Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Další mizerný český víkend nezachránila ani nová pohádka

Další mizerný český víkend nezachránila ani nová pohádka

 05.12.2022

Jestli jste si mysleli, že předchozí víkend byla malá návštěvnost kin, tak to počkejte, až uvidíte tu aktuální. Do setmělých sálů si poslední víkend našlo cestu na filmy TOP 20 jen zhruba 98 tisíc návštěvníků, ve srovnání je to 4. nejhorší víkend roku 2022. Avatar 2 je pořád ještě daleko a kinaři zatím nepřistoupili ke klasickým slevovým akcím. Bez toho nemůžeme čekat následující týden a půl zlepšení.

Víkendový žebříček podruhé za sebou ovládla novinka Vánoční příběh. Ta po premiérovém víkendu klesla zhruba o třetinu a přilákala nových 25 tisíc diváků. Za týden a půl nasbíral Vánoční příběh téměř 85 tisíc diváků a nebude pro něj problém pokořit magickou stovku. V přímém srovnání s loňským vánočním filmem Přání Ježíškovi je to o něco slabší tempo (celkem 173 tisíc) a jestli se nechce Vánoční příběh spokojit jen se stovkou, bude muset uhrát co nejvíce v nejbližších dvou týdnech než dorazí opravdové Vánoce. Zatím je to ale jediný film, který dokáže běžným návštěvníkům Vánoce trochu přiblížit, protože dvě nové české pohádky se navzájem vyautovaly.

Princezna zakletá v čase 2 po vynikajícím nástupu dál padá, přilákala pouze nových 10 tisíc diváků a celkem má 110 tisíc. Propad je způsoben jednak příliš drsným dopingem během prodlouženého víkendu okolo 17. listopadu a pak také nástupem konkurence. Dva týdny po premiéře Princezny totiž odstartovala další pohádka Největší dar. Start 15 tisíc diváků sice není nijak super, ale stačilo to v současné mizérii na druhou příčku víkendu dle diváků. A to je v TOP 20 ještě Princ Mamánek, který po měsíci a něco v kinech přidává už jen 1500 diváků a nechal se v celkové návštěvnosti předehnat právě Princeznou. Každopádně - tři nové české pohádky v rozmezí 6 týdnů - to už je i na českého diváka milujícího pohádky až až.

Bratrovražedného souboje českých pohádek využil Black Panther 2, který si užívá poslední víkend před tím než ho za týden a půl semele Avatar 2. Aktuálně plus 11 tisíc a celkem 204 tisíc diváků, jestli ale opravdu s nástupem Avatara padne, pak zřejmě nebude jeho číslovka více než 220 tisíc. Tedy méně než 240 tisíc diváků na kolik srovnání s jedničkou to zpočátku vypadalo.

Ve zbytku žebříčku už tolik zajímavostí není, pouze 2 další filmy dokázaly přilákat za víkend více než 8 tisíc diváků - disneyovka Divnosvět a česká komedie Grand Prix. Zbytek pelotonu už sbírá jen drobné, konkrétně 1 až 3 tisícovky diváků na film. A je jedno, jestli jsou to náročnější kousky jako Hranice lásky či il Boemo nebo dětské věci jako Šoumen krokodýl nebo Mimoni 2. Mezi ně se zamíchaly zbylé dvě nevýrazně novinky týdne - dramatická rekonstrukce Když promluvila a malé české drama A pak přišla láska…Obě dvě mají sotva tisícovku diváků a není vůbec jisté, jestli je uvidíme v žebříčku příští víkend.

Mizerná celková návštěvnost českých kin zkazila oslavu Top Gun: Maverick. Už už to vypadalo, že v týdnu a o víkendu přijde zhruba 700 diváků a padne magická hranice 800 tisíc diváků. Nakonec přišlo jen zhruba 550 a k překonání chybí ještě 172 lístků. Podaří se následující víkend? V něm nás čekají divácky průměrné novinky jako drsná Šílená noc či dětský film Mikulášovy patálie: Jak to všechno začalo. Všichni už ale počítají dny a hodiny do premiéry Avatara 2. Zbývá ještě 9 dnů.
Další slabý český víkend zachránil Vánoční příběh

Další slabý český víkend zachránil Vánoční příběh

 28.11.2022

Co šlo nahoru, musí jít zákonitě i dolů. A po masivním nárůstu návštěvnosti kin v předchozím prodlouženém víkendu, tu máme zpět průměrná a neradostná čísla. 134 tisíc diváků pro filmy TOP 20 je pro změnu nejhorší číslo za poslední měsíc a půl a zhruba půlka toho, co jsme zažili víkend před tím. Většina filmů popadala ještě víc než o polovinu, protože si třetinu návštěvnosti ukrojila česká novinka Vánoční příběh.

Ta vytáhla hned několik triumfů - kromě vánoční atmosféry také ještě stále slušný režijní kredit Ireny Pavláskové, která umí slušné hitovky (Bestiář, Fotograf) a hlavně hvězdné obsazení typu Karel Roden, Oldřich Kaiser či Jiřina Bohdalová. 40 tisíc diváků plus dalších skoro 7 tisíc z předpremiér je zhruba stejný start jako mělo tématicky podobné Přání Ježíškovi před rokem. Vstupuje však do mnohem větší konkurence českých filmů a mnohem méně přívětivé atmosféry v kinech, takže očekávaných 200 tisíc diváků bude hodně náročný boj.

A že je potřeba pracovat dobře s očekáváním, to by mohla vyprávět druhá Princezna zakletá v čase. Po velmi pěkném otvíráku minulý týden (67 tisíc) se tento víkend bez dopingu prodlouženého víkendu propadla o hrozivých 72% a ještě ani nepřekonala 100 tisíc diváků. Sice už předehnala svoji předchůdkyni, ta však sbírala jen drobné během prvního roku pandemie, takže to není až tak výrazný výkon. A přibývá konkurence - Princ Mamánek se už sice pohybuje někde okolo 10. místa s průměrem 3 tisíce diváků za víkend (a 102 tisíc celkem), ale v druhé desítce nastupuje v předpremiéře další nová česká pohádka - Největší dar. Příští víkend čekejme proto pořádnou řežbu o dětského diváka a předvánočně naladěné rodiče.

Naopak zahraniční dětská konkurence se české pohádky moc bát nemusí. Na čtvrtém místě víkendového žebříčku sice startuje Divnosvět, ale nová disneyovka vyloženě zklamala i ve své rodné domovině a ve zbytku světa se to nespraví. 16 tisíc diváků za první víkend sice není takový výbuch jako v USA, ale čekejte velké propady příští víkend. Drobné si navíc u dětských diváků ještě rozebírají relativně nové věci jako Šoumen krokodýl či vyloženě filmy pro dětské pamětníky jako x měsíců staří Mimoni 2 či Princezna rebelka.

Víkendovou dvojkou se osamoceně v boji o klasického multiplex diváka stal druhý Black Panther. Po pěkném startu a ne úplně odpovídajícím číslům za druhý víkend tu máme probuzení do reality a pád o 67%. V součtu jsme zatím na číslovce 189 tisíc diváků a je to pořád těch 10 až 15% ztráta na jedničku, která se s dvojkou táhne už od premiéry. Cílová meta tak zatím vypadá na nějakých cca 250 tisíc diváků, daleko za jinými letošními marvelovkami (Thor 4: 463 tisíc, Doctor Strange 2: 371 tisíc) a určitě i pod TOP 10 letošního roku. Těšit tak Black Panthera může jen očekávaná výhra na Black Adamem, který s odřenýma ušima právě překročil hranici 100 tisíc diváků. Příští týden už bude The Rock zřejmě mimo TOP 20.

V něm bude o pozice bojovat nejen už zmíněný Vánoční příběh, ale i pro zase další česká dramedy A pak přišla láska. Bez větších šancí budou vážné novinky jako Jízda na hraně či Když promluvila, ostatně jak moc diváci nevyhledávají náročnější témata by mohl vyprávět Steven Spielberg, když se svojí novinkou Fabelmanovi přilákal v premiéře jen cca 2 tisícovky českých diváků. Nejzajímavějším příběhem příštího víkendu však bude upřímně Top Gun: Maverick jehož počítadlo návštěvnost se aktuálně zastavilo na čísle 799 272 a my mu upřímně přejeme, ať do kino důchodu odejde se s překonáním magické hranice 800 tisíc, kterou za posledních 30 let překonalo jen 31 jiných filmů.
Silný víkend skončil remízou - Black Panther se střetl s Princeznou

Silný víkend skončil remízou - Black Panther se střetl s Princeznou

 21.11.2022

Kinaři se radují, prodloužený studený víkend přinesl nejlepší návštěvnost českých kin dle filmů TOP 20 za poslední čtyři a půl měsíce. Kombinace volna a filmových novinek vytáhla návštěvnost nad 250 tisíc diváků, více než polovinu z nich si rozdělily pouhé tři filmy. A první dva remizovaly v souboji o první místo víkendu.

Druhý Black Panther poklesl po prvním týdnu jen o 25%, což působí proti dvoutřetinovému pádu v USA skoro jako zázrak, ale na rozdíl od nás zaplavili kina Američané mohutně už první víkend a také neměli žádné volno čtvrtek a pátek. O to bolestivější může být pád v českých kinech další týden, ale zatím se slaví s číslem 57 tisíc diváků za druhý víkend a 164 tisíc celkem. Na jedničku chybí ještě nějakých 100 tisíc a v rámci MCU jsou také nejbližší soupeři lehce pod čtvrt milionem, příští víkend tedy rozhodne, zda se Panther vzepře očekáváním a nebo naopak zapadne do průměru. Tam mimochodem končí jeho konkurent Black Adam, který už vypadl z TOP 10 a ještě stále nepřekonal 100 tisíc diváků celkem. Shazama tedy v českých kinech jeho souputník překoná, nicméně to je tak všechno, Marvel u nás opět drtivě poráží DC.

Komiksová Marvel superhrdinka se nicméně už tento víkend musela na diváky sklonit před českou pohádkovou hrdinkou. Princezna zakletá v čase 2 totiž přilákala ještě o dalších 10 tisíc diváků více a pouze levnější průměrné vstupné ji znemožnilo překonat Panthera i na tržby. Tady se očekává, že návštěvnost bude držet do Vánoc a čeští producenti už zase mohou vyzývat pohádku jako úspěšný divácký žánr. Poté, co jednička v pandemii před dvěma lety zahučela a vidělo ji jen 84 tisíc diváků celkem, s dvojkou se nespěchalo a počkalo se na lepší časy. Odměnou jim bude, že za prvních pár dní má už dvojka stejná čísla jako jednička za celou dobu. Výsledek by mohl být ještě lepší, protože Princ Mamánek na pátém místě víkendu ještě srdnatě bojuje o každého dětského diváka, nicméně Princezna je větší kalibr a těch 100 až 150 tisíc pro Mamánka je maximum. Naopak Princezna bude soupeřit na dálku s dvojkou Bambitky, která revival českých pohádek letos odstartovala. Ztrácí sice nějakých 20 tisíc diváků za 1. víkend, tedy více než čtvrtinu, ale může mít delší cestu. 300 tisíc diváků je jistých a můžeme jít klidně výš.

Na třetím místě víkendu, už se solidním odstupem, startuje další česká novinka, Grand Prix. I tak může být Jan Prušinovský nadmíru spokojen, 43 tisíc je hodně kvalitní start a podobně jako u pohádek mohou čeští tvůrci nově nyní sázet na bláznivé komedie. Filmový Vyšehrad a Tři Tygři letos dokázali udělat mnohem lepší výsledky než většina nových českých romantických komedií. Logicky jsou to i větší čísla než přivedly předchozí filmy Prušinovského jako byly dramata Kobry a užovky či Chyby. 150 tisíc diváků by mělo být jasným cílem, záleží, jak se podaří udržet laťku i další obyčejné víkendy.

Poslední novinkou týdne bylo gurmánský horor Menu, na něj bylo zvědavo jen necelých 9 tisíc diváků, což stačilo až na 6. místo. Hororům ani těm sebeoriginálnějším, letos moc pšenka nekvete. Úsměv na 13. místě by mohl povídat, i s dvěma měsíci v nohách a rozšířeným doporučením, přesto má stále daleko k hranici 100 tisíc. Podobnou raritou je nyní dětský snímek Šoumen krokodýl, který pod radarem sbírá už měsíc diváky, ale nikdy nebyl číslem 1 a přes slušné průběžné výsledky má také k magické stovkové hranici daleko. Tu by překvapivě mohl během následujících dvou týdnů dát béčkový animák Princezna Rebelka, ale už nebude mít luxus prodlouženého víkendu a má ještě okolo sebe další dojíždějící dětské filmy jako Websterovi ve filmu nebo DC Liga supermazlíčků.

Ve čtvrtek navíc dostanou animované filmy nového soupeře, drahou disneyovku Divnosvět. O české diváky bude také soupeřit Spielbergova autobiografie Fabelmanovi. Favoritem ovšem bude česká vánoční romantika Vánoční příběh, kterým se bude chtít mezi elitu vrátit přebornice na mezilidské vztahy v českých filmech, režisérka Irena Pavlásková.
Druhý Black Panther o víkendu vítězně, rekordy ale padat nebudou

Druhý Black Panther o víkendu vítězně, rekordy ale padat nebudou

 14.11.2022

Největší hollywoodský listopadový film dorazil, šťávu to českým kinům dodalo ale jen částečně. Druhý Black Panther startuje podobně jako v USA zhruba 10% pod čísly prvního dílu, ovšem nutno přiznat, že na rozdíl od Hollywoodu byla tahle marvelovka u nás už tehdy brána jako velmi průměrný hit. Dvojka s podtitulem Wakanda nechť žije má tudíž zhruba 79 tisíc diváků od čtvrtka do neděle (a dalších 8 tisíc z předpremiér), na jedničku už tedy nyní ztrácí cca 10 tisíc. Je to také nejslabší letošní marvelácký start, druhý Doctor Strange otevřel skoro za dvojnásobek (ale mohutný start jen zdvojapůlnásobil), čtvrtý Thor otevřel sice se skromnějšími čísly ale držel se déle než se čekalo a stal se historicky čtvrtým nej MCU filmem u nás se 463 tisíci diváky. Na taková čísla může druhý Black Panther rovnou zapomenout, čeká ho aktuálně hranice okolo 250 tisíc diváků, tedy jen o fous proklouzne do té lepší půlky MCU filmů.

Horší zprávou je, že nijak zvlášť nepohnul s návštěvností jako takovou a na filmy TOP 20 bylo vcelku zvědavo jen nějakých 172 tisíc diváků. Magická hranice 200 tisíc padla naposledy na začátku července, od té doby je to šedivý průměr. Black Panther sice vystřílel svého hlavního soupeře, protože Black Adam popadal o 70% (a ještě stále nedal 100 tisíc diváků), ale v rámci aktuální blbé nálady nestrhl do kin ani diváky dalších filmů. Hlavní trojice novinek z minula - Princ Mamánek,Hranice lásky a Šoumen krokodýl - shodně klesla zhruba o třetinu, a protože ani jeden z nich nestartoval s nějakými závratnými čísly, mají hranici 100 tisíc diváků mezi úspěchem a zapomnění ještě dost daleko. Varování je to je to hlavně pro Prince Mamánka, který už tento týden dostane nového soupeře těžkého kalibru. Princezna zakletá v čase 2 si vyzkoušela o víkendu pár předpremiér a necelých 6 tisíc diváků ji vytáhlo až na 6. příčku víkendového žebříčku. O vítězství v dalších týdnech tak bude rozhodovat relativně malá část diváků.

Jiné starosti a radosti českých diváků tak způsobily, že ani stabilnější trvalky nemohly vyhlásit nějaký zajímavý úspěch. Klesá jak překvapivě úspěšný horor Úsměv (zatím 85 tisíc diváků), tak romantika (Vstupenka do ráje aktuálně 93 tisíc diváků) a nezabírají ve velkém už ani hity tipu Mimoni či Top Gun: Maverick, kteří jsou stále dost daleko od svých velkých milníků 700 resp 800 tisíc diváků. Vyhlásit konec už bude muset také Jan Žižka, který spadl až na 20. místo, ale hlavně se objevil minulý týden v mnoha zemích na Netflixu (ne u nás), takže už si k němu mohou ve velkém najít alternativní cestu i piráti.

Slavit tak může jen Hana Vagnerová, její jemná romantika Za vším hledej ženu magickou hranici 100 tisíc diváků právě pokořila, tvrdší drama Hranice lásky však bude rádo za polovičku. Kinaři tak teď budou muset spoléhat na blížící se prodloužený víkend a oficiální premiéru pohádky Princezna zakletá v čase 2, případně doplněné bláznivou českou komedií Grand Prix. Minimálně Princezna má silný potenciál a kralování Black Panthera tak může na víkendovém trůně skončit už velmi brzy.
Pro Prince Mamánka nejsou žádné Hranice lásky, vítězí i druhý víkend

Pro Prince Mamánka nejsou žádné Hranice lásky, vítězí i druhý víkend

 07.11.2022

První listopadový víkend byl v českých kinech opět klidnější a nezměnila to ani kontroverzní česká novinka. Hranice lásky nakonec za první víkend přilákala “jen” necelých 16 tisíc diváků a nenaplnila tak úplně potenciál skandálu, který je třeba okamžitě vidět. Čeští diváci byli vlastně stejně zvědaví i na Hanu Vagnerovou zcela normální a oblečenou v jejím druhém filmu, Za vším hledej ženu, který si také připsal zhruba 16 tisíc diváků za víkend. Jenže ten už má k dobru další dva týdny a může už vyhlížet 100 tisíc, což pro Hranice lásky je spíše hranice nemožného, při podobném otvíráku míříme nějak k 60 až 70 tisícům. Distributoři obou filmů tak mohou být spokojeni na půl, nejvíc spokojená je tedy Hana Vagnerová, které se podařilo mít v první pětce hned oba dva nové filmy.

O vítězství ji připravil kolega Jan Budař, jeho nová pohádka Princ Mamánek sice propadla o 46%, ale 21 tisíc diváků i tak stačilo na víkendové vítězství. Uvidíme zda za nemalým propadem je jen mimořádně zdařilý start během předchozího říjnového volna a nebo rychlé opotřebení materiálu. Rodinný film Šoumen krokodýl na druhém místě víkendového žebříčku podobný problém neměl, ale zase startoval s menšími čísly. Přidává každopádně 19 tisíc a jestli bude takhle nenápadně pokračovat, může se stát animovaným hitem podzimu. Ne, Mimoně 2 za podzimní hit opravdu nelze považovat, i když už kroutí v kinech pátý měsíc a jejich žluté packy jsou už opravdu jen kousek od překonání hranice 700 tisíc diváků.

Za dvěma dětskými filmy a dvěma něžnými filmy se teprve objevuje první velká akce. Black Adam na pátém místě hlásí po třech týdnech už jen 13 tisíc nových diváků a vzhledem k očekávanému rozjezdu konkurenčního Black Panthera nadcházející víkend může už prakticky vyhlásit stopku výraznějším přírůstkům. 100 tisíc diváků zřejmě o fous padne, nicméně bude to bez velkých fanfár. Paradoxní je, že i tak to bude z pohledu DC vesmíru film, který v českých kinech bude patřit do té úspěšnější poloviny. Ještě paradoxnější je, že horor Úsměv ztrácí na Black Adama jen drobné a není vyloučeno, že by ho při svém (na dobré šeptandě založeném) tempu mohl příští týden i předstihnout. Je to také jediný hororový zástupce, kterému se i dařilo i po Halloweenu, mnohem novější Ďáblova kořist je už druhý víkend sotva v TOP 10 a Halloween končí doslova na posledním místě TOP 20.

Pro srovnání jak Black Adam u nás (ne)uspěl - magickou hranici 100 tisíc u nás mají na dostřel také filmy z úplně jiné ligy - třeba nenápadná romantika Vstupenka do ráje či béčkový animák Princezna Rebelka - oba už pěkných pár týdnů sbírají drobné v druhé polovině žebříčku. Nenápadně se takhle daří i českým dramatům Spolu a Il Boemo či švédskému Trojúhelníku smutku. Tam to sice na 100 tisíc nevypadá, ale 70 tisíc by to mohlo být a Spolu ještě o nějaký ten chlup výše. Přírůstky pár tisíc jinak drží v TOP 20 ještě další dva trháky poslední doby. Jan Žižka s číslovkou 332 tisíc už svůj účet pomalu uzavírá. Svoji smrt už několikrát překonal také Top Gun: Maverick, který končí víkend s dalšími 2 tisícovkami diváků a po pěti měsících už ho dělí jen 3 tisícovky od překonání magické hranice 800 tisíc. Teoreticky by mohla padnout už nadcházející víkend.

Ten bude jinak zřejmě zcela v režii pokračování Black Panthera. Jednička ovšem před čtyřmi lety česká kina úplně nezbořila a budeme hodně zvědaví, jestli k nám dolehne smuteční rozlučková nálada z USA. Cílem tedy bude překonat 90 tisíc diváků jedničky, ale letos už marvelovky sbíraly úrodu u nás s Thorem (137 tisíc diváků za 1. víkend) a především s Doctorem Strange (start 150 tisíc diváků). Takže kolik tipujete vy?

Návštěvnost kin víkend od 1. 12.
Vánoční příběh
Nejúspěšnější filmy 2022 celkem
Top Gun: Maverick

Město

Praha - Brno - Ostrava - Plzeň - vše

Řetězce

Cinema City - Cinestar - Europa Cinemas

Typ

Multikina - Vícesálová - Malá - Letní

Projekce

2D - 3D - 4DX - IMAX

Technologie

2K - 4K - 35mm - 70mm - 16mm