Avengers: Endgame
Premiéra
25. 4.
Tržby
0 M Kč
Dnes představení
284
Recenze kritiků
58 %
Nikdy neodvracej zrak
Premiéra
25. 4.
Tržby
0 M Kč
Dnes představení
5
Recenze kritiků
83 %
La Llorona: Prokletá žena
Premiéra
18. 4.
Tržby
1,8 M Kč
Dnes představení
95
Recenze kritiků
60 %
Hledá se Yetti
Premiéra
18. 4.
Tržby
0,8 M Kč
Dnes představení
79
Recenze kritiků
66 %

Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Poslední víkend roku přinesl miliontého diváka pro Bohemian Rhapsody

Poslední víkend roku přinesl miliontého diváka pro Bohemian Rhapsody

 31. 12. 2018

Poslední letošní víkendový žebříček nabídl ještě jeden famózní comeback Bohemian Rhapsody. Přestože to poslední víkend dva vypadalo, že šampión už mírně ztrácí dech (což by mu po 2 rekordních měsících nikdo nemohl vyčítat), těsně před koncem roku neuvěřitelně zabral, vyhrál znovu víkend a navíc si splnil ještě v roce 2018 dva velké cíle. Skoro 90 tisíc diváků a téměř 15 miliónů korun v tržbách jsou čísla, pro která by upsaly během premiéry duši ďáblu mnohem slavnější filmy, filmoví Queeni je nabraly 9. víkend od premiéry. Neskutečné.

Co je ale důležitější, díky tomuto finiši překonal film hranici 1 milión diváků ještě letos. Jedná se o teprve 14. film novodobé historie českých kin, který tuto metu překonal a teprve pátý americký film. S podobným tempem má Bohemian Rhapsody na to, aby brzy pokořil Sám doma, Obecnou školu či Pelíšky. A zhruba 100 tisíc diváků ho od dělí od magického 10. místa, kde si zatím trůní Titanic. Stejný finiš přinesl filmu také ještě další očekávaný posun v historických tabulkách. Měřítkem tržeb už je to nyní 2. nejúspěšnější film novodobé české historie, téměř 159 miliónů aktuálně nechalo za sebou i Anděla Páně 2. Před Bohemian Rhapsody už je jen Avatar. Brzy se podrobně podíváme na to, jak ďábelskou rychlost film má v porovnání s dalšími členy elitního klubu milionářů.

Vánoční atmosféra pomohla výrazně i další dvojici amerických filmů, Aquaman si polepšil o 50 % a podobně jako ve zbytku světa si pomalu, ale jistě pluje k překvapivému prvenství mezi filmy značky nového DC univerza. Před ním už je pouze Sebevražedný oddíl a nebo když se podíváme ještě dál do historie, tak ještě Temný rytíř povstal, ale náskok už je minimální a Aquaman ho vygumuje během následujících dvou týdnů.

Chuť si spravil i Bumblebee, podobný nárůst znamená, že to možná nebude až takový divácký propadák, jako napovídal první víkend. Aktuálně už má 78 tisíc a stačí mu jeden dobrý týden, aby se mohl ucházet o postup do té lepší půlky Transformers filmů. Ve stejný zázrak bude doufat i animovaný Spider-Man, který by si chtěl sáhnout alespoň na stejná čísla jako má dvojice The Amazing Spiderman filmů, ale potřebuje zhruba ještě 30 tisíc navíc. Roste ale z menších absolutních čísel a bude to ještě dřina, jakmile skončí Vánoce.

Ze starších filmů boduje stále ještě Čertí brko (250.000 diváků už je v kapse), Grinch (už jen kousek od 300.000) a Fantastická zvířata: Grindewaldovy zločiny (460.000 a pořád se stoupá, jednička už to má nahnuté). Novinky tentokrát neměly proti takové sestavě hitů šanci. Jennifer Lopez dopadla se svým filmem Znovu ve hře nejlépe (start 16.000+) a z její sestavy romantických limonád to nakonec možná bude ta lepší půlka. Animovaná Sněhová královna je už druhý letošní film z ruské série, start má podobný jako její únorová předchůdkyně (plus minus 15.000). Nejméně lidí bylo zvědovo na francouzskou komedii Utop se, nebo plav (4.500).

Do finálních čísel za celý rok sice oficiálně chybí ještě jeden den, ale už teď si můžeme znovu potvrdit, že letošní rok bude rekordní. A to ještě víc, než jsme tipovali. Mimořádně silný poslední týden nakonec odhadem přivádí prosincová čísla k částkám jako 1,9 miliónů diváků a 260 miiliónů tržeb. Což by znamenalo, že za celý rok budeme někde okolo 16,3 miliónů diváků a téměř 2,3 miliardy tržeb!. Na oficiální čísla od UFD za prosinec a celý rok si nyní budeme muset počkat zhruba do 20. ledna.
Předvánoční víkend má tři vítěze, novinky pohořely, roční rekord padne!

Předvánoční víkend má tři vítěze, novinky pohořely, roční rekord padne!

 27. 12. 2018

Poslední adventní víkend přinesl napínavý souboj o první místo. Měřeno výši tržeb obhájil vítězství Aquaman, ale na diváky ho porazilo nejen drama Bohemian Rhapsody, ale i česká pohádka Čertí brko. Všichni tři donesli okolo 45-47 tisic diváků, pro Aquamana hrálo do not vyšší vstupné za 3D představení. Mohutně posílilo hlavně Čertí brko, čtvrtý víkend přinesl nárůst krásných 46 % a jestli mu vánoční atmosféra vydrží, mohl by ještě pomýšlet na metu 300 tisíc. To už je na českou pohádku skoro medailová pozice.

Bohemian Rhapsody překonalo 900 tisíc a pokud se nestane zázrak, miliónová hranice by měla nakonec padnout až počátkem roku 2019. Reálněji vypadá jiný milník, během následujících 7 dní přinést v tržbách zhruba stejně jako aktuální týden a druhé místo historických tabulek dle tržeb bude patřit Queenům, Anděl Páně má už jen o 6 miliónů korun více.

To Aquaman si dává menší cíle, ale také může být spokojen. Za týden a půl skoro 150 tisíc znamená, že brzy dožene své soupeře z DC, nejblíže je Liga spravedlnosti (156 tisíc) a Batman v Superman (182 tisíc), nejvyšší metou je Sebevražedný oddíl (272 tisíc). Vzhledem k tomu, že konec roku rád ukazuje spící hity (viz loňská dlouhá výdrž Jumanji), není to zatím úplně nereálné.

Tři veteráni žebříčku si bez problémů poradili se všemi nováčky. Mezi nimi bodoval jakž takž jen Bumblebee, 26 tisíc za první víkend je ale nejslabší start celé Transfomeří série, kritické vykoupení se tedy po odchodu Michaela Baye z pozice režiséra u diváků nekoná. Bude to zřejmě max 100 tisíc. Je to ale pořád větší úspěch než nová Mary Poppins, která u nás dle očekávaní vybouchla a přilákala za první víkend jen 7 tisíc diváků. Kromě národních pohádek dali Češi přednost před americkou legendou raději animovanému Asterixovi, který nalákal 9 tisíc lidí. Je to pořád ale výrazně méně než měly předešlé díly francouzského siláka.

Vánoční atmosféra vytáhla ještě čísla u dalších dětských filmů, skvělá čísla pořád nosí Grinch (už pokukuje po 300 tisících) nebo Fantastická zvířata (skoro 450 tisíc) a do žebříčku se po pauze vrátila i proklínaná česká pohádka Když draka bolí hlava (už jen kousek od 100 tisíc).

V celkovém pořadí za rok 2018 se už pořadí nezmění, takže se můžete už teď kochat víceméně finální desítkou letošního roku (a nezmění to ani silný loňský veterán Jumanji). Co se bude ještě doplňovat, jsou upřesněná finální čísla diváků a tržeb. Teoretická změna může nastat po finálních číslech na 10. místě, kam se může protlačit jeden z dvojice českých filmů Tátova volha nebo Čertoviny, kteří by mohli po započítání tržeb mimo TOP 20 nasbírat potřebných 30 tisíc a vytlačit tak z první desítky druhého Deadpoola.

Kvalitní celková čísla za TOP 20 ženou dopředu vysněný cíl dosáhnout za prosinec 1,2 miliónů diváků. Pokud si popustíme uzdu spekulacím, tak dva plné týdny v prosinci daly dohromady 691 tisíc, půlený s listopadem odhadem dalších 225, aktuální víkend má 260 tisíc, to je dohromady 1,176 miliónů, tedy cíl prakticky splněn!. A to jsme zatím jen u výsledků s datem max 23. prosince, k dispozici je ještě dalších plných 8 dní a navíc jsou to pouze souhrnná čísla za TOP 20, celková budou zhruba o 20 % vyšší! Už nyní je tedy víceméné jisté, že rok 2018 BUDE nejúspěšnějším rokem novododobé české historie, jak dle počtu prodaných lístků (15,6-16 miliónů), tak tržeb (plus mínus 2,2 miliardy Kč).
Freddie ustup, přichází Aquaman!

Freddie ustup, přichází Aquaman!

 17. 12. 2018

Stávající královna žebříčků se musela sklonit před novým vládcem. Komiksový polobůh Aquaman mocně zaútočil a přilákal za premiérový víkend skoro 77 tisíc diváků. To je velmi podobný start jako měly další filmy z DC vesmíru (Sebevražedný oddíl, Liga spravedlnosti nebo Batman v Superman). Ve svém žánru by se ale Aquaman nedostal ani do první desítky, tam si pro sebe většinu zabírají různorodí konkurenti od Marvelu, jejichž průměrný start je buď zhruba o 50 % (Venom), o 100 % (Thor 3) nebo o 150 % (Avengers Infinity War) lepší. Aquaman teď musí doufat, že ho nesrazí negativní hodnocení jako u jeho kamarádů z DC, ti totiž relativně slušný start nezužitkovali a skončili na dvojnásobku či maximálně trojnásobku prvního víkendu. 200 tisic diváků tak bude pro podmořského vládce nový cíl, což by ho předurčilo v ročním žebříčku někam na konec druhé desítky.

Co může Aquamana těšit, je fakt, že porazil v přímém souboji jiného komiksového hrdinu. Animovaný Spider-Man startuje “až” na 3. místě víkendového žebříčku, když přilákal necelých 25 tisíc diváků. To je zhruba na úrovni dvojice The Amazing Spider-Man filmů, původní trilogie startovala výrazně výše a nedávný Spider-Man: Homecoming měl dokonce dvojnásobek. Ale jako animák by se měl Spider-Man: Paralelní světy poměřovat spíše s dalšími “dospělějšími” animáky. Tak pro srovnání: LEGO příběh od stejných tvůrců měl také při startu necelých 50 tisíc, tohle je spíše start na úrovní prvního animáku dvojice Christopher Miller-Phil Lord. Animák Zataženo, občas trakaře měl dle odhadů právě zhruba 20 tisíc. Zatímco za oceánem bude z animovaného Spider-Mana slušný hit, u nás to bude spíše podprůměr.

Mezi komiksové soupeře se na druhém místě nachází královna posledních týdnů. Bohemian Rhapsody už výrazně zpomaluje a nasbírala za sedmý víkend po premiéře “jen” 41 tisíc diváků. Kdekdo by za takové výsledky trhal ruce, ale Bohemian Rhapsody má větší cíl, a to je mít ideálně do konce roku rovný milión diváků. To by ale znamenalo za zbývající necelé dva týdny dodat skoro 170 tisíc diváků, což při podobném poklesu není úplně nadějné. Ale smutnit Freddie Mercury nemusí, aktuálně už je podle smíšených tržeb číslo 3 v novodobé historii podle tržeb, v očištěných tržbách bude potřebovat na překonání Vratných lahví a Žen v pokušení ještě tak týden.

Za vedoucí trojicí se nasáčkovaly dětské filmy. Největší drajv má zatím Čertí brko, 23 tisíc za třetí víkend je slušné skóre a čtvrt milionů vstupenek je pořád ještě reálných. To Grinch už je má téměř na dosah, ale má v nohách tři týdny navíc a už nemá takovou rychlost. Ještě méně absolutních číslech aktuálně nosí Fantastická zvířata, která přisypávají už jen 10 tisíc za víkend. Do překonání jedničky chybí necelých 50 tisíc. Všechny tři filmy ale před sebou mají hned dva těžké okamžiky - jednak trojici dětských filmů mířících ve čtvrtek do kin (Bumblebee, Mary Poppins se vrací, nový Asterix) a také nevyzpytatelné vánoční svátky, které mohou s náladou a pořadím významně zahýbat. Nemluvě o tom, že v druhé desítce je ještě pět dalších dětských filmů, a tolik dětské zábavy se prostě do žebříčku nevejde.

Dětské filmy válcují zbytek dospěláckých filmů, a málokterý dokáže odolat. Černého Petra si pro tento týden vytahují Smrtelné stroje, po premiéře pokles skoro o 80 % a u Petera Jacksona doma rozhodně nebudou mít radost po malém otvíráku v USA ani z českých čísel. Nedaří se nijak zvlášť ani komediím, francouzská novinka Vánoce a spol startuje i přes svůj vánoční název až na 7. místě s pár tisícovkami, prudké poklesy hlásí i další osvědčená jména jako Miroslav Donutil (Doktor Martin) nebo Rowan Atkinson (Johnny English). A se žebříčkem se zřejmě tento víkend loučí český fenomén posledních týdnů, Po čem ženy touží, ale s celkovou částkou 525 tisíc diváků a titul letošní trojky je to hezký odchod do důchodu.
Bohemian Rhapsody stále nezpomaluje a útočí na milión diváků

Bohemian Rhapsody stále nezpomaluje a útočí na milión diváků

 10. 12. 2018

Ani šestice novinek nic nezmohla s fenoménem posledních týdnů. Film Bohemian Rhapsody sice poklesl poprvé o více než pár procent a během druhého adventního víkendu přinesl “jen” 76 tisíc, ale stále to bohatě stačilo na veškerou konkurenci. A nejen tu aktuální, protože šest týdnů po premiéře neměl historicky žádný film tak masivní návštěvnost, v přepočtu na diváky už aktuálně musel sklonit hlavu i Avatar. Celková čísla jsou impozantní, téměř 121 miliónů korun na tržbách už znamená číslo pět v historických tabulkách.

A podle toho, jestli chcete přepočítávat hrubé a čisté tržby minulých hitů, tak by to znamenalo už příští týden při podobném tempu posun dokonce na příčku třetí. Když očistíme tyto rozdíly v datech, bude Bohemian Rhapsody na bronzovou příčku potřebovat zhruba dva týdny. A 770 tisíc diváků, ano tedy více než tři čtvrtě miliónu, posouvá životopisné drama o kapele Queen do poloviny čtvrté desítky nejnavštěvovanějších filmů. Při současném tempu by do konce roku mohla padnout i druhá desítka, kde už jsou filmy těsně pod miliónem diváků. A kdy padne legendární milión? Možná už na začátku roku 2019.

Ve stínu Bohemian Rhapsody trochu nespravedlivě opomíjíme Fantastická zvířata, druhý film z nové Harry Potter série překonal už 400 tisíc diváků a 65 miliónů na tržbách. To jsou sice pořád menší čísla než měla první Fantastická zvířata a tempo přírůstku naznačuje, že překonat ho bude čím dál tím těžší, ale jeden fakt už novému fantasy filmu nic nevezme - probojoval se do první pětky letošních filmů. V tržbách mu na třetí Hotel Transylvánie schází už jen drobné. Na vyšší pozice to nevypadá, tam je s dostatečným náskokem česká komedie Po čem ženy touží, která i tři měsíce od premiéry stále neopouští první desítku a pokukuje po hranici 550 tisíc diváků a 80 miliónů korun po tržbách. Pokud se nestane nic mimořádného, bude to po Bohemian Rhapsody a Avengers Infinity War třetí medalista letošního roku.

Z novinek se nejlépe chytla sci-fi Smrtelné stroje. V kolonce velkých sci-fi trháků jako Star Wars nebo Jurský svět je 30 tisíc za první víkend bez šance, ale když film hodíme do stejné Young Adult škatulky jako Twilight, Labyrint, Hunger Games, Rezistence nebo Mortal Instruments, už je to lepší. Na největší pecky jako Twilight nebo Hunger Games nemá, je to zhruba na úrovni Labyrintu. Výsledné číslo by mělo být zhruba na úrovni 80 tisíc diváků.

Ve spárech ďábla je se svými 16 tisíci spíše průměrný hororový start, ale pořád je to lepší výsledek než mnohem diskutovanější celovečerní verze televizního případu Doktora Martina, jehož Záhada v Beskydech pohořela a 3,5 tisíci diváků uzavírá první desítku. Následující tři novinky byly spíše do počtu. Koncert Black Sabbath a krimi Záhada Silver Lake jsou okrajové filmy pro fanoušky a v TOP 20 jsou na návštěvě. Český povídkový animák Mimi a Líza doplatil na vysokou dětskou konkurenci a také nebude mít úspěch.

Multikina Cinestar a Cinema City připravila o víkendu akci “Levná neděle”, kde lákala na snížené vstupné i svátečnější diváky, těžit z toho mohly hlavně starší hitovky. Slavit mohou dětské filmy jako Yeti, Louskáček nebo Grinch, které mezvíkendově významně narostly, hlavně pro Grinche je to příjemná zpráva, 250.000 diváků už je na dostřel. Levné lístky pomohly také dramatu Zrodila se hvězda. Ještě na vlně slušného startu potom mohla zřejmě díky finanční dotaci dobře pokračovat česká pohádka Čertí brko, která na diváky dokonce ještě oproti premiéře přidala a mohla by se stát vyhledávanou pohádkovou jedničkou pro letošní vánoce. Svůj status bude muset potvrdit příští víkend už s opravdovými cenami.
Je Bohemian Rhapsody fenoménem jen v českých kinech?

Je Bohemian Rhapsody fenoménem jen v českých kinech?

 7. 12. 2018

Mimořádná návštěvnost Bohemian Rhapsody nás nepřestává fascinovat, a tak jsme se blíže podívali na to, jestli se jedná opravdu o český fenomén a nebo obliba kapely Queen přilákala diváky do kin ve velkém množství i v dalších zemích.

V zemi svého původu se Bohemian Rhapsody daří nad očekávání, ale o klasický megahit nejde. Za první víkend utržil film v USA něco přes 50 milionů, po pěti týdnech má 164 miliónů a odhady ho posílají někam k hranici 200 milionů. V roční tabulce tak bude olizovat zespodu první desítku, tedy pokud ho nesejmou očekávané americké vánoční hity (Mary Poppins, Aquaman).

Podobné výsledky má měřítkem celosvětových tržeb. Zatím jsme na čísle 539 miliónů a růst se bude k 600 milionům. To je někam na konec první desítky, mezi druhého Ant-Mana a spielbergův Ready Player One. Opět platí, že letošní rok ještě nevystřílel všechny hity. Ke cti filmu ale patří, že to dokáže bez injekce čínských tržeb, druhý největší kinotrh světa premiéru Bohemian Rhapsody neplánuje.

Když rozkryjeme konkrétní země, v žádné velké zemi nepřekonal film tak jako v Česku největší letošní blockbuster, Avengers: Infinity War. Ten s velkým náskokem vede v Austrálii, Brazílii, Francii, Itálii, Jižní Koreji, Německu, Velké Británii a samozřejmě v Číně. Největší komiksový film všech dob se musel sklonit na zajímavých trzích pouze v Japonsku, Španělsku (kde vyhrál Jurský svět 2), Venezuele, Argentině (Hotel Transylvánie 3) a překvapivě také v Norsku (Mission: Impossible: Fallout). Ale na rozdíl od USA se na většině těchto trzích dokáže Bohemian Rhapsody držet v průměru okolo 5. místa. V Austrálii, Francii, Německu, Španělsku a možná i ve Velké Británii má reálnou šanci se dostat až na 2. místo, pokud se mu podaří udržet stávající tempo!

Kromě Česka už Bohemian Rhapsody vévodí ročním žebříčkům ve třech dalších zemích a zde nacházíme zajímavou korelaci. Jedničkou je životopisný film o Queenech aktuálně už v Litvě, Chorvatsku a Slovinsku, zde tedy vidíme jasný směr. Popularita kapely Queen v bývalém komunistickém bloku a naopak spíše rezervovanější postoj k americkým komiksovkám zde určují divácké priority. Neplatí to ale stoprocentně, čísla z Bulharska, Slovenska či Ukrajiny ukazují, že Bohemian Rhapsody nebude nejen pro Avengers, ale i pro další americké hity soupeřem, film se pohybuje někde okolo konce první desítky. Na druhé místo může film zaútočit ještě v Maďarsku, Polsku či Rumunsku.

Nabídneme ještě jedno zajímavé srovnání a to je měřítkem návštěv, nikoli tržeb. V detailu všech filmů najdete nyní novou srovnávací tabulku, kromě samotných výnosů tam také odhadujeme, kolik film prodal vstupenek (dle ceny, kterou máme z těchto historických tabulek) a kolik procent populace film teoreticky vidělo. Aby to šlo srovnávat s českými čísly, dopočítali jsme i českou návštěvnost do tohoto koeficientu a přepočetly české tržby na dolary.

U nás nyní aktuálně vidělo film zhruba 6,22 % populace, což není úplně největší číslo ze sledovaných zemí, ale patří do první pětky. Lepší jsou jen Austrálie, Jižní Korea či Velká Británie (7-8 %), ale jejich diváci mají oblíbenost návštěv kina v průměru dvakrát až třikrát vyšší než čeští diváci. Je tedy vidět, že filmový Freddie Mercury opravdu donutil Čechy vstát a jít do kina jako už dlouho ne. Podobně nadprůměrná čísla (5 %) vzhledem k prodaným lístkům a populaci mají také Francouzi, Chorvati, Litevci, Slovinci, Španělé či Mexičani, i tam tedy film Bohemian Rhapsody vyvolal výraznější odezvu než jinde.

A ještě malá perlička na závěr. Přepočtené hrubé české tržby dle aktuální kurzu dolaru činí zhruba 4,6 milionů dolarů. Pouze 12 zemí dokázalo přinést tomuto filmu větší tržby - USA, Velká Británie, Španělsko, Rusko, Nizozemí, Německo, Mexiko, Jižní Korea, Japonsko, Francie, Brazílie a Austrálie. Tedy vždy výrazně větší a bohatší země. Zatímco celkově český kinotrh je v porovnání se zbytkem světa někde na konci třetí desítky, u Bohemian Rhapsody můžeme říct, že patříme k těm nejlepším.
Bude rok 2018 novým rekordmanem v návštěvnosti kin? Vypadá to, že ano!

Bude rok 2018 novým rekordmanem v návštěvnosti kin? Vypadá to, že ano!

 5. 12. 2018

Poslední týdny se mluví především o vynikajících číslech filmu Bohemian Rhapsody, který se během pěti týdnů dokázal vyšvihnout na první příčku letošního roku, ale to není jediná zpráva, která udělá radost kino trhu. Silný závěr roku totiž ukazuje, že by se mohl přepisovat i historické tabulky návštěvnosti českých kin jako celku.

Český kinotrh od své krize v roce 1999 víceméně posledních dvacet let mírně stoupá. S nástupem dobře vybavených multikin a ohromujících vizuálních trháků jako Pán prstenů, Harry Potter nebo Avatar, se celková návštěvnost vyhoupla nad kritických 10 milionů a poslední dva roky dokonce nad 15 milionů diváků. Rekord drží rok 2016, kdy se prodalo 15,6 milionů lístků, loňský rok zaostal o pouhých 400 tisíc. S tržbami je to ještě veselejší, protože průměrná cena lístku do kina stoupla za posledních dvacet let zhruba dvaapůlkrát, poslední dva roky byl kinotrh schopen vždy nasbírat na tržbách více než 2 miliardy Kč.

Letošní rok začal sice zostra a meziročně za první čtvrtletí stoupl o nějakých 15 %, ale víc než o rekordní tržby šlo o fakt, že minulý rok měl velmi slabý nástup. Skóre se v neprospěch letošního roku začalo otáčet hned v dubnu a prakticky až do září koukal rok 2018 svým dvěma předchůdcům, 2016 a 2017, na záda. Ale v říjnu se začala situace obracet, jak ukazují čerstvá oficiální měsíční čísla. A díky silným listopadovým premiérám lze už teoreticky predikovat, jak to bude vypadat dál.

Za období leden-říjen 2018 dorazilo do českých kin 12,5 milionů diváků, kteří nechali v pokladnách tržby za více než 1,7 miliardy korun. To jsou samo o sobě lepší výsledky než měl za stejné období rok 2016 a rok 2017. Rekord roku 2016 ale vznikl až díky mohutnému finiši v listopadu (první Fantastická zvířata) a prosinci (Anděl páně 2), proto je nutné zahrnout i tyto výjimky.

Celková čísla za listopad 2018 zatím neznáme, UFD je bude vydávat až po Vánocích. Ale můžeme je odhadnout. Stačí vzít průběžná týdenní čísla TOP 20 a porovnat, jak se průměrně liší od celkových měsíčních. Rozdíl je v průměru 20 % (konečná měsíční jsou samozřejmě ta vyšší). Když tímto způsobem sečteme průběžná týdenní čísla za listopad, dostaneme se k úžasným číslům: téměř 2 miliony diváků a necelých 300 milionů tržeb. To by z listopadu 2018 udělalo suverénně nejúspěšnější měsíc české historie. Je to samozřejmě náš kvalifikovaný odhad, ale když porovnáte souhrny týdnů za poslední období s tím, jak to vypadalo v minulosti, je výkon posledního měsíce opravdu silný. Tyto zásluhy si samozřejmě nemůže připsat jen jeden film, vedle Bohemian Rhapsody táhly zájem i další filmy jako Fantastická zvířata: Grindewaldovy zločiny, animák Grinch a z historie ještě letošní český premiant Po čem muži touží, kterému můžeme děkovat za nástup říjnových čísel.

Jestli je náš odhad správný, znamenalo by to, že rok 2018 má v součtu za prvních 11 měsíců už téměř 14,5 milionů prodaných lístků a více než 2 miliardy tržeb. V tržbách už dokonce za pouhých 11 měsíců tedy letošek překonává rekordy z let 2016 a 2017. Co se týče diváků, tam mu chybí na překonání roku 2016 alespoň 1,2 milionů diváků. To nejsou sice úplně malá čísla, ale prosinec a Vánoce kinům svědčí, za posledních 10 let se jen 3x nepodařilo této mety dosáhnout. Navíc podle toho, jak se daří nejen Bohemian Rhapsody, ale i druhým Fantastickým zvířatům či české pohádce Čertí brko, to vypadá na silný měsíc. A to ještě nepočítáme novinky! Aquaman, Bumblebee, Doktor Martin, Mary Poppins, či animáky Spider-Man či Asterix - ani jeden film není očekávaný megahit, ale počítá se s nimi jako se slušnými přihrávači do aktuálního souboje.

Zvyšující se zájem českých diváků o kina by svědčil o přibližování se vyspělým státům. Zatímco v západní Evropě jde do kina divák v průměru alespoň 1,5x až 2x ročně (viz srovnávací tabulka), v zemích bývalého komunistického bloku se jen málokdy dostaneme přes koeficient 1,5. Na ten bychom se při vyrovnání či překonání rekordu z roku 2016 mohli podívat (15,6 milionů vstupenek vs 10,5 milionů obyvatel). Zajímavější ale bude zvyšovat obrat trhu. Odhad pro letošek za nás aktuálně činí 2,2 miliardy korun, do lepšího zájmu velkých studií bychom se dočkali při dosažení mety 2,6 miliardy, tedy při překonání magické hranice 100 milionů eur.
Bohemian Rhapsody poráží Avengers a stává se nejúspěšnějším filmem roku!

Bohemian Rhapsody poráží Avengers a stává se nejúspěšnějším filmem roku!

 3. 12. 2018

Tak a je to tady. Bohemian Rhapsody vyhrává počtvrté z posledních pěti víkendů a opět přidává zhruba 100 tisíc diváků za víkend. Celková návštěvnost už činí 656 tisíc diváků a 105 miliónů korun v tržbách, což znamená jediné - máme nového krále nebo spíše královnu pro rok 2018! Dosavadní vládce žebříčků, Avengers: Infinity War, se musí poroučet na druhé místo, jeho průběžné výsledky jsou k dnešnímu dni “jen” 622 tisíc diváků a 98 miliónů korun.

Korunovaci Bohemian Rhapsody jsme předpovídali minulý týden, co nás ale neustále fascinuje, je tempo filmu. Film má prakticky pořád stejnou návštěvnost, průměrně 90-100 tisíc od čtvrtka do neděle, což je neslýchané, protože i ty největší držáky průběžně klesají. Nikoliv však tento film, jehož výsledky už brzy budou přepisovat i historické tabulky. V celkových tržbách už mu patří 6. místo a dá se očekávat, že minimálně o pár příček ještě poskočí. Překonat Mimoně je formalita, otřásat se teď budou ale i dva české snímky na 3. a 4. pozici. A může být Bohemian Rhapsody lepší než Anděl Páně 2 nebo Avatar? Na tržby by mohl Freddie Mercury a jeho parta český vánoční hit teoreticky porazit, ale aktuálně zhruba dvojnásobné tržby Avatara už jsou hodně ambiciózní cíl. Bude to velmi napínavý souboj na dálku v následujících týdnech. Ještě dodáme, že měřítkem diváků na tom film je výrazně hůře, v historických tabulkách mu zatím náleží až 56. místo. Ale o dobrých 20-30 míst ještě určitě poskočí.

První pětka letošního roku dozná minimálně ještě jedné změny. Fantastická zvířata: Grindewaldovy zločiny opět poklesly více než o polovinu, přesto už nasbíraly pěkných 370 tisíc a mohutně dotírají na Venoma a Jurský svět 2. Chleba se začne lámat až na částce o 100 tisíc vyšší, ta by totiž rozhodla o tom, že druhý díl nové ságy ze světa Harryho Pottera vymaže čísla jedničky a zároveň by dosáhl na čtvtou příčku za rok 2018, kde aktuálně trůní Hotel Transylvánie 3.

Do výsledného žebříčku za rok 2018 bude chtít ještě promluvit nová česká pohádka Čertí brko. 56 tisíc je velmi příjemný start, ale například menší než měly Čertoviny na začátku roku nebo Řachanda před dvěma roky. Obě dvě pohádky nezmiňujeme náhodou, na rozdíl od držáků typu Anděl Páně 2 totiž svůj start tato dvojice dokázala maximálně zečtyřnásobit, což by v podobné matematice odkázalo Čertí brko někam k hranici 200 tisíc diváků. To stačí ledva na druhou letošní desítku. Příští víkend napoví, zda tu máme druhý Anděl páně nebo spíše druhou Řachandu.

Start Čertího brka ovlivnil nejen Fantastická zvířata, ale i další dětské hity posledních týdnů. Grinch poklesl o polovinu a na hranici 200 tisíc mu začíná pomalu docházet dech. Ještě horší výsledek má česká novinka Pat a Mat, po výborném startu (44 tisíc) je tu pokles skoro 70 %, což znamená jediné - negativní šuškanda. Ta ovlivní výrazně celkové výsledky, hranice 200 tisíc je tak výrazně ohrožena. Ještě větší sešup zažil Yeti (- 79 %) a nedařilo se ani Louskáčovi (- 58 %), pro ně je to zřejmě labutí píseň v TOP 20, obzvláště když zbývající čtyři týdny vždy nabídnou nový animák.

Druhá novinka týdne, krimi Vdovy, startuje na 7. místě, 5 tisíc diváků je zhruba to, co fajšmekrovská základna dokáže přinést podobným filmům. Vážným filmům se aktuálně vůbec nedaří, už ani Zrodila se hvězda tolik netáhne, akční thrillery Útok z hlubin a Mladí zabijáci padají dokonce tempem 80 %. S očekávaným nástupem velkých předvánočních blockbusterů (Smrtelné stroje, Aquaman, Bumblebee) se budou podobné filmy brzy z TOP 20 pakovat.

Ještě tento týden se podrobně podíváme na úspěch Bohemian Rhapsody a srovnáme ho s největšími hity historie.
Bohemian Rhapsody opět vyhrává, titul nej film roku je blízko

Bohemian Rhapsody opět vyhrává, titul nej film roku je blízko

 26. 11. 2018

Uplynulý víkend patřil opět mezi ty letos nejúspěšnější, do kin si našlo cestu na filmy první dvacítky více než 316 tisíc diváků. A opět to byl pořádný boj. Na první místo se po týdenní pauze vrátil král….nebo spíše královna posledních týdnů. Bohemian Rhapsody vidělo čtvrtý víkend po premiéře více než 87 tisíc diváků, což už je opravdu číslo, které přepisuje historické tabulky. Film má po měsíci v kinech 525 tisíc diváků, aktuálně je to tedy už druhý nejúspěšnější film roku. Avengers na prvním místě mají náskok už “jen” 100 tisíc, což je v současném tempu pro filmové Queeny jejich týdenní spotřeba. Jistojistě se tedy už nyní dá říci, že nejúspěšnějším filmem roku bude Bohemian Rhapsody, mezi zbývajícími premiérami není zřejmě nikdo, kdo by se ho odvážil vyzvat na souboj.

Jediný jeho možný soupeř se skrývá na druhé příčce víkendového žebříčku. Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny propadly o ne moc pěkných 54 %, což je sice menší pokles než měl první díl (67 %), ale klesá se z menší částky. Zatím to tedy vypadá, že by druhý díl z nové sérii ze světa Harryho Pottera mohl dosáhnout na celková čísla jedničky (průběžných 317 vs 474 tisíc), protože na rozdíl od svého předchůdce zřejmě nebude mít ve stejnou dobu tak silného konkurenta, jako byl před dvěma lety Anděl Páně 2. Napoví více další dva týdny.

I tak je ale boj o dětského diváka poslední týdny neúprosný. Skvělá čísla za první víkend přinesl nový Pat a Mat. Letos už druhý celovečerní snímek s oblíbenými nešiky z televize dokázal nalákat skoro 44 tisíc dětí a jejich rodičů, což jsou čísla, která v pohodě strčí do kapsy celkové výsledky svých předchůdců. Potvrzuje se, že české animáky s oblíbenými hrdiny stále frčí, viz Čtyřlistek nebo Hurvínek, kteří startovali s velmi podobnými čísly. České animáky ale nemají takovou výdrž jako české hrané filmy a výsledky z prvního víkendu tak pro odhad celku násobíme maximálně 5x (místo obvyklé “jistoty destinásobku”) a končit by tak mohl Pat a Mat někdo okolo hranice 200.000 diváků.

Výsledek Pata a Mata by mohl být ještě lepší, kdyby o stejnou skupinu nesoupeřil americký animák Grinch, který sice v žebříčku nikdy nebyl výše než dvojka, ale i tak nenápadně naspořil už více než 175 tisíc diváků a má tak velmi solidní šanci dostat se do hlavní animované trojky letošního roku (spolu s Hotelem Transylvánie 3 a Úžasňákovi 2). Musí ovšem přidat ještě dalších zhruba 100 tisíc.

Kromě Pata a Mata to Grinchovi může zkomplikovat nová česká pohádka Čertí brko. Ta jde sice do kin oficiálně až tento čtvrtek, ale během dětských předpremiér už nalákala necelých 7 tisic diváků. Letos uvedené Čertoviny měly velmi podobná čísla z dětských nedělí a nakonec otevřely za více než 76 tisíc, celkově nasbíraly potom téměř 300 tisíc.

Vedle dvojice nových dětských filmů se o pozornost prala ještě další pětice novinek. Dle očekávaní dopadl nejlépe druhý Creed, jeho 17 tisíc diváků jen za první víkend vymazalo nejen premiérová, ale vlastně skoro i celková čísla jedničky. Rocky sága má u nás slabou kinohistorii, takže můžeme porovnávat jen s filmy od šestky výše, ale i tak to vypadá, že to bude nej díl série. S mnohem menších úspěchem vstupuje do kin akční béčko Útok z hlubin (neplést s 20 let starým žraločím hororem) nebo thriller Mladí zabijáci. Podobně jako nové české drama Chvilky či sestřih vystoupení Na stojáka je tato čtveřice filmů v TOP 20 jen na návštěvě a brzy se propadnou do historie.

TOP 20 už brzy opustí také Venom, ale může být se svým výkonem spokojen, od spidermanovského spinoffu nikdo moc nečekal, a přitom v číslech dosud nasbíral úctyhodných 380 tisíc, tedy víc než druhý Deadpool, Black Panther nebo Ant-Man a Wasp. Vzhledem k dětské konkurenci půjde ze žebříčku také brzy ven česká pohádka Když draka bolí hlava, i přes brutální recenze ale dosahuje skoro na 90 tisíc v návštěvnosti. Aktuální dětskou lavinu zřejmě také nepřežije fantasy Louskáček či starší animák Yeti, pro druhého jmenovaného to bude ale solidní odchod do důchodu, 140 tisíc je v podzimní konkurenci kvalitní výsledek.

Naopak ze starších hitů se stále drží Zrodila se hvězda (150 tisíc a pořád slušné tempo), podobná čísla generuje také třetí Johnny English. A ještě dvojice českých filmů (v TOP 20 jich je celkem osm!) - zatímco komedie Ten, kdo tě miloval po třech týdnech má jen cca 60 tisíc, český nejúspěšnjší film roku, romantika Po čem muži touží už i podle oficiálních statistik UFD překonala 500 tisíc a spokojeně se aktuálně usadila na třetí příčce nej filmů roku.
Fantastická zvířata: 2. nejlepší otevírák roku a 3. nejlepší víkend historie.

Fantastická zvířata: 2. nejlepší otevírák roku a 3. nejlepší víkend historie.

 19. 11. 2018

Chybělo jen 222 diváků a mohla o víkendu padnout meta 380.000 diváků, kteří navštívili některý z filmů TOP 20. To je nejlepší číslo za letošní rok a třetí nejlepší víkend všech dob. Historické tabulky vede víkend od 12. 2. 2015 (premiéra Padesát odstínů šedi) s 388.800 diváky, druhý je velmi podobný víkend před dvěma lety - 17. 11. 2016, kdy na filmy první dvacítky dorazilo 380.089 diváků.

Rok 2016 a rok 2018 spojuje jedna série. Zatímco před dvěma lety otevřela první Fantastická zvířata za 203.188 diváků, tentokrát dvojka ze stejné série přilákala 177.112 fanoušků. To je sice o nějakých 13 % méně, ale v rámci série, kam počítáme i Harryho Pottera, je to pořád fantastické číslo, konkrétně 4. nejlepší v sérii, 14. nejlepší všech dob a 2. nejlepší letos. Celkově je to o něco lepší výsledek, než mají nová Fantastická zvířata za oceánem, tam srovnání 1. víkendu obou filmů činí skoro 20 %. Fantasy sériím se u nás jako vždy dobře daří, takže čekejme další impozantní čísla, ostatně s podobným otevírákem se musí s Grindewaldovy zločiny počítat jako s kandidátem na TOP 3 letošního roku.

Za rekordní víkend ale nemůže jen nová výprava do světa objeveného Harry Potterem, protože na druhém místě dotírá Bohemian Rhapsody. Na životopis Freddy Mercuryho bylo uplynulý víkend zvědavo více než 85.000 diváků, tedy jen 18 % propad oproti minulému víkendu. Bohemian Rhapsody má za pouhé 3 týdny už skoro 400.000 diváků a rozhodně svojí veleúspěšnou pouť českými kiny nekončí. Už je v TOP 5 letošního roku a ani nástup Fantastických zvířat by ho neměl zpomalit.

Spolu s Avengers Infinity War tak tato trojice zřejmě ovládne letošní stupně vítězů a vytlačí českou komedii Po čem muži touží. Ta už podle údajů distributora překonala 500.000 diváků (podle UFD ale ještě ne), ale přisypává pomaleji. Tedy relativně pomaleji, protože film stále najdeme v první desítce a nechává za sebou většinu novější konkurence. Lepší z českých filmů je aktuálně jen novinka minulého víkendu Ten, kdo mě miloval, ale propad skoro 60 % naznačuje, že mu prvenství dlouho nevydrží.

Na impozantní číslo uplynulého víkendu ještě pořádně přispěl i animovaný Grinch. Ten se nenechal rozhodit (dětskou) konkurencí Fantastických zvířat a nabral dalších 51 tisíc. Malý procentuální propad a pěkný průměr diváků na představení ukazuje, že i další týdny bude mít dobrou šanci. Čeká ale na něj silná česká konkurence (animovaný Pat a Mat a pohádka Čertí brko), nejpozději za dva týdny budeme vědět, zda z něj bude dětský vánoční hit.

Další dvojice novinek byla spíše do počtu, nebo spíše pro náročnějšího diváka. Německý thriller Balón a italské drama Oni a Silvio přivábilo jen zhruba 2 tisícovky diváků a nijak nebudou do dalších bojů zasahovat. Víkend obecně neprospěl vážným filmům pro dospělé, popadal nejen Venom, Halloween či Nebezpečná laskavost, ale také čerstvá kriminální novinka Dívka v pavoučí síti. Naopak se dařilo filmům, které měly co říci k českému státnímu svátku, Hovory s TGM a také Jan Palach nalákaly české vlastence. Žebříček naopak opustil Zlatý podraz a z posledních sil se drží Toman.
Bohemian Rhapsody drtí konkurenci, bude to film roku?

Bohemian Rhapsody drtí konkurenci, bude to film roku?

 12. 11. 2018

České diváky pobláznil filmový Freddie Mercury. Jestliže za 1. víkend bylo číslo 92 tisíc diváků ohromující, tak 102 tisíc za DRUHÝ VÍKEND je naprosto neuvěřitelné. To je pátý nejlepší výsledek všech dob měřeno počtem diváků, lepší byly jen osvědčené klasiky jako Potter, Hobit, Svěrák a Strach. Jenže ti všichni neměli jednu věc, kterou Bohemian Rhapsody má, a to je mezivíkendový NÁRŮST 11 %. To se děje naprosto výjimečně a z naší sledované padesátky nejúspěšnějších filmů během 2. víkendu mají pozitivní vývoj pouze čtyři filmy - loňská povánoční překvapení Jumanji a Špindl (ti však rostli z mnohem menších čísel, srovnávali se s premiérou o slabých předvánočních dnech) a ještě dvojky Šmoulů a Doby ledové.

Tak jako tak nám před očima roste hit roku, který za pouhých 10 dní nasbíral 260 tisíc diváků, což je druhý nejlepší letošní výsledek - lepší byli za stejnou dobu pouze třetí Avengers. A právě ti se teď mohou i přes svůj zdánlivě obrovský náskok (622 tisíc) začít třást, protože jestli bude takhle Bohemian Rhapsody pádit dál, nepomůže jim ani Thanosovo lusknutí. O tempu Bohemian Rhapsody svědčí ještě jedno impozantní číslo, oproti premiéře se hrál film pouze ve 2/3 kin, ale průměr na kino za den činí skoro 1200 diváků, tedy naopak o třetinu více než během premiéry. Vyprodanost představení je něco, co jsme tady už hodně dlouho neměli.

Proti Queenům neměla čtveřice novinek žádnou šanci. Nejlépe si vedl animák Grinch, který přivábil přes 71 tisíc diváků. Normálně bychom takové číslo oslavovali, ostatně je to druhý nejlepší animovaný otevírák roku (lepší je pouze Hotel Transylvánie 3), ale ve světle Bohemian Rhapsody je to prostě jen druhé místo. I start nové české komedie Ten, kdo mě miloval, je velmi slušný - skoro 28 tisíc diváků patří do té lepší poloviny letošních českých filmů.

Za dvojici novinek se seřadily vítězové posledních víkendů. Johnny English 3 má po třech týdnech už 100 tisíc diváků a pořád chuť se prát o největší příčky. Vytrvalost nechybí ani Venomovi (400 tisíc na dostřel) a české komedii Po čem muži touží (500 tisíc na dostřel), drží se i Zrodila se hvězda (135 tisíc a pořád se jede). Teprve na konci první desítky najdeme třetí novinku týdne, krimi thriller Dívka v pavoučí sítí. Časy Fincherovy skvělé americké předělávky knihy Stiega Larrsona jsou pryč, nová Lisbeth Salander přilákala jen necelých 7 tisíc lidí a bude ve svém žánru slabým výstřelem do tmy.

Premiéra Grinche semlela většinu dětské konkurence, Louskáček odepsal 60 %, Yeti 57 %, Když draka bolí hlava 67 % a Čarodějovy hodiny také 60 %. Nejvíc to bolí Louskáčka, ambiciózní disneyovka má za dva týdny jen 36 tisíc a podobně jako ve zbytku světa se bude 120 miliónový rozpočet vykazovat jako pořádná ztráta. Ve zbytku žebříčku najdeme ještě předpremiéru českého uměleckého dramtu Chvilky, která spolu s Tomanem a Zlatým podrazem uzavírá druhou desítku.

Návštěvnost kin víkend od 18. 4.
After: Polibek


Nejúspěšnější filmy 2019 v ČR
Ženy v běhu

Nejúspěšnější filmy 2019 v USA
Captain Marvel
1.
402,9 M
2.
171,2 M
4.
124 M
5.
110,5 M


Nejúspěšnější filmy 2019 celkem
Captain Marvel


Nejúspěšnější filmy 2018

Které filmy letos v českých kinech bodují? Které přilákaly nejvíce diváků, měly největší tržby či se udržely nejdéle na prvním místě? Podívejte se na průběžně aktualizovanou tabulku.
Filmy 2018 - Animované filmy 2018 - České filmy 2018 - Horory 2018 - Komedie 2018 - Filmy 2019