Ženská na vrcholu
Premiéra
7. 11.
Tržby
9 M Kč
Dnes představení
183
Recenze kritiků
75 %
Bitva u Midway
Premiéra
7. 11.
Tržby
2,6 M Kč
Dnes představení
132
Recenze kritiků
56 %
Fany a pes
Premiéra
7. 11.
Tržby
0,2 M Kč
Dnes představení
15
Recenze kritiků
75 %
Addamsova rodina
Premiéra
31. 10.
Tržby
7,1 M Kč
Dnes představení
120
Recenze kritiků
51 %

Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Godzilla, Elton John, Šprtky ani Máma nestačili na Aladina

Godzilla, Elton John, Šprtky ani Máma nestačili na Aladina

 3. 6. 2019

Už druhý víkend po sobě našlo cestu do kina na filmy TOP 20 méně než 100 tisíc lidí, tudíž se pokračuje ve velkém útlumu. Na výhru dokonce stačilo pouhých 17 tisíc diváků a překvapivě ji pro sebe neurvala žádná novinka. I přes letní počasí chodily děti a jejich rodiče nejvíce na Aladina. Mezivíkendový pokles předělávky animované disneyovky činí pouhých 34 %, takže by si Aladin nakonec mohl vydělat více, než se čekalo. V celkových číslech je to zatím 53 tisíc, takže nic ohromujícího, ale tady je větší problém v obecně mizerných číslech za všechna kina, nikoli v samotném filmu.

Zklamáním je ospalý nástup druhé Godzilly. Zatímco první díl před pěti lety vstupoval do kin s pěknými 46 tisící, druhý díl otevírá ani ne za třetinu. Podobně jako v USA tedy méně než se čekalo. Podivuhodný je také pokles proti Kongovi, který měl také vlažné recenze, ale král opic startoval před dvěma lety za mnohem sympatičtějších 30 tisíc. Pomůže monstrvesmíru jejich plánovaný souboj příští rok? Možná, každopádně s podobnými čísly svých předchůdců už souboj King Kong vs Godzilla nebude patřit mezi nejvíce sledované megahity roku 2020.

Radost nemůžou mít ani distributoři Rocketmana. Od hudebního bijáku se čekalo, že se tak trochu stane druhým Bohemian Rhapsody, ale to nehrozí ani náhodou. Samozřejmě, popularita obou dvou hudebních legend je výrazně jiná (viz tenhle hezký Google souboj), ale necelých 14 tisíc znamená zhruba sedmkrát menší otvírák než měl Freddie Mercury. I když bohémská rapsódie neměla nijak rekordní start, její vytrvalost byla neskutečná a nakonec přilákala více než 1,6 miliónů lidí. Kdybychom uplatnili na Rocketmana podobná měřítka oblíbenosti a přiřkli mu třeba osminásobek startu, bude to s bídou 100 tisíc diváků. Tohle hit nebude.

Dvojici novinek sleduje s malým odstupem trojice starších hitů. John Wick 3 už má 100 tisíc a pořád má slušnou výdrž. Pokemón už pokukuje po dvojnásobném číslu a také pořád ještě generuje solidní průměr diváků na představení. Avengers Endgame už ledva funí a překonání hranice 900 tisíc se jim vzdaluje každou hodinu. To třeba Jak vycvičit draka 3 dokonce stoupá, a tři a půl měsíce po premiéře má 560 tisíc. Překonání 600 tisíc ale bude ještě oříšek, protože teď mu v červnu přibude silná konkurence (Příběh hraček 4, Tajný život mazlíčku 2).

Další dvě novinky jsou až na konci první desítky. Lépe si vedl sociální horor Máma, který sice nasbíral jen 4,5 tisíc diváků, ale je to pořád lepší výsledek, než komedie Šprtky to chtějí taky, která nemá ani polovinu. Ještě před pár lety by na komedii s takto kreativním českým překladem (původní Booksmart takhle pěkný není) přišla úplně jiná návštěvnost a na horor méně, ale časy se zřejmě mění. Zbytek žebříčku už není nijak zásadní, všichni přidávali maximálně malé tisícovky. Na poslední místo v TOP 20 dosáhl nový dokument Tři blízcí neznámí. Už příští týden se ale můžeme doufejme díky X-Menům a Psí poslání 2 těšit na zajímavější vývoj.
Kina prohrála s hokejem, ani nový Aladin neměl šanci

Kina prohrála s hokejem, ani nový Aladin neměl šanci

 27. 5. 2019

Hokej a pěkné počasí. To jsou aktuálně dva úhlavní nepřátelé českých kinařů. Celková návštěvnost filmů v TOP 20 letos poprvé nepřekročila hranici 100 tisíc a skoro polovina filmů v první dvacítce nedala ani tisícovku diváků. Do TOP 20 se dokonce dostal i film, který měl jen 306 diváků, což je skoro jako naplnit jedno představení v multiplexu. Prostě bída.

Nejvíc na to doplatil Aladin, který po solidní nástupu v USA začíná u nás s pouhými 26 tisíci diváky. To je na letní megahit ukrutně málo a jestli příští víkend bude zase slunečno, bude mít problém vylézt v součtu na víc než 100 tisic diváků. Ve srovnání s dalšími hranými předělávkami značky Disney je to někde na úrovni Zloby - Královny černé magie nebo Popelky, tedy horší polovina této tabulky, té naopak dál vládnou Kniha džunglí nebo Kráska a zvíře. Pro srovnání - původní animák u nás před 27 lety vidělo zhruba 177 tisíc lidí.

S Aladinem šly do marného boje s hokejovým národem ještě další tři novinky. Nejlépe si vedl hororový Syn temnoty, pokroucená verze Supermanova zrodu přilákala necelých 6 tisic diváků, což je číslo, které nebude ve výsledku zřejmě stačit ani první žánrovou stovku. Jen o pár stovek lidí méně mělo drama o sériovém vrahovi jménem Ted Bundy, což je na film, který jinak jde v USA rovnou na Netflix, docela fajn výsledek. Španělské drama Bolest a sláva šlo do boje s nejmenší reklamou a utrhlo pro sebe necelé 3 tisícovky diváků, což ve filmografii bouřliváka Pedro Almodovára znamená spíše slabší start.

Ze starších novinek si jistou čest udržel jen John Wick 3, po premiéře minulý víkend popadal jen o 55 %, ve své sérii už kraluje a měl by to dotáhnout dle očekávání někam mezi 150 až 200 tisicí diváky. V téhle kolonce už naopak je Detektiv Pikachu, a stačilo mu na to být v kinech jen tři týdny. Tahle dvojka teď bude hlavním držákem číslem v jinak mimořádně slabé květnové nabídce. Avengers: Endgame přisypávají dalších 10 tisíc, ale meta 900 tisíc je pořád hodně daleko a vzhledem k nástupu popcornové konkurence v příštích týdnech (Godzilla 2, X-Men, Muži v černém) už nebude mít kde brát.

O špatné kondici novinek svědčí, že další místo zabírají filmy, které v kině kroutí už několikátý měsíc a poctivě sbírají bodíky na udržení v TOP 10 tohoto roku. Ženy v běhu nesestřelí z prvního místa už zřejmě nic, Teroristka by se mohla udržet i po létě mezi nejlepšími a Jak vycvičit draka 3 si v pohodě užívá bronzové medaile, která mu vydrží minimálně do nástupu druhého Tajného života mazlíčků.

Ještě si uděláme status celkové roční návštěvnosti. Čerstvě zveřejněné výsledky za duben pomohly především díky premiéře Endgame udržet ďábelské tempo ze začátku roku, který má nyní už 35 % náskok v tržbách a 29 % náskok v divácích oproti rekordním loňským výsledkům. Nebyl to ale nejlepší duben české historie, na diváky byl lepší rok 2017 (zdravíme Šmouly a Rychle a zběsile 8). Nicméně za květen už očekáváme menší čísla, přesto ještě minimálně do konce června bude meziroční růst velmi pravděpodobně podobně úžasný, protože loňské druhé čtvrtletí bylo hodně slabé.
John Wick sejmul Avengers i Pokemóny, rodí se hit léta?

John Wick sejmul Avengers i Pokemóny, rodí se hit léta?

 20. 5. 2019

Česká kina zažila uplynulý víkend příjemné osvěžení, zlevněné vstupné v multiplexech přitáhlo do kin svátečnější diváky. Výsledkově došlo k zajímavému rozložení sil, první tři filmy dohromady daly celé tři čtvrtiny tržeb z první dvacítky, mezi třetím a čtvrtým místem je skok skoro 40 tisíc! A kdo je tou úspěšnou trojkou?

U nás podobně jako v USA exceloval při své premiéře John Wick 3, 52 tisic diváků za premiérový víkend potvrzuje vzestupný trend této akční série. A stejně jako v zemi svého původu, i tady s každým dílem je start zhruba dvojnásobný oproti svému předchůdci. Třetí díl přilákal hned 52 tisic diváků! Což je na akční film velmi podařené číslo a pouze filmy z osvědčených sérií jako James Bond nebo Rychle a zběsile mají takhle dobrý start. Ani Tom Cruise a jeho Mission Impossible takhle dobře nestartovala.

O druhé místo se porvali podobně jako minulý víkend Avengers a Pokemón: Detektiv Pikachu. Opět to byla remíza, Avengers vyhráli na tržby a Pokémón na diváky. Avengers zaznamenali opět výrazný mezivíkendový pokles a milión diváků už začíná být hodně v oblasti teorie. Spíše to vypadá na 900 tisíc a nějaké ty drobné. Ale díky dražším představením se přeci jen bude v historické tabulce přepisovat, aktuálně jsou Avengers: Endgame už 5. nejúspěšnější film novodobé historie a od 4. místa ho dělí už jen pár drobných. Ale na víc to zřejmě už nebude. Naopak Pikachu nepřestává překvapovat, 49% pokles za druhý víkend je slušný výsledek a celkově už podceňovaná adaptace populární hry atakuje hranice 150 tisíc diváků. V žánrovém žebříčku adaptací je to historicky 2. nej film podle počítačové hry, první zůstává nedostižný Warcraft.

Kromě Johna Wicka 3 se do TOP 20 probojovaly ještě další tři novinky týdne. Nejlépe si vedle francouzská rodinná komedie Daddy Cool, 6 tisíc diváků je takový průměrný start podobného filmu. Stejně na tom je i německý animák V oblacích, jehož trvanlivost ale vzhledem k dětské konkurenci bude maximálně týden dva a 8. místo je spíše otázka aktuální slabší konkurence než kvality filmu. A konečně dokument Free Solo, horolezecký dokument, startuje na 14. místě a troufá si v absolutních číslech i na mnohem silnější konkurenty jako animák Uglydolls nebo horor La llorona. Uvidíme, jak mu jeho zarputilost vydrží dále.

Ještě letmý pohled na zbytek filmů, který opět vezmeme spíše jako rekapitulaci ročního žebříčku. Vedou stále Ženy v běhu, které aktuálně dostaly v TOP 5 filmů roku novou českou společnost: Teroristka to už dotáhla na 168 tisíc a odsunula z piedestalu Raubíře Ralfa 2.
Návštěvnost Avengers prudce padá, v divácích prohráli s Pokemóny

Návštěvnost Avengers prudce padá, v divácích prohráli s Pokemóny

 13. 5. 2019

Máme za sebou třetí víkend od premiéry Avengers: Endgame a čísla už nevypadají tak úžasně jako před týdnem. Měřeno počtem diváků film dokonce prohrál souboj s Pokémon: Detektiv Pikachu, naopak na tržby díky dražším 3D představením ještě první příčku udržel. Horší je mezivíkendový pád. Zatímco z premiérového víkendu to bylo na druhý kopec sešupem jen o 55%, teď je to dalších 60%. Po ohromujícím startu se tak zájem diváků velmi rychle ochlazuje a s tímto tempem je pro Avengers: Endgame vysněný milión diváků najednou docela dost vzdálený, zbývá ještě více než 200 tisíc diváků. Mohou za to samozřejmě hlavně vysoká absolutní čísla během premiéry, ale když se podíváme na nejúspěšnější filmy za 3. víkend u nás, propad Endgame je skutečně ojedinělý.

Česko v tomto směru kopíruje celosvětovou náladu, protože podobný pád zájmu zažívají Avengers aktuálně všude. Zatímco ještě minulý víkend bylo dosažení rekordu Avatara (2,7 miliard v celosvětových tržbách) víceméně formalitou, dnes už to vypadá patřičně výrazně jinak a těch 300 chybějících miliónů bude ještě hodně vydřených. Za prudkým pádem Avengers stojí více faktorů. Rychlé nasycení, solidní konkurence a především u nás už také nastupující jarní počasí. Kromě první dvojky se už na žádný jiný film z TOP 20 nepodívalo více než 10.000 diváků. Již zmíněný Pokémon: Detektiv Pikachu je příjemným překvapením a podceňovaná akční komedie tak bude hrát s nadcházejícími letními blockbustery rozhodně solidní partii.

Druhou novinkou týdne je slovenský film Trhlina. V zemi svého vzniku velmi úspěšný film u nás startuje solidně, v tabulce nejlepších slovenských startů je to podle našich statistik 6. nejlepší odraz. Ale druhá Bathory z toho nebude. Slovenský hit byl o víkendu v zajetí dvou českých hitů posledních týdnů, Teroristka i Ženy v běhu potvrzují, že Češi mají raději ryze české filmy. Teroristka vytrvale jde za svým cílem mít alespoň 200 tisíc diváků a zřejmě se nenechá odradit.

Ve zbytku žebříčku už je to víceméně nuda. Naprostá většina filmu popadala o 50 %, což ukazuje na mimořádně nepříznivý stav pro kina po celé republice. Bojovat o pozornost s hokejem a dalšími legráckami budou multikina nadcházející víkend akčními slevami (Cinestar i Cinema City dávají vstupenky za polovinu), takže by se mohla návštěvnost zase o něco zvednout.

Místo komentáře o současné TOP 20 tak můžeme mrknout na průběžný stav letošního žebříčku. Vedou samozřejmě Ženy v běhu (1,2 milionu) a hned za nimi Avengers: Endgame (794 tisíc), třetí místo drží a zřejmě ještě hodně dlouho bude držet animák Jak vycvičit draka 3 s 543 tisící. Slušný náskok má také čtvrtá Captain Marvel se 405 tisíci, ale některý z blížících se letních hitů ji nepochybně dostane. Raubíř Ralf 2 už má jen 164 tisíc a brzy pojede dolů, stejně jako další animák Lego příběh 2 (jen o 3 tisíce méně). V TOP 10 letošního roku jsou ještě další dva české filmy, vedle zmíněné Teroristky ještě také překvapivě LOVEní. Devátý a desátý film jsou zároveň také poslední dva, co letos překročily hranici 100 tisíc, sci-fi Alita a drama Psí domov, ty ale brzy vymažou jejich přímí konkurenti jako John Wick 3 nebo Psí poslání 2.
Avengers po 2. víkendu jen mírně zpomalují, sestřelí Avatara?

Avengers po 2. víkendu jen mírně zpomalují, sestřelí Avatara?

 6. 5. 2019

To, že druhý víkend po sobě vyhrají Avengers, se samozřejmě čekalo, otázkou bylo o kolik. Nakonec byl mezivíkendový pokles “jen” 55 %, což vzhledem k absolutnímu rekordu z premiéry není vůbec špatné, číslo se nakonec zastavilo na 152 tisících divácích. Je to samozřejmě nejlepší 2. víkend historie a klidně by mohl soutěžit i mezi premiérami, kde by ho překonalo jen nějakých dalších 15 filmů. Celková částka už nyní činí 680 tisíc diváků a 115 miliónů v tržbách. Druhé číslo už posunulo Avengers: Endgame na 7. příčku historických tabulek dle tržeb, v návštěvnosti to zatím ještě na TOP 50 není. Ale už příští týden se budou tabulky zřejmě přepisovat. Díky dražšímu vstupné za 3D tržby budou Avengers brzy atakovat i mnohem více navštěvovanější snímk, teď už jde jen o to, jestli padnou i ti nejsilnější. Avatar má 213 miliónů, Bohemian Rhapsody potom 249 miliónů. Mimochodem, právě Bohemian Rhapsody vypadlo minulý týden z TOP 20, což je trochu škoda, protože jsme mohli mít v aktuální dvacítce hned tři rekordmany - kromě Avengers také ještě Ženy v běhu. Ještě se sluší dodat, že pro Avengers Endgame teď bude mnohem bližší překonání jiného rekordu, a to co nejrychleji dosáhnout miliónů diváků. Dosavadní rekord je starý jen pár měsíců, Ženy v běhu to dokázaly za 7 týdnů od premiéry, Avengers to velmi pravděpodobně stihnout za poloviční dobu!

Jen doplníme další zajímavé rekordy o Avengers: Endgame ze zahraničí. Včera film překonal Titanic a stal se druhým celosvětově nejúspěšnějším filmem všech dob, před ním už je jen Avatar, a to s náskokem “jen” nějakých 600 miliónů. S podobným tempem by ho Tony Stark a spol. mohli dohnat už příští víkend. Co bude poté? Tři miliardy? Tři a půl? Bude zajímavé sledovat, jestli se podaří překonat Avengers rekordy v jednotlivých zemích. V USA totiž vede absolutní tabulky Síla se probouzí (937 miliónů, Endgame má zatím 620), dá se čekat, že tahounem rekordů bude hlavně mimoamerický trh a méně rozvinuté země. Historické tabulky jako nejúspěšnější film všech dob vedou Endgame už v několika zemích, které Avatar horečku tolik nezažily (Indie, Filipíny, Nigérie, Thajsko), ale dá se čekat, že příští týden už bude tento přehled vypadat podstatně jinak.

Ale zpátky do Česka. V TOP 20 bylo ještě dalších 19 filmů, které ovšem sbíraly jen malé drobky. Největší z nich zbyly na české filmy, stále se drží Teroristka a také Ženy v běhu. Teroristka už pokukuje po 150 tisících a Ženy v běhu po 1,3 miliónů. Jestli brzy nedorazí do kin český hit, mají volné pole působnosti. Stále se také drží animáky, ošklivé počasí opět vyhnalo do kin rodiny s dětmi. Novinka UglyDolls startuje na 4. příčce se solidními 9 tisící, jen o něco málo za ní stále dotírá neúnavný Jak vycvičit draka 3. V první dvacítce je ještě pět dalších dětských filmů a všichni mají jen minimální mezivíkendový pokles, i když už v kinech kroutí pěkných pár týdnů.

Slušně se stále daří ještě komediím a romantice. Druhá novinka týdne, Láska na druhý pohled, startuje na 7. příčce, na víc to asi v případě neznámého francouzského filmu nebude. Podstatně hůře dopadla letní pohodovka The Beach Bum, kterou od malého startu s 2,5 tisíci diváků nezachránili ani oslňující Matthew McConaughey nebo Snoop Dog.

Pohromou jsou Avengers pro další komiksové trháky, které se krčí na konci žebříčku a pro většinu z nich (Hellboy, Captain Marvel) je to zřejmě labutí píseň. Uvidíme jak si s novou marvelovkou poradí květnové trháky, které startují letní sezónu (John Wick 3, Aladdin, RocketMan). Ale minimálně ještě jeden týden budou Avengers Endgame vládnout naprosto neomezeně.
Přepište dějiny, Avengers Endgame vidělo v premiéře skoro 400 tisíc Čechů!

Přepište dějiny, Avengers Endgame vidělo v premiéře skoro 400 tisíc Čechů!

 29. 4. 2019

Čekal někdo něco jiného? Rekordy se od Avengers: Endgame čekaly už od minulého roku, ale že to dosáhne až takových rozměrů, v to nedoufali ani ti největší Marvel optimisté. Každopádně aktuální účet za první čtyři dny promítání činí 344 tisíc diváků, což je skoro o polovinu víc, než měl dosavadní držitel nejnavštěvovanějšího filmu za první víkend. Tři roky starý rekord Padesát odstínu šedi byl na dosah naposledy u Síly se probouzí, ale tentokrát už neodolal. Čísla jsou to impozantní o to víc, než z několika málo středečních předpremiér přiteklo dalších 40 tisíc, celková částka už tedy dosahuje 384 tisíc. Podle údajů distributora jen v sobotu na film přišlo více 100.000 lidí, což je podle všeho další rekord, i když zde bohužel nemáme tabulku, kde bychom to mohli porovnat. Máme ale tabulku nejúspěšnějších startů Marvel Cinematic Universe, kde je jasně vidět, že za pouhých pět dní dokázal Endgame vymazat celková čísla prakticky všech svých předchůdců s výjimkou třetího Thora, třetích Avengers a nedávné Captain Marvel.

Horečka z celého světa se tak přelila i k nám. Podle včerejších údajů ze světa začali Avengers podobně neuvěřitelně. Za první víkend přiteklo zpět k Marvelu za Endgame více než 1,2 miliardy dolarů, což je skoro dvojnásobek dosavadního rekordu, který držel pro změnu Marvel s Infinity War. Také čistě národní rekordy se přepisovaly, v USA skoro 350 miliónů (skoro o 100 miliónů víc než Infinity War), z Číny dalších 330 miliónů. Během pár dní se tak film proboxoval do TOP 20 nejúspěšnějších filmů všech dob a nechal za sebou většinu svých předchudců z Marvel Cinematic Universe. Vyzve na souboj i skoro třímiliardového Avatara?

Stejná otázka také platí pro Česko. U trháků těchto rozměrů obvykle platí pro výpočet celkových čísel trojnásobek startu, takhle bychom se s Avengers mohli dostat v Česku někam k 1,1-1,2 miliónů. Bude ale hodně záležet na výdrži a recenzích, třeba Padesát odstínů šedi nebo Poslední z Jediů na to doplatily a po prvotním nasycení se končilo zhruba na dvouapůlnásobku. Naopak není přílíš pravděpodobné, že by film měl až tak dlouhou výdrž, jako měly třeba Ženy v běhu (šestinásobek otevíracího víkendu), nejoptimističtější koeficient bude někde okolo 4 - takoví třeba byli Mimoni nebo poslední Piráti z Karibiku. Je ale velmi pravděpodobné, že Avengers bude třetí americký film historie, kterému se u nás podaří překonat hranici 1 miliónů diváků. Teď půjde jen o to dostihnout Avatara (1,36 miliónů) nebo Bohemian Rhapsody (1,62 miliónů). Jak moc je to reálné, to ukáže příští víkend.

Psát o ostatních filmech v TOP 20 bude tento týden trochu do počtu, ale jen pro pořádek kontrola koho Avengers dokázali zdecimovat a koho ne. Dle očekávaní to nepostihlo české filmy jako Teroristka a Ženy v běhu, které si jedou svoje publikum a v případě Teroristky mají ještě dost sil sbírat slušné desítky tisíc. Překvapivě se dařilo dětským filmům, které do kin nahnalo počasí a další svátky, Hledá se Yeti, Mrňouskové 2 a Čtyřlístek dokonce mezivíkendově rostly. Jak vycvičit draka 3 má jen o 16% mezivíkendově méně a zřejmě padne hranice 550 tisíc diváků. Naopak popadaly komiksovky - logicky Shazam a Hellboy (strašidelných 84%) a také Captain Marvel (61%)

Do přímého souboje se s Avenges pustily jen dvě novinky - oceňovaného německé drama Nikdy neodvracej zrak a francouzský dobrodružný film Mia a bíly lev. Byl to odvážný tah, ale přinesl jen dílčí úspěchy, Mia a bíly lev nasbírala dokonce hned 6 tisíc diváků. Což by byl jinde podprůměrný start, ale během víkendu, kdy pouze jeden další film kromě Avengers překonal 10 tisíc diváků, je to úspěch.

A ještě jeden rekord uplynulý víkend padl. Celková návštěvnost filmů v TOP 20 poprvé překročila hranici 400 tisíc diváků, což se zatím v historii ještě nikdy nepovedlo. Nejblíže tomu byl víkend od 12.2.2015, kde měl premiéru již zmíněný film Padesát odstínů šedi a součet se zastavil těsně pod hranicí 389 tisíc.
Velikonoční víkend má nečekaného vítěze, novinky propadly

Velikonoční víkend má nečekaného vítěze, novinky propadly

 24. 4. 2019

Před Avengers bouří byl v českých kinech až mrtvolný klid a do kina si našlo na filmy TOP 20 cestu jen zhruba 130 tisíc diváků. O jejich přízeň sice bojovaly tři novinky, ale ani jedna z nich neměla šanci na šampióny předchozích víkendů. Z nich se zrodil překvapivý vítěz, na tržby i diváky vyhrálo teenagerské romantické drama After: Polibek. To sice šlo do kin už minulý víkend, kdy skončilo na třetím místě žebříčku, ale jen s minimální ztrátou na vítěze. Šeptanda mezi cílovkou ale zřejmě solidně zafungovala, takže víkendový pokles činí jen 43% a vzhledem ke svému žánru bude mít publikum i další týdny.

Na druhém místě s malým odskokem stále válí Iva Janžurová. Za dva a půl týdny už má moc pěkných 112 tisíc diváků a podobně jako After se nemusí bát nastupujících letních blockbusterů, své české diváky bude tahat i dále. To samé platí i pro hegemona posledních měsíců. Ženy v běhu už pokukují po překonání hranice 1,2 miliónů diváků a schválně jestli nakonec padne i hranice 200 miliónů na tržbách. Česká konkurence v žebříčku navíc postupně slábne. Dokumentární Trabant popadal skoro o 70%, což není v jeho sérii obvyklé a za předchozím dílem zaostá více než se čekalo. Netáhne už ani LOVEení, celkových 113 tisíc diváků už také o tolik nenaroste. Na cestě z TOP 20 už jsou také dvě české zklamání poslední doby. Animovaný Čtyřlístek skončí zřejmě někde v rozmezí 40 až 50 tisíc, Skleněný pokoj končí někde na úrovni 90 tisíc.

Nejlepší novinkou víkendu byl horor La Llorona, ale v přímém souboji se musela tato premiéra sklonit před Řbitovem zviřátek. Ten ustál nástup se ctí a popadal jen o 54%, v absolutních číslech na něj přišlo o 3 tisíce více za druhý víkend než na La Lloronu v premiéře. Jméno Stephena Kinga tak uneslo tlak spin-offu série V zajetí démonů, která je jinak u nás velmi úspěšná, ale diváci tentokrát zřejmě spojení s posedlými panenkami a jeptiškami v La Lloroně nenašli. Za horory se seřadily komiksové novinky posledních týdnů, které zřejmě s nástupem Avengers zahlásí konec a odeberou se ke dnu. Shazam na vysněnou hranici 100 tisíc zřejmě nedosáhne, ale to není takové překvapení, není to extraliga jako Aquaman. Nový Hellboy bude rád za půlku této hranice, ale pro něj po příšerných recenzí to žádná novinka není. Captain Marvel aktuálně míří ke 400 tisíc a jako jediný by mohl předchůdce Avengers těžit z nástupu největšího filmu roku.

Velikonoční prázdniny postihly nejvíce návštěvnost dětských filmů. Dvojice dětských novinek se dokonce nedostala ani do první desítky, a to se jedná o relativně dobře propagované filmy. Mrňouskové 2 ztrácí na svého předchůdce zhruba třetinu, 5 tisíc diváků za první víkend ukazuje, že život v trávě už netáhne tak jako dříve. Hollywoodskými hvězdami nabitý Hledá se Yetti je na tom ještě hůře, 4,5 tisíce za 4 dny je spíše výsledek čínského animáku. Z TOP 20 jsou napůl venku slabší animáky jako Kouzelný park nebo Psí veličenstvo, naopak jediný, kdo jakžtakž odolal počasí, je úspěšný Jak vycvičit draka 3. Aktuálně už překročil 500 tisíc a v žebříčku TOP 20 se stále drží v první dvacítce.

Ještě doplníme čerstvě aktualizovaná čísla za první tři měsíce roku. Březen byl nejlepším 3. měsícem v roce ve své historii, cestu do kina si našlo více než 1,8 miliónů diváků. Úhrnem za první tři měsíce roku se prodalo už více než 5 miliónů vstupenek za více než 740 miliónů Kč. To je nejúspěšnější start roku historie a pokud by se to povedlo tempo udržet, teoreticky by mohla padnout hranice 20 miliónů diváků. Tedy nárůst zhruba o 25% meziročně oproti již tak rekordnímu roku 2018. Průběžné dubnové výsledky ale ukazují, že dojde ke zpomalení, a proto zatím budeme optimismem šetřit.
Také Řbitov zviřátek a Hellboy se třesou strachy před Teroristkou

Také Řbitov zviřátek a Hellboy se třesou strachy před Teroristkou

 15. 4. 2019

K zajímavému úkazu došlo poslední víkend v žebříčku návštěvnosti. Zatímco předposlední víkend Teroristka vyhrála na diváky, ale nikoliv na tržby, tentokrát to bylo naopak. Český film s Ivou Janžurovou přilákala druhý víkend po premiéře necelých 30.000 diváků, zhruba o 400 více ale měla hororová novinka Řbitov zviřátek. I když se jednalo o premiéru a navíc zahraniční, v tržbách se adaptace stejnojmenné strašidelné knížky Stephena Kinga dočkala o cca 50.000 Kč menších tržeb. Podobně jako první dubnový víkend, i ten druhý tedy skončil remízou. Z výsledku ale mohou být spokojeni všichni.

Teroristika potvrdila, že minulý víkend nebyla náhoda. Mezivíkendový pokles činí jen 21 % a navíc pěkně vzrostl počet diváků na představení. V celkových číslech už Iva Janžurová pokukuje po metě 100.000 diváků, zřejmě tedy můžeme čekat podobně nenápadnou hitovku, jako byl předchozí film Radka Bajgara, Teorie tygra. Ta si sáhla skoro na 400.000 a v TOP 20 se držel film krásných 24 týdnů.

Řbitov zviřátek (špatná gramatika je úmyslná) startuje také s pěkným rozběhem, podle dostupných údajů je to 6. nejlepší hororový start historie. Strašidelné filmy mají obvykle menší výdrž, za dobrý výsledek bude považováno překonání hranice 100 tisíc, což zatím překonaly pouze horory série V zajetí démonů a také jiná adaptace Kingovy knihy, dva roky stará hitovka To. Půjde Řbitov v jejich šlépějích? Ukáže se už tento víkend, kdy půjde do kin strašidelná konkurence La Lorrona.

Za vítěznou dvojkou se nashromáždily další filmy, které měly jen minimální ztrátu a pomohly tak chladnému víkendu dosáhnout na 250.000 diváků v součtů filmů TOP 20. Překvapivě nejlépe si vedla po Řbitovu pubertální romantika After: Polibek, více než 28.000 diváků zahanbilo nejen nedávného Shazama (pokles 32 % je ovšem dobré skóre), tak i očekávanou komiksovku Hellboye. Ten sice s 21.000 diváky startuje lépe než předešlé dva filmy s Ronem Perlmanem, ale mizerné recenze mu nebudou přát ve vytrvalosti. Prvního Hellboye z Prahy nejspíše překoná (45.000), ale na druhého (68.000) už bude potřebovat malý zázrak.

Aprílové počasí pomohlo i starším hitům, hlavně dětským. Jak vycvičit draka 3 mezivíkendově poskočilo o 53 % a s 20.000 diváky slušně konkurovalo mnohem silnějším novinkám. Úspěšně tak překonalo hranicii 500.000 diváků a nejméně do konce dubna, než všechno převálcují Avengers, se bude moci zaslouženě vyhřívat na druhém místě letošního žebříčku. Ten samozřejmě dál neohroženě vedou Ženy v běhu, které přidaly dalších 17 tisíc a možná si ještě do konce dubna doběhnou na 1,2 miliónů diváků.

Dokonce i Čtyřlístek bodoval, ale z ostré konkurence jako je Dumbo, Psí veličenstvo či Kouzelný park měl nejmenší růst. Ani jeden z těchto dětských filmů hitem není a maximum se zatím u nich pohybuje okolo 50.000 diváků, navíc dopředu se brzy budou tlačit další novinky. Hledá se Yeti v předpremiéře startuje na 20. místě a podobně jako druzí Mrňouskové, bude chtít už tento čtvrtek atakovat první pětku žebříčku.

Aktuální víkend pomohl i vážnějším filmům. Slušně se stále drží Zelená kniha, která by při troše štěstí nakonec mohla překonat vysněnou hranici 100 tisíc, to veterán Bohemian Rhapsody bude mít jiný cíl. Do první desítky nejvytrvalejších držáků v českých kinech mu chybí 6 týdnů a do mety 250 miliónů na tržbách už jen něco přes milión. Druhá meta by mohla padnout už do konce dubna.

A ještě poslední novinka - třetí kousek z dokumentární cyklu Trabantem, tentokrát s podtitulem “tam a zase zpátky”, startuje s 15 tisíci, tedy podobně jako předešlý díl “do posledního dechu”. Vzhledem k nulové konkurenci si bude moci tuhle cestu vychutnávat a pokusit se o zdolání rekordu série, jejíž nejlepší výsledek je zatím na čísle 54.000.
Jak porazit Shazama? Najměte Ivu Janžurovou!

Jak porazit Shazama? Najměte Ivu Janžurovou!

 8. 4. 2019

Je vítězem posledního víkendu černá krimi komedie Teroristka nebo americká komiksovka Shazam? Záleží, jak se na to díváte. Měřeno počtem diváků si vedla lépe česká Teroristka, na kterou bylo zvědavo skoro 40 tisíc diváků. To je velmi pěkný start, který se prozatím vejde do letošní TOP 10 nejlepších otvíráků, hned těsně za českou dvojku LOVEní a Skleněný pokoj. To by znamenalo, že 100 tisíc diváků bude dosaženo celkem bez problémů. Pro malý český film dobrý komerční úspěch.

Čísla Teroristky jsou zajímavější o to víc, že měla proti sobě silnou českou konkurenci. Pohodové Ženy v běhu ze třetího místa s 15 tisíci diváky stále udržují kontakt se špičkou a za sebou už mají skoro 1,15 milionu diváků. Animovaný Čtyřlístek nesplnil očekávání předešlého dílu a startuje pouze se 14 tisíci diváky. Ve službách krále přitom otevíralo s trojnásobnými čísly. Jak moc to je slabý start ukazuje na čtvrté pozici Jak vycvičit draka, který má měsíc a po půl po premiéře skoro stejnou víkendovou návštěvnost. Není divu, že celkový počet diváků atakuje hranici 500 tisíc.

Shazam! má sice méně diváků než Teroristka, jen něco přes 37 tisíc, ale vyhrál na tržby, které díky dražším 3D představením přesáhly 6 miliónů. To je na komiksovku spíše průměrný start, zhruba někde na úrovni slabších marvelovek jako třeba druhý Ant-Man. I v rámci srovnání s kolegy z DC to bude problém. Většina z nich startovala na dvojnásobných číslech, lišily se však ve výdrži. Zatímco Liga spravedlnosti nebo Batman v Superman velmi rychle dohořely v průměru na dvojnásobku startu, Aquaman svoje premiérová čísla skoro zpětinásobil. Pro Shazama bude úspěch dostat se na trojnásobek, takže cílová čáska by mohla být někde okolo 120 tisíc. Pro srovnání - Captian Marvel už pokukuje po 400 tisících a zdá se, že by to mohla nedávná novinka stihnout do konce dubna, než ovládnou kina čtvrtí Avengers. To je i nejpozdější termín, kdy se Shazam musí ukázat, luxus jako měl Aquaman, kdy v kinech nebyla konkurence dlouhé týdny, si tentokrát dopřát nemůže.

Pořádná čísla by česká kina potřebovala, celková návštěvnost je teď silně pod průměrem, na TOP 20 filmy došlo jen 170 tisíc diváků. Od sedmého místa v tabulce dál už je to potácení okolo pár tisícovek za film. Dokonce i taková Bohemian Rhapsody je až na 17. místě. Ještě jeden takový pokles a vypadne po 23 týdnech poprvé z tabulky. Slušně se stále drží oscarovka Zelená kniha, která už má na kontě přes 75 tisíc. To v pohodě strčí do kapsy většinu konkurenčních titulů, které měly mnohem větší ambice. Namátkou třeba Dumbo, My, Kouzelný park nebo Psí veličenstvo, pro všechny z nich bude zřejmě částka okolo 50 tisíc diváků konečná. Někteří už ji s vyplazeným jazykem dosáhli, někteří k ní po nemalých propadech míří v následujících dvou týdnech.
Ženy v běhu zpátky na první příčce, Dumbo ani My se nechytají

Ženy v běhu zpátky na první příčce, Dumbo ani My se nechytají

 1. 4. 2019

Uplynulý víkend byl v českých kinech poklidný, skoro by se dalo říci až ospalý. Na filmy z TOP 20 si našlo cestu jen zhruba 150 tisíc diváků, před pár týdny to ještě bylo běžně dvakrát tolik. Nic na tom nezměnila ani šestice nových filmů, které se utkaly s osvědčenými hity posledních týdnů, ale všechny do jednoho pohořely.

Na čelo žebříčku se po pětitýdenní pauze vrátily Ženy v běhu. Fenomén letošního roku musel po oslnivé premiéře ustoupit čerstvějším hitům, ale nikdy je neztratil z dohledu a poctivě přidával desítky tisíc lidí týdně. A teď mohl konečně zaútočit zpátky, i když má v nohách už 9 týdnů. K vítězství mu tentokrát stačilo nějakých 23 tisíc diváků, což značí, že se nebude nahoře vyhřívat až tak dlouho. Celkové skóre zní akutálně už přes 1,1 miliónů diváků a přes 170 miliónů v tržbách. 1,2 miliónů diváků je reálných, pravděpodobně se pokusí o zteč mety ještě o 100 tisíc vyšší.

Jeho čerstvý konkurent, LOVEnÍ, propadl o 44 % a zaostal za vítězem víkendu o nějaké 2 tisícovky. Jinak ale oba filmy tvoří silný tandem, proti kterému konkurence nemá moc šanci. LOVEní by mělo v týdnu překonat 100 tisíc celkově a vyrazit směrem k 200 tisíc. Ale bude to nakonec namávahější cesta než to po slibném prvním víkendu vypadalo. V české konkurenci mu zatím nedělá starosti ambiciózní drama Skleněný pokoj (73 tisíc celkem a už se pomalu končí), uvidíme co tento čtvrtek drama Teroristka a hlavně nový český animák Velké dobrodružství Čtyřlístku. Ten se uvedl v předpremiéře a nasbíral zatím 1.700 diváků, nicméně průměr na představení nenasvědčuje nějakému rekordnímu startu tento čtvrtek.

Hlavními favority na medaily byly tento víkend americké hity. Překvapivě o něco lépe si vedl sociální horor My s 15 tisíci diváky, režisér Jordan Peele tím úspěšně u nás navazuje na svůj předešlý hit Uteč, který startoval na zhruba dvoutřetinových číslech. Teď si už musí přát, aby jeho novinka měla lepší výdrž, protože Uteč se zastavilo už na dvouapůlnásobku prvního víkendu. Spíše zklamáním je start předělávky klasické disneyovky Dumbo, 14 tisíc diváků kouká s velkým odstupem na záda většině podobných hitů (Kráska a zvíře, Popelka, Alenka v říši diváků), které startovaly alespoň s dvojnásobnými čísly. Tim Burton je u nás docela populární, ale Dumbo podle všeho bude v dolní polovině jeho žebříčku.

S výrazně menším očekáváním šlo do kin napínavé drama Artctic: Zelené peklo, ale 6 tisíc diváků je pro komorní malý snímek s jedním hercem slušný výsledek, který odsunul do pozadí i větší hity jako Zelená kniha, Pašerák a nebo už hodně otřískané Bohemian Rhapsody. To Keira Knightley a její válečné drama Zraněná srdce má za první víkend jen 3 tisíce, nepomohlo ani její slavné jméno, ani pečlivě zakryté české kulisy. Do TOP 20 se dostal ještě dokumentární film o módní ikoně Vivian Westwood, ale bude jen na návštěvě.

Ještě zmíníme v žebříčku starší hity, které tvoří páteř nejúspěšnějších filmů letošního roku. Trojka Jak vycvičit draka má po 6 týdnech vysněný půlmillión na dosah, a pokud jí neodsune blížící se Čtyřlístek, mohl by na něj americký animák vyšplhat už příští týden. Komiksovka Captain Marvel poskočila na třetí příčku mezi Marvel Cinematic Universe díly a číslem tři je také v letošní celkově tabulce. Tento víkend ji vyzve na souboj konkurenční Shazam, takže v obou případech to pro ní znamená zřejmě osobní maximum.Filmy online

Které filmy a seriály si můžeš pustit hned online na Netflixu, HBO, Amazonu či iTunes?
Akční filmy - Horory - Komedie - Sci-fi - Nejlepší filmy - Nejlepší seriály