Aladin
Premiéra
23. 5.
Tržby
0 M Kč
Dnes představení
364
Recenze kritiků
61 %
Syn temnoty
Premiéra
23. 5.
Tržby
0 M Kč
Dnes představení
143
Recenze kritiků
0 %
Zlo s lidskou tváří
Premiéra
23. 5.
Tržby
0 M Kč
Dnes představení
87
Recenze kritiků
62 %
John Wick 3
Premiéra
16. 5.
Tržby
6,9 M Kč
Dnes představení
150
Recenze kritiků
77 %

Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Na jaké filmy se loni nejvíce chodilo v Británii, Francii nebo Číně?

Na jaké filmy se loni nejvíce chodilo v Británii, Francii nebo Číně?

 17. 1. 2019

Nejúspěšnější filmy loňského roku v českých kinech jsme už proprali několikrát, severoamerické a celosvětové tržby jsme rozebrali před dvěma dny. Jak to ale vypadá v dalších zemích? V přehledech najdete pořadí amerických filmů, pozici lokálních snímků bereme podle Boxofficemojo.com.

Evropa

 • Slovensko - U našich sousedů byl loni stejně jako u nás největším fenoménem Bohemian Rhapsody, ten měl ale v žebříčku trochu jiné soupeře než v Česku - hlavně třetí Hotel Transylvánie nebo Padesát odstínů svobody. Slovákům se také velmi líbila Zrodila se hvězda a Grinch. Ze slovenských filmů nejvíce bodoval Backstage, českých snímků je v prvních padesátce celkem 4.
 • Francie - Francouzi jsou známými vlastenci, takže hned 4 filmy z první desítky jsou domácí produkce včetně absolutního vítěze Les Tuche 3 nebo u nás také známého Asterixe a komedie Utop se nebo se plav. Z amerických filmů boduje Avengers: Infinity War nebo Úžasňákovi 2, z nestandardních hitů je relativně vysoko Padesát odstínů svobody nebo třetí Útěk. Moc nefrčí horory. Bohemian Rhapsody je celkově šesté.
 • Itálie - Na prvním místě podobně jako u nás Bohemian Rhapsody, které v mohutném finiši předběhlo Avengers Infinity War. O překvapení není nouze ani na dalších místech, třetí Padesát odstínů svobody, páté Jumanji, sedmá Mary Poppins. Líbí se animáky (Hotel Transylvánie 3, Úžasňákovi 2). První italský zástupce je až na 10. místě - komedie A casa tutti bene.
 • Německo - U našich sousedů zvítězili dle očekávaní Avengers: Infinity War, ale hned další místa překvapí - stříbrná jsou Fantastická zvířata, bronz má Padesát odstínů svobody. První německé filmy najdeme až v druhé desítce, jsou to i u nás známé pohádky Jim Knoflík nebo Malá čarodejnice. Němce moc nechytil Ready-Player One nebo Meg.
 • Španělsko - celosvětové vládce Avengers najdeme u Španělů až na čtvrtém místě, Thanose předběhl Jurský svět: Zánik říše, na který mohutně dotírá Bohemian Rhapsody, s malým odstupem následují druzí Úžasňákovi. Domácí tvorbu zastupuje na čtvrtém místě film Campeones. Španělé milují strašidelné filmy (Sestra a Meg jsou v první desítce) naopak moc neholdují komiksům (Black Panther, Ant-Man) či akčním filmům (Mission Impossible je až ve třetí desítce).
 • Velká Británie - absolutním vítězem je Avengers: Infinity War, překvapivou dvojkou je muzikál Mamma Mia: Here We Go Again. Národní hrdost Britů se projevila i na dalších místech, šestý je Králiček Petr, na osmém Mary Poppins, na desátém místě Fantastická zvířata, na dvanáctém místě historické drama Nejtemnější hodina. Líbí se i Bohemian Rhapsody, naopak třeba Hotel Transylvánie 3 nebo Venom moc ne.
 • Rusko - V Rusku milují akční komiksy, vedle Avengers: Infinity War mohutně bodoval Venom, Deadpool 2, Black Panther, Aquaman. Vysoko jsou i pohádky všeho druhu - Fantastická zvířata: Grindewaldovy zločiny nebo animáky jako Hotel Transylvánie 3 a Úžasňákovi 2. V první desítce jsou dva ruští zástupce, v první padesátce dalších 9. Rusové mají rádi také akční hvězdy (Meg) i odvážnou romantiku (Padesát odstinů svobody).

Asie / Austrálie

 • Čína - v první desítce je 5 domácích filmů, z nichž dva mají víc než půlmiliardu (Operation Red Sea a Detective Chinatown 2), takže jsou i globálními hity. Z amerických filmů bodovali nejvíce Avengers, pak překvapivě Aquaman, Venom, Jurský svět: Zánik říše a Ready Player One. Dařílo se i Mission Impossible naopak nedaří se animákům. Stopku mají v Číně horory či filmy jako Deadpool 2.
 • Japonsko - Domácí snímky okupují 3 pozice v první šestce, nejúspěšnějším americkým filmem je Bohemian Rhapsody. Líbí se i další hudební filmy (Největší Showman) či animáky (Coco, Úžasňákovi 2), naopak moc netáhnout komiksy - Avengers jsou až ve druhé desítce. Japonsko má velké zpoždění oproti světu, dost větších filmů bude mít premiéru až 2019.
 • Jižní Korea - u Jihokorejců také zvítězil domácí snímek, ale pak už vyhrávaly americké snímky - nejvýše jsou Avengers, následuje Bohemian Rhapsody a Mission Impossible: Fallout. Komiksy frčí ve velkém, další 4 jsou v první patnáctce včetně “domácího” Black Panthera. Podobně jako v Číně tolik netáhnou animáky (Úžasňákovi 2 jsou až ve třetí desítce) a stejně jako v celé Asii horory.
 • Austrálie - anglicky mluvícímu trhu dominují americké filmy. Vyhrál Disney - první jsou Avengers: Infinity War, třetí Úzasňákovi 2, čtvrtý Black Panther. Mezi něm se vklínil na druhou pozici Bohemian Rhapsody, velký hitem u Australanů byli také Zrodila se hvězda nebo Crazy Rich Asians. V první stovce nenajdeme ani jeden australský film, ale za to hodně malých britských dramat.

Latinská Amerika

 • Brazílie - nejsilnější latinskoamerický trh také ovládly americké filmy, v první desítce je jen jeden domácí film. Opět vyhrála Disney trojka (Avengers: Infinity War, Úžasňákovi 2 a Black Panther), zpětně ještě lákala dobrodružné Jumanji: Vítejte v džungli. V Brazílli se moc nedařilo Bohemian Rhapsody či Mission Impossible, ale slušně si vedou horory jako Sestra nebo Tiché místo.
 • Mexiko - silný mexický trh přitahuje americké snímky jako magnet. Bez překvapení vyhráli Avengers: Infinity War, daří se i dalším komiksům včetně Venoma nebo Deadpoola 2. V Mexiku se také líbí animáky jako Úžasňákovi 2 ale i Hotel Transylvánie 3 nebo Raubíř Ralf a Internet. V první desítce najdeme několik překvapení, třeba jinde zcela neúspěšnou komedii přes palubu Manžel na zkoušku (hlavní herec je Mexičan) či horor Sestra. Co tolik netáhnou jsou sci-fi či romantika a a komedie.
Přehled amerických filmů v jednotlivých zemích za rok 2018
Nejúspěšnější filmy roku 2018

Nejúspěšnější filmy roku 2018

 15. 1. 2019

Rok je za námi, návštěvnost loňských premiér se pomalu uzavírá, a to je nejlepší čas se podívat, jakým filmům se celosvětově v kinech nejlépe dařilo.

 1. Avengers Infinity War - bez překvapení největší hit a jeden ze čtyř filmů historie, který pokořil hranici 2 miliard dolarů. Čtvrtý díl s názvem Endgame by měl přístí rok dosáhnout ještě výš.
 2. Black Panther - od druhého letošního filmu si Marvel hodně sliboval, ale skoro 1,4 miliardy je víc, než se čekalo. Překvapily hlavně tržby v USA, kde film dokonce překonal Avengers.
 3. Jurský svět: Zánik říše - 1,7 miliardy jedničky se podařit nepřekonalo, ale i tak je 1,3 úspěch a potvrzení, že nová série dává smysl. Trojka je potvrzená a bude útočit také na miliardu.
 4. Úžasňákovi 2 -přes 1,2 miliardy je skoro dvojnásobek jedničky, takže velký úspěch. Jen kousek chyběl, aby se stal nejúspěšnějším animovaným filmem všech dob, ale Ledové království s 1,3 miliardy si titul vzít nenechalo. Skoro půlka přišla jen z USA.
 5. Aquaman - ještě před 3 měsící by si na nový DC comics vsadil málokdo. Ale vánoční svátky protáhly pomalejší start a po oslnivém startu v Číně doběhl aktuálně k miliardě. A ještě se nekončí.
 6. Venom. - Od Spider-maního vejkšrabku se moc nenechalo, ale mimozemský parazit všem vytřel zrak. 855 miliónů překonalo třeba i prvního Spider-Mana či Wonder Woman a letos i Deadpoola 2. Producenti děkují hlavně Číně.
 7. Mission Impossible Fallout. - 791 miliónů dolarů, tedy nejúspěšnější díl série a potvrzení, že Tom Cruise ještě nepatří do starého důchodu. Čekalo se hodně, doneslo se ještě více. Slabší severoamerické tržby dohnal svět.
 8. Bohemian Rhapsody. Podobně jako Aquaman, i tady se ještě před pár měsíci čekal propadák a najednou je tu 774 miliónů dolarů. Nej film v Česku, ale velký hit i v dalších zemích. Částka rozhodně ještě není konečná.
 9. Deadpool 2. - 743 miliónů vypadá jako velké číslo, ale jednička byla úspěšnější. Oproti předchůdce chyběl už moment překvapení, také konkurence byla letos drsnější a navíc se na rozdíl od Deadpoola mohla promítat v Číně.
 10. Fantastická zvířata: Grindewaldovy zločiny. - 643 miliónů je suverénně nejméně ze všech Harry Potter filmů a pokles zhruba o čtvrtinu oproti prvním Fantastickým zvířatům. Pokračování bude, ale s menšími fanfárami.

Další překvapení

 • MEG - odepisovaný film o vraždícím žralokovi potěšil nejen fanoušky Jasona Stathama a donesl skoro 530 miliónů. Nutno ale dodat, že účetně to až taková pecka není, náklady byly podle všeho 150 miliónů.
 • Zrodila se hvězda - každý rok dorazí do kin malý film, který má ambice uspět u kritiků a oscarových porotců, ale i diváků. Letos to byl vydařený remake slavného muzikálů, který táhla dopředu populání Lady Gaga. 353 miliónů výnosy vs 36 miliónů náklady.
 • Králíček Petr - není to líbivý animák, ale přesto dokázal přinést skoro 351 miliónů (při nákladu pouhých 50). Líbil se docela dost i v USA, ačkoliv je to britský film a strčil do kapsy většinu hraných disneyovek.
 • Tiché místo - nejúspěšnějším hororem roku je sice Sestra, ale od zavedených lekaček značky Blum se podobný úspěch očekává. Naopak od malého nenápadného snímku o pár lidech nikdo moc nevěděl a najednou měl v kapsách 330 miliónů.
 • Crazy Rich Asians - komedie o čínské svatební jízdě slaví úspěch hlavně v USA, v Asii naopak pohořela a většina Evropy ji zatím neviděla. 227 miliónů pro film, který nikdo nečekal a nemá žádnou hvězdu rozhodně velký úspěch.

Největší propadáky

 • Smrtelné stroje - nový film z produkce Petera Jacksona (Pán prstenů) je sice v kinech jen pár týdnů, ale teď už je nad slunce jasné, že 100 miliónů se nevrátí ani v hrubých tržbách. Zatím 73 miliónů a odepisovat se bude ve velkém.
 • V pasti času - nákladná disneyovka dopadla podobně jako před třemi roky Tommorowland. 100 miliónů vylétlo okny jako nic a nevrátilo se. Podobně neslavně dopadla i další Disney pohádka, Louskáček a čtyři říše. Obě tržby max 150 miliónů.
 • Robin Hood - moderní variace na známou anglickou legendu si ošklivě natloukla podoně jako loni Král Artuš. Ale na rozdíl od něj ten film nepochválil zřejmě nikdo, česká premiéra se odkládá. Ze 100 miliónů se vrátilo zatím 82.
 • Vítejte v Marwenu - filmy s náklady okolo 50 miliónů nikdo až tak nesleduje, ale i mezi nimi jsou propadáky. Nejhůře dopadlo vánoční drama, ze 40 miliónů se vrátí zřejmě maximálně 15. Podobně dopadl i Hotel Artemis nebo Dívka v pavoučí síti.
 • Solo: Star Wars Story - skoro 400 miliónů jsou slušné tržby, ale to byste neměli mít na krku prodloužené natáčení za 250 miliónů a předchůdce, kteří levou zadní dávali miliardu. Velmi vlažné přijetí donutilo Disney/Lucasfilm přehodntit další spinoffy.

Mrkněte také na náš vylepšený přehled největších hitů za rok 2018 a největších propadáků za rok 2018
Bohemian Rhapsody pořád v čele, rekord Avataru v ohrožení

Bohemian Rhapsody pořád v čele, rekord Avataru v ohrožení

 14. 1. 2019

Ani v roce 2019 nechce slézt Bohemian Rhapsody z trůnu, za 11 víkendů, co je tento film v kinech, hned 8x dosáhl na první místo a na jeho štítu dříve později skončily novinky jako Aquaman nebo Fantastická zvířata. Tentokrát sice přinesl a víkend “jen” 62 tisíc, ale přesto to bohatě stačilo odrovnat dotírající konkurenci. Mimochodem, celkem už nasbíral filmový Freddie Mercury více než 1,225 miliónů lidí a v historických tabulkách už za sebou nechal Tmavomodrý svět nebo Jurský park. Na dostřel v tom samém žebříčku už jsou další trháky jako Ženy v pokušení či Vratné lahve a také dva roky starý fenomén, Anděl Páně 2, který už má náskok “jen” cca 55 tisíc lidí. Jestli ho Bohemian Rhapsody překoná, což by teoreticky mohl už příští víkend, získá pro sebe v místo v elitní TOP 5 novodobé historie. A z hlediska tržeb je to ještě zajímavější, celkový účet už zní na částku 190 miliónů a zdánlivě neotřesitelný Avatar už má náskok jen 23 miliónů, což je v přepočtu nějakých 150 tisíc diváků. Jestli svoje ďábelské tempo Bohemian Rhapsody vydrží, mohl by této mety dosáhnout už do konce ledna!

Na druhém místě víkendového žebříčku skončil Raubíř Ralf a internet. Otevírá za 47 tisíc, což je skoro 4x více než jednička. Mezi animáky je to spíše průměrný start, někde na úrovni druhých dílů Ria nebo Já, padoucha. Potenciál tu je, ale ještě nelze hovořit o nějakém hitu. Ctít ho jedině může, že si poradil s veškerou dětskou konkurencí, která popadala v průměru o 50 % a nejbližší animák je nyní až na 10. místě (nenápadný Asterix). Zbytek je až v druhé půlce žebříčku, kde jsou také pohádky i pro větší (Fantastická zvířata, Mary Poppins), jak je tedy vidět, začátek roku dětským filmům úplně nepřeje. Diváky přidává ještě Čertí brko, které by nakonec magickou hranici 300 tisíc mohlo překonat možná už příští víkend. Předpremiéra novinky Ledová sezóna moc velkou konkurenci není, s tisícovkou diváků se těsně protáhla do TOP 20. Tento čtvrtek ale bude také soupeřit třeba se strašidelnou pohádkou Husí kůže 2.

Aquaman celosvětově čerstvě vstoupil do klubu miliardářů, u nás ho může těšit s 312 tisíci diváky nový titul nejúspěšnějšího filmu podle DC comicsu. V komiksovém žebříčku už postoupil na 6. místo a na 4. místo mu chybí už jen pár drobných. Ano, čtete správně, Aquaman by se mohl stát 4. nejúspěšnější komiksovskou u nás. Před ním by byli aktuálně nedostižní třetí Avengers, třetí Thor a také loňské překvapení, Venom, který to dotáhl až skoro ke 400 tisícové hranici.

Na čtvrté příčce víkendového žebříčku se objevuje druhá novinka týdne, dobrodružný Robin Hood. Po příšerných recenzích a finančním krachu v USA je 13 tisíc diváků za první víkend celkem slušný start, ale srovnejte například s osm let starou verzí od Ridleyho Scotta, která za stejné období přilákala 3x více lidí. Takže hit to také nebude. Podobně nemastně neslaně startuje nový český film Cena za štěstí, pro něj je 4. místo ve víkendovém žebříčku zklamání. Na český hit potřebujete větši start a tady ho akuálně nevidíme.
Bohemian Rhapsody je už lepší než Titanic a dohání Svěráky

Bohemian Rhapsody je už lepší než Titanic a dohání Svěráky

 7. 1. 2019

První víkend letošního roku byl na premiéry skoupý, a tak si mohly ještě zařádit staré hity. Užil si to hlavně fenomén posledních týdnů, Bohemian Rhapsody, který přidal dalších úctyhodných 78 tisíc diváků za víkend, celkem už jich nasbíral 1,135 miliónů. To už je aktuálně více než má Titanic nebo Pelíšky a Bohemian Rhapsody už je tak v první desítce nejnavštěvovanějších filmů moderní historie. Na dostřel jsou navíc další zdánlivě neotřesitelné hity jako Jurský park nebo Tmavomodrý svět. Neuvěřitelné. A připomínáme, že z hlediska tržeb už je film jasná dvojka a teoreticky se může ještě přiblížit i zatím neporaženému Avataru, který je vzdálen cca 40-45 miliónů (záleží jakou metriku tržeb bereme), což při současném tempu znamená už jen tři podobně silné víkendy.

Vánoční tempo svědčí také Aquamanovi, který podobně jako v USA či zbytku světa překonává veškerá očekávání. U nás už má přes 282 tisíc a ve své DC vesničce už porazil všechny konkurenty včetně Sebevražedného oddílu. Jeho tempo (35 tisíc za víkend) by dokonce mohlo vést k překvapivému finiši a tedy dosažení desítky nejúspěšnějších filmů roku, ale podle metrik UFD se mu budou počítat pouze výsledky do konce roku 2018. I tak velký úspěch na film, který byl ještě před půl rokem odepisován jako poslední hřebíček do rakve komiksů od DC.

Ani Bumblebee nakonec nemusí dopadnout tak špatně. Překonání jedničky na diváky už je na dostřel (103 tisíc vs 106 tisíc), teď je cílem pětka (127 tisíc), dál už to asi nepůjde. Slušná čísla v první dny rok nosila i nová komedie Znovu ve hře či animované pohádky Sněhová královna a Asterix, ty ale mají oproti ostatním v zádech jen maximálně 2 týdny, a proto to na nějaký rekord nebude. To producenti Čertího brka musí být spokojeni, přidali dalších 10 tisíc a celková mají už přes 280 tisíc, a od desítky nejnavštěvovanějších pohádek novodobé historie už je dělí jen necelých 30 tisíc. Není to nemožné.

V druhé desítce TOP 20 najdeme i dvě novinky minulého týdne a jednu předpremiéru. Od náročného dramatu Beatiful Boy nebo od koncertu The Doors se nějaké zázraky nečekaly, takže jejich účast v první dvacítce bude spíše výjimečná. Naopak druhý Raubíř Ralf se v dětské předpremiéře vytáhl a 5.000 diváků svědčí o tom, že děti jsou připraveni na další animovaný fenomén. Tento týden se ukáže, jak moc to bude stačit na silné soupeře jako Grinch (už má 300 tisíc) nebo nového Spider-Mana (nakonec by mohl dát i 100 tisíc).
Nejúspěšnější filmy v českých kinech

Nejúspěšnější filmy v českých kinech

 3. 1. 2019

Do vydání oficiálního žebříčku od UFD sice chybí ještě dva až tři týdny, ale už teď si můžeme zahrát na základě průběžných výsledků na proroky a podívat se na ty filmy, kterým se letos nejvíce dařilo, kdo nejvíce překvapil a kdo naopak nejvíce zklamal.

 1. Bohemian Rhapsody - ještě na začátku roku vzhledem k vyhazovu režiséra a spíše průměrné marketingové kampani na tenhle film nikdo nesázel. Ale jak se začaly během prvních dnů promitání šířit zvěsti o narvaných kinosálech, najednou bylo jasné, že se rodí hit. Ale ani v nejbláznivějších snech se nesnilo, že za 2 měsíce to bude přes 1 miliónů diváků a skoro 160 miliónů tržeb. A to se ještě zdaleka nekončí.
 2. Avengers: Infinity War - očekávaný vítěz roku a ve většině světa i korunovaný vítěz, se musel v Česku sklonit před královnou. Přes 620 tisíc diváků a 100 miliónů tržeb je ale i tak v naší komiksy nedotčené zemi úspěch. V žánru porazil všechny své předchůce o hlavu a v historických tabulkách je v tržbách v první desítce. Očekává se, že čtvrtý díl Avengers bude letos ještě úspěšnější.
 3. Po čem muži touží - český zástupce se v první trojce čekal, ale více se sázelo na některé ze slavnějších jmen (Tátova volha). Romantické komedii Rudolfa Havlíka ale sedlo vhodné zářijové načasování, kde nebyl žádný silný český konkurent a navíc i absence zahraničních konkurentů v tomto žánru vůbec. V době, kdy všichni sází na komiksy či animáky vsadili čeští producenti na obyčejnou romantiku a přineslo to 534 tisíc lístků a 80 miliónů tržeb.
 4. Fantastická zvířata: Grindewaldovy zločiny - Česko podobně jako Německo je země fantasy zaslíbená, takže i když v zemích svého původů (Velká Británie a USA) měl druhý film z nové řady Harryho Pottera už hodně průměrné recenze, Češi se zviklat nenechali a vzali kina útokem. Čísel původních Potterovek to sice nedosáhlo, ale čísla jedničky brzy padnou a 465 tisíc listků plus skoro 73 miliónů tržeb je hodně pěkný výsledek.
 5. Hotel Transylvánie 3: Příšerozní dovolená - náš favorit na animovaného vítěze roku nezklamal a od své červencové premiéry byl spolehlivý v donášení tržeb jak švýcarské hodinky. 465 tisíc diváků a 63 miliónů je stejně jako předchozí dva díly této animované taškařice dohromady, a možná by to bylo ještě o chlup více, kdyby se k překvapivě silným výkonům neodhodlali i o tři týdny mladší Úžasňákovi 2.
 6. Jurský svět: Zánik říše - skoro 400 tisíc návštěvnost a přes 62 miliónů tržeb ukazuje, že oživení dinosauři se u nás rozhodně ještě neokoukali. Je to nejlepší výsledek série hned po nedostižné jedničce a ukazuje se, že podobné vizuální orgie mimo komiksů mají pořád v českých kinech své nezastupitelné místo.
 7. Venom - další překvapení letošního roku. Od vedlejšího produktu Spider-Mana nikdo moc nečekal, ale černý humor (a přístupnost pro prcky) dokázala vytáhnout skvělá čísla u nás i i světě. 381 tisíc návštěvnost a 62 miliónů je pecka výsledek, srovnejte s druhým Deadpoolem, který po nářezové jedničce finančně spíše zaostal za očekávaním.
 8. Padesát odstínů svobody - očekávané završení erotické trilogie přineslo sice skoro 360 tisíc prodaných lístků za témeř 55 miliónů korun, ale důvod k oslavám to úplně není. Nejslabší výsledek trilogie a prudké propady po prvním týdnu promítání ukazují, že fenomém z roku 2015 se okoukal a brzy za něj i přes solidní čísla lidé zapomenou.
 9. Tátova volha - podle nejčerstvějších výsledků by se měla tato česká roadmovie dostat až zhruba k 345 tisícům, nikoli jen necelých 300 tisíc, jak to aktuálně reportuje TOP 20, což by z něj udělalo předposlední číslo v první desítce. Tak jako tak, druhý český zástupce na vrcholu letošního roku ci možná myslel na ještě lepší výsledky, ale holt ne každý rok se rodí další Ženy v pokušení či Muži v naději. Pořád ale slušnej vejdělek!
 10. Na desátém místě můžeme najít dva ruzné filmy, podle toho, zda měříme tržbami nebo diváky. Na tržby to vyhraje Deadpool 2, ale jak jsme psali u Venoma, 52 miliónů je přeci jen menší hit než u prvního dílu. Naopak druzí Úžasňákovi můžou být spokojeni, i přes svojí pauzu od jedničky překvapili a 344 tisíc je jeden z nej výsledků pro Pixar u nás, i když měl letos hned dva zástupce. Coco skončilo na metě zhruba 276 tisíc.
Další překvapení:
 • Sestra - horory jsou u nás čím dál populárnější, 193 tisíc a skoro 30 miliónů pro vedlejší film ze série V zajetí démonů je finančně 2. nej horor v českých kinech
 • Grinch - ryze americká pohádka u nás před lety moc nenadchla (41 tisíc), nová animovaná verze už atakuje 300 tisíc. Skrytý hit Vánoc.
 • Úsměvy smutných můžu - 143 tisíc je obvykle účet za obyčejnou českou romantickou komedii, ne kvalitní a náročné drama. Lepší výsledek než slavnější Toman nebo Palach.
 • Králíček Petr - kdo vydržel loni nejdéle v TOP 20? 19 týdnů Coco a Hotel Transylvánie 3, jen o 2 méně jarní hit o rošťáckém králíkovi. Celkem příjemných 206 tísíc pro pohodový britský film pro děti.
Čekalo se více:
 • Mamma Mia: Here We Go Again - první díl zbořil rekordy (745 tisíc), ale dvojka už tolik šílenství nevyvolala (278 tisíc). Ne úplně zklamání, ale pokles výrazný.
 • Solo: A Star Wars Story - zatím každý Star Wars film během své premiéry přilákal u nás alespoň 200 tisíc diváků. Solo přivedl jen 126 tisíc. Celosvětový propadák.
 • Dívka v pavoučí síti - severské kriminálky u nás měli velkou tradici, ale tentokrát nikdo neměl zájem. Porovnejte 10 tisíc letos se 100 tisíc, co přinesl před 6 lety Fincher.
 • Zlatý podraz - nejdražší český film roku 2018 (100 miliónů Kč) se promítal před prázdnými kiny. Vidělo ho jen 25 tisic lidí a ti přinesli tvůrcům zpět jen 3,3 miliónů.
Poslední víkend roku přinesl miliontého diváka pro Bohemian Rhapsody

Poslední víkend roku přinesl miliontého diváka pro Bohemian Rhapsody

 31. 12. 2018

Poslední letošní víkendový žebříček nabídl ještě jeden famózní comeback Bohemian Rhapsody. Přestože to poslední víkend dva vypadalo, že šampión už mírně ztrácí dech (což by mu po 2 rekordních měsících nikdo nemohl vyčítat), těsně před koncem roku neuvěřitelně zabral, vyhrál znovu víkend a navíc si splnil ještě v roce 2018 dva velké cíle. Skoro 90 tisíc diváků a téměř 15 miliónů korun v tržbách jsou čísla, pro která by upsaly během premiéry duši ďáblu mnohem slavnější filmy, filmoví Queeni je nabraly 9. víkend od premiéry. Neskutečné.

Co je ale důležitější, díky tomuto finiši překonal film hranici 1 milión diváků ještě letos. Jedná se o teprve 14. film novodobé historie českých kin, který tuto metu překonal a teprve pátý americký film. S podobným tempem má Bohemian Rhapsody na to, aby brzy pokořil Sám doma, Obecnou školu či Pelíšky. A zhruba 100 tisíc diváků ho od dělí od magického 10. místa, kde si zatím trůní Titanic. Stejný finiš přinesl filmu také ještě další očekávaný posun v historických tabulkách. Měřítkem tržeb už je to nyní 2. nejúspěšnější film novodobé české historie, téměř 159 miliónů aktuálně nechalo za sebou i Anděla Páně 2. Před Bohemian Rhapsody už je jen Avatar. Brzy se podrobně podíváme na to, jak ďábelskou rychlost film má v porovnání s dalšími členy elitního klubu milionářů.

Vánoční atmosféra pomohla výrazně i další dvojici amerických filmů, Aquaman si polepšil o 50 % a podobně jako ve zbytku světa si pomalu, ale jistě pluje k překvapivému prvenství mezi filmy značky nového DC univerza. Před ním už je pouze Sebevražedný oddíl a nebo když se podíváme ještě dál do historie, tak ještě Temný rytíř povstal, ale náskok už je minimální a Aquaman ho vygumuje během následujících dvou týdnů.

Chuť si spravil i Bumblebee, podobný nárůst znamená, že to možná nebude až takový divácký propadák, jako napovídal první víkend. Aktuálně už má 78 tisíc a stačí mu jeden dobrý týden, aby se mohl ucházet o postup do té lepší půlky Transformers filmů. Ve stejný zázrak bude doufat i animovaný Spider-Man, který by si chtěl sáhnout alespoň na stejná čísla jako má dvojice The Amazing Spiderman filmů, ale potřebuje zhruba ještě 30 tisíc navíc. Roste ale z menších absolutních čísel a bude to ještě dřina, jakmile skončí Vánoce.

Ze starších filmů boduje stále ještě Čertí brko (250.000 diváků už je v kapse), Grinch (už jen kousek od 300.000) a Fantastická zvířata: Grindewaldovy zločiny (460.000 a pořád se stoupá, jednička už to má nahnuté). Novinky tentokrát neměly proti takové sestavě hitů šanci. Jennifer Lopez dopadla se svým filmem Znovu ve hře nejlépe (start 16.000+) a z její sestavy romantických limonád to nakonec možná bude ta lepší půlka. Animovaná Sněhová královna je už druhý letošní film z ruské série, start má podobný jako její únorová předchůdkyně (plus minus 15.000). Nejméně lidí bylo zvědovo na francouzskou komedii Utop se, nebo plav (4.500).

Do finálních čísel za celý rok sice oficiálně chybí ještě jeden den, ale už teď si můžeme znovu potvrdit, že letošní rok bude rekordní. A to ještě víc, než jsme tipovali. Mimořádně silný poslední týden nakonec odhadem přivádí prosincová čísla k částkám jako 1,9 miliónů diváků a 260 miiliónů tržeb. Což by znamenalo, že za celý rok budeme někde okolo 16,3 miliónů diváků a téměř 2,3 miliardy tržeb!. Na oficiální čísla od UFD za prosinec a celý rok si nyní budeme muset počkat zhruba do 20. ledna.
Předvánoční víkend má tři vítěze, novinky pohořely, roční rekord padne!

Předvánoční víkend má tři vítěze, novinky pohořely, roční rekord padne!

 27. 12. 2018

Poslední adventní víkend přinesl napínavý souboj o první místo. Měřeno výši tržeb obhájil vítězství Aquaman, ale na diváky ho porazilo nejen drama Bohemian Rhapsody, ale i česká pohádka Čertí brko. Všichni tři donesli okolo 45-47 tisic diváků, pro Aquamana hrálo do not vyšší vstupné za 3D představení. Mohutně posílilo hlavně Čertí brko, čtvrtý víkend přinesl nárůst krásných 46 % a jestli mu vánoční atmosféra vydrží, mohl by ještě pomýšlet na metu 300 tisíc. To už je na českou pohádku skoro medailová pozice.

Bohemian Rhapsody překonalo 900 tisíc a pokud se nestane zázrak, miliónová hranice by měla nakonec padnout až počátkem roku 2019. Reálněji vypadá jiný milník, během následujících 7 dní přinést v tržbách zhruba stejně jako aktuální týden a druhé místo historických tabulek dle tržeb bude patřit Queenům, Anděl Páně má už jen o 6 miliónů korun více.

To Aquaman si dává menší cíle, ale také může být spokojen. Za týden a půl skoro 150 tisíc znamená, že brzy dožene své soupeře z DC, nejblíže je Liga spravedlnosti (156 tisíc) a Batman v Superman (182 tisíc), nejvyšší metou je Sebevražedný oddíl (272 tisíc). Vzhledem k tomu, že konec roku rád ukazuje spící hity (viz loňská dlouhá výdrž Jumanji), není to zatím úplně nereálné.

Tři veteráni žebříčku si bez problémů poradili se všemi nováčky. Mezi nimi bodoval jakž takž jen Bumblebee, 26 tisíc za první víkend je ale nejslabší start celé Transfomeří série, kritické vykoupení se tedy po odchodu Michaela Baye z pozice režiséra u diváků nekoná. Bude to zřejmě max 100 tisíc. Je to ale pořád větší úspěch než nová Mary Poppins, která u nás dle očekávaní vybouchla a přilákala za první víkend jen 7 tisíc diváků. Kromě národních pohádek dali Češi přednost před americkou legendou raději animovanému Asterixovi, který nalákal 9 tisíc lidí. Je to pořád ale výrazně méně než měly předešlé díly francouzského siláka.

Vánoční atmosféra vytáhla ještě čísla u dalších dětských filmů, skvělá čísla pořád nosí Grinch (už pokukuje po 300 tisících) nebo Fantastická zvířata (skoro 450 tisíc) a do žebříčku se po pauze vrátila i proklínaná česká pohádka Když draka bolí hlava (už jen kousek od 100 tisíc).

V celkovém pořadí za rok 2018 se už pořadí nezmění, takže se můžete už teď kochat víceméně finální desítkou letošního roku (a nezmění to ani silný loňský veterán Jumanji). Co se bude ještě doplňovat, jsou upřesněná finální čísla diváků a tržeb. Teoretická změna může nastat po finálních číslech na 10. místě, kam se může protlačit jeden z dvojice českých filmů Tátova volha nebo Čertoviny, kteří by mohli po započítání tržeb mimo TOP 20 nasbírat potřebných 30 tisíc a vytlačit tak z první desítky druhého Deadpoola.

Kvalitní celková čísla za TOP 20 ženou dopředu vysněný cíl dosáhnout za prosinec 1,2 miliónů diváků. Pokud si popustíme uzdu spekulacím, tak dva plné týdny v prosinci daly dohromady 691 tisíc, půlený s listopadem odhadem dalších 225, aktuální víkend má 260 tisíc, to je dohromady 1,176 miliónů, tedy cíl prakticky splněn!. A to jsme zatím jen u výsledků s datem max 23. prosince, k dispozici je ještě dalších plných 8 dní a navíc jsou to pouze souhrnná čísla za TOP 20, celková budou zhruba o 20 % vyšší! Už nyní je tedy víceméné jisté, že rok 2018 BUDE nejúspěšnějším rokem novododobé české historie, jak dle počtu prodaných lístků (15,6-16 miliónů), tak tržeb (plus mínus 2,2 miliardy Kč).
Freddie ustup, přichází Aquaman!

Freddie ustup, přichází Aquaman!

 17. 12. 2018

Stávající královna žebříčků se musela sklonit před novým vládcem. Komiksový polobůh Aquaman mocně zaútočil a přilákal za premiérový víkend skoro 77 tisíc diváků. To je velmi podobný start jako měly další filmy z DC vesmíru (Sebevražedný oddíl, Liga spravedlnosti nebo Batman v Superman). Ve svém žánru by se ale Aquaman nedostal ani do první desítky, tam si pro sebe většinu zabírají různorodí konkurenti od Marvelu, jejichž průměrný start je buď zhruba o 50 % (Venom), o 100 % (Thor 3) nebo o 150 % (Avengers Infinity War) lepší. Aquaman teď musí doufat, že ho nesrazí negativní hodnocení jako u jeho kamarádů z DC, ti totiž relativně slušný start nezužitkovali a skončili na dvojnásobku či maximálně trojnásobku prvního víkendu. 200 tisic diváků tak bude pro podmořského vládce nový cíl, což by ho předurčilo v ročním žebříčku někam na konec druhé desítky.

Co může Aquamana těšit, je fakt, že porazil v přímém souboji jiného komiksového hrdinu. Animovaný Spider-Man startuje “až” na 3. místě víkendového žebříčku, když přilákal necelých 25 tisíc diváků. To je zhruba na úrovni dvojice The Amazing Spider-Man filmů, původní trilogie startovala výrazně výše a nedávný Spider-Man: Homecoming měl dokonce dvojnásobek. Ale jako animák by se měl Spider-Man: Paralelní světy poměřovat spíše s dalšími “dospělějšími” animáky. Tak pro srovnání: LEGO příběh od stejných tvůrců měl také při startu necelých 50 tisíc, tohle je spíše start na úrovní prvního animáku dvojice Christopher Miller-Phil Lord. Animák Zataženo, občas trakaře měl dle odhadů právě zhruba 20 tisíc. Zatímco za oceánem bude z animovaného Spider-Mana slušný hit, u nás to bude spíše podprůměr.

Mezi komiksové soupeře se na druhém místě nachází královna posledních týdnů. Bohemian Rhapsody už výrazně zpomaluje a nasbírala za sedmý víkend po premiéře “jen” 41 tisíc diváků. Kdekdo by za takové výsledky trhal ruce, ale Bohemian Rhapsody má větší cíl, a to je mít ideálně do konce roku rovný milión diváků. To by ale znamenalo za zbývající necelé dva týdny dodat skoro 170 tisíc diváků, což při podobném poklesu není úplně nadějné. Ale smutnit Freddie Mercury nemusí, aktuálně už je podle smíšených tržeb číslo 3 v novodobé historii podle tržeb, v očištěných tržbách bude potřebovat na překonání Vratných lahví a Žen v pokušení ještě tak týden.

Za vedoucí trojicí se nasáčkovaly dětské filmy. Největší drajv má zatím Čertí brko, 23 tisíc za třetí víkend je slušné skóre a čtvrt milionů vstupenek je pořád ještě reálných. To Grinch už je má téměř na dosah, ale má v nohách tři týdny navíc a už nemá takovou rychlost. Ještě méně absolutních číslech aktuálně nosí Fantastická zvířata, která přisypávají už jen 10 tisíc za víkend. Do překonání jedničky chybí necelých 50 tisíc. Všechny tři filmy ale před sebou mají hned dva těžké okamžiky - jednak trojici dětských filmů mířících ve čtvrtek do kin (Bumblebee, Mary Poppins se vrací, nový Asterix) a také nevyzpytatelné vánoční svátky, které mohou s náladou a pořadím významně zahýbat. Nemluvě o tom, že v druhé desítce je ještě pět dalších dětských filmů, a tolik dětské zábavy se prostě do žebříčku nevejde.

Dětské filmy válcují zbytek dospěláckých filmů, a málokterý dokáže odolat. Černého Petra si pro tento týden vytahují Smrtelné stroje, po premiéře pokles skoro o 80 % a u Petera Jacksona doma rozhodně nebudou mít radost po malém otvíráku v USA ani z českých čísel. Nedaří se nijak zvlášť ani komediím, francouzská novinka Vánoce a spol startuje i přes svůj vánoční název až na 7. místě s pár tisícovkami, prudké poklesy hlásí i další osvědčená jména jako Miroslav Donutil (Doktor Martin) nebo Rowan Atkinson (Johnny English). A se žebříčkem se zřejmě tento víkend loučí český fenomén posledních týdnů, Po čem ženy touží, ale s celkovou částkou 525 tisíc diváků a titul letošní trojky je to hezký odchod do důchodu.
Bohemian Rhapsody stále nezpomaluje a útočí na milión diváků

Bohemian Rhapsody stále nezpomaluje a útočí na milión diváků

 10. 12. 2018

Ani šestice novinek nic nezmohla s fenoménem posledních týdnů. Film Bohemian Rhapsody sice poklesl poprvé o více než pár procent a během druhého adventního víkendu přinesl “jen” 76 tisíc, ale stále to bohatě stačilo na veškerou konkurenci. A nejen tu aktuální, protože šest týdnů po premiéře neměl historicky žádný film tak masivní návštěvnost, v přepočtu na diváky už aktuálně musel sklonit hlavu i Avatar. Celková čísla jsou impozantní, téměř 121 miliónů korun na tržbách už znamená číslo pět v historických tabulkách.

A podle toho, jestli chcete přepočítávat hrubé a čisté tržby minulých hitů, tak by to znamenalo už příští týden při podobném tempu posun dokonce na příčku třetí. Když očistíme tyto rozdíly v datech, bude Bohemian Rhapsody na bronzovou příčku potřebovat zhruba dva týdny. A 770 tisíc diváků, ano tedy více než tři čtvrtě miliónu, posouvá životopisné drama o kapele Queen do poloviny čtvrté desítky nejnavštěvovanějších filmů. Při současném tempu by do konce roku mohla padnout i druhá desítka, kde už jsou filmy těsně pod miliónem diváků. A kdy padne legendární milión? Možná už na začátku roku 2019.

Ve stínu Bohemian Rhapsody trochu nespravedlivě opomíjíme Fantastická zvířata, druhý film z nové Harry Potter série překonal už 400 tisíc diváků a 65 miliónů na tržbách. To jsou sice pořád menší čísla než měla první Fantastická zvířata a tempo přírůstku naznačuje, že překonat ho bude čím dál tím těžší, ale jeden fakt už novému fantasy filmu nic nevezme - probojoval se do první pětky letošních filmů. V tržbách mu na třetí Hotel Transylvánie schází už jen drobné. Na vyšší pozice to nevypadá, tam je s dostatečným náskokem česká komedie Po čem ženy touží, která i tři měsíce od premiéry stále neopouští první desítku a pokukuje po hranici 550 tisíc diváků a 80 miliónů korun po tržbách. Pokud se nestane nic mimořádného, bude to po Bohemian Rhapsody a Avengers Infinity War třetí medalista letošního roku.

Z novinek se nejlépe chytla sci-fi Smrtelné stroje. V kolonce velkých sci-fi trháků jako Star Wars nebo Jurský svět je 30 tisíc za první víkend bez šance, ale když film hodíme do stejné Young Adult škatulky jako Twilight, Labyrint, Hunger Games, Rezistence nebo Mortal Instruments, už je to lepší. Na největší pecky jako Twilight nebo Hunger Games nemá, je to zhruba na úrovni Labyrintu. Výsledné číslo by mělo být zhruba na úrovni 80 tisíc diváků.

Ve spárech ďábla je se svými 16 tisíci spíše průměrný hororový start, ale pořád je to lepší výsledek než mnohem diskutovanější celovečerní verze televizního případu Doktora Martina, jehož Záhada v Beskydech pohořela a 3,5 tisíci diváků uzavírá první desítku. Následující tři novinky byly spíše do počtu. Koncert Black Sabbath a krimi Záhada Silver Lake jsou okrajové filmy pro fanoušky a v TOP 20 jsou na návštěvě. Český povídkový animák Mimi a Líza doplatil na vysokou dětskou konkurenci a také nebude mít úspěch.

Multikina Cinestar a Cinema City připravila o víkendu akci “Levná neděle”, kde lákala na snížené vstupné i svátečnější diváky, těžit z toho mohly hlavně starší hitovky. Slavit mohou dětské filmy jako Yeti, Louskáček nebo Grinch, které mezvíkendově významně narostly, hlavně pro Grinche je to příjemná zpráva, 250.000 diváků už je na dostřel. Levné lístky pomohly také dramatu Zrodila se hvězda. Ještě na vlně slušného startu potom mohla zřejmě díky finanční dotaci dobře pokračovat česká pohádka Čertí brko, která na diváky dokonce ještě oproti premiéře přidala a mohla by se stát vyhledávanou pohádkovou jedničkou pro letošní vánoce. Svůj status bude muset potvrdit příští víkend už s opravdovými cenami.
Je Bohemian Rhapsody fenoménem jen v českých kinech?

Je Bohemian Rhapsody fenoménem jen v českých kinech?

 7. 12. 2018

Mimořádná návštěvnost Bohemian Rhapsody nás nepřestává fascinovat, a tak jsme se blíže podívali na to, jestli se jedná opravdu o český fenomén a nebo obliba kapely Queen přilákala diváky do kin ve velkém množství i v dalších zemích.

V zemi svého původu se Bohemian Rhapsody daří nad očekávání, ale o klasický megahit nejde. Za první víkend utržil film v USA něco přes 50 milionů, po pěti týdnech má 164 miliónů a odhady ho posílají někam k hranici 200 milionů. V roční tabulce tak bude olizovat zespodu první desítku, tedy pokud ho nesejmou očekávané americké vánoční hity (Mary Poppins, Aquaman).

Podobné výsledky má měřítkem celosvětových tržeb. Zatím jsme na čísle 539 miliónů a růst se bude k 600 milionům. To je někam na konec první desítky, mezi druhého Ant-Mana a spielbergův Ready Player One. Opět platí, že letošní rok ještě nevystřílel všechny hity. Ke cti filmu ale patří, že to dokáže bez injekce čínských tržeb, druhý největší kinotrh světa premiéru Bohemian Rhapsody neplánuje.

Když rozkryjeme konkrétní země, v žádné velké zemi nepřekonal film tak jako v Česku největší letošní blockbuster, Avengers: Infinity War. Ten s velkým náskokem vede v Austrálii, Brazílii, Francii, Itálii, Jižní Koreji, Německu, Velké Británii a samozřejmě v Číně. Největší komiksový film všech dob se musel sklonit na zajímavých trzích pouze v Japonsku, Španělsku (kde vyhrál Jurský svět 2), Venezuele, Argentině (Hotel Transylvánie 3) a překvapivě také v Norsku (Mission: Impossible: Fallout). Ale na rozdíl od USA se na většině těchto trzích dokáže Bohemian Rhapsody držet v průměru okolo 5. místa. V Austrálii, Francii, Německu, Španělsku a možná i ve Velké Británii má reálnou šanci se dostat až na 2. místo, pokud se mu podaří udržet stávající tempo!

Kromě Česka už Bohemian Rhapsody vévodí ročním žebříčkům ve třech dalších zemích a zde nacházíme zajímavou korelaci. Jedničkou je životopisný film o Queenech aktuálně už v Litvě, Chorvatsku a Slovinsku, zde tedy vidíme jasný směr. Popularita kapely Queen v bývalém komunistickém bloku a naopak spíše rezervovanější postoj k americkým komiksovkám zde určují divácké priority. Neplatí to ale stoprocentně, čísla z Bulharska, Slovenska či Ukrajiny ukazují, že Bohemian Rhapsody nebude nejen pro Avengers, ale i pro další americké hity soupeřem, film se pohybuje někde okolo konce první desítky. Na druhé místo může film zaútočit ještě v Maďarsku, Polsku či Rumunsku.

Nabídneme ještě jedno zajímavé srovnání a to je měřítkem návštěv, nikoli tržeb. V detailu všech filmů najdete nyní novou srovnávací tabulku, kromě samotných výnosů tam také odhadujeme, kolik film prodal vstupenek (dle ceny, kterou máme z těchto historických tabulek) a kolik procent populace film teoreticky vidělo. Aby to šlo srovnávat s českými čísly, dopočítali jsme i českou návštěvnost do tohoto koeficientu a přepočetly české tržby na dolary.

U nás nyní aktuálně vidělo film zhruba 6,22 % populace, což není úplně největší číslo ze sledovaných zemí, ale patří do první pětky. Lepší jsou jen Austrálie, Jižní Korea či Velká Británie (7-8 %), ale jejich diváci mají oblíbenost návštěv kina v průměru dvakrát až třikrát vyšší než čeští diváci. Je tedy vidět, že filmový Freddie Mercury opravdu donutil Čechy vstát a jít do kina jako už dlouho ne. Podobně nadprůměrná čísla (5 %) vzhledem k prodaným lístkům a populaci mají také Francouzi, Chorvati, Litevci, Slovinci, Španělé či Mexičani, i tam tedy film Bohemian Rhapsody vyvolal výraznější odezvu než jinde.

A ještě malá perlička na závěr. Přepočtené hrubé české tržby dle aktuální kurzu dolaru činí zhruba 4,6 milionů dolarů. Pouze 12 zemí dokázalo přinést tomuto filmu větší tržby - USA, Velká Británie, Španělsko, Rusko, Nizozemí, Německo, Mexiko, Jižní Korea, Japonsko, Francie, Brazílie a Austrálie. Tedy vždy výrazně větší a bohatší země. Zatímco celkově český kinotrh je v porovnání se zbytkem světa někde na konci třetí desítky, u Bohemian Rhapsody můžeme říct, že patříme k těm nejlepším.

Návštěvnost kin víkend od 16. 5.
John Wick 3


Nejúspěšnější filmy 2019 v ČR
Ženy v běhu

Nejúspěšnější filmy 2019 v USA
Avengers: Endgame
1.
785,6 M
2.
425,2 M
3.
174,7 M
4.
138,3 M


Nejúspěšnější filmy 2019 celkem
Avengers: Endgame


Nejúspěšnější filmy 2018

Které filmy letos v českých kinech bodují? Které přilákaly nejvíce diváků, měly největší tržby či se udržely nejdéle na prvním místě? Podívejte se na průběžně aktualizovanou tabulku.
Filmy 2018 - Animované filmy 2018 - České filmy 2018 - Horory 2018 - Komedie 2018 - Filmy 2019