Příliš osobní známost
Premiéra
23. 1.
Tržby
15,6 M Kč
Dnes představení
206
Recenze kritiků
31 %
Králíček Jojo
Premiéra
23. 1.
Tržby
4,2 M Kč
Dnes představení
105
Recenze kritiků
76 %
Velké přání
Premiéra
23. 1.
Tržby
0,5 M Kč
Dnes představení
43
Recenze kritiků
0 %
Mizerové navždy
Premiéra
16. 1.
Tržby
10,3 M Kč
Dnes představení
114
Recenze kritiků
61 %

Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Jak zastavit Terminátora? Pošlete na něj Poslední aristokratku!

Jak zastavit Terminátora? Pošlete na něj Poslední aristokratku!

 4. 11. 2019

Když proti vám stojí česká komedie, nemá šanci ani Terminátor. Poslední aristokratka pokračuje druhý víkend od premiéry ve své spanilé jízdě. Dalších 65 tisíc diváků znamená, že už v celkových číslech jsme po famózním vstupu na částce čtvrt miiónu. A to je teprve začátek. V celkovém žebříčku za rok 2019 je to už 11. místo a během dalšího týdne by měla komedie Jiřího Vejdělka poskočit minimálně o 2 příčky. Nejbližší metou bude půlmilión, což je hranice, kterou zatím překonaly letos jen tři snímky. Uvidíme, za jak dlouho to Aristokratka zvládne, pak budeme odhadovat další milníky, nicméně máme tu jednoznačně další český megahit.

Šestý Terminátor se musel spokojit až s druhým místem, kocovina z malých výsledků ale není tak mizerná jako v USA. 38 tisíc diváků za 1. víkend je mnohem lepší výsledek než Genisys, a to skoro o třetinu. Na dostřel je dokonce čtyřka (40 tisíc), která v celku ukořistila nějakých 130 tisíc. A to bude maximum i pro šestku. 100 tisíc je povinnost, ale na víc to tentokrát asi nebude. O číslech trojky (320 tisíc) a dvojky (628 tisíc) raději mluvit nebudeme.

Mnohem spokojenější je na třetí příčce Joker. Ani po měsíci se ho diváci nenabažili, přidává dalších skoro 27 tisíc a celkově už má impozantních 432 tisíc. V roční tabulce už mu patří čtvrtá příčka a brzy překoná půl milión, ale výš to zřejmě nebude, protože ho brzy předjede v celkových číslech Poslední aristokratka. Spokojená může být i pohádková Zloba - Královna všeho zlého, 27 tisíc za víkend potvrzuje, že plány překonat jedničku už jsou splněny na 150% a teď už se bude jen oslavovat.

Třetím filmem, který tento víkend má výsledky okolo mety 27 tisíc diváků, a podle diváků by dokonce byl na bronzové příčce, je nový animák Addamsova rodina. Ten se více než k dvojce černohumorných komedií z počátků devadesátých let hlásí ke klasickým řachandám typu Příšerákovi, což je rozhodně komerčně zajímavější. Celkově by to mohlo být někde okolo 150 tisíc (animáky mají lepší výdrž), skóre by mohlo být ještě lepší, kdyby nepřekáželi další konkurenti jako Sněžný kluk, Ovečka Shaun 2 nebo Angry Birds 2, které stále okupují první desítku a díky ošklivému počasí mezivíkendově dokonce rostou.

Poslední větší novinkou je laciný horor Stáhni a zemřeš. Za 19 tisíc diváků vděčí hlavně halloweenské (dušičkové) atmosféře posledního víkendu, uvidíme, jak to vydrží další týdny. Konkurenční Zombieland 2 klesá o průměrných 45% a zřejmě se ještě dalších pár týdnů udrží, uvidíme, jak s trhem hororů zahýbe příští týden Doktor Spánek.

V druhé desítce se za sebou seřadila hned čtveřice českých filmů, nejhůře dle tržeb na tom je paradoxně novinka Abstinent, holt drama o mladistvém alkoholikovi neláká tak jako když blbne Hynek Čermák (Národní třída), Jiří Langmajer (Přes prsty) nebo Marek Vašut (Román pro pokročilé). Ze zbývajících příček stojí za zmínek hlavně brutální propad Blížence (může za to Terminátor), solidně se stále drží Parazit (už skoro 30 tisíc diváků) a ani dvojitý Brad Pitt se zatím neokoukal.

Ještě okomentujeme finální zářijová čísla. 1,22 miliónů diváků a 180 miliónů korun v tržbách je pro září - jak už jsme si letos navykli říkat - nejlepší výsledek historie. Roční úhrn už činí 13,2 miliónů a skoro 1,9 miliardy korun, což je lepší výsledek než měly kina za CELÝ ROK nepřetržitě od roku 1994 do roku 2015. Teprve poslední tři roky se brutálně zrychluje a rok 2019 má stále namířeno k tomu, aby překonal rekord roku 2018, a to zhruba o 20%.
Poslední aristokratka bude slušnej Vejdělek

Poslední aristokratka bude slušnej Vejdělek

 29. 10. 2019

Původně to vypadalo, že to bude další obyčejný podzimní víkend a během něj další obyčejný český film, co bude chtít urvat maximum, než následující týden dorazí nová česká konkurence. Ale to by nesměl být režisérem komedie Poslední aristokratka kasovní veterán Jiří Vejdělek. Ten ví, po čem čeští muži a ženy touží, jeho nejslabší film utržil „jen“ necelou čtvrtmilión, nejlepší potom milión a čtvrt. Poslední aristokratka má nakročeno k tomu patřit k tomu nejlepšímu, protože hned první víkend se startuje s úžasnými 114 tisíci diváky. To je Vejdělkův nejlepší start (ano, včetně Žen v pokušení nebo Účastníků zájezdu), na dostřel mu jsou jen Muži v naději (107 tisíc).

Je to také SEDMÝ nejlepší start českého filmu historie, zhruba v úrovni Po strništi bos, Kájinka nebo Okresního přeboru. Letos se tabulka přepisovala už jednou, když Ženy v běhu startovaly v lednu se 177 tisíci. Český film tak letos bude mít dalšího silný rok. Poslední aristokratka bude cílit minimálně na půl milión. V odhadech bychom byli optimistější, ale česká konkurence do konce roku bude velmi silná a hned trojice českých zimních komedií (Špindl 2, Ženská na vrcholu, Šťasný nový rok) či dalších slibných filmů (Vlastníci) bude chtít ukousnout z diváckého koláče co největší kus.

Za českou novinkou se seřadily dva hollywoodské hity posledních dvou víkendů. Joker projevuje lepší kondici než druhá Zloba, i když má v nohách o dva týdny více. Přidává dalších 39 tisíc, celkově už má 380 tisíc a nejpozději přístí pondělí už to bude letošní čtyřka. Tedy alespoň do té doby, než ho přejede Poslední aristokratka. Zloba: Královna všeho zlého po minulém vítězství padá až na třetí pozici, skoro 50% pokles svědčí, že z filmu taková trvalka nebude. Dvojka už v celkových číslech překonala jedničku, což ale nebyl až takový problém, teď se bude spíše snažit urvat alespoň 200 tisíc. Do cíle zbývá 80 tisíc a bude to zřejmě těžký boj.

Sezóna podzimních animáků se totiž začíná naplno rozjíždět a Sněžný kluk, novinka posledního víkendu, si říká o předání žezla. 23 tisíc diváků za první víkend je pro tenhle střední animák velmi pěkný start. Už tenhle víkend uvidíme, jestli to nebyla náhoda a nebo si udrží tempo i po nástupu nové animované Addamsovy rodiny. Ta už mimochodem vystrkuje růžky v předpremiérách a do kina nalákala necelou tisícovku, což ji prozatím stačí na 16. příčku v TOP 20. Pro oba dva filmy budou rozhodující nasledující tři týdny než dorazí Ledové království II a odsoudí všechnu dětskou konkurenci do roli statistů.

Druhý Zombieland může být také spokojen. První díl před 10 lety kiny prošuměl, ale postupem času si tato hororová komedie získala svoje diváky a na premiéru dvojku přišlo za první víkend prakticky skoro stejně diváků jako za celou dobu na jedničku. Blížící se Halloween odhalí další hororové novinky (Stáhni a zemřeš, Doktor spánek), takže i Zombieland bude mít mít jen velmi omezenou dobu na pokoření dalších met.

Zbytek žebříčku tvoří pouze tři skupiny filmů. České filmy se po Vejdělkově tsunami počítají těžké ztráty, Staříci i Pražské orgie jsou už mimo TOP 20, Nabarvené ptáče lapá po dechu na 20. příčce a pouze trojice silnějších se stále drží nahoře. Nejlepší výsledky má překvapivě stále už dva měsíce stará komedie Přes prsty (celkem 340 tisíc), pro Román pro pokročilé a Národní třídu to díky poklesům okolo 50% v prvním měsíci nevypadá až tak dobře. ?Také starší animáky a dětské filmy sbírají už jen drobky, ze žebříčku ven míří ToyStory 4 a Psí kusy, ještě jakž takž se může udržet pár týdnů druhá Ovečka Shaun či druzí Angry Birds. Neskonalou vytrvalost projevuje Lví král, který i tři měsíce po premiéře stále nehodlá opustit TOP 20 a čerstvě překonová 400 tisíc.

U dospěláckých filmů žádné překvapení nečekejte, i dvojitá porce Brada Pitta (Tenkrát v Hollywoodu, Ad Astra) začíná diváky unavovat a propadává do druhé desítky. Mírnou vzpruhu by mohl dospělejším divákům přinést tento víkend, kdy dorazí nový Terminátor.
Zloba: Královna všeho zlého a Joker: Šašek všeho zlého, ovládli česká kina

Zloba: Královna všeho zlého a Joker: Šašek všeho zlého, ovládli česká kina

 22. 10. 2019

Nic naplat. I když hrané Disney remaky nemají poslední dobou moc pěkné recenze, diváci si to vymluvit nenechají. Tentokrát si to nenechalo u Zloby: Královny všeho zlého vymluvit skoro 73 tisíc diváků, což znamená třetí nejlepší start mezi filmy v této speciální Disney kategorii. Lepší je jen letošní Lví král, všem suverénně vládne skoro tři roky stará Kráska a zvíře (protože Emma Watson?). Každopádně pro pokračování pohádky, která před pěti lety sotva přelezla 100 tisíc, je to mimořádně úspěšný start a při obvyklé jistotě čtyřnásobku u kolegů ze stejné stáje tu koukáme tedy alespoň k hranici 350 tisíc. To bude možná alespoň na chvilku stačit na první desítku roku.

Tam se ale mocně cpe aktuální král světových pokladen. Joker při třetím víkendu přidává dalších 65 tisíc (mezivíkendový pokles opět neuvěřitelně nízký - jen 19%!), celkově už má tenhle DC maniak na kontě 321 tisíc a rozhodně nekončí. Minulý týden jsme řešili, zda Joker dá 400 tisíc nebo 500 tisíc, tohle tempo mu bohatě stačí, aby padl půlmilión a k tomu ještě nějaké ty drobné. Pokud to tak stane, bude to třetí nejúspěšnější komiksový film českých kin, s tím, že první dvě příčky pro sebe aktuálně drží poslední dva díly Avengers. Ano, i Čechy milovaný Deadpool padne v nejbližších dnech, Venom do konce týdne a letošní dvě Marvelovky, co se nejmenují Avengers, potom zřejmě už po víkendu. Slušné, hochu, velmi slušné.

Vysokou hru těchto dvou soupeřů sledovala konkurence z úctyhodné vzdálenosti, Ovečka Shaun na třetí příčce ukořistila jen necelých 9 tisíc a rozhodně nemůže konkurovat jedničce, která sice měla slabší start, ale rozhodně lepší výdrž. Dětské publikum tento víkend mělo hodně proměnlivou náladu. Zatímco starší filmy jako Psí kusy, Lví král nebo ToyStory 4 klesly pod tíhou Disney novinky, dvojka Angry Birds dokonce posílila a bojuje dál alespoň o čest, poté, co při startu ve srovnání s jedničkou tak pohořela. V předpremiéře se také poprvé převedl nový animák Sněžný kluk a necelé 4 tisícovky naznačují, že by to mohlo příští víkend se žebříčkem podstatně zahýbat.

V souboji o první desítku se dále vybíjejí české novinky. Nenápadné, ale velmi vydařené drama Staříci ovšem doplatilo na minimální kampaň a bylo zatím na ně zvědavo jen 2.800 diváků. Pomůže šeptanda v dalších týdnech dostat se filmu do první desítky? Že Češi dlouhodobě raději komedie potvrzuje stále Přes prsty (340 tisíc celkem), v první desítce také stále okouní Román pro pokročilé (135 tisíc celkem). Naopak Národní třída i přes solidní nástup mírně klesá, zatím 98 tisíc, pořád jsou to ale lepší výsledky než Pražské orgie, které druhý víkend od neslavné premiéry brutálně popadaly o 61%. Něco přes tisícovku diváků si také ještě připisuje Nabarvené ptáče, ale tady už je to zřejmě poslední TOP 20 pro ambiciózního oscarového kandidáta.

Kdo má radost ze zahraniční dospělácké konkurence? Will Smith a jeho Blíženec moc ne (po premiéře pokles 44%, ale klesalo se z malých čísel), ani Rambo už diváky moc do kina nevodí a míří ven z TOP 20. Dvojnásobnost radost má jen Brad Pitt. Chodí se stabilně nejen na Ad Astru, ale hlavně na Tenkrát v Hollywoodu. Jeho duel s Leonardo Di Capriem v režii Quentina Tarantina je konečně potvrzenou letošní čtyřku, když překonalo ty méně dvě slavné marvelovky letošního roku. Ale je to po velkém boji krátký čas na oslavu, protože při tempu Jokera si tuhle pozici udrží maximálně dva týdny.
Will Smith nesahá Jokerovi ani po kotníky, klaun sestřelil i Pražské orgie

Will Smith nesahá Jokerovi ani po kotníky, klaun sestřelil i Pražské orgie

 14. 10. 2019

Byly doby, kdy Will Smith komiksové padouchy rozstřílel levou zadní, ale je rok 2019 a všechno je naopak. Joker si i druhý víkend od premiéry udržel vedení - lepší by bylo napsat: brutálně potopil všechny ostatní - a dvojitý Will Smith v akční sci-fi Blíženec jen smutně přihlížel. Vítězství Jokera je opravdu výrazné, mezivíkendový pokles jen 21%, což pro všechny, kdo už zapomněli jeho 100 tisícový start, znamená 78 tisíc za druhý víkend. To jsou čísla, která patří mezi 25 nejlepších druhých víkendů všech dob. Kdo by to ještě před měsícem řekl? Už teď nasbíral Joker skoro čtvrt miliónu diváků a vylétl na 10. příčku v ročním TOP 10. Náš původní odhad 350 tisíc budeme muset poopravit, při tomhle tempu by mohl padnout i půl milión! Potvrdíme si to příští víkend, kde se ukáže, jestli tempo a účes stále drží nebo budeme muset snížit odhady na 400 tisíc.

To jsou mimochodem čísla, okolo kterých se pohybuje pětice aktuálních filmů snažící se urvat pozici mezi hlavní pětkou roku. Nejlepší výchozí pozici má Tenkrát v Hollywoodu (412 tisíc), který stejně jako třeba Lví král (395 tisíc) ještě láká aktuálně diváky. Mimo hru jsou starší komiksovky jako Spider-Man: Daleko od domova (409 tisíc) a Captain Marvel (406 tisíc). Poslední slovo ještě také neřekla česká šovinistická komedie Přes prsty (331 tisíc), ale té aktuálně vůbec nepomáhá aktivní česká konkurence.

V první desítce ji totiž dělá společnost Národní třída a Román pro pokročilé s průměrem okolo 7 tisíc za týden. Což je skoro stejně jako o nějakých pár týdnů starší Přes prsty, ale podstatné je, že se zájem českých patriotů tříští. Obě dvě české novinky mají ambici na 100 tisíc diváků a výše (Román už ji má, Národní třída zřejmě příští víkend), což jsou přesně ty potřebné drobky, co by Petr Kolečko potřeboval. Může ho však těšit, že v pohodě odrazil útok další české novinky, a to navíc od tak úspěšné režisérky, jako je Irena Pavlásková. Pražské orgie se svým slabým startem (ani ne 5.000 diváků) rozhodně nenavážou na úspěšné předchozí počiny jako Bestiář nebo Fotograf.

Abychom nezapomněli na toho Willa Smithe. Druhé místo ve víkendovém žebříčku sice vypadá hezky, ale 13 tisíc diváků je pouze šestina toho, co utržil o víkend starší Joker, což je pro kdysi kasovní hvězdu potupná porážka. Z toho kouká tak 50-60 tisíc celkem, což je někde na úrovni Wild Wild West před 20 lety. Od ambiciózního sci-fi tohoto typu se rozhodně čekalo mnohem mnohem více. Je však třeba přiznat, že to není úplně jen jeho vina. Češi zřejmě na podzim chtěli užít naposledy lepší počasí a naplánovali si jinou zábavu, protože mezivíkendově popadaly o velká procenta vlastně úplně všechny další filmy a souhrnná návštěvnost činí za top 20 jen 161 tisíc - z čehož polovinu dělá Joker.

A je jedno, jestli to byly sci-fi typu Ad Astra, romantika Dokážeš udržet tajemství, akčnák Rambo: Poslední krev nebo hororové To 2, všechny filmy pobraly maximálně 1-2 tisíce diváků za čtyři dny a své výsledky tedy moc nevylepšily. Ani dětské filmy nebyly výjimkou, Ovečka Shaun přidala sice 13 tisíc, ale poklesla o 60 % (celkově zatím 45 tisíc), druzí Angry Birds zatím jen pomalu funí se 100 tisíci v zádech a Psí kusy už smutně opouštějí TOP 10. Spokojení tak mohou být pouze distributoři náročnějších snímku, Parazit poklesl jen o 33 % (celkově 16 tisíc) a na konec první dvacítky se podívala i krimi Stehlík.
Joker uhranul i české diváky, je to nejlepší start pro DC u nás

Joker uhranul i české diváky, je to nejlepší start pro DC u nás

 7. 10. 2019

Do víkendového žebříčku promluvily hned čtyři novinky, každá pro úplně jinou cílovku. A výsledek stál za to. Čvrt miliónu diváků pro TOP20 je v součtu nejlepší víkendový výsledek od posledního dubnového víkendu, kdy měli premiéru poslední Avengers.

I tentokrát byl hlavním zájmem diváků komiksový film,. Ale těžko byste hledali odlišnější komiksový film než Endgame. Přestože (a nebo právě protože?) má Joker mnohem drsnější atmosféru a mnohem civilnější styl, přišlo na něj za první víkend úctyhodných 103 tisíc diváků. To je devátý nejúspěšnější start komiksového filmu u nás a mimochodem suverénně nejúspěšnější start značky DC, a to včetně mnohem očekávanějších filmů jako Batman v Superman nebo Sebevražedný oddíl (Aquaman nebo Wonder Woman jsou ještě hlouběji). Potvrzuje se, že podobně jako v případě Deadpoola má české publikum také zájem o krvavější a drsnější (anti)hrdiny. Kontroverze okolo násilí ve filmu jen potvrzují, že reklama zafungovala a pokud pochvalné recenze v tomto duchu budou pokračovat, můžeme tu klidně mít 300 až 350 tisíc diváků celkem.

Na druhou příčku dohmátla druhá s 30 tisíci diváky Ovečka Shaun. Aardmanovské pokračování s podtitulem Farmageddon má s necelými 30 tisíci o něco lepší start než jednička, která to před čtyřmi lety dotáhla celkově na 135 tisíc. To bude nyní cíl i dvojky, která se ale pere s mnohem drsnější konkurencí. Na šestém místě se nehodlá překvapivě vzdát Angry Birds dvojka (mezivíkendově dokonce vzestup o 8 %), Psí kusy na devítce se také drží co jim béčkový rozpočet stačí a v druhé desítce se ještě stále neokoukaly trvalky jako Lví král, čtvrté Toy Story, Princ Krasoň a stále nezlomitelný Tajný život mazlíčku 2. Když si odmyslíme béčkového Krasoňe, všechno jsou to nově účastníci první desítky nejúspěšnějších filmů letošního roku, kam se dle tržeb nově zařazuje i Toy Story.

Za novinky se na dalších místech žebříčku seřadily české hity posledních týdnů. Národní třída po premiéře klesá o ne úplně hezkých 46%, ale pěkný start jim v absolutních číslech zaručil, že už mají na kontě 74 tisíc. Romantická komedie Román pro pokročilé třetí týden od premiéry přidává dalších 18 tisíc, celkově už 112 tisíc a rozhodně se nekončí. Také Přes prsty i přes domácí konkurenci neustává (16 tisíc po 6 víkendech v nohách je hodně dobré) a stále může myslet na 400 tisíc. Naopak Nabarvené ptáče v žebříčku poprvé vypadlo z TOP 10 a těch 100 tisíc nakonec bude možná ještě dřina.

Tu samou částku by měla pokořit ambiciózní sci-fi Ad Astra (zatím 71 tisíc), Bradu Pittovi se daří také v jeho druhém filmu, Tenkrát v Hollywoodu stále v průměru 10 tisíc diváků týdně a drží pozice mezi TOP 5 filmy letošního roku.

Ještě tu máme dvojici novinek v druhé desítce. Neznámá romantická komedie Dokázeš udržet tajemství? startuje na metě 5 tisíc diváků, což je samozřejmě nic ve srovnání s českou konkurencí, nicméně na film bez jakékoliv reklamy solidní. Korejskému dramatu Parazit jsme před třemi týdny nesprávně přisazovali roli outsidera, ale teprve s ofiko premiérou se to rozjelo a 4,5 tisíce mu pomohlo rozšířit předpremiérová čísla skoro na trojnásobek. Český distributor se snaží Parazita postavit do přímého souboje o nejúspěšnější asijský film od roku 2001, kdy měl premiéru Tygr a drak. Mezi korejskými filmy už je to jasná jednička (zdravíme Oldboye), u Číny bychom ale museli zapomenout na Velkou čínskou zeď, která má celkově 65 tisíc. Bude to stačit?
Před českými hity není úniku, vyhrává další novinka Národní třída

Před českými hity není úniku, vyhrává další novinka Národní třída

 30. 9. 2019

Aktuální víkendový žebříček musí potěšit každého patriota - hned tři pozice z prvních čtyř míst zabírají české filmy. Vítězství si připisuje novinka Národní třída, další nový český hit nastupující podzimní sezóny. Je to skoro tak dobrý start jako měl minulý víkend Román pro pokročilé, celkem 42 tisíc diváků. Recenze ale více věří Hynkovi Čermákovi než Marku Vašutovi, takže by adaptace románu Jaroslava Rudiše měla mít lepší druhý víkend než romantická komedie ve stylu Románu pro ženy. Propad 47 % pro Román pokročilé je totiž docela hodně na český film a není vyloučeno, že sázka na laciné peníze tentokrát producentům nevyjde. Ale zpět k Národní třídě - 42 tisíc pro náročnější drama české produkce znamená, že Češi dokáží ocenit i náročnější filmy.

Povídat by o tom mohlo hlavně Nabarvené ptáče, které je sice až na deváté příčce po víkendu, po třech týdnech už má ale slušných 64 tisíc a situace se po propadu mezi prvním a druhým víkendem stabilizovala. 100 tisíc by mělo být jistých, pomůže filmu oscarový povyk s nominací? To Petr Kolečko na čtvrté příčce víkendového žebříčku na oscarové pozice nemyslí, naopak bude chtít urvat lepší pozice v žebříčku roční návštěvnosti. 16 tisíc za pátý víkend je pořád hodně parádní tempo, v součtu už jsme na 300 tisísích a teď se bude mohutně útočit na 400 tisíc, kde se letos namalovala hranice mezi megahitem a nadprůměrným hitem.

Aktuálně ji dosáhl Tenkrát v Hollywoodu a brzy tak sejme Capitan Marvel a Spider-Mana, kteří pořád zápolí o čtvrtou letošní pozici. Tarantinovi už bude stačit jen jeden týden a všem se v Marvelu vysměje. Brad Pitt může mít dvojnásobnou radost, protože další jeho novinka, Ad Astra, i přes náročnější atmosféru vydržela v popředí žebříčku a vmáčkla se mezi trojici českých filmů na vrchol. Ano, jediným, kdo dokáže aktuálně vzdorovat české nadvládě, je Brad Pitt ve vesmíru. Mezivíkendově pokles jen 34 % a jsme už na 60 tisících. Hodně zajímavý výsledek.

Co by za takový výsledek dal Sylvester Stallone. Jeho pátý Rambo po podprůměrném startu přidává druhý víkend po premiéře jen 12 tisíc a celkově nejsme zatím ani na 50 tisících. Ani druhé TO na tom není nijak úžasně, za čtyři týdny pouze 140 tisíc a šance dotáhnout jedničku už není ani teoretická. To samé platí pro druhé Angry Birds, které i přes slušný nárust poslední víkend ještě nemají ani 100 tisíc a také zatím jsou jen na polovině výsledku předchůdce.

V druhé polovině žebříčku najdeme hned čtyři novinky, ale zatím žádná nestojí za větší pozornost. Woody Allen a jeho Deštivý den v New Yorku zajímá necelých 5 tisíc diváků, což je jeden z nejlepších startu neyworského krále introvertů, ale samozřejmě nejde to srovnávat s největšími hity, protože se celkově málokdy podaří přelézt hranici 30 tisíc. Dokument Jiří Suchý ani nemá ambice potrápit největší favority, ať už žánrové nebo všechny ostatní, v TOP 20 je tak jen na návštěvě. Laciný kanadský animák Princ Krasoň sází na známé jméno, nicméně v ostré konkurenci dětských snímků to na lepší než 12. místo nebude. A konečně druhá Ovečka Shaun, která zatím startuje jen nanečisto. Bude předpremiérových 2,5 tisíce stačit dohnat sympatický výsledek jedničky, která před čtyřmi lety nasbírala 135 tisíc? Uvidíme už příští pondělí.

Víkendová čísla uzavřeme ohlédnutím za finálními výsledky měsíce srpna. 219 miliónů tržeb a 1,6 miliónů diváků je nejen nejlepší srpnový výsledek historie, ale také potvrzení, že stále útočíme na rekord minulého roku. Náskok činí po 2/3 roku 21% v divácích a 25% v tržbách, pokud by se to podařilo udržet, mohli bychom slavit na konci roku 19 miliónů diváků (loni 16,3) a 2,75 miliard tržeb (loni 2,27). Bude to ale potřebovat další hitovku, protože závěr loňského roku byl díky Bohemian Rhapsody mimořádně silný.
Marek Vašut je lepší než Rambo a Brad Pitt dohromady

Marek Vašut je lepší než Rambo a Brad Pitt dohromady

 24. 9. 2019

To už jsme tady hodně dlouho neměli - tři velké novinky týdne a všechny se hezky za sebou umístily na prvních třech místech víkendového žebříčku. Nepřekvapivě si první místo pro sebe urvala česká komedie Román pro pokročilé, kterému stačilo pouze naznačit spojení s českými hity posledních let jako Román pro pro muže, přidat pár známých tváří (Marek Vašut) a úspěch na recept zafungoval stejně jako v dalších případech letošního roku (Přes prsty, Lovení). Skoro 47 tisíc diváků za první víkend znamená, že tu máme třetí nejlepší český start letošního roku (Ženy v běhu, Přes prsty) a můžete tedy čekat, že budou opět padat statisícové mety návštěvnosti. I natruc příšerným kritickým a diváckým recenzím.

Na druhé místo to překvapivě dotáhl Brad Pitt a jeho sci-fi Ad Astra. Normálně by tato kombinace byla absolutní sázkou na jistotu, ale Ad Astra není tak lákavý komerční film jako třeba Marťan. 27 tisíc diváků za první víkend sice nedosahuje oslnivějších startů jako Interstellar nebo Gravitace, ale vzhledem k popularitě Brada Pitta by to mohlo stačit pár následujících týdnů a překonání hranice alespoň 100 tisíc.

Nejméně spokojený může být po víkendu Sylvester Stallone. Hvězda videokazet startuje s 23 tisíci diváky, což je sice více než čtyřka Ramba nebo jakýkoliv nový Rocky či Creed, ale na slávu Expendables to nestačí. 100 tisíc z toho nebude, tipujeme spíše 60-70 tisíc. Mimochodem jednička kdysi dávno po revoluci přilákala do kin více než 550 tisíc diváků.

Čtvrtou novinkou týdne, ale už jiného kalibru, je na sedmém místě béčkový animák Psí kusy. Po předpremiéře minulý týden startuje s 10 tisíci, což není úplně špatné, ale má výrazně horší průměr lidí na představení než třeba dvojka Angry Birds a jeho účast v TOP 20 tak nebude mít zřejmě dlouhého trvání. Playmobil ve filmu by mohl vyprávět, po premiéře minulý týden popadal o 65 % a zřejmě nepřinese víc než 10 tisíc. Tlapková patrola stále pokračuje v ponižování Hodinářova učně a má na rozdíl od české pohádky už na kontě více než 50 tisíc.

Na dalších místech už máme staré známé. Přes prsty poprvé po třech víkendech není první a navíc dostalo silnou českou konkurenci, přesto urvalo stálo solidních 18,5 tisíce a už má na dostřel 300 tisíc. TO 2 po třetím víkendu kleslo mnohem více i bez žánrové konkurence, přidává pouhých 12 tisíc a šance překonat první díl i přes slibnější start zůstává aktuálně už jen v oblasti teorie. Také Nabarvené ptáče se muselo mohutně sklonit, mezvíkendový propad po premiéře činí nemilých 58 % a po deseti dnech zatím padla pouze hranice 50 tisíc. Nejspokojenější z trvalek může být Quentin Tarantino, jeho Tenkrát v Hollywoodu pořád šlape a 400 tisíc už je na dostřel.

S TOP 20 se tento týden zřejmě loučí dvojice letních hitovek. Spider-Man končí na 409 tisících a následující dva tři týdny se bude vyhřívat na čtyřce letošního roku (podle diváků) než ho sestřelí jeden z dvojice Tenkrát v Hollywoodu a Přes prsty. Finále bude muset zřejmě zahlásit i Hobbs a Shaw, 167 tisíc je jen pět tisíc od stupně vítězů v sérii Rychle a zběsile, ale aktuální tempo pět stovek diváků za víkend to prostě nespraví.
Nabarvené ptáče nestačilo na starší hity, ale prvních 26.000 diváků je úspěch

Nabarvené ptáče nestačilo na starší hity, ale prvních 26.000 diváků je úspěch

 17. 9. 2019

Šest novinek za poslední víkend překopalo složení první dvacítky, ale pouze od třetího místa dolů. Ani třetí víkend po sobě si nenechala vedení vzít česká komedie Přes prsty. I když mezivíkendově poklesla o polovinu, což není úplně pěkné skóre pro třetí víkend, stále s přehledem poráží většinu starších i novějších filmů. Celková čísla už atakují hranici čtvrt miliónů diváků. Stále je reálné dostat se na půl milión, pokud vydrží průměrná návštěvnost na představení.

Druhé TO se muselo opět spokojit s druhou příčkou víkendového žebříčku, horší zprávou je ale mezivíkendový pokles, který činí 55%. První díl před dvěma lety otevíral s podobnými čísly (plus mínus 60.000), za druhý víkend měla jednička pokles jen o 16% a celkově se vytáhla na čtvrt milión. Druhé TO sice začínalo lépe, ale tento výrazný pokles znamená, že po deseti dnech od premiéry má už jednička výrazný náskok a dva roky starý úspěch se tak nepodaří zopakovat.

Největší událostí uplynulého víkendu byla samozřejmě premiéra ostře sledovaného českého filmu Nabarvené ptáče. Tříhodinový černobílý opus, který bojoval v Benátkách o hlavní cenu a kvůli svým násilným scénám vyděsil dost lidí, startuje na 26.000 tisících. Na první pohled je to malé číslo, obzvláště s přihlédnutím k průměrnému otevíráku českých filmů, ale tady nemůžeme uplatnit klasická měřítka. Naopak, vzhledem ke své náročnosti a spíše uměleckému zaměření, můžeme 26.000 diváků považovat za velký úspěch. Nikdo asi nečekal, že bude Nabarvené ptáče megahit. Ani ne tak kvůli svému tématu, protože například tragické události zachycené ve filmu Lidice před osmi lety přivedly do kin přes půl miliónů diváků, ale především kvůli svému zpracování. Pro srovnání, Schindlerův seznam nasbíral za pětadvacet let od uvedení necelých 300.000 diváků. I toto bude zřejmě pro Nabarvené ptáče přílis vysoká meta. Zatím zkusíme opatrně mířit ke 150.000 a podle dalších týdnů odhady přizpůsobíme.

Zbylá pětice novinek byla zajímavým mixem pro všechny cílové skupiny. Nejlépe si vedla krimi komedie Zlatokopky, kterou možná dost diváků považovala za rychlé pokračování nedávných Podfukářek. 10 tisíc diváků za první víkend stačilo porazit i mnohem více propíraný celovečerní film na motivy populárního seriálu Panství Downton, tak i dvojici laciných animáků Playmobil ve filmu a Psí kusy. Playmobil podobně jako Panství Downton má u nás solidně vybudovanou značku, ale ani jedno nestačilo, aby dostalo do kin významnější počet diváků. Zatím jsou to první tisícovky, ale ani jeden z nich nebude mít šanci se dostat výše než na 25.000 diváků. Poslední novinkou je kontroverzní korejské drama Parazit, necelých 300 diváků stačilo v jinak celkově slabém víkendu na 19. pozici a příště se zřejmě v TOP 20 ani neobjeví.

Ještě prolítneme starší filmy. Tenkrát v Hollywoodu stále nepolevuje a má na dostřel už 400 tisíc, brzy tak připraví jednoho z dvojky marveláckých komiksů (Captain Marvel, Spider-Man) o čtvrté místo ročního žebříčku. Na této pozici se pár týdnu určitě udrží, jeho největší konkurenti budou zřejmě až během vánoční sezóny, mnohem dříve ho bude ohrožovat česká komedie Přes prsty. Zbytek žebříčku v první desítce kromě novinek a již probíraných filmů tvoří už jen dětské filmy, Angry Birds 2, Lví král, Toy Story 4 nebo Tajný život mazlíčků pořád vytěžují peněženky rodičů na maximum a není divu, že se jim nechce pustit mezi sebe další konkurenci.
Jirka Langmajer dal TO přes prsty, ani Pennywise nestačí na českou komedii

Jirka Langmajer dal TO přes prsty, ani Pennywise nestačí na českou komedii

 9. 9. 2019

Byl to těsný souboj, ale nakonec Jirka Langmajer porazil v přímém souboji Stephana Kinga, a tak česká komedie Přes prsty zůstává vítězem víkendového žebříčku i druhý víkend od premiéry. Rozdíl mezi prvním a druhým místem byl jen zhruba 1.300 diváků, oba soupeři přitom přilákali plus minus 64.000 diváků. Přes prsty však mezivíkendově pokleslo jen o 13 % a bude se zřejmě ohřívat v TOP 20 ještě mnohem déle než jsme minule popisovali (a to už jsme museli opravit odhady směrem nahoru). Nikdy tedy nepodceňujte českou romantiku - známé tváře a jednoduchý námět dokáží zajistit statisíce diváků. Už jsme tedy jen na dohled od 200.000 a jestli tempo vydrží, je půlmilión jistý.

Strašidelný klaun Pennywise ve své druhé kapitole oslovil zhruba stejný počet lidí jako při své premiéře před dvěma lety a přidal k tomu ještě 3 tisícovky. Není to nejúspěšnější hororový start všech dob, tím zůstává stále nepřekonaná Sestra (65 tisíc), druhý díl TO pouze odsunul ze stříbrné pozice svůj první díl. Na rozdíl od Sestry měl Pennywise ale mnohem lepší výdrž, dotáhl to skoro na čtyřnásobek úvodního víkendu. Může tedy druhé TO myslet na 250.000? Vlažnější recenze ukazují, že to možná tak žhavé nebude. Počkejme si na výsledek dalšího víkendu. Těch 200.000 ale je reálných.

Hororová novinka vymazala svojí konkurenci jen napůl. Starší kousky jako Slunovrat či Noční můry z temnot už neměly sílu vzdorovat a jejich tržby byly stejně slabé jako znovu uvedené první TO (v rámci maratónu s dvojkou). Jediný, kdo dokázal odolat, byla Krvavá nevěsta, dalších 6 tisíc a těch 50 tisíc tam nakonec opravdu bude. Druhý díl kingovské adaptace také dokázal otřást s další dospěláckými filmy - akční novinka Anna padá do druhé desítky a pryč z TOP 20, už se také zřejmě blíží maximum Hobbse a Shawa, Rychle a zběsile spin-off má po 6 týdnech 165 tisíc, pořád to ještě nestačí na tři nejlepší díly série.

Deštivý víkend vrátil do kin ve velkém hlavně dětské novinky. Bez ohledu na stáří, skoro všechny animáky a pohádky si polepšily mezivíkendově o desítky procent. Poklesly jen Angry Birds 2 (pořád s polovičními čísly oproti jedničce), ale Toy Story 4, Lví král, Tajny život mazlíčků 2, Tlapková patrola a dokonce i Hodinářův účeň šly nahoru. A to ještě nepočítáme dva zajímavé úkazy. V TOP 20 se znova objevují i první Angry Birds (opět v rámci dvojprogramu s dvojkou) a v předpremiéře také celovečerní Playmobil, který půjde do celostátního nasazení až tento týden. Čísla zatím stačí ledva na první dvacítku.

Z celkový čísel stojí za pozornost jednak Tenkrát v Hollywoodu, třetí místo za víkend a pořád krásná průměrná čísla, celkově už skoro 350.000. V ročních číslech je to už na sedmé místo, před ním je Lví král (372.000) a na páté pozici buď Spider-Man nebo Captain Marvel (záleží zda počítáte tržby nebo diváky). V první desítce se bude v příštích týdnech měnit pořadí hodně často, kromě této aktivní trojky je tu samozřejmě i nováček Přes prsty.
Quentin Tarantino dostal od Petra Kolečka pořádně přes prsty

Quentin Tarantino dostal od Petra Kolečka pořádně přes prsty

 2. 9. 2019

Nová česká komedie Přes prsty se sice začala promítat už minulý týden v omezeném počtu, ale pravá premiéra nastala až tento víkend. A že to byl pořádný start! 78 tisíc od čtvrtka do neděle je velmi vydařený rozlet, když k tomu připočtete ještě předpremiéry, je to v součtu bezmála 100 tisíc. Náš původní odhad na maximum 300 tisíc celkem tak musíme upravit, protože s podobným startem se dá dosáhnout i na mnohem větší čísla, klidně i 350 tisíc a možná 400 tisíc. Hodně bude záležet na šeptandě a další české konkurenci. Podobný start měly třeba tématicky podobní Špunti na vodě nebo Nestyda, oba dva dosáhly díky dlouhé výdrži v TOP 20 na čtyřstovku. Každopádně Přes prsty má 8. nejlepší odraz roku, a po fenomenálních Ženách v běhu je to druhý nejlepší český. Na hit je zaděláno, teď ještě uvidíme, jestli z toho bude megahit.

Naopak velkým zklamáním je druhá premiéra týdne. Angry Birds 2 přilákaly poslední prázdninový víkend jen 29 tisíc školáků a jejich rodičů, to jsou ani ne poloviční čísla proti jedničce. Ta se navíc musela na rozdíl od většiny animáků velmi rychle po premiéře pakovat a utržila jen 200 tisíc, dvojka by tedy podle těchto propočtu neměla zřejmě dosáhnout ani ne 100 tisíc. Následující týdny sice budou klidnější z pohledu dětských novinek, ale konkurence v žebříčku je stále nabitá a není vyloučeno, že se naštvaní ptáci brzy začnou rychle propadat.

Ze starších filmů si stále nejlépe vede Tenkrát v Hollywoodu. Za třetí víkend přidal nový Tarantino více než 30.000 diváků (ano, takže více než Angry Birds) a v součtu už překonal 300 tisíc. Oficiálně už ho tedy můžeme prohlásit nejúspěšnějším filmem Quentina Tarantino, a to samozřejmě ještě zdaleka nekončíme. 400 tisíc je velmi reálných, což by znamenalo, že se Tenkrát v Hollywoodu podívá v nejbližších týdnech do první pětky letošního roku. Tam aktuálně probíhá lítý boj o čtvrté místo. Spider-Manovi chybí už jen necelé 2 tisíce diváků, aby překonal Captain Marvel, což znamená ještě zhruba jeden týden promítání. Pak už jen musí doufat, že Tarantino zpomalí a jemu zůstane do nabité vánoční nabídky alespoň na chvilku bramborová medaile.

Jiná konkurence zatím není. Lví král dál přidává skoro 10 tisíc týdne (celkově 356 tisíc), zhruba poloviční tempo má Tajný život mazlíčků 2 (318 tisíc). Lví král musí doufat v zájem i po startu školního roku, jinak je jeho atak na 400 tisíc marný. Nicméně i tak může být spokojený, přes prázdniny urval co mohl. To se moc nedá říci o další dětské konkurenci. Hodinářův učeň propadává do druhé desítky a jestli se brzy nestane zázrak, nedožene ani Tlapkovou patrolu. Rozdíl v celkových číslech je zhruba 8 tisíc (Patrola má 46 tisíc), což je pro českou pohádku hodně nepěkné vysvědčení. Ani Toy Story 4 zrovna nejásá, sice dalších 11 tisíc, ale těch 165 tisíc celkem na největší dětské pecky roku nestačí.

Ve čtvrtek do kin dorazí druhé TO, které podle očekávaní zmasakruje dospěláckou konkurenci, horory si tak snaží urvat na poslední chvili co mohou. Krvavá nevěsta po premiéře pokles jen 35%, možná by nakonec z toho mohlo být vysněných 50 tisíc. Noční můry z temnot už částku znamenající rozdíl mezi zapomněním a vzpomínkou mají na dosah, chybí jen pětistovka lidí. Naopak Slunovrat dál padá a nejpozději za dva týdny dá TOP 20 sbohem. Nebude z toho ani 40 tisíc.

Ještě si projedeme největší hity: Hobbs a Shaw mají 160 tisíc a potřebují ještě 13 tisíc, aby se dostaly mezi nej trojici série Rychle a zběsile, což budou ještě perné dva tři týdny. Ženy v běhu jsou zřejme v TOP 20 naposledy, s koncem letním kin končí i jejich dlouhá pouť, budeme tedy nejspíše uzavírat jejich impozantní letošní výsledky - 1,3 miliónu diváků a 194 miliónů tržeb. Jasná letošní jednička, trojka dle tržeb všech dob a šestka podle diváků.Rok v kinech - 2019

Jaké byly nejúspěšnější filmy loňského roku? Jak se vyvíjí návštěvnost českých kin? Které žánry, země a distributoři mají největší podíl? Podívejte se na kompletní ročenku.