Ledové království II
Premiéra
21. 11.
Tržby
0 M Kč
Dnes představení
286
Recenze kritiků
55 %
Vlastníci
Premiéra
21. 11.
Tržby
0 M Kč
Dnes představení
156
Recenze kritiků
65 %
První zrádce
Premiéra
21. 11.
Tržby
0 M Kč
Dnes představení
24
Recenze kritiků
65 %
Doktor Spánek od Stephena Kinga
Premiéra
14. 11.
Tržby
1,7 M Kč
Dnes představení
41
Recenze kritiků
61 %

Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Hobbs a Shaw startují svižně a klidně, ale nikoli rychle a zběsile

Hobbs a Shaw startují svižně a klidně, ale nikoli rychle a zběsile

 5. 8. 2019

Poslední víkend byl slušně nadupaný z hlediska nabídky, tři premiéry a jedna předpremiéra ale jen zčásti zpřeházely zavedený pořádek posledních týdnů. Na prvním místě samozřejmě Hobbs a Show, spin-off Rychle a zběsile podobně jako v USA sice nedosahuje čísel hlavní série, ale 54 tisíc diváků je dobrý odpich od startovní čáry. Je to rychlost mezi pětkou a šestkou, kdy se přeřazovalo na vyšší rychlost a z původní fajnšmekrové série pro fandy aut se stal regulérní blockbuster. Spin-off tak potvrzuje, že o testosteronovou zábavu je stále slušný zájem. Vzhledem k nulové akční konkurenci v následujících týdnech by si dvojka Dwayne Johnson a Jason Statham mohla připsat více než jen obvyklý trojnásobek otevíráku. Minimum musí být 150 tisíc diváků, cokoliv na 200 tisíc už bude velký úspěch.

Na dalších příčkách se moc nechtějí pohnout červencové premiéry. Lví král klesá jen o malé desítky procent a po třetím víkendu sčítá diváky s výsledkem 240 tisíc. Překonání pětadvacet let starého originálu by už nyní pro něj měla být hračka, diváci se evidentně vytrácejí pomaleji než třeba u Aladina. Ten mimochodem padá výrazně dolů a ještě tak týden dva než se za ním uzavře džinova láhev.

Na jeho místo nastupují noví favorité. Sympaticky odstartovala hlavně Tlapková patrola. Ačkoliv se nejedná o produkt žádného zavedené studia, popularita značky a krátká stopáž přitáhla o víkendu hned 14 tisíc dětí a jejich rodičů. Ryder a spol to ovšem budou mít těžké, protože v předpremiéře začíná vystrkovat růžky ToyStory 4 a symbolicky přináší hned 4 tisíce prvních diváků. Pixarovská série sice u nás nemá takovou sílu jako třeba v USA, vždyť nejúspěšnější trojka nasbírala necelých 200 tisíc, ale je jasné, že se do velkého srpnového boje o diváka zapojí s vervou. Poslední slovou ještě neřekli druzí Mazlíčci, kteří i sedmý týden v kině přinesli více než 10 tisíc a rozhodně to myslí vážně se zdoláním třísettisícové hranice.

Jestli ale někdo poslední týdny boduje, je to nový Spider-Man. I když má v nohou už 5 týdnů, jeho pavučina pořád drží a diváků mu výrazně neubývá. 358 tisíc je aktuální součet a těch 400 tisíc není vůbec nereálných. Marvel teď dohání sám sebe, nejbližším Spider-Manovým soupeřem je Captain Marvel, která během na americké blockbustery slabší jarní sezóny nasbírala hned 405 tisíc.

Poslední novinka týdne, horor Slunovrat startuje na 6. příčce s necelými 10 tisící. Je to o pár tísicovek slabší, než předchozí strašidelná lečka režiséra Ari Astera, Děsivé dědictví zřejmě nalákalo díky svému názvu více hororových fanoušků. Navíc hororová konkurence úplně nepolevuje, třetí Annabelle už překonala v součtu 110 tisíc a drží se pořád v první desítce. Naopak nová Dětská hra zklamala, padá mezivíkendově o více než 70 % a jen kousek od vyřazení z TOP 20.

Z komediální skupiny si překvapivě slušně pořád vede německá komedie Bez věcí nad věcí, která sice nasbírala zatím jen 27 tisíc, ale zahraniční konkurenty zvládá levou zadní. Francouzská Ibiza druhý víkend od premiéry hlásí brutální pokles (-62 %) a Yesterday nenápadně přisypává už pátý týden po sobě zhruba 10 tisíc lidí týdně.

V žebříčku si můžete všimnout novinky - filmy na pokračování jsou nově označené zeleným S, to je pro hrubou představu, kolik originálů nebo sérií se u nás průběžně promítá. Jestli žehráte na to, že poslední dobou hrají v kině samé dvojky a trojky, tak se mrkněte na tento přehled (dostupný i z menu pod Filmovým trhem), který vám v přepočtu na diváku ukáže, jak moc tvoří podíl filmů na pokračování z celkových tržeb.
Lví král udržel vedení i druhý víkend, novinky nestíhají

Lví král udržel vedení i druhý víkend, novinky nestíhají

 29. 7. 2019

Novinky posledního víkendu byly slabé, a tak žebříčku TOP 20 stále vévodí hraný Lví král s 49 tisíci diváky. Oproti prvnímu víkendu poklesl jen o 43 % a najednou to s jeho útokem na nejúspěšnější filmy letošního roku nevypadá tak troufale. Překonat jeho animovaného předchůdce by pro něj měla být nyní už jasná záležitost (333 tisíc) a možná půjdeme i na 400 tisíc. Rozhodnou příští dva týdny, kdy ho čeká nová animovaná konkurence - Tlapková patrola a především Toy Story 4.

Slušnou výdrž má na druhém místě také nový Spider-Man. Dalších 21 tisíc za víkend znamená už 331 tisíc celkem, jeho nejbližším soupeřem je nyní Captain Marvel. Ta má 405 tisíc a vede před pavoučím mužem nejen v ročním žebříčku (4. a 5. pozice), ale také v marveláckém univerzu. V komiksových filmech bude muset Peter Parker překonat ještě Venoma (388 tisíc) a Aquamana (378 tisíc), aby mohl stvrdit svoji pověst.

Na třetím místě se stejně jako minulý týden drží Tajný život mazlíčku 2. Čerstvě překonal čtvrt milión a nakonec to s ním vypadá lépe než jsme před pár dny předpovídali, jeho mezivíkendový pokles je minimální. Ale je to ještě ohroženější druh než Lví král a nová animovaná konkurence ho ohrozí nejvíce. Willy a kouzelná planeta už pro něj rovnocenný partner není (mínus 29 %, celkem jen 18 tísíc a jede pryč z TOP 20), šťáva dochází také Aladinovi (129 tisíc celkem, přisypává už jen drobné).

Na čtvrtém místě je konečně první novinka a není to komedie, nýbrž horor. 7 tisíc pro Dětskou hru je překvapením, od remaku klasického hororu z osmdesátek bychom čekali méně. Samozřejmě nejsou to čísla, na které jsou zvyklé třeba nové horory ze série V zajetí démonů, ale třeba mnohem více propagovanější Kořist měla před dvěma týdny podobný start. Teď už ale tento krokodýlí horor paběrkuje na konci TOP 20, celkově má jen 14 tisíc a míří pomalu, ale jistě ven. To třetí Anabelle se stále ještě drží a čerstvě překonává 100 tisíc v součtu.

Druhou novinkou je francouzská komedie Ibiza, ale jen 4.000 diváků je zklamání. V žebříčku ji dokonce překonala týden stará německá komedie Bez věcí nad věcí a na dostřel jsou ji mnohem starší kousky jako Yesterday nebo Podfukářky. Christian Clavier tentokrát jako jediná známá francouzská komediální hvězda nezafungoval, výsledky jeho komedií Co jsme komu udělali? jsou řádově vyšší.

Rozpačité výsledky novinek umožnily návrat několika veteránů do TOP 20. Po třítýdenní pauze se vrací Bohemian Rhapsody, která tímto už je mezi nejlepšími 29. týden od premiéry. Jen o 2 týdny méně se drží takhle vysoko Ženy v běhu, tam už se pohybujeme na dostřel 1,3 miliónů diváků. A vzdát se nehodlá ani Teroristka, opět návrat po 2 týdnech a na dostřel už je 200 tisíc diváků.

Tento víkend očekáváme v kinech lepší průvan, kromě již zmíněné Tlapkové patroly přichází hlavně Hobbs a Shaw, bude stotisícové otevírací kouzlo posledních dílů Rychle a zběsile fungovat i na spin-off, kde chybí Vin Diesel?
Lví král slibně startuje, i když americká mánie se nekoná

Lví král slibně startuje, i když americká mánie se nekoná

 24. 7. 2019

V USA vlétl hraný Lví král do kin ve velkém stylu, u nás je to výrazně skromnější. Přes 87 tisíc diváků dokonce není ani nejlepší start hraného Disney remaku, tím zůstává nová Kráska a zvíře, která před dvěma lety přilákala v premiéře přes 111 tisíc diváků. Je to ale lepší start než Aladdin (jen 27 tisíc) nebo Kniha džunglí (66 tisíc), takže Disney může být nakonec spokojen. Uvidíme, zda padne historická hranice animovaného Lvího krále, na kterého před 25 lety přišlo 333 tisíc diváků. Mělo by to být reálné, protože zatím mají Disney remaky slušný koeficient, v průměru na ně dorazí celkem čtyř až pětinásobek prvního víkendu.

Lví král úspěšně knokautoval své největší soupeře. Spider-Man padl mezivíkendově více než o půlku a po třetím víkendu hranice 300 tisíc diváků zatím odolává. Do vysněné čtyřstovky to bude ještě setsakra dlouhá cesta, za tenhle víkend přibylo “jen” 31 tisíc. Ještě hůř dopadl druhý Tajný život mazlíčku, sešup činí 65 % a tam nejsme ani na čtvrt miliónů diváků. Po pěti víkendech tak začíná animovaným psům docházet dech a těch 250.000 bude zřejmě maximum. Poloviční start než jednička, poloviční celková čísla.

Naopak spokojené mohou být hned dvě další novinky týdne. Německá komedie Bez věcí nad věcí přilákala díky svému nahému plakátu slušných 8 tisíc diváků. To sice nejsou čísla ala Fakjů pane učiteli, ale když mrknete na tuhle tabulku, má to pěkný odraz. Také start dokumentu Diego Maradona je více než sympatický, přes 5 tísíc diváků. Příští víkend rozhodne, zda to bude jen plácnutí do vody nebo se tu skrývá nenápadný dokumentární hit. Poslední novinkou byl korejský film Parazit, který ale díky svému námětu nalákal za první víkend jen 700 diváků a vzhledem ke svému tématu z toho další výrazná čísla nebudou.

Ze starších hitů stojí za pozornost jen třetí Anabelle, která pokukuje po 100 tisících a v pohodě odráží mnohem mladší hororové soupeře jako Kořist (propad 67 %) nebo Mrtví neumírají a mohla by si poradit i s novou Dětskou hrou. Naopak animáci po uvedení Lvího krále sviští žebříčkem dolů (Willy hned o 84%), to samé platí pro zahraniční komedie (Spolujízda o 72%). Se žebříčkem se zřejmě loučí John Wick 3 (145 tisíc celkem) a zřejmě také noví Muži v černém (celkem 86 tisíc, au au), v ohrožení jsou i Avengers: Endgame, i když jsou čerstvě korunováni jako nová celosvětová jednička.

A ještě průběžné roční výsledky. Finální měsíční výsledky za červen jsou přesně tak slabé, jak jsme tušili. Poprvé po třech letech a třech měsících přišlo do kin za jeden měsíc méně než 1 milión diváků a tržby spadly jen na 117 miliónů korun. Náskok před rekordním rokem 2018 se tak zmenšil na 21 % v divácích a 26 % v tržbách. Což vypadá pořád pěkně, ale nezapomínejme, že rok 2018 byl mimořádně silný hlavně v druhé polovině roku. Šance na rekord pořád díky skvělému rozjedu v lednu a únoru je, ale bude to chtít přídat. Průběžná červencová čísla už naštěstí vypadají slibněji.
Ani šest novinek nestačilo na Spider-Mana, druhou mízu chytají Mazlíčci

Ani šest novinek nestačilo na Spider-Mana, druhou mízu chytají Mazlíčci

 15. 7. 2019

I druhý červencový víkend přinesl nadějné zlepšení oproti tragickému červnu a horší počasí opět vrátilo diváky do kin. Spokojené mohou být novinky i starší hity. Nový Spider-Man po prvním víkendu poklesl jen o 26 %, což znamená velmi pěkných 71 tisíc diváků za druhý víkend a celkově už skoro čtvrt miliónů. Za chvíli to bude už nejúspěšnější Spider-Man film v našich kinech, a co lépe, začíná se pěkně sunout nahoru i žebříčkem mezi Marvel Cinematic Universe. Jestli přidá ještě 100 tisíc, což by mohl v následujících dvou třech týdnech zvládnout při tomhle tempu v pohodě, bude po nových Avengers, třetím Thorovi a letošní Captain Marvel mezi pěti nej MCU filmy naší historie. A nově je také v letošní TOP 5. Slušný výkon.

Pořádné vzpruhy se dočkal také druhý Tajný život mazlíčků, který mezivíkendově dokonce narostl o 60 % (!) a dokázal už překonat hranici 200 tisíc. Jeho start nebyl před měsícem nijak oslnivý, ale drží si v průměru pořád slušná čísla a nakonec by dvojka nemusela dělat svému předchůdci ostudu. 300 tisíc je najednou reálných a jestli ho nepřejede brzy další animák, může myslet i výše. Jeho jedinou konkurencí je první novinka, béčkový francouzský animák Willy a kouzelná planeta, který strčil do kapsy dalších 5 premiér a přilákal více než 11 tisíc lidí. To samozřejmě nesnese srovnání s americkou či občasnou českou konkurencí, ale vzhledem k nulové známosti si může český distributor tato čísla chválit. Pomohlo, že široko daleko žádný další animák není.

Další nadějné premiéry spíše zklamaly. Akční komedie Spolujízda se svými 6 tisíci diváky nestačila na skoro měsíc starou krimi komedii Podfukářky, které se překvapivě pořád drží nahoře a dokázala už prodat 60 tisíc lístků celkem. Podobně neslavně dopadl krokodýlí horor Kořist, 6 tisíc je ani ne polovička výkonu třetí Anabelle, která už celkově nasbírala 81 tisíc diváků a míří si bezpečně ke své hranici 100-120 tisíc diváků.

Z dalších novinek stojí za zmínku hlavně hodně nepovedený start nové drama romantiky Uzly a pomeranče, necelé 3 tisícovky je na český film žalostně málo. Holt jakmile se nejedná o třaskavou řachandu o mužích a ženách s velkými jmény, jde český patriotismus stranou. Ženy v běhu i po šesti měsících dělají zhruba stejná čísla a za chvilku už nám začnou kroutit třicátý týden v TOP 20. Romantiky si tak v lehčím podání diváci raději dopřáli v komediích Yesterday (celkově už 42 tisíc) nebo Srážka s láskou (10 tisíc celkem), oba filmy v žebříčku v pohodě triumfly českou novinku.

Poslední dvě novinky najdeme až skoro na konci. Retro vzpomínka Devadesátky startuje v omezeném počtu na 16. pozici a připisuje si první 2 tisícovky, její další projekce vypadají nadějněji než u konkurenčí komedie Late Night, které nepomohla ani Emma Thompson v hlavní roli.

Ze starších novinek musí mít radost hlavně u Disneyho. “Nová verze” Avengers: Endgame přisypává za Česko za uplynulý víkend pár desítek tisíc dolarů (na diváky tu máme celkem 904 tisíc), do celosvětového rekordu Avatara aktuálně chybí už jen necelých 8 miliónů dolarů. Mezivíkendově si také zásadně polepšil Aladin, který u nás má nějakých 120 tisíc a bude zajímavé sledovat, jak se jeho čísla začnou vyvíjet s nástupem hraného Lvího krále tento týden.
Nový Spider-Man vrací diváky pomalu do kin, ale na Avengers zatím nemá

Nový Spider-Man vrací diváky pomalu do kin, ale na Avengers zatím nemá

 8. 7. 2019

Tragická červnová čísla jsou doufejme už za námi, první červencový víkend zahájil ve slušném tempu nový Spider-Man. Za čtyři dny nasbíral 98 tisíc diváků, což pomohlo celkovým číslům filmů v TOP 20 se zase dostat do průměru. Je 98 tisíc málo nebo moc? V žebříčku Marvel Cinematic Universe je to podle diváků 7. nejlepší start, oproti prvnímu dílu si navíc Spider-Man polepšil skoro dvojnásobně. Ale třeba Captain Marvel měl letos 153 tisíc za první čtyři dny a rekordman Avengers Endgame otevíral s 344 tisíci diváky. Takže je to jen lehce nadprůměrné číslo, které o něco vylepšují diváci z předpremiér, kterých přišlo dalších 20 tisíc. Pro nového Spider-Mana tak očekáváme něco mezi 250 a 300 tisíci diváky celkem, což by mělo zajistit rozhodně účast v TOP 10 letošního roku a než přijedou další hitovky, tak po určitou dobu možná i účast v TOP 5.

Spider-Man si bez problému poradil s dalšími novinkami. Romantická komedie Srážka s láskou otevírá s necelými 5 tisíci diváků, tedy ano, 20x méně než Spider-Man. Je to slabé i na hvězdy typu Setha Rogena a Charlize Theron, pro srovnání Sousedi začali na dvojnásobku a takové Buchty a klobásy dokonce na čtyrnásobku. Na nového Jima Jarmusche (Mrtví neumírají) bylo zvědavo o pár stovek diváků více, těch 5 tisíc je takový standardní přísun jeho fanoušků, velmi podobná čísla měl třeba i nedávný Paterson. Vzhledem k nulové nezávislé konkurenci a dojezdu festivalové nálady z Varů by to Jarmusch mohl vytáhnout třeba i na 20 tisíc celkem.

Ze starších novinek bodoval Tajný život mazlíčku 2, který přidává dalších 23 tisíc diváků a v součtu už má 150 tisíc. Je to pořád dost mizerné oproti jedničce, která se mimochodem po třech letech vrátila v rámci dvojprogramů do TOP 20 a přidala dalších 600 diváků na 16. místě. Ale děti jsou holt pryč, a tak i přes nulovou další konkurenci (ne, v žebříčku skutečně není další animák) musí brát, co je k dispozici. Pár diváků mu sice ubírají Aladin nebo Detektiv Pikachu, ale i tahle zábava pro větší prcky mohutně brzdí a padá mezivíkendově o více než 60%. Pro Pikachu je to zřejmě poslední týden v TOP 20, Aladin se zřejmě ještě tak měsíc udrží, ale na víc než na 130 tisíc to zřejmě nebude.

Naopak třetí Anabelle zpomalila jen o půlku, připisuje si dalších 14 tisíc a pořád je ve hře o 120 tisíc diváků. Bude ale muset tvrdě bojovat, ve čtvrtek jde do kin krokodýlí horůrek Kořist a za další dva týdny oživlá panenka Chucky, takže čekejme trvrdý boj o diváky, co se v kině rádi bojí. Naopak starší komedie Yesterday a Podfukářky jsou v klidu, výše zmíněnou Srážku s láskou před sebe nepustily a přidávají dalších 5 resp 6 tisíc diváků. Lépe na tom jsou Podfukářky, ti si stále ještě mohou myslet na vyšší čísla okolo 70-80 tisíc.

Z dalších hitů stojí za pozornost stále padající RocketMan (ještě týden dva a půjde z TOP 20), ještě tragičtější výsledky má Dark Phoenix, ta už se v TOP 20 zřejmě příští týden neobjeví, má prakticky stejná čísla jako tři měsíce staří Avengers Endgame. Ti mohou zahlásit překonání zásadního milníku, a to je 900 tisic diváků. Český cíl tak byl splněn, celosvětově ale stále ještě i přes nové scény ztrácejí na Avatara. Chybí pouhých 16 miliónů.
Písničky Beatles nestačily na panenku Anabelle, ale dál vedou Mazlíčci

Písničky Beatles nestačily na panenku Anabelle, ale dál vedou Mazlíčci

 1. 7. 2019

Po mizerném víkendu se čísla za poslední červnový víkend trochu vzpamatovaly, a to přes stále hezké počasí a jen velmi průměrnou nabídku novinek. Ale hned dva filmy zaznamenaly větší čísla, než se čekalo a táhly tak dopředu celou TOP 20.

Tajný život mazlíčků 2 po slabém premiérovém víkendu propadl jen o 30 %, což je velmi dobrá zpráva a posunulo to očekávaný animák zpátky mezi letní hitovky. V součtu jsme aktuálně na 111 tisících a mohlo by to dál solidně růst. Ještě lepší čísla přinesla třetí Anabelle, další díl z již pěkné macatého spojeného hororového vesmíru The Conjuring. Ani ne dva měsíce po rozpačité přijaté La Lloroně tu máme zpátky hitovku jak se patří, 31 tisíc diváků za první víkend je třetí nejlepší start série. Nakonec by to mohlo být nějakých 120-130 tisíc diváků.

Druhé novince týdne, romantické komedii Yesterday, se už tak nedařilo. 15 tisíc diváků je vzhledem k velké oblibě skupiny Beatles v našich končinách málo a potvrzuje se tak po Rocketmanovi, že jen populární hudba ve filmu nebude vždy tak oslnivý hit jako Bohemian Rhapsody. Do žebříčku se dostala ještě i třetí novinka týdne s názvem Slunce je také hvězda. Bylo z toho ledva 1100 diváků v premiéře a brzký výlet pryč TOP 20.

V první desítce žebříčku se ještě pokouší křečovitě o nějaká zajímavá čísla pár starších filmů na odpis. Muži v černém: Globální hrozba udýchaně přeskakují 70 tísíc diváků v součtu, X-Men: Dark Phoenix s jazykem na vestě hlásí 53 tisíc. Rocketman nemá ještě ani 50 tisíc, i když má v zádech o týden navíc. To budou možná dlouhodobě úspěšnější i Podfukářky, které po průměrné startu minulý víkend ztratily jen 45 %.

Ze starších klasik bodovaly filmy, které udělaly radost dětem po vysvědčení, Aladin aktuálně překročil 100 tisíc a dál pokračuje, Pokemén už má dokonce 200 tisíc. Do žebříčku se vrátil i třetí Jak vycvičit draka (už skoro 600 tísíc!), ale také ležáky typu Zelená kniha nebo Bohemian Rhapsody.

Ještě doplníme aktuální měsíční čísla, květen byl zatím nejlepší májový měsíc novodobé historie, skoro 1,3 miliónů diváků a 182 miliónů tržeb. Návštěvnost od začátku roku už atakuje hranici 8 miliónů prodaných vstupenek v hodnotě 1,12 miliard Kč, což je meziroční nárůst zhruba o 30%. Rok 2019 je tak stále kandidátem na rekordní úrodu českých kin, ale brzy před námi budou finální červnová čísla, a to nebude hezký pohled.
Krize návštěvnosti českých kin pokračuje, druzí Mazlíčci nesplnili očekávání

Krize návštěvnosti českých kin pokračuje, druzí Mazlíčci nesplnili očekávání

 24. 6. 2019

Od pokračování Tajného života mazlíčků jsme si slibovali, že vrátí české diváky do kin, ale bohužel se tak nestalo. Na psí a kočičí miláčky bylo zvědavo první víkend jen 54 tisíc diváků, což je POLOVINA toho, kolik lidí příšlo před třemi lety za první víkend na jedničku. Překvapivý hit roku 2016 sice startoval v mnohem lepším srpnovém termínu, ale poloviční výkon je hodně velký sešup dolů. Stále se tak nedaří nakopnout návštěvnost kin jako celku a nevypadá to, že by se to mělo brzy změnit. Následující víkend začínají prázdniny, takže spousta lidí odjede na dovolenou a těch pár zbylých fanoušků odjede do Karlových Varů na filmový festival. Spravit náladu by si mohli kinaři teoreticky další víkend s novým Spider-Manem, ale ten zatím nemá takový tah jako zbylé Marvelovky (jednička nedala ani 200 tisíc) a navíc budou ještě ke konci příštího týdne dva státní svátky.

Ale zpátky k tomuto týdnu. Mazlíčci tedy výrazně zůstali za očekáváním a odhad celkového výsledku je aktuálně 200-250 tisíc. Můžou být rádi, že čtvrté ToyStory jde do českých kin až v srpnu, a vyjma Lvího krále tak budou děti bez letního tábora odkázani víceméně jen na tento film. Konečné slovo eště zřejmě neřekl Aladin, který pomalu, ale vytrvale přidává menší tísicovky, klesá minimálně a už pokukuje po 100 tisících. Psí poslání 2 už takovou konkurencí není, potácí se zatím někde mezi 30 a 40 tisících celkem a nahoře se udrží zřejmě už jen týden dva.

Druhou novinkou týdne byla komedie Podfukářky, která nalákala překvapivě solidních 17 tisíc diváků, což je mimochodem skoro 2x tolik, co mnohem slavnější Debbie a její partačky. Americké komedie si poslední roky u nás jen málokdy sáhnou na 100 tisíc a cokoliv vyššího než 50 tisíc je úspěch, což by ale Podfukářky měly bez problémů zvládnout. Vzhledem k nulové konkurenci ve svém žánru během letních prázdnin tak mohou dál slušně bodovat.

Na druhou příčku žebříčku se mezi novinkami stačili udržet noví Muži v černém. Mezivíkendový propad činí po premiéře jen nějakých 34 %, což by normálně byl obrovský úspěch, ale nezapomeňme, že start byl vzhledem k síle značky opravdu mizerný (26 tisíc). Stále bude velký problém pro kdysi suvérénního vládce žebříčků dát více než 100 tisíc. Podobně tragické jsou výsledky Dark Phoenix, tři týdny od premiéry nemá ještě ani 50 tisíc a stále je na diváky nejslabší ve své X-Men sérii. Do překonání První třídy a prvního Wolverina chybí poslednímu dílu X-menů nějakých 5 tisíc, což by měl utrpět někdy v dalším týdnu a pak už se zřejmě zastaví.

Chuť naopak na dalších místech neztrácí John Wick 3 (celkem už 130 tisíc plus) nebo Pokemón: Detektiv Pikachu (už jen kousek od 200 tisíc), s vyplazeným jazykem bojují o metu 900 tisíc také Avengers Endgame, i když na rozdíl od USA nemají k dispozici novou prodlouženou kinoverzi. Hezké renesance se dočkal rekordman Bohemian Rhapsody, který se do žebříčku vrátil po 9 týdnech a dychá svému mladšímu bráškovi, Rocketmanovi, pěkně na záda. Návrat do žebříčku nám umožnil u loňského fenoménu aktualizovat výsledky, takže vězte, že v hrubých tržbách má filmový Freddie Mercury 250 miliónů korun a v divácích 1,641 milliónu.

Na konci TOP 20, který dává úhrnem slabých 137 tisíc diváků, najdeme ještě v předpremiéře novou českou romantiku Uzly a pomeranče, která z předpremiér nasbírala první tisícovku a za tři týdny bude chtít vyzvat české hity ze začátku roku na souboj. Ženy v běhu, t.č. stále v TOP 20, se budou těšit.
Muži v černém ochránili Zemi před šmejdy z vesmíru, ale diváky do kin nevrátili

Muži v černém ochránili Zemi před šmejdy z vesmíru, ale diváky do kin nevrátili

 17. 6. 2019

Další parný víkend a další slabé výsledky českých kin. Opět během čtyř posledních dní zavítalo do českých kin na filmy TOP 20 necelých 100 tisíc diváků, což už je počtvrté za sebou a kina už nepochybně zoufale vyhlíží nějaké lepší premiéry (a deštivé počasí).

Náladu jim nezlepšila ani novinka Muži v černém: Globální hrozba. Kdysi obdivovaný fenomén přichází po sedmileté pauze s restartem a omlazeným týmem, ale ani to nepomohlo. Startuje se s pouhými 26 tisíci diváky, což není ani polovina výsledků předposledního dílu s číslovkou 3 na konci. Série klesá brutálně s každým dílem. Fenoménální jednička ovládla před 22 lety roční výsledky s půl miliónem diváků, dvojka před 17 lety byla v ostré konkurenci prvních dílů Pána prstenů a Harryho Pottera celkově třetí s výsledkem zhruba 400 tisíc diváků, ale třeba už zmíněná trojka se před 7 lety vešla s 200 tisíci diváky až do druhé desítky roční tabulky. No a tenhle díl bude rád za 80-90 tisíc, takže někdy hluboko v poli poražených.

K této hranici se po třech týdnech dohrabal také Aladdin, což sice není nějaký úžasný výsledek pro jednu z top letních premiér, ale vzhledem k mizerným číslům celkové návštěvnosti je to vlastně malý zázrak. Na třetím místě je o tomto víkendu poslední X-Menovka, která zatím nasbírala jen 38 tisíc a mezivíkendový pokles skoro 60 %. Na diváky je to z dosavadních 12 zářezů tohoto komiksového univerza suverénně nejslabší výsledek a vzhledem k nastupující konkurenci se už na tom zřejmě nic nezmění a bude se možná končit u nějakých 50 tisíc. Smutné.

Všichni teď budou upínat zraky k tomuto víkendu, kdy jde do kin Tajný život mazlíčku 2. Jeho psí předchůdce před lety nasbíral úctyhodných 510 tisíc diváků, dvojka si bude myslet na podobná čísla. Porovnání výsledků předpremiér z dětských nedělí zní vcelku optimisticky: 6,5 tisíc diváků je pro dvojku zhruba stejné číslo jako měla za dětskou neděli před třemi lety jednička, ale srovnání není úplně fér. Jednička startovala jako úplný nováček a navíc na tento výsledek potřebovala o 20% méně kin. Překvapivě odolný je jeho konkurent, dvojka Psí poslání poklesla mezíkendově jen o 16 % a bude se chtít ještě před dovolenou poprat o přízeň psích chovatelů.

Do TOP 20 se dostaly ještě dvě novinky. Americká komedie Rodiče na tahu přilákala zhruba 2,5 tisíce diváků, mnohem méně komerční francouzská komedie Neviditelné jen necelou pětistovku. Pokračuje tak doba temna pro jakékoliv zahraniční komedie, kdeže jsou výsledky loňského Fajků pane učiteli 3, který nasbíral skoro 150 tisíc diváků. Nejúspěšnější řachandou od zahraničních tvůrců je letos francouzský film Co jsme komu zase udělali, který má s bídou 50 tisíc.

Co ostřílené hity minulých týdnů? Avengers: Endgame zatím stále dost daleko od mety 900 tisíc, John Wick 3 aktuálně necelých 130 tisíc a Pokemón kousek od 200 tisíc (nově letošní pětka!). Tyto filmy měly štěstí, že jejich premiéra byla v době, kdy čeští diváci chtěli chodit do kina, protože výsledky jejich novějších konkurentů, jako třeba Godzilla: Král monster nebo RocketMan raději ani moc rozebírat nebudeme - není to ani přes 40 tisíc. Ale je fér přiznat, že novinky prostě své diváky nenašly, protože mezívíkendový nárůst mají kousky, které bychom v TOP 20 už dávno nečekali - třeba třetí Jak vycvičit draka nebo Teroristka.
Nejslabší víkend posledních let ovládla Dark Phoenix

Nejslabší víkend posledních let ovládla Dark Phoenix

 10. 6. 2019

Letní počasí dál odrazuje české diváky od návštěvy kina a na první dvacítku filmů přišlo celkem jen něco přes 84 tisíc diváků, což z něj dělá nejslabší víkend za poslední tři roky. A nezměnila to ani dvojice premiér, které měly šanci zaujmout více než obvykle, protože se jednalo o pokračování zavedených titulů.

Na první příčku se prodrali noví X-Meni. V USA startuje Dark Phoenix za očekáváním, ale v Česku je to slušných 21 tisíc, což je mezi dvanáctkou filmů kompletního X-Men vesmíru 7. nejlepší start. Ale už poslední díl, Apokalypsa, měl relativně krátkou životnost a se startem 33 tisíc nakonec uzavřel ani ne s trojnásobkem. Podobný koeficient očekáváme také u Dark Phoenix, kterou v příští týdnech navíc čeká silná konkurence. Celkově tak míříme někam na 50-60 tisíc.

Velkou díru do světa neudělal ani druhý díl Psího poslání. Mazlíčky posedlé Čechy první díl před dvěma lety slušně nadchl a po nenápadném startu (17 tisíc) se v TOP 20 držel 13 týdnů se skórem 132 tisíc diváků. O tomhle čísle si ale dvojka může nechat jen zdát, startuje se jen za 12 tisíc a navíc už za necelé dva týdny vrhne do kin pořádná psí nadílka (Tajný život mazlíčku 2). Tohle tedy hit nebude.

Aladin se po dvou týdnech musel klidit z čela, ale jeho propad je jen 37 % a pořád má šanci se dostat na 100 tisíc. Proti němu hraje fakt, že následujících pár týdnů bude o dětského diváka velká bitka, navíc mu ubírá čísla překvapivě pořád svěží Pokemón: Detektiv Pikachu. Ten už má na dostřel 200 tisíc, takže plán splněn na 150 % určitě.

Naopak po druhém víkendu je už definitivně jasné, že z Rocketmana další Bohemian Rhapsody nebude. Propad 43 % je sice malý, ale pohybujeme se v úplně jiných absolutních číslech, na Eltona Johna bylo za 10 dní zvědavo jen nějakých 28 tisíc diváků. To jsou čísla, které filmový Freddie Mercury dával v prvních týdnech za 24 hodin. Ještě horší vysvědčení si odnese druhá Godzilla, ta popadala o 67 % a celkových 20 tisíc je prohrou na celé čáře. Dál se růst už moc nebude.

Spokojený může být naopak třetí John Wick, který se stále drží na špici a poctivě přidává malé tisícovky, možná že nakonec by z toho mohlo být třeba 140 tisíc. Solidně si vedli poslední týden i Avengers, nová komiksová konkurence jim ublížila méně než by se čekalo a nakonec by těch 900 tisíc mohli dát.

Horké počasí odradilo od návštěvy kina hlavně diváky strašidelnějších filmů, takže Mama či Zlo s lidskou tváří ledva stačí na první desítku, Syn temnoty už pomalu, ale jistě dává sbohem druhé desítce. Tam stojí za zmínku už jen jediný titul a to je nenápadná třetí novinka týdne, původně televizní pořad TvMiniUni. Filmový speciál totiž přilákal za 1. víkend pouhých 681 diváků, což je zřejmě nový rekord (v tom špatném slova smyslu) pro českou ne-dokumentární novinku.
Godzilla, Elton John, Šprtky ani Máma nestačili na Aladina

Godzilla, Elton John, Šprtky ani Máma nestačili na Aladina

 3. 6. 2019

Už druhý víkend po sobě našlo cestu do kina na filmy TOP 20 méně než 100 tisíc lidí, tudíž se pokračuje ve velkém útlumu. Na výhru dokonce stačilo pouhých 17 tisíc diváků a překvapivě ji pro sebe neurvala žádná novinka. I přes letní počasí chodily děti a jejich rodiče nejvíce na Aladina. Mezivíkendový pokles předělávky animované disneyovky činí pouhých 34 %, takže by si Aladin nakonec mohl vydělat více, než se čekalo. V celkových číslech je to zatím 53 tisíc, takže nic ohromujícího, ale tady je větší problém v obecně mizerných číslech za všechna kina, nikoli v samotném filmu.

Zklamáním je ospalý nástup druhé Godzilly. Zatímco první díl před pěti lety vstupoval do kin s pěknými 46 tisící, druhý díl otevírá ani ne za třetinu. Podobně jako v USA tedy méně než se čekalo. Podivuhodný je také pokles proti Kongovi, který měl také vlažné recenze, ale král opic startoval před dvěma lety za mnohem sympatičtějších 30 tisíc. Pomůže monstrvesmíru jejich plánovaný souboj příští rok? Možná, každopádně s podobnými čísly svých předchůdců už souboj King Kong vs Godzilla nebude patřit mezi nejvíce sledované megahity roku 2020.

Radost nemůžou mít ani distributoři Rocketmana. Od hudebního bijáku se čekalo, že se tak trochu stane druhým Bohemian Rhapsody, ale to nehrozí ani náhodou. Samozřejmě, popularita obou dvou hudebních legend je výrazně jiná (viz tenhle hezký Google souboj), ale necelých 14 tisíc znamená zhruba sedmkrát menší otvírák než měl Freddie Mercury. I když bohémská rapsódie neměla nijak rekordní start, její vytrvalost byla neskutečná a nakonec přilákala více než 1,6 miliónů lidí. Kdybychom uplatnili na Rocketmana podobná měřítka oblíbenosti a přiřkli mu třeba osminásobek startu, bude to s bídou 100 tisíc diváků. Tohle hit nebude.

Dvojici novinek sleduje s malým odstupem trojice starších hitů. John Wick 3 už má 100 tisíc a pořád má slušnou výdrž. Pokemón už pokukuje po dvojnásobném číslu a také pořád ještě generuje solidní průměr diváků na představení. Avengers Endgame už ledva funí a překonání hranice 900 tisíc se jim vzdaluje každou hodinu. To třeba Jak vycvičit draka 3 dokonce stoupá, a tři a půl měsíce po premiéře má 560 tisíc. Překonání 600 tisíc ale bude ještě oříšek, protože teď mu v červnu přibude silná konkurence (Příběh hraček 4, Tajný život mazlíčku 2).

Další dvě novinky jsou až na konci první desítky. Lépe si vedl sociální horor Máma, který sice nasbíral jen 4,5 tisíc diváků, ale je to pořád lepší výsledek, než komedie Šprtky to chtějí taky, která nemá ani polovinu. Ještě před pár lety by na komedii s takto kreativním českým překladem (původní Booksmart takhle pěkný není) přišla úplně jiná návštěvnost a na horor méně, ale časy se zřejmě mění. Zbytek žebříčku už není nijak zásadní, všichni přidávali maximálně malé tisícovky. Na poslední místo v TOP 20 dosáhl nový dokument Tři blízcí neznámí. Už příští týden se ale můžeme doufejme díky X-Menům a Psí poslání 2 těšit na zajímavější vývoj.Filmy online

Které filmy a seriály si můžeš pustit hned online na Netflixu, HBO, Amazonu či iTunes?
Akční filmy - Horory - Komedie - Sci-fi - Nejlepší filmy - Nejlepší seriály