Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Tarantino dál úřaduje, Tenkrát v Hollywoodu je už lepší než Pulp Fiction

Tarantino dál úřaduje, Tenkrát v Hollywoodu je už lepší než Pulp Fiction

 27. 8. 2019

Ani druhý víkend po sobě nepolevuje zájem o trio Tarantino, Pitt a DiCaprio. Tenkrát v Hollywoodu poklesl mezivíkendově jen o 51% a za deset dní už nasbíral skoro čtvrt miliónů diváků. Chybí mu už jen kousek k tomu, aby se stal nejúspěnějším filmem Quentina Tarantina (ano, včetně Pulp Fiction) a zařadil se mezi ty nejúspěšnější tituly hlavní herecké dvojice. Pro Pitta byl zatím český vrchol před 15 lety v Tróje (622 tisíc diváků) a můžete si tipnout, který film je u nás nejúspěšnější pro Leonarda DiCapria. Každopádně by si mělo Tenkrát v Hollywoodu bez problému poradit třeba s Vlkem z Wall Street, Počátkem nebo Revenantem.

Slabší novinky umožnily, aby nejen Tarantino, ale i čtvrtý Příběh hraček zůstal na stejné pozici jako minulý víkend. Nová pixarovka přidává zhruba 17 tisíc, celkově má necelých 150 tisíc. Na dosud nejlepší trojku chybí už jen 50 tisíc, což i při tomto slabším tempo by měla čtyřka dát. Ale na víc už to asi nebude. Prostě Pixarovky u nás obecně netáhnou tak jako v USA, nejnavštěvovanější je Ratatouille se 400 tisíci diváky. Na Mimoně, Shreka či Draky to nemá ani náhodou.

Slavit naopak může nový Lví král. 340 tisíc v celku znamená, že hraný remake je nyní oficiálně úspěšnější než původní animák a navíc na něj v průměru na představení chodí stále více lidí než třeba na ToyStory, i když má ve svých lvích nohách tři týdny navíc. V první desítce je navíc stále nabito dětskou konkurencí. Hodinářův účeň druhý týden po premiéře sice jen mínus 45%, ale už start byl slabý a průměrné představení podle čísel zeje oproti americké konkurenci prázdnotou. Tady se bude brzy klesat i mimo topku a 50 tisíc bude maximum. Naopak Mazlíčci stále odolávají předpovědím a po 10 týdnech si jedou svoje stabilní čísla. Už jsou poměrně úspěšnější u nás než třeba v USA. 310 tisíc rozhodně není konečná hranice.

Pojďme na novinky. Téměř každý týden tu máme nový horor, tentokrát se nahoru prodrala Krvavá nevěsta. Skoro 15 tisíc diváků (3. místo za víkend) je zhruba stejný start jako nedávné Noční můry z temnot, tedy na téměř neznámý horor fajn výsledek. Jistota čtyřnásobku by se mohla vyplnit, ostatně právě Noční můry už překonaly trojnásobek a peláší urvat 50 tisíc. Další dvojice hororů (Slunovrat, Anabelle 3) už spíše paběrkuje, pro oba je to zřejmě poslední šance, jak urvat pár tisícovek diváků. Za týden a něco dorazí do kin druhé TO a předpokládá se, že zbourá konkurenci úplně.

Na čtvrtém místě víkendového žebříčku startuje nová česká komedie Přes prsty. Je to ale takový start napůl, zatím ho hraje pouze část kin a oficiální premiéra nás čeká až tento týden. Očekává se, že po slabé národní nabídce poslední týdny Přes prsty vrátí sváteční diváky zpět do kin. 100 tisíc je povinnost, 200 tisíc už bude vzhledem k ne úplně rozjařeným recenzím obtížnější, cokoliv nad 300 tisíc bude obrovský úspěch. Počkáme si na oficiální start. Letní počasí a nabídka letních kin obecně svědčí také starým českým klasikám, Ženy v běhu mezivíkendově opět stoupají a jsou na dostřel první desítky. Celkově už padla hranice 1,3 miliónů diváků.

Poslední novinkou týdne ja akční film Anna. Jen něco přes 3 tisíce diváků naznačuje, že další Lucy nebo Atomic Blonde to nebude. Ženská hrdinka se tentokrát musela v přímé konkurenci sklonit jak před létajícím puberťákem (Spider-Man už olizuje hranici 400 tisíc), tak novým Rychle a zběsile (čerstvě 150 tisíc). Šance je zachránit si reputaci v dalších týdnech, kdy do kin nejdou žádné velké akční pecky, až v půlce září Rambo.

Ještě tu máme celková měsíční čísla za červenec. 1,56 miliónů diváků a 211 miliónů Kč v tržbách je nový červencový rekord, velké filmy jako Spider-Man: Daleko od domova, Lví král a Tajný život Mazlíčku 2 pomohly kinům po slabém červnu. Meziroční růst je stále úžasných 21% (diváci) a 24% (tržby). Šance dosáhnout nového ročního rekordu je čím dál tím blíže. 20 miliónů diváků za rok to asi nebude, to by musely do konce roku přijít ještě dva filmy typu Endgame, ale 19 miliónů je reálných a bude to pořádný skok proti už tak úžasným loňským 16,3 miliónům.
Češi se zbláznili do nového Tarantina, Tenkrát v Hollywoodu startuje ve velkém

Češi se zbláznili do nového Tarantina, Tenkrát v Hollywoodu startuje ve velkém

 19. 8. 2019

Od novinky Quentina Tarantina se čekalo víc než obvykle, ale výsledky předčily očekávání. Za první čtyři dny si našlo na Tenkrát v Hollywoodu cestu do kina skoro 119 tisíc diváků, v předpremiérách potom ještě dalších 9 tisíc. To je hned několik nej. Nejlepší start Quentina Tarantina v ČR - dosud nejlepší premiéru, Osm hrozných, překonal Hollywood hned dvojnásobně. Je to dokonce nejlepší zaznamenaný start Leonarda Di Capria (pro Titanic data o prvním víkendu bohužel nejsou k dispozici) a také pro Brada Pitta je to nová jednička premiérového víkendu. V rámci letošních startů je to zatím pátý nejlepší odraz, vedle Marvelu (Avengers a Captain Marvel) byly letos lepší už jen novinky Ženy v běhu a Jak vycvičit draka 3.

Tenkrát v Hollywoodu se tím pádem zařazuje mezi hlavní favority letošního roku, tedy myšleno favority na první desítku, protože o prvním (Ženy v běhu) a druhém (Avengers) místě už je zřejmě rozhodnuto. Na třetí příčku by potřeboval Tarantino skoro 600 tisíc diváků, což není moc reálné, ale čtvrtá příčka už nereálná není, tam zatím v poklidu odpočívá Captain Mavel se 405 tisíci. Vzhledem k tomu, že pro Tarantinovy filmy platí v průměru o něco vyšší koeficient start vs výsledek než obvykle, bude zajímavé sledovat, kam další týdny poputuje. Bude to padající hvězda jako Osm hrozných (x3) nebo trvalka jako Hanebný parchanti (x8)? Ukáže už tento víkend a mezivíkendový propad.

Trojice Tarantino, Pitt a DiCaprio si bez problému poradila se zbytkem žebříčku, stříbrné Toy Story 4 ztrácí skoro 100 tisíc diváků. Po dvou týdnech má nejnovější Pixarovka už více než 100 tisíc, mezivíkendový propad činí 50 %, což je celkem sympatické. Cíl čtvrt miiónů je zatím stále reálných. Do boje o dětského diváka se stále ještě zapojují i starší kousky jako je Lví král (3. místo, 15 tisíc za víkend, 315 tisíc celkem), druzí Mazlíčcci (už jen kousínek od 300 tisíc) nebo Tlapková patrola (35 tisíc celkem).

Druhá premiéra víkendu byla také pro děti. Nová česká pohádka Hodinářův učeň startuje s 13 tisíci, což není úplně oslnivé. Na čerty, anděly a princezny to nemá ani náhodou, spíše se to bavíme o béčkové úrovni jako je Dešťová víla nebo Sedmero krkavců. Na české pohádky také nelze uplatit běžný koeficient, bude záležet na výdrži mimo Prahu, můžeme brzy skončit okolo 70 tisíc, ale vyloučeno není třeba ani 120 tisíc. Další týdny napoví.

Co ostatní? Hobbs a Shaw se i přes slušné tempo (4. pozice, 14 tísíc) už musí smířit, že v sérii Rychle a zběsile to víc než třetí příčku v součtu nebude, do bronzové medaile a zachováni cti chybí ještě 40 tisíc. Bude to každopádně boj v následujících týdnech. Podobně se namaká i poslední Spider-Man, do překonání Captain Marvel mu chybí ještě 15 tisíc, což sice za poslední týden ještě zvládl, ale každý týden teď klesá o třetinu.

Nedaří se Slunovratu, po třetím víkendu propad o 60 % a tržby zatím ani ne 30 tisíc. O něco lépe na tom jsou Noční můry z temnot, které i přes slabší recenze už 30 tisíc v pohodě dávají, pokles jen o 48% a šance ještě něco znamenat. V druhé desítce už žádné další zajímavé zvraty nejsou, symbolicky žebříček uzavírá opět Quentin Tarantino, jehož Pulp Fiction se po 25 letech opět vrací do kin a v rámci spojených promítání s Tenkrát v Hollywoodu dokázal přilákat více diváku než komedie typu Ibiza.

Návštěvnost kin víkend od 28. 5.
V síti
1.
1034,4 K
2.
490,2 K
4.
236,4 K
5.
204,6 K

Nejúspěšnější filmy 2020 v ČR
V síti
Nejúspěšnější filmy 2020 v USA
Mizerové navždy
Nejúspěšnější filmy 2020 celkem
Mizerové navždy

Město

Praha - Brno - Ostrava - Plzeň - vše

Řetězce

Cinema City - Cinestar - Europa Cinemas

Typ

Multikina - Vícesálová - Malá - Letní

Projekce

2D - 3D - 4DX - IMAX

Technologie

2K - 4K - 35mm - 70mm - 16mm

Rok v kinech - 2019

Jaké byly nejúspěšnější filmy loňského roku? Jak se vyvíjí návštěvnost českých kin? Které žánry, země a distributoři mají největší podíl? Podívejte se na kompletní ročenku.