LOVEní
Premiéra
21. 3.
Tržby
6,6 M Kč
Dnes představení
159
Recenze kritiků
62 %
Pašerák
Premiéra
21. 3.
Tržby
1,5 M Kč
Dnes představení
96
Recenze kritiků
63 %
Manželské etudy: Nová generace
Premiéra
21. 3.
Tržby
0,2 M Kč
Dnes představení
36
Recenze kritiků
56 %
Putování se sobíkem
Premiéra
21. 3.
Tržby
0,3 M Kč
Dnes představení
5
Recenze kritiků
80 %

Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Tonda Blaník sice prezidentem není, ale kraluje návštěvnosti

Tonda Blaník sice prezidentem není, ale kraluje návštěvnosti

 5. 2. 2018

Na vlně nedávného zájmu o prezidentské volby se celovečerní film s Tondou Blaníkem svezl velmi svižně a během prvního víkendu přilákal více než 63 tisíc diváků. Což je velmi sympatický start a pokud se podíváte na tabulku nejúspěšnějších českých premiér, je to už třetí zástupce za pouhý měsíc roku 2018, který se probojoval mezi prvních 30 filmů. Pro český film a návštěvnost českých kin rozhodně dobrá zpráva.

Spokojený může být na druhém místě i animák Coco, který podobně jako další dětské filmy (Čertoviny na čtvrtém, Ferdinand na sedmém a Paddington 2 v druhé desítce) zaznamenal mezivíkendový nárůst diváků a to díky začínajícím jarním prázdninám. Cesta do lepší poloviny v žebíčku Pixaru ale bude ještě náročná, bude to chtít zatím celkových 130 tisíc diváků zvojnásobit, abychom mohli mluvit o úspěchu.

Z dalších českých zástupců kromě Čertovin, které už mají na dostřel čtvrt miliónů diváků, stojí zminit další zpomalení Zoufalých žen. Za dva týdny je to dalších 40 % dolů a ne moc vysoký počet diváků na představení, vlastně mnohem lépe si zatím Špindl, který už čtvrt miliónů překonal. Nicméně po první měsíci je zatím převaha českých filmů v žebříčku za rok 2018 jasná, okupují první dvě místa.

Jak už bývá poslední týdny zvykem, pokýveme obdivně směrem k Jumanji, které kroutí už sedmý týden a patří k soutěži vytrvalosti k těm nejlepším. Ostatně podívejte se na filmy, které ve stejnou dobu od premiéry měly podobná čísla a pochopíte, jak moc úctyhodná čísla to jsou.

Na závěr ještě něco k “oscarovkám”. Premiérová Nit z přízraků startuje až ze 12. místa, lepší výsledky má i starší Tři billboardy za Ebbingem, nejvíc se ale stále líbí churchillovská Nejtemnější hodina, celkem už nasbírala 50 tisíc diváků.
Coco převzalo vedení, zastaví někdo Jumanji?

Coco převzalo vedení, zastaví někdo Jumanji?

 29. 1. 2018

Spíše podprůměrný víkend z hlediska zájmů diváků přinesl vyrovnaný souboj hned tří filmů. Překvapivě nejlépe si vedl animák Coco, který startoval v premiéře minulý týden až druhý, ale mezivíkendově poklesl o pouhých 16% a donesl skoro dalších 40 tisíc. S podobnou výdrží by si mohl snadno sáhnout na čtvrt miliónů určitě, což by mu pro prvních pár týdnů roku mohlo zajistit velmi vysoké příčky v celkové tabulce.

Na druhé příčce startuje jako premiéra závěrečný díl trilogie Labyrint. Skoro 32 tisíc je o chlup nejlepší start série, uvidíme, zda jeho tempo bude podobné dvojce (pěkný start, rychlý pád) nebo jedničce (menší start, solidní výdrž). Meta úspěchu je nastavena na 80 tisíc. Rozhodně další víkend.

Na třetí místo propadla česká komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Mezivíkendový pokles je průměrných 50 %, vzhledem k příšerným recenzím je to vlastně dobré znamení a tempo by mělo vystačit zhruba na 250 tisíc diváků určitě.

Čtvrtou příčku drží Jumanji, tenhle film zřejmě bude v kinech budou hrát i při další prezidentské volbě. The Rock a jeho kámoši mají na kontě už 300 tisíc, kdybychom dál jeli tabulku pro rok 2017, šplhala by tahle dobrodružná komedie do první pětky. Fascinující je hlavně počet diváků na představení v kinech, průměr je pořád na 400, což mu můžou všechny novinky jen tiše závidět.

O podobných číslech sní především Zdeněk Troška, Čertoviny zpomalily a meta 250 tisíc diváků je najednou čertovsky daleko. Jestli se má nová česká pohádka hrát nejen na vesnických kinech, tak bude muset zabrat a vzhledem k nulové dětské konkurenci příštích pár týdnů se pustit do boje s animákem Coco od podlahy.

V TOP 20 najdeme ještě další dvě novinky, ale obě dvě jsou v ní jen na návštěvě, protože se 4 tisícovkami diváků během premiéry se zápisy do historie nedělají. Zatímco u artovky S láskou Vincent se podobný zážeh čekal, pro ambiciózní drama Ridleyho Scotta je to zklamání a bude to zřejmě nejslabší komerční záznam čerstvého osmdesátníka v českých kinech.
Zoufalé ženy s nadějným startem, ze zálohy útočí Coco

Zoufalé ženy s nadějným startem, ze zálohy útočí Coco

 22. 1. 2018

Hned pět velkých novinek zaútočilo uplynulý víkend na české diváky a všech pět se dostalo do první dvacítky. Nejvíce se čekalo od české komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, ta nakonec přitáhla skoro 65. 000 diváků. Což je na český velkofilm lehce nadprůměrné číslo, pro srovnání Lída Baarová před dvěma roky, také od Filpa Renče, přilákala přes 105.000 diváků, v žebříčku českých premiér se Zoufalé ženy pohybují ve třetí desítce. Čtvrt miliónu by měla být povinnost, bude hodně záležet na mezivíkendovém vývoji.

Na druhé pozici startuje disneyovka Coco. Měla celkem slušné výsledky z předpremiér, 44 tisic diváků je v rámci očekávání, podobně kriticky ceněné animáky jako Zootropolis nebo Lego Batman startovaly s podobnými čísly. Řachanda typu Mimonů to není, nicméně dobře, že distributor neudělal podobnou chybu jako (před)loni s Vaianou a nasadil film až po Novém roce. Alespoň 200 tisíc by mělo být jistých. Za úspěch může Coco považovat, že se jim podařilo odklákat publikum pohádky Čertoviny, která propadla mezivíkendově o 60% a po solidním startu začíná výrazněji zpomalovat.

Thriller Cizinec ve vlaku bude patřit do té úspěšnější poloviny akčních vystoupení Liama Neesona, 12 tisíc diváků za první víkend už stačilo dotáhnout či překonat celková čísla Nonstop, Neznámého nebo prvních 96 hodin a jestli mu vydrží dech, měl by dohonit i jejich úspěšnější pokračování.

Oscarový favorit Tři billboardy za Ebbingem startuje s necelými 10 tisíci, což je pěkné číslo, nicméně týden stará Nejtemnější hodina z podobného soudku na tom byla lépe, a to i tento týden, hlásí jen malý pokles 34% a ještě si pár týdnů v první dvacítce zřejmě pobude. I poslední novinka týdne, oscarový kandidát pro nejlepší zahraniční film, Nemilovaní, na tom už je o poznání hůře a nalákala jen tísícovku diváků.

Fenoménem posledních týdnů je dobrodružná komedie Jumanji, která přidala dalších 24 tisíc, která i přes vlažný start pokračuje v překvapivě stabilních výsledcích a útočí na 300 tisíc. Osmička Star Wars ji může jen tiše závidět, po úžasném startu se její návštěvnost prakticky zastavila a bude mít co dělat, aby přesáhla 500.000. Její poměr návštěvnosti první víkend vůči celkových tržbách je hrozivých 42 %, obvykle se pohybuje okolo 25 %, české filmy mají ještě nižší, okolo 15 % a mimochodem Jumanji už má 12 %.

Nezapomeňte prozkoumat také dnes vydaná celková čísla za rok 2017.
Oficiální čísla za rok 2017 - mírný pokles návštěvnosti, ale pořád dobrý ročník

Oficiální čísla za rok 2017 - mírný pokles návštěvnosti, ale pořád dobrý ročník

 22. 1. 2018

Oficiální čísla z UFD jsou tu a my konečně můžeme shrnout český filmový kinotrh za rok 2017.

Tak jak jsme předpovídali už v listopadu, došlo meziročně k mírnému poklesu tržeb i diváků. Celkový účet zní na 15 233 432 diváků a 2 004 245 131 korun v tržbách. Je to historicky druhý nejlepší výsledek za samostatnou Českou republiku a potvrzuje se tak vzrůstající trend od počátku tisíciletí.

Důvodů, proč se nepřekonal minulý rok je hned několik a na datech je to jasně vidět.

 1. Předloňský rok byl mimořádně silný. Zatímco předchozí roky návštěvnost kin rostla v řádu procent, rok 2016 zaznamenal meziroční nárůst 20 %. To je i v rámci evropských trhů mimořádné číslo a i rozvíjející se trhy mívají menší rychlost.
 2. Rok 2016 měl také předvším prol český film, který táhne diváky do kin, skvělé výsledky. V celkové návštěvnost přinesl více než 30% a to nejen díky Andělu Páně 2, ale i filmům jako Teorie tygra, Bezva ženské či Lídě Báárové. Loni se naopak českému filmu nedařilo vůbec, jeho podíl klesl na 20%, což je druhý nejhorší výsledek za posledních 15 let. V roce 2016 se dostalo do první padesátky 17 českých filmů, loni jen 10.
 3. Slabší byla nabídka amerických filmů. Hollywood letos zažil velmi špatné léto a jen slušný závěr roku mu přinesl finiš, který znamená zhruba 3 % pokles v tržbách, ale více než 6 % v divácích. Protože americká produkce u nás tvoří mezi 60 % a 70 % diváků, slabší dodávka dobrých filmů se promítne výrazně i u nás. Ale vzhledem ke slabšímu roku česých filmů si i tak mohl podíl amerických filmů sáhnout na rekordních 73%.
 4. Chyběly také snímky z jiných trhů. Dobrou pověst u nás mají britské snímky, ať už ty, které jsou napůl hollywoodské (James Bond, Harry Potter) nebo opravdu ryze britské (Bridget Jones). Žádná taková série loni nebyla, takže ani toto nás nezachránilo.
 5. Průměrná cena vstupenky mírně stoupla na 132 Kč, což je spíš dané větším počtem 3D představení, jejichž podíl díky dětským i jiným výpravným kouskům stoupl. Nicméně zdražení se zatím nekonalo, naopak kinaři se snažili co to šlo a loni pro diváky uspořádali představení, co to šlo - více než 44.000, což je nový rekord.
Spolu s čísly za trh vydala také UFD konečná čísla za jednotlivé filmy v roce 2017. My jsme si první desítku už sestavili na základě průběžně sledovaných dat na začátku roku, jejich pořadí se v celkovém žebříčku příliš nezměnilo.

Na prvním místě Já, padouch, který přilákal nakonec více než 610 tisíc diváků a má tržby přes 82 miliónů. O fous menší tržby má pětka Pirátů z Karibiku, výrazně méně diváků svědčí o větším podílu dražších 3D představení. A na třetím místě osmá epizoda Star Wars, Poslední z Jediů na bronzovou medaili v tržbách vystřelil za pouhé dva týdny.

Pokud bychom tabulku počítali podle diváků, bude pořadí mírně jiné, třetí bude Po strništi bos, které nakonec překonal magických 500 tisíc, do první desítky by ještě podle diváků pronikl i Špunti na vodě (401 tisíc) a překvapivě také Anděl Páně 2, který vzhledem k pozdní prosincové premiéře a dlouhé vytrvalosti sbíral čísla i minulý rok a přidal dalších 365 tisíc.

Finální čísla UFD také potvrzují náš předchozí odhad, že nejlepším distributorem roku byl po čtyřleté pauze Falcon s více než 32 % podílem, dosavadní hegemon CinemArt klesl na druhou příčku s odstupem zhruba 3 %. Trojkou je Vertical (Freeman) a čtvrtý Bioscop.
Poslední z Jediů je celosvětově nejúspěšnějším filmem roku, kdo ho následuje?

Poslední z Jediů je celosvětově nejúspěšnějším filmem roku, kdo ho následuje?

 18. 1. 2018

Před několika dny dle očekávání překročila osmá epizoda Star Wars v tržbách dosavadní jedničku minulého roku a vystřídala tak Krásku a zvíře na první příčce loňského žebříčku. Stala se tak oficiálně nejúspěšnějším filmem nejen v USA, ale i celosvětově.

 1. Poslední z Jediů měl mohutný start, v USA za první víkend více než 220 miliónů, ale v dalších dnech začal ztrácet a na tučné tržby Síly se probouzí bude muset zapomenout. V USA to bude celkově nějakých 650 miliónů, tedy zhruba třetinový pokles oproti sedmému dílu. Ve světě jsou jeho tržby vzhledem k předchozímu dílu poměrně stejné, takže by se měly zastavit někde mezi částkou 1,3 až 1,4 miliardy. Zle se vedlo Poslednímu z Jediů hlavně v Číně, kde ho po týdnu museli stáhnout z kin, jinak ale válcoval konkurenci kde to šlo. Pro devítku to bude za dva roky o hodně těžší splnit očekávání.
 2. Kráska a zvíře vládla žebříčku od letošního března. Předělávka animované disneyovky si vedla velmi dobře nejen v USA, k americké půlmiliardě přidala ještě dalších více než 700 miliónů celosvětově. Další připravované předělávky (Aladdin, Mulan) mají dobře umetenou cestičku.
 3. K třetímu místu vytáhla osmý díl Rychle a zběsile hlavně Čína, kde film vydělal skoro 400 miliónů dolarů a stal se zde nejúpěšnějším importem historie. V USA patřil ve výsledcích spíše k průměru, ovšem celosvětové tržby překračující miliardu (nejlepší výsledek roku) ho mohutně posunuly nahoru. Skvělých 1,5 miliardy od sedmého dílu se sice podařit nepřekonalo, ale pokles na 1,2 miliardy není až tak velký, jak by se po smrti jednoho ze dvou tahounů série zdálo. Devítka je jistá.
 4. Čtvrtým filmem roku 2017 a posledním, kdo překročil magickou miliardu, se stala dle očekávání trojka animáku Já, padouch. V USA byl na sebe podobně jako Rychle a zběsile vydělal zhruba jen čtvrtinu tržeb, byl to ovšem mezinárodní hit, ostatně i u nás stále pořád vede průběžnou roční tabulku. Je to už třetí film série s miliardovým průměrem a velmi brzy můžeme čekat přírůstek.
 5. Pětkou pro letošní rok je nakonec nový Spider-Man. Tak trochu překvapivý vítěz v ostré comicsové konkurenci, pomohl mu nakonec kvalitní východoasijský finiš. Injekci už dříve samozřejmě poskytla především Čína, hezky si ale vedl i v domovském USA (330 miliónů). I přes marvelovskou injekci to ale není zatím nejúspěšnější film se Spider-Manem, tím historicky zůstává 10 let stará trojka z první trilogie.
 6. Šestým filmem roku je film, který ….nikdo kromě Číny prakticky neviděl. Ano, čínský snímek Wolf Warrior 2 zbořil doma všechny rekordy, vydělal tam přes 850 miliónů dolarů, což je vedle Star Wars: Síly se probouzí nejlepší výsledek jednoho filmu na jednom trhu. Ze světa (Austrálie a limitované uvedení v USA) přiteklo pár drobáků, celkem více než 870 miliónů. Většina hollywoodské produkce může tiše závidět.
 7. Na sedmém místě začíná comicsová úroda. Druzí Strážci Galaxie to nakonec dotáhli na 863 miliónů dolarů, jejich výkon výrazně kolísal trhu od trhu. Oproti prvnímu dílu je to nárůst zhruba 15%, což je přeci jen o něco méně, než byl Marvel zvyklý. Trojka je i tak potvrzená.
 8. Osmou pozici pro sebe urval třetí Thor, který měl podobně různorodé výsledky, v USA byl solidní hit, jinde spíše podprůměr. Nicméně půdu pro letošní marvelácký nálet připravil dobře, výsledky série skoro zdvojnásobil a jak Černý panter tak především třetí Avengers by měli miliardu dát v pohodě.
 9. Na devátém místě s minimální ztrátou skončila Wonder Woman. Ta měla na rozdíl od svých comicsových konkurentů vynikající výsledky v USA (je po Star Wars a Krásce třetím nej filmem roku), ale podobně jako další filmy od DC měla slabé výsledky v Evropě. Nicméně ani nejoblíbenější ženská postava letošního roku nezachránila Ligu spravedlnosti, která zklamala na celé čáře a donesla jen 665 miliónů. Což je nejméně ze všech dosavadních DC zářezů.
 10. První desítku uzavírají pátí Piráti z Karibiku. Podobně jako Rychle a zběsile 8 nebo Já, padouch 3 spoléhaly hlavně na mimoamerické tržby, které tvoří skoro čtyřpětinový podíl. Také u nás byl pěkně dlouho číslem 1 než ho překonal třetí Padouch a velmi brzy i osmé Star Wars. Celkově to je ale druhý nejslabší výsledek série a na šestku to už nevypadá.
Čertoviny dál úřadují, Jumanji překvapením zimy

Čertoviny dál úřadují, Jumanji překvapením zimy

 15. 1. 2018

Protože minulý týden měly premiéru jen filmy pro náročnější, filmový žebříček ovládly komerční hity staršího data. Na první příčce se bez problému udržela pohádka Čertoviny, která druhý víkend po premiéře zaznamenala jen necelý 40% pokles a přidala dalších 47 tisíc diváků. Celkově už má skoro 150 tisíc, což je skóre, které ji bude držet hodně dlouho na předních příčkách pro letošní rok.

Na druhé příčce se stále drží nové Jumanjji, které překvapuje nejen v USA, ale i u nás tím, jak se z něj rodí nenápadný hit. Už má na kontě skoro 250 tisíc a kdybychom dál pokračovali v započítávání tržeb do minulého roku, už by byla na dostřel první desítce, aktuálně v tržbách trhla už Dunkerk, Rychle a zběsile 8 nebo Špunty na vodě. To osmá epizoda Star Wars pokračuje v útlumu, teď přidala jen 11 tisíc diváků a na dosažení první příčky v hypotetické tabulce pro rok 2017 (bude se příští týden s oficiálními daty za rok 2017 od UFD nulovat) bude s podobným tempem potřebovat ještě alespoň dva týdny.

Naopak Špindl pokračuje podobně jako Jumanji v slušném tempu, také je na dostřel čtvrtmiliónu diváků a v tržbách už je to nejúspěšnější film Milana Cieslara. Druhá Padesátka z toho nebude, ale tvůrci se mohou chlubit, že Špindl patří mezi pět nejúspěšnějších českých filmů minulého roku.

Z dvojice novinek si vedlo lépe drama Nejtemnější hodina, přes 15 tisíc diváků je na životopisný film velmi slušné skóre, zhruba v úrovni Letce nebo Amerického gangstera. Podobný start měl před třemi týdny i Největší showman, který se ale rychle propadl mimo první desítku a zatím má jen necelých 50 tisíc. Pro oba filmy bude nejdůležitější bodovat v následujících dnech, protože se brzy do kin chystají další oscaroví kandidáti.

Druhá novinka Zmenšování startuje na 11 tisících, což na americkou komedii je spíše průměr a více než o kvalitě filmu to vypovídá o tom, že kromě Špindlu široko daleko žádný žánrově podobný film není. Hned za Zmenšování doráží v předpremiéře Coco, kterého český distributor nasazuje téměř s dvouměsíčním zpožděním oproti USA a chce se tak vyhnout zklamání, které loni zažila před Vánoci stejně očekávaná Vaiana. Coco ale startuje ve čtvrtek proti české komedii Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, což bude silný soupeř, který mu může ubrat pár tísícovek.

V žebříčku stojí za pozornost ještě záznam koncertního vystoupení kapely Motorhead, která za víkend přilákala zhruba 4 tisícovky diváků, tedy xnásobně více než nový Woody Allen. A perličkou je opět hezká návštěvnost filmové trilogie Pán prstenů, která se opět dostala díky speciálním promítáním do TOP 20.
Rok 2017 v českých kinech - chodilo se na americké animáky a comicsy, chyběly české komedie

Rok 2017 v českých kinech - chodilo se na americké animáky a comicsy, chyběly české komedie

 10. 1. 2018

Finální čísla za rok 2017 sice vydá Unie filmových distributorů až zhruba za dva týdny, přesto lze na základě průběžných dat už vysledovat některé trendy. Nebudeme se teď zabývat vývojem návštěvnosti jako celku, na to si budeme muset počkat až na oficiální čísla, ale rozpadneme filmy podle jejich žánrů, zemí či distributorů a zkusíme vysledovat trendy.

Pokud letos návštěvnost opravdu skončí meziročním poklesem, bude za to moct složení filmů dle země svého původu. Český film, který diváky vodí do kin, letos předvedl druhý nejhorší výsledek za posledních patnáct let a v koláči tržeb na něj čeká necelých 20 %. Průměr bývá okolo 25 %, loňských 30 % přesně ukazuje, kde chybí zhruba 1,5 miliónů diváků, kteří letos marně hledaly velké národní hity. Slabá domácí tvorba nahrála Hollywoodu, ale ten měl sám letos velké starosti se sebou (v USA meziroční pokles o 3 %), přesto americké filmy u nás zabraly rekordních 73 % tržeb a více než 9 miliónů diváků. Bronzovou příčku letos poprvé zabrali Francouzi (Valerián, Esa z pralesa, Balerína), stačilo jim na to jen zhruba 300 tisíc diváků, tedy něco okolo 2,5 %. Naopak žádnou sérii (Harry Potter, James Bond, Bridget Jones) letos neuvedli Britové a paběrkují jen zhruba s 2% podílem. A konečně na pátém místě Němci (děkují Příšerákovým), poslední země, která se dostala nad 1 %, zbytek už se válí okolo nuly.

Graf vývoje tržeb podle zemí za posledních 15 let
Průběžná tabulka zemí za rok 2017


Mezi distributory skončí po třech letech velmi pravděpodobně nadvládla CinemArtu, který přebral od Bontonfilmu licence na velká hollywoodská studia 20th Century Fox, Universal či Paramount. Jenže protože tahle trojice letos nic zásadního neukázala, do vedení se tak dostal Falcon, kterému pomáhá hollywoodská nadvláda molochu Disney (Star Wars, Marvel, Pixar). Připočteme-li k tomu, že zastupuje ještě Sony (Spider-Man) a nedávnou akvizici Foxu značkou Disney, bude zřejmě dál podíl Falconu stoupat. Letos má 30% podle tržeb, CinemArt těsně za ním. Třetí příčku má dle očekávaní Freeman (Vertical) Entertainemnt, který zastupuje poslední studio z velké hollywoodské šestky, Warner Bros. Ti neměli vůbec špatný rok a spolu s několika nezávislými animáky dotáhli českého distributora až skoro k 18%. Na čtvrtou příčku se po dlouhě době podíval Bioscop, který shrábnul většinu českých hitů letos (Po strništi bos, Všechno nebo nic, Špunti na vodě), což ho katapultovalo přes 13%. Bývalá jednička Bontonfilm se propadla na pátou pozici a má zhruba 5%. Zbylé drobné si mezi sebou rozdělili ostatní distributoři.

Graf vývoje tržeb podle distributorů za posledních 15 let
Průběžná tabulka distributorů za rok 2017


Z pohledu žánrů se letos jako vždy nejvíce líbily animáky pro děti, 20% podíl mají standardně už pár let a v přímém souboji s dalšími žánry pro nejmenší (pohádky, či dobrodružné) mají až na malé výjimky vždy suverénně navrch. Vážné žánry jako jsou dramata, si standardně drží zhruba 15 %, i když do kin dodávají v průměru nejvíce fimů za rok. Na třetí příčku se letos vyšvihly comicsy (10 %), které pomalu ale jistě vytlačují ostatní velkorozpočtou zábavu jako jsou fantasy či akční filmy. Tihle dva borci měli letos spíše slabší krok, jediný, kdo byl schopen držet s comicsy krok, byly klasické sci-fi (9 %). Propadákem roku jsou komedie, které letos zažily další mizerný rok (podíl zhruba 10 %) a můžou jen sladce vzpomínat na počátky tisicíletí, kdy dokázaly klidně zabrat i třetinu tržeb. Naopak skokanem roku jsou horory, ty zažily skvělý rok a původně okrajový žánr letos ukrojil z koláče přes 5 %.

Graf vývoje tržeb podle žánrů za posledních 15 let
Průběžná tabulka žánrů za rok 2017
Velký návrat Zdeňka Trošky, Čertoviny otevřely ve velkém

Velký návrat Zdeňka Trošky, Čertoviny otevřely ve velkém

 8. 1. 2018

Jak moc chybí Čechům o Vánocích pohádky ukázala premiéra Čertovin. Zatímco z předpremiér nelezly nějaká úžasná čísla, během premiérového víkendu se nový film Zdeňka Trošky dostal k metě 77 tisíc diváků. To je třetí nejlepší start mezi pohádkami, lepší jsou pouze Tři bratři a samozřejmě Anděl Páně 2. Pro Trošku je to velká satisfakce, protože jeho poslední pohádce Strašidla se tolik nedařilo a za celou dobu promítání nasbírala pouze 88 tisíc diváků. Se započtením čísel z předpremiér už Čertoviny v pohodě Strašidla překonaly a teď jde jen o to, jakou další svojí pohádku chce Zdeněk Troška překonat. Sedm let stará Čertova nevěsta (166 tisíc) by měla být bez problémů, na první Princeznu ze mlejna (223 tisíc) už to bude chtít zabrat více. V jiné lize (300 tisíc plus) jsou potom jeho největší hitovky jako Z pekla štěstí nebo Nejkrásnější hádanka. Ale vzhledem k menší dětské konkurenci to není úplně nereálné.

Slušně si vedou i další novinky - dobrou hororovou náladu opět potvrdil čtvrtý Insidious, 27 tisíc za první víkend strčí do kapsy celková čísla dvojky a trojky (jednička ani v kinech nebyla). V žánrovém žebříčku se letos bude zřejmě podobně jako loni v první desítce hodně přepisovat. Špatně si nevede ani Velká hra, relativně okrajové ukecané drama nasbíralo za první víkend 12 tisíc diváků, což jsou čísla pro obvykle mnohem viditelnější filmy. Naopak Kolo zázraků si za rámeček Woody Allen asi nedá, oproti jeho novějším úspěšnějším kouskům je start 3.000 diváků spíše podprůměrný a potvrzuje po Cafe Society a Iracionálním muži pomalý úpadek oblíbenosti newyorského intelektuála mezi českými diváky. Zlatým Glóbem čerstvě ověnčené německé drama Odnikud zaujalo první víkend přes 2 tisíce diváků, uvídíme zda aktuální pocta nějak zahýbe zájmem, ale dá se předpokládat, že své diváky si toto náročné téma už našlo.

Ze starších kousků se zatím od kormidla nehodlá odstavit The Rock a jeho Jumanji, o víkendu přidalo dalších 40 tisíc diváků, což už je číslo rezervované jinak pro ty největší pecky, ostatně v žebříčku 3. víkendů od premiéry v této třídě najdete takové pecky jako páté Piráty, Bezva ženskou nebo Trolly. Celkově je to už více než 200 tisíc, takže víc třeba než nový Spider-Man a dožene za chvilku TO. Jumanji tvoří nerozlučnou dvojku se Špindlem, už třetí týden jsou zakleslí vedle sebe ve víkendovým žebříčcích, česká komedie prohrává jen o pár procent a 200 tisíc si připíše tento týden. Ani o jeden z nich neupadá zájem tak rychle, jak se čekalo.

Naopak ošklivě se propadl Poslední z Jediů, očekávaných 50-60 tisíc za čtvrtý víkend a třetí týden nedodal ani z poloviny a pokud to bude takhle dál, jeho propad vůči sedmičce bude přeci jen podobný tomu, jaký sešup film udělal i v USA. S tržbami okolo 1,2 miliardy celosvětově ho sice nemusí nějaké Česko trápit, ale i aktuální výsledky z Číny, kde vyloženě zklamal, ukazuje, že se Disneyho tiskárna na peníze pomalu jistě zadrhává.

Perličkou ve víkendové TOP jsou poslední dvě pozice, kde najdeme dva ze tří dílů legendární trilogie Pán prstenů, která pořádala o víkendu v pražském kině totální maratón. Předpokládáme, že poslední díl by byl v tabulce hned za nimi, za chybu či vtípek můžeme považovat to, že mají síce stejně diváků, ale rozdílné tržby.
Nejúspěšnější filmy v českých kinech

Nejúspěšnější filmy v českých kinech

 4. 1. 2018

 1. Já, padouch 3
  Vítězem roku se po velkém boji stal animák Já, padouch 3. Nebylo to až takové překvapení, Mimoni se stali před dvěma lety také králem českých kin, a přestože už horečka okolo žlutých pidižvíků není taková, vzhledem k nízké kvalitní konkurenci mezi animáky měl Já, padouch 3 cestu nahoru umetenou. Na diváky vyhrál s přehledem, na tržby se musel do poslední chvíle přetahovat s pátými Piráty, každopádně účet zní podle průběžných dat na 577 tisíc a téměř 80 miliónů tržeb. Přesně tolik jsme mu tipovali i na začátku roku.
 2. Piráti z Karibiku 5
  V USA už sice Jacka Sparrowa odepsali, ale ve světě se mu daří a u nás ještě o něco lépe. Dlouho vedl tabulky návštěvnosti a nakonec musel jen o prsa pustit první příčku jinému napravenému padouchovi. V rámci série je 544 tisíc diváků je druhý nejlepší výsledek, více přinesla jen dvojka. Na tržby, i v rámci inflace a 3D představení si už pětka může nárokovat první příčku. K tipovačce na začátku roku jsme se k dobrodružným filmům nedostali, ale upřímně říkáme, že tak pěkná čísla bychom na pátý díl této série netipovali.
 3. Star Wars: Poslední z Jediů
  Na třetí příčku (podle tržeb) stačilo osmé epizodě Star Wars být v kinech jen něco přes dva týdny, účet za rok 2017 zní na 430 tisíc diváků a 69 miliónů v tržbách. Když bychom počítali žebříček dál (což dělají třeba v USA), dostal by se Poslední z Jediů na první místo, dá se očekávat, že nutných 10-12 miliónů přidá v nejbližším týdnu. Konečný účet bude podle aktuálního tempa zhruba 85-90 miliónů, což bude cca 10% pokles oproti sedmé epizodě (98 miliónů), ale rozhodně menší pokles než při srovnání s USA či zbytkem světa (odhadem 25%). Náš tip byl v rozmezí 75-85 miliónů.
 4. Thor: Ragnarok
  I další pozici podle průběžných tržeb ukořistil americký trhák, překvapivě se jim stal třetí Thor. Tomu jsme na začátku roku predikovali vzhledem k minulým dílům maximálně 30 miliónů, ale rázný bloňdák se vybičoval k parádnímu výkonu a přinesl neskutečených 66 miliónů (424 tisíc diváků). Stal se suverénně nejúspěšnějším comicsovým filmem v historii českých kin a nechal tak nejen v rámci marveláckého vesmíru za sebou jak své dosud úspěšnější kamarády (Kapitán Amerika, Iron-Man), tak i týmové Avengers. Ale právě díky postupně budovanému vesmíru (a co si budeme povídat, také díky slabé listopadové nabídce) mohl přejet všechnu konkurenci. Pokud to takto půjde dál, zbourají třetí Avengers všechny rekordy.
 5. Po strništi bos
  Pro každého jiného českého tvůrce by byla pátá příčka mezi nejúspěšnějšími filmy roku úspěch, ale pro Jana Svěráka je to spíše zklamání. Před premiérou si přál, aby Po strništi bos překonalo 500 tisíc, ale průběžná čísla ukazují zatím “jen” 479 tisíc diváků a 61 miliónů v tržbách. Na tvůrce, jež má v “miliónovém klubu” nejnavštěvovanějších filmů všech dob hned čtyři filmy, je to tedy vlastně málo, slabší recenze a menší výdrž v první dvacitce (jen 15 týdnů) ukazují, že tentokrát se do vkusu diváků úplně netrefil. Náladu mu nezlepšil ani Anděl Páně 2, který díky výsledkům z roku 2017 posbíral pár miliónů a sesadil jeho Vratné lahve z pozice na tržby nejúspěšnějšího českého filmu všech dob.
 6. Padesát odstínů temnoty
  Zatímco v USA měl druhý díl “erotické romantiky s bičem” nádech propadáku a ve světě se chodilo spíš průměrně, u nás se diváci a hlavně divačky ještě nenabažili. 55 miliónů v tržbách a 374 tisíc diváků je skoro třetinový pokles proti prvnímu dílu, ale ten se pohyboval v tak obrovských číslech, že i přes toto vystřízlivění si mohl druhý díl pro sebe ujmout šestou příčku v roční tabulce. Je to však varování pro blížící se trojku, s podobným zpomalením se finálové Padesát odstínů svobody nemusí dostat ani do první desítky.
 7. Kráska a zvíře
  V USA i ve světě se dlouho mohla Kráska a zvíře vyhřívat od své březnové premiéry na první příčce nejúspěšnějšímu filmu roku, u nás ale pro americkou verzi francouzské pohádky tolik povyku nebylo. Je to rozhodně lepší výsledek než měla hraná verze Popelky či Šípkové růženky, ale přeci jen hrané pohádky mají u nás lepší pozici, pokud mají český původ. Ale protože další Anděl Páně letos v kinech nebyl, mohla si nová Kráska a zvíře pro sebe uzmout sedmou příčku podle tržeb, více než 50 miliónů a 372 tisíc diváků je ve výsledku moc pěkné číslo.
 8. Šmoulové: Zapomenutá vesnice
  V USA si na sebe Šmoulové při skromném šedesátimiliónovém rozpočtu ani nevydělali, jakžtakž se zahojili ve zbytku světa, ale my Češi tyhle modré prcky stále ještě milujeme. Kvalitní načasování a velmi propracovaný merchendising uvrhl v dubnu všechny děti do malé šmoulí mánie a výsledkem bylo velmi kvalitních 48 miliónů a především 376 tisic diváků, tedy číslo, které překonává i výše dva zmíněné konkurenty. V naší tipovačce na začátku roku jsme šmoulí výkon podcenili (psali jsme maximálně 40), naopak jsme přestřelili odhad hlavního šmoulího konkurenta - Mimi šéfa. Ten skončil v polovině druhé desítky, s čísly zhruba o 20% slabšími než Šmoulové.
 9. Strážci Galaxie 2
  Druhé pokračování u nás zatím spíše méně známých Strážců ovládlo na začátku května kina, ale s příchodem pátých Pirátů o tři týdny později vyklidilo pozice a přes slibný start se nakonec žádné rekordní žně nekonaly. Jinde ve světě se mohou Strážci chlubit, že porazili třetího Thora, u nás na něj ztrácejí více než polovinu a rok zakončují s odřenými uši na deváté příčce. 41 miliónů jim stačí na podle tržeb na první desítku, 272 tisíc diváků by je jinak odsunulo až do poloviny druhé desítky.
 10. Masaryk
  Prapor českého filmu, který z hlediska tržeb nezažil moc úspěšný rok, držely prvních šest měsíců dva filmy. První byl Českými lvy (a malým hlasovacím skandálem) ověnčený Masaryk, který vsadil na známou historickou postavu či událost z druhé světové války. Sice to nebyl tak kasovní úspěch jako třeba Lída Baarová nebo Lidice (o Tmavomodrém světu nemluvě), přesto se podařilo dobře načasovou kampaň s cenami i kontroverzí okolo nich vytěžit perfektně a v TOP 20 se Masaryk držel nejlépe z českých filmů letos. Společnost mu tam dělají ještě Špunti na vodě, kteří by se podle diváků (317 tisíc) dostali také do první desítky a potvrdili svůj nečekaný úspěch.
Stojí za to zmínit:
 • Z českých filmů se ještě chodilo třeba na Všechno nebo nic (skoro 40 miliónů, 11. příčka), další zástupce najdeme až ve třetí desíce (Bajkeři), zcela propadla trilogie Zahradnictví (dohromady ani ne 25 miliónů), či Milada (13 miliónů).
 • Rychle a zběsile 8 mělo 6. nejlepší start roku, ale rychlá auta se rychle okoukaly a ve výsledku dosáhly jen na 14. příčku (36 miliónů). Ještě hůře dopadla jiná slavná série, pětka Transformers má druhý nejmenší počet diváků v sérii.
 • TO potvrdilo novou vášeň Čechů pro horory, 16. příčka (33 miliónů) a nový premiant v žánrovém žebříčku. Překvapení roku. Velmi dobře si vedlá i druhá Anabelle (20 miliónů).
 • Z comicsů se líbil letos ještě Spider-Man či Logan (oba téměř 30 miliónů), naopak moc netáhla Liga spravedlnosti (23 miliónů) a úplně propadla Wonder Woman (13 miliónů).
 • Vedle hororů letos Češi přišli na chuť i kriminálkam, hlavně Vraždě v Orient expresu` (25 miliónů) či Sněhulákovi (15 miliónů), recept na úspěch vede tedy hlavně přes známé knižní postavy.
 • Z vážnějších filmů se letos nejvíce líbil Dunkerk (12. místo, 37 miliónů), až po delším listovaní najdeme pro pejskumilovné Čechy zaslíbené Psí poslání (16 miliónů), ještě hlouběji oscarový La La Land (14 miliónů), částečně sem můžeme přihodit i nového Blade Runnera (18 miliónů).
Tabulka je sestavena na základně průběžně sčítaných dat z pravidelně vydávaných TOP 20. Finální statistiky vydá UFD okolo 20. ledna a můžeme zde čekat menší rozdíly v datech, nicméně samotné pořadí by se už měnit nemělo.
Poslední víkend roku ovládli Špindl a Jumanji, Poslední z Jediů nestačil

Poslední víkend roku ovládli Špindl a Jumanji, Poslední z Jediů nestačil

 2. 1. 2018

Poslední víkend roku nalákal do kin skoro 300 tisic diváků. Byl to pěkný finiš, ale přeci jen to nebude stačit na loňský prosinec, který byl zhruba o 15% vydatnější. A podle neoficiálních dat se potvrzuje, že rok 2017 skončí v celkových číslech zhruba o 1 % pod rokem 2016.

Většině filmů se dařilo lépe než během vánočního víkendu, v absolutních číslech na tom byla nejlépe dobrodružná komedie Jumanji: Vítejte v džungli, s více než 100% nárůstem a více než 68.000 diváky za druhý víkend. Stala se tak překvapivým vítězem silvestrovského víkendu a po pouhých dvou týdnech má na kontě už skoro 150 tisíc diváků.

K lepšímu výsledku se nadechla také česká komedie Špindl. Číslům Padesátky se sice nepřiblíží, ale z hlediska diváků přisypala poslední víkend roku nejvíce, přes 70.000, takže podobně jako Jumanji může směle pokukovat po čtvrtmiliónu diváků.

Tato dvojice odsunula překvapivě nové Star Wars až třetí místo, které zaznamenaly nárůst “jen” 20 % a dalších 56 tisíc diváků. Celkově jsme tedy na 430 tisicích, což tedy podle některých způsobů počítání znamená stopku v roční tabulce 2017. Na diváky je to čtvrté nejlepší místo, na tržby třetí. Celkově by se mohla osmá epizoda Star Wars vyšvihnout v pohodě nad 500 tisíc, ale už bude soupeřit jen o pozice mezi Star Wars filmy, nikoli o roční medaile. Na tržby už je dvojka, na Sílu se probouzí ztrácí pořád zhruba 15 %, nicméně například v porovnání s výsledky z USA a dalších trhů, se u nás drží Poslední z Jediů lépe a nepropadá se tolik.

Na čtvrté příčce se také zvedl Ferdinand, který se do vánoční nálady trefil lépe a plus 33 tisíc diváků pro něj znamená hned polovinu jeho celkových tržeb. Podobně jako v USA mu uškodilo nasazení do přímé konkurence Star Wars, třeba takové Coco český distributor nasazuje až po Vánocích a teď pouze testuje jeho výkon na pár předpremiérách. I tak mu to stačilo na 15. místo. A žebříčkem si také pomalu klestí cestu nahoru další vánoční předpremiéra, pohádka Čertoviny, která už bude mít před čtvrteční premiérou na kontě sympatických 15 tisíc diváků.

Samotné premiéry týdne si moc neškrtly, Největší showman i Ztracen v džungli jsou s čísly okolo 10 až 15 tisíc v šedi průměru, ještě hůře dopadlo tenisové drama Borg/McEnroe, to nalákalo jen cca 2 tisíce diváků. Že volno na konci roku není ideální pro premiéry vážných filmů potvrzuje i propad Vraždy v Orient Expresu či prakticky ignorovaná předpremiéra Zmenšování.

V průběhu týdne se ohlédneme za uplynulým rokem, tedy kterým filmům se dařilo a kterým ne. Podíváme se také na výsledky v zámoří a dalších zemích. Na oficiální data o českém trhu si budeme muset počkat zhruba do 20. ledna.

Návštěvnost kin víkend od 21. 3.
LOVEní


Nejúspěšnější filmy 2019 v ČR
Ženy v běhu

Nejúspěšnější filmy 2019 v USA
Captain Marvel
1.
321,5 M
3.
110,5 M
4.
104,7 M
5.
103,3 M


Nejúspěšnější filmy 2019 celkem
Captain Marvel


Nejúspěšnější filmy 2018

Které filmy letos v českých kinech bodují? Které přilákaly nejvíce diváků, měly největší tržby či se udržely nejdéle na prvním místě? Podívejte se na průběžně aktualizovanou tabulku.
Filmy 2018 - Animované filmy 2018 - České filmy 2018 - Horory 2018 - Komedie 2018 - Filmy 2019