Špindl 2
Premiéra
5. 12.
Tržby
0 M Kč
Dnes představení
129
Recenze kritiků
%
Pat a Mat: Kutilské trampoty
Premiéra
5. 12.
Tržby
0,3 M Kč
Dnes představení
79
Recenze kritiků
%
Last Christmas
Premiéra
28. 11.
Tržby
2,3 M Kč
Dnes představení
58
Recenze kritiků
55 %
Valhalla: Říše bohů
Premiéra
28. 11.
Tržby
1,3 M Kč
Dnes představení
27
Recenze kritiků
42 %

Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Nabarvené ptáče nestačilo na starší hity, ale prvních 26.000 diváků je úspěch

Nabarvené ptáče nestačilo na starší hity, ale prvních 26.000 diváků je úspěch

 17. 9. 2019

Šest novinek za poslední víkend překopalo složení první dvacítky, ale pouze od třetího místa dolů. Ani třetí víkend po sobě si nenechala vedení vzít česká komedie Přes prsty. I když mezivíkendově poklesla o polovinu, což není úplně pěkné skóre pro třetí víkend, stále s přehledem poráží většinu starších i novějších filmů. Celková čísla už atakují hranici čtvrt miliónů diváků. Stále je reálné dostat se na půl milión, pokud vydrží průměrná návštěvnost na představení.

Druhé TO se muselo opět spokojit s druhou příčkou víkendového žebříčku, horší zprávou je ale mezivíkendový pokles, který činí 55%. První díl před dvěma lety otevíral s podobnými čísly (plus mínus 60.000), za druhý víkend měla jednička pokles jen o 16% a celkově se vytáhla na čtvrt milión. Druhé TO sice začínalo lépe, ale tento výrazný pokles znamená, že po deseti dnech od premiéry má už jednička výrazný náskok a dva roky starý úspěch se tak nepodaří zopakovat.

Největší událostí uplynulého víkendu byla samozřejmě premiéra ostře sledovaného českého filmu Nabarvené ptáče. Tříhodinový černobílý opus, který bojoval v Benátkách o hlavní cenu a kvůli svým násilným scénám vyděsil dost lidí, startuje na 26.000 tisících. Na první pohled je to malé číslo, obzvláště s přihlédnutím k průměrnému otevíráku českých filmů, ale tady nemůžeme uplatnit klasická měřítka. Naopak, vzhledem ke své náročnosti a spíše uměleckému zaměření, můžeme 26.000 diváků považovat za velký úspěch. Nikdo asi nečekal, že bude Nabarvené ptáče megahit. Ani ne tak kvůli svému tématu, protože například tragické události zachycené ve filmu Lidice před osmi lety přivedly do kin přes půl miliónů diváků, ale především kvůli svému zpracování. Pro srovnání, Schindlerův seznam nasbíral za pětadvacet let od uvedení necelých 300.000 diváků. I toto bude zřejmě pro Nabarvené ptáče přílis vysoká meta. Zatím zkusíme opatrně mířit ke 150.000 a podle dalších týdnů odhady přizpůsobíme.

Zbylá pětice novinek byla zajímavým mixem pro všechny cílové skupiny. Nejlépe si vedla krimi komedie Zlatokopky, kterou možná dost diváků považovala za rychlé pokračování nedávných Podfukářek. 10 tisíc diváků za první víkend stačilo porazit i mnohem více propíraný celovečerní film na motivy populárního seriálu Panství Downton, tak i dvojici laciných animáků Playmobil ve filmu a Psí kusy. Playmobil podobně jako Panství Downton má u nás solidně vybudovanou značku, ale ani jedno nestačilo, aby dostalo do kin významnější počet diváků. Zatím jsou to první tisícovky, ale ani jeden z nich nebude mít šanci se dostat výše než na 25.000 diváků. Poslední novinkou je kontroverzní korejské drama Parazit, necelých 300 diváků stačilo v jinak celkově slabém víkendu na 19. pozici a příště se zřejmě v TOP 20 ani neobjeví.

Ještě prolítneme starší filmy. Tenkrát v Hollywoodu stále nepolevuje a má na dostřel už 400 tisíc, brzy tak připraví jednoho z dvojky marveláckých komiksů (Captain Marvel, Spider-Man) o čtvrté místo ročního žebříčku. Na této pozici se pár týdnu určitě udrží, jeho největší konkurenti budou zřejmě až během vánoční sezóny, mnohem dříve ho bude ohrožovat česká komedie Přes prsty. Zbytek žebříčku v první desítce kromě novinek a již probíraných filmů tvoří už jen dětské filmy, Angry Birds 2, Lví král, Toy Story 4 nebo Tajný život mazlíčků pořád vytěžují peněženky rodičů na maximum a není divu, že se jim nechce pustit mezi sebe další konkurenci.
Jirka Langmajer dal TO přes prsty, ani Pennywise nestačí na českou komedii

Jirka Langmajer dal TO přes prsty, ani Pennywise nestačí na českou komedii

 9. 9. 2019

Byl to těsný souboj, ale nakonec Jirka Langmajer porazil v přímém souboji Stephana Kinga, a tak česká komedie Přes prsty zůstává vítězem víkendového žebříčku i druhý víkend od premiéry. Rozdíl mezi prvním a druhým místem byl jen zhruba 1.300 diváků, oba soupeři přitom přilákali plus minus 64.000 diváků. Přes prsty však mezivíkendově pokleslo jen o 13 % a bude se zřejmě ohřívat v TOP 20 ještě mnohem déle než jsme minule popisovali (a to už jsme museli opravit odhady směrem nahoru). Nikdy tedy nepodceňujte českou romantiku - známé tváře a jednoduchý námět dokáží zajistit statisíce diváků. Už jsme tedy jen na dohled od 200.000 a jestli tempo vydrží, je půlmilión jistý.

Strašidelný klaun Pennywise ve své druhé kapitole oslovil zhruba stejný počet lidí jako při své premiéře před dvěma lety a přidal k tomu ještě 3 tisícovky. Není to nejúspěšnější hororový start všech dob, tím zůstává stále nepřekonaná Sestra (65 tisíc), druhý díl TO pouze odsunul ze stříbrné pozice svůj první díl. Na rozdíl od Sestry měl Pennywise ale mnohem lepší výdrž, dotáhl to skoro na čtyřnásobek úvodního víkendu. Může tedy druhé TO myslet na 250.000? Vlažnější recenze ukazují, že to možná tak žhavé nebude. Počkejme si na výsledek dalšího víkendu. Těch 200.000 ale je reálných.

Hororová novinka vymazala svojí konkurenci jen napůl. Starší kousky jako Slunovrat či Noční můry z temnot už neměly sílu vzdorovat a jejich tržby byly stejně slabé jako znovu uvedené první TO (v rámci maratónu s dvojkou). Jediný, kdo dokázal odolat, byla Krvavá nevěsta, dalších 6 tisíc a těch 50 tisíc tam nakonec opravdu bude. Druhý díl kingovské adaptace také dokázal otřást s další dospěláckými filmy - akční novinka Anna padá do druhé desítky a pryč z TOP 20, už se také zřejmě blíží maximum Hobbse a Shawa, Rychle a zběsile spin-off má po 6 týdnech 165 tisíc, pořád to ještě nestačí na tři nejlepší díly série.

Deštivý víkend vrátil do kin ve velkém hlavně dětské novinky. Bez ohledu na stáří, skoro všechny animáky a pohádky si polepšily mezivíkendově o desítky procent. Poklesly jen Angry Birds 2 (pořád s polovičními čísly oproti jedničce), ale Toy Story 4, Lví král, Tajny život mazlíčků 2, Tlapková patrola a dokonce i Hodinářův účeň šly nahoru. A to ještě nepočítáme dva zajímavé úkazy. V TOP 20 se znova objevují i první Angry Birds (opět v rámci dvojprogramu s dvojkou) a v předpremiéře také celovečerní Playmobil, který půjde do celostátního nasazení až tento týden. Čísla zatím stačí ledva na první dvacítku.

Z celkový čísel stojí za pozornost jednak Tenkrát v Hollywoodu, třetí místo za víkend a pořád krásná průměrná čísla, celkově už skoro 350.000. V ročních číslech je to už na sedmé místo, před ním je Lví král (372.000) a na páté pozici buď Spider-Man nebo Captain Marvel (záleží zda počítáte tržby nebo diváky). V první desítce se bude v příštích týdnech měnit pořadí hodně často, kromě této aktivní trojky je tu samozřejmě i nováček Přes prsty.
Quentin Tarantino dostal od Petra Kolečka pořádně přes prsty

Quentin Tarantino dostal od Petra Kolečka pořádně přes prsty

 2. 9. 2019

Nová česká komedie Přes prsty se sice začala promítat už minulý týden v omezeném počtu, ale pravá premiéra nastala až tento víkend. A že to byl pořádný start! 78 tisíc od čtvrtka do neděle je velmi vydařený rozlet, když k tomu připočtete ještě předpremiéry, je to v součtu bezmála 100 tisíc. Náš původní odhad na maximum 300 tisíc celkem tak musíme upravit, protože s podobným startem se dá dosáhnout i na mnohem větší čísla, klidně i 350 tisíc a možná 400 tisíc. Hodně bude záležet na šeptandě a další české konkurenci. Podobný start měly třeba tématicky podobní Špunti na vodě nebo Nestyda, oba dva dosáhly díky dlouhé výdrži v TOP 20 na čtyřstovku. Každopádně Přes prsty má 8. nejlepší odraz roku, a po fenomenálních Ženách v běhu je to druhý nejlepší český. Na hit je zaděláno, teď ještě uvidíme, jestli z toho bude megahit.

Naopak velkým zklamáním je druhá premiéra týdne. Angry Birds 2 přilákaly poslední prázdninový víkend jen 29 tisíc školáků a jejich rodičů, to jsou ani ne poloviční čísla proti jedničce. Ta se navíc musela na rozdíl od většiny animáků velmi rychle po premiéře pakovat a utržila jen 200 tisíc, dvojka by tedy podle těchto propočtu neměla zřejmě dosáhnout ani ne 100 tisíc. Následující týdny sice budou klidnější z pohledu dětských novinek, ale konkurence v žebříčku je stále nabitá a není vyloučeno, že se naštvaní ptáci brzy začnou rychle propadat.

Ze starších filmů si stále nejlépe vede Tenkrát v Hollywoodu. Za třetí víkend přidal nový Tarantino více než 30.000 diváků (ano, takže více než Angry Birds) a v součtu už překonal 300 tisíc. Oficiálně už ho tedy můžeme prohlásit nejúspěšnějším filmem Quentina Tarantino, a to samozřejmě ještě zdaleka nekončíme. 400 tisíc je velmi reálných, což by znamenalo, že se Tenkrát v Hollywoodu podívá v nejbližších týdnech do první pětky letošního roku. Tam aktuálně probíhá lítý boj o čtvrté místo. Spider-Manovi chybí už jen necelé 2 tisíce diváků, aby překonal Captain Marvel, což znamená ještě zhruba jeden týden promítání. Pak už jen musí doufat, že Tarantino zpomalí a jemu zůstane do nabité vánoční nabídky alespoň na chvilku bramborová medaile.

Jiná konkurence zatím není. Lví král dál přidává skoro 10 tisíc týdne (celkově 356 tisíc), zhruba poloviční tempo má Tajný život mazlíčků 2 (318 tisíc). Lví král musí doufat v zájem i po startu školního roku, jinak je jeho atak na 400 tisíc marný. Nicméně i tak může být spokojený, přes prázdniny urval co mohl. To se moc nedá říci o další dětské konkurenci. Hodinářův učeň propadává do druhé desítky a jestli se brzy nestane zázrak, nedožene ani Tlapkovou patrolu. Rozdíl v celkových číslech je zhruba 8 tisíc (Patrola má 46 tisíc), což je pro českou pohádku hodně nepěkné vysvědčení. Ani Toy Story 4 zrovna nejásá, sice dalších 11 tisíc, ale těch 165 tisíc celkem na největší dětské pecky roku nestačí.

Ve čtvrtek do kin dorazí druhé TO, které podle očekávaní zmasakruje dospěláckou konkurenci, horory si tak snaží urvat na poslední chvili co mohou. Krvavá nevěsta po premiéře pokles jen 35%, možná by nakonec z toho mohlo být vysněných 50 tisíc. Noční můry z temnot už částku znamenající rozdíl mezi zapomněním a vzpomínkou mají na dosah, chybí jen pětistovka lidí. Naopak Slunovrat dál padá a nejpozději za dva týdny dá TOP 20 sbohem. Nebude z toho ani 40 tisíc.

Ještě si projedeme největší hity: Hobbs a Shaw mají 160 tisíc a potřebují ještě 13 tisíc, aby se dostaly mezi nej trojici série Rychle a zběsile, což budou ještě perné dva tři týdny. Ženy v běhu jsou zřejme v TOP 20 naposledy, s koncem letním kin končí i jejich dlouhá pouť, budeme tedy nejspíše uzavírat jejich impozantní letošní výsledky - 1,3 miliónu diváků a 194 miliónů tržeb. Jasná letošní jednička, trojka dle tržeb všech dob a šestka podle diváků.
Tarantino dál úřaduje, Tenkrát v Hollywoodu je už lepší než Pulp Fiction

Tarantino dál úřaduje, Tenkrát v Hollywoodu je už lepší než Pulp Fiction

 27. 8. 2019

Ani druhý víkend po sobě nepolevuje zájem o trio Tarantino, Pitt a DiCaprio. Tenkrát v Hollywoodu poklesl mezivíkendově jen o 51% a za deset dní už nasbíral skoro čtvrt miliónů diváků. Chybí mu už jen kousek k tomu, aby se stal nejúspěnějším filmem Quentina Tarantina (ano, včetně Pulp Fiction) a zařadil se mezi ty nejúspěšnější tituly hlavní herecké dvojice. Pro Pitta byl zatím český vrchol před 15 lety v Tróje (622 tisíc diváků) a můžete si tipnout, který film je u nás nejúspěšnější pro Leonarda DiCapria. Každopádně by si mělo Tenkrát v Hollywoodu bez problému poradit třeba s Vlkem z Wall Street, Počátkem nebo Revenantem.

Slabší novinky umožnily, aby nejen Tarantino, ale i čtvrtý Příběh hraček zůstal na stejné pozici jako minulý víkend. Nová pixarovka přidává zhruba 17 tisíc, celkově má necelých 150 tisíc. Na dosud nejlepší trojku chybí už jen 50 tisíc, což i při tomto slabším tempo by měla čtyřka dát. Ale na víc už to asi nebude. Prostě Pixarovky u nás obecně netáhnou tak jako v USA, nejnavštěvovanější je Ratatouille se 400 tisíci diváky. Na Mimoně, Shreka či Draky to nemá ani náhodou.

Slavit naopak může nový Lví král. 340 tisíc v celku znamená, že hraný remake je nyní oficiálně úspěšnější než původní animák a navíc na něj v průměru na představení chodí stále více lidí než třeba na ToyStory, i když má ve svých lvích nohách tři týdny navíc. V první desítce je navíc stále nabito dětskou konkurencí. Hodinářův účeň druhý týden po premiéře sice jen mínus 45%, ale už start byl slabý a průměrné představení podle čísel zeje oproti americké konkurenci prázdnotou. Tady se bude brzy klesat i mimo topku a 50 tisíc bude maximum. Naopak Mazlíčci stále odolávají předpovědím a po 10 týdnech si jedou svoje stabilní čísla. Už jsou poměrně úspěšnější u nás než třeba v USA. 310 tisíc rozhodně není konečná hranice.

Pojďme na novinky. Téměř každý týden tu máme nový horor, tentokrát se nahoru prodrala Krvavá nevěsta. Skoro 15 tisíc diváků (3. místo za víkend) je zhruba stejný start jako nedávné Noční můry z temnot, tedy na téměř neznámý horor fajn výsledek. Jistota čtyřnásobku by se mohla vyplnit, ostatně právě Noční můry už překonaly trojnásobek a peláší urvat 50 tisíc. Další dvojice hororů (Slunovrat, Anabelle 3) už spíše paběrkuje, pro oba je to zřejmě poslední šance, jak urvat pár tisícovek diváků. Za týden a něco dorazí do kin druhé TO a předpokládá se, že zbourá konkurenci úplně.

Na čtvrtém místě víkendového žebříčku startuje nová česká komedie Přes prsty. Je to ale takový start napůl, zatím ho hraje pouze část kin a oficiální premiéra nás čeká až tento týden. Očekává se, že po slabé národní nabídce poslední týdny Přes prsty vrátí sváteční diváky zpět do kin. 100 tisíc je povinnost, 200 tisíc už bude vzhledem k ne úplně rozjařeným recenzím obtížnější, cokoliv nad 300 tisíc bude obrovský úspěch. Počkáme si na oficiální start. Letní počasí a nabídka letních kin obecně svědčí také starým českým klasikám, Ženy v běhu mezivíkendově opět stoupají a jsou na dostřel první desítky. Celkově už padla hranice 1,3 miliónů diváků.

Poslední novinkou týdne ja akční film Anna. Jen něco přes 3 tisíce diváků naznačuje, že další Lucy nebo Atomic Blonde to nebude. Ženská hrdinka se tentokrát musela v přímé konkurenci sklonit jak před létajícím puberťákem (Spider-Man už olizuje hranici 400 tisíc), tak novým Rychle a zběsile (čerstvě 150 tisíc). Šance je zachránit si reputaci v dalších týdnech, kdy do kin nejdou žádné velké akční pecky, až v půlce září Rambo.

Ještě tu máme celková měsíční čísla za červenec. 1,56 miliónů diváků a 211 miliónů Kč v tržbách je nový červencový rekord, velké filmy jako Spider-Man: Daleko od domova, Lví král a Tajný život Mazlíčku 2 pomohly kinům po slabém červnu. Meziroční růst je stále úžasných 21% (diváci) a 24% (tržby). Šance dosáhnout nového ročního rekordu je čím dál tím blíže. 20 miliónů diváků za rok to asi nebude, to by musely do konce roku přijít ještě dva filmy typu Endgame, ale 19 miliónů je reálných a bude to pořádný skok proti už tak úžasným loňským 16,3 miliónům.
Češi se zbláznili do nového Tarantina, Tenkrát v Hollywoodu startuje ve velkém

Češi se zbláznili do nového Tarantina, Tenkrát v Hollywoodu startuje ve velkém

 19. 8. 2019

Od novinky Quentina Tarantina se čekalo víc než obvykle, ale výsledky předčily očekávání. Za první čtyři dny si našlo na Tenkrát v Hollywoodu cestu do kina skoro 119 tisíc diváků, v předpremiérách potom ještě dalších 9 tisíc. To je hned několik nej. Nejlepší start Quentina Tarantina v ČR - dosud nejlepší premiéru, Osm hrozných, překonal Hollywood hned dvojnásobně. Je to dokonce nejlepší zaznamenaný start Leonarda Di Capria (pro Titanic data o prvním víkendu bohužel nejsou k dispozici) a také pro Brada Pitta je to nová jednička premiérového víkendu. V rámci letošních startů je to zatím pátý nejlepší odraz, vedle Marvelu (Avengers a Captain Marvel) byly letos lepší už jen novinky Ženy v běhu a Jak vycvičit draka 3.

Tenkrát v Hollywoodu se tím pádem zařazuje mezi hlavní favority letošního roku, tedy myšleno favority na první desítku, protože o prvním (Ženy v běhu) a druhém (Avengers) místě už je zřejmě rozhodnuto. Na třetí příčku by potřeboval Tarantino skoro 600 tisíc diváků, což není moc reálné, ale čtvrtá příčka už nereálná není, tam zatím v poklidu odpočívá Captain Mavel se 405 tisíci. Vzhledem k tomu, že pro Tarantinovy filmy platí v průměru o něco vyšší koeficient start vs výsledek než obvykle, bude zajímavé sledovat, kam další týdny poputuje. Bude to padající hvězda jako Osm hrozných (x3) nebo trvalka jako Hanebný parchanti (x8)? Ukáže už tento víkend a mezivíkendový propad.

Trojice Tarantino, Pitt a DiCaprio si bez problému poradila se zbytkem žebříčku, stříbrné Toy Story 4 ztrácí skoro 100 tisíc diváků. Po dvou týdnech má nejnovější Pixarovka už více než 100 tisíc, mezivíkendový propad činí 50 %, což je celkem sympatické. Cíl čtvrt miiónů je zatím stále reálných. Do boje o dětského diváka se stále ještě zapojují i starší kousky jako je Lví král (3. místo, 15 tisíc za víkend, 315 tisíc celkem), druzí Mazlíčcci (už jen kousínek od 300 tisíc) nebo Tlapková patrola (35 tisíc celkem).

Druhá premiéra víkendu byla také pro děti. Nová česká pohádka Hodinářův učeň startuje s 13 tisíci, což není úplně oslnivé. Na čerty, anděly a princezny to nemá ani náhodou, spíše se to bavíme o béčkové úrovni jako je Dešťová víla nebo Sedmero krkavců. Na české pohádky také nelze uplatit běžný koeficient, bude záležet na výdrži mimo Prahu, můžeme brzy skončit okolo 70 tisíc, ale vyloučeno není třeba ani 120 tisíc. Další týdny napoví.

Co ostatní? Hobbs a Shaw se i přes slušné tempo (4. pozice, 14 tísíc) už musí smířit, že v sérii Rychle a zběsile to víc než třetí příčku v součtu nebude, do bronzové medaile a zachováni cti chybí ještě 40 tisíc. Bude to každopádně boj v následujících týdnech. Podobně se namaká i poslední Spider-Man, do překonání Captain Marvel mu chybí ještě 15 tisíc, což sice za poslední týden ještě zvládl, ale každý týden teď klesá o třetinu.

Nedaří se Slunovratu, po třetím víkendu propad o 60 % a tržby zatím ani ne 30 tisíc. O něco lépe na tom jsou Noční můry z temnot, které i přes slabší recenze už 30 tisíc v pohodě dávají, pokles jen o 48% a šance ještě něco znamenat. V druhé desítce už žádné další zajímavé zvraty nejsou, symbolicky žebříček uzavírá opět Quentin Tarantino, jehož Pulp Fiction se po 25 letech opět vrací do kin a v rámci spojených promítání s Tenkrát v Hollywoodu dokázal přilákat více diváku než komedie typu Ibiza.
Toy Story 4 má nejlepší start série, ale nej animákům konkurovat nemůže

Toy Story 4 má nejlepší start série, ale nej animákům konkurovat nemůže

 13. 8. 2019

Sice to ještě není úplně vyhrané, ale zdá se, že letní novinky konečně vracejí diváky do kin. Na čtvrté Toy Story bylo první víkend zvědavo 54 tisíc diváků, tedy solidní start nejen v rámci animáků, ale i dalších blockbusterů. Je to nejlepší start série, dosud vedoucí trojku překonal nový díl skoro dvojnásobně. Ale je nutno přiznat, že Toy Story u nás nikdy nemělo takovou základu fanoušků jako v USA, v rámci animáků by se tento start dostal až do čtvrté desítky, zhruba na úroveň Hurvínka, Čtyřlístku nebo posledních Šmoulů.

Na Mimoně, Shreka nebo Dobu ledovou to nemá ani náhodou. A nebude to ani nejúspěšnější animák letošního roku, tím přinejmenším do premiéry Ledového království 2 bude Jak vycvičit draka 3 (aktuálně 575 tisíc), víc zřejmě bude mít i druhý díl Mazlíčků (aktuálně 286 tisíc), u Toy Story $ bude záležet na výdrži. Míříme zatím zhruba ke 250 tisícíům, bude to ale boj, protože konkurence je pořád silná. Lví král se stále drží na třetím místě, už jsme na 280 tisících a pořád se přisypává po velkých desítkách tisíc. Tlapková patrola na 8. místě padá více než by si po sympatickém startu přála (-55%) a černý kůň z ní nebude.

Přeskočíme na dospělácké věci. Nové Rychlé a zběsile po premiéře padlo o 49 %, což není špatné, celkově už má 108 tisíc a podle diváků novinka už překonala první, třetí a čtvrtý díl. Dalším cílem je pětka (108 tisíc, formalita) a dvojka (160 tisíc, už těžší), ale výhodou je, že široko daleko není a nebude přímá konkurence. Pražský Spider-Man na pátém místě přidává dalších 10 tisíc, 400 tisíc stále v dohledu. Spider-Man je v obležení hororové konkurence, Slunovrat na sedmém místě poklesl po premiéře o 36 %, ale startoval s málem, takže to až taková výhra není. Uvidíme, co šeptanda příští týdny. Naopak velmi pěkně otevírá novinka Noční můry z temnoty, necelých 18 tisíc je po třetí Anabelle, Řbitovu a Únikové hře letošní 4. nejlepší hororový start. Do premiéry druhého TO má šanci sbírat hororové fandy.

V druhé desítce žebříčku je to už méně zajímavé. Komedie mají střídavý úspěch, Bez věcí nad věcí se i čtvrtý týden po sobě drží, naopak Ibiza padá pryč z první dvacítky. Podfukářky i Yesterday si drží svůj stálý průměr tísícovka za víkend a než dorazí nové české romantické komedie, budou v tom pokračovat. TOP 20 se stále také drží zuby nehty největší hity letošního roku, jako jsou Ženy v běhu (už jen kousek od 1,3 miliónů diváků) nebo Avengers: Endgame (910 tisíc) a také loňského roku, Bohemian Rhapsody (30. týden v TOP 20, celkem 1,66 miliónů diváků).
Hobbs a Shaw startují svižně a klidně, ale nikoli rychle a zběsile

Hobbs a Shaw startují svižně a klidně, ale nikoli rychle a zběsile

 5. 8. 2019

Poslední víkend byl slušně nadupaný z hlediska nabídky, tři premiéry a jedna předpremiéra ale jen zčásti zpřeházely zavedený pořádek posledních týdnů. Na prvním místě samozřejmě Hobbs a Show, spin-off Rychle a zběsile podobně jako v USA sice nedosahuje čísel hlavní série, ale 54 tisíc diváků je dobrý odpich od startovní čáry. Je to rychlost mezi pětkou a šestkou, kdy se přeřazovalo na vyšší rychlost a z původní fajnšmekrové série pro fandy aut se stal regulérní blockbuster. Spin-off tak potvrzuje, že o testosteronovou zábavu je stále slušný zájem. Vzhledem k nulové akční konkurenci v následujících týdnech by si dvojka Dwayne Johnson a Jason Statham mohla připsat více než jen obvyklý trojnásobek otevíráku. Minimum musí být 150 tisíc diváků, cokoliv na 200 tisíc už bude velký úspěch.

Na dalších příčkách se moc nechtějí pohnout červencové premiéry. Lví král klesá jen o malé desítky procent a po třetím víkendu sčítá diváky s výsledkem 240 tisíc. Překonání pětadvacet let starého originálu by už nyní pro něj měla být hračka, diváci se evidentně vytrácejí pomaleji než třeba u Aladina. Ten mimochodem padá výrazně dolů a ještě tak týden dva než se za ním uzavře džinova láhev.

Na jeho místo nastupují noví favorité. Sympaticky odstartovala hlavně Tlapková patrola. Ačkoliv se nejedná o produkt žádného zavedené studia, popularita značky a krátká stopáž přitáhla o víkendu hned 14 tisíc dětí a jejich rodičů. Ryder a spol to ovšem budou mít těžké, protože v předpremiéře začíná vystrkovat růžky ToyStory 4 a symbolicky přináší hned 4 tisíce prvních diváků. Pixarovská série sice u nás nemá takovou sílu jako třeba v USA, vždyť nejúspěšnější trojka nasbírala necelých 200 tisíc, ale je jasné, že se do velkého srpnového boje o diváka zapojí s vervou. Poslední slovou ještě neřekli druzí Mazlíčci, kteří i sedmý týden v kině přinesli více než 10 tisíc a rozhodně to myslí vážně se zdoláním třísettisícové hranice.

Jestli ale někdo poslední týdny boduje, je to nový Spider-Man. I když má v nohou už 5 týdnů, jeho pavučina pořád drží a diváků mu výrazně neubývá. 358 tisíc je aktuální součet a těch 400 tisíc není vůbec nereálných. Marvel teď dohání sám sebe, nejbližším Spider-Manovým soupeřem je Captain Marvel, která během na americké blockbustery slabší jarní sezóny nasbírala hned 405 tisíc.

Poslední novinka týdne, horor Slunovrat startuje na 6. příčce s necelými 10 tisící. Je to o pár tísicovek slabší, než předchozí strašidelná lečka režiséra Ari Astera, Děsivé dědictví zřejmě nalákalo díky svému názvu více hororových fanoušků. Navíc hororová konkurence úplně nepolevuje, třetí Annabelle už překonala v součtu 110 tisíc a drží se pořád v první desítce. Naopak nová Dětská hra zklamala, padá mezivíkendově o více než 70 % a jen kousek od vyřazení z TOP 20.

Z komediální skupiny si překvapivě slušně pořád vede německá komedie Bez věcí nad věcí, která sice nasbírala zatím jen 27 tisíc, ale zahraniční konkurenty zvládá levou zadní. Francouzská Ibiza druhý víkend od premiéry hlásí brutální pokles (-62 %) a Yesterday nenápadně přisypává už pátý týden po sobě zhruba 10 tisíc lidí týdně.

V žebříčku si můžete všimnout novinky - filmy na pokračování jsou nově označené zeleným S, to je pro hrubou představu, kolik originálů nebo sérií se u nás průběžně promítá. Jestli žehráte na to, že poslední dobou hrají v kině samé dvojky a trojky, tak se mrkněte na tento přehled (dostupný i z menu pod Filmovým trhem), který vám v přepočtu na diváku ukáže, jak moc tvoří podíl filmů na pokračování z celkových tržeb.
Lví král udržel vedení i druhý víkend, novinky nestíhají

Lví král udržel vedení i druhý víkend, novinky nestíhají

 29. 7. 2019

Novinky posledního víkendu byly slabé, a tak žebříčku TOP 20 stále vévodí hraný Lví král s 49 tisíci diváky. Oproti prvnímu víkendu poklesl jen o 43 % a najednou to s jeho útokem na nejúspěšnější filmy letošního roku nevypadá tak troufale. Překonat jeho animovaného předchůdce by pro něj měla být nyní už jasná záležitost (333 tisíc) a možná půjdeme i na 400 tisíc. Rozhodnou příští dva týdny, kdy ho čeká nová animovaná konkurence - Tlapková patrola a především Toy Story 4.

Slušnou výdrž má na druhém místě také nový Spider-Man. Dalších 21 tisíc za víkend znamená už 331 tisíc celkem, jeho nejbližším soupeřem je nyní Captain Marvel. Ta má 405 tisíc a vede před pavoučím mužem nejen v ročním žebříčku (4. a 5. pozice), ale také v marveláckém univerzu. V komiksových filmech bude muset Peter Parker překonat ještě Venoma (388 tisíc) a Aquamana (378 tisíc), aby mohl stvrdit svoji pověst.

Na třetím místě se stejně jako minulý týden drží Tajný život mazlíčku 2. Čerstvě překonal čtvrt milión a nakonec to s ním vypadá lépe než jsme před pár dny předpovídali, jeho mezivíkendový pokles je minimální. Ale je to ještě ohroženější druh než Lví král a nová animovaná konkurence ho ohrozí nejvíce. Willy a kouzelná planeta už pro něj rovnocenný partner není (mínus 29 %, celkem jen 18 tísíc a jede pryč z TOP 20), šťáva dochází také Aladinovi (129 tisíc celkem, přisypává už jen drobné).

Na čtvrtém místě je konečně první novinka a není to komedie, nýbrž horor. 7 tisíc pro Dětskou hru je překvapením, od remaku klasického hororu z osmdesátek bychom čekali méně. Samozřejmě nejsou to čísla, na které jsou zvyklé třeba nové horory ze série V zajetí démonů, ale třeba mnohem více propagovanější Kořist měla před dvěma týdny podobný start. Teď už ale tento krokodýlí horor paběrkuje na konci TOP 20, celkově má jen 14 tisíc a míří pomalu, ale jistě ven. To třetí Anabelle se stále ještě drží a čerstvě překonává 100 tisíc v součtu.

Druhou novinkou je francouzská komedie Ibiza, ale jen 4.000 diváků je zklamání. V žebříčku ji dokonce překonala týden stará německá komedie Bez věcí nad věcí a na dostřel jsou ji mnohem starší kousky jako Yesterday nebo Podfukářky. Christian Clavier tentokrát jako jediná známá francouzská komediální hvězda nezafungoval, výsledky jeho komedií Co jsme komu udělali? jsou řádově vyšší.

Rozpačité výsledky novinek umožnily návrat několika veteránů do TOP 20. Po třítýdenní pauze se vrací Bohemian Rhapsody, která tímto už je mezi nejlepšími 29. týden od premiéry. Jen o 2 týdny méně se drží takhle vysoko Ženy v běhu, tam už se pohybujeme na dostřel 1,3 miliónů diváků. A vzdát se nehodlá ani Teroristka, opět návrat po 2 týdnech a na dostřel už je 200 tisíc diváků.

Tento víkend očekáváme v kinech lepší průvan, kromě již zmíněné Tlapkové patroly přichází hlavně Hobbs a Shaw, bude stotisícové otevírací kouzlo posledních dílů Rychle a zběsile fungovat i na spin-off, kde chybí Vin Diesel?
Lví král slibně startuje, i když americká mánie se nekoná

Lví král slibně startuje, i když americká mánie se nekoná

 24. 7. 2019

V USA vlétl hraný Lví král do kin ve velkém stylu, u nás je to výrazně skromnější. Přes 87 tisíc diváků dokonce není ani nejlepší start hraného Disney remaku, tím zůstává nová Kráska a zvíře, která před dvěma lety přilákala v premiéře přes 111 tisíc diváků. Je to ale lepší start než Aladdin (jen 27 tisíc) nebo Kniha džunglí (66 tisíc), takže Disney může být nakonec spokojen. Uvidíme, zda padne historická hranice animovaného Lvího krále, na kterého před 25 lety přišlo 333 tisíc diváků. Mělo by to být reálné, protože zatím mají Disney remaky slušný koeficient, v průměru na ně dorazí celkem čtyř až pětinásobek prvního víkendu.

Lví král úspěšně knokautoval své největší soupeře. Spider-Man padl mezivíkendově více než o půlku a po třetím víkendu hranice 300 tisíc diváků zatím odolává. Do vysněné čtyřstovky to bude ještě setsakra dlouhá cesta, za tenhle víkend přibylo “jen” 31 tisíc. Ještě hůř dopadl druhý Tajný život mazlíčku, sešup činí 65 % a tam nejsme ani na čtvrt miliónů diváků. Po pěti víkendech tak začíná animovaným psům docházet dech a těch 250.000 bude zřejmě maximum. Poloviční start než jednička, poloviční celková čísla.

Naopak spokojené mohou být hned dvě další novinky týdne. Německá komedie Bez věcí nad věcí přilákala díky svému nahému plakátu slušných 8 tisíc diváků. To sice nejsou čísla ala Fakjů pane učiteli, ale když mrknete na tuhle tabulku, má to pěkný odraz. Také start dokumentu Diego Maradona je více než sympatický, přes 5 tísíc diváků. Příští víkend rozhodne, zda to bude jen plácnutí do vody nebo se tu skrývá nenápadný dokumentární hit. Poslední novinkou byl korejský film Parazit, který ale díky svému námětu nalákal za první víkend jen 700 diváků a vzhledem ke svému tématu z toho další výrazná čísla nebudou.

Ze starších hitů stojí za pozornost jen třetí Anabelle, která pokukuje po 100 tisících a v pohodě odráží mnohem mladší hororové soupeře jako Kořist (propad 67 %) nebo Mrtví neumírají a mohla by si poradit i s novou Dětskou hrou. Naopak animáci po uvedení Lvího krále sviští žebříčkem dolů (Willy hned o 84%), to samé platí pro zahraniční komedie (Spolujízda o 72%). Se žebříčkem se zřejmě loučí John Wick 3 (145 tisíc celkem) a zřejmě také noví Muži v černém (celkem 86 tisíc, au au), v ohrožení jsou i Avengers: Endgame, i když jsou čerstvě korunováni jako nová celosvětová jednička.

A ještě průběžné roční výsledky. Finální měsíční výsledky za červen jsou přesně tak slabé, jak jsme tušili. Poprvé po třech letech a třech měsících přišlo do kin za jeden měsíc méně než 1 milión diváků a tržby spadly jen na 117 miliónů korun. Náskok před rekordním rokem 2018 se tak zmenšil na 21 % v divácích a 26 % v tržbách. Což vypadá pořád pěkně, ale nezapomínejme, že rok 2018 byl mimořádně silný hlavně v druhé polovině roku. Šance na rekord pořád díky skvělému rozjedu v lednu a únoru je, ale bude to chtít přídat. Průběžná červencová čísla už naštěstí vypadají slibněji.
Ani šest novinek nestačilo na Spider-Mana, druhou mízu chytají Mazlíčci

Ani šest novinek nestačilo na Spider-Mana, druhou mízu chytají Mazlíčci

 15. 7. 2019

I druhý červencový víkend přinesl nadějné zlepšení oproti tragickému červnu a horší počasí opět vrátilo diváky do kin. Spokojené mohou být novinky i starší hity. Nový Spider-Man po prvním víkendu poklesl jen o 26 %, což znamená velmi pěkných 71 tisíc diváků za druhý víkend a celkově už skoro čtvrt miliónů. Za chvíli to bude už nejúspěšnější Spider-Man film v našich kinech, a co lépe, začíná se pěkně sunout nahoru i žebříčkem mezi Marvel Cinematic Universe. Jestli přidá ještě 100 tisíc, což by mohl v následujících dvou třech týdnech zvládnout při tomhle tempu v pohodě, bude po nových Avengers, třetím Thorovi a letošní Captain Marvel mezi pěti nej MCU filmy naší historie. A nově je také v letošní TOP 5. Slušný výkon.

Pořádné vzpruhy se dočkal také druhý Tajný život mazlíčků, který mezivíkendově dokonce narostl o 60 % (!) a dokázal už překonat hranici 200 tisíc. Jeho start nebyl před měsícem nijak oslnivý, ale drží si v průměru pořád slušná čísla a nakonec by dvojka nemusela dělat svému předchůdci ostudu. 300 tisíc je najednou reálných a jestli ho nepřejede brzy další animák, může myslet i výše. Jeho jedinou konkurencí je první novinka, béčkový francouzský animák Willy a kouzelná planeta, který strčil do kapsy dalších 5 premiér a přilákal více než 11 tisíc lidí. To samozřejmě nesnese srovnání s americkou či občasnou českou konkurencí, ale vzhledem k nulové známosti si může český distributor tato čísla chválit. Pomohlo, že široko daleko žádný další animák není.

Další nadějné premiéry spíše zklamaly. Akční komedie Spolujízda se svými 6 tisíci diváky nestačila na skoro měsíc starou krimi komedii Podfukářky, které se překvapivě pořád drží nahoře a dokázala už prodat 60 tisíc lístků celkem. Podobně neslavně dopadl krokodýlí horor Kořist, 6 tisíc je ani ne polovička výkonu třetí Anabelle, která už celkově nasbírala 81 tisíc diváků a míří si bezpečně ke své hranici 100-120 tisíc diváků.

Z dalších novinek stojí za zmínku hlavně hodně nepovedený start nové drama romantiky Uzly a pomeranče, necelé 3 tisícovky je na český film žalostně málo. Holt jakmile se nejedná o třaskavou řachandu o mužích a ženách s velkými jmény, jde český patriotismus stranou. Ženy v běhu i po šesti měsících dělají zhruba stejná čísla a za chvilku už nám začnou kroutit třicátý týden v TOP 20. Romantiky si tak v lehčím podání diváci raději dopřáli v komediích Yesterday (celkově už 42 tisíc) nebo Srážka s láskou (10 tisíc celkem), oba filmy v žebříčku v pohodě triumfly českou novinku.

Poslední dvě novinky najdeme až skoro na konci. Retro vzpomínka Devadesátky startuje v omezeném počtu na 16. pozici a připisuje si první 2 tisícovky, její další projekce vypadají nadějněji než u konkurenčí komedie Late Night, které nepomohla ani Emma Thompson v hlavní roli.

Ze starších novinek musí mít radost hlavně u Disneyho. “Nová verze” Avengers: Endgame přisypává za Česko za uplynulý víkend pár desítek tisíc dolarů (na diváky tu máme celkem 904 tisíc), do celosvětového rekordu Avatara aktuálně chybí už jen necelých 8 miliónů dolarů. Mezivíkendově si také zásadně polepšil Aladin, který u nás má nějakých 120 tisíc a bude zajímavé sledovat, jak se jeho čísla začnou vyvíjet s nástupem hraného Lvího krále tento týden.Filmy online

Které filmy a seriály si můžeš pustit hned online na Netflixu, HBO, Amazonu či iTunes?
Akční filmy - Horory - Komedie - Sci-fi - Nejlepší filmy - Nejlepší seriály