Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

První víkendové výsledky po uzavření kin, hlásí se autokina!

První víkendové výsledky po uzavření kin, hlásí se autokina!

 5. 5. 2020

Otevírání kin se sice plánuje až na 11. května, ale UFD vydala první nenulový tržební report po 7 týdenní pauze už za poslední víkend. Důvodem je, že se rozběhly autokina, která svojí formou splňují hygienické normy od samého začátku, ale zatím je nikdo u nás pravidelně neprovozoval. Takže se mohly rozběhnout až nyní. Dá se předpokládat, že budou dále existovat i během plného otevření kin jako zajímavá alternativa především pro letní kina.

Nabídka autokin je aktuálně ale omezená, mohou hrát z novějších filmů jen ty české a nezávislé evropské či americké. U velkých amerických trháků se musí spoléhat jen na starší, již dávno uvedené filmy. V první dvacítce tak najdete pouze tři filmy, které mají datum premiéry rok 2020, všechny ostatní jsou starší a také už je v pohodě seženete online. Do autokina tak tedy nevyráží diváci primárně za filmem, jako spíš za zážitkem.

Je také zajímavé sledovat dramaturgii, v první dvacítce najdete hned 3 filmy, kde hrají hlavní roli auta (Hobbs a Shaw, Rivalové, Le Mans 66), 9 česko-slovenských komedií (včetně megahitu Ženy v běhu), 5 dětských filmů (Angry Birds 2, Ovečka Shaun 2, Hotel Transylvánie 3, Jak vycvičit draka 3 a Mimi šéf), 2 dokumenty a pouze 1 „vážný film“ - nejúspěšnější film všech dob, Bohemian Rhapsody.

A kdo nakonec vyhrál? Na počty aut/řidičů je to Chlap na střídačku, ale na tržby Vlastníci. Na třetím místě najdeme dokument V síti, který vyhrál poslední regulérní tržební víkend a je zatím stále nejúspěšnějším filmem roku 2020 v českých kinech. Ve zbytku žebříčku se další pozice od sebe liší třeba jen v jednom vstupu a zatím tam panují velké rozdíly v průměrné ceně.

Bude zajímavé sledovat vývoj trendu autokin i po příštím víkendu. Minimálně mohou napovědět, jaké skladby filmů se dočkáme i v klasických kinech, kde bude po několik příštích týdnů, možná i měsíců, velká nouze o zajímavé nové a velké zahraniční filmy.
Poslední víkend před karanténou vyhrál s minimálními čísly dokument V síti

Poslední víkend před karanténou vyhrál s minimálními čísly dokument V síti

 16. 3. 2020

Mno, tak co k tomu říci více. Stačil jeden týden a situace v kinech se změnila k nepoznání. V úterý začal platit kvůli koronaviru zákaz pro akce větší než 100 lidí, což automaticky znamenalo stopku promítání multikin a větších kin. Po dalších dvou dnech přišlo zpřísnění na 30 lidí, od soboty se poté veškeré veřejné akce zakázaly úplně. A od dnešního dne platí víceméně zákaz vycházení. Takovou situaci česká kina nepamatují a bohužel to znamená, že tento průmysl bude teď několik týdnů až měsíců na kolenou. Doufejme, že dojde brzy ke zlepšení situace okolo koronaviru a omezení karantény, každopádně tento přehled bude zřejmě poslední na hodně dlouhou dobu.

Víkendová čísla, která vidíte v tabulce, jsou tak pouze za čtvrtek a pátek, kdy mohli promítat malá kina plus řetězec Cinema City, který nepochopitelně hazardoval až do pátečního večera a svoje sály v omezené kapacitě nechal otevřené. V tabulce se také objevují novinky, které sice z několika mimořádných představení nasbíraly pár stovek diváků, ale jejich oficiální premiéra se odkládá – viz třetí Bobule. Naopak Bloodshot v přehledu premiér zůstal, čímž de facto zůstává odepsaný. Všechny velké premiéry nejbližších týdnů - Tiché místo 2, Šarlatán, Lov, Proxima, Noví mutanti, Králiček Petr 2 či Mulan zatím mizí z přehledu premiér a nemají určeno, kdy se do něj vrátí. Může to být za pár týdnů, ale také za pár měsíců.

Jak tedy okomentovat poslední TOP 20, která nasbírala 5.500 odvážných diváků? Polovinu z nich si pro sebe uzmul český dokument V síti, jehož spanilá jízda je prozatím přerušena a celkové číslo se zastavuje na 304 tisících. Díky svému tématu to ale bude zřejmě jediný titul, který bude moci navázat po vynucené pauze, ostatní takové štěstí zřejmě mít nebudou, protože je přejedou aktuálnější novinky.

Nejpostiženějšími tituly jsou tak novinky posledních týdnů. Bloodshota jsme už zmínili, další obětí je pixarovský animák Frčíme (končí na 38 tisících) a horor Neviditelný (celkem 20 tisíc). Naprosto většinu starších titulů může těšit, že si už pro svoje čísla došly, mluvíme hlavně o Ježkovi Sonicovi (celkem 170 tisíc), Chlapovi na střídačku (194 tisíc), Králíčkovi Jojo (104 tisíc) či gangsterce Gentlemani (73 tisíc). Pozdního nasazení může litovat oscarovka 1917, která končí na 53 tisících a za měsíc dva už oni nebude mít nikdo zájem. Ještě víc zapomenuté zůstanou filmy, které nijak nezářily při svém uvedení a teď už to rozhodně nevylepší – třeba dobrodružné drama Volání divočiny či animák Super mazlíčci. Vedle Bloodshota bude mementem karantény také nová francouzská pohádka Zapomenutý princ, na kterou přišlo přesně 38 lidí.

Celkově tedy 5,5 tisíc diváků pro filmy TOP 20, pro srovnání běžný víkend má okolo 200-250 tisíc. Pro zatím vracíme slovo do vládního studia a uvidíme se doufejme brzy v lepších časech.

Návštěvnost kin víkend od 28. 5.
V síti
1.
1034,4 K
2.
490,2 K
4.
236,4 K
5.
204,6 K

Nejúspěšnější filmy 2020 v ČR
V síti
Nejúspěšnější filmy 2020 v USA
Mizerové navždy
Nejúspěšnější filmy 2020 celkem
Mizerové navždy

Město

Praha - Brno - Ostrava - Plzeň - vše

Řetězce

Cinema City - Cinestar - Europa Cinemas

Typ

Multikina - Vícesálová - Malá - Letní

Projekce

2D - 3D - 4DX - IMAX

Technologie

2K - 4K - 35mm - 70mm - 16mm

Rok v kinech - 2019

Jaké byly nejúspěšnější filmy loňského roku? Jak se vyvíjí návštěvnost českých kin? Které žánry, země a distributoři mají největší podíl? Podívejte se na kompletní ročenku.