Tajný život mazlíčku 2
Premiéra
20. 6.
Tržby
9,1 M Kč
Dnes představení
283
Recenze kritiků
60 %
Podfukářky
Premiéra
20. 6.
Tržby
2,7 M Kč
Dnes představení
166
Recenze kritiků
61 %
Muži v černém: Globální hrozba
Premiéra
13. 6.
Tržby
8,5 M Kč
Dnes představení
183
Recenze kritiků
42 %
Rodiče na tahu
Premiéra
13. 6.
Tržby
0,8 M Kč
Dnes představení
26
Recenze kritiků
20 %

Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

ABBA a upíři si rozdělili trůn, na bronz dosáhla Chata na prodej

ABBA a upíři si rozdělili trůn, na bronz dosáhla Chata na prodej

 31. 7. 2018

Poslední červencový víkend svedly hned dva největší filmy tuhý boj o první místo. Nakonec to byla remíza, animák Hotel Transylvánie 3 vyhrál na diváky, Mamma Mia 2 na tržby. Oba filmy si ke svým výsledkům připsaly necelých 30 tisíc diváků. Zatímco upíří taškařice se už blíží čtvrt miliónu a pokukuje po první pětce za rok 2018, muzikál s písničkami ABBA má zatím “jen” 140 tisíc a pohybuje se až v druhé desítce letošních čísel. Má ovšem týden k dobru a před sebou žádnou konkurenci, naopak Hotel Transylvánie 3 půjde už tento víkend do tvrdého souboje s druhými Úžasňákovi. Ti už v předpremiérách nasbírali skoro 5 tisíc diváků a ve čtvrtek půjdou do kin s nemalým očekáváním.

Do kin zavítaly o víkendu hned tři novinky, ale pro vítěznou dvojici to byl snadný souboj. Nejlépe si vedla česká komedie Chata na prodej, necelých 20 tisíc je pro režiséra Tomáše Pavlíčka pořádná satisfakce, protože jeho předchozí film, Parádně pokecal, se před čtyřmi lety nedostal v premiéře ani na dostřel TOP 20. Spolu s Úsměvy smutných můžu bude Chata na prodej zřejmě vytrvalý prázdninový tandem, který bude využívat absence velkých českých filmů.

Další dvě novinky byly spíše do počtu. Plán útěku 2 byl uveden na poslední chvíli a na rozdíl od prvního dílu přišel o druhou hlavní hvězdu, tedy Arnolda Schwarzeneggera, Sylvester Stallone sám na všechno nestačil a zaujal jen něco málo přes 6 tisíc diváků. Podobně dopadl druhý akčňák týdne, Hotel Artemis, který ještě s menší propagací dosáhl jen na 2 tisíce. Oba dva filmy budou v TOP 20 zřejmě jen na návštěvě, protože akci milující diváky bude od čtvrtka naplno prověřovat šestá Mission: Impossible. Ta podobně jako Úžasňákovi 2 nasbírala už nějaké ty první diváky v předpremiérách a s pouhými pár kinosály už stačila dohnat třeba Mrakodrap, Hotel Artemis už je také na dostřel.

První desítky se zatím nehodlají vzdát ani dva hollywoodské blockbustery. Solidní tempo má Ant-Man a Wasp, uvidíme zda mu aktuální síla Marvel Cinematic Universe pomůže udržet tempo ještě další měsíc, protože podle běžného scénáře by měl být zhruba za 2 týdny už na konci svých sil. Jurský svět 2 také ještě přisypal pár tisícovek, ale také by měl postupně propadat níže. Na číslo 2 v sérii nedosáhne, tam zřejmě zůstane Ztracený svět, ale může ho těšit zatím výborný roční výsledek u nás, po Avengers stále drží stříbrnou příčku.
Kina za první půlrok: Vedou Avengers, celková návštěvnost stagnuje

Kina za první půlrok: Vedou Avengers, celková návštěvnost stagnuje

 25. 7. 2018

Unie filmových distributorů vydala oficiální čísla pro první desítku nejnavštěvovanějších filmů první poloviny roku 2018. My tvoříme tabulku podle průběžných dat z TOP 20, celková čísla jsou díky započítání dat i po opuštění TOP 20 a z menších kin u vybraných filmů až o 10% větší. Čísla jsme přenesly do naší tabulky, která ale zásadních rozdílů nedoznala, navíc už je obohacena o aktuální hitovky. Za první půlrok se nejvíce líbili Avengers (622 tisíc), poté Padesát odstínů svobody (358 tisíc) a Deadpool 2 (348 tisíc). Do první pětky se vmáčkly podle půlročních dat také 2 české filmy - Tátova volha (293 tisíc) a Čertoviny (292 tisíc). Desítku doplňují Coco, Black Panther (oba shodně 276 tisíc) či Králíček Petr (206 tisíc). Zbylé dva filmy už mají data jinak - Jurský park má k poslednímu víkendu už více než 348 tisíc místo 243 tisíc a obsadil mezitím druhou pozici, Jumanji zase patří s celkovými čísly do roku 2017, překvapivý hit nasbíral už celkem 345 tisíc, z toho letos 289 tisíc. Aktuální desítku už také mezitím stihl dohnat třetí Hotel Transylvánie (190 tisíc).

Známe také celková čísla za prvních šest měsíců. Kina navštívilo více než 7,2 miliónů diváků, kteří nechali v pokladnách více než 1 miliardu korun. Meziročně je to v divácích pokles oproti minulému roku zhruba o 4 %, tento trend se drží celé druhé čtvrtletí, které bylo díky počasí a slabší dětské nabídce spíše průměrné. Dražší představení, především u největších trháků, dokázaly tržby meziročně vytáhnout alespoň o 1 %. Miliardu korun utržily česká kina v prvních šesti měsících poprvé v historii, bude hodně záležet na druhé polovině roku, zda se podaří dosáhnout mety 2 miliard jako v zatím nejúspěšnějších letech 2016 a 2017. S celkovou návštěvností zatím letošní rok za minulými dvěma lety mírně zaostává, rekord drží rok 2016 (15,6 miliónů diváků), loňský rok 2017 měl nepatrně méně (15,2 miliónů).
Mamma Mia zahájila boj o letošní stříbro, porazí Jurský svět?

Mamma Mia zahájila boj o letošní stříbro, porazí Jurský svět?

 23. 7. 2018

Po deseti letech se do českých kin vrátila Mamma Mia a během prvního víkendu přilákala velmi slušných 64 tisíc diváků. Je to skoro dvakrát lepší číslo než u jedničky, ale Mamma Mia není typ filmu, který se bude posuzovat podle otvíráků. Jednička totiž patří mezi nejpomalejší české hity, za první čtyři dny vydělala jen 5% svých celkových tržeb (obvykle je to tak čtvrtina) a v TOP 20 se držela velmi pěkných 18 týdnů. Celkově přivábila skoro 750 tisíc diváků, a to je číslo, se kterým se bude dvojka poměřovat. Upřímně nevěříme, že by jí dvojka i přes lepší start dokázala překonat, ale očekávání rozhodně směřují k vyšším stovkám tisíc. Rozhodnou následujicí dva tři víkendy, zda písníčky ABBA budou stačit k potěšení cílovky, která má jinak poslední měsíce hodně chudou nadílku.

Na druhé příčce je dle očekávání Hotel Transylvánie 3, který zpomalil o 46%, tedy podobně jako dvojka po svém startu. Na kontě už má 190 tisíc diváků - první díl už je překonaný, teď jde o to porazit dvojku (344 tisíc) a zamířit si to mezi nejúspěšnější filmy roku. Zatím to není totální nadvláda, nicméně tempo má solidní. Již příští čtvrtek půjde Hotel Transylvánie 3 do tvrdého boje s druhými Úžasňákovi, kteří ale na rozdíl od amerických kin nepůjdou do souboje u nás jako favorit.

Také druhá premiéra předminulého týdne, české drama Úsměvy smutných mužů, se nehodlá vzdát horních pozic, mezivíkendový pokles je jen 17 %. Film si bude chtít posvítit na hranici 100 tisíc, což zatím letos dokázaly jen 4 české filmy (Tátova volha, Čertoviny, Prezident Blaník a Zoufalé ženy dělají zoufalé věci). Více napoví tento víkend, kdy jde do kin další česká novinka, hořká komedie Chata na prodej.

Hororová novinka Děsivé dědictví startuje na páté příčce, necelých 13 tisíc diváků je spíše podprůměrný otvírák a zdá, se že zájem Čechů o zajímavé horory poslední měsíce chladne. Po loňské a předloňské žni (To, Anabelle, V zajetí démonů 2 se startem okolo 50 tisíc diváků) je to letos slabší - ani Tiché místo a teď ani Děsivé dědictví žádnou velkou komerční díru do kin neudělaly.

Třetí novinkou týdne je norské drama Utoya, rekonstrukce děsivého zabíjení na stejnojmenném ostrově, má na kontě necelou tisícovku diváků a je zřejmě v TOP 20 jen na návštěvě.

Naopak spokojeni můžou být tvůrci a distributoři Jurského světa 2, dinosauři přilákali za poslední víkend dalších 10 tisíc diváků a stali se oficiálně číslem 2 pro letošní rok, samozřejmě hned za nedostižnými Avengers. Tempo mají zatím stále solidní a tak se budou o svojí pozici ještě prát, zálusk na ni má Hotel Transylvania 3 i Mamma Mia 2.
Hotel Transylvánie startuje ve velkém, chce být letošní dvojkou

Hotel Transylvánie startuje ve velkém, chce být letošní dvojkou

 16. 7. 2018

Třetí Hotel Transylvánie podle očekávaní vtrhl do českých kin ve velkém stylu. Absence velkých hollywoodských animáků je letošní rok mimořádná, a proto vyhladovělé ratolesti vzaly kinosály útokem. Téměř 94 tisíc diváků je suverénně nejlepší start série, která se s každým dílem skokově zlepšuje. Tentokrát sice “jen” o 50 %, ale i tak je to v absolutních číslech pořádný odpich - pátý nejlepší letos a první mezi dětskými filmy. Mezi animáky je to potom devátý nejlepší start měřeno počtem diváků. V celkových číslech by to mělo vzhledem k obvyklé dětské vytrvalosti a mizerné konkurenci (maximálně Úžasňákovi 2 za dva týdny) mohlo přinést kýžený půlmilión diváků.

Na druhé místo spadl vítěz minulého týdne, marvelovská komiksovka Ant-Man a Wasp. Ta ale hraje výrazně nižší ligu než Avengers, za první víkend utržila “jen” 45 tisíc a může ji těšit jen celkem malý mezívíkendový propad. Za necelé dva týdny už má skoro 100 tisíc, takže prvního Ant-Mana překoná v pohodě, ale v Marvel Cinematic Universe bude patřit mezi tu slabší desítku.

Solidní čísla nosí stále i druhý Jurský svět, za tři týdny od premiéry už má na kontě skoro 330 tisíc diváků. Překonání jedničky už je na dostřel, nadějně vypadá i meta Ztraceného světa, který má 390 tisíc. Naopak akční novinka Mrakodrap i přes hvězdnou nálepku The Rocka moc velkou díru do českých kin neudělala, ale je pravda že podobné žánrovky už dávno nenosí taková čísla jako před před pár lety. Pro největší akční hvězdu dneška je to sice už třetí film za posledního půl roku, ale zatím to vypadá na suverénně nejslabší čísla.

Mezi americké blockbustery se vmísila česká novinka Úsměvý smutných mužů. Téměř 20 tisíc je nadějný start pro drama režiséra Dana Svátka a potvrzuje, že nadějné české filmy jsou poslední týdny potřeba jako sůl. Do žebříčku se vešly ještě další dvě evropské novinky - dánský thriller Tísňové volání a polské drama Studená válka, ale oba startují až na začátku druhé desítky a budou spíše plout mimo hlavní proud zájmu.
Jurský svět vrátil diváky do českých kin

Jurský svět vrátil diváky do českých kin

 25. 6. 2018

Od dvojky Jurského světa se očekávalo, že konečně pohne s mizernou návštěvností českých kin a výsledek je ještě mnohem lepší, než se čekalo. Zatímco první díl (myšleno Jurský svět) přilákal do kin za první čtyři dny něco přes 75 tisíc diváků, dvojka otevírá skoro za dvojnásobek, hned 133 tisíc. To je třetí nejlepší otevírák roku, hned po Avengers: Infinity War a Padesát odstínů svobody, za sebou nechává Jurský svět: Zánik říše v pohodě třeba druhého Deadpoola nebo Black Panthera. Zatímco v USA má dvojka Jurského světa během startu zhruba čtvrtinový propad oproti jedničce, ve zbytku světa se mu bude dařit zřejmě mimořádně, už má skoro tři čtvrtě miliardy dolarů. A česká kina tentokrát přisypou více než obvykle, alespoň tedy dokud bude trvat hnusné počasí a diváci se nerozprchnou na prázdniny.

Zánik říše teď bude soupeřit nejen se svými předchůdci, ale i s největšími hity roku 2018. V jurské sérii zřejmě během následujících dní v pohodě profrčí okolo Jurského parku 3 (celkem 155 tisíc diváků), do další mety už bude muset máknout více. Jurský svět jednička měla i přes menší start hodně dobrou výdrž a nalákala přes 340 tisíc, jednadvacet let starý Ztracený svět potom už více než 390 tisíc. Nepřekonaným rekordmanem bude dál samozřejmě první Jurský park, který přes 25 lety zboural kina a přilákal více než 1 milión a 150 tisíc diváků.

Pokud si udrží Jurský svět tempo, měla by mu brzy patřit druhá příčka letošního roku, alespoň do doby, než do kin vtrhnout očekávané letní hity jako Mamma Mia a Hotel Transylvánie 3. Upíří animák už jde sice do kin za necelé tři týdny, ale publikum bude trochu jiné. Největším nepřítelem Jurského světa teď budou začínající prázdniny, především první červencový týden bývá kvůli státním svátkům prakticky mrtvý.

Z lepší návštěvnosti kin těžily i další filmy. Escobar se sice musel pošoupnout na druhé místo, ale nemusí smutnit, přišlo na něj ještě o pár stovek lidí více než první víkend. Doping v podobě horšího počasí a blížícího se konce školního roku nakopl nejen dvojici nejnovějších animáků, Příšerky z vesmíru a Pata a Mata, ale i starší filmy jako Králiček Petr nebo Planeta Česko, mezivíkendový nárůst o desítky procent. Jejich absolutní čísla s výjimkou Králíčka Petra nejsou nijak úžasná, ale dopřávají si luxus mizerné hollywoodské konkurence v dětských filmech. Ještě pár týdnů jim to může vydržet.

Druhá novinka týdne, komedie Jsem božská, startuje na úrovni 16 tisic diváků, pro Amy Schumer úplně nová meta, může se opřít především o všechny diváky a divačky, kteří jsou z jednotvárné nabídky v kinech unaveni.

Na celkovém žebříčku za rok 2018 se zatím nic nemění, Avengers se před metou 100 miliónů v tržbách prakticky zastavily a zřejmě už ji nepokoří. O druhé místo se pokusí na chvilku zabojovat druhý Deadpool, do Padesáti odstínů svobody už mi chybí v tržbách jen 3 milióny.
Escobar vítězem slabého víkendu, Avengers už mají 600 tisíc

Escobar vítězem slabého víkendu, Avengers už mají 600 tisíc

 18. 6. 2018

Celková návštěvnost v kinech je stále špatná, už podruhé za sebou nepřekročila souhrnná návštěvnost TOP 20 filmů metu 100 tisíc diváků, což je za poslední dva měsíce už počtvrté. Hezké počasí a stále spíše průměrná návštěvnost kin neláká dostatek lidí do kin. Ostatně podívejte se na náš nový graf, který ukazuje souvislost mezi horkým počasím a návštěvnosti kin. Data máme za posledních 7 let, za letošek budou doplněny ke konci roku.

Z šestice novinek si nejlépe vedlo životopisné drama Escobar, necelých 19 tisíc diváků je pro srovnání s podobnými filmy spíše průměrný výsledek. Například druhá Královna Alžběta či Kód Enigmy jsou na tom podobně, ale Železná Lady či Milada jako potréty jiných historických postav lákaly výrazně více.

Další dvě novinky se seřadily za sebou na třetí a čtvrté příčce. Komedie Máš ji! startuje s 8 tisíci, což je na americký počin také spíše průměrný výsledek, někde v úrovni Millerových na tripu. Série Pařeb či Prciček hrají v žánru jinak vyhrazeném českým filmům mnohem důležitější roli. Německý animák Příšerky z vesmíru má po dvou zahřívacích kolech za sebou konečně pořádné uvedení, je to podobně vlažný start jako většina podobných béčkových animáků letos.

Drama Já, Simon a horor Ghost Stories se dostaly plus mínus na konec první desítky, artové drama Teheránská tabu potom na konec druhé desítky. Ani jeden z nich nevybočuje nijak ze své škatulky a dá se čekat, že brzy pojedou z první dvacítky dolů.

Zajímavější shrnutí můžeme udělat u starších hitovek. Deadpool 2 po propadu o druhém víkendu drží po dalších dvou týdnech slušné tempo a má šanci alespoň v tržbách dosáhnout na průběžnou druhou příčku roku 2018, do překonání trojky Padesáti odstínů už mu chybí jen už jen nějakých 5 miliónů. Bude hodně záležet, jak ho ve čtvrtek oslabí Jurský svět 2. Každopádně svůj první díl Deadpool už zřejmě nepřekoná, ztrácí zhruba 20 %.

Solo ze světa Star Wars dál padá, celkově 116 tisíc a zřejmě se nepůjde přes 140 tisíc. Debbie a její parťačky zatím průběžně na pouhých 23 tisících, ale drží si počty diváků na představení a budou se zřejmě dál dál hrát. Avengers aktuálně překonali kulaťoučkých 600 tisíc, na tržbách ovšem chybí do vysněné stomiliónové hranice ještě skoro 5 miliónů, což bude zřejmě příliš velké sousto. Aktuálně nakoukli alespoň premiérově do TOP 10 všech dob - myšleno ovšem v kombinovaných hrubých a čistých tržbách, jinak by se držely zhruba na 16. příčce.
Návštěvnost kin dál padá, drží se jen Deadpool a Solo

Návštěvnost kin dál padá, drží se jen Deadpool a Solo

 11. 6. 2018

Tragická návštěvnost v kinech pokračuje, už potřetí za poslední dva měsíce klesla souhrnná návštěvnost TOP 20 filmů pod 100 tisíc. Krásné počasí a jednostranná nabídka v kinech způsobují, že se oproti minulým rokům začíná průběžný stav návštěvnosti kin prudce zhoršovat. Na rekordní čísla z let 2016 a 2017 letošní rok s podobným tempem nedosáhne.

Nepřítelem lepších čísel je také slabá konkurence. I když šly do kin ve čtvrtek tři novinky a tři předpremiéry, ani jedna z nich neměla šanci proti zaběhnutému Deadpoolovi. Tomu stačilo na první příčku jen něco přes 15.000 diváků, což je nejmenší číslo pro první pozici za poslední tři roky. Druhý Deadpool přidal za celý minulý týden ještě dalších 36.000 a celkově už má skoro 290.000 diváků. Pohodlně se vyhoupl na třetí letošní příčku a má velmi dobré vyhlídky si sáhnout ještě výše.

I přes znatelný pokles se na druhé příčce udržel nový film ze světa Star Wars. Solo má u nás podobně tragické výsledky jako v USA, ale evidentně to na konkurenci stačí. V součtu má něco přes 100 tisíc a žádné závratné přídavky už čekat nemůže. Pro srovnání - když před 21 lety šla do kin ve velmi malém počtu obnovená původní trilogie, každý z dílů nasbíral v průměru 40 tisíc. I Rogue One, zatím nejslabší nový díl Star Wars, má více než 260 tisíc.

Z novinek si nejlépe vedl druhý celovečerní film s Patem a Matem. Téměř 13 tisíc diváků je dvojnásobek jedničky, což z něj dělá sice úspěšnějšího brášku, ale nezapomeňme, že jednička přinesla v součtu jen necelých 50 tisíc. Naopak zklamání je pouhých 11 tisíc pro slovensko-český hudební film Backstage, i přes masivní propagaci má za 1. víkend skoro stejné výsledky jako americká krimi-komedie Debbie a její parťačky. Ta startuje s 10 tisíci, tedy výrazně pod průměrem původní trilogie Dannyho parťáků. Teď nezbývá než doufat, že bude mít alespoň podobnou výdrž, všechny tři díly startovaly relativně skromně, ale nakonec vytáhly v průměru více než solidních 100 tisíc diváků.

První předpremiéra týdne, hororový Ghost Stories, přinesl 7 tisíc, což je slabší výsledek, podobné filmy slaví v posledních letech v českých kinech mnohem úspěšnější premiéry. O nic lépe na to nejsou ani další dvě předpremiéry - německý animák Příšerky z vesmíru dal dohromady ani ne tisícovku, drama Bistro Ramen pouhých 300 diváků. Nutné přiznat, že to jde na vrub celkové tragické návštěvnosti, málokterý film kromě první pětky měl nějaká pozoruhodná čísla. I jinak neohrožení třetí Avengers doslova zabrzdili, a za poslední týden a půl přidali v tržbách jen 3 milióny korun v tržbých. K vysněným 100 miliónům to tedy nakonec bude trvat déle, než jsme tipovali.
Deadpool se vrátil na trůn, sestřelil Sola i novinky

Deadpool se vrátil na trůn, sestřelil Sola i novinky

 4. 6. 2018

Další velmi slabý víkend, kdy součet diváků z první dvacítky jen těsně překročil 100 tisíc diváků, přinesl návrat Deadpoola na první příčku. Po ošklivém propadu druhý víkend po premiéře se nejukecanější supehrdina současnosti oklepal a nabral skoro 30 tisíc diváků. Celkově už má více než 250 tisíc a je zpátky na dobré cestě dohnat - a předehnat jedničku.

Podobně jako v USA byl uplynulý víkend zklamáním pro Sola. Padesátiprocentní propad sice nezní tak hrozivě, ale to, že se nechal nový Star Wars film porazit starší novinkou, svědčí o tom, že nebude hrát první ligu. Solo zatím ještě nemá ani 100 tisíc a bude ve výsledku rád, když bude i těm nejslabším kouskům ze světa Star Wars sahat alespoň do pasu.

Třetí příčku uhájili Avengers. Čeští diváci se stále ještě nenabažili komiksové týmovky a mezivíkendově se mohou chlubit Avengers dokonce malým nárůstem! Sice už nemají šanci ohrozit v průběžných žebříčcích novinky, ale dál sbírají poctivě diváky i koruny. Do prestižního stomiliónového klubu vstoupí zřejmě už tento víkend.

Ze starších premiér se solidně drží komedie Dámský klub, pokles jen 13 % a horor Tiché místo, pokles jen 16 %, ale oba dva filmy nemají až tak zásadní návštěvnost. Díky mizerné nabídce novinek se mohly nárůstem pochlubit i další skoro už zapomenuté filmy, třeba dokument Planeta Česko, drama Hastrman a překvapivě také pět měsíců stará pohádka Čertoviny. Famózní výkon ovšem předvádí poslední týdny Králíček Petr, který i čtyři měsíce od premiéry sbírá zajímavější čísla než ostatní dětské novinky. Mezivíkendově nárůst 88 %, celkem už je film na dostřel metě 200 tisíc diváků.

Do žebříčku zasáhlo hned pět premiér a předpremiér. Nejlépe si vedl horor Delirium, ale je to jednooký král mezi slepými, zhruba jen 5 tisíc diváků. Tiché místo taková čísla udělalo za 1 den. Další dvé béčkové animáky, Příšerky z vesmíru a Neuvěřitelný příběh o obrovské hrušce, nasbíraly každý zhruba 2 tisíce. Na víc nemají nárok, jednak kvůli své kvalitě a pak kvůli konkurenci, v TOP 20 se aktuálně nachází už 8 animáků.

Největším zklamáním je ovšem dvojice českých novinek. Komedie Teambuilding dosáhla na návštěvnost jen něco málo přes 2 tisíce, ovšem s tristním průměrem diváků na představení - 31! To bude hodně rychlý propad dolů. Druhý filmový díl Pata a Mata dopadlo podobně neslavně, ale je nutné si říci, že ani první animované dobroružství dvou nešiků nebyl žádný megahit - 6 tisíc za první víkend a celkem 50 tisíc diváků.

První červnový víkend tak do honičky za lepšími ročními čísly moc nepřispěje, pomůže čtvrteční premiéra zlodějské komedie Debbie a její parťačky? A nebo si budeme muset počkat na záchranu až s dvojkou Jurského světa za tři týdny?
Solo nenadchl ani české diváky

Solo nenadchl ani české diváky

 28. 5. 2018

Nový díl ze série Star Wars neprožil moc dobrý víkend. Oproti optimistickým odhadům přinesl Solo za první tři dny promítání v USA jen polovičku, zhruba 85 miliónů dolarů. A zkrátka přišel také v českých kinech, kde za premiérové čtyři dny přilákal jen něco málo přes 46 tisíc. Pro středně velký film by to byl určitě úspěch, ale v porovnání s dalšími jarními trháky je to zhruba jen pětina toho, co přinesli Avengers a zhruba třetina toho, co utržil Deadpool. Bledne to i v porovnání s dalšími díly Star Wars. Hlavní filmy, Epizoda 7 a Epizoda 8, měly během vánočních premiér alespoň 200 tisíc diváků, i “vedlejší” Rogue One přilákala zhruba 92 tisíc. S podobným vstupem a očekávaným pádem vzhledem k ne příliš pozitivním recenzím čeká Sola v úhrnu tak 120-140 tisíc diváků, což ho v roční tabulce bude řadit do druhé, možná až třetí desítky. Tedy zklamání.

Co za to může? Je hodně faktorů, které máme společné s dalšími zeměmi - Solo doplatil na silnou konkurenci, tři týdny po Avengers a týden po Deadpoolovi je smrtící termín. Také je pravděpodobné, že Solo přišel “příliš brzy” po osmé epizodě. Poslední z Jediů měl premiéru před pouhým půl rokem a navíc dosti podstatně rozdělil publikum. Solo také neskrývá žádný zásadní děj ani nenabízí super herecké obsazení, navíc samotná postava u nás na rozdíl od západních zemí nemá tak vybudovaný kult, protože původní epizody nás ve své premiéře minuly. V našich končinách také zasáhl další faktor, který poslední měsíce určuje úspěšnost filmů - dobré počasí lidi láká ven a ne do multiplexů.

Je tu také ještě jistý fakt přesycení, přední příčky tabulek aktuálně okupují pouze sci-fi a komiksové filmy, občas to narušují animáky pro děti. O tom, že publiku chybí komedie či romantické filmy svědčí, že druhá novinka týdne, prakticky neznámá komedie Knižní klub, si v pohodě sáhla na čtvrté místo. Sice to nejsou nijak úžasná čísla, ale v pohodě film stačil strčit do kapsy většinu žánrové konkurence, českou romantiku Dvě nevěsty a jedna svatba či německou řachandu Fajků, pane učiteli.

Abychom ještě splnili report pro nejvyšší příčky. Deadpool 2 po premiéře mezivíkendově propadl o ne moc příjemných 63 % (jednička měla popremiérový pokles jen 28 %) a jestli to takhle půjde dál, bude mít dvojka co dělat, aby vůbec dohnala čísla z jedničky - to se ještě před týdnem zdálo spíše formalitou. Podobný pokles postihl i Avengers, ti už ale mají nahrabáno a vyhlížejí pomalu, ale jistě první desítku nejúspěšnějších filmů v našich kinech. Příští, maximálně přespříští víkend už tam budou.

Z novinek týdne zmíníme ještě předpremiéru singapurského dramatu Bistro Ramen, které stačilo porazit jen za dvě předpremiérové promítání mnohem více propíranou českou novinku Na krátko. Ta se sotva vešla do první dvacítky a příště už s ní nepočítáme.

Ještě komentář k čerstvě doplněným kompletním datům za duben. Ten letošní byl výrazně slabší než ten loňský (nadupaný hity jako Rychle a zběsile 8, Šmoulové nebo Mimi šéf) a v celkových číslech za první čtyři měsíce se smrskl nadějný náskok roku 2018 oproti loňsku na minimum - v tržbách je to už dokonce mírný pokles. Květnová čísla vypadají díky Avengers a spol samozřejmě lépe, ale i loňský květen byl silný (Strážci Galaxie 2, Piráti z Karibiku 5), takže o tom, zda letošní rok překoná loňský či rekordní předloňský se bude rozhodovat v létě a na podzim.
Deadpool vykopl Avengers z trůnu

Deadpool vykopl Avengers z trůnu

 21. 5. 2018

Dle očekávání sestřelil Deadpool z prvního místa Avengers:Infinity War, jeho vítězství bylo ale ještě přesvědčivější, než se čekalo. 118 tisíc diváků za první víkend je čtvrtý nejlepší komiksový start historie a nejlepší start komiksu, který nepochází z užšího marveláckého univerza. Tenhle rekord sebral druhý Deadpool svému předchůdci, kterého ve startu překonal o více než 30 tisíc diváků. Pokud mu tempo vydrží, měl by si sáhnout na 400 tisíc diváků a pohodlně zaparkovat na druhé letošní příčce za Avengers.

Ti poslední víkend sbírali drobné, konkrétně “jen” 25 tisíc diváků, celkově už ale překonali půlmiliónovou metu a zdaleka ještě nekončí. Z hlediska tržeb už pronikli do druhé desítky nejúspěšnějších filmů české historie a nejpozději příští víkend už se podívají do desítky první. Na dálku teď mohou soupeřit s těmi nejúspěšnějšími americkými filmy, na Mimoně jim chybí už jen nějakých 20 miliónů, což je zhruba 150 tisíc diváků. Deadpool je teď výrazně zpomalil, uvidíme, jak se poperou příští víkend, když do téhle komiksové bitky zasáhne ještě Han Solo ze světa Star Wars.

Na třetí pozici se zatím drží hororové Tiché místo, které vytrvale sbírá diváky, co nepotřebují k uspokojení komiksové převleky a stomiliónový rozpočet. Silný průměr na představení ukazuje, že budou mít dech ještě hodně dlouho a hranice 100 tisíc už není tak nereálná jako na začátku.

Na tržby čtvrté, ale na diváky třetí místo si o víkendu vybojovala animovaná ruská pohádka Hledá se princezna, která se už rozjela v předpremiéře minulý týden a teď bude zkoušet ukrást pro sebe dětskou pozornost, než dorazí pořádná konkurence. O tom, že je dětské publikum vyhladovělé, svědčí stále solidní návštěvnost i starších filmů jako je Králíček Petr nebo V husí kůži, kteří by v normální konkurenci obstáli jen s obtížemi, ale nyní se drží v TOP 20 v horní polovině.

Podobně na tom je dvojka romantických filmů Půlnoční láska a Dvě nevěsty a jedna svatba. Stačí jim pár tisícovek a končí těsně pod stupni vítězů, a to jen s minimálními mezivíkendovými poklesy. Jestli to takhle půjde dal, tak při premiéře dvojky Mamma Mia zbortí romantiky chtivé publikum všechny multikina.Nejúspěšnější filmy 2018

Které filmy letos v českých kinech bodují? Které přilákaly nejvíce diváků, měly největší tržby či se udržely nejdéle na prvním místě? Podívejte se na průběžně aktualizovanou tabulku.
Filmy 2018 - Animované filmy 2018 - České filmy 2018 - Horory 2018 - Komedie 2018 - Filmy 2019