Zloba: Královna všeho zlého
Premiéra
17. 10.
Tržby
11,2 M Kč
Dnes představení
204
Recenze kritiků
53 %
Staříci
Premiéra
17. 10.
Tržby
0,4 M Kč
Dnes představení
50
Recenze kritiků
71 %
Blíženec
Premiéra
10. 10.
Tržby
4,3 M Kč
Dnes představení
78
Recenze kritiků
45 %
Pražské orgie
Premiéra
10. 10.
Tržby
1,3 M Kč
Dnes představení
20
Recenze kritiků
63 %

Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Přepište dějiny, Avengers Endgame vidělo v premiéře skoro 400 tisíc Čechů!

Přepište dějiny, Avengers Endgame vidělo v premiéře skoro 400 tisíc Čechů!

 29. 4. 2019

Čekal někdo něco jiného? Rekordy se od Avengers: Endgame čekaly už od minulého roku, ale že to dosáhne až takových rozměrů, v to nedoufali ani ti největší Marvel optimisté. Každopádně aktuální účet za první čtyři dny promítání činí 344 tisíc diváků, což je skoro o polovinu víc, než měl dosavadní držitel nejnavštěvovanějšího filmu za první víkend. Tři roky starý rekord Padesát odstínu šedi byl na dosah naposledy u Síly se probouzí, ale tentokrát už neodolal. Čísla jsou to impozantní o to víc, než z několika málo středečních předpremiér přiteklo dalších 40 tisíc, celková částka už tedy dosahuje 384 tisíc. Podle údajů distributora jen v sobotu na film přišlo více 100.000 lidí, což je podle všeho další rekord, i když zde bohužel nemáme tabulku, kde bychom to mohli porovnat. Máme ale tabulku nejúspěšnějších startů Marvel Cinematic Universe, kde je jasně vidět, že za pouhých pět dní dokázal Endgame vymazat celková čísla prakticky všech svých předchůdců s výjimkou třetího Thora, třetích Avengers a nedávné Captain Marvel.

Horečka z celého světa se tak přelila i k nám. Podle včerejších údajů ze světa začali Avengers podobně neuvěřitelně. Za první víkend přiteklo zpět k Marvelu za Endgame více než 1,2 miliardy dolarů, což je skoro dvojnásobek dosavadního rekordu, který držel pro změnu Marvel s Infinity War. Také čistě národní rekordy se přepisovaly, v USA skoro 350 miliónů (skoro o 100 miliónů víc než Infinity War), z Číny dalších 330 miliónů. Během pár dní se tak film proboxoval do TOP 20 nejúspěšnějších filmů všech dob a nechal za sebou většinu svých předchudců z Marvel Cinematic Universe. Vyzve na souboj i skoro třímiliardového Avatara?

Stejná otázka také platí pro Česko. U trháků těchto rozměrů obvykle platí pro výpočet celkových čísel trojnásobek startu, takhle bychom se s Avengers mohli dostat v Česku někam k 1,1-1,2 miliónů. Bude ale hodně záležet na výdrži a recenzích, třeba Padesát odstínů šedi nebo Poslední z Jediů na to doplatily a po prvotním nasycení se končilo zhruba na dvouapůlnásobku. Naopak není přílíš pravděpodobné, že by film měl až tak dlouhou výdrž, jako měly třeba Ženy v běhu (šestinásobek otevíracího víkendu), nejoptimističtější koeficient bude někde okolo 4 - takoví třeba byli Mimoni nebo poslední Piráti z Karibiku. Je ale velmi pravděpodobné, že Avengers bude třetí americký film historie, kterému se u nás podaří překonat hranici 1 miliónů diváků. Teď půjde jen o to dostihnout Avatara (1,36 miliónů) nebo Bohemian Rhapsody (1,62 miliónů). Jak moc je to reálné, to ukáže příští víkend.

Psát o ostatních filmech v TOP 20 bude tento týden trochu do počtu, ale jen pro pořádek kontrola koho Avengers dokázali zdecimovat a koho ne. Dle očekávaní to nepostihlo české filmy jako Teroristka a Ženy v běhu, které si jedou svoje publikum a v případě Teroristky mají ještě dost sil sbírat slušné desítky tisíc. Překvapivě se dařilo dětským filmům, které do kin nahnalo počasí a další svátky, Hledá se Yeti, Mrňouskové 2 a Čtyřlístek dokonce mezivíkendově rostly. Jak vycvičit draka 3 má jen o 16% mezivíkendově méně a zřejmě padne hranice 550 tisíc diváků. Naopak popadaly komiksovky - logicky Shazam a Hellboy (strašidelných 84%) a také Captain Marvel (61%)

Do přímého souboje se s Avenges pustily jen dvě novinky - oceňovaného německé drama Nikdy neodvracej zrak a francouzský dobrodružný film Mia a bíly lev. Byl to odvážný tah, ale přinesl jen dílčí úspěchy, Mia a bíly lev nasbírala dokonce hned 6 tisíc diváků. Což by byl jinde podprůměrný start, ale během víkendu, kdy pouze jeden další film kromě Avengers překonal 10 tisíc diváků, je to úspěch.

A ještě jeden rekord uplynulý víkend padl. Celková návštěvnost filmů v TOP 20 poprvé překročila hranici 400 tisíc diváků, což se zatím v historii ještě nikdy nepovedlo. Nejblíže tomu byl víkend od 12.2.2015, kde měl premiéru již zmíněný film Padesát odstínů šedi a součet se zastavil těsně pod hranicí 389 tisíc.
Velikonoční víkend má nečekaného vítěze, novinky propadly

Velikonoční víkend má nečekaného vítěze, novinky propadly

 24. 4. 2019

Před Avengers bouří byl v českých kinech až mrtvolný klid a do kina si našlo na filmy TOP 20 cestu jen zhruba 130 tisíc diváků. O jejich přízeň sice bojovaly tři novinky, ale ani jedna z nich neměla šanci na šampióny předchozích víkendů. Z nich se zrodil překvapivý vítěz, na tržby i diváky vyhrálo teenagerské romantické drama After: Polibek. To sice šlo do kin už minulý víkend, kdy skončilo na třetím místě žebříčku, ale jen s minimální ztrátou na vítěze. Šeptanda mezi cílovkou ale zřejmě solidně zafungovala, takže víkendový pokles činí jen 43% a vzhledem ke svému žánru bude mít publikum i další týdny.

Na druhém místě s malým odskokem stále válí Iva Janžurová. Za dva a půl týdny už má moc pěkných 112 tisíc diváků a podobně jako After se nemusí bát nastupujících letních blockbusterů, své české diváky bude tahat i dále. To samé platí i pro hegemona posledních měsíců. Ženy v běhu už pokukují po překonání hranice 1,2 miliónů diváků a schválně jestli nakonec padne i hranice 200 miliónů na tržbách. Česká konkurence v žebříčku navíc postupně slábne. Dokumentární Trabant popadal skoro o 70%, což není v jeho sérii obvyklé a za předchozím dílem zaostá více než se čekalo. Netáhne už ani LOVEení, celkových 113 tisíc diváků už také o tolik nenaroste. Na cestě z TOP 20 už jsou také dvě české zklamání poslední doby. Animovaný Čtyřlístek skončí zřejmě někde v rozmezí 40 až 50 tisíc, Skleněný pokoj končí někde na úrovni 90 tisíc.

Nejlepší novinkou víkendu byl horor La Llorona, ale v přímém souboji se musela tato premiéra sklonit před Řbitovem zviřátek. Ten ustál nástup se ctí a popadal jen o 54%, v absolutních číslech na něj přišlo o 3 tisíce více za druhý víkend než na La Lloronu v premiéře. Jméno Stephena Kinga tak uneslo tlak spin-offu série V zajetí démonů, která je jinak u nás velmi úspěšná, ale diváci tentokrát zřejmě spojení s posedlými panenkami a jeptiškami v La Lloroně nenašli. Za horory se seřadily komiksové novinky posledních týdnů, které zřejmě s nástupem Avengers zahlásí konec a odeberou se ke dnu. Shazam na vysněnou hranici 100 tisíc zřejmě nedosáhne, ale to není takové překvapení, není to extraliga jako Aquaman. Nový Hellboy bude rád za půlku této hranice, ale pro něj po příšerných recenzí to žádná novinka není. Captain Marvel aktuálně míří ke 400 tisíc a jako jediný by mohl předchůdce Avengers těžit z nástupu největšího filmu roku.

Velikonoční prázdniny postihly nejvíce návštěvnost dětských filmů. Dvojice dětských novinek se dokonce nedostala ani do první desítky, a to se jedná o relativně dobře propagované filmy. Mrňouskové 2 ztrácí na svého předchůdce zhruba třetinu, 5 tisíc diváků za první víkend ukazuje, že život v trávě už netáhne tak jako dříve. Hollywoodskými hvězdami nabitý Hledá se Yetti je na tom ještě hůře, 4,5 tisíce za 4 dny je spíše výsledek čínského animáku. Z TOP 20 jsou napůl venku slabší animáky jako Kouzelný park nebo Psí veličenstvo, naopak jediný, kdo jakžtakž odolal počasí, je úspěšný Jak vycvičit draka 3. Aktuálně už překročil 500 tisíc a v žebříčku TOP 20 se stále drží v první dvacítce.

Ještě doplníme čerstvě aktualizovaná čísla za první tři měsíce roku. Březen byl nejlepším 3. měsícem v roce ve své historii, cestu do kina si našlo více než 1,8 miliónů diváků. Úhrnem za první tři měsíce roku se prodalo už více než 5 miliónů vstupenek za více než 740 miliónů Kč. To je nejúspěšnější start roku historie a pokud by se to povedlo tempo udržet, teoreticky by mohla padnout hranice 20 miliónů diváků. Tedy nárůst zhruba o 25% meziročně oproti již tak rekordnímu roku 2018. Průběžné dubnové výsledky ale ukazují, že dojde ke zpomalení, a proto zatím budeme optimismem šetřit.
Také Řbitov zviřátek a Hellboy se třesou strachy před Teroristkou

Také Řbitov zviřátek a Hellboy se třesou strachy před Teroristkou

 15. 4. 2019

K zajímavému úkazu došlo poslední víkend v žebříčku návštěvnosti. Zatímco předposlední víkend Teroristka vyhrála na diváky, ale nikoliv na tržby, tentokrát to bylo naopak. Český film s Ivou Janžurovou přilákala druhý víkend po premiéře necelých 30.000 diváků, zhruba o 400 více ale měla hororová novinka Řbitov zviřátek. I když se jednalo o premiéru a navíc zahraniční, v tržbách se adaptace stejnojmenné strašidelné knížky Stephena Kinga dočkala o cca 50.000 Kč menších tržeb. Podobně jako první dubnový víkend, i ten druhý tedy skončil remízou. Z výsledku ale mohou být spokojeni všichni.

Teroristika potvrdila, že minulý víkend nebyla náhoda. Mezivíkendový pokles činí jen 21 % a navíc pěkně vzrostl počet diváků na představení. V celkových číslech už Iva Janžurová pokukuje po metě 100.000 diváků, zřejmě tedy můžeme čekat podobně nenápadnou hitovku, jako byl předchozí film Radka Bajgara, Teorie tygra. Ta si sáhla skoro na 400.000 a v TOP 20 se držel film krásných 24 týdnů.

Řbitov zviřátek (špatná gramatika je úmyslná) startuje také s pěkným rozběhem, podle dostupných údajů je to 6. nejlepší hororový start historie. Strašidelné filmy mají obvykle menší výdrž, za dobrý výsledek bude považováno překonání hranice 100 tisíc, což zatím překonaly pouze horory série V zajetí démonů a také jiná adaptace Kingovy knihy, dva roky stará hitovka To. Půjde Řbitov v jejich šlépějích? Ukáže se už tento víkend, kdy půjde do kin strašidelná konkurence La Lorrona.

Za vítěznou dvojkou se nashromáždily další filmy, které měly jen minimální ztrátu a pomohly tak chladnému víkendu dosáhnout na 250.000 diváků v součtů filmů TOP 20. Překvapivě nejlépe si vedla po Řbitovu pubertální romantika After: Polibek, více než 28.000 diváků zahanbilo nejen nedávného Shazama (pokles 32 % je ovšem dobré skóre), tak i očekávanou komiksovku Hellboye. Ten sice s 21.000 diváky startuje lépe než předešlé dva filmy s Ronem Perlmanem, ale mizerné recenze mu nebudou přát ve vytrvalosti. Prvního Hellboye z Prahy nejspíše překoná (45.000), ale na druhého (68.000) už bude potřebovat malý zázrak.

Aprílové počasí pomohlo i starším hitům, hlavně dětským. Jak vycvičit draka 3 mezivíkendově poskočilo o 53 % a s 20.000 diváky slušně konkurovalo mnohem silnějším novinkám. Úspěšně tak překonalo hranicii 500.000 diváků a nejméně do konce dubna, než všechno převálcují Avengers, se bude moci zaslouženě vyhřívat na druhém místě letošního žebříčku. Ten samozřejmě dál neohroženě vedou Ženy v běhu, které přidaly dalších 17 tisíc a možná si ještě do konce dubna doběhnou na 1,2 miliónů diváků.

Dokonce i Čtyřlístek bodoval, ale z ostré konkurence jako je Dumbo, Psí veličenstvo či Kouzelný park měl nejmenší růst. Ani jeden z těchto dětských filmů hitem není a maximum se zatím u nich pohybuje okolo 50.000 diváků, navíc dopředu se brzy budou tlačit další novinky. Hledá se Yeti v předpremiéře startuje na 20. místě a podobně jako druzí Mrňouskové, bude chtít už tento čtvrtek atakovat první pětku žebříčku.

Aktuální víkend pomohl i vážnějším filmům. Slušně se stále drží Zelená kniha, která by při troše štěstí nakonec mohla překonat vysněnou hranici 100 tisíc, to veterán Bohemian Rhapsody bude mít jiný cíl. Do první desítky nejvytrvalejších držáků v českých kinech mu chybí 6 týdnů a do mety 250 miliónů na tržbách už jen něco přes milión. Druhá meta by mohla padnout už do konce dubna.

A ještě poslední novinka - třetí kousek z dokumentární cyklu Trabantem, tentokrát s podtitulem “tam a zase zpátky”, startuje s 15 tisíci, tedy podobně jako předešlý díl “do posledního dechu”. Vzhledem k nulové konkurenci si bude moci tuhle cestu vychutnávat a pokusit se o zdolání rekordu série, jejíž nejlepší výsledek je zatím na čísle 54.000.
Jak porazit Shazama? Najměte Ivu Janžurovou!

Jak porazit Shazama? Najměte Ivu Janžurovou!

 8. 4. 2019

Je vítězem posledního víkendu černá krimi komedie Teroristka nebo americká komiksovka Shazam? Záleží, jak se na to díváte. Měřeno počtem diváků si vedla lépe česká Teroristka, na kterou bylo zvědavo skoro 40 tisíc diváků. To je velmi pěkný start, který se prozatím vejde do letošní TOP 10 nejlepších otvíráků, hned těsně za českou dvojku LOVEní a Skleněný pokoj. To by znamenalo, že 100 tisíc diváků bude dosaženo celkem bez problémů. Pro malý český film dobrý komerční úspěch.

Čísla Teroristky jsou zajímavější o to víc, že měla proti sobě silnou českou konkurenci. Pohodové Ženy v běhu ze třetího místa s 15 tisíci diváky stále udržují kontakt se špičkou a za sebou už mají skoro 1,15 milionu diváků. Animovaný Čtyřlístek nesplnil očekávání předešlého dílu a startuje pouze se 14 tisíci diváky. Ve službách krále přitom otevíralo s trojnásobnými čísly. Jak moc to je slabý start ukazuje na čtvrté pozici Jak vycvičit draka, který má měsíc a po půl po premiéře skoro stejnou víkendovou návštěvnost. Není divu, že celkový počet diváků atakuje hranici 500 tisíc.

Shazam! má sice méně diváků než Teroristka, jen něco přes 37 tisíc, ale vyhrál na tržby, které díky dražším 3D představením přesáhly 6 miliónů. To je na komiksovku spíše průměrný start, zhruba někde na úrovni slabších marvelovek jako třeba druhý Ant-Man. I v rámci srovnání s kolegy z DC to bude problém. Většina z nich startovala na dvojnásobných číslech, lišily se však ve výdrži. Zatímco Liga spravedlnosti nebo Batman v Superman velmi rychle dohořely v průměru na dvojnásobku startu, Aquaman svoje premiérová čísla skoro zpětinásobil. Pro Shazama bude úspěch dostat se na trojnásobek, takže cílová čáska by mohla být někde okolo 120 tisíc. Pro srovnání - Captian Marvel už pokukuje po 400 tisících a zdá se, že by to mohla nedávná novinka stihnout do konce dubna, než ovládnou kina čtvrtí Avengers. To je i nejpozdější termín, kdy se Shazam musí ukázat, luxus jako měl Aquaman, kdy v kinech nebyla konkurence dlouhé týdny, si tentokrát dopřát nemůže.

Pořádná čísla by česká kina potřebovala, celková návštěvnost je teď silně pod průměrem, na TOP 20 filmy došlo jen 170 tisíc diváků. Od sedmého místa v tabulce dál už je to potácení okolo pár tisícovek za film. Dokonce i taková Bohemian Rhapsody je až na 17. místě. Ještě jeden takový pokles a vypadne po 23 týdnech poprvé z tabulky. Slušně se stále drží oscarovka Zelená kniha, která už má na kontě přes 75 tisíc. To v pohodě strčí do kapsy většinu konkurenčních titulů, které měly mnohem větší ambice. Namátkou třeba Dumbo, My, Kouzelný park nebo Psí veličenstvo, pro všechny z nich bude zřejmě částka okolo 50 tisíc diváků konečná. Někteří už ji s vyplazeným jazykem dosáhli, někteří k ní po nemalých propadech míří v následujících dvou týdnech.
Ženy v běhu zpátky na první příčce, Dumbo ani My se nechytají

Ženy v běhu zpátky na první příčce, Dumbo ani My se nechytají

 1. 4. 2019

Uplynulý víkend byl v českých kinech poklidný, skoro by se dalo říci až ospalý. Na filmy z TOP 20 si našlo cestu jen zhruba 150 tisíc diváků, před pár týdny to ještě bylo běžně dvakrát tolik. Nic na tom nezměnila ani šestice nových filmů, které se utkaly s osvědčenými hity posledních týdnů, ale všechny do jednoho pohořely.

Na čelo žebříčku se po pětitýdenní pauze vrátily Ženy v běhu. Fenomén letošního roku musel po oslnivé premiéře ustoupit čerstvějším hitům, ale nikdy je neztratil z dohledu a poctivě přidával desítky tisíc lidí týdně. A teď mohl konečně zaútočit zpátky, i když má v nohách už 9 týdnů. K vítězství mu tentokrát stačilo nějakých 23 tisíc diváků, což značí, že se nebude nahoře vyhřívat až tak dlouho. Celkové skóre zní akutálně už přes 1,1 miliónů diváků a přes 170 miliónů v tržbách. 1,2 miliónů diváků je reálných, pravděpodobně se pokusí o zteč mety ještě o 100 tisíc vyšší.

Jeho čerstvý konkurent, LOVEnÍ, propadl o 44 % a zaostal za vítězem víkendu o nějaké 2 tisícovky. Jinak ale oba filmy tvoří silný tandem, proti kterému konkurence nemá moc šanci. LOVEní by mělo v týdnu překonat 100 tisíc celkově a vyrazit směrem k 200 tisíc. Ale bude to nakonec namávahější cesta než to po slibném prvním víkendu vypadalo. V české konkurenci mu zatím nedělá starosti ambiciózní drama Skleněný pokoj (73 tisíc celkem a už se pomalu končí), uvidíme co tento čtvrtek drama Teroristka a hlavně nový český animák Velké dobrodružství Čtyřlístku. Ten se uvedl v předpremiéře a nasbíral zatím 1.700 diváků, nicméně průměr na představení nenasvědčuje nějakému rekordnímu startu tento čtvrtek.

Hlavními favority na medaily byly tento víkend americké hity. Překvapivě o něco lépe si vedl sociální horor My s 15 tisíci diváky, režisér Jordan Peele tím úspěšně u nás navazuje na svůj předešlý hit Uteč, který startoval na zhruba dvoutřetinových číslech. Teď si už musí přát, aby jeho novinka měla lepší výdrž, protože Uteč se zastavilo už na dvouapůlnásobku prvního víkendu. Spíše zklamáním je start předělávky klasické disneyovky Dumbo, 14 tisíc diváků kouká s velkým odstupem na záda většině podobných hitů (Kráska a zvíře, Popelka, Alenka v říši diváků), které startovaly alespoň s dvojnásobnými čísly. Tim Burton je u nás docela populární, ale Dumbo podle všeho bude v dolní polovině jeho žebříčku.

S výrazně menším očekáváním šlo do kin napínavé drama Artctic: Zelené peklo, ale 6 tisíc diváků je pro komorní malý snímek s jedním hercem slušný výsledek, který odsunul do pozadí i větší hity jako Zelená kniha, Pašerák a nebo už hodně otřískané Bohemian Rhapsody. To Keira Knightley a její válečné drama Zraněná srdce má za první víkend jen 3 tisíce, nepomohlo ani její slavné jméno, ani pečlivě zakryté české kulisy. Do TOP 20 se dostal ještě dokumentární film o módní ikoně Vivian Westwood, ale bude jen na návštěvě.

Ještě zmíníme v žebříčku starší hity, které tvoří páteř nejúspěšnějších filmů letošního roku. Trojka Jak vycvičit draka má po 6 týdnech vysněný půlmillión na dosah, a pokud jí neodsune blížící se Čtyřlístek, mohl by na něj americký animák vyšplhat už příští týden. Komiksovka Captain Marvel poskočila na třetí příčku mezi Marvel Cinematic Universe díly a číslem tři je také v letošní celkově tabulce. Tento víkend ji vyzve na souboj konkurenční Shazam, takže v obou případech to pro ní znamená zřejmě osobní maximum.
Ženy v běhu předávají štafetu, žebříček vede LOVEní

Ženy v běhu předávají štafetu, žebříček vede LOVEní

 25. 3. 2019

Do kin vstoupila nová česká romantická komedie a hádejte, jak to dopadlo. No, ano, správně, vyhrála víkendový žebříček. LOVEní sice nemá parametry oslnivého startu Žen v běhu, ale výsledek 40 tisíc diváků potvrzuje, že čeští diváci se podobných filmů zatím nemohou nabažit. Pro režiséra Karla Janáka je to navíc po několika komerčních otaznících návrat na výsluní největších hitů jako Rafťáci nebo Snowboarďáci.

České novince se podařilo solidně vymazat nejen přímou konkurenci, ale i zbytek pelotonu. Ženy v běhu poklesly o 47 % a výrazně tak zpomalují ve své snaze přiblížit se hranici 1,2 nebo 1,3 miliónů diváků. Ještě hůř na tom je drama Skleněný pokoj, které mezivíkendově propadlo o 73 %, což se rovná propadáku. Na film ve výsledku dorazí maximálně 100 tisíc lidí, což je vzhledem k ambicím málo.

Poklesly ale i zahraniční filmy. Captain Marvel zpomaluje a celkové číslo zní zatím na 333 tisíc, což je zatím číslo 3 mezi Marvel Cinematic Universe filmy. Na Thora to bude chtít ještě dalších 100 tisíc, což znamená fofrem zabrat, než dorazí Shazam.

Animáky Jak vycvičit draka 3, Kouzelný park i Psí veličenstvo také ohlašují výrazný pokles, dračí příběhy by ale měly bez problémy dosáhnout vysněného půlmiliónu. Pokles způsobilo lepší počasí, nikoli větší konkurence. Jediná dětská novinka, dokumentární Putování se sobíkem, urvalo jen 2.300 diváků. Další hitovka jako Planeta Česko z něj rozhodně nebude.

Zbylé dvě novinky mají vcelku očekávaný start. Clint Eastwood a jeho Pašerák přilákal standardních 10 tisíc diváků za první víkend a bude pokukovat ve výsledku po 50 či 60 tisících. A Helena Třeštíková (tentokrát pouze jako autorka námětu) s dalším časosběrným dokumentem Manželské etudy: Nová generace opět klasicky někde mezi 1 až 2 tisícovkami za první víkend.

V celkových výsledcích byl uplynulý víkend vlastně velmi slabý, jen 187 tisíc diváků za filmy v TOP 20. Je to potvrzení zpomalení rekordních výsledků z ledna a února. Aktuální měsíční čísla ukazují, že právě únor se svými téměř 300 milióny tržeb strhl historický tržební rekord, především díky Ženám v běhu nebo Bohemian Rhapsody. Na diváky jen o maličko zaostal za rekordním prosincem 2016 (1,960 vs 1,557). Meziročně to znamená masivní nárůst o 20 %.
Ženy v běhu mají milión, žena v letu míří k poloviční metě

Ženy v běhu mají milión, žena v letu míří k poloviční metě

 18. 3. 2019

Uplynulý víkend nepřinesl vyjímečně nějaký rekord, ale stalo se několik podstatných věcí. Vítěz minulého víkendu, komiksovka Captain Marvel, pokračuje úspěšně v tažení českými kiny. Mezivíkendový pokles činí sympatických 47% a 79 tisíc za druhý víkend je skoro stejně dobrý výsledek, jako měli před rokem a něco třetí Avengers. V součtu už tu máme 282 tisíc, stále platí, že půl miliónů je tedy nejmenší možná hranice.

Ženy v běhu přidaly dalších 52 tisíc, oficiálně tak překročily metu, kterou jsme tipovali už minulý víkend. Pouhých 6 kompletních týdnů stačilo na to, aby film zdolal milión nejrychleji v historii. Předchozí rekord Avataru, Anděla Páně 2 a Bohemian Rhapsody padl o více než 2 týdny. V novodobém žebříčku pokořilo hranici 1 miliónů zatím 15 filmů, z toho 10 českých. V přímem souboji s novým českým velkofilmem zvítězily Ženy v běhu na plné čáře, hvězdně obsazené a dlouho očekávané drama Skleněný pokoj startuje “jen” s 40 tisíci. Což je zhruba polovina toho, co utržil Masaryk, tedy film od stejné autorské dvojice Ševčík - Biermann. To vzhledem k rozpočtu 80 miliónů korun znamená, že film se bude muset zaplatit jinde, v Česku z toho megahit nebude.

V souboji animáků se nenechal třetí díl Jak vycvičit draka vykolejit novinkou Kouzelný park. Skóre je 43 tisíc vs 25 tisíc, ale pro oba je to vlastně vítězství. Třetí drak už vyhlíží půl miliónů diváků a oslavuje čerstvý vstup do desítky nejúspěšnějších animáků v českých kinech. Pro Kouzelný park je 25 tisíc také úspěch, bez velkých jmen v pozadí je cokoliv nad 20 tisíc a navíc v takové konkurenci slušný výsledek. Na příchod Kouzelného parku nejvíc doplaila novinka minulého týdne, Psí veličenstvo propadlo skoro o 50% a bude zřejmě v následujících týdnech chytat za nejkratší provaz. Tuplem, když se do kin brzy chystá nový Dumbo či český Čtyřlístek.

Na dalších příčkách žádné další překvapení nečeká. Oscarový vítěz, Zelená kniha, přidal k pěknému premiérovému víkendu dalších 13 tisíc a vzhledem ke stabilnímu počtu diváků na představení zřejmě nebude mít problém sáhnout si na 100 tisíc. Bohemian Rhapsody na 8. příčce stále sází hlavně na fanoušky Queenů než na oscarové pozlátko, oficiálně už je jen 3 tisíce od mety 1,6 miliónů diváků. Mimochodem, kdybychom započítali výsledky tohoto filmu během roku 2019, bude v ročním žebříčku na 2. příčce se skórem necelých 600 tisíc.

Silné výsledky filmů z první desítky se promítly negativně do výsledků filmů z druhé poloviny tabulky. Od 14. místo už filmy nepřekročily metu 1.000 diváků za víkend, což není jen konkurencí, ale postupným oteplováním, které si už zřejmě vybere daň na návštěvnosti diváků. Ti budou odteď směrovat do kina jen na největší hity.
Captain Marvel drtivě startuje, Ženy v běhu sahají po miliónu

Captain Marvel drtivě startuje, Ženy v běhu sahají po miliónu

 11. 3. 2019

Dle očekávání si nová marvelovská komiksovka jednoduše poradila s konkurencí. 153 tisíc je 3. nejlepší start filmu z Marvel Cinematic Universe, lepší je jen Thor 3 a samozřejmě Avengers: Infinity War. V tomto srovnání tedy čeká na Captain Marvel meta nejméně 400 tisíc, dobrou zprávou pro Marvel je, že o velkou konkurenci bude v nejbližších týdnech nouze, teprve až na začátku dubna nás čeká další komiksovka (ale od DC). Marvelu vyšel další komerční hit, což potvrzuje 455 milionů za premiérový víkend, jeden z největších globálních startů všech dob. Captain Marvel převálcoval u nás přímou konkurenci jako sci-fi Alita či akčňák Mrazivá pomsta (pokles 70 % a více) či horory jako Úniková hra a Všechno nejhorší 2 (propad v průměru 60 %).

Na druhé místo spadl fenomén posledních týdnů, komedie Ženy v běhu, ale 67 tisíc diváků za 6. víkend ukazuje, že diváci se ještě nenabažili. Ba co víc, potvrzuje se rekordní tempo české novinky, do milionu diváků chybí už jen něco přes 50 tisíc, což film překoná zřejmě ještě před víkendem. Svůj 7. týden tak už odstartuje s trofejí pro nejrychlejší milión diváků české historie a své dosavadní konkurenty (Anděl Páně 2, Avatar a a Bohemian Rhapsody) tak předežene o plné 2 týdny. A zdaleka ještě nekončí, takže můžeme čekat ještě dalších 300-400 tisíc diváků určitě. Už teď ale můžeme vyhlásit, že Ženy v běhu se stávají nejúspěšnějším českým filmem historie (měřeno počtem tržeb), už mají víc než Anděl Páně 2! To mohou ostatní české novinky sledovat jen se závistí, Léto s Gentlemanem propadlo o 60 % a ještě nemá ani 60 tisíc, ještě hůř jsou na tom Úhoři maji nabito (propad skoro o 80 %) a naprosto tragické celkové výsledky- zatím jen necelých 17 tisíc. O moc lépe na tom není ani drama Na střeše - celkově jen něco přes 24 tisíc.

Zdánlivě tuhý boj se rozpoutal poslední víkend o dětského diváka. Jak vycvičit draka 3 se ale nenechalo rozhodit a po 3 týdnech přidává dalších 59 tisíc. Celkově jsme už na 362 tisících a půjde se rozhodně po půl milionu, a bude to zatím jasné číslo 2 letošního roku. Urvat si trochu z animované slávy se pokoušela novinka Psí veličenstvo, sympatických 23 tisíc ukazuje, že je tu místo i pro méně propagované béčkové pohádky. I Lego příběh 2 nebo Raubíř Ralf 2 stále vábí lidí, sychravé počasí vyhání rodiny do kina a děti mají pré. V dalších týdnech čekají tuto skupinu další bitvy, prakticky každý týden teď bude mít premiéru nový film pro děti či mírně odrostlé.

Třetí novinkou týdne je drama Zelená kniha, ale je to novinka jen zdánlivá, protože po oscarové noci už se objevila v několika předpremiérách a ukázala, že se bude chtít porvat o nejvyšší příčky. I když téma není takové, které Češi v kinech obvykle vyhledávají, je 19 tisíc hodně pěkné číslo, které naznačuje, že bychom tu mohli mít podobně spící hit jako byli původní Nedotknutelní. Další týdny ukážou, zda tempo vydrží. Zelená kniha měla dokonce tu čest pokořit minulý víkend už přecpanou Bohemian Rhapsody, která se líně valí k metě 1,6 milionů diváků. Ale zase pořád generuje lepší čísla než mnohem novější filmy, taková Collette vyhlašuje po dvou týdnech už prakticky konec (pokles o 66 %), o něco lépe je na tom Favoritka, která si nasbírala diváky už v únoru a její blízký odchod z TOP 20 bude nakonec docela důstojný.
Jak vycvičit draka 3 pokračuje v krasojízdě, novinky neměly šanci

Jak vycvičit draka 3 pokračuje v krasojízdě, novinky neměly šanci

 4. 3. 2019

Další výborný víkend českých kin, do sálů si našlo cestu na filmy z TOP 20 téměř 300 tisíc diváků. I když se o titul vítěze ucházely tři premiéry a jedna předpremiéra, proti starším megahitům neměly šanci. Animák Jak vycvičit draka 3 potvrdil svojí formu z minulého víkendu, poklesl jen o 31 % a přinesl dalších 100 tisíc. Celkově už má 286 tisíc, trhnul bez problémů jedničku a nyní má zálusk na dvojku. Mělo by to být snadné, tipujeme, že tady se půjde hodně přes půl miliónů diváků.

Ve formě jsou stále i Ženy v běhu, za 5. víkend přidaly stále skvělých 86 tisíc, celkově už mají 846 tisíc. Na překonání nejrychlejšího miliónu v české historii jim chybí tedy nějakých 150 tisíc, na který mají luxusní 3 víkendy (plus týdny mezi nimi), dosud nejrychleji se k miliónu propracovala trojka Avatar, Anděl páně 2 a Bohemian Rhapsody, všichni shodně potřebovali 9 víkendů. Nadvláda českého snímku je tak mimořádná, že všechny ostatní domácí tituly odpadávají jako hrušky, novější Úhoři mají nabito a Léto s gentlemanem už jsou mimo TOP 10, Na střeše už je dokonce napůl z TOP 20 venku. Uvidíme, jak s čísly zahýbá očekávaná česká novinka Skleněný pokoj, která má premiéru příští týden, ale vzhledem k mezinárodnímu stylu a obsazení by z toho nakonec takový hit být nemusel.

Ze starších hitů ještě odbydeme Bohemian Rhapsody, která už je sice oficiálně online, ale stále na ní chodí lidé více než na leckteré novinky, podstatný je hlavně celkový součet, který má zatím hodnotu 1,568 miliónů diváků. Černí baroni tedy zřejmě opravdu už nepadnou. Bohemian Rhapsody už je jediným snímkem z minulého roku, který se aktuálně v TOP 20 drží, z prvních filmů roku 2019 si zatím stále slušně vede druhý Lego příběh (145 tisíc celkem) nebo Psí domov (115 tisíc). Magických 100 tisíc diváků aktuálně překonala také Alita, sci-fi velkofilm je ale nejohroženějším filmem pro blížící se vydatné týdny, už ve čtvrtek si na něm zřejmě s velkou chutí pochutná očekávaná komiksovka Captain Marvel.

A teď novinky. Francouzská komedie Co jsme komu zase udělali startuje o něco lépe než jednička (16 tisíc vs 12), teď si musí fandit, aby měla podobnou výdrž, celkové výsledky jedničky byly překvapivě hned šestkrát vyšší než z prvního víkendu. Další dvojka, pro změnu americký horor Všechno nejhorší, naopak na slušné skóre svého předchůdce nedosáhla (13 tisíc vs 18). Jednička navíc vyhořela nezvykle rychle - jen cca 51 tisíc celkem. Snad může dvojku Všechno nejhorší těšit, že si poradila solidně s konkurencí (Potomek a Úniková hra) a minimálně po zbytek března by se měla vyhřívat na poli zájmu hororových fanoušků bez nových konkurentů.

Další dvojice novinek už cílí na náročnější diváky. Drama Colette se sice natáčelo v českých podmínkách, ale na víc než na 5 tisíc to nestačilo. Podobné výsledky má i čerstvě oscarová Zelená kniha, která ale půjde do plného nasazení až tento čtvrtek, čekejme tedy ještě postupně stoupající výsledky. Druhá polovina žebříčku je aktuálně složená především z vážných filmů, což není dlouhodobě udržitelné, největšími kandidáty na ukončení své pouti v TOP 20 jsou krimi Složka 64 a drama Favoritka, kterému sice také pomohla oscarová injekce pro představitelku hlavní role, ale nebude zřejmě fungovat déle než jeden týden.
Zlaté časy kinařů pokračují, Jak vycvičit draka 3 mohutně startuje

Zlaté časy kinařů pokračují, Jak vycvičit draka 3 mohutně startuje

 25. 2. 2019

Žijeme ve zlaté době pro česká kina. Každá novinka se snaží zlomit nějaký ten rekord nebo alespoň překvapit mimořádnými výsledky. Po Bohemian Rhapsody a Ženách v běhu se do výsledků opřel i animák Jak vycvičt draka 3. Slibné výsledky z předpremiér naznačily, že tu máme hit, ale 149 tisíc diváků za 1. víkend znamená, že tu máme megahit. Není to sice nejlepší start roku (tím jsou nedávné Ženy v běhu) ani nejlepší start animáku (vedou Mimoni), ale pořád je to mimořádný start, podle diváků 23. nejlepší v historii. Ve srovnání s předchozími díly je to skoro čtyřnásobek jedničky a necelý dvojnásobek dvojky. Celkově by tak mohl závěrečný díl trilogie dosáhnout na 600 tisíc a více, což z něj dělá automaticky jednoho z TOP filmů roku. Dvojka Tajného života mazlíčků nebo čtyřka Toy Story bude mít co dělat.

Na druhém místě víkendového žebříčku skončily Ženy v běhu, po čtyřech týdnech přidali tentokrát “jen” necelých 100 tisíc. Nicméně celkově jsme už na 723 tisících a jak jsme psali minule, milión diváků už je prakticky jistý. Říkat něco takového v únoru je možná předčasné, ale zřejmě tu máme vítěze letošního roku. Obzvláště při stále výborném tempu a počtu diváků na představení.

Abychom ty megahity měly hezky popořádku, tak dodáme, že čerstvě čtyřmi Oscary pozlacené hudební drama Bohemian Rhapsody úspěšně dál sbírá slušné počty, návštěvnost zatím na 1,54 miliónů a tržby už skoro 240 miliónů. Na tento film se zřejmě bude chodit ještě v létě, i když se už tento týden chystá film do domácích kin postřednictvím distribuce na iTunes.
Do boje se kromě Draka zapojilo ještě dalších 5 novinek. Nejlépe dopadla česká komedie Úhoři mají nabito, ale start necelých 10 tisíc diváků je v rámci českých standardů spíše zklamání. Herci a tvůrci filmu jsou zvyklí na úplně jiná čísla a vzhledem k nadvládě Žen v běhu se nedá očekávat, že by se jich podařilo dosáhnout v dalších týdnech. Na Úhoře s velmi malým odskokem kouká akční krimi Mrazivá pomsta, 7,5 tisíce diváků je takový klasický průměr Liama Neesona v jeho neutuchajícím boji za svoji rodinu. Do boje se tento týden pustily ještě další 3 náročnější filmy, z nichž nejvíce bodovalo španělské drama Všichni to vědí, naopak předpremiéra Zelené knihy, čerstvého oscarového víteže, probíhá ve skromnějším stylu. Možná to aktuální oscarové výsledky napraví. Libanonské drama Kafarnaum je v TOP 20 jen na návštěvě.
Novinky minulých týdnů se musely kvůli nové konkurenci smířit s výrazným poklesem. Animák Lego příběh 2 popadal o 57 %, Raubíř Ralf o 70%, stejně jako česká dvojka Léto s gentlemanem (-68%) a Na střeše (-71%). Pro české filmy je to známka, že se mohou s nějakými lepšími výsledky rozloučit - Léto zřejmě 100 tisíc nepokoří a Na střeše nedá rozhodně ani 50 tisíc diváků. U animáků je na tom lépe Ralf, svého předchůdce překonal už čtyřikrát, naopak Lego příběh bude muset ještě zamakat, aby dosáhl na čísla jedničky.Filmy online

Které filmy a seriály si můžeš pustit hned online na Netflixu, HBO, Amazonu či iTunes?
Akční filmy - Horory - Komedie - Sci-fi - Nejlepší filmy - Nejlepší seriály