Nabarvené ptáče
Premiéra
12. 9.
Tržby
4 M Kč
Dnes představení
127
Recenze kritiků
79 %
Panství Downton
Premiéra
12. 9.
Tržby
1,2 M Kč
Dnes představení
95
Recenze kritiků
62 %
Playmobil ve filmu
Premiéra
12. 9.
Tržby
0,5 M Kč
Dnes představení
81
Recenze kritiků
40 %
Zlatokopky
Premiéra
12. 9.
Tržby
1,6 M Kč
Dnes představení
2
Recenze kritiků
0 %

Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Jak vycvičit draka 3 pokračuje v krasojízdě, novinky neměly šanci

Jak vycvičit draka 3 pokračuje v krasojízdě, novinky neměly šanci

 4. 3. 2019

Další výborný víkend českých kin, do sálů si našlo cestu na filmy z TOP 20 téměř 300 tisíc diváků. I když se o titul vítěze ucházely tři premiéry a jedna předpremiéra, proti starším megahitům neměly šanci. Animák Jak vycvičit draka 3 potvrdil svojí formu z minulého víkendu, poklesl jen o 31 % a přinesl dalších 100 tisíc. Celkově už má 286 tisíc, trhnul bez problémů jedničku a nyní má zálusk na dvojku. Mělo by to být snadné, tipujeme, že tady se půjde hodně přes půl miliónů diváků.

Ve formě jsou stále i Ženy v běhu, za 5. víkend přidaly stále skvělých 86 tisíc, celkově už mají 846 tisíc. Na překonání nejrychlejšího miliónu v české historii jim chybí tedy nějakých 150 tisíc, na který mají luxusní 3 víkendy (plus týdny mezi nimi), dosud nejrychleji se k miliónu propracovala trojka Avatar, Anděl páně 2 a Bohemian Rhapsody, všichni shodně potřebovali 9 víkendů. Nadvláda českého snímku je tak mimořádná, že všechny ostatní domácí tituly odpadávají jako hrušky, novější Úhoři mají nabito a Léto s gentlemanem už jsou mimo TOP 10, Na střeše už je dokonce napůl z TOP 20 venku. Uvidíme, jak s čísly zahýbá očekávaná česká novinka Skleněný pokoj, která má premiéru příští týden, ale vzhledem k mezinárodnímu stylu a obsazení by z toho nakonec takový hit být nemusel.

Ze starších hitů ještě odbydeme Bohemian Rhapsody, která už je sice oficiálně online, ale stále na ní chodí lidé více než na leckteré novinky, podstatný je hlavně celkový součet, který má zatím hodnotu 1,568 miliónů diváků. Černí baroni tedy zřejmě opravdu už nepadnou. Bohemian Rhapsody už je jediným snímkem z minulého roku, který se aktuálně v TOP 20 drží, z prvních filmů roku 2019 si zatím stále slušně vede druhý Lego příběh (145 tisíc celkem) nebo Psí domov (115 tisíc). Magických 100 tisíc diváků aktuálně překonala také Alita, sci-fi velkofilm je ale nejohroženějším filmem pro blížící se vydatné týdny, už ve čtvrtek si na něm zřejmě s velkou chutí pochutná očekávaná komiksovka Captain Marvel.

A teď novinky. Francouzská komedie Co jsme komu zase udělali startuje o něco lépe než jednička (16 tisíc vs 12), teď si musí fandit, aby měla podobnou výdrž, celkové výsledky jedničky byly překvapivě hned šestkrát vyšší než z prvního víkendu. Další dvojka, pro změnu americký horor Všechno nejhorší, naopak na slušné skóre svého předchůdce nedosáhla (13 tisíc vs 18). Jednička navíc vyhořela nezvykle rychle - jen cca 51 tisíc celkem. Snad může dvojku Všechno nejhorší těšit, že si poradila solidně s konkurencí (Potomek a Úniková hra) a minimálně po zbytek března by se měla vyhřívat na poli zájmu hororových fanoušků bez nových konkurentů.

Další dvojice novinek už cílí na náročnější diváky. Drama Colette se sice natáčelo v českých podmínkách, ale na víc než na 5 tisíc to nestačilo. Podobné výsledky má i čerstvě oscarová Zelená kniha, která ale půjde do plného nasazení až tento čtvrtek, čekejme tedy ještě postupně stoupající výsledky. Druhá polovina žebříčku je aktuálně složená především z vážných filmů, což není dlouhodobě udržitelné, největšími kandidáty na ukončení své pouti v TOP 20 jsou krimi Složka 64 a drama Favoritka, kterému sice také pomohla oscarová injekce pro představitelku hlavní role, ale nebude zřejmě fungovat déle než jeden týden.
Zlaté časy kinařů pokračují, Jak vycvičit draka 3 mohutně startuje

Zlaté časy kinařů pokračují, Jak vycvičit draka 3 mohutně startuje

 25. 2. 2019

Žijeme ve zlaté době pro česká kina. Každá novinka se snaží zlomit nějaký ten rekord nebo alespoň překvapit mimořádnými výsledky. Po Bohemian Rhapsody a Ženách v běhu se do výsledků opřel i animák Jak vycvičt draka 3. Slibné výsledky z předpremiér naznačily, že tu máme hit, ale 149 tisíc diváků za 1. víkend znamená, že tu máme megahit. Není to sice nejlepší start roku (tím jsou nedávné Ženy v běhu) ani nejlepší start animáku (vedou Mimoni), ale pořád je to mimořádný start, podle diváků 23. nejlepší v historii. Ve srovnání s předchozími díly je to skoro čtyřnásobek jedničky a necelý dvojnásobek dvojky. Celkově by tak mohl závěrečný díl trilogie dosáhnout na 600 tisíc a více, což z něj dělá automaticky jednoho z TOP filmů roku. Dvojka Tajného života mazlíčků nebo čtyřka Toy Story bude mít co dělat.

Na druhém místě víkendového žebříčku skončily Ženy v běhu, po čtyřech týdnech přidali tentokrát “jen” necelých 100 tisíc. Nicméně celkově jsme už na 723 tisících a jak jsme psali minule, milión diváků už je prakticky jistý. Říkat něco takového v únoru je možná předčasné, ale zřejmě tu máme vítěze letošního roku. Obzvláště při stále výborném tempu a počtu diváků na představení.

Abychom ty megahity měly hezky popořádku, tak dodáme, že čerstvě čtyřmi Oscary pozlacené hudební drama Bohemian Rhapsody úspěšně dál sbírá slušné počty, návštěvnost zatím na 1,54 miliónů a tržby už skoro 240 miliónů. Na tento film se zřejmě bude chodit ještě v létě, i když se už tento týden chystá film do domácích kin postřednictvím distribuce na iTunes.
Do boje se kromě Draka zapojilo ještě dalších 5 novinek. Nejlépe dopadla česká komedie Úhoři mají nabito, ale start necelých 10 tisíc diváků je v rámci českých standardů spíše zklamání. Herci a tvůrci filmu jsou zvyklí na úplně jiná čísla a vzhledem k nadvládě Žen v běhu se nedá očekávat, že by se jich podařilo dosáhnout v dalších týdnech. Na Úhoře s velmi malým odskokem kouká akční krimi Mrazivá pomsta, 7,5 tisíce diváků je takový klasický průměr Liama Neesona v jeho neutuchajícím boji za svoji rodinu. Do boje se tento týden pustily ještě další 3 náročnější filmy, z nichž nejvíce bodovalo španělské drama Všichni to vědí, naopak předpremiéra Zelené knihy, čerstvého oscarového víteže, probíhá ve skromnějším stylu. Možná to aktuální oscarové výsledky napraví. Libanonské drama Kafarnaum je v TOP 20 jen na návštěvě.
Novinky minulých týdnů se musely kvůli nové konkurenci smířit s výrazným poklesem. Animák Lego příběh 2 popadal o 57 %, Raubíř Ralf o 70%, stejně jako česká dvojka Léto s gentlemanem (-68%) a Na střeše (-71%). Pro české filmy je to známka, že se mohou s nějakými lepšími výsledky rozloučit - Léto zřejmě 100 tisíc nepokoří a Na střeše nedá rozhodně ani 50 tisíc diváků. U animáků je na tom lépe Ralf, svého předchůdce překonal už čtyřikrát, naopak Lego příběh bude muset ještě zamakat, aby dosáhl na čísla jedničky.
Na Ženy v běhu nestačila Alita nebo Léto s gentlemanem

Na Ženy v běhu nestačila Alita nebo Léto s gentlemanem

 18. 2. 2019

Nadvláda českého filmu Ženy v běhu dále pokračuje. Za 3. víkend ho vidělo více než 118 tisíc diváků, což je nejlepší výsledek historie. Minimální poklesy ukazují, že film hodlá ovládnout letošní žebříček, už teď má na kontě skoro 600 tisíc diváků a téměř 90 miliónů na tržbách. To jsou parametry, na které mohou dosáhnout letos jen největší pecky typu Avengers. Podle tržeb je to navíc už 5. nejúspěšnější film historie, a to za pouhé TŘI týdny. Podle diváků je to zatím aktuálně 30. pozice, ale to se velmi rychle změní a jak jsme psali minulý týden, otázka s miiónem diváků není “jestli”, ale “kdy”.

Ještě než se vrhneme na novinky, tak si “odbydeme” dalšího rekordmana žebříčku. Bohemian Rhapsody po tomto víkendu žádný viditelný rekord nepřekonalo, více než 1,5 miliónů diváků ho zatím stále drží na pozici 2. nej filmu podle diváků a samozřejmě si stále upevňuje pozici jedničky dle tržeb. Film poprvé v žebříčku padl “až” na 5. místo, přidal už “jen” 19 tisíc diváků a zdá se, že tentokrát už opravdu zpomaluje.

Mezi novinkami se velmi pěkně rozjela Alita. 50 tisíc za první víkend je v žánru sci-fi solidní otevírák, když bychom pominuli zavedené značky jako Star Wars, Jurský park či Transformers, byl by to dokonce hodně nadprůměrný výsledek. Nedostatek podobných filmů ukazuje, že fanoušci rádi vezmou kina útokem a než dorazí na začátku března Captain Marvel, mohla by Alita slušně bodovat.

Druhou novinkou je český film Léto s gentlemanem, 27 tisíc je na český film slušný start. Samozřejmě Ženy v běhu to nejsou, nicméně na rozdíl od dalších českých premiér tohoto roku bude mít zřejmě šanci v žebříčku vydržet. V Top 20 už skončily letošní české novinky jako Cena za štěstí a Narušitel, týden stará novinka Na střeše popadala skoro o 60 % a čeká ji zřejmě podobný osud. Léto s gentlemanem bude mít ale ten problém, že tématicky je to hodně podobné jako Ženy v běhu, které zatím drtí všechno, co jim stojí v cestě.

Třetí novinkou je drama Nedotknutelní. Remake stejnojmenného francouzského dramatu startuje s pouhými 2 tisícovkami diváků, což je vyloženě propadák. Původní francouzský film byl na tom 3x lépe, navíc jeho pověst se dobře a dlouho šířila a nakonec dokázal svůj 1. víkend skoro zdvanáctinásobit! Tohle americké verzi nehrozí.

Rázně se hlásí v žebříčku předpremiéra animáku Jak vycvičit draka 3, 8 tisíc diváků z dětské neděle je podobný start jako měla dvojka. Ta to nakonec dotáhla na více než 423 tisíc diváků a závěrečný díl trilogie bude mít podobné ambice. V zásadě by to pro konkurenci znamenalo, že Škyťák a Bezzubka se tento víkend s oficiálním startem ujmou vlády. Sílu mu vzdorovat nebude mít ani Raubíř Ralf (celkem 154 tisíc a začíná výrazně zpomalovat) a zřejmě ani Lego příběh. Ten sice drží medailové pozice a vmáčkl se mezi dvojici novinek, ovšem popadal o 45 % což není na animák málo. Bude to hodně zajímavý souboj od tohoto čtvrtka.

Zbytek žebříčku už je většinou poskládán z dospěláckých a náročnějších filmů. Skleněný má slušném nástupu už přidává jen drobné a na překonání Vyvoleného už může zapomenout. Naopak ho může dohodnit brzy nenápadný horor Úniková hra, který zvládl odrazit útok novějšího Potomka a už má solidních 50 tisíc.
Ženy v běhu drží tempo, po týdnu a půl už mají 400 tisíc diváků!

Ženy v běhu drží tempo, po týdnu a půl už mají 400 tisíc diváků!

 12. 2. 2019

Hned pět novinek útočilo na trůn okupovaný poslední týdny Bohemian Rhapsody a od minula také Ženami v běhu, ale všechno marné. Česká komedie, která minulý víkend předvedla 14. nejlepší start historie (a nejúspěšnější český), polevila jen o 12 % a může se nově vyhřívat na piedestalu nejúspěšnějšího filmu novodobého historie za 2. víkend. 147 tisíc diváků a 24 miliónů tržeb by se v pohodě vešlo do nejlepších startů do první dvacítky. S tímhle tempem čeká českou komedii ještě pěkná řádka rekordů a milión diváků by v tomhle tempu měl být zřejmě už jen formalitou. Po deseti dnech jsme na 400 tisících.

Queeni a jejich Bohemian Rhapsody poprvé po 15 týdnech klesli v TOP 20 “až” na třetí příčku, ale mrzet je to nemusí. 31 tisíc diváků je výsledek, který ji většina novinek může jen závidět. Mnohem důležitější je ale fakt, že v součtu diváků se blíží už neskutečným 1,5 miliónů a v historických tabulkách film právě vymazal Černé barony. Ještě dalších půl miliónů a padne i Tankový prapor.

Mezi dva hegemony minulých i budoucích týdnů se vklínila animovaná novinka Lego příběh 2. 63 tisíc diváků je přesný opak zklamání z USA, naopak se potvrzuje, že značce Lego se u nás pořád daří. Je to o polovinu lepší start než měla jednička a samozřejmě i lepší start než vedlejší dvě Lego linie - Batman a Ninjago. Na útok Lega nejvíc doplatil druhý Ralf, který popadal o 62% a jeho letošní dětská nadvláda se pomalu chýli ke konci. V záloze už je navíc připraven třetí díl Jak vycvičit draka, který startuje už příští týden. Na šestou pozici v TOP 20 se probojovala hororová novinka Potomek. 10 tisíc by byl v rámci žanru průměrný start, ale Potomek neporazil ani o týden staršího konkurenta jménem Úniková hra a bude tak v následujícím souboji o vystrašené diváky tahat za kratší konec.

Největším zklamáním je start nového českého filmu Na střeše. Propagovaný film má velmi podobný start jako Pojedeme k moři, první film Jiřího Mádla, tedy zhruba 9 tisíc diváků. Může tedy jen doufat, že se rozkřikne, jak je dobrý, aby mohl dosáhout podobných solidních čísel (93 tisíc), ale jestli ne, bude to vzhledem k pověsti a propagaci patřit k letošním poraženým. Na jeho záda se navíc podíval záznam koncertu Metallicy, který vidělo jen o 3 tisíce lidi méně, ačkoliv už je delší dobu dostupný na iTunes. Poslední novinkou týdne je drama Favoritka. Jeden z oscarových kandidátů startoval bez větších ambicí a 4 tisícovky je zhruba to, na co jeho škatulka stačí. Může ho těšit, že je nejlepší z filmů pro náročnější diváky, drsná kriminálka Složka 64 klesá, okoukal se také napůl vážný Skleněný.
To je rozběh! Ženy v běhu se stávají nejúspěšnější českou premiérou historie!

To je rozběh! Ženy v běhu se stávají nejúspěšnější českou premiérou historie!

 4. 2. 2019

Poslední týdny jsme psali jen o rekordních číslech Bohemian Rhapsody, ale tento týden začneme jinak. Do kin totiž vtrhla nová česká romantika Ženy v běhu a jiné sloveslo, než “vtrhla” to nevystihuje. Za první čtyři dny na ní přišlo více než 177 tisíc diváků, což je DRUHÝ nejlepší český start historie podle diváků a PRVNÍ podle tržeb. Víc měl na diváky jen nedostižný Anděl Páně 2, na ten přišlo před dvěma lety jen o 11 tisíc lidí více, ale dětší diváci nechali v pokladnách o necelé 2 miliónů méně.

A navíc - 177 tisíc je číslo, které v tabulce nej startů historie aktuálně drží 14. příčku podle diváků a může se tak srovnat s těmi největšími sériemi jako Harry Potter, Hobit, Star Wars nebo Twilight. To je pro tvůrce filmu Bezva ženské na krku důkaz, že se dobře trefily do škatulky oddechových filmů, kterých bylo v posledních týdnech v kinech pomálu. Navíc únor svědčí romantice, a protože nás letos nečeká další díl Padesáti odstínů, mohou si Ženy v běhu dovolit úřadovat ve velkém ještě pěkných pár týdnů.

Vedle drtivého nástupu Žen v běhu vypadá druhé místo Bohemian Rhapsody a 39 tisíc diváků jako drobné, ale asi nemá cenu připomínat, že Freddie Mercury už má vyděláno a teď už jen potvrzuje status nejúspěšnějšího filmu české historie. Jeho 1,43 miliónů diváků je navíc už jen jeden víkend od Černých baronů, dlouhou dobu jasné dvojky uvedené ještě v divokých československých letech 1990-1992. Na toto potvrzení si budeme muset počkat zhruba ještě týden, teď tu máme jen oficiální razítko dle přepočtu tržeb. 222 miliónů už je podle všech pohledů víc než Avatar a náš článek o “předčasné” radosti distributora starý jeden týden tak můžeme zamést do historie.

Z dalších novinek ještě velmi solidně zabodoval horor Úniková hra, který se kvůli tragédii nehraje v sousedním Polsku, ale Češi si zřejmě únikovky zamilovali a tenhle start sahá na úroveň těch úspěšnějších dílů Saw. Za dva týdny si to namašíruje do kin další hororová novinka, Všechno nejhorší 2, ale do té doby bude zřejmě Úniková hra nenápadným hitem nejbližší doby. Druhou novinkou je drama Ticho před bouří, 5 tisíc diváků je ale pro megahvězdy Anne Hathaway a Matthew McConaughey hodně pod jejich stabilní úrovní. V TOP 20 zřejmě film dlouho nevydrží.

Ze starších filmů bodovaly dětské a rodinné filmy, když pololetní prázdniny, nastupující jarní prázdiny a zimní počasí vyhnalo děti do kina. Raubíř Ralf 2 rostl mezivíkendově o 44 %, Asterix o 103 %, Grinch dokonce o 214 % a Čertí brko skoro o 300 %. Raubíř Ralf 2 by jinak mohl být letošním esem, ale to by nesměly přijít Ženy v běhu, které zlikvidovaly jeho čtyřtýdenní práci jedním úžasným víkendem.
Avatar padl, Bohemian Rhapsody je nej filmem české historie!

Avatar padl, Bohemian Rhapsody je nej filmem české historie!

 28. 1. 2019 20:00:00

Jestli jste mrkli na náš web už před pár hodinkami, tak jste zprávu o překonání rekordu Bohemian Rhapsody už četli, a to včetně dodatku, který k tomu dodává jedno velké ALE. Když ovšem ponecháme stranou tržby a zůstane pouze u diváků, můžeme potvrdit, že Bohemian Rhapsody se stává nejnavštěvovanějším filmem v historii České republiky, když právě porazilo Avatara. Před ním jsou pouze dva novodobé filmy, uvedené v mezidobí 1990-1992 (ale počítané pouze pro česká kina). 1,369 miliónů diváků je ovšem opravdu mimořádný výsledek, když vezmeme v potaz, že film je v kinech “jen” třináct týdnů. A i tento třináctý víkend opět zvítězil a veškerou konkurenci nechal za sebou. Jeho tempo ukazuje, že zdaleka ještě nekončí a může klidně pomýšlel i na metu 1,5 miliónů diváků. Neskutečné.

Do TOP 20 se dostalo hned 5 novinek a jedna předpremiéra. Nejlépe dopadlo dle očekávaní drama Psí domov, které nabralo velmi pěkných 28 tisíc diváků, což je o polovinu lepší výsledek než tři roky staré a tématické velmi podobné drama Psí poslání. Jestli se tohle psí drama osvědčí u Čechů stejně dobře, může tento film klidně myslet i na hranici 200 tisíc.

Zbylá čtveřice novinek si na podobné choutky bude muset zajít chuť, i když jejich startovní výsledky nejsou špatné. Historické drama Favoritka překvapilo slušným nástupem, 8 tisíc diváků je na podobné vážné “oscarovky” kvalitní výsledek. Český film Narušitel otevírá za 5 tisíc, tady se ale bude bojovat s negativními recenzemi a faktem, že se jedná o poloamatérský pokus mladého studenta a nikoliv o hvězdami nabitý biják. Složka 64 začíná s 5 tisíci diváky, to je nejlepší start z dánské krimi série Oddělení Q, která nás zásobuje nenápadnými kriminálkami posledních 6 let. I nejslabší novinka týdne, ruský animák Ovečci a vlci, si může gratulovat, na podobné béčkové dětské filmy je skoro 4 tisíce celkem fajn výsledek. A do kin se také předčasně podívala nová česká komedie Ženy v běhu, ta ale startuje oficiálně až tento čtvrtek. Vzhledem k ambicím (styl Bezva ženská na krku) se dá předpokládat, že vyzve na souboj Bohemian Rhapsody.

Ze starších kousků je stále ve formě druhý Raubíř Ralf (105 tisíc a jen malé mezivíkendové poklesy) či ještě loňský Aquaman (už 350 tisíc). Nejsilnější novinka minulého týdne, Skleněný, poklesla o 45 % a už pomalu kouká na zádá Rozpolcenému. Ale jak jsme naznačovali minule, na překonání Vyvoleného to zřejmě stačit nebude. Většina dalších filmů má zajímavý trend, slabší lednové novinky jako Kursk, Ledová sezóna 2, Robin Hood či Husí kůže 2 popadaly mezivíkendově o více než 50 %, naopak prosincové kvalitní filmy jako Bumblebee, Spider-Man či Znovu ve hře s nimi drží tempo i když mají v nohách několik týdnů navíc.

Na konci žebříčku najdete také jednoho veterána, u příležitosti 25. výročí od premiéry se do kin vrátil Schindlerův seznam a přilákal necelé 2 tisícovky diváků.
Bohemian Rhapsody vs Avatar aneb jak se u nás reportují rekordy

Bohemian Rhapsody vs Avatar aneb jak se u nás reportují rekordy

 27. 1. 2019

Zatímco distribuční společnost CinemArt už minulý týden slavnostně rozesílala tiskovou zprávu, jak Bohemian Rhapsody překonala v návštěvnosti i tržbách Avatara, my jsme museli počkat na potvrzení Unie filmových distributorů v průběžných žebříčcích. Hlavní problém je v rozdílném vykazování čísel, a to hned na dvou místech.

1.) Kina totiž reportují zvlášť distributorovi a zvlášť Unii. Zatímco distributorovi musí kina vykázat počty a tržby všechny, a to prakticky okamžitě (ostatně dělí se s ním o zisky), tu samou povinnost pro Unii nemá. Ne všechna kina tyto čísla do UFD posílají a nebo je posílají se zpožděním. Víkendová data jsou tedy neúplná, rozdíl se v přehledech od UFD vyrovná až na ročních žebříčcích, mezitím může být průběžný nesoulad klidně 5 až 10 %. A k tomu přesně minulé pondělí došlo - zatímco podle CinemArtu měl film už 1 376 262 diváků a tržby 212 849 291 Kč, UFD v ten samý den vydala na webu výrazně menší čísla - 1 305 456 diváků a 202 914 867 Kč. My se v rámci zachování kontinuity se všemi ostatními výkazy musíme orientovat podle UFD, a proto jsem na případné překonání rekordu museli ještě dál čekat.

2.) Navíc tu do toho vstupuje ještě jeden problematický faktor. Podle CinemArtu překonal film Bohemian Rhapsody minulý týden Avatara také v tržbách, které jsou podle něj 198 206 826 Kč. Když se podíváte do našich tabulek, uvidíte, že tam máme jiné číslo - 213 116 369 Kč. Tento rozdíl je způsoben jiným zmatkem, který se v datech od Unie filmových distributorů vyskytuje. Zatímco roční výsledky filmů se až do roku 2012 vykazovaly očištěné od DPH, poplatku OSA či odvodů do Fondu kinematografie, od roku 2013 se už počítají se všemi odvody. Nastal tak skok, který může i při teoreticky stejné návštěvnosti a stejně ceně vstupenky, být více než 15 %. Mimochodem, částka pro Avatara uváděná společnosti CinemArt (a převzatá od UFD, která vykazuje stejně), tedy 198 206 826 Kč, je takovým kočkopsem, sčítá totiž čisté (do roku 2012) a hrubé tžby (od roku 2013). My jsme ji očistili, a proto vykazujeme čisté tržby u Avatara o něco menší - 197 987 255 Kč.

Aby toho nebylo málo, historicky všechny týdenní žebříčky, které UFD vydávalo, byly vždy reportovány jako hrubé, a to i před rokem 2013. Pro naše počítání se vždy snažíme hledat nejvyšší absolutní částku či nejvyšší součet absolutních částek, kterou UFD k filmu vydává. A pro Avatara, který byl sice uveden v roce 2009, ale díky oblíbenosti a pozdější obnovené 3D premiéře se v kinech hrál ještě v roce 2015, to znamenalo následující - nejvyšší celkové tržby, které UFD u tohoto filmu uvedly, byly na začátku roku 2015 a to již zmíněných 213 116 369 Kč. Jenže jak jsme psali výše, jsou to neúplné tržby. A finální existují pouze tím, že namixujete roční čisté (do roku 2012) a roční hrubé (od roku 2013). Zmatek nad zmatek. My to můžeme maximálně napravit tím, že dopočítáme odhad hrubých tržeb, které jsou 219 774 913 Kč.

Abychom tyto nesrovnalosti mezi hrubými a čistými tržbami u filmů alespoň nějakým způsobem očistili všude, v detailech filmů najdete vždy přepočtené hrubé i čisté částky pro všechny filmy, a to podle následujícího vzorce. My tyto nesrovnalosti musíme víceméně respektovat, abychom se mohli odkázat k oficiálním číslům UFD, ale v přehledných tabulkách vždy najdete možnost si zafiltrovat na jen čisté nebo jen hrubé tržby.

Celá záležitost bude zřejmě po tomto týdnu bezpředmětná. I podle UFD nyní Bohemian Rhapsody překonala v počtech diváků Avatar, aktuálně už má 1 369 462 diváků, tedy o cca 11 tisíc více než Avatar. A co se týče tržeb, v absolutních hrubých číslech má aktuálně Bohemian Rhapsody už také více, konkrétně 213 565 349 Kč, tedy zhruba o 450 tisíc více. Tedy alespoň do té doby, než se rozhodneme Avatarovi přičíst k jeho čistým tržbám v letech 2009 až 2012 dopočty do hrubých tržeb, čímž nám jeho částka ještě o něco poskočí, na již zmíněných cca 219,7 miliónů Kč. Možná to ale je zbytečné. Dá se totiž předpokládat, že při současném tempu tento rozdíl Bohemian Rhapsody nejpozději příští týden srovná. A zůstane jen malá debata o tom, jak se u nás počítají a vykazují čísla o návštěvnosti filmů.
Je to oficiální - loňský rok byl pro kina rekordní!

Je to oficiální - loňský rok byl pro kina rekordní!

 22. 1. 2019

Finální čísla od UFD za rok 2018 jsou tu a s nimi i potvrzení našich odhadů - loňský rok byl pro kina nejúspěšnější v samostatné historii České republiky. Prodalo se celkem 16 334 483 lístků, tedy zhruba o 7 % více než v roce 2017 a o necelých 5 % více než v dosud rekordním roce 2016. Diváci nechali v pokladnách 2 268 942 623 Kč, opět rekordní částka, meziroční růst činí 13 %. Tím se také potvrzuje, že podražilo průměrné vstupné, na 139 Kč, ještě za minulý rok to bylo 132 Kč. Ještě poslední hlavní statistika - loni se uskutečnilo 544 243 představení, opět nejvíce v historii a o 10 % více než loni.

UFD také vydalo finální TOP 50 za loňský rok. V samotném žebříčku nejsou zásadní rozdíly proti našim průběžným číslům, ale přesto několik zajímavostí vypichujeme: Avengers Infinity War nakonec překonalo 100 milionů na tržbách, Tátova volha nasbírala 348 tisíc diváků a dostala se tak do TOP 10 za minulý rok podle diváků, z předloňských premiér se do padesátky dostala i Jumanji: Vítejte v džungli, Špindl či animák Ferdinand. Ve finálním žebříčku najdete hned 16 českých filmů, nejúspěšnější byla komedie Po čem muži touží. Vítězem je samozřejmě Bohemian Rhapsody, který nasbíral už do konce roku více než milión diváků, ale tyto čísla stačila už za pouhé tři týdny notně zestárnout, protože film aktuálně útočí na ty nejvyšší mety.

Díky finálním číslům jsme byli schopni také uzavřít také další přehledy. V žánrech díky Bohemian Rhapsody se chodilo nejvíce na drama (18 %) či animáky (16%), skokanem roku jsou komiksovky (skoro 15 %), naopak pokračuje ústup komedií (10 %). Žebříček zemí má stále stejného vítěze celou novodobou historii - podíl USA letos meziročně trochu klesl (66 %), naopak české filmy mírně narostly (21 %), na třetím místě jako obvykle Británie (6 %). V distributorech se po loňském stříbru vrátil na trůn CinemArt a to s rekordním podílem (45 %), loňský vítěz Falcon poklesl je mírně (27 %), třetí je pravidelně přejmenovaný distributor filmů Warner Bros, aktuálně Vertical Entertainment (15 %) pole prakticky vyklidl Bioscop (4 %).
Bohemian Rhapsody už má 200 miliónů a je lepší než Anděl Páně 2

Bohemian Rhapsody už má 200 miliónů a je lepší než Anděl Páně 2

 21. 1. 2019

Nové filmy všech žánrů se spojily proti Bohemian Rhapsody, aby ho sesadily z trůnu, ale všechno bylo marné. Dvanáctý víkend se hegemon roku 2018 drží na špičce. Sice tentokrát přinesl “jen” 50 tisíc diváků, ale to v pohodě stačilo na veškerou konkurenci. Pohodlně tak kráčí za svým cílem, což je stát se nejúspěšnějším filmem novodobé historie. Aktuálně už nastřádal 202 miliónů, od Avatara ho tak ve smíšené tabulce tržeb dělí už jen nějakých 11 miliónů. To znamená tak týden dva a pak tu máme nového krále. V nejnavštěvovanějších filmech už nasbíral 1,3 milliónů diváků, je celkovou pětkou a od jeho soupeřů ho dělí už jen 45 tisíc (Kolja na 4. místě) resp 58 tisíc (Avatar na 3. místě). Opět platí, že pokud mu vydrží tempo, měl by tuto metu zvládnout nejpozději do dvou týdnů a pak se stát nejen nejúspěšnějším, ale i nejnavštěvovanějším filmem v historii České republiky. První dvě místa v této tabulce sice budou dál zabírat jiné filmy (Tankový prapor a Černí baroni), ale ty byly uvedeny ještě před vznikem samostatného Česka (jejich návštěvnost je jen za českou část).

Útok na Bohemian Rhapsody se vedl z několika směrů. Hlavním útočníkem byl Skleněný, třetí díl speciální trilogie režiséra M. Night Shyamalana. Za první víkend nasbíral 28 tisíc, tedy více než Rozpolcený. Ale na celkové výsledky Vyvoleného (166 tisíc) to zřejmě stačit nebude, obvyklá jistota čtyřnásobku by za úspěch považovala start alespoň 40 tisíc. Takže toto je spíše mírné zklamání.

Animák Ledová sezóna byl před 3 lety spíše béčkovou jednohubkou než nějakým skrytým hitem ala Yeti: Ledové dobrodružství, jeho pokračování startuje navíc jen za 10 tisíc, tedy zhruba na půlce jedničky. Z toho hit nekouká, ostatně v cílovce byl za tento víkend úspěšnější i o dva víkendy starší Raubíř Ralf. Ten naplňuje svůj potenciál animáků, který ovládne první týdny roku, zatím vevódí i skromné tabulce za rok 2019. Nasbíral už 86 tisíc, jedničku už v celkových číslech překonal více než dvojnásobně a zdaleka ještě nekončí.

Další přímá (Asterix, Sněhová královna, Grinch) i nepřímá (Čertí brko, Mary Poppins) už vyklízí pozice a potácí se na konci TOP 20. Ani další novinka, na starší děti cílená dobrodružná fantasy Husí kůže, nemůže Ralfa ohrozit, 7 tisíc diváků je polovička návštěvnosti jedničky za 1. víkend. Není se ale čemu divit, chodit v polovině ledna na film, který má v titulku “Ukradený Halloween”, se prostě nikomu nechce.

Do boje s Bohemian Rhapsody se pustilo i další drama na motivy skutečných události. Jenže havárie ruské ponorky Kursk nemá takovou údernost jako životopis Freddie Mercuryho, 8 tisíc z ní dělá spíše okrajovou záležitost, podobně startovaly filmy jako Akta Pentagon nebo 127 hodin. V předpremiéře šlo do boje také ještě dobrodružné drama Psí domov, novodobá Lassie se vrací nalákala slušné 3 tisícovky diváků. Distributor doufá, že jsou Češi pořád stejní milovníci psů jako před dvěma lety, kdy tématicky příbuzné Psi poslání přilákalo velmi slušných 130 tisíc diváků. Rozhodne se už tento víkend.
Na jaké filmy se loni nejvíce chodilo v Británii, Francii nebo Číně?

Na jaké filmy se loni nejvíce chodilo v Británii, Francii nebo Číně?

 17. 1. 2019

Nejúspěšnější filmy loňského roku v českých kinech jsme už proprali několikrát, severoamerické a celosvětové tržby jsme rozebrali před dvěma dny. Jak to ale vypadá v dalších zemích? V přehledech najdete pořadí amerických filmů, pozici lokálních snímků bereme podle Boxofficemojo.com.

Evropa

 • Slovensko - U našich sousedů byl loni stejně jako u nás největším fenoménem Bohemian Rhapsody, ten měl ale v žebříčku trochu jiné soupeře než v Česku - hlavně třetí Hotel Transylvánie nebo Padesát odstínů svobody. Slovákům se také velmi líbila Zrodila se hvězda a Grinch. Ze slovenských filmů nejvíce bodoval Backstage, českých snímků je v prvních padesátce celkem 4.
 • Francie - Francouzi jsou známými vlastenci, takže hned 4 filmy z první desítky jsou domácí produkce včetně absolutního vítěze Les Tuche 3 nebo u nás také známého Asterixe a komedie Utop se nebo se plav. Z amerických filmů boduje Avengers: Infinity War nebo Úžasňákovi 2, z nestandardních hitů je relativně vysoko Padesát odstínů svobody nebo třetí Útěk. Moc nefrčí horory. Bohemian Rhapsody je celkově šesté.
 • Itálie - Na prvním místě podobně jako u nás Bohemian Rhapsody, které v mohutném finiši předběhlo Avengers Infinity War. O překvapení není nouze ani na dalších místech, třetí Padesát odstínů svobody, páté Jumanji, sedmá Mary Poppins. Líbí se animáky (Hotel Transylvánie 3, Úžasňákovi 2). První italský zástupce je až na 10. místě - komedie A casa tutti bene.
 • Německo - U našich sousedů zvítězili dle očekávaní Avengers: Infinity War, ale hned další místa překvapí - stříbrná jsou Fantastická zvířata, bronz má Padesát odstínů svobody. První německé filmy najdeme až v druhé desítce, jsou to i u nás známé pohádky Jim Knoflík nebo Malá čarodejnice. Němce moc nechytil Ready-Player One nebo Meg.
 • Španělsko - celosvětové vládce Avengers najdeme u Španělů až na čtvrtém místě, Thanose předběhl Jurský svět: Zánik říše, na který mohutně dotírá Bohemian Rhapsody, s malým odstupem následují druzí Úžasňákovi. Domácí tvorbu zastupuje na čtvrtém místě film Campeones. Španělé milují strašidelné filmy (Sestra a Meg jsou v první desítce) naopak moc neholdují komiksům (Black Panther, Ant-Man) či akčním filmům (Mission Impossible je až ve třetí desítce).
 • Velká Británie - absolutním vítězem je Avengers: Infinity War, překvapivou dvojkou je muzikál Mamma Mia: Here We Go Again. Národní hrdost Britů se projevila i na dalších místech, šestý je Králiček Petr, na osmém Mary Poppins, na desátém místě Fantastická zvířata, na dvanáctém místě historické drama Nejtemnější hodina. Líbí se i Bohemian Rhapsody, naopak třeba Hotel Transylvánie 3 nebo Venom moc ne.
 • Rusko - V Rusku milují akční komiksy, vedle Avengers: Infinity War mohutně bodoval Venom, Deadpool 2, Black Panther, Aquaman. Vysoko jsou i pohádky všeho druhu - Fantastická zvířata: Grindewaldovy zločiny nebo animáky jako Hotel Transylvánie 3 a Úžasňákovi 2. V první desítce jsou dva ruští zástupce, v první padesátce dalších 9. Rusové mají rádi také akční hvězdy (Meg) i odvážnou romantiku (Padesát odstinů svobody).

Asie / Austrálie

 • Čína - v první desítce je 5 domácích filmů, z nichž dva mají víc než půlmiliardu (Operation Red Sea a Detective Chinatown 2), takže jsou i globálními hity. Z amerických filmů bodovali nejvíce Avengers, pak překvapivě Aquaman, Venom, Jurský svět: Zánik říše a Ready Player One. Dařílo se i Mission Impossible naopak nedaří se animákům. Stopku mají v Číně horory či filmy jako Deadpool 2.
 • Japonsko - Domácí snímky okupují 3 pozice v první šestce, nejúspěšnějším americkým filmem je Bohemian Rhapsody. Líbí se i další hudební filmy (Největší Showman) či animáky (Coco, Úžasňákovi 2), naopak moc netáhnout komiksy - Avengers jsou až ve druhé desítce. Japonsko má velké zpoždění oproti světu, dost větších filmů bude mít premiéru až 2019.
 • Jižní Korea - u Jihokorejců také zvítězil domácí snímek, ale pak už vyhrávaly americké snímky - nejvýše jsou Avengers, následuje Bohemian Rhapsody a Mission Impossible: Fallout. Komiksy frčí ve velkém, další 4 jsou v první patnáctce včetně “domácího” Black Panthera. Podobně jako v Číně tolik netáhnou animáky (Úžasňákovi 2 jsou až ve třetí desítce) a stejně jako v celé Asii horory.
 • Austrálie - anglicky mluvícímu trhu dominují americké filmy. Vyhrál Disney - první jsou Avengers: Infinity War, třetí Úzasňákovi 2, čtvrtý Black Panther. Mezi něm se vklínil na druhou pozici Bohemian Rhapsody, velký hitem u Australanů byli také Zrodila se hvězda nebo Crazy Rich Asians. V první stovce nenajdeme ani jeden australský film, ale za to hodně malých britských dramat.

Latinská Amerika

 • Brazílie - nejsilnější latinskoamerický trh také ovládly americké filmy, v první desítce je jen jeden domácí film. Opět vyhrála Disney trojka (Avengers: Infinity War, Úžasňákovi 2 a Black Panther), zpětně ještě lákala dobrodružné Jumanji: Vítejte v džungli. V Brazílli se moc nedařilo Bohemian Rhapsody či Mission Impossible, ale slušně si vedou horory jako Sestra nebo Tiché místo.
 • Mexiko - silný mexický trh přitahuje americké snímky jako magnet. Bez překvapení vyhráli Avengers: Infinity War, daří se i dalším komiksům včetně Venoma nebo Deadpoola 2. V Mexiku se také líbí animáky jako Úžasňákovi 2 ale i Hotel Transylvánie 3 nebo Raubíř Ralf a Internet. V první desítce najdeme několik překvapení, třeba jinde zcela neúspěšnou komedii přes palubu Manžel na zkoušku (hlavní herec je Mexičan) či horor Sestra. Co tolik netáhnou jsou sci-fi či romantika a a komedie.
Přehled amerických filmů v jednotlivých zemích za rok 2018Filmy online

Které filmy a seriály si můžeš pustit hned online na Netflixu, HBO, Amazonu či iTunes?
Akční filmy - Horory - Komedie - Sci-fi - Nejlepší filmy - Nejlepší seriály