Bude rok 2018 novým rekordmanem v návštěvnosti kin? Vypadá to, že ano!

Bude rok 2018 novým rekordmanem v návštěvnosti kin? Vypadá to, že ano!

 5. 12. 2018

Poslední týdny se mluví především o vynikajících číslech filmu Bohemian Rhapsody, který se během pěti týdnů dokázal vyšvihnout na první příčku letošního roku, ale to není jediná zpráva, která udělá radost kino trhu. Silný závěr roku totiž ukazuje, že by se mohl přepisovat i historické tabulky návštěvnosti českých kin jako celku.

Český kinotrh od své krize v roce 1999 víceméně posledních dvacet let mírně stoupá. S nástupem dobře vybavených multikin a ohromujících vizuálních trháků jako Pán prstenů, Harry Potter nebo Avatar, se celková návštěvnost vyhoupla nad kritických 10 milionů a poslední dva roky dokonce nad 15 milionů diváků. Rekord drží rok 2016, kdy se prodalo 15,6 milionů lístků, loňský rok zaostal o pouhých 400 tisíc. S tržbami je to ještě veselejší, protože průměrná cena lístku do kina stoupla za posledních dvacet let zhruba dvaapůlkrát, poslední dva roky byl kinotrh schopen vždy nasbírat na tržbách více než 2 miliardy Kč.

Letošní rok začal sice zostra a meziročně za první čtvrtletí stoupl o nějakých 15 %, ale víc než o rekordní tržby šlo o fakt, že minulý rok měl velmi slabý nástup. Skóre se v neprospěch letošního roku začalo otáčet hned v dubnu a prakticky až do září koukal rok 2018 svým dvěma předchůdcům, 2016 a 2017, na záda. Ale v říjnu se začala situace obracet, jak ukazují čerstvá oficiální měsíční čísla. A díky silným listopadovým premiérám lze už teoreticky predikovat, jak to bude vypadat dál.

Za období leden-říjen 2018 dorazilo do českých kin 12,5 milionů diváků, kteří nechali v pokladnách tržby za více než 1,7 miliardy korun. To jsou samo o sobě lepší výsledky než měl za stejné období rok 2016 a rok 2017. Rekord roku 2016 ale vznikl až díky mohutnému finiši v listopadu (první Fantastická zvířata) a prosinci (Anděl páně 2), proto je nutné zahrnout i tyto výjimky.

Celková čísla za listopad 2018 zatím neznáme, UFD je bude vydávat až po Vánocích. Ale můžeme je odhadnout. Stačí vzít průběžná týdenní čísla TOP 20 a porovnat, jak se průměrně liší od celkových měsíčních. Rozdíl je v průměru 20 % (konečná měsíční jsou samozřejmě ta vyšší). Když tímto způsobem sečteme průběžná týdenní čísla za listopad, dostaneme se k úžasným číslům: téměř 2 miliony diváků a necelých 300 milionů tržeb. To by z listopadu 2018 udělalo suverénně nejúspěšnější měsíc české historie. Je to samozřejmě náš kvalifikovaný odhad, ale když porovnáte souhrny týdnů za poslední období s tím, jak to vypadalo v minulosti, je výkon posledního měsíce opravdu silný. Tyto zásluhy si samozřejmě nemůže připsat jen jeden film, vedle Bohemian Rhapsody táhly zájem i další filmy jako Fantastická zvířata: Grindewaldovy zločiny, animák Grinch a z historie ještě letošní český premiant Po čem muži touží, kterému můžeme děkovat za nástup říjnových čísel.

Jestli je náš odhad správný, znamenalo by to, že rok 2018 má v součtu za prvních 11 měsíců už téměř 14,5 milionů prodaných lístků a více než 2 miliardy tržeb. V tržbách už dokonce za pouhých 11 měsíců tedy letošek překonává rekordy z let 2016 a 2017. Co se týče diváků, tam mu chybí na překonání roku 2016 alespoň 1,2 milionů diváků. To nejsou sice úplně malá čísla, ale prosinec a Vánoce kinům svědčí, za posledních 10 let se jen 3x nepodařilo této mety dosáhnout. Navíc podle toho, jak se daří nejen Bohemian Rhapsody, ale i druhým Fantastickým zvířatům či české pohádce Čertí brko, to vypadá na silný měsíc. A to ještě nepočítáme novinky! Aquaman, Bumblebee, Doktor Martin, Mary Poppins, či animáky Spider-Man či Asterix - ani jeden film není očekávaný megahit, ale počítá se s nimi jako se slušnými přihrávači do aktuálního souboje.

Zvyšující se zájem českých diváků o kina by svědčil o přibližování se vyspělým státům. Zatímco v západní Evropě jde do kina divák v průměru alespoň 1,5x až 2x ročně (viz srovnávací tabulka), v zemích bývalého komunistického bloku se jen málokdy dostaneme přes koeficient 1,5. Na ten bychom se při vyrovnání či překonání rekordu z roku 2016 mohli podívat (15,6 milionů vstupenek vs 10,5 milionů obyvatel). Zajímavější ale bude zvyšovat obrat trhu. Odhad pro letošek za nás aktuálně činí 2,2 miliardy korun, do lepšího zájmu velkých studií bychom se dočkali při dosažení mety 2,6 miliardy, tedy při překonání magické hranice 100 milionů eur.Nejúspěšnější filmy 2018

Které filmy letos v českých kinech bodují? Které přilákaly nejvíce diváků, měly největší tržby či se udržely nejdéle na prvním místě? Podívejte se na průběžně aktualizovanou tabulku.
Filmy 2018 - Animované filmy 2018 - České filmy 2018 - Horory 2018 - Komedie 2018 - Filmy 2019