Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Nabarvené ptáče nestačilo na starší hity, ale prvních 26.000 diváků je úspěch

Nabarvené ptáče nestačilo na starší hity, ale prvních 26.000 diváků je úspěch

 17. 9. 2019

Šest novinek za poslední víkend překopalo složení první dvacítky, ale pouze od třetího místa dolů. Ani třetí víkend po sobě si nenechala vedení vzít česká komedie Přes prsty. I když mezivíkendově poklesla o polovinu, což není úplně pěkné skóre pro třetí víkend, stále s přehledem poráží většinu starších i novějších filmů. Celková čísla už atakují hranici čtvrt miliónů diváků. Stále je reálné dostat se na půl milión, pokud vydrží průměrná návštěvnost na představení.

Druhé TO se muselo opět spokojit s druhou příčkou víkendového žebříčku, horší zprávou je ale mezivíkendový pokles, který činí 55%. První díl před dvěma lety otevíral s podobnými čísly (plus mínus 60.000), za druhý víkend měla jednička pokles jen o 16% a celkově se vytáhla na čtvrt milión. Druhé TO sice začínalo lépe, ale tento výrazný pokles znamená, že po deseti dnech od premiéry má už jednička výrazný náskok a dva roky starý úspěch se tak nepodaří zopakovat.

Největší událostí uplynulého víkendu byla samozřejmě premiéra ostře sledovaného českého filmu Nabarvené ptáče. Tříhodinový černobílý opus, který bojoval v Benátkách o hlavní cenu a kvůli svým násilným scénám vyděsil dost lidí, startuje na 26.000 tisících. Na první pohled je to malé číslo, obzvláště s přihlédnutím k průměrnému otevíráku českých filmů, ale tady nemůžeme uplatnit klasická měřítka. Naopak, vzhledem ke své náročnosti a spíše uměleckému zaměření, můžeme 26.000 diváků považovat za velký úspěch. Nikdo asi nečekal, že bude Nabarvené ptáče megahit. Ani ne tak kvůli svému tématu, protože například tragické události zachycené ve filmu Lidice před osmi lety přivedly do kin přes půl miliónů diváků, ale především kvůli svému zpracování. Pro srovnání, Schindlerův seznam nasbíral za pětadvacet let od uvedení necelých 300.000 diváků. I toto bude zřejmě pro Nabarvené ptáče přílis vysoká meta. Zatím zkusíme opatrně mířit ke 150.000 a podle dalších týdnů odhady přizpůsobíme.

Zbylá pětice novinek byla zajímavým mixem pro všechny cílové skupiny. Nejlépe si vedla krimi komedie Zlatokopky, kterou možná dost diváků považovala za rychlé pokračování nedávných Podfukářek. 10 tisíc diváků za první víkend stačilo porazit i mnohem více propíraný celovečerní film na motivy populárního seriálu Panství Downton, tak i dvojici laciných animáků Playmobil ve filmu a Psí kusy. Playmobil podobně jako Panství Downton má u nás solidně vybudovanou značku, ale ani jedno nestačilo, aby dostalo do kin významnější počet diváků. Zatím jsou to první tisícovky, ale ani jeden z nich nebude mít šanci se dostat výše než na 25.000 diváků. Poslední novinkou je kontroverzní korejské drama Parazit, necelých 300 diváků stačilo v jinak celkově slabém víkendu na 19. pozici a příště se zřejmě v TOP 20 ani neobjeví.

Ještě prolítneme starší filmy. Tenkrát v Hollywoodu stále nepolevuje a má na dostřel už 400 tisíc, brzy tak připraví jednoho z dvojky marveláckých komiksů (Captain Marvel, Spider-Man) o čtvrté místo ročního žebříčku. Na této pozici se pár týdnu určitě udrží, jeho největší konkurenti budou zřejmě až během vánoční sezóny, mnohem dříve ho bude ohrožovat česká komedie Přes prsty. Zbytek žebříčku v první desítce kromě novinek a již probíraných filmů tvoří už jen dětské filmy, Angry Birds 2, Lví král, Toy Story 4 nebo Tajný život mazlíčků pořád vytěžují peněženky rodičů na maximum a není divu, že se jim nechce pustit mezi sebe další konkurenci.
Jirka Langmajer dal TO přes prsty, ani Pennywise nestačí na českou komedii

Jirka Langmajer dal TO přes prsty, ani Pennywise nestačí na českou komedii

 9. 9. 2019

Byl to těsný souboj, ale nakonec Jirka Langmajer porazil v přímém souboji Stephana Kinga, a tak česká komedie Přes prsty zůstává vítězem víkendového žebříčku i druhý víkend od premiéry. Rozdíl mezi prvním a druhým místem byl jen zhruba 1.300 diváků, oba soupeři přitom přilákali plus minus 64.000 diváků. Přes prsty však mezivíkendově pokleslo jen o 13 % a bude se zřejmě ohřívat v TOP 20 ještě mnohem déle než jsme minule popisovali (a to už jsme museli opravit odhady směrem nahoru). Nikdy tedy nepodceňujte českou romantiku - známé tváře a jednoduchý námět dokáží zajistit statisíce diváků. Už jsme tedy jen na dohled od 200.000 a jestli tempo vydrží, je půlmilión jistý.

Strašidelný klaun Pennywise ve své druhé kapitole oslovil zhruba stejný počet lidí jako při své premiéře před dvěma lety a přidal k tomu ještě 3 tisícovky. Není to nejúspěšnější hororový start všech dob, tím zůstává stále nepřekonaná Sestra (65 tisíc), druhý díl TO pouze odsunul ze stříbrné pozice svůj první díl. Na rozdíl od Sestry měl Pennywise ale mnohem lepší výdrž, dotáhl to skoro na čtyřnásobek úvodního víkendu. Může tedy druhé TO myslet na 250.000? Vlažnější recenze ukazují, že to možná tak žhavé nebude. Počkejme si na výsledek dalšího víkendu. Těch 200.000 ale je reálných.

Hororová novinka vymazala svojí konkurenci jen napůl. Starší kousky jako Slunovrat či Noční můry z temnot už neměly sílu vzdorovat a jejich tržby byly stejně slabé jako znovu uvedené první TO (v rámci maratónu s dvojkou). Jediný, kdo dokázal odolat, byla Krvavá nevěsta, dalších 6 tisíc a těch 50 tisíc tam nakonec opravdu bude. Druhý díl kingovské adaptace také dokázal otřást s další dospěláckými filmy - akční novinka Anna padá do druhé desítky a pryč z TOP 20, už se také zřejmě blíží maximum Hobbse a Shawa, Rychle a zběsile spin-off má po 6 týdnech 165 tisíc, pořád to ještě nestačí na tři nejlepší díly série.

Deštivý víkend vrátil do kin ve velkém hlavně dětské novinky. Bez ohledu na stáří, skoro všechny animáky a pohádky si polepšily mezivíkendově o desítky procent. Poklesly jen Angry Birds 2 (pořád s polovičními čísly oproti jedničce), ale Toy Story 4, Lví král, Tajny život mazlíčků 2, Tlapková patrola a dokonce i Hodinářův účeň šly nahoru. A to ještě nepočítáme dva zajímavé úkazy. V TOP 20 se znova objevují i první Angry Birds (opět v rámci dvojprogramu s dvojkou) a v předpremiéře také celovečerní Playmobil, který půjde do celostátního nasazení až tento týden. Čísla zatím stačí ledva na první dvacítku.

Z celkový čísel stojí za pozornost jednak Tenkrát v Hollywoodu, třetí místo za víkend a pořád krásná průměrná čísla, celkově už skoro 350.000. V ročních číslech je to už na sedmé místo, před ním je Lví král (372.000) a na páté pozici buď Spider-Man nebo Captain Marvel (záleží zda počítáte tržby nebo diváky). V první desítce se bude v příštích týdnech měnit pořadí hodně často, kromě této aktivní trojky je tu samozřejmě i nováček Přes prsty.

Návštěvnost kin víkend od 28. 5.
V síti
1.
1034,4 K
2.
490,2 K
4.
236,4 K
5.
204,6 K

Nejúspěšnější filmy 2020 v ČR
V síti
Nejúspěšnější filmy 2020 v USA
Mizerové navždy
Nejúspěšnější filmy 2020 celkem
Mizerové navždy

Město

Praha - Brno - Ostrava - Plzeň - vše

Řetězce

Cinema City - Cinestar - Europa Cinemas

Typ

Multikina - Vícesálová - Malá - Letní

Projekce

2D - 3D - 4DX - IMAX

Technologie

2K - 4K - 35mm - 70mm - 16mm

Rok v kinech - 2019

Jaké byly nejúspěšnější filmy loňského roku? Jak se vyvíjí návštěvnost českých kin? Které žánry, země a distributoři mají největší podíl? Podívejte se na kompletní ročenku.