Tajný život mazlíčku 2
Premiéra
20. 6.
Tržby
9,1 M Kč
Dnes představení
283
Recenze kritiků
60 %
Podfukářky
Premiéra
20. 6.
Tržby
2,7 M Kč
Dnes představení
162
Recenze kritiků
61 %
Muži v černém: Globální hrozba
Premiéra
13. 6.
Tržby
8,5 M Kč
Dnes představení
185
Recenze kritiků
42 %
Rodiče na tahu
Premiéra
13. 6.
Tržby
0,8 M Kč
Dnes představení
26
Recenze kritiků
20 %

Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Avatar padl, Bohemian Rhapsody je nej filmem české historie!

Avatar padl, Bohemian Rhapsody je nej filmem české historie!

 28. 1. 2019 20:00:00

Jestli jste mrkli na náš web už před pár hodinkami, tak jste zprávu o překonání rekordu Bohemian Rhapsody už četli, a to včetně dodatku, který k tomu dodává jedno velké ALE. Když ovšem ponecháme stranou tržby a zůstane pouze u diváků, můžeme potvrdit, že Bohemian Rhapsody se stává nejnavštěvovanějším filmem v historii České republiky, když právě porazilo Avatara. Před ním jsou pouze dva novodobé filmy, uvedené v mezidobí 1990-1992 (ale počítané pouze pro česká kina). 1,369 miliónů diváků je ovšem opravdu mimořádný výsledek, když vezmeme v potaz, že film je v kinech “jen” třináct týdnů. A i tento třináctý víkend opět zvítězil a veškerou konkurenci nechal za sebou. Jeho tempo ukazuje, že zdaleka ještě nekončí a může klidně pomýšlel i na metu 1,5 miliónů diváků. Neskutečné.

Do TOP 20 se dostalo hned 5 novinek a jedna předpremiéra. Nejlépe dopadlo dle očekávaní drama Psí domov, které nabralo velmi pěkných 28 tisíc diváků, což je o polovinu lepší výsledek než tři roky staré a tématické velmi podobné drama Psí poslání. Jestli se tohle psí drama osvědčí u Čechů stejně dobře, může tento film klidně myslet i na hranici 200 tisíc.

Zbylá čtveřice novinek si na podobné choutky bude muset zajít chuť, i když jejich startovní výsledky nejsou špatné. Historické drama Favoritka překvapilo slušným nástupem, 8 tisíc diváků je na podobné vážné “oscarovky” kvalitní výsledek. Český film Narušitel otevírá za 5 tisíc, tady se ale bude bojovat s negativními recenzemi a faktem, že se jedná o poloamatérský pokus mladého studenta a nikoliv o hvězdami nabitý biják. Složka 64 začíná s 5 tisíci diváky, to je nejlepší start z dánské krimi série Oddělení Q, která nás zásobuje nenápadnými kriminálkami posledních 6 let. I nejslabší novinka týdne, ruský animák Ovečci a vlci, si může gratulovat, na podobné béčkové dětské filmy je skoro 4 tisíce celkem fajn výsledek. A do kin se také předčasně podívala nová česká komedie Ženy v běhu, ta ale startuje oficiálně až tento čtvrtek. Vzhledem k ambicím (styl Bezva ženská na krku) se dá předpokládat, že vyzve na souboj Bohemian Rhapsody.

Ze starších kousků je stále ve formě druhý Raubíř Ralf (105 tisíc a jen malé mezivíkendové poklesy) či ještě loňský Aquaman (už 350 tisíc). Nejsilnější novinka minulého týdne, Skleněný, poklesla o 45 % a už pomalu kouká na zádá Rozpolcenému. Ale jak jsme naznačovali minule, na překonání Vyvoleného to zřejmě stačit nebude. Většina dalších filmů má zajímavý trend, slabší lednové novinky jako Kursk, Ledová sezóna 2, Robin Hood či Husí kůže 2 popadaly mezivíkendově o více než 50 %, naopak prosincové kvalitní filmy jako Bumblebee, Spider-Man či Znovu ve hře s nimi drží tempo i když mají v nohách několik týdnů navíc.

Na konci žebříčku najdete také jednoho veterána, u příležitosti 25. výročí od premiéry se do kin vrátil Schindlerův seznam a přilákal necelé 2 tisícovky diváků.
Bohemian Rhapsody vs Avatar aneb jak se u nás reportují rekordy

Bohemian Rhapsody vs Avatar aneb jak se u nás reportují rekordy

 27. 1. 2019

Zatímco distribuční společnost CinemArt už minulý týden slavnostně rozesílala tiskovou zprávu, jak Bohemian Rhapsody překonala v návštěvnosti i tržbách Avatara, my jsme museli počkat na potvrzení Unie filmových distributorů v průběžných žebříčcích. Hlavní problém je v rozdílném vykazování čísel, a to hned na dvou místech.

1.) Kina totiž reportují zvlášť distributorovi a zvlášť Unii. Zatímco distributorovi musí kina vykázat počty a tržby všechny, a to prakticky okamžitě (ostatně dělí se s ním o zisky), tu samou povinnost pro Unii nemá. Ne všechna kina tyto čísla do UFD posílají a nebo je posílají se zpožděním. Víkendová data jsou tedy neúplná, rozdíl se v přehledech od UFD vyrovná až na ročních žebříčcích, mezitím může být průběžný nesoulad klidně 5 až 10 %. A k tomu přesně minulé pondělí došlo - zatímco podle CinemArtu měl film už 1 376 262 diváků a tržby 212 849 291 Kč, UFD v ten samý den vydala na webu výrazně menší čísla - 1 305 456 diváků a 202 914 867 Kč. My se v rámci zachování kontinuity se všemi ostatními výkazy musíme orientovat podle UFD, a proto jsem na případné překonání rekordu museli ještě dál čekat.

2.) Navíc tu do toho vstupuje ještě jeden problematický faktor. Podle CinemArtu překonal film Bohemian Rhapsody minulý týden Avatara také v tržbách, které jsou podle něj 198 206 826 Kč. Když se podíváte do našich tabulek, uvidíte, že tam máme jiné číslo - 213 116 369 Kč. Tento rozdíl je způsoben jiným zmatkem, který se v datech od Unie filmových distributorů vyskytuje. Zatímco roční výsledky filmů se až do roku 2012 vykazovaly očištěné od DPH, poplatku OSA či odvodů do Fondu kinematografie, od roku 2013 se už počítají se všemi odvody. Nastal tak skok, který může i při teoreticky stejné návštěvnosti a stejně ceně vstupenky, být více než 15 %. Mimochodem, částka pro Avatara uváděná společnosti CinemArt (a převzatá od UFD, která vykazuje stejně), tedy 198 206 826 Kč, je takovým kočkopsem, sčítá totiž čisté (do roku 2012) a hrubé tžby (od roku 2013). My jsme ji očistili, a proto vykazujeme čisté tržby u Avatara o něco menší - 197 987 255 Kč.

Aby toho nebylo málo, historicky všechny týdenní žebříčky, které UFD vydávalo, byly vždy reportovány jako hrubé, a to i před rokem 2013. Pro naše počítání se vždy snažíme hledat nejvyšší absolutní částku či nejvyšší součet absolutních částek, kterou UFD k filmu vydává. A pro Avatara, který byl sice uveden v roce 2009, ale díky oblíbenosti a pozdější obnovené 3D premiéře se v kinech hrál ještě v roce 2015, to znamenalo následující - nejvyšší celkové tržby, které UFD u tohoto filmu uvedly, byly na začátku roku 2015 a to již zmíněných 213 116 369 Kč. Jenže jak jsme psali výše, jsou to neúplné tržby. A finální existují pouze tím, že namixujete roční čisté (do roku 2012) a roční hrubé (od roku 2013). Zmatek nad zmatek. My to můžeme maximálně napravit tím, že dopočítáme odhad hrubých tržeb, které jsou 219 774 913 Kč.

Abychom tyto nesrovnalosti mezi hrubými a čistými tržbami u filmů alespoň nějakým způsobem očistili všude, v detailech filmů najdete vždy přepočtené hrubé i čisté částky pro všechny filmy, a to podle následujícího vzorce. My tyto nesrovnalosti musíme víceméně respektovat, abychom se mohli odkázat k oficiálním číslům UFD, ale v přehledných tabulkách vždy najdete možnost si zafiltrovat na jen čisté nebo jen hrubé tržby.

Celá záležitost bude zřejmě po tomto týdnu bezpředmětná. I podle UFD nyní Bohemian Rhapsody překonala v počtech diváků Avatar, aktuálně už má 1 369 462 diváků, tedy o cca 11 tisíc více než Avatar. A co se týče tržeb, v absolutních hrubých číslech má aktuálně Bohemian Rhapsody už také více, konkrétně 213 565 349 Kč, tedy zhruba o 450 tisíc více. Tedy alespoň do té doby, než se rozhodneme Avatarovi přičíst k jeho čistým tržbám v letech 2009 až 2012 dopočty do hrubých tržeb, čímž nám jeho částka ještě o něco poskočí, na již zmíněných cca 219,7 miliónů Kč. Možná to ale je zbytečné. Dá se totiž předpokládat, že při současném tempu tento rozdíl Bohemian Rhapsody nejpozději příští týden srovná. A zůstane jen malá debata o tom, jak se u nás počítají a vykazují čísla o návštěvnosti filmů.
Je to oficiální - loňský rok byl pro kina rekordní!

Je to oficiální - loňský rok byl pro kina rekordní!

 22. 1. 2019

Finální čísla od UFD za rok 2018 jsou tu a s nimi i potvrzení našich odhadů - loňský rok byl pro kina nejúspěšnější v samostatné historii České republiky. Prodalo se celkem 16 334 483 lístků, tedy zhruba o 7 % více než v roce 2017 a o necelých 5 % více než v dosud rekordním roce 2016. Diváci nechali v pokladnách 2 268 942 623 Kč, opět rekordní částka, meziroční růst činí 13 %. Tím se také potvrzuje, že podražilo průměrné vstupné, na 139 Kč, ještě za minulý rok to bylo 132 Kč. Ještě poslední hlavní statistika - loni se uskutečnilo 544 243 představení, opět nejvíce v historii a o 10 % více než loni.

UFD také vydalo finální TOP 50 za loňský rok. V samotném žebříčku nejsou zásadní rozdíly proti našim průběžným číslům, ale přesto několik zajímavostí vypichujeme: Avengers Infinity War nakonec překonalo 100 milionů na tržbách, Tátova volha nasbírala 348 tisíc diváků a dostala se tak do TOP 10 za minulý rok podle diváků, z předloňských premiér se do padesátky dostala i Jumanji: Vítejte v džungli, Špindl či animák Ferdinand. Ve finálním žebříčku najdete hned 16 českých filmů, nejúspěšnější byla komedie Po čem muži touží. Vítězem je samozřejmě Bohemian Rhapsody, který nasbíral už do konce roku více než milión diváků, ale tyto čísla stačila už za pouhé tři týdny notně zestárnout, protože film aktuálně útočí na ty nejvyšší mety.

Díky finálním číslům jsme byli schopni také uzavřít také další přehledy. V žánrech díky Bohemian Rhapsody se chodilo nejvíce na drama (18 %) či animáky (16%), skokanem roku jsou komiksovky (skoro 15 %), naopak pokračuje ústup komedií (10 %). Žebříček zemí má stále stejného vítěze celou novodobou historii - podíl USA letos meziročně trochu klesl (66 %), naopak české filmy mírně narostly (21 %), na třetím místě jako obvykle Británie (6 %). V distributorech se po loňském stříbru vrátil na trůn CinemArt a to s rekordním podílem (45 %), loňský vítěz Falcon poklesl je mírně (27 %), třetí je pravidelně přejmenovaný distributor filmů Warner Bros, aktuálně Vertical Entertainment (15 %) pole prakticky vyklidl Bioscop (4 %).
Bohemian Rhapsody už má 200 miliónů a je lepší než Anděl Páně 2

Bohemian Rhapsody už má 200 miliónů a je lepší než Anděl Páně 2

 21. 1. 2019

Nové filmy všech žánrů se spojily proti Bohemian Rhapsody, aby ho sesadily z trůnu, ale všechno bylo marné. Dvanáctý víkend se hegemon roku 2018 drží na špičce. Sice tentokrát přinesl “jen” 50 tisíc diváků, ale to v pohodě stačilo na veškerou konkurenci. Pohodlně tak kráčí za svým cílem, což je stát se nejúspěšnějším filmem novodobé historie. Aktuálně už nastřádal 202 miliónů, od Avatara ho tak ve smíšené tabulce tržeb dělí už jen nějakých 11 miliónů. To znamená tak týden dva a pak tu máme nového krále. V nejnavštěvovanějších filmech už nasbíral 1,3 milliónů diváků, je celkovou pětkou a od jeho soupeřů ho dělí už jen 45 tisíc (Kolja na 4. místě) resp 58 tisíc (Avatar na 3. místě). Opět platí, že pokud mu vydrží tempo, měl by tuto metu zvládnout nejpozději do dvou týdnů a pak se stát nejen nejúspěšnějším, ale i nejnavštěvovanějším filmem v historii České republiky. První dvě místa v této tabulce sice budou dál zabírat jiné filmy (Tankový prapor a Černí baroni), ale ty byly uvedeny ještě před vznikem samostatného Česka (jejich návštěvnost je jen za českou část).

Útok na Bohemian Rhapsody se vedl z několika směrů. Hlavním útočníkem byl Skleněný, třetí díl speciální trilogie režiséra M. Night Shyamalana. Za první víkend nasbíral 28 tisíc, tedy více než Rozpolcený. Ale na celkové výsledky Vyvoleného (166 tisíc) to zřejmě stačit nebude, obvyklá jistota čtyřnásobku by za úspěch považovala start alespoň 40 tisíc. Takže toto je spíše mírné zklamání.

Animák Ledová sezóna byl před 3 lety spíše béčkovou jednohubkou než nějakým skrytým hitem ala Yeti: Ledové dobrodružství, jeho pokračování startuje navíc jen za 10 tisíc, tedy zhruba na půlce jedničky. Z toho hit nekouká, ostatně v cílovce byl za tento víkend úspěšnější i o dva víkendy starší Raubíř Ralf. Ten naplňuje svůj potenciál animáků, který ovládne první týdny roku, zatím vevódí i skromné tabulce za rok 2019. Nasbíral už 86 tisíc, jedničku už v celkových číslech překonal více než dvojnásobně a zdaleka ještě nekončí.

Další přímá (Asterix, Sněhová královna, Grinch) i nepřímá (Čertí brko, Mary Poppins) už vyklízí pozice a potácí se na konci TOP 20. Ani další novinka, na starší děti cílená dobrodružná fantasy Husí kůže, nemůže Ralfa ohrozit, 7 tisíc diváků je polovička návštěvnosti jedničky za 1. víkend. Není se ale čemu divit, chodit v polovině ledna na film, který má v titulku “Ukradený Halloween”, se prostě nikomu nechce.

Do boje s Bohemian Rhapsody se pustilo i další drama na motivy skutečných události. Jenže havárie ruské ponorky Kursk nemá takovou údernost jako životopis Freddie Mercuryho, 8 tisíc z ní dělá spíše okrajovou záležitost, podobně startovaly filmy jako Akta Pentagon nebo 127 hodin. V předpremiéře šlo do boje také ještě dobrodružné drama Psí domov, novodobá Lassie se vrací nalákala slušné 3 tisícovky diváků. Distributor doufá, že jsou Češi pořád stejní milovníci psů jako před dvěma lety, kdy tématicky příbuzné Psi poslání přilákalo velmi slušných 130 tisíc diváků. Rozhodne se už tento víkend.
Na jaké filmy se loni nejvíce chodilo v Británii, Francii nebo Číně?

Na jaké filmy se loni nejvíce chodilo v Británii, Francii nebo Číně?

 17. 1. 2019

Nejúspěšnější filmy loňského roku v českých kinech jsme už proprali několikrát, severoamerické a celosvětové tržby jsme rozebrali před dvěma dny. Jak to ale vypadá v dalších zemích? V přehledech najdete pořadí amerických filmů, pozici lokálních snímků bereme podle Boxofficemojo.com.

Evropa

 • Slovensko - U našich sousedů byl loni stejně jako u nás největším fenoménem Bohemian Rhapsody, ten měl ale v žebříčku trochu jiné soupeře než v Česku - hlavně třetí Hotel Transylvánie nebo Padesát odstínů svobody. Slovákům se také velmi líbila Zrodila se hvězda a Grinch. Ze slovenských filmů nejvíce bodoval Backstage, českých snímků je v prvních padesátce celkem 4.
 • Francie - Francouzi jsou známými vlastenci, takže hned 4 filmy z první desítky jsou domácí produkce včetně absolutního vítěze Les Tuche 3 nebo u nás také známého Asterixe a komedie Utop se nebo se plav. Z amerických filmů boduje Avengers: Infinity War nebo Úžasňákovi 2, z nestandardních hitů je relativně vysoko Padesát odstínů svobody nebo třetí Útěk. Moc nefrčí horory. Bohemian Rhapsody je celkově šesté.
 • Itálie - Na prvním místě podobně jako u nás Bohemian Rhapsody, které v mohutném finiši předběhlo Avengers Infinity War. O překvapení není nouze ani na dalších místech, třetí Padesát odstínů svobody, páté Jumanji, sedmá Mary Poppins. Líbí se animáky (Hotel Transylvánie 3, Úžasňákovi 2). První italský zástupce je až na 10. místě - komedie A casa tutti bene.
 • Německo - U našich sousedů zvítězili dle očekávaní Avengers: Infinity War, ale hned další místa překvapí - stříbrná jsou Fantastická zvířata, bronz má Padesát odstínů svobody. První německé filmy najdeme až v druhé desítce, jsou to i u nás známé pohádky Jim Knoflík nebo Malá čarodejnice. Němce moc nechytil Ready-Player One nebo Meg.
 • Španělsko - celosvětové vládce Avengers najdeme u Španělů až na čtvrtém místě, Thanose předběhl Jurský svět: Zánik říše, na který mohutně dotírá Bohemian Rhapsody, s malým odstupem následují druzí Úžasňákovi. Domácí tvorbu zastupuje na čtvrtém místě film Campeones. Španělé milují strašidelné filmy (Sestra a Meg jsou v první desítce) naopak moc neholdují komiksům (Black Panther, Ant-Man) či akčním filmům (Mission Impossible je až ve třetí desítce).
 • Velká Británie - absolutním vítězem je Avengers: Infinity War, překvapivou dvojkou je muzikál Mamma Mia: Here We Go Again. Národní hrdost Britů se projevila i na dalších místech, šestý je Králiček Petr, na osmém Mary Poppins, na desátém místě Fantastická zvířata, na dvanáctém místě historické drama Nejtemnější hodina. Líbí se i Bohemian Rhapsody, naopak třeba Hotel Transylvánie 3 nebo Venom moc ne.
 • Rusko - V Rusku milují akční komiksy, vedle Avengers: Infinity War mohutně bodoval Venom, Deadpool 2, Black Panther, Aquaman. Vysoko jsou i pohádky všeho druhu - Fantastická zvířata: Grindewaldovy zločiny nebo animáky jako Hotel Transylvánie 3 a Úžasňákovi 2. V první desítce jsou dva ruští zástupce, v první padesátce dalších 9. Rusové mají rádi také akční hvězdy (Meg) i odvážnou romantiku (Padesát odstinů svobody).

Asie / Austrálie

 • Čína - v první desítce je 5 domácích filmů, z nichž dva mají víc než půlmiliardu (Operation Red Sea a Detective Chinatown 2), takže jsou i globálními hity. Z amerických filmů bodovali nejvíce Avengers, pak překvapivě Aquaman, Venom, Jurský svět: Zánik říše a Ready Player One. Dařílo se i Mission Impossible naopak nedaří se animákům. Stopku mají v Číně horory či filmy jako Deadpool 2.
 • Japonsko - Domácí snímky okupují 3 pozice v první šestce, nejúspěšnějším americkým filmem je Bohemian Rhapsody. Líbí se i další hudební filmy (Největší Showman) či animáky (Coco, Úžasňákovi 2), naopak moc netáhnout komiksy - Avengers jsou až ve druhé desítce. Japonsko má velké zpoždění oproti světu, dost větších filmů bude mít premiéru až 2019.
 • Jižní Korea - u Jihokorejců také zvítězil domácí snímek, ale pak už vyhrávaly americké snímky - nejvýše jsou Avengers, následuje Bohemian Rhapsody a Mission Impossible: Fallout. Komiksy frčí ve velkém, další 4 jsou v první patnáctce včetně “domácího” Black Panthera. Podobně jako v Číně tolik netáhnou animáky (Úžasňákovi 2 jsou až ve třetí desítce) a stejně jako v celé Asii horory.
 • Austrálie - anglicky mluvícímu trhu dominují americké filmy. Vyhrál Disney - první jsou Avengers: Infinity War, třetí Úzasňákovi 2, čtvrtý Black Panther. Mezi něm se vklínil na druhou pozici Bohemian Rhapsody, velký hitem u Australanů byli také Zrodila se hvězda nebo Crazy Rich Asians. V první stovce nenajdeme ani jeden australský film, ale za to hodně malých britských dramat.

Latinská Amerika

 • Brazílie - nejsilnější latinskoamerický trh také ovládly americké filmy, v první desítce je jen jeden domácí film. Opět vyhrála Disney trojka (Avengers: Infinity War, Úžasňákovi 2 a Black Panther), zpětně ještě lákala dobrodružné Jumanji: Vítejte v džungli. V Brazílli se moc nedařilo Bohemian Rhapsody či Mission Impossible, ale slušně si vedou horory jako Sestra nebo Tiché místo.
 • Mexiko - silný mexický trh přitahuje americké snímky jako magnet. Bez překvapení vyhráli Avengers: Infinity War, daří se i dalším komiksům včetně Venoma nebo Deadpoola 2. V Mexiku se také líbí animáky jako Úžasňákovi 2 ale i Hotel Transylvánie 3 nebo Raubíř Ralf a Internet. V první desítce najdeme několik překvapení, třeba jinde zcela neúspěšnou komedii přes palubu Manžel na zkoušku (hlavní herec je Mexičan) či horor Sestra. Co tolik netáhnou jsou sci-fi či romantika a a komedie.
Přehled amerických filmů v jednotlivých zemích za rok 2018
Nejúspěšnější filmy roku 2018

Nejúspěšnější filmy roku 2018

 15. 1. 2019

Rok je za námi, návštěvnost loňských premiér se pomalu uzavírá, a to je nejlepší čas se podívat, jakým filmům se celosvětově v kinech nejlépe dařilo.

 1. Avengers Infinity War - bez překvapení největší hit a jeden ze čtyř filmů historie, který pokořil hranici 2 miliard dolarů. Čtvrtý díl s názvem Endgame by měl přístí rok dosáhnout ještě výš.
 2. Black Panther - od druhého letošního filmu si Marvel hodně sliboval, ale skoro 1,4 miliardy je víc, než se čekalo. Překvapily hlavně tržby v USA, kde film dokonce překonal Avengers.
 3. Jurský svět: Zánik říše - 1,7 miliardy jedničky se podařit nepřekonalo, ale i tak je 1,3 úspěch a potvrzení, že nová série dává smysl. Trojka je potvrzená a bude útočit také na miliardu.
 4. Úžasňákovi 2 -přes 1,2 miliardy je skoro dvojnásobek jedničky, takže velký úspěch. Jen kousek chyběl, aby se stal nejúspěšnějším animovaným filmem všech dob, ale Ledové království s 1,3 miliardy si titul vzít nenechalo. Skoro půlka přišla jen z USA.
 5. Aquaman - ještě před 3 měsící by si na nový DC comics vsadil málokdo. Ale vánoční svátky protáhly pomalejší start a po oslnivém startu v Číně doběhl aktuálně k miliardě. A ještě se nekončí.
 6. Venom. - Od Spider-maního vejkšrabku se moc nenechalo, ale mimozemský parazit všem vytřel zrak. 855 miliónů překonalo třeba i prvního Spider-Mana či Wonder Woman a letos i Deadpoola 2. Producenti děkují hlavně Číně.
 7. Mission Impossible Fallout. - 791 miliónů dolarů, tedy nejúspěšnější díl série a potvrzení, že Tom Cruise ještě nepatří do starého důchodu. Čekalo se hodně, doneslo se ještě více. Slabší severoamerické tržby dohnal svět.
 8. Bohemian Rhapsody. Podobně jako Aquaman, i tady se ještě před pár měsíci čekal propadák a najednou je tu 774 miliónů dolarů. Nej film v Česku, ale velký hit i v dalších zemích. Částka rozhodně ještě není konečná.
 9. Deadpool 2. - 743 miliónů vypadá jako velké číslo, ale jednička byla úspěšnější. Oproti předchůdce chyběl už moment překvapení, také konkurence byla letos drsnější a navíc se na rozdíl od Deadpoola mohla promítat v Číně.
 10. Fantastická zvířata: Grindewaldovy zločiny. - 643 miliónů je suverénně nejméně ze všech Harry Potter filmů a pokles zhruba o čtvrtinu oproti prvním Fantastickým zvířatům. Pokračování bude, ale s menšími fanfárami.

Další překvapení

 • MEG - odepisovaný film o vraždícím žralokovi potěšil nejen fanoušky Jasona Stathama a donesl skoro 530 miliónů. Nutno ale dodat, že účetně to až taková pecka není, náklady byly podle všeho 150 miliónů.
 • Zrodila se hvězda - každý rok dorazí do kin malý film, který má ambice uspět u kritiků a oscarových porotců, ale i diváků. Letos to byl vydařený remake slavného muzikálů, který táhla dopředu populání Lady Gaga. 353 miliónů výnosy vs 36 miliónů náklady.
 • Králíček Petr - není to líbivý animák, ale přesto dokázal přinést skoro 351 miliónů (při nákladu pouhých 50). Líbil se docela dost i v USA, ačkoliv je to britský film a strčil do kapsy většinu hraných disneyovek.
 • Tiché místo - nejúspěšnějším hororem roku je sice Sestra, ale od zavedených lekaček značky Blum se podobný úspěch očekává. Naopak od malého nenápadného snímku o pár lidech nikdo moc nevěděl a najednou měl v kapsách 330 miliónů.
 • Crazy Rich Asians - komedie o čínské svatební jízdě slaví úspěch hlavně v USA, v Asii naopak pohořela a většina Evropy ji zatím neviděla. 227 miliónů pro film, který nikdo nečekal a nemá žádnou hvězdu rozhodně velký úspěch.

Největší propadáky

 • Smrtelné stroje - nový film z produkce Petera Jacksona (Pán prstenů) je sice v kinech jen pár týdnů, ale teď už je nad slunce jasné, že 100 miliónů se nevrátí ani v hrubých tržbách. Zatím 73 miliónů a odepisovat se bude ve velkém.
 • V pasti času - nákladná disneyovka dopadla podobně jako před třemi roky Tommorowland. 100 miliónů vylétlo okny jako nic a nevrátilo se. Podobně neslavně dopadla i další Disney pohádka, Louskáček a čtyři říše. Obě tržby max 150 miliónů.
 • Robin Hood - moderní variace na známou anglickou legendu si ošklivě natloukla podoně jako loni Král Artuš. Ale na rozdíl od něj ten film nepochválil zřejmě nikdo, česká premiéra se odkládá. Ze 100 miliónů se vrátilo zatím 82.
 • Vítejte v Marwenu - filmy s náklady okolo 50 miliónů nikdo až tak nesleduje, ale i mezi nimi jsou propadáky. Nejhůře dopadlo vánoční drama, ze 40 miliónů se vrátí zřejmě maximálně 15. Podobně dopadl i Hotel Artemis nebo Dívka v pavoučí síti.
 • Solo: Star Wars Story - skoro 400 miliónů jsou slušné tržby, ale to byste neměli mít na krku prodloužené natáčení za 250 miliónů a předchůdce, kteří levou zadní dávali miliardu. Velmi vlažné přijetí donutilo Disney/Lucasfilm přehodntit další spinoffy.

Mrkněte také na náš vylepšený přehled největších hitů za rok 2018 a největších propadáků za rok 2018
Bohemian Rhapsody pořád v čele, rekord Avataru v ohrožení

Bohemian Rhapsody pořád v čele, rekord Avataru v ohrožení

 14. 1. 2019

Ani v roce 2019 nechce slézt Bohemian Rhapsody z trůnu, za 11 víkendů, co je tento film v kinech, hned 8x dosáhl na první místo a na jeho štítu dříve později skončily novinky jako Aquaman nebo Fantastická zvířata. Tentokrát sice přinesl a víkend “jen” 62 tisíc, ale přesto to bohatě stačilo odrovnat dotírající konkurenci. Mimochodem, celkem už nasbíral filmový Freddie Mercury více než 1,225 miliónů lidí a v historických tabulkách už za sebou nechal Tmavomodrý svět nebo Jurský park. Na dostřel v tom samém žebříčku už jsou další trháky jako Ženy v pokušení či Vratné lahve a také dva roky starý fenomén, Anděl Páně 2, který už má náskok “jen” cca 55 tisíc lidí. Jestli ho Bohemian Rhapsody překoná, což by teoreticky mohl už příští víkend, získá pro sebe v místo v elitní TOP 5 novodobé historie. A z hlediska tržeb je to ještě zajímavější, celkový účet už zní na částku 190 miliónů a zdánlivě neotřesitelný Avatar už má náskok jen 23 miliónů, což je v přepočtu nějakých 150 tisíc diváků. Jestli svoje ďábelské tempo Bohemian Rhapsody vydrží, mohl by této mety dosáhnout už do konce ledna!

Na druhém místě víkendového žebříčku skončil Raubíř Ralf a internet. Otevírá za 47 tisíc, což je skoro 4x více než jednička. Mezi animáky je to spíše průměrný start, někde na úrovni druhých dílů Ria nebo Já, padoucha. Potenciál tu je, ale ještě nelze hovořit o nějakém hitu. Ctít ho jedině může, že si poradil s veškerou dětskou konkurencí, která popadala v průměru o 50 % a nejbližší animák je nyní až na 10. místě (nenápadný Asterix). Zbytek je až v druhé půlce žebříčku, kde jsou také pohádky i pro větší (Fantastická zvířata, Mary Poppins), jak je tedy vidět, začátek roku dětským filmům úplně nepřeje. Diváky přidává ještě Čertí brko, které by nakonec magickou hranici 300 tisíc mohlo překonat možná už příští víkend. Předpremiéra novinky Ledová sezóna moc velkou konkurenci není, s tisícovkou diváků se těsně protáhla do TOP 20. Tento čtvrtek ale bude také soupeřit třeba se strašidelnou pohádkou Husí kůže 2.

Aquaman celosvětově čerstvě vstoupil do klubu miliardářů, u nás ho může těšit s 312 tisíci diváky nový titul nejúspěšnějšího filmu podle DC comicsu. V komiksovém žebříčku už postoupil na 6. místo a na 4. místo mu chybí už jen pár drobných. Ano, čtete správně, Aquaman by se mohl stát 4. nejúspěšnější komiksovskou u nás. Před ním by byli aktuálně nedostižní třetí Avengers, třetí Thor a také loňské překvapení, Venom, který to dotáhl až skoro ke 400 tisícové hranici.

Na čtvrté příčce víkendového žebříčku se objevuje druhá novinka týdne, dobrodružný Robin Hood. Po příšerných recenzích a finančním krachu v USA je 13 tisíc diváků za první víkend celkem slušný start, ale srovnejte například s osm let starou verzí od Ridleyho Scotta, která za stejné období přilákala 3x více lidí. Takže hit to také nebude. Podobně nemastně neslaně startuje nový český film Cena za štěstí, pro něj je 4. místo ve víkendovém žebříčku zklamání. Na český hit potřebujete větši start a tady ho akuálně nevidíme.
Bohemian Rhapsody je už lepší než Titanic a dohání Svěráky

Bohemian Rhapsody je už lepší než Titanic a dohání Svěráky

 7. 1. 2019

První víkend letošního roku byl na premiéry skoupý, a tak si mohly ještě zařádit staré hity. Užil si to hlavně fenomén posledních týdnů, Bohemian Rhapsody, který přidal dalších úctyhodných 78 tisíc diváků za víkend, celkem už jich nasbíral 1,135 miliónů. To už je aktuálně více než má Titanic nebo Pelíšky a Bohemian Rhapsody už je tak v první desítce nejnavštěvovanějších filmů moderní historie. Na dostřel jsou navíc další zdánlivě neotřesitelné hity jako Jurský park nebo Tmavomodrý svět. Neuvěřitelné. A připomínáme, že z hlediska tržeb už je film jasná dvojka a teoreticky se může ještě přiblížit i zatím neporaženému Avataru, který je vzdálen cca 40-45 miliónů (záleží jakou metriku tržeb bereme), což při současném tempu znamená už jen tři podobně silné víkendy.

Vánoční tempo svědčí také Aquamanovi, který podobně jako v USA či zbytku světa překonává veškerá očekávání. U nás už má přes 282 tisíc a ve své DC vesničce už porazil všechny konkurenty včetně Sebevražedného oddílu. Jeho tempo (35 tisíc za víkend) by dokonce mohlo vést k překvapivému finiši a tedy dosažení desítky nejúspěšnějších filmů roku, ale podle metrik UFD se mu budou počítat pouze výsledky do konce roku 2018. I tak velký úspěch na film, který byl ještě před půl rokem odepisován jako poslední hřebíček do rakve komiksů od DC.

Ani Bumblebee nakonec nemusí dopadnout tak špatně. Překonání jedničky na diváky už je na dostřel (103 tisíc vs 106 tisíc), teď je cílem pětka (127 tisíc), dál už to asi nepůjde. Slušná čísla v první dny rok nosila i nová komedie Znovu ve hře či animované pohádky Sněhová královna a Asterix, ty ale mají oproti ostatním v zádech jen maximálně 2 týdny, a proto to na nějaký rekord nebude. To producenti Čertího brka musí být spokojeni, přidali dalších 10 tisíc a celková mají už přes 280 tisíc, a od desítky nejnavštěvovanějších pohádek novodobé historie už je dělí jen necelých 30 tisíc. Není to nemožné.

V druhé desítce TOP 20 najdeme i dvě novinky minulého týdne a jednu předpremiéru. Od náročného dramatu Beatiful Boy nebo od koncertu The Doors se nějaké zázraky nečekaly, takže jejich účast v první dvacítce bude spíše výjimečná. Naopak druhý Raubíř Ralf se v dětské předpremiéře vytáhl a 5.000 diváků svědčí o tom, že děti jsou připraveni na další animovaný fenomén. Tento týden se ukáže, jak moc to bude stačit na silné soupeře jako Grinch (už má 300 tisíc) nebo nového Spider-Mana (nakonec by mohl dát i 100 tisíc).
Nejúspěšnější filmy v českých kinech

Nejúspěšnější filmy v českých kinech

 3. 1. 2019

Do vydání oficiálního žebříčku od UFD sice chybí ještě dva až tři týdny, ale už teď si můžeme zahrát na základě průběžných výsledků na proroky a podívat se na ty filmy, kterým se letos nejvíce dařilo, kdo nejvíce překvapil a kdo naopak nejvíce zklamal.

 1. Bohemian Rhapsody - ještě na začátku roku vzhledem k vyhazovu režiséra a spíše průměrné marketingové kampani na tenhle film nikdo nesázel. Ale jak se začaly během prvních dnů promitání šířit zvěsti o narvaných kinosálech, najednou bylo jasné, že se rodí hit. Ale ani v nejbláznivějších snech se nesnilo, že za 2 měsíce to bude přes 1 miliónů diváků a skoro 160 miliónů tržeb. A to se ještě zdaleka nekončí.
 2. Avengers: Infinity War - očekávaný vítěz roku a ve většině světa i korunovaný vítěz, se musel v Česku sklonit před královnou. Přes 620 tisíc diváků a 100 miliónů tržeb je ale i tak v naší komiksy nedotčené zemi úspěch. V žánru porazil všechny své předchůce o hlavu a v historických tabulkách je v tržbách v první desítce. Očekává se, že čtvrtý díl Avengers bude letos ještě úspěšnější.
 3. Po čem muži touží - český zástupce se v první trojce čekal, ale více se sázelo na některé ze slavnějších jmen (Tátova volha). Romantické komedii Rudolfa Havlíka ale sedlo vhodné zářijové načasování, kde nebyl žádný silný český konkurent a navíc i absence zahraničních konkurentů v tomto žánru vůbec. V době, kdy všichni sází na komiksy či animáky vsadili čeští producenti na obyčejnou romantiku a přineslo to 534 tisíc lístků a 80 miliónů tržeb.
 4. Fantastická zvířata: Grindewaldovy zločiny - Česko podobně jako Německo je země fantasy zaslíbená, takže i když v zemích svého původů (Velká Británie a USA) měl druhý film z nové řady Harryho Pottera už hodně průměrné recenze, Češi se zviklat nenechali a vzali kina útokem. Čísel původních Potterovek to sice nedosáhlo, ale čísla jedničky brzy padnou a 465 tisíc listků plus skoro 73 miliónů tržeb je hodně pěkný výsledek.
 5. Hotel Transylvánie 3: Příšerozní dovolená - náš favorit na animovaného vítěze roku nezklamal a od své červencové premiéry byl spolehlivý v donášení tržeb jak švýcarské hodinky. 465 tisíc diváků a 63 miliónů je stejně jako předchozí dva díly této animované taškařice dohromady, a možná by to bylo ještě o chlup více, kdyby se k překvapivě silným výkonům neodhodlali i o tři týdny mladší Úžasňákovi 2.
 6. Jurský svět: Zánik říše - skoro 400 tisíc návštěvnost a přes 62 miliónů tržeb ukazuje, že oživení dinosauři se u nás rozhodně ještě neokoukali. Je to nejlepší výsledek série hned po nedostižné jedničce a ukazuje se, že podobné vizuální orgie mimo komiksů mají pořád v českých kinech své nezastupitelné místo.
 7. Venom - další překvapení letošního roku. Od vedlejšího produktu Spider-Mana nikdo moc nečekal, ale černý humor (a přístupnost pro prcky) dokázala vytáhnout skvělá čísla u nás i i světě. 381 tisíc návštěvnost a 62 miliónů je pecka výsledek, srovnejte s druhým Deadpoolem, který po nářezové jedničce finančně spíše zaostal za očekávaním.
 8. Padesát odstínů svobody - očekávané završení erotické trilogie přineslo sice skoro 360 tisíc prodaných lístků za témeř 55 miliónů korun, ale důvod k oslavám to úplně není. Nejslabší výsledek trilogie a prudké propady po prvním týdnu promítání ukazují, že fenomém z roku 2015 se okoukal a brzy za něj i přes solidní čísla lidé zapomenou.
 9. Tátova volha - podle nejčerstvějších výsledků by se měla tato česká roadmovie dostat až zhruba k 345 tisícům, nikoli jen necelých 300 tisíc, jak to aktuálně reportuje TOP 20, což by z něj udělalo předposlední číslo v první desítce. Tak jako tak, druhý český zástupce na vrcholu letošního roku ci možná myslel na ještě lepší výsledky, ale holt ne každý rok se rodí další Ženy v pokušení či Muži v naději. Pořád ale slušnej vejdělek!
 10. Na desátém místě můžeme najít dva ruzné filmy, podle toho, zda měříme tržbami nebo diváky. Na tržby to vyhraje Deadpool 2, ale jak jsme psali u Venoma, 52 miliónů je přeci jen menší hit než u prvního dílu. Naopak druzí Úžasňákovi můžou být spokojeni, i přes svojí pauzu od jedničky překvapili a 344 tisíc je jeden z nej výsledků pro Pixar u nás, i když měl letos hned dva zástupce. Coco skončilo na metě zhruba 276 tisíc.
Další překvapení:
 • Sestra - horory jsou u nás čím dál populárnější, 193 tisíc a skoro 30 miliónů pro vedlejší film ze série V zajetí démonů je finančně 2. nej horor v českých kinech
 • Grinch - ryze americká pohádka u nás před lety moc nenadchla (41 tisíc), nová animovaná verze už atakuje 300 tisíc. Skrytý hit Vánoc.
 • Úsměvy smutných můžu - 143 tisíc je obvykle účet za obyčejnou českou romantickou komedii, ne kvalitní a náročné drama. Lepší výsledek než slavnější Toman nebo Palach.
 • Králíček Petr - kdo vydržel loni nejdéle v TOP 20? 19 týdnů Coco a Hotel Transylvánie 3, jen o 2 méně jarní hit o rošťáckém králíkovi. Celkem příjemných 206 tísíc pro pohodový britský film pro děti.
Čekalo se více:
 • Mamma Mia: Here We Go Again - první díl zbořil rekordy (745 tisíc), ale dvojka už tolik šílenství nevyvolala (278 tisíc). Ne úplně zklamání, ale pokles výrazný.
 • Solo: A Star Wars Story - zatím každý Star Wars film během své premiéry přilákal u nás alespoň 200 tisíc diváků. Solo přivedl jen 126 tisíc. Celosvětový propadák.
 • Dívka v pavoučí síti - severské kriminálky u nás měli velkou tradici, ale tentokrát nikdo neměl zájem. Porovnejte 10 tisíc letos se 100 tisíc, co přinesl před 6 lety Fincher.
 • Zlatý podraz - nejdražší český film roku 2018 (100 miliónů Kč) se promítal před prázdnými kiny. Vidělo ho jen 25 tisic lidí a ti přinesli tvůrcům zpět jen 3,3 miliónů.
Poslední víkend roku přinesl miliontého diváka pro Bohemian Rhapsody

Poslední víkend roku přinesl miliontého diváka pro Bohemian Rhapsody

 31. 12. 2018

Poslední letošní víkendový žebříček nabídl ještě jeden famózní comeback Bohemian Rhapsody. Přestože to poslední víkend dva vypadalo, že šampión už mírně ztrácí dech (což by mu po 2 rekordních měsících nikdo nemohl vyčítat), těsně před koncem roku neuvěřitelně zabral, vyhrál znovu víkend a navíc si splnil ještě v roce 2018 dva velké cíle. Skoro 90 tisíc diváků a téměř 15 miliónů korun v tržbách jsou čísla, pro která by upsaly během premiéry duši ďáblu mnohem slavnější filmy, filmoví Queeni je nabraly 9. víkend od premiéry. Neskutečné.

Co je ale důležitější, díky tomuto finiši překonal film hranici 1 milión diváků ještě letos. Jedná se o teprve 14. film novodobé historie českých kin, který tuto metu překonal a teprve pátý americký film. S podobným tempem má Bohemian Rhapsody na to, aby brzy pokořil Sám doma, Obecnou školu či Pelíšky. A zhruba 100 tisíc diváků ho od dělí od magického 10. místa, kde si zatím trůní Titanic. Stejný finiš přinesl filmu také ještě další očekávaný posun v historických tabulkách. Měřítkem tržeb už je to nyní 2. nejúspěšnější film novodobé české historie, téměř 159 miliónů aktuálně nechalo za sebou i Anděla Páně 2. Před Bohemian Rhapsody už je jen Avatar. Brzy se podrobně podíváme na to, jak ďábelskou rychlost film má v porovnání s dalšími členy elitního klubu milionářů.

Vánoční atmosféra pomohla výrazně i další dvojici amerických filmů, Aquaman si polepšil o 50 % a podobně jako ve zbytku světa si pomalu, ale jistě pluje k překvapivému prvenství mezi filmy značky nového DC univerza. Před ním už je pouze Sebevražedný oddíl a nebo když se podíváme ještě dál do historie, tak ještě Temný rytíř povstal, ale náskok už je minimální a Aquaman ho vygumuje během následujících dvou týdnů.

Chuť si spravil i Bumblebee, podobný nárůst znamená, že to možná nebude až takový divácký propadák, jako napovídal první víkend. Aktuálně už má 78 tisíc a stačí mu jeden dobrý týden, aby se mohl ucházet o postup do té lepší půlky Transformers filmů. Ve stejný zázrak bude doufat i animovaný Spider-Man, který by si chtěl sáhnout alespoň na stejná čísla jako má dvojice The Amazing Spiderman filmů, ale potřebuje zhruba ještě 30 tisíc navíc. Roste ale z menších absolutních čísel a bude to ještě dřina, jakmile skončí Vánoce.

Ze starších filmů boduje stále ještě Čertí brko (250.000 diváků už je v kapse), Grinch (už jen kousek od 300.000) a Fantastická zvířata: Grindewaldovy zločiny (460.000 a pořád se stoupá, jednička už to má nahnuté). Novinky tentokrát neměly proti takové sestavě hitů šanci. Jennifer Lopez dopadla se svým filmem Znovu ve hře nejlépe (start 16.000+) a z její sestavy romantických limonád to nakonec možná bude ta lepší půlka. Animovaná Sněhová královna je už druhý letošní film z ruské série, start má podobný jako její únorová předchůdkyně (plus minus 15.000). Nejméně lidí bylo zvědovo na francouzskou komedii Utop se, nebo plav (4.500).

Do finálních čísel za celý rok sice oficiálně chybí ještě jeden den, ale už teď si můžeme znovu potvrdit, že letošní rok bude rekordní. A to ještě víc, než jsme tipovali. Mimořádně silný poslední týden nakonec odhadem přivádí prosincová čísla k částkám jako 1,9 miliónů diváků a 260 miiliónů tržeb. Což by znamenalo, že za celý rok budeme někde okolo 16,3 miliónů diváků a téměř 2,3 miliardy tržeb!. Na oficiální čísla od UFD za prosinec a celý rok si nyní budeme muset počkat zhruba do 20. ledna.Nejúspěšnější filmy 2018

Které filmy letos v českých kinech bodují? Které přilákaly nejvíce diváků, měly největší tržby či se udržely nejdéle na prvním místě? Podívejte se na průběžně aktualizovanou tabulku.
Filmy 2018 - Animované filmy 2018 - České filmy 2018 - Horory 2018 - Komedie 2018 - Filmy 2019