Nejúspěšnější filmy v Evropě za rok 2016

Nejúspěšnější filmy v Evropě za rok 2016

 17. 5. 2017

Sice to v květnu vypadá trochu jako s křížkem po funuse, ale teprve před pár dny při příležitosti festivalu v Cannes vydala evropská organizace European Audiovisual Observatory sbírající data o návštěvnosti kin v EU konečně podrobná čísla o roce 2016. Částečně jsme se jim věnovali před pár týdny, kde jsme díky prvním statistikám za celý trh mohli připravit tabulku ukazující velikost kinotrhu v jednotlivých evropských trzích, teď jsme ji mohli jednak doplnit o pár chybějících dat a také přijít s dalšími novým žebříčkem a zajímavými daty.

Na úvod tedy malé shrnutí, ve státech Evropské Unie se loni prodalo 991 miliónů lístků, což je nárůst o zhruba 1,4 % oproti roku 2015. Jak jsme říkali v novince, Česko patřilo spolu se Slovenskem loni ke státům k nejvyšším růstem, letos to bude ale boj skoro dvacetiprocentní růst vyrovnat, čekejme v nejlepším remízu. Ale zpátky k EU, kde díky průměrné ceně za vstupenku zhruba 7 euro to znamená že celkové tržby jsou těsně pod hranicí 7 miliard euro.

V nové statistice se můžeme podívat, jak se dařilo jednotlivým filmů. V první dvacítce nejúspěšnějších filmů v evropských kinech za rok 2016 jsou bez překvapení prakticky americké trháky loňského roku v čele s Tajným životem mazlíčků a Hledá se Dory. Hegemonii Hollywoodu narušují částečně Fantastická zvířata a třetí Bridget Jones, ale tam přeci jen také musíme určitý americký vliv přiznat, jediným ryze evropským filmem, který se dostal k hranici 10 miliónů prodaných vstupenek, je italský Quo Vado a jeho příjmy pocházejí z 95% z Itálie. Když se podíváme za první dvacítku, solidně si vedl ještě francouzský film Les Tuche 2 (4,6 miliónů vstupenek), španělské fantasy drama Volání netvora (též 4,6 miliónů) známé i z našich kin a nebo Dánská dívka (4,2 miliónů vstupenek). Mezi první čistě evropskou dvacítkou není žádný český film (pouze třetí Návštěvníci se sporadickou českou účastí), Anděl Páně 2 se svým 1,1 miliónem diváků by se odhadem mohl pohybovat na konci první padesátky.

Zajímavý pohled nabízí i poměr oblíbenosti amerických a evropských filmů, tedy na jaké filmy se více kupují vstupenky. Loni vystoupal hollywoodský poměr na hranici 67%, kdybychom připočet i mezioceánské koprodukce, bylo by to přes 70%, evropský podíl loni naopak klesnul na necelých 27%, druhý nejhorší výsledek za posledních pět let. Statistiky ukazují i kolik činí tento poměr v jednotlivých státech, nejvyšší podíl snímků domácí výroby na tržbách má bez překvapení Francie (přes 35%), Itálie (29%) a loni také Česko - 29,5%!

Kdo se chce ve statistikách ještě více porejpat, má samozřejmě možnost na oficiálních stránkách, najdete tam také i zajímavá čísla o počtu vyrobených filmů s nálepkou EU za loňský rok (hraných více než 1100), nebo kolik se loni otevřelo kin s digitálních projekcí a kolik jich je celkem. Za rok 2016 přibylo něco přes 600 kin, celkově už má EU téměř 30.000 kin s digitálních projekcí, podle statistik jejich podíl je 93%, v EU tak najdeme více než 32.000 kin.# Film Premiéra Země Diváci


Nejúspěšnější filmy 2017

Které filmy letos v českých kinech bodují? Které přilákaly nejvíce diváků, měly největší tržby či se udržely nejdéle na prvním místě? Podívejte se na průběžně aktualizovanou tabulku.