Muži v černém: Globální hrozba
Premiéra
13. 6.
Tržby
4,4 M Kč
Dnes představení
352
Recenze kritiků
42 %
Rodiče na tahu
Premiéra
13. 6.
Tržby
0,4 M Kč
Dnes představení
127
Recenze kritiků
20 %
X-Men: Dark Phoenix
Premiéra
6. 6.
Tržby
6,3 M Kč
Dnes představení
170
Recenze kritiků
59 %
Psí poslání 2
Premiéra
6. 6.
Tržby
3,6 M Kč
Dnes představení
158
Recenze kritiků
56 %

Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Fantastická zvířata: 2. nejlepší otevírák roku a 3. nejlepší víkend historie.

Fantastická zvířata: 2. nejlepší otevírák roku a 3. nejlepší víkend historie.

 19. 11. 2018

Chybělo jen 222 diváků a mohla o víkendu padnout meta 380.000 diváků, kteří navštívili některý z filmů TOP 20. To je nejlepší číslo za letošní rok a třetí nejlepší víkend všech dob. Historické tabulky vede víkend od 12. 2. 2015 (premiéra Padesát odstínů šedi) s 388.800 diváky, druhý je velmi podobný víkend před dvěma lety - 17. 11. 2016, kdy na filmy první dvacítky dorazilo 380.089 diváků.

Rok 2016 a rok 2018 spojuje jedna série. Zatímco před dvěma lety otevřela první Fantastická zvířata za 203.188 diváků, tentokrát dvojka ze stejné série přilákala 177.112 fanoušků. To je sice o nějakých 13 % méně, ale v rámci série, kam počítáme i Harryho Pottera, je to pořád fantastické číslo, konkrétně 4. nejlepší v sérii, 14. nejlepší všech dob a 2. nejlepší letos. Celkově je to o něco lepší výsledek, než mají nová Fantastická zvířata za oceánem, tam srovnání 1. víkendu obou filmů činí skoro 20 %. Fantasy sériím se u nás jako vždy dobře daří, takže čekejme další impozantní čísla, ostatně s podobným otevírákem se musí s Grindewaldovy zločiny počítat jako s kandidátem na TOP 3 letošního roku.

Za rekordní víkend ale nemůže jen nová výprava do světa objeveného Harry Potterem, protože na druhém místě dotírá Bohemian Rhapsody. Na životopis Freddy Mercuryho bylo uplynulý víkend zvědavo více než 85.000 diváků, tedy jen 18 % propad oproti minulému víkendu. Bohemian Rhapsody má za pouhé 3 týdny už skoro 400.000 diváků a rozhodně svojí veleúspěšnou pouť českými kiny nekončí. Už je v TOP 5 letošního roku a ani nástup Fantastických zvířat by ho neměl zpomalit.

Spolu s Avengers Infinity War tak tato trojice zřejmě ovládne letošní stupně vítězů a vytlačí českou komedii Po čem muži touží. Ta už podle údajů distributora překonala 500.000 diváků (podle UFD ale ještě ne), ale přisypává pomaleji. Tedy relativně pomaleji, protože film stále najdeme v první desítce a nechává za sebou většinu novější konkurence. Lepší z českých filmů je aktuálně jen novinka minulého víkendu Ten, kdo mě miloval, ale propad skoro 60 % naznačuje, že mu prvenství dlouho nevydrží.

Na impozantní číslo uplynulého víkendu ještě pořádně přispěl i animovaný Grinch. Ten se nenechal rozhodit (dětskou) konkurencí Fantastických zvířat a nabral dalších 51 tisíc. Malý procentuální propad a pěkný průměr diváků na představení ukazuje, že i další týdny bude mít dobrou šanci. Čeká ale na něj silná česká konkurence (animovaný Pat a Mat a pohádka Čertí brko), nejpozději za dva týdny budeme vědět, zda z něj bude dětský vánoční hit.

Další dvojice novinek byla spíše do počtu, nebo spíše pro náročnějšího diváka. Německý thriller Balón a italské drama Oni a Silvio přivábilo jen zhruba 2 tisícovky diváků a nijak nebudou do dalších bojů zasahovat. Víkend obecně neprospěl vážným filmům pro dospělé, popadal nejen Venom, Halloween či Nebezpečná laskavost, ale také čerstvá kriminální novinka Dívka v pavoučí síti. Naopak se dařilo filmům, které měly co říci k českému státnímu svátku, Hovory s TGM a také Jan Palach nalákaly české vlastence. Žebříček naopak opustil Zlatý podraz a z posledních sil se drží Toman.
Bohemian Rhapsody drtí konkurenci, bude to film roku?

Bohemian Rhapsody drtí konkurenci, bude to film roku?

 12. 11. 2018

České diváky pobláznil filmový Freddie Mercury. Jestliže za 1. víkend bylo číslo 92 tisíc diváků ohromující, tak 102 tisíc za DRUHÝ VÍKEND je naprosto neuvěřitelné. To je pátý nejlepší výsledek všech dob měřeno počtem diváků, lepší byly jen osvědčené klasiky jako Potter, Hobit, Svěrák a Strach. Jenže ti všichni neměli jednu věc, kterou Bohemian Rhapsody má, a to je mezivíkendový NÁRŮST 11 %. To se děje naprosto výjimečně a z naší sledované padesátky nejúspěšnějších filmů během 2. víkendu mají pozitivní vývoj pouze čtyři filmy - loňská povánoční překvapení Jumanji a Špindl (ti však rostli z mnohem menších čísel, srovnávali se s premiérou o slabých předvánočních dnech) a ještě dvojky Šmoulů a Doby ledové.

Tak jako tak nám před očima roste hit roku, který za pouhých 10 dní nasbíral 260 tisíc diváků, což je druhý nejlepší letošní výsledek - lepší byli za stejnou dobu pouze třetí Avengers. A právě ti se teď mohou i přes svůj zdánlivě obrovský náskok (622 tisíc) začít třást, protože jestli bude takhle Bohemian Rhapsody pádit dál, nepomůže jim ani Thanosovo lusknutí. O tempu Bohemian Rhapsody svědčí ještě jedno impozantní číslo, oproti premiéře se hrál film pouze ve 2/3 kin, ale průměr na kino za den činí skoro 1200 diváků, tedy naopak o třetinu více než během premiéry. Vyprodanost představení je něco, co jsme tady už hodně dlouho neměli.

Proti Queenům neměla čtveřice novinek žádnou šanci. Nejlépe si vedl animák Grinch, který přivábil přes 71 tisíc diváků. Normálně bychom takové číslo oslavovali, ostatně je to druhý nejlepší animovaný otevírák roku (lepší je pouze Hotel Transylvánie 3), ale ve světle Bohemian Rhapsody je to prostě jen druhé místo. I start nové české komedie Ten, kdo mě miloval, je velmi slušný - skoro 28 tisíc diváků patří do té lepší poloviny letošních českých filmů.

Za dvojici novinek se seřadily vítězové posledních víkendů. Johnny English 3 má po třech týdnech už 100 tisíc diváků a pořád chuť se prát o největší příčky. Vytrvalost nechybí ani Venomovi (400 tisíc na dostřel) a české komedii Po čem muži touží (500 tisíc na dostřel), drží se i Zrodila se hvězda (135 tisíc a pořád se jede). Teprve na konci první desítky najdeme třetí novinku týdne, krimi thriller Dívka v pavoučí sítí. Časy Fincherovy skvělé americké předělávky knihy Stiega Larrsona jsou pryč, nová Lisbeth Salander přilákala jen necelých 7 tisíc lidí a bude ve svém žánru slabým výstřelem do tmy.

Premiéra Grinche semlela většinu dětské konkurence, Louskáček odepsal 60 %, Yeti 57 %, Když draka bolí hlava 67 % a Čarodějovy hodiny také 60 %. Nejvíc to bolí Louskáčka, ambiciózní disneyovka má za dva týdny jen 36 tisíc a podobně jako ve zbytku světa se bude 120 miliónový rozpočet vykazovat jako pořádná ztráta. Ve zbytku žebříčku najdeme ještě předpremiéru českého uměleckého dramtu Chvilky, která spolu s Tomanem a Zlatým podrazem uzavírá druhou desítku.
Filmoví Queeni si můžou zpívat: We Are The Champions

Filmoví Queeni si můžou zpívat: We Are The Champions

 5. 11. 2018

Češi milují Queeny, a proto vzali o víkendu kina útokem. Životopisné drama Bohemian Rhapsody přilákalo úctyhodných 97 tisíc diváků, což sice samo o sobě není žádný rekord, ale rozhodně to je jeden z nejlepších výsledků roku. Je to šestý nejlepší start za rok 2018, lepší byli jen komiksoví Avengers, Venom, Deadpool, sci-fi Jurský svět 2 a erotická romantika Padesát odstínů svobody. Ve svém hlavním žánru (drama) je to 4. nejlepší start historie a nejlepší zahraniční - před ním je pouze trojice českých snímků. Když to zúžíme pouze na životopisné filmy, bude lepší než Bohemian Rhapsody pouze Lída Baarová. Každopádně výborné skóre na film, který patřil spíše mezi podceňované a musíme s ním nově počítat do závěrečné desítky nejúspěšnějších filmů roku. Hranice 400 tisíc diváků není nereálná.

Před Freddiem Mercurym museli ustoupit všichni vítězové posledních týdnů. Na druhé pozici se Johny English 3 ještě docela držel a po prvním víkendu popadal jen o 49 %. Na kontě už má 112 tisíc diváků celkem a v pohodě si utíká pro titul zahraniční komedie roku. Špatně si nevede stále ani český hegemon Po čem ženy touží, který už má po sedmém víkendu půl miliónů diváků na dostřel. Horší pozici má Venom - propad 51 % a poloviční průměr diváků na představení oproti minulému víkendu naznačuje, že mu začíná docházet dech.

Mezi tyto favority se na třetí příčku vmáčkla nová americká pohádka Louskáček a čtyři říše. 23 tisíc diváků sice nesnese srovnání s favority jako Harry Potter, ale v rámci stejné konkurence (hraná Popelka, Sněhurka či Karlík) je to pěkné číslo. Bylo by možná ještě větší, kdyby ve stejnou dobu nebyl v kinech podobný film - Čarodějovy hodiny, který ji ukradl dalších 7 tisíc diváků a také česká pohádka Když draka bolí hlava, která nasbírala 13 tisíc diváků. Česká novinka ovšem nepěkně propadla a pokles 66 % ukázal, že se začínají šířit negativní recenze. V první desítce se z dětských filmů stále ještě drží Yeti (má už slušných 130 tisíc diváků) a v druhé desítce najdeme ještě další 4 animáky. Během následujícího měsíce čekejme vražedný boj o dětského diváka, už tento čtvrtek uvidí novou verzi Grinche, za dva týdny druhá Fantastická zvířata a na konci listopadu novou českou pohádku Čertí brko.

Ze starších filmů se stále pěkně drží Zrodila se hvězda, která o diváky bojuje částečně s Bohemian Rhapsody, celkové skóre už je 120 tisíc a půjde se rozhodně ještě výše. Naopak už moc růst nebude trojice českých dramat - Toman, Zlatý podraz a Hovory s TGM. Nejlépe si vede Toman, už má skoro 75 tisíc, naopak Zlatý podraz po příšerném startu ještě dál propadl (- 61 %) a bude v celku rád za poloviční čísla co Toman. Hovory s TGM po euforii z minulého víkendu, kdy měla naše republika svátek, pokles o 81 % a se žebříčkem se loučí.
Johnny English přejel Venoma, Zlatý podraz při startu propadl

Johnny English přejel Venoma, Zlatý podraz při startu propadl

 29. 10. 2018

Čtveřice novinek o minulém víkendu zpřeházela žebříček návštěvnosti, a to velmi překvapivým způsobem. Nejlépe si vedl třetí Johnny English, který přilákal úctyhodných 56 tisíc diváků. Je to suverénně nejlepší start série a také v žebříčku komedií si stojí velmi vysoko. Pokud vypustíme oblíbené české komedie, je to v historii od roku 2001 dokonce druhý nejlepší start zahraniční komedie u nás, lepší byl jen před třemi lety druhý díl německé komedie Fajků, pane učiteli. Potvrzuje se, že bývalý Mr. Bean je u nás stále hvězda, a také to, že publiku zoufale chybí komedie.

Na druhé místo pronikla pohádka Když draka bolí hlava. I když se film dočkal velmi negativních recenzí, kouzlo hvězd jako Karel Gott zafugovalo a je to s 37 tisíci diváky hned 7. nejlepší pohádkový start novodobé historie. Podobně jako Johnny English má česká pohádka zaděláno na 200 tisíc. Rozhodne následující víkend.

Na třetí příčce se usídlil největší hit posledních týdnů, česká romantická komedie Po čem muži touží. 28 tisíc za pátý víkend je pořád jeden z nejlepších výsledků historie a všechno spěje k tomu, že brzy padne magická hranice 500 tisíc. A s podobnou výdrží už aby se začali bát i Avengers, kteří zatím trůní na pozici nejúspěšnějšího snímku roku a mají náskok už “jen” 200 tisíc.

Bramborová medaile tentokrát připadla vítězi posledních tří víkendů. Venom poklesl o nemalých 45 procent, ale přisypal do celkových výsledků dalších 25 tisíc a pořád tak může myslet na dobré umístění. V celkových číslech za rok 2018 už drží aktuálně 6. pozici a přesun na 5. příčku je formalita. Na 4. příčku to bude složitější, tu zatím okupuje Jurský svět: Zánik říše, ale má náskok už jen necelých 60 tisíc. Pro Venoma bude rozhodující, jak si povede následující 2-3 týdny, než nastoupí Fantastická zvířata.

Zbylé novinky najdeme na konci první desítky a není zde nouze o překvapení. Kriminální thriller Nebezpečná laskavost přilákal velmi pěkných 13 tisíc, což je lepší skóre než letošní blockbuster Debbie a její parťačky či loňská lahůdka Wind River. Sice to nedosahuje čísel jako Zmizelá nebo Muži, kteří nenávídí ženy, ale bez velké reklamy či velkých jmen je to hodně úspěšný start.

Naopak zklamání je premiéra českého velkofilmu Zlatý podraz. Ambicióznímu snímku za 100 miliónů korun (2. nejdražší český film všech dob!) nepomohlo ani načasování na oslavy výročí republiky a cestu si k němu našlo jen něco přes 11 tisíc diváků. Což je třeba zhruba polovina nedávného Tomana, ale i Milada měla přes 26 tisíc, pecky jako Masaryk či Lída Báarová potom hrají úplně jinou ligu. Návratnost tržeb z kin je pro české filmy vždy většinou nemožná, zde ale bude odepsáno opravdu dost.

Oslavy výročí paradoxně pomohly dvěma jiným starším “historickým” filmům, komorní drama TGM mělo třetinový nárůst, srpnový Jan Palach se dokonce vrátil po dvoutýdenní absenci zpátky do TOP 20 a přilákal další 3 tisícovky diváků. Naopak Toman poklesl o třetinu a bude zřejmě dál sbírat už jen malá čísla.
Na Venoma nestačil Michael Myers ani Masaryk

Na Venoma nestačil Michael Myers ani Masaryk

 22. 10. 2018

Ani pětice novinek neohrozila suvéréna posledních tří víkendů, masožravý Venom tak pokračuje ve své velmi úspěšné pouti v českých kinech. Opět jen minimálně poklesl a s velkým náskokem vyhrál víkend s více než 45 tisíci diváky na kontě. Jeho celková návštěvnost už atakuje 300 tisíc diváků a skoro 50 milliónů tržeb, do první pětky za rok 2018 už mu chybí jen nějakých 60 tisíc. Zatím to nevypadá na nějaké zpomalení a je velmi reálné, že Venom může myslet i na medailové pozice.

Tam ale míří i druhý hit posledních týdnů a má zatím také vynikající kondici. Česká komedie Po čem muži touží také prakticky neklesá a 32 tisíc po pěti víkendech v kině patří k tomu nejlepšímu za posledních dobu, naposledy byl takhle dobrý Anděl Páně 2. 400 tisíc diváků je už za rohem a půl miliónů na dostřel.

Nejlepší novinkou týdne je Halloween. Ten v USA drtí říjnové rekordy, ale u nás startuje jen s hodně nadprůměrnými čísly. 28 tisíc diváků za první víkend ho řadí mezi 10 nejlepších hororových startů naší historie, své novodobé předchůdce ze série (tzn cokoliv co přišlo od Halloween H20 a dále) překonává během čtyř dní, ale na vedoucí dvojici to tentokrát nestačilo. Jak jsme předpovídali, nejvíce na jeho nástup doplatily hororové filmy posledních týdnů, Sestra i Hell Fest popadaly skoro o 70 % a po tomto K.O. pomalu míří ven ze žebříčku. Sestra má víceméně splněno, je to suverénně nejúspěšnější díl série V zajetí démonů a nasbírala skoro 200.000 diváků. Respekt.

Velmi slušný start má i dětská fantasy Čarodějovy hodiny, 22 tisíc diváků sice nemá na největší pecky jako Pán prstenů nebo Harry Potter, ale třeba Obra Dobra nebo Percyho Jacksona už si podá bez problémů. Děkovat za nadprůměrné výsledky může hlavně horšímu počasí, které nahnalo děti do kin, prakticky všichni konkurenti zaznamenaly nárůst - animák Yeti skoro o 30 %, to samé Hotel Transylvánie 3 (450 tisíc diváků a furt nekončíme) i béčkové novinky posledních týdnů (Vilík, Princezna a dráček) a také dobrodružný film Malá čarodějnice. Všichni musí zamakat v nejbližších týdnech než se do kin přiřítí tornádo jménem Fantastická zvířata.

V souboji náročnějších filmů je čím dál tím úspěšnější Zrodila se hvězda, opět mezivíkendový nárůst a příští víkend už to bude 100 tisíc diváků celkem. Naopak První člověk i přes drobný popremiérový pokles (- 30 %) podobnou hitovkou skrz šuškandu zřejmě nebude. Třetí novinka týdne, chytrá krimi Králové zlodějů, nalákala zhruba 4 tisíc diváků, tady se ale žádná větší čísla nečekají. Rozhodně to ale bude úspěšnější než zbylá dvojice novinek - komorní české drama Hovory s TGM má zatím 3,5 tisíce a experimentální drama Mars jen necelých 400 diváků. Zatímco u TGM můžeme čekat mírné zlepšení vzhledem k blížícímu se svátku založení republiky, u Marsu nepomůže ani oscarová nominace. Prapor náročnějších českých filmů tak bez problémů drží Toman, po 2 týdnech je na necelých 60 tisicích a může si v klidu myslet na stovku.
Venom si dál pochutnává na konkurenci, další obětí je První člověk

Venom si dál pochutnává na konkurenci, další obětí je První člověk

 15. 10. 2018

Po impozantním nástupu minulý týden se Venom s chutí pustil i do nové konkurence a opět přesvědčivě vyhrál. 72 tisíc diváků za druhý víkend a “jen” čtyřicetiprocentní pokles znamená, že Venom tu s námi bude ještě hodně dlouho a v žebříčku nej filmů za rok 2018 ho najdeme hodně vysoko. Už teď očichává tituly na konci první desítky a nejpozději za týden si pochutná na českých komedích a černých supehrdinech. Konkurence široko daleko žádná.

Držet krok s Venomem dokázala jen česká romantika Po čem muži touží, která čtvrtý týden po sobě nosí také úctyhodná čísla a má před Venomem zhruba 100 tisíc diváků náskok. Slušně se drží také česká novinka z minulého týdne, drama Toman, pokles jen 34 % a součet zatím zhruba 43 tisíc. Výsledek bude nepochybně dvojnásobek, takže slušný úspěch, ale musí zapracovat na rychlosti, do kin míří koncem měsíce tématický podobný Zlatý podraz a ten mu sebere velkou část diváků.

Žhavý oscarový favorit Zrodila se hvězda se může pochlubit oproti minulému týdnu dokonce pěkným nárůstem, pozitivní šeptanda zafungovala a ponese teď tento kvalitní film pěkných pár týdnů víc než jakákoliv oscarová reklama. Podobně jako Venom nemá ve svém žánru a cílovce konkurenci, takže může sklízet zaslouženě ovoce i ovace.

Nejlepší novinkou týdne je První člověk. Drama o životě Neila Armstronga a letu na Měsíc přilákalo 17 tisíc diváků, což není úplně majestátní číslo. Gravitace měla za první víkend dvojnásobek a Marťan nebo Interstellar dokonce trojnásobek. Všechny tyto filmy, stejně jako stařičké Apollo 13, dosáhly zhruba na 250 tisíc diváků, ale na tohle číslo může První člověk zapomenout, bude se blížit spíše skromnějším výsledkům okolo 75-85 tisíc.

Za Prvním člověkem se nasáčkovaly tři dětské filmy, dvě premiéry a jedna předpremiéra. Malajský (!) animák Vílk: Rychle a zběsile byl nejúspěšnější, ale bylo to vítězství jednookého mezi slepými, jen zhruba 5 tisíc. Ruská pohádka Princezna a dráček má 3 tisíce a předpremiéra Čardějových hodin ani ne tisícovku. Vůbec druhá polovina žebříčku je přehlídkou dětských filmů, jsou tu ještě další 2 dobrodružné filmy a samozřejmě osvědčená dvojka Hotel Transylvánie 3 a Úžasňákovi 2. Ta pod tlakem sice drobných, ale čerstvých soupeřů už velmi špatně odolává a roste už jen velmi pomalu. Nicméně odchod na domácí nosiče to bude pořád s impozantním skóre.

Poslední novinkou je napínák Zlý časy v El Royale. 4 tisícovky diváků ho dotlačily na 8. místo, ale vzhledem k recenzím a malé reklamě to nebude velká trvalka v žebříčku. Velmi podobná čísla totíž stále ještě přináší starší Hell Fest i pořád zlobivá Sestra. Tento čtvrtek navíc do kin vtrhne nový Halloween a hororoví nadšenci se zřejmě přelijou kompletně k němu.
Nadupaný víkend vyhrál ve velkém Venom, je lepší než Deadpool

Nadupaný víkend vyhrál ve velkém Venom, je lepší než Deadpool

 8. 10. 2018

Jeden z nejnabitějších víkendů roku přinesl zároveň jeden z nejlepších startů letošního roku a také tuhý souboj dalších novinek se stálicemi posledních týdnů. První příčku pro sebe ukousl ve velkém stylu Venom, který i přes slabší kritiky potvrdil, že o komiksovky je zájem a přilákal hned 125 tisíc diváků. To je čtvrtý nejlepší start roku, lepší byli jen Avengers 3, Padesát odstínů 3 a Jurský svět 2. A mimochodem je lepší než Deadpool 2, takže můžeme odvážně prohlásit, že nižší přístupnost a dabing dělají zajímavý rozdíl v atraktivitě pro diváky. Venom se tak rázem dostává do hry o nejúspěšnější filmy roku a pokud mu horší recenze nezkazí další vývoj, má šanci pokořit 300 tisíc diváků určitě. Mimochodem, když se Venom objevil před 11 lety poprvé a měl navíc k ruce Spider-Mana, byl to skoro 3x horší start.

Na druhou příčku spadla česká romantická komedie Po čem muži touží, 40 tisíc diváků za třetí víkend je ale ještě pořád solidní číslo. Tady už je hranice 300 tisíc diváků na dostřel a ani padesátiprocentní propad by neměl útok na půlmiliónovou hranici zbrzdit. Za propad Po čem muži touží nestojí ani tak Venom, jako jiná česká novinka - Toman. Ten je sice žánrově jinde, ale Toman nabízí kvalitní domácí obsazení (hlavní role Jiří Macháček, režie Ondřej Trojan) a 20 tisíc diváků je pro start tohoto dramatu pěkný rozjezd. Pro srovnání, Želary před 15 lety měly podobný rozjezd, ale díky propagaci a vytrvalosti to dotáhli až na 550 tisíc. Tohle bude na náročné drama Toman zřejmě až příliš velká laťka, ale čtvrt miliónu by mělo být reálných.

Česká novinka, která se určitě bude chtít ucházet i o ceny Český lev, se poprala tento víkend s americkou novinkou, která se určitě bude chtít ucházet pro změnu o Oscary. Hudební drama Zrodila se hvězda přilákalo necelých 16 tisíc, což když porovnáme třeba s loňským oscarovým a tématicky podobným La La Landem, má Zrodila se hvězda lepší výsledky zhruba o čtvrtinu. Vzhledem k tomu, že tento čtvrtek se do kin chystá podobně ambiciózní První člověk, bude mít Zrodila se hvězda v boji o náročné diváky těžší pozici, ale jestli tento protiútok ustojí, může se těšit díky dobrým kritikám z trvalejší návštěvnosti, která by ho měla posunout alespoň na hranici 100 tisíc.

V TOP 20 se objevily ještě další tři novinky. Nejlépe překvapivě dopadl nový film Larse Von Triera, 2,5 tisíce diváků je pro tohoto kontroverzního dánského tvůrce lepší výsledek než měl v ČR s Dogville nebo Antikristem, ale čísla Melancholie nebo Nymfomanky zůstanou pravděpodobně neohroženy. Nástup Triera sejmul starší náročnější filmy jako Spolu to dáme (-75%) nebo Beze stop (-87%), pro obě záříjové novinky se tak jedná o labutí píseň v boji o diváky.

Dalšími novinkami byla dvojka dětských filmů. Třetí díl Bella a Sebastian startuje jen s třinácti sty diváky, což je výrazně menší rozběh než měly první dva díly. Může za to především silná konkurence, v předpremiéře se totiž do kin podívala i pohádka Když draka bolí hlava (startuje na konci října), 1.600 diváků ale nenaznačuje, že by se otřásly žánrové žebříčky. Úspěšnější než aktuální dětské novinky jsou v týdenních žebříčcích dva letní veteráni (Úžasňákovi 2 a Hotel Transylvánie 3), ke kterým se aktuálně přidal ještě Yeti, který po slušné premiéře minulý týden přidal solidní druhý víkend a bude si myslet na 100 tisíc diváků plus.

Dobrou zprávou je, že za poslední víkend dorazilo do kin téměř 250 tisíc diváků, což je čtvrtý nejlepší výsledek roku.
Spouštíme kompletní databázi českých kin

Spouštíme kompletní databázi českých kin

 3. 10. 2018

Abychom rozšířili náš web o další zajímavé věci, rozhodli jsme se zmapovat kompletní přehled českých kin. Několik týdnu jsme pracovali a sbírali data ze všech možných zdrojů, abychom mohli nabídnout zatím nejpodrobnější databázi českých kin na internetu. Nešlo jen o to vzít seznam kin a dát k nim klasické věci jako adresa, město či kontaktní informace, šlo nám především podívat se na jejich vybavení, historii či všechny možné parametry.

Vstup do tohoto přehledu najdete na http://www.kinomaniak.cz/kina a jak vidíte, v jednoduchém katalogu si můžete filtrovat kina nejen podle základních parametrů jako je kraj či město, ale také podle typu (zda je to jednosálové kino, vícesálové kino, letní kino či multikino), dále podle toho, zda ho vnímáme jako aktivní (pravidelně promítá), dočasné (promítá nárazově) nebo neaktivní (nemáme dostatečné informaci či je kino opravdu dočasně zavřené). Také jsme začali přidávat i vybraná zrušená kina, ale to bude ještě běh na dlouhou trať.

U každého kina jsme také dohledali - pokud to bylo možné - jaké přesné parametry má. Tedy nejen počty sálů, ale i konkrétní kapacity, velikost plátna a co to šlo i podrobné technické vybavení - tedy typ projektoru, zvukového procesoru či serveru. Z toho vyplývá, že si můžete jednoduše zjistit, která všechna kina jsou u nás digitální, která naopak ještě dokáží promítat 70 mm, kde si můžete vychutnat film v maximální obrazové kvalitě 4K a nebo s prostorovým zvukem Dolby Atmos. A jako třešničku na dortu jsme potom přidali různé žebříčky - jaká kina jsou největší, nejstarší či byly první digitální.

A jaká jsou naše průběžná čísla? Zatím evidujeme 720 aktivních či dočasných kin, které mají dohromady více než 950 sálů a jejich celková kapacita je více než 100.000. Pokud jste majitelem konkrétního kina nebo znáte informace o něm, budeme rádi když se nám ozvete na náš email a pomůžete nám naší databázi rozšířit.

P. S. Speciální díky za pomoc a obsah patří Ondru Beckovi a webu www.digitalnikino.cz.
Čeští diváci se stále nemůžou nabažit novinky Po čem muži touží

Čeští diváci se stále nemůžou nabažit novinky Po čem muži touží

 1. 10. 2018

Česká romantická komedie Po čem muži touží pokračuje ve své spanilé jízdě kiny. Za druhý víkend poklesla o pouhých 9 % a přilákala úctyhodných 83 tisíc diváků, což je jeden z nejlepších druhých víkendů za poslední dobu. Dohromady už má skoro čtvrt miliónů a svůj útok na první příčky letošního roku tak myslí opravdu vážně. Z českých filmů za letošní rok už jsou před ní jen Čertoviny a Tátova volha, ale jestli pojede film tímto tempem, může je v pohodě překonat už příští víkend, tedy po pouhých třech týdnech! Magická hranice půl miliónů se tak stává zřejmě už jen formalitou, film bude zřejmě chtít zaútočit i na dosavadního suveréna roku, třetí Avengers. Ti zatím trůní na prvním místě s číslem 622 tisíc.

Na druhou příčku vystoupala animovaná novinka Yeti: Ledové dobrodružství. Už v předpremiérách dělala solidní čísla a 34 tisíc diváků za první premiérový víkend je hodně pěkné číslo. Sice jí první padesátka startů nejlepších animovaných startů utekla jen o pár drobných, ale i tak zřejmě utrží na “menší” animák více než by se čekalo. Optimistická hranice je někde okolo 200 tisíc, více napoví příští víkend. O další čísla jí ubírají nezničitelné letní animáky, třetí Hotel Transylvánie i druzí Úžasňákovi si pro sebe ukradly dalších 7 tisíc diváků. Oslavovat může především Hotel Transylvánie, který se po čtyřech měsících v kině vyškrábal i v tržbách před druhý Jurský svět a je oficiálně druhým nejúspěšnějším filmem letošního roku. Tedy do té doby, než ho za pár týdnů předjede česká novinka Po čem muži touží.

Na třetí příčce skončila další novinka, hororový Hell Fest, ktery přilákal slušných 14 tisíc diváků. To ublížilo hlavně nedávno uvedené Sestře, ale ta dokázala ustát tuto porážku se ctí a připsala si dalších 12 tisíc. Celkově už má na dosah 200 tisíc a bude hodně zajímavé sledovat tento hororový souboj v dalších týdnech, protože do něj zasáhnou brzy další dva velké filmy s hororovou atmosférou - nový Halloween a krvavé řádení Zlý časy v El Royale. A něco pro sebe z této cílové skupiny pro sebe určitě ukradne i největší říjnový trhák, komiksový Venom, který jde do kin už tento čtvrtek. To bude hlavně špatná zpráva pro Predátora, který stále bojuje o čest, páté místo mu tentokrát přineslo 8 tisíc diváků a v součtu má zatím 80 tisíc. Teprve 100 tisíc plus mu tuto čest vrátí.

Dvě zbývající novinky už byly pro náročnější diváky, lépe si vedlo americké drama Beze stop (3 tisíce), naopak český Domestik se jen tak tak vyškrábal do TOP 20, protože cestu si na něj našla jen tisícovka diváků. V pohodě ho tak trhly i mnohem starší, náročnější české filmy, jako Jan Palach, Úsměvy smutných mužů či King Skate.
Po čem touží čeští diváci? Po české komedii

Po čem touží čeští diváci? Po české komedii

 24. 9. 2018

Tak tomu se říká odpich! Česká romantická komedie Po čem muži touží otevřela svoji pouť kiny ve velkém stylu, podle UFD přišlo za první čtyři dny promítání 94 tisíc diváků. To je pátý nejlepší start letošního roku, hned po Avengers, Deadpoolovi, Jurském světu a Padesáti odstínech. Je to tedy nejen nejlepší start letošního roku filmu, který není pokračování, ale také nejlepší český start letošního roku. Dosavadní český premiant, Tátova volha, má o zhruba 12 tisíc méně. V historické tabulce nejnavštěvovanějších startů je komedie Po čem muži touží v šesté desítce, z českých filmů je to 11. nejlepší start historie. Po čem muži touží se tak dostává do vybrané společnosti těch největších lokálních trháků jako jsou Svěráci, Rafťáci či Kájinci.

Za úspěchem filmu, který jinak nemá příliš dobré kritiky, stojí fakt, že nemá v kinech konkurenci. Poslední komerční český film byl na konci května Teambuilding, od té doby to jsou spíše divácky náročnější filmy. Konkurenci neměl ani ve svém žánru, romantických komedií je letos poskrovnu a jediným velkým filmem za posledního půl roku je druhá Mamma Mia. A konečně není ani příliš silná konkurence jako taková. Vzhledem k tomu, že situace se zřejmě nezmění následující měsíc, má komedie Po čem muži touží solidní šanci dostat obvyklé jistotě pětinásobku českých filmů (měřeno 1. víkend vs celková návštěvnost) a sáhnout si tak na půl miliónů diváků. Což by ho posunulo na druhou příčku letošního roku, hned za Avengers!

Česká novinka odsunula z první příčky vítěze minulého víkendu, nový Predátor se ale musel spokojit s větším propadem a najdeme ho až na třetí pozici za tento víkend s návštěvností 15 tisíc diváků. Propadl skoro o 60 %, což nejsou příznivá čísla a svědčí to o rychlém ústupu ze solidních výsledků během premiéry. Hranice 100 tisíc tak bude zřejmě nakonec ještě docela dřina. Naopak s touhle hranicí neměla problém hororová Sestra, která Predátora tento víkend předběhla. Poklesla jen o 40 %, připsala si dalších 21 tisíc diváků a pokukuje už po dvousettisícové hranici. Už je v pohodě nejúspěšnějším dílem spojeného vesmíru V zajetí démonů a v ročním žebříčku se posunuje na začátek druhé desítky.

Za vedoucí trojicí se seřadila trojice animáků. Rivalové Úžasňákovi 2 a Hotel Tranyslvánie 3 pokračují ve svém lítem boji, jejich čísla se prakticky vyrovnaly, což především u dovolené s upíry vyvolává respekt, vždyť se jedná už o dva a půl měsíce starý film. Na dvojici veteránů dotírá nový zelenáč, v předpremiéře novinka Yeti: Ledové dobroružství přinesla více než 8 tisíc diváků a bude tedy nutné s ní počítat od čtvrtka jako se silným soupeřem. Animákům obecně nahrává horší počasí, prudké ochlazení o víkendu nahnalo do kina rodiče ve větším počtu i na béčkové tituly jako Kubík hrdina či Příběh koček, které mezivíkendově buď rostly a nebo jen minimálně klesaly.

Druhou novinkou týdne byl český dokument King Skate, který přilákal zhruba 2 tisícovky diváků. To je na český dokument spíše průměrné číslo, zhruba někde na úrovni Strnadových nebo dokumentu o Lucii.

A ještě jedna zpráva o filmovém trhu. Podle finálních čísel za srpen 2018 navštívilo česká kina 1,34 miliónů diváků. To je sice lepší výsledek než za rok 2017, ale i tak letošní rok stále ztrácí na ten loňský v divácích zhruba 2%, náskok se tedy podařilo jen zmenšit, ne úplně vynulovat.Nejúspěšnější filmy 2018

Které filmy letos v českých kinech bodují? Které přilákaly nejvíce diváků, měly největší tržby či se udržely nejdéle na prvním místě? Podívejte se na průběžně aktualizovanou tabulku.
Filmy 2018 - Animované filmy 2018 - České filmy 2018 - Horory 2018 - Komedie 2018 - Filmy 2019