může být i pohádková Zloba - Královna všeho zlého, 27 tisíc za víkend potvrzuje, že plány překonat jedničku už jsou splněny na 150% a teď už se bude jen oslavovat.

Třetím filmem, který tento víkend má výsledky okolo mety 27 tisíc diváků, a podle diváků by dokonce byl na bronzové příčce, je nový animák Addamsova rodina. Ten se více než k dvojce černohumorných komedií z počátků devadesátých let hlásí ke klasickým řachandám typu Příšerákovi, což je rozhodně komerčně zajímavější. Celkově by to mohlo být někde okolo 150 tisíc (animáky mají lepší výdrž), skóre by mohlo být ještě lepší, kdyby nepřekáželi další konkurenti jako Sněžný kluk, Ovečka Shaun 2 nebo Angry Birds 2, které stále okupují první desítku a díky ošklivému počasí mezivíkendově dokonce rostou.

Poslední větší novinkou je laciný horor Stáhni a zemřeš. Za 19 tisíc diváků vděčí hlavně halloweenské (dušičkové) atmosféře posledního víkendu, uvidíme, jak to vydrží další týdny. Konkurenční Zombieland 2 klesá o průměrných 45% a zřejmě se ještě dalších pár týdnů udrží, uvidíme, jak s trhem hororů zahýbe příští týden Doktor Spánek.

V druhé desítce se za sebou seřadila hned čtveřice českých filmů, nejhůře dle tržeb na tom je paradoxně novinka Abstinent, holt drama o mladistvém alkoholikovi neláká tak jako když blbne Hynek Čermák (Národní třída), Jiří Langmajer (Přes prsty) nebo Marek Vašut (Román pro pokročilé). Ze zbývajících příček stojí za zmínek hlavně brutální propad Blížence (může za to Terminátor), solidně se stále drží Parazit (už skoro 30 tisíc diváků) a ani dvojitý Brad Pitt se zatím neokoukal.

Ještě okomentujeme finální zářijová čísla. 1,22 miliónů diváků a 180 miliónů korun v tržbách je pro září - jak už jsme si letos navykli říkat - nejlepší výsledek historie. Roční úhrn už činí 13,2 miliónů a skoro 1,9 miliardy korun, což je lepší výsledek než měly kina za CELÝ ROK nepřetržitě od roku 1994 do roku 2015. Teprve poslední tři roky se brutálně zrychluje a rok 2019 má stále namířeno k tomu, aby překonal rekord roku 2018, a to zhruba o 20%.
Poslední aristokratka bude slušnej Vejdělek

Poslední aristokratka bude slušnej Vejdělek

 29. 10. 2019

Původně to vypadalo, že to bude další obyčejný podzimní víkend a během něj další obyčejný český film, co bude chtít urvat maximum, než následující týden dorazí nová česká konkurence. Ale to by nesměl být režisérem komedie Poslední aristokratka kasovní veterán Jiří Vejdělek. Ten ví, po čem čeští muži a ženy touží, jeho nejslabší film utržil „jen“ necelou čtvrtmilión, nejlepší potom milión a čtvrt. Poslední aristokratka má nakročeno k tomu patřit k tomu nejlepšímu, protože hned první víkend se startuje s úžasnými 114 tisíci diváky. To je Vejdělkův nejlepší start (ano, včetně Žen v pokušení nebo Účastníků zájezdu), na dostřel mu jsou jen Muži v naději (107 tisíc).

Je to také SEDMÝ nejlepší start českého filmu historie, zhruba v úrovni Po strništi bos, Kájinka nebo Okresního přeboru. Letos se tabulka přepisovala už jednou, když Ženy v běhu startovaly v lednu se 177 tisíci. Český film tak letos bude mít dalšího silný rok. Poslední aristokratka bude cílit minimálně na půl milión. V odhadech bychom byli optimistější, ale česká konkurence do konce roku bude velmi silná a hned trojice českých zimních komedií (Špindl 2, Ženská na vrcholu, Šťasný nový rok) či dalších slibných filmů (Vlastníci) bude chtít ukousnout z diváckého koláče co největší kus.

Za českou novinkou se seřadily dva hollywoodské hity posledních dvou víkendů. Joker projevuje lepší kondici než druhá Zloba, i když má v nohách o dva týdny více. Přidává dalších 39 tisíc, celkově už má 380 tisíc a nejpozději přístí pondělí už to bude letošní čtyřka. Tedy alespoň do té doby, než ho přejede Poslední aristokratka. Zloba: Královna všeho zlého po minulém vítězství padá až na třetí pozici, skoro 50% pokles svědčí, že z filmu taková trvalka nebude. Dvojka už v celkových číslech překonala jedničku, což ale nebyl až takový problém, teď se bude spíše snažit urvat alespoň 200 tisíc. Do cíle zbývá 80 tisíc a bude to zřejmě těžký boj.

Sezóna podzimních animáků se totiž začíná naplno rozjíždět a Sněžný kluk, novinka posledního víkendu, si říká o předání žezla. 23 tisíc diváků za první víkend je pro tenhle střední animák velmi pěkný start. Už tenhle víkend uvidíme, jestli to nebyla náhoda a nebo si udrží tempo i po nástupu nové animované Addamsovy rodiny. Ta už mimochodem vystrkuje růžky v předpremiérách a do kina nalákala necelou tisícovku, což ji prozatím stačí na 16. příčku v TOP 20. Pro oba dva filmy budou rozhodující nasledující tři týdny než dorazí Ledové království II a odsoudí všechnu dětskou konkurenci do roli statistů.

Druhý Zombieland může být také spokojen. První díl před 10 lety kiny prošuměl, ale postupem času si tato hororová komedie získala svoje diváky a na premiéru dvojku přišlo za první víkend prakticky skoro stejně diváků jako za celou dobu na jedničku. Blížící se Halloween odhalí další hororové novinky (Stáhni a zemřeš, Doktor spánek), takže i Zombieland bude mít mít jen velmi omezenou dobu na pokoření dalších met.

Zbytek žebříčku tvoří pouze tři skupiny filmů. České filmy se po Vejdělkově tsunami počítají těžké ztráty, Staříci i Pražské orgie jsou už mimo TOP 20, Nabarvené ptáče lapá po dechu na 20. příčce a pouze trojice silnějších se stále drží nahoře. Nejlepší výsledky má překvapivě stále už dva měsíce stará komedie Přes prsty (celkem 340 tisíc), pro Román pro pokročilé a Národní třídu to díky poklesům okolo 50% v prvním měsíci nevypadá až tak dobře. ?Také starší animáky a dětské filmy sbírají už jen drobky, ze žebříčku ven míří ToyStory 4 a Psí kusy, ještě jakž takž se může udržet pár týdnů druhá Ovečka Shaun či druzí Angry Birds. Neskonalou vytrvalost projevuje Lví král, který i tři měsíce po premiéře stále nehodlá opustit TOP 20 a čerstvě překonová 400 tisíc.

U dospěláckých filmů žádné překvapení nečekejte, i dvojitá porce Brada Pitta (Tenkrát v Hollywoodu, Ad Astra) začíná diváky unavovat a propadává do druhé desítky. Mírnou vzpruhu by mohl dospělejším divákům přinést tento víkend, kdy dorazí nový Terminátor.

Návštěvnost kin víkend od 25. 6.
3Bobule
1.
4866,2 K
3.
643,3 K
4.
411,8 K
5.
376,3 K

Nejúspěšnější filmy 2020 v ČR
V síti
Nejúspěšnější filmy 2020 v USA
Mizerové navždy
Nejúspěšnější filmy 2020 celkem
Mizerové navždy

Město

Praha - Brno - Ostrava - Plzeň - vše

Řetězce

Cinema City - Cinestar - Europa Cinemas

Typ

Multikina - Vícesálová - Malá - Letní

Projekce

2D - 3D - 4DX - IMAX

Technologie

2K - 4K - 35mm - 70mm - 16mm

Rok v kinech - 2019

Jaké byly nejúspěšnější filmy loňského roku? Jak se vyvíjí návštěvnost českých kin? Které žánry, země a distributoři mají největší podíl? Podívejte se na kompletní ročenku.