Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Nový Sebevražedný oddíl nestačil na Prvoka, celková návštěvnost stále silná

Nový Sebevražedný oddíl nestačil na Prvoka, celková návštěvnost stále silná

 9. 8. 2021

I první srpnový víkend pokračoval v nastolené linii solidní celkové návštěvnosti, ale na rozdíl od posledního červencového víkendu může za moc pěkná čísla hned celý balík filmů. V dobrém tempu pokračuje český megahit Prvok, Šampón, Tečka a Karel, který poklesl jen o 29% a přidává dalších 65 tisíc diváků. Pouhých 10 dní mu stačilo na přivedení čtvrt miliónů diváků a zřejmě nejpozději dnes či zítra se v roční tabulce posune na první místo, odkud sestřelí domácí konkurenci jménem Matky. I tato česká komedie ale stále boduje, za víkend přidala dalších 11 tisíc diváků a letní atmosféra jim vyloženě prospívá, oproti loňskému víkendu dokonce narůstá. V první desítce se o přízeň diváků perou ještě další dva české hity. Starší novinka Gump - pes, který naučil lidi žít, mezivíkendově klesla jen o 20% a celkově už má skoro 100 tisíc. A na šestém místě víkendového žebříčku startuje novinka Shoky a Morty, netradiční komedie přilákala za 1. víkend hned 10 tisíc diváků. Z hlediska návštěvnosti tak české filmy mají v TOP 20 stále více než padesátiprocentní podíl.

Hollywoodský prapor v boji proti českým filmům převzal tento týden nový Sebevražedný oddíl. Brutální nástup jako u pět let starého nástupce se ale nekoná, z pěkných 81 tisíc se padá na 21 tisíc diváků a konkurenční Black Widow tak může zůstat v klidu - titul nejlepšího komiksového otvíráku letos stále drží nejnovější marvelovka. Ta má sice jen plus 7 tisíc, ale podobně jako Matky a Prvok už patří do klubu 200 tisíc diváků plus. Vzhledem k aktuální situaci, kdy blockbustery zatím nemohou myslet na miliónová čísla, už hlásí víceméně splněno. Ani pokračování Králíčka Petra nedosáhlo na čísla předchůdce, 17 tisíc je zhruba třetina toho, co před třemi roky utržila za první víkend jednička. To druzí Croodsovi mají na originál jen poloviční ztrátu a vzhledem k tomu, že se jim relativně stále daří i přes nástup dětských novinek, možná ji ještě o něco zkrátí. Na celková čísla už dohánějí Lucu a nejpozději příští víkend se stanou nej animákem letoška. Čáru mezi relativně úspěšnými a neúspěšnými filmy tento víkend kreslí Expedice: Džungle, dalších 11 tisíc je solidních, ale pozor na skoro 50% propad.

V druhé desítce už najdeme vyloženě jen drobky, z nichž jen málokdo překonal 2 tisíce diváků za víkend. Akční (Rozhněvaný muž, Rychle a zběsile 9) i hororová (V zajetí démonů 3, Čas) zábava už jen přihlíží, do počtu jsou i Bábovky či nový dokument o Janu Werichovi. Neslavně svojí pouť českými kiny zřejmě brzy završí druhý Space Jam (zatím ani ne 21 tisíc diváků celkem) a také Raya a drak (víceméně ta samá čísla). Žalostné výsledky filmů, které by za normálních okolností měly mít alespoň průměrnou návštěvnost, zřejmě donutily distributory přehodnotit nasazení některých filmů, z plánu premiér pro česká kina tak zmizely věci jako horor Smrt ve tmě 2, akční nářez Výbušnej koktejl nebo muzikál Život v Heights. Co zůstává je nával českých filmů, příští víkend čekáme další český bratrovražedný boj, do kin jde bezstarostný Deníček moderního fotra i náročnější Muž se zaječíma ušima a za dva týdny bude chtít všechno převálcovat Zátopek.
Prvok, Šampón, Tečka a Karel společně lámou pokoronavirové rekordy

Prvok, Šampón, Tečka a Karel společně lámou pokoronavirové rekordy

 2. 8. 2021

Poslední červencový víkend vstoupily do českých novinek čtyři velké novinky, ale všechno bylo v režii jen jediné. Česká komedie Prvok, Šampón, Tečka a Karel se dva týdny zahřívala v předpremiérách a nyní konečně vstoupila naplno do všech kin. A že je to pořádný nástup - skoro 97 tisíc diváků za první víkend má hned několik “nej”. Je to suverénně nejúspěšnější start letošního roku, Black Widow přilákala o 25 tisíc diváků méně. Je to samozřejmě i nej český start za letošní rok - Matky i Gump mají ani ne poloviční čísla. Další rekord patří této novince za nejlepší start od začátku pandemie (resp prvního znovuotevření kin loni v květnu), Bábovky i Šarlatán loni nepřesáhly za první víkend 65 tisíc diváků. A směle můžeme říci, že to je nejúspěšnější start českého hraného filmu za téměř dva roky, naposledy takhle úřadovala v říjnu 2019 (!) Poslední aristokratka (114 tisíc). V síti coby český dokument uvedený loni v únoru má jinak přeci jen o něco lepší čísla (115 tisíc).

Tak jako tak je tu zaděláno na první půlmilión diváků po hodně dlouhé době, úspěch je to o to lepší, protože v kinech aktuálně panuje brutální česká konkurence. Gump - pes, který naučil lidi žít po slušném rozjedu popadal o 54%, i tak už má v součtu 72 tisíc. Matky mají za měsíc a půl už skoro 220 tisíc, ale tam už je tempo výrazně slabší. A v první desítce se stále ještě drží loňské Bábovky, které by chtěly alespoň těch 200 tisíc, ale stále jim ještě chybí skoro 30 tisíc. Naopak nekonkureční české novinky posledních týdnů (Chyby, Vyšehrad: Serijál, Mstitel, Tichý společník) úplně vyšuměly mimo TOP 20.

Druhou větší novinkou je hollywoodská dobrodružná komedie Expedice: Džungle. 21 tisíc diváků na start nemá úplně parametry komiksových otevíráků, ale nezapomínejme, že se jedná o zcela novou značku. Šance pro film je v šeptandě a dalších týdnech, například Vítejte v džungli se stejnou hereckou hvězdou (The Rock), otevírala před před čtyřmi roky s o něco většími čísly, ale nakonec první víkend překonala hned 14x. Z hlediska konkurence je pro Expedici zřejmě největší aktuální konkurence Black Widow, té ubylo mezivíkendově 41%, ale i tak čerstvě překonala 200 tisíc. Animáci jako Croodsovi 2, Space Jam 2, Luca, ale i Chlupáčci si drží svoje minulé pozice a pomaličku vrací do kin i dětské diváky. Naopak čistě dospěláckým věcem se aktuálně moc nedaří, devítka Rychle a zběsile už jede jen na výfukové plyny (152 tisíc celkem) a vyloženě se nedaří ani hororům (Čas -49%, Úniková hra 2 -60%). Dvě starší novinky, z nichž jedna je hororová komedie (Slečna bestie) a druhé sci-fi drama (Voyagers) to potvrzují, ledva se dostaly do TOP 20.

A ta nejlepší zpráva na závěr, hlavně díky Prvokovi se víkendová návštěvnost dostala na úroveň 193 tisíc, což je dvojnásobek loňska a hlavně je to poprvé více než v rekordním roce 2019.
Gump - pes, který stále drží Čechy v kině

Gump - pes, který stále drží Čechy v kině

 26. 7. 2021

Zatímco minulý víkend si ani osm novinek nedokázalo poradit s vedoucí dvojkou, tentokrát stačily čtyři novinky, aby se z první desítky nezůstal kámen na kameni. Mohutně se předvedl především favorizovaný Gump - pes, který naučil lidí žít, který otevírá s necelými 38 tisíci diváky za první víkend. Adaptace populární české knihy patří mezi nejžhavější favority léta (a možná i roku), téma psů v dramatické podání a obalené známými českými hercu ho předurčuje, aby žebříčkům vládl i další týdny. Nejúspěšnější premiéra roku to sice není, ale očekává se velká výdrž.

Nástup Gumpa odsunul dosud neohrožené matky o 40% dolů a zpomalil tak jejich běh za prvním letošním čtvrt miliónem diváků z kin. Zatím je to 205 tisíc a dokud budou letní kina otevřená, dařit se bude. Jen to nebude už tak snadné, jak to bylo doposud. Své by mohly o tom povídat Bábovky - předkovidový favorit z loňského roku se po uvedení českých novinek musí smířit už jen s drobky a 4 tisíce nových diváků znamená, že se celkové číslo 160 tisíc už o tolik nerozšíří. Tuplem, když do kin tento týden ještě ve velkém vstoupí další očekávaná novinka Prvok, Šampón, Tečka a Karel, která už druhý víkend sbírá slušná čísla z přepremiér.

Druhou nejúspěšnější novinkou uplynulého víkendu byl animák Croodsovi 2, který i přes své požehnané stáří (V USA šel omezeně do kin a poté i online už koncem minulého roku) přilákal hned 15 tisíc diváků, což je zatím nejlepší start dětského filmu letos. Ano, je to jen polovička toho, co přinesla za stejné období jednička, ale porazit všechny pixarovky a disneyovky se počítá. Na nástup pravěké rodinky doplatila hlavně Raya a drak, novinka minulého týdne propadla o 75% skoro mimo TOP 20 a nechala se předběhnout stále celkem úspěšnou Lucou i mnohem hůře hodnoceným Space Jam 2. Každopádně na dětské filmy jsou to stále malá čísla ze všech směrů a ani nástup Croodsů zatím nezlomil letošní prokletí dostat ve velkém děti do kin.

Co je ale funguje jsou dospělácké filmy. Black Widow se udržela na druhém místě žebříčku a přidává dalších 16 tisíc. Hranice 200 tisíc už je na dostřel a na tržby už letos brzy překoná Matky a stane se letošním komerčním číslem 1. Také další dvě novinky mohly spoléhat na dospělácké publikum. Thriller Čas startuje s 5 tisíci diváky, což jsou tedy výrazně jiná čísla než na které je M. Night Shyamalan zvyklý (Skleněný měl 28 tisíc), ale tady holt není Bruce Willis. Za to Jason Statham láká pořád, jeho poslední film Rozhněvaný muž otevírá také s 5 tisíci diváky a i když on i Guy Ritchie jsou zvyklí na jiné sumy, musí pochopit, že v letošním roce se holt přepisovat rekordy nebudou. Určitě dopadli mnohem lépe než Snake Eyes, prequelový spin-off G.I.Joe, který přilákal jen zhruba tisícovku diváků a je zralý na ručník v ringu.

Meziročně chybí roku 2021 na rekordní 2019 už jen nějakých 10 tisíc za víkend, ale jak moc to bude rozhodující ukáže až srpen, kdy zatím každé roky startovaly mnohem větší pecky s mnohem většími čísly.
Ani osm novinek nestačilo na Matky a supehrdinky

Ani osm novinek nestačilo na Matky a supehrdinky

 19. 7. 2021

Nápor novinek distributorů na vyhladovělá kina pokračuje, ale ani osm novinek v TOP 20 nedokázalo překonat vedoucí dvojku z minulého týdne. Black Widow po relativně průměrném vstupu do českých kin drží solidní tempo - po prvním víkendu klesla ani ne o polovinu, přidává dalších 36 tisíc diváků a míří si to k metě číslo 150 tisíc. S polovičními víkendovými čísly, ale s historii o dva týdny starší, ji pronásleduje česká komedie Matky, která už má 182 tisíc a vládne letošním tabulkám. Tahle dvojka bude zřejmě udávat tempo celé léto.

Z novinek si překvapivě nejlépe vedl služebně nejstarší animák Raya a drak, který nasbíral za první víkend 10 tisíc a bude moci tak odčinit neradostné výsledky jiných Disney filmů, které si to poslední měsíce namířily také rovnou na Disney+ a zřejmě tak ukrojily lepší vyhlídky kinařů. I přes tento handicap a tříměsíční zpoždění mohla Raya v poklidu utéct novějšímu hitu, animáku Space Jam, hororovému pokračování Úniková hra či akční komedii Zabijákova žena a bodyguard. Poslední dva jmenovaní startují zhruba s třetinovými čísly oproti svým předchůdcům a jak se zdá, na vině nebude jen pandemie. Slabší děj znamená často slabší hodnocení a to často znamená i slabší tržby.

Měnit tato pravidla se snaží o co může devítka Rychle a zběsile, která po (na sérii) slabším otvíráku slušně drží tempo, má už skoro čtyřnásobek prvního víkendu (142 tisíc) a rozhodně ještě neřekla poslední slovo. Už jí chybí jen nějakých 30 tisíc aby se vydrápala na třetí místo v Rychlých a zběsilých dílech, což po pandemii malý zázrak. O podobný zázrak se snaží i třetí V zajetí démonů, ale tam byl start mimořádně slabý, takže ani čtyřnásobek otvíráku zatím nestačí na překonání výsledků, kterými se chlubí třeba Sestra nebo Annabelle. Mezi staršími animáky si jakž takž stále ještě slušně vede Luca, ale pořád to není ani 50 tisíc vcelku. Většinu ostatní konkurence už ale nová pixarovka odrovnala.

Do boje se také pustily další české novinky. Dobře hodnocený film Chyby startuje zatím velmi pomalu (necelé 4 tisícovky) a bude potřebovat šeptandu, aby se to rozjelo. Své diváky zatím také jen zkouší v předpremiéře další český film Prvok, Šampon, Tečka a Karel, také zhruba 4 tisícovky. V druhé polovině TOP 20 je ale solidně narváno českými jmény (Bábovky, Vyšehrad, Ubal a zmiz), ale žádný zatím nebyl schopen vyzvat na souboj suverénní Matky. Zdá se, že bude letos spíše jen pár českých vítězů a pak hodně českých poražených.

Abychom splnili povinnost, tak ještě dodáme, že poslední dvě novinky jako německá komedie Bože, ty seš hajzl a akční thriller Mrazivá past startují na samotném chvostu první dvacítky, ovšem s tak malými výsledky, že by si spíše zasloužily uvedení online.
Black Widow konečně v kinech - diváci se vracejí, ale rekord nepadl

Black Widow konečně v kinech - diváci se vracejí, ale rekord nepadl

 12. 7. 2021

Nejočekávanější film léta je konečně v českých kinech. A výsledek Black Widow je ... solidní. Nikoli rekordní, ale rozhodně znatelně lepší než Rychle a zběsile 9, které zhruba před měsícem otevřelo česká multikina s výsledkem 35 tisíc diváků za víkend. Nová marvelovka, opožděná o více než rok, startuje na 72 tisících, ke kterým si může přičíst ještě 11 tisíc z předpremiér. V rámci MCU je to zhruba někde na polovině. Rekord drží Endgame s 344 tisíci, ale to jsou naprosto neskutečná čísla, naopak Neuvěřitelný Hulk na konci kdysi otevřel jen s 8 tisíci. Zajímavé je sledovat předěl, který se udál zhruba v letech 2015-2016 a komiksovky od Marvelu u nás začaly se zpožděním drtit konkurenci. Prakticky každý film od té doby otevřel za více než 70 tisíc, v tomto směru je tedy Black Widow vlastně nejslabší.

Ale nezapomínejme, že kina jsou stále ještě v módu po pandemii. Víkendová návštěvnost filmů TOP 20 pokračuje v překonávání roku 2020, ale stále ještě chybí zhruba čtvrtina k tomu dohnat rekordní rok 2019. Necelých 150 tisíc je ovšem na parný červencový víkend velmi pěkný výsledek. Děkovat za dobrá čísla mohou kinaři také druhé hitovce, a to je česká komedie Matky. Ta přidává dalších 22 tisíc a po dvou týdnech už má moc slušných 150 tisíc. Malé mezivíkendové poklesy a pěkný průměr diváků a divaček na představení ukazuje, že tahle trvalka tu s námi bude ještě hodně dlouho. A to i v náročné domácí konkurenci - jen poslední víkend šly do kin další 3 české novinky, ale ani jedna se na Matky nevytáhla. Nejlépe dopadla krimi komedie Ubal a zmiz, necelých 8 tisíc diváků, naopak sestříhaný seriálový Vyšehrad přilákal jen něco málo přes 5 tisíc diváků. A rodinné dobrodružství Mazel a tajemství lesa s pouhou tisícovkou diváků bude zřejmě první obětí letošní bohaté letní nabídky.

Zbytek pelotonu už má podobné složení jako minulý víkend. Rychle a zběsile 9 už má 130 tisíc diváků a je letošní dvojkou, slušně si zatím také vede třetí V zajetí démonů, které by nakonec mohlo nějakých 70-80 tisíc udělat, zatím je na metě číslo 53. Hororová konkurence (nové díly Saw a Očista) zatím jen paběrkuje a Tiché místo 2 po slušném začátku už prakticky vyklidilo pozice a neudělá zřejmě ani 50 tisíc.

Pořád jsou to ale čísla, které třeba dětský žánr může hororům jen závidět. Luca přidává jen dalších 6 tisíc a celkově nemá ještě ani 40 tisíc. I tak je to daleko nejlepší výsledek, Cruella je na cestě ven z TOP 20 se sotva polovinou a béčkové novinky posledních víkendů (Chlupáčci, Divoký Spirit, Červený střevíček) jsou na tom ještě hůře. Ani druhá Maxinožka, která v premiérovém víkendu přivábila více než 5 tisíc dětských diváků, zřejmě letní prokletí nezlomí a bude moc zajímavé sledovat, jak si další týdny povedou větší esa jako Raya a drak, Space Jam 2 či Croodsovi 2.