Zloba: Královna všeho zlého
Premiéra
17. 10.
Tržby
11,2 M Kč
Dnes představení
204
Recenze kritiků
54 %
Staříci
Premiéra
17. 10.
Tržby
0,4 M Kč
Dnes představení
50
Recenze kritiků
74 %
Blíženec
Premiéra
10. 10.
Tržby
4,3 M Kč
Dnes představení
78
Recenze kritiků
0 %
Stehlík
Premiéra
10. 10.
Tržby
0,2 M Kč
Dnes představení
20
Recenze kritiků
0 %

Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Písničky Beatles nestačily na panenku Anabelle, ale dál vedou Mazlíčci

Písničky Beatles nestačily na panenku Anabelle, ale dál vedou Mazlíčci

 1. 7. 2019

Po mizerném víkendu se čísla za poslední červnový víkend trochu vzpamatovaly, a to přes stále hezké počasí a jen velmi průměrnou nabídku novinek. Ale hned dva filmy zaznamenaly větší čísla, než se čekalo a táhly tak dopředu celou TOP 20.

Tajný život mazlíčků 2 po slabém premiérovém víkendu propadl jen o 30 %, což je velmi dobrá zpráva a posunulo to očekávaný animák zpátky mezi letní hitovky. V součtu jsme aktuálně na 111 tisících a mohlo by to dál solidně růst. Ještě lepší čísla přinesla třetí Anabelle, další díl z již pěkné macatého spojeného hororového vesmíru The Conjuring. Ani ne dva měsíce po rozpačité přijaté La Lloroně tu máme zpátky hitovku jak se patří, 31 tisíc diváků za první víkend je třetí nejlepší start série. Nakonec by to mohlo být nějakých 120-130 tisíc diváků.

Druhé novince týdne, romantické komedii Yesterday, se už tak nedařilo. 15 tisíc diváků je vzhledem k velké oblibě skupiny Beatles v našich končinách málo a potvrzuje se tak po Rocketmanovi, že jen populární hudba ve filmu nebude vždy tak oslnivý hit jako Bohemian Rhapsody. Do žebříčku se dostala ještě i třetí novinka týdne s názvem Slunce je také hvězda. Bylo z toho ledva 1100 diváků v premiéře a brzký výlet pryč TOP 20.

V první desítce žebříčku se ještě pokouší křečovitě o nějaká zajímavá čísla pár starších filmů na odpis. Muži v černém: Globální hrozba udýchaně přeskakují 70 tísíc diváků v součtu, X-Men: Dark Phoenix s jazykem na vestě hlásí 53 tisíc. Rocketman nemá ještě ani 50 tisíc, i když má v zádech o týden navíc. To budou možná dlouhodobě úspěšnější i Podfukářky, které po průměrné startu minulý víkend ztratily jen 45 %.

Ze starších klasik bodovaly filmy, které udělaly radost dětem po vysvědčení, Aladin aktuálně překročil 100 tisíc a dál pokračuje, Pokemén už má dokonce 200 tisíc. Do žebříčku se vrátil i třetí Jak vycvičit draka (už skoro 600 tísíc!), ale také ležáky typu Zelená kniha nebo Bohemian Rhapsody.

Ještě doplníme aktuální měsíční čísla, květen byl zatím nejlepší májový měsíc novodobé historie, skoro 1,3 miliónů diváků a 182 miliónů tržeb. Návštěvnost od začátku roku už atakuje hranici 8 miliónů prodaných vstupenek v hodnotě 1,12 miliard Kč, což je meziroční nárůst zhruba o 30%. Rok 2019 je tak stále kandidátem na rekordní úrodu českých kin, ale brzy před námi budou finální červnová čísla, a to nebude hezký pohled.
Krize návštěvnosti českých kin pokračuje, druzí Mazlíčci nesplnili očekávání

Krize návštěvnosti českých kin pokračuje, druzí Mazlíčci nesplnili očekávání

 24. 6. 2019

Od pokračování Tajného života mazlíčků jsme si slibovali, že vrátí české diváky do kin, ale bohužel se tak nestalo. Na psí a kočičí miláčky bylo zvědavo první víkend jen 54 tisíc diváků, což je POLOVINA toho, kolik lidí příšlo před třemi lety za první víkend na jedničku. Překvapivý hit roku 2016 sice startoval v mnohem lepším srpnovém termínu, ale poloviční výkon je hodně velký sešup dolů. Stále se tak nedaří nakopnout návštěvnost kin jako celku a nevypadá to, že by se to mělo brzy změnit. Následující víkend začínají prázdniny, takže spousta lidí odjede na dovolenou a těch pár zbylých fanoušků odjede do Karlových Varů na filmový festival. Spravit náladu by si mohli kinaři teoreticky další víkend s novým Spider-Manem, ale ten zatím nemá takový tah jako zbylé Marvelovky (jednička nedala ani 200 tisíc) a navíc budou ještě ke konci příštího týdne dva státní svátky.

Ale zpátky k tomuto týdnu. Mazlíčci tedy výrazně zůstali za očekáváním a odhad celkového výsledku je aktuálně 200-250 tisíc. Můžou být rádi, že čtvrté ToyStory jde do českých kin až v srpnu, a vyjma Lvího krále tak budou děti bez letního tábora odkázani víceméně jen na tento film. Konečné slovo eště zřejmě neřekl Aladin, který pomalu, ale vytrvale přidává menší tísicovky, klesá minimálně a už pokukuje po 100 tisících. Psí poslání 2 už takovou konkurencí není, potácí se zatím někde mezi 30 a 40 tisících celkem a nahoře se udrží zřejmě už jen týden dva.

Druhou novinkou týdne byla komedie Podfukářky, která nalákala překvapivě solidních 17 tisíc diváků, což je mimochodem skoro 2x tolik, co mnohem slavnější Debbie a její partačky. Americké komedie si poslední roky u nás jen málokdy sáhnou na 100 tisíc a cokoliv vyššího než 50 tisíc je úspěch, což by ale Podfukářky měly bez problémů zvládnout. Vzhledem k nulové konkurenci ve svém žánru během letních prázdnin tak mohou dál slušně bodovat.

Na druhou příčku žebříčku se mezi novinkami stačili udržet noví Muži v černém. Mezivíkendový propad činí po premiéře jen nějakých 34 %, což by normálně byl obrovský úspěch, ale nezapomeňme, že start byl vzhledem k síle značky opravdu mizerný (26 tisíc). Stále bude velký problém pro kdysi suvérénního vládce žebříčků dát více než 100 tisíc. Podobně tragické jsou výsledky Dark Phoenix, tři týdny od premiéry nemá ještě ani 50 tisíc a stále je na diváky nejslabší ve své X-Men sérii. Do překonání První třídy a prvního Wolverina chybí poslednímu dílu X-menů nějakých 5 tisíc, což by měl utrpět někdy v dalším týdnu a pak už se zřejmě zastaví.

Chuť naopak na dalších místech neztrácí John Wick 3 (celkem už 130 tisíc plus) nebo Pokemón: Detektiv Pikachu (už jen kousek od 200 tisíc), s vyplazeným jazykem bojují o metu 900 tisíc také Avengers Endgame, i když na rozdíl od USA nemají k dispozici novou prodlouženou kinoverzi. Hezké renesance se dočkal rekordman Bohemian Rhapsody, který se do žebříčku vrátil po 9 týdnech a dychá svému mladšímu bráškovi, Rocketmanovi, pěkně na záda. Návrat do žebříčku nám umožnil u loňského fenoménu aktualizovat výsledky, takže vězte, že v hrubých tržbách má filmový Freddie Mercury 250 miliónů korun a v divácích 1,641 milliónu.

Na konci TOP 20, který dává úhrnem slabých 137 tisíc diváků, najdeme ještě v předpremiéře novou českou romantiku Uzly a pomeranče, která z předpremiér nasbírala první tisícovku a za tři týdny bude chtít vyzvat české hity ze začátku roku na souboj. Ženy v běhu, t.č. stále v TOP 20, se budou těšit.
Muži v černém ochránili Zemi před šmejdy z vesmíru, ale diváky do kin nevrátili

Muži v černém ochránili Zemi před šmejdy z vesmíru, ale diváky do kin nevrátili

 17. 6. 2019

Další parný víkend a další slabé výsledky českých kin. Opět během čtyř posledních dní zavítalo do českých kin na filmy TOP 20 necelých 100 tisíc diváků, což už je počtvrté za sebou a kina už nepochybně zoufale vyhlíží nějaké lepší premiéry (a deštivé počasí).

Náladu jim nezlepšila ani novinka Muži v černém: Globální hrozba. Kdysi obdivovaný fenomén přichází po sedmileté pauze s restartem a omlazeným týmem, ale ani to nepomohlo. Startuje se s pouhými 26 tisíci diváky, což není ani polovina výsledků předposledního dílu s číslovkou 3 na konci. Série klesá brutálně s každým dílem. Fenoménální jednička ovládla před 22 lety roční výsledky s půl miliónem diváků, dvojka před 17 lety byla v ostré konkurenci prvních dílů Pána prstenů a Harryho Pottera celkově třetí s výsledkem zhruba 400 tisíc diváků, ale třeba už zmíněná trojka se před 7 lety vešla s 200 tisíci diváky až do druhé desítky roční tabulky. No a tenhle díl bude rád za 80-90 tisíc, takže někdy hluboko v poli poražených.

K této hranici se po třech týdnech dohrabal také Aladdin, což sice není nějaký úžasný výsledek pro jednu z top letních premiér, ale vzhledem k mizerným číslům celkové návštěvnosti je to vlastně malý zázrak. Na třetím místě je o tomto víkendu poslední X-Menovka, která zatím nasbírala jen 38 tisíc a mezivíkendový pokles skoro 60 %. Na diváky je to z dosavadních 12 zářezů tohoto komiksového univerza suverénně nejslabší výsledek a vzhledem k nastupující konkurenci se už na tom zřejmě nic nezmění a bude se možná končit u nějakých 50 tisíc. Smutné.

Všichni teď budou upínat zraky k tomuto víkendu, kdy jde do kin Tajný život mazlíčku 2. Jeho psí předchůdce před lety nasbíral úctyhodných 510 tisíc diváků, dvojka si bude myslet na podobná čísla. Porovnání výsledků předpremiér z dětských nedělí zní vcelku optimisticky: 6,5 tisíc diváků je pro dvojku zhruba stejné číslo jako měla za dětskou neděli před třemi lety jednička, ale srovnání není úplně fér. Jednička startovala jako úplný nováček a navíc na tento výsledek potřebovala o 20% méně kin. Překvapivě odolný je jeho konkurent, dvojka Psí poslání poklesla mezíkendově jen o 16 % a bude se chtít ještě před dovolenou poprat o přízeň psích chovatelů.

Do TOP 20 se dostaly ještě dvě novinky. Americká komedie Rodiče na tahu přilákala zhruba 2,5 tisíce diváků, mnohem méně komerční francouzská komedie Neviditelné jen necelou pětistovku. Pokračuje tak doba temna pro jakékoliv zahraniční komedie, kdeže jsou výsledky loňského Fajků pane učiteli 3, který nasbíral skoro 150 tisíc diváků. Nejúspěšnější řachandou od zahraničních tvůrců je letos francouzský film Co jsme komu zase udělali, který má s bídou 50 tisíc.

Co ostřílené hity minulých týdnů? Avengers: Endgame zatím stále dost daleko od mety 900 tisíc, John Wick 3 aktuálně necelých 130 tisíc a Pokemón kousek od 200 tisíc (nově letošní pětka!). Tyto filmy měly štěstí, že jejich premiéra byla v době, kdy čeští diváci chtěli chodit do kina, protože výsledky jejich novějších konkurentů, jako třeba Godzilla: Král monster nebo RocketMan raději ani moc rozebírat nebudeme - není to ani přes 40 tisíc. Ale je fér přiznat, že novinky prostě své diváky nenašly, protože mezívíkendový nárůst mají kousky, které bychom v TOP 20 už dávno nečekali - třeba třetí Jak vycvičit draka nebo Teroristka.
Nejslabší víkend posledních let ovládla Dark Phoenix

Nejslabší víkend posledních let ovládla Dark Phoenix

 10. 6. 2019

Letní počasí dál odrazuje české diváky od návštěvy kina a na první dvacítku filmů přišlo celkem jen něco přes 84 tisíc diváků, což z něj dělá nejslabší víkend za poslední tři roky. A nezměnila to ani dvojice premiér, které měly šanci zaujmout více než obvykle, protože se jednalo o pokračování zavedených titulů.

Na první příčku se prodrali noví X-Meni. V USA startuje Dark Phoenix za očekáváním, ale v Česku je to slušných 21 tisíc, což je mezi dvanáctkou filmů kompletního X-Men vesmíru 7. nejlepší start. Ale už poslední díl, Apokalypsa, měl relativně krátkou životnost a se startem 33 tisíc nakonec uzavřel ani ne s trojnásobkem. Podobný koeficient očekáváme také u Dark Phoenix, kterou v příští týdnech navíc čeká silná konkurence. Celkově tak míříme někam na 50-60 tisíc.

Velkou díru do světa neudělal ani druhý díl Psího poslání. Mazlíčky posedlé Čechy první díl před dvěma lety slušně nadchl a po nenápadném startu (17 tisíc) se v TOP 20 držel 13 týdnů se skórem 132 tisíc diváků. O tomhle čísle si ale dvojka může nechat jen zdát, startuje se jen za 12 tisíc a navíc už za necelé dva týdny vrhne do kin pořádná psí nadílka (Tajný život mazlíčku 2). Tohle tedy hit nebude.

Aladin se po dvou týdnech musel klidit z čela, ale jeho propad je jen 37 % a pořád má šanci se dostat na 100 tisíc. Proti němu hraje fakt, že následujících pár týdnů bude o dětského diváka velká bitka, navíc mu ubírá čísla překvapivě pořád svěží Pokemón: Detektiv Pikachu. Ten už má na dostřel 200 tisíc, takže plán splněn na 150 % určitě.

Naopak po druhém víkendu je už definitivně jasné, že z Rocketmana další Bohemian Rhapsody nebude. Propad 43 % je sice malý, ale pohybujeme se v úplně jiných absolutních číslech, na Eltona Johna bylo za 10 dní zvědavo jen nějakých 28 tisíc diváků. To jsou čísla, které filmový Freddie Mercury dával v prvních týdnech za 24 hodin. Ještě horší vysvědčení si odnese druhá Godzilla, ta popadala o 67 % a celkových 20 tisíc je prohrou na celé čáře. Dál se růst už moc nebude.

Spokojený může být naopak třetí John Wick, který se stále drží na špici a poctivě přidává malé tisícovky, možná že nakonec by z toho mohlo být třeba 140 tisíc. Solidně si vedli poslední týden i Avengers, nová komiksová konkurence jim ublížila méně než by se čekalo a nakonec by těch 900 tisíc mohli dát.

Horké počasí odradilo od návštěvy kina hlavně diváky strašidelnějších filmů, takže Mama či Zlo s lidskou tváří ledva stačí na první desítku, Syn temnoty už pomalu, ale jistě dává sbohem druhé desítce. Tam stojí za zmínku už jen jediný titul a to je nenápadná třetí novinka týdne, původně televizní pořad TvMiniUni. Filmový speciál totiž přilákal za 1. víkend pouhých 681 diváků, což je zřejmě nový rekord (v tom špatném slova smyslu) pro českou ne-dokumentární novinku.
Godzilla, Elton John, Šprtky ani Máma nestačili na Aladina

Godzilla, Elton John, Šprtky ani Máma nestačili na Aladina

 3. 6. 2019

Už druhý víkend po sobě našlo cestu do kina na filmy TOP 20 méně než 100 tisíc lidí, tudíž se pokračuje ve velkém útlumu. Na výhru dokonce stačilo pouhých 17 tisíc diváků a překvapivě ji pro sebe neurvala žádná novinka. I přes letní počasí chodily děti a jejich rodiče nejvíce na Aladina. Mezivíkendový pokles předělávky animované disneyovky činí pouhých 34 %, takže by si Aladin nakonec mohl vydělat více, než se čekalo. V celkových číslech je to zatím 53 tisíc, takže nic ohromujícího, ale tady je větší problém v obecně mizerných číslech za všechna kina, nikoli v samotném filmu.

Zklamáním je ospalý nástup druhé Godzilly. Zatímco první díl před pěti lety vstupoval do kin s pěknými 46 tisící, druhý díl otevírá ani ne za třetinu. Podobně jako v USA tedy méně než se čekalo. Podivuhodný je také pokles proti Kongovi, který měl také vlažné recenze, ale král opic startoval před dvěma lety za mnohem sympatičtějších 30 tisíc. Pomůže monstrvesmíru jejich plánovaný souboj příští rok? Možná, každopádně s podobnými čísly svých předchůdců už souboj King Kong vs Godzilla nebude patřit mezi nejvíce sledované megahity roku 2020.

Radost nemůžou mít ani distributoři Rocketmana. Od hudebního bijáku se čekalo, že se tak trochu stane druhým Bohemian Rhapsody, ale to nehrozí ani náhodou. Samozřejmě, popularita obou dvou hudebních legend je výrazně jiná (viz tenhle hezký Google souboj), ale necelých 14 tisíc znamená zhruba sedmkrát menší otvírák než měl Freddie Mercury. I když bohémská rapsódie neměla nijak rekordní start, její vytrvalost byla neskutečná a nakonec přilákala více než 1,6 miliónů lidí. Kdybychom uplatnili na Rocketmana podobná měřítka oblíbenosti a přiřkli mu třeba osminásobek startu, bude to s bídou 100 tisíc diváků. Tohle hit nebude.

Dvojici novinek sleduje s malým odstupem trojice starších hitů. John Wick 3 už má 100 tisíc a pořád má slušnou výdrž. Pokemón už pokukuje po dvojnásobném číslu a také pořád ještě generuje solidní průměr diváků na představení. Avengers Endgame už ledva funí a překonání hranice 900 tisíc se jim vzdaluje každou hodinu. To třeba Jak vycvičit draka 3 dokonce stoupá, a tři a půl měsíce po premiéře má 560 tisíc. Překonání 600 tisíc ale bude ještě oříšek, protože teď mu v červnu přibude silná konkurence (Příběh hraček 4, Tajný život mazlíčku 2).

Další dvě novinky jsou až na konci první desítky. Lépe si vedl sociální horor Máma, který sice nasbíral jen 4,5 tisíc diváků, ale je to pořád lepší výsledek, než komedie Šprtky to chtějí taky, která nemá ani polovinu. Ještě před pár lety by na komedii s takto kreativním českým překladem (původní Booksmart takhle pěkný není) přišla úplně jiná návštěvnost a na horor méně, ale časy se zřejmě mění. Zbytek žebříčku už není nijak zásadní, všichni přidávali maximálně malé tisícovky. Na poslední místo v TOP 20 dosáhl nový dokument Tři blízcí neznámí. Už příští týden se ale můžeme doufejme díky X-Menům a Psí poslání 2 těšit na zajímavější vývoj.
Kina prohrála s hokejem, ani nový Aladin neměl šanci

Kina prohrála s hokejem, ani nový Aladin neměl šanci

 27. 5. 2019

Hokej a pěkné počasí. To jsou aktuálně dva úhlavní nepřátelé českých kinařů. Celková návštěvnost filmů v TOP 20 letos poprvé nepřekročila hranici 100 tisíc a skoro polovina filmů v první dvacítce nedala ani tisícovku diváků. Do TOP 20 se dokonce dostal i film, který měl jen 306 diváků, což je skoro jako naplnit jedno představení v multiplexu. Prostě bída.

Nejvíc na to doplatil Aladin, který po solidní nástupu v USA začíná u nás s pouhými 26 tisíci diváky. To je na letní megahit ukrutně málo a jestli příští víkend bude zase slunečno, bude mít problém vylézt v součtu na víc než 100 tisic diváků. Ve srovnání s dalšími hranými předělávkami značky Disney je to někde na úrovni Zloby - Královny černé magie nebo Popelky, tedy horší polovina této tabulky, té naopak dál vládnou Kniha džunglí nebo Kráska a zvíře. Pro srovnání - původní animák u nás před 27 lety vidělo zhruba 177 tisíc lidí.

S Aladinem šly do marného boje s hokejovým národem ještě další tři novinky. Nejlépe si vedl hororový Syn temnoty, pokroucená verze Supermanova zrodu přilákala necelých 6 tisic diváků, což je číslo, které nebude ve výsledku zřejmě stačit ani první žánrovou stovku. Jen o pár stovek lidí méně mělo drama o sériovém vrahovi jménem Ted Bundy, což je na film, který jinak jde v USA rovnou na Netflix, docela fajn výsledek. Španělské drama Bolest a sláva šlo do boje s nejmenší reklamou a utrhlo pro sebe necelé 3 tisícovky diváků, což ve filmografii bouřliváka Pedro Almodovára znamená spíše slabší start.

Ze starších novinek si jistou čest udržel jen John Wick 3, po premiéře minulý víkend popadal jen o 55 %, ve své sérii už kraluje a měl by to dotáhnout dle očekávání někam mezi 150 až 200 tisicí diváky. V téhle kolonce už naopak je Detektiv Pikachu, a stačilo mu na to být v kinech jen tři týdny. Tahle dvojka teď bude hlavním držákem číslem v jinak mimořádně slabé květnové nabídce. Avengers: Endgame přisypávají dalších 10 tisíc, ale meta 900 tisíc je pořád hodně daleko a vzhledem k nástupu popcornové konkurence v příštích týdnech (Godzilla 2, X-Men, Muži v černém) už nebude mít kde brát.

O špatné kondici novinek svědčí, že další místo zabírají filmy, které v kině kroutí už několikátý měsíc a poctivě sbírají bodíky na udržení v TOP 10 tohoto roku. Ženy v běhu nesestřelí z prvního místa už zřejmě nic, Teroristka by se mohla udržet i po létě mezi nejlepšími a Jak vycvičit draka 3 si v pohodě užívá bronzové medaile, která mu vydrží minimálně do nástupu druhého Tajného života mazlíčků.

Ještě si uděláme status celkové roční návštěvnosti. Čerstvě zveřejněné výsledky za duben pomohly především díky premiéře Endgame udržet ďábelské tempo ze začátku roku, který má nyní už 35 % náskok v tržbách a 29 % náskok v divácích oproti rekordním loňským výsledkům. Nebyl to ale nejlepší duben české historie, na diváky byl lepší rok 2017 (zdravíme Šmouly a Rychle a zběsile 8). Nicméně za květen už očekáváme menší čísla, přesto ještě minimálně do konce června bude meziroční růst velmi pravděpodobně podobně úžasný, protože loňské druhé čtvrtletí bylo hodně slabé.
John Wick sejmul Avengers i Pokemóny, rodí se hit léta?

John Wick sejmul Avengers i Pokemóny, rodí se hit léta?

 20. 5. 2019

Česká kina zažila uplynulý víkend příjemné osvěžení, zlevněné vstupné v multiplexech přitáhlo do kin svátečnější diváky. Výsledkově došlo k zajímavému rozložení sil, první tři filmy dohromady daly celé tři čtvrtiny tržeb z první dvacítky, mezi třetím a čtvrtým místem je skok skoro 40 tisíc! A kdo je tou úspěšnou trojkou?

U nás podobně jako v USA exceloval při své premiéře John Wick 3, 52 tisic diváků za premiérový víkend potvrzuje vzestupný trend této akční série. A stejně jako v zemi svého původu, i tady s každým dílem je start zhruba dvojnásobný oproti svému předchůdci. Třetí díl přilákal hned 52 tisic diváků! Což je na akční film velmi podařené číslo a pouze filmy z osvědčených sérií jako James Bond nebo Rychle a zběsile mají takhle dobrý start. Ani Tom Cruise a jeho Mission Impossible takhle dobře nestartovala.

O druhé místo se porvali podobně jako minulý víkend Avengers a Pokemón: Detektiv Pikachu. Opět to byla remíza, Avengers vyhráli na tržby a Pokémón na diváky. Avengers zaznamenali opět výrazný mezivíkendový pokles a milión diváků už začíná být hodně v oblasti teorie. Spíše to vypadá na 900 tisíc a nějaké ty drobné. Ale díky dražším představením se přeci jen bude v historické tabulce přepisovat, aktuálně jsou Avengers: Endgame už 5. nejúspěšnější film novodobé historie a od 4. místa ho dělí už jen pár drobných. Ale na víc to zřejmě už nebude. Naopak Pikachu nepřestává překvapovat, 49% pokles za druhý víkend je slušný výsledek a celkově už podceňovaná adaptace populární hry atakuje hranice 150 tisíc diváků. V žánrovém žebříčku adaptací je to historicky 2. nej film podle počítačové hry, první zůstává nedostižný Warcraft.

Kromě Johna Wicka 3 se do TOP 20 probojovaly ještě další tři novinky týdne. Nejlépe si vedle francouzská rodinná komedie Daddy Cool, 6 tisíc diváků je takový průměrný start podobného filmu. Stejně na tom je i německý animák V oblacích, jehož trvanlivost ale vzhledem k dětské konkurenci bude maximálně týden dva a 8. místo je spíše otázka aktuální slabší konkurence než kvality filmu. A konečně dokument Free Solo, horolezecký dokument, startuje na 14. místě a troufá si v absolutních číslech i na mnohem silnější konkurenty jako animák Uglydolls nebo horor La llorona. Uvidíme, jak mu jeho zarputilost vydrží dále.

Ještě letmý pohled na zbytek filmů, který opět vezmeme spíše jako rekapitulaci ročního žebříčku. Vedou stále Ženy v běhu, které aktuálně dostaly v TOP 5 filmů roku novou českou společnost: Teroristka to už dotáhla na 168 tisíc a odsunula z piedestalu Raubíře Ralfa 2.
Návštěvnost Avengers prudce padá, v divácích prohráli s Pokemóny

Návštěvnost Avengers prudce padá, v divácích prohráli s Pokemóny

 13. 5. 2019

Máme za sebou třetí víkend od premiéry Avengers: Endgame a čísla už nevypadají tak úžasně jako před týdnem. Měřeno počtem diváků film dokonce prohrál souboj s Pokémon: Detektiv Pikachu, naopak na tržby díky dražším 3D představením ještě první příčku udržel. Horší je mezivíkendový pád. Zatímco z premiérového víkendu to bylo na druhý kopec sešupem jen o 55%, teď je to dalších 60%. Po ohromujícím startu se tak zájem diváků velmi rychle ochlazuje a s tímto tempem je pro Avengers: Endgame vysněný milión diváků najednou docela dost vzdálený, zbývá ještě více než 200 tisíc diváků. Mohou za to samozřejmě hlavně vysoká absolutní čísla během premiéry, ale když se podíváme na nejúspěšnější filmy za 3. víkend u nás, propad Endgame je skutečně ojedinělý.

Česko v tomto směru kopíruje celosvětovou náladu, protože podobný pád zájmu zažívají Avengers aktuálně všude. Zatímco ještě minulý víkend bylo dosažení rekordu Avatara (2,7 miliard v celosvětových tržbách) víceméně formalitou, dnes už to vypadá patřičně výrazně jinak a těch 300 chybějících miliónů bude ještě hodně vydřených. Za prudkým pádem Avengers stojí více faktorů. Rychlé nasycení, solidní konkurence a především u nás už také nastupující jarní počasí. Kromě první dvojky se už na žádný jiný film z TOP 20 nepodívalo více než 10.000 diváků. Již zmíněný Pokémon: Detektiv Pikachu je příjemným překvapením a podceňovaná akční komedie tak bude hrát s nadcházejícími letními blockbustery rozhodně solidní partii.

Druhou novinkou týdne je slovenský film Trhlina. V zemi svého vzniku velmi úspěšný film u nás startuje solidně, v tabulce nejlepších slovenských startů je to podle našich statistik 6. nejlepší odraz. Ale druhá Bathory z toho nebude. Slovenský hit byl o víkendu v zajetí dvou českých hitů posledních týdnů, Teroristka i Ženy v běhu potvrzují, že Češi mají raději ryze české filmy. Teroristka vytrvale jde za svým cílem mít alespoň 200 tisíc diváků a zřejmě se nenechá odradit.

Ve zbytku žebříčku už je to víceméně nuda. Naprostá většina filmu popadala o 50 %, což ukazuje na mimořádně nepříznivý stav pro kina po celé republice. Bojovat o pozornost s hokejem a dalšími legráckami budou multikina nadcházející víkend akčními slevami (Cinestar i Cinema City dávají vstupenky za polovinu), takže by se mohla návštěvnost zase o něco zvednout.

Místo komentáře o současné TOP 20 tak můžeme mrknout na průběžný stav letošního žebříčku. Vedou samozřejmě Ženy v běhu (1,2 milionu) a hned za nimi Avengers: Endgame (794 tisíc), třetí místo drží a zřejmě ještě hodně dlouho bude držet animák Jak vycvičit draka 3 s 543 tisící. Slušný náskok má také čtvrtá Captain Marvel se 405 tisíci, ale některý z blížících se letních hitů ji nepochybně dostane. Raubíř Ralf 2 už má jen 164 tisíc a brzy pojede dolů, stejně jako další animák Lego příběh 2 (jen o 3 tisíce méně). V TOP 10 letošního roku jsou ještě další dva české filmy, vedle zmíněné Teroristky ještě také překvapivě LOVEní. Devátý a desátý film jsou zároveň také poslední dva, co letos překročily hranici 100 tisíc, sci-fi Alita a drama Psí domov, ty ale brzy vymažou jejich přímí konkurenti jako John Wick 3 nebo Psí poslání 2.
Avengers po 2. víkendu jen mírně zpomalují, sestřelí Avatara?

Avengers po 2. víkendu jen mírně zpomalují, sestřelí Avatara?

 6. 5. 2019

To, že druhý víkend po sobě vyhrají Avengers, se samozřejmě čekalo, otázkou bylo o kolik. Nakonec byl mezivíkendový pokles “jen” 55 %, což vzhledem k absolutnímu rekordu z premiéry není vůbec špatné, číslo se nakonec zastavilo na 152 tisících divácích. Je to samozřejmě nejlepší 2. víkend historie a klidně by mohl soutěžit i mezi premiérami, kde by ho překonalo jen nějakých dalších 15 filmů. Celková částka už nyní činí 680 tisíc diváků a 115 miliónů v tržbách. Druhé číslo už posunulo Avengers: Endgame na 7. příčku historických tabulek dle tržeb, v návštěvnosti to zatím ještě na TOP 50 není. Ale už příští týden se budou tabulky zřejmě přepisovat. Díky dražšímu vstupné za 3D tržby budou Avengers brzy atakovat i mnohem více navštěvovanější snímk, teď už jde jen o to, jestli padnou i ti nejsilnější. Avatar má 213 miliónů, Bohemian Rhapsody potom 249 miliónů. Mimochodem, právě Bohemian Rhapsody vypadlo minulý týden z TOP 20, což je trochu škoda, protože jsme mohli mít v aktuální dvacítce hned tři rekordmany - kromě Avengers také ještě Ženy v běhu. Ještě se sluší dodat, že pro Avengers Endgame teď bude mnohem bližší překonání jiného rekordu, a to co nejrychleji dosáhnout miliónů diváků. Dosavadní rekord je starý jen pár měsíců, Ženy v běhu to dokázaly za 7 týdnů od premiéry, Avengers to velmi pravděpodobně stihnout za poloviční dobu!

Jen doplníme další zajímavé rekordy o Avengers: Endgame ze zahraničí. Včera film překonal Titanic a stal se druhým celosvětově nejúspěšnějším filmem všech dob, před ním už je jen Avatar, a to s náskokem “jen” nějakých 600 miliónů. S podobným tempem by ho Tony Stark a spol. mohli dohnat už příští víkend. Co bude poté? Tři miliardy? Tři a půl? Bude zajímavé sledovat, jestli se podaří překonat Avengers rekordy v jednotlivých zemích. V USA totiž vede absolutní tabulky Síla se probouzí (937 miliónů, Endgame má zatím 620), dá se čekat, že tahounem rekordů bude hlavně mimoamerický trh a méně rozvinuté země. Historické tabulky jako nejúspěšnější film všech dob vedou Endgame už v několika zemích, které Avatar horečku tolik nezažily (Indie, Filipíny, Nigérie, Thajsko), ale dá se čekat, že příští týden už bude tento přehled vypadat podstatně jinak.

Ale zpátky do Česka. V TOP 20 bylo ještě dalších 19 filmů, které ovšem sbíraly jen malé drobky. Největší z nich zbyly na české filmy, stále se drží Teroristka a také Ženy v běhu. Teroristka už pokukuje po 150 tisících a Ženy v běhu po 1,3 miliónů. Jestli brzy nedorazí do kin český hit, mají volné pole působnosti. Stále se také drží animáky, ošklivé počasí opět vyhnalo do kin rodiny s dětmi. Novinka UglyDolls startuje na 4. příčce se solidními 9 tisící, jen o něco málo za ní stále dotírá neúnavný Jak vycvičit draka 3. V první dvacítce je ještě pět dalších dětských filmů a všichni mají jen minimální mezivíkendový pokles, i když už v kinech kroutí pěkných pár týdnů.

Slušně se stále daří ještě komediím a romantice. Druhá novinka týdne, Láska na druhý pohled, startuje na 7. příčce, na víc to asi v případě neznámého francouzského filmu nebude. Podstatně hůře dopadla letní pohodovka The Beach Bum, kterou od malého startu s 2,5 tisíci diváků nezachránili ani oslňující Matthew McConaughey nebo Snoop Dog.

Pohromou jsou Avengers pro další komiksové trháky, které se krčí na konci žebříčku a pro většinu z nich (Hellboy, Captain Marvel) je to zřejmě labutí píseň. Uvidíme jak si s novou marvelovkou poradí květnové trháky, které startují letní sezónu (John Wick 3, Aladdin, RocketMan). Ale minimálně ještě jeden týden budou Avengers Endgame vládnout naprosto neomezeně.
Přepište dějiny, Avengers Endgame vidělo v premiéře skoro 400 tisíc Čechů!

Přepište dějiny, Avengers Endgame vidělo v premiéře skoro 400 tisíc Čechů!

 29. 4. 2019

Čekal někdo něco jiného? Rekordy se od Avengers: Endgame čekaly už od minulého roku, ale že to dosáhne až takových rozměrů, v to nedoufali ani ti největší Marvel optimisté. Každopádně aktuální účet za první čtyři dny promítání činí 344 tisíc diváků, což je skoro o polovinu víc, než měl dosavadní držitel nejnavštěvovanějšího filmu za první víkend. Tři roky starý rekord Padesát odstínu šedi byl na dosah naposledy u Síly se probouzí, ale tentokrát už neodolal. Čísla jsou to impozantní o to víc, než z několika málo středečních předpremiér přiteklo dalších 40 tisíc, celková částka už tedy dosahuje 384 tisíc. Podle údajů distributora jen v sobotu na film přišlo více 100.000 lidí, což je podle všeho další rekord, i když zde bohužel nemáme tabulku, kde bychom to mohli porovnat. Máme ale tabulku nejúspěšnějších startů Marvel Cinematic Universe, kde je jasně vidět, že za pouhých pět dní dokázal Endgame vymazat celková čísla prakticky všech svých předchůdců s výjimkou třetího Thora, třetích Avengers a nedávné Captain Marvel.

Horečka z celého světa se tak přelila i k nám. Podle včerejších údajů ze světa začali Avengers podobně neuvěřitelně. Za první víkend přiteklo zpět k Marvelu za Endgame více než 1,2 miliardy dolarů, což je skoro dvojnásobek dosavadního rekordu, který držel pro změnu Marvel s Infinity War. Také čistě národní rekordy se přepisovaly, v USA skoro 350 miliónů (skoro o 100 miliónů víc než Infinity War), z Číny dalších 330 miliónů. Během pár dní se tak film proboxoval do TOP 20 nejúspěšnějších filmů všech dob a nechal za sebou většinu svých předchudců z Marvel Cinematic Universe. Vyzve na souboj i skoro třímiliardového Avatara?

Stejná otázka také platí pro Česko. U trháků těchto rozměrů obvykle platí pro výpočet celkových čísel trojnásobek startu, takhle bychom se s Avengers mohli dostat v Česku někam k 1,1-1,2 miliónů. Bude ale hodně záležet na výdrži a recenzích, třeba Padesát odstínů šedi nebo Poslední z Jediů na to doplatily a po prvotním nasycení se končilo zhruba na dvouapůlnásobku. Naopak není přílíš pravděpodobné, že by film měl až tak dlouhou výdrž, jako měly třeba Ženy v běhu (šestinásobek otevíracího víkendu), nejoptimističtější koeficient bude někde okolo 4 - takoví třeba byli Mimoni nebo poslední Piráti z Karibiku. Je ale velmi pravděpodobné, že Avengers bude třetí americký film historie, kterému se u nás podaří překonat hranici 1 miliónů diváků. Teď půjde jen o to dostihnout Avatara (1,36 miliónů) nebo Bohemian Rhapsody (1,62 miliónů). Jak moc je to reálné, to ukáže příští víkend.

Psát o ostatních filmech v TOP 20 bude tento týden trochu do počtu, ale jen pro pořádek kontrola koho Avengers dokázali zdecimovat a koho ne. Dle očekávaní to nepostihlo české filmy jako Teroristka a Ženy v běhu, které si jedou svoje publikum a v případě Teroristky mají ještě dost sil sbírat slušné desítky tisíc. Překvapivě se dařilo dětským filmům, které do kin nahnalo počasí a další svátky, Hledá se Yeti, Mrňouskové 2 a Čtyřlístek dokonce mezivíkendově rostly. Jak vycvičit draka 3 má jen o 16% mezivíkendově méně a zřejmě padne hranice 550 tisíc diváků. Naopak popadaly komiksovky - logicky Shazam a Hellboy (strašidelných 84%) a také Captain Marvel (61%)

Do přímého souboje se s Avenges pustily jen dvě novinky - oceňovaného německé drama Nikdy neodvracej zrak a francouzský dobrodružný film Mia a bíly lev. Byl to odvážný tah, ale přinesl jen dílčí úspěchy, Mia a bíly lev nasbírala dokonce hned 6 tisíc diváků. Což by byl jinde podprůměrný start, ale během víkendu, kdy pouze jeden další film kromě Avengers překonal 10 tisíc diváků, je to úspěch.

A ještě jeden rekord uplynulý víkend padl. Celková návštěvnost filmů v TOP 20 poprvé překročila hranici 400 tisíc diváků, což se zatím v historii ještě nikdy nepovedlo. Nejblíže tomu byl víkend od 12.2.2015, kde měl premiéru již zmíněný film Padesát odstínů šedi a součet se zastavil těsně pod hranicí 389 tisíc.Filmy online

Které filmy a seriály si můžeš pustit hned online na Netflixu, HBO, Amazonu či iTunes?
Akční filmy - Horory - Komedie - Sci-fi - Nejlepší filmy - Nejlepší seriály