Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Lví král udržel vedení i druhý víkend, novinky nestíhají

Lví král udržel vedení i druhý víkend, novinky nestíhají

 29. 7. 2019

Novinky posledního víkendu byly slabé, a tak žebříčku TOP 20 stále vévodí hraný Lví král s 49 tisíci diváky. Oproti prvnímu víkendu poklesl jen o 43 % a najednou to s jeho útokem na nejúspěšnější filmy letošního roku nevypadá tak troufale. Překonat jeho animovaného předchůdce by pro něj měla být nyní už jasná záležitost (333 tisíc) a možná půjdeme i na 400 tisíc. Rozhodnou příští dva týdny, kdy ho čeká nová animovaná konkurence - Tlapková patrola a především Toy Story 4.

Slušnou výdrž má na druhém místě také nový Spider-Man. Dalších 21 tisíc za víkend znamená už 331 tisíc celkem, jeho nejbližším soupeřem je nyní Captain Marvel. Ta má 405 tisíc a vede před pavoučím mužem nejen v ročním žebříčku (4. a 5. pozice), ale také v marveláckém univerzu. V komiksových filmech bude muset Peter Parker překonat ještě Venoma (388 tisíc) a Aquamana (378 tisíc), aby mohl stvrdit svoji pověst.

Na třetím místě se stejně jako minulý týden drží Tajný život mazlíčku 2. Čerstvě překonal čtvrt milión a nakonec to s ním vypadá lépe než jsme před pár dny předpovídali, jeho mezivíkendový pokles je minimální. Ale je to ještě ohroženější druh než Lví král a nová animovaná konkurence ho ohrozí nejvíce. Willy a kouzelná planeta už pro něj rovnocenný partner není (mínus 29 %, celkem jen 18 tísíc a jede pryč z TOP 20), šťáva dochází také Aladinovi (129 tisíc celkem, přisypává už jen drobné).

Na čtvrtém místě je konečně první novinka a není to komedie, nýbrž horor. 7 tisíc pro Dětskou hru je překvapením, od remaku klasického hororu z osmdesátek bychom čekali méně. Samozřejmě nejsou to čísla, na které jsou zvyklé třeba nové horory ze série V zajetí démonů, ale třeba mnohem více propagovanější Kořist měla před dvěma týdny podobný start. Teď už ale tento krokodýlí horor paběrkuje na konci TOP 20, celkově má jen 14 tisíc a míří pomalu, ale jistě ven. To třetí Anabelle se stále ještě drží a čerstvě překonává 100 tisíc v součtu.

Druhou novinkou je francouzská komedie Ibiza, ale jen 4.000 diváků je zklamání. V žebříčku ji dokonce překonala týden stará německá komedie Bez věcí nad věcí a na dostřel jsou ji mnohem starší kousky jako Yesterday nebo Podfukářky. Christian Clavier tentokrát jako jediná známá francouzská komediální hvězda nezafungoval, výsledky jeho komedií Co jsme komu udělali? jsou řádově vyšší.

Rozpačité výsledky novinek umožnily návrat několika veteránů do TOP 20. Po třítýdenní pauze se vrací Bohemian Rhapsody, která tímto už je mezi nejlepšími 29. týden od premiéry. Jen o 2 týdny méně se drží takhle vysoko Ženy v běhu, tam už se pohybujeme na dostřel 1,3 miliónů diváků. A vzdát se nehodlá ani Teroristka, opět návrat po 2 týdnech a na dostřel už je 200 tisíc diváků.

Tento víkend očekáváme v kinech lepší průvan, kromě již zmíněné Tlapkové patroly přichází hlavně Hobbs a Shaw, bude stotisícové otevírací kouzlo posledních dílů Rychle a zběsile fungovat i na spin-off, kde chybí Vin Diesel?
Lví král slibně startuje, i když americká mánie se nekoná

Lví král slibně startuje, i když americká mánie se nekoná

 24. 7. 2019

V USA vlétl hraný Lví král do kin ve velkém stylu, u nás je to výrazně skromnější. Přes 87 tisíc diváků dokonce není ani nejlepší start hraného Disney remaku, tím zůstává nová Kráska a zvíře, která před dvěma lety přilákala v premiéře přes 111 tisíc diváků. Je to ale lepší start než Aladdin (jen 27 tisíc) nebo Kniha džunglí (66 tisíc), takže Disney může být nakonec spokojen. Uvidíme, zda padne historická hranice animovaného Lvího krále, na kterého před 25 lety přišlo 333 tisíc diváků. Mělo by to být reálné, protože zatím mají Disney remaky slušný koeficient, v průměru na ně dorazí celkem čtyř až pětinásobek prvního víkendu.

Lví král úspěšně knokautoval své největší soupeře. Spider-Man padl mezivíkendově více než o půlku a po třetím víkendu hranice 300 tisíc diváků zatím odolává. Do vysněné čtyřstovky to bude ještě setsakra dlouhá cesta, za tenhle víkend přibylo “jen” 31 tisíc. Ještě hůř dopadl druhý Tajný život mazlíčku, sešup činí 65 % a tam nejsme ani na čtvrt miliónů diváků. Po pěti víkendech tak začíná animovaným psům docházet dech a těch 250.000 bude zřejmě maximum. Poloviční start než jednička, poloviční celková čísla.

Naopak spokojené mohou být hned dvě další novinky týdne. Německá komedie Bez věcí nad věcí přilákala díky svému nahému plakátu slušných 8 tisíc diváků. To sice nejsou čísla ala Fakjů pane učiteli, ale když mrknete na tuhle tabulku, má to pěkný odraz. Také start dokumentu Diego Maradona je více než sympatický, přes 5 tísíc diváků. Příští víkend rozhodne, zda to bude jen plácnutí do vody nebo se tu skrývá nenápadný dokumentární hit. Poslední novinkou byl korejský film Parazit, který ale díky svému námětu nalákal za první víkend jen 700 diváků a vzhledem ke svému tématu z toho další výrazná čísla nebudou.

Ze starších hitů stojí za pozornost jen třetí Anabelle, která pokukuje po 100 tisících a v pohodě odráží mnohem mladší hororové soupeře jako Kořist (propad 67 %) nebo Mrtví neumírají a mohla by si poradit i s novou Dětskou hrou. Naopak animáci po uvedení Lvího krále sviští žebříčkem dolů (Willy hned o 84%), to samé platí pro zahraniční komedie (Spolujízda o 72%). Se žebříčkem se zřejmě loučí John Wick 3 (145 tisíc celkem) a zřejmě také noví Muži v černém (celkem 86 tisíc, au au), v ohrožení jsou i Avengers: Endgame, i když jsou čerstvě korunováni jako nová celosvětová jednička.

A ještě průběžné roční výsledky. Finální měsíční výsledky za červen jsou přesně tak slabé, jak jsme tušili. Poprvé po třech letech a třech měsících přišlo do kin za jeden měsíc méně než 1 milión diváků a tržby spadly jen na 117 miliónů korun. Náskok před rekordním rokem 2018 se tak zmenšil na 21 % v divácích a 26 % v tržbách. Což vypadá pořád pěkně, ale nezapomínejme, že rok 2018 byl mimořádně silný hlavně v druhé polovině roku. Šance na rekord pořád díky skvělému rozjedu v lednu a únoru je, ale bude to chtít přídat. Průběžná červencová čísla už naštěstí vypadají slibněji.

Návštěvnost kin víkend od 28. 5.
V síti
1.
1034,4 K
2.
490,2 K
4.
236,4 K
5.
204,6 K

Nejúspěšnější filmy 2020 v ČR
V síti
Nejúspěšnější filmy 2020 v USA
Mizerové navždy
Nejúspěšnější filmy 2020 celkem
Mizerové navždy

Město

Praha - Brno - Ostrava - Plzeň - vše

Řetězce

Cinema City - Cinestar - Europa Cinemas

Typ

Multikina - Vícesálová - Malá - Letní

Projekce

2D - 3D - 4DX - IMAX

Technologie

2K - 4K - 35mm - 70mm - 16mm

Rok v kinech - 2019

Jaké byly nejúspěšnější filmy loňského roku? Jak se vyvíjí návštěvnost českých kin? Které žánry, země a distributoři mají největší podíl? Podívejte se na kompletní ročenku.