LOVEní
Premiéra
21. 3.
Tržby
0 M Kč
Dnes představení
166
Recenze kritiků
62 %
Pašerák
Premiéra
21. 3.
Tržby
0 M Kč
Dnes představení
108
Recenze kritiků
62 %
Manželské etudy: Nová generace
Premiéra
21. 3.
Tržby
0 M Kč
Dnes představení
12
Recenze kritiků
55 %
Skleněný pokoj
Premiéra
14. 3.
Tržby
6 M Kč
Dnes představení
112
Recenze kritiků
55 %

Filmové tržby a návštěvnost kin v České republice

Poslední z Jediů je celosvětově nejúspěšnějším filmem roku, kdo ho následuje?

Poslední z Jediů je celosvětově nejúspěšnějším filmem roku, kdo ho následuje?

 18. 1. 2018

Před několika dny dle očekávání překročila osmá epizoda Star Wars v tržbách dosavadní jedničku minulého roku a vystřídala tak Krásku a zvíře na první příčce loňského žebříčku. Stala se tak oficiálně nejúspěšnějším filmem nejen v USA, ale i celosvětově.

 1. Poslední z Jediů měl mohutný start, v USA za první víkend více než 220 miliónů, ale v dalších dnech začal ztrácet a na tučné tržby Síly se probouzí bude muset zapomenout. V USA to bude celkově nějakých 650 miliónů, tedy zhruba třetinový pokles oproti sedmému dílu. Ve světě jsou jeho tržby vzhledem k předchozímu dílu poměrně stejné, takže by se měly zastavit někde mezi částkou 1,3 až 1,4 miliardy. Zle se vedlo Poslednímu z Jediů hlavně v Číně, kde ho po týdnu museli stáhnout z kin, jinak ale válcoval konkurenci kde to šlo. Pro devítku to bude za dva roky o hodně těžší splnit očekávání.
 2. Kráska a zvíře vládla žebříčku od letošního března. Předělávka animované disneyovky si vedla velmi dobře nejen v USA, k americké půlmiliardě přidala ještě dalších více než 700 miliónů celosvětově. Další připravované předělávky (Aladdin, Mulan) mají dobře umetenou cestičku.
 3. K třetímu místu vytáhla osmý díl Rychle a zběsile hlavně Čína, kde film vydělal skoro 400 miliónů dolarů a stal se zde nejúpěšnějším importem historie. V USA patřil ve výsledcích spíše k průměru, ovšem celosvětové tržby překračující miliardu (nejlepší výsledek roku) ho mohutně posunuly nahoru. Skvělých 1,5 miliardy od sedmého dílu se sice podařit nepřekonalo, ale pokles na 1,2 miliardy není až tak velký, jak by se po smrti jednoho ze dvou tahounů série zdálo. Devítka je jistá.
 4. Čtvrtým filmem roku 2017 a posledním, kdo překročil magickou miliardu, se stala dle očekávání trojka animáku Já, padouch. V USA byl na sebe podobně jako Rychle a zběsile vydělal zhruba jen čtvrtinu tržeb, byl to ovšem mezinárodní hit, ostatně i u nás stále pořád vede průběžnou roční tabulku. Je to už třetí film série s miliardovým průměrem a velmi brzy můžeme čekat přírůstek.
 5. Pětkou pro letošní rok je nakonec nový Spider-Man. Tak trochu překvapivý vítěz v ostré comicsové konkurenci, pomohl mu nakonec kvalitní východoasijský finiš. Injekci už dříve samozřejmě poskytla především Čína, hezky si ale vedl i v domovském USA (330 miliónů). I přes marvelovskou injekci to ale není zatím nejúspěšnější film se Spider-Manem, tím historicky zůstává 10 let stará trojka z první trilogie.
 6. Šestým filmem roku je film, který ….nikdo kromě Číny prakticky neviděl. Ano, čínský snímek Wolf Warrior 2 zbořil doma všechny rekordy, vydělal tam přes 850 miliónů dolarů, což je vedle Star Wars: Síly se probouzí nejlepší výsledek jednoho filmu na jednom trhu. Ze světa (Austrálie a limitované uvedení v USA) přiteklo pár drobáků, celkem více než 870 miliónů. Většina hollywoodské produkce může tiše závidět.
 7. Na sedmém místě začíná comicsová úroda. Druzí Strážci Galaxie to nakonec dotáhli na 863 miliónů dolarů, jejich výkon výrazně kolísal trhu od trhu. Oproti prvnímu dílu je to nárůst zhruba 15%, což je přeci jen o něco méně, než byl Marvel zvyklý. Trojka je i tak potvrzená.
 8. Osmou pozici pro sebe urval třetí Thor, který měl podobně různorodé výsledky, v USA byl solidní hit, jinde spíše podprůměr. Nicméně půdu pro letošní marvelácký nálet připravil dobře, výsledky série skoro zdvojnásobil a jak Černý panter tak především třetí Avengers by měli miliardu dát v pohodě.
 9. Na devátém místě s minimální ztrátou skončila Wonder Woman. Ta měla na rozdíl od svých comicsových konkurentů vynikající výsledky v USA (je po Star Wars a Krásce třetím nej filmem roku), ale podobně jako další filmy od DC měla slabé výsledky v Evropě. Nicméně ani nejoblíbenější ženská postava letošního roku nezachránila Ligu spravedlnosti, která zklamala na celé čáře a donesla jen 665 miliónů. Což je nejméně ze všech dosavadních DC zářezů.
 10. První desítku uzavírají pátí Piráti z Karibiku. Podobně jako Rychle a zběsile 8 nebo Já, padouch 3 spoléhaly hlavně na mimoamerické tržby, které tvoří skoro čtyřpětinový podíl. Také u nás byl pěkně dlouho číslem 1 než ho překonal třetí Padouch a velmi brzy i osmé Star Wars. Celkově to je ale druhý nejslabší výsledek série a na šestku to už nevypadá.
Čertoviny dál úřadují, Jumanji překvapením zimy

Čertoviny dál úřadují, Jumanji překvapením zimy

 15. 1. 2018

Protože minulý týden měly premiéru jen filmy pro náročnější, filmový žebříček ovládly komerční hity staršího data. Na první příčce se bez problému udržela pohádka Čertoviny, která druhý víkend po premiéře zaznamenala jen necelý 40% pokles a přidala dalších 47 tisíc diváků. Celkově už má skoro 150 tisíc, což je skóre, které ji bude držet hodně dlouho na předních příčkách pro letošní rok.

Na druhé příčce se stále drží nové Jumanjji, které překvapuje nejen v USA, ale i u nás tím, jak se z něj rodí nenápadný hit. Už má na kontě skoro 250 tisíc a kdybychom dál pokračovali v započítávání tržeb do minulého roku, už by byla na dostřel první desítce, aktuálně v tržbách trhla už Dunkerk, Rychle a zběsile 8 nebo Špunty na vodě. To osmá epizoda Star Wars pokračuje v útlumu, teď přidala jen 11 tisíc diváků a na dosažení první příčky v hypotetické tabulce pro rok 2017 (bude se příští týden s oficiálními daty za rok 2017 od UFD nulovat) bude s podobným tempem potřebovat ještě alespoň dva týdny.

Naopak Špindl pokračuje podobně jako Jumanji v slušném tempu, také je na dostřel čtvrtmiliónu diváků a v tržbách už je to nejúspěšnější film Milana Cieslara. Druhá Padesátka z toho nebude, ale tvůrci se mohou chlubit, že Špindl patří mezi pět nejúspěšnějších českých filmů minulého roku.

Z dvojice novinek si vedlo lépe drama Nejtemnější hodina, přes 15 tisíc diváků je na životopisný film velmi slušné skóre, zhruba v úrovni Letce nebo Amerického gangstera. Podobný start měl před třemi týdny i Největší showman, který se ale rychle propadl mimo první desítku a zatím má jen necelých 50 tisíc. Pro oba filmy bude nejdůležitější bodovat v následujících dnech, protože se brzy do kin chystají další oscaroví kandidáti.

Druhá novinka Zmenšování startuje na 11 tisících, což na americkou komedii je spíše průměr a více než o kvalitě filmu to vypovídá o tom, že kromě Špindlu široko daleko žádný žánrově podobný film není. Hned za Zmenšování doráží v předpremiéře Coco, kterého český distributor nasazuje téměř s dvouměsíčním zpožděním oproti USA a chce se tak vyhnout zklamání, které loni zažila před Vánoci stejně očekávaná Vaiana. Coco ale startuje ve čtvrtek proti české komedii Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, což bude silný soupeř, který mu může ubrat pár tísícovek.

V žebříčku stojí za pozornost ještě záznam koncertního vystoupení kapely Motorhead, která za víkend přilákala zhruba 4 tisícovky diváků, tedy xnásobně více než nový Woody Allen. A perličkou je opět hezká návštěvnost filmové trilogie Pán prstenů, která se opět dostala díky speciálním promítáním do TOP 20.
Rok 2017 v českých kinech - chodilo se na americké animáky a comicsy, chyběly české komedie

Rok 2017 v českých kinech - chodilo se na americké animáky a comicsy, chyběly české komedie

 10. 1. 2018

Finální čísla za rok 2017 sice vydá Unie filmových distributorů až zhruba za dva týdny, přesto lze na základě průběžných dat už vysledovat některé trendy. Nebudeme se teď zabývat vývojem návštěvnosti jako celku, na to si budeme muset počkat až na oficiální čísla, ale rozpadneme filmy podle jejich žánrů, zemí či distributorů a zkusíme vysledovat trendy.

Pokud letos návštěvnost opravdu skončí meziročním poklesem, bude za to moct složení filmů dle země svého původu. Český film, který diváky vodí do kin, letos předvedl druhý nejhorší výsledek za posledních patnáct let a v koláči tržeb na něj čeká necelých 20 %. Průměr bývá okolo 25 %, loňských 30 % přesně ukazuje, kde chybí zhruba 1,5 miliónů diváků, kteří letos marně hledaly velké národní hity. Slabá domácí tvorba nahrála Hollywoodu, ale ten měl sám letos velké starosti se sebou (v USA meziroční pokles o 3 %), přesto americké filmy u nás zabraly rekordních 73 % tržeb a více než 9 miliónů diváků. Bronzovou příčku letos poprvé zabrali Francouzi (Valerián, Esa z pralesa, Balerína), stačilo jim na to jen zhruba 300 tisíc diváků, tedy něco okolo 2,5 %. Naopak žádnou sérii (Harry Potter, James Bond, Bridget Jones) letos neuvedli Britové a paběrkují jen zhruba s 2% podílem. A konečně na pátém místě Němci (děkují Příšerákovým), poslední země, která se dostala nad 1 %, zbytek už se válí okolo nuly.

Graf vývoje tržeb podle zemí za posledních 15 let
Průběžná tabulka zemí za rok 2017


Mezi distributory skončí po třech letech velmi pravděpodobně nadvládla CinemArtu, který přebral od Bontonfilmu licence na velká hollywoodská studia 20th Century Fox, Universal či Paramount. Jenže protože tahle trojice letos nic zásadního neukázala, do vedení se tak dostal Falcon, kterému pomáhá hollywoodská nadvláda molochu Disney (Star Wars, Marvel, Pixar). Připočteme-li k tomu, že zastupuje ještě Sony (Spider-Man) a nedávnou akvizici Foxu značkou Disney, bude zřejmě dál podíl Falconu stoupat. Letos má 30% podle tržeb, CinemArt těsně za ním. Třetí příčku má dle očekávaní Freeman (Vertical) Entertainemnt, který zastupuje poslední studio z velké hollywoodské šestky, Warner Bros. Ti neměli vůbec špatný rok a spolu s několika nezávislými animáky dotáhli českého distributora až skoro k 18%. Na čtvrtou příčku se po dlouhě době podíval Bioscop, který shrábnul většinu českých hitů letos (Po strništi bos, Všechno nebo nic, Špunti na vodě), což ho katapultovalo přes 13%. Bývalá jednička Bontonfilm se propadla na pátou pozici a má zhruba 5%. Zbylé drobné si mezi sebou rozdělili ostatní distributoři.

Graf vývoje tržeb podle distributorů za posledních 15 let
Průběžná tabulka distributorů za rok 2017


Z pohledu žánrů se letos jako vždy nejvíce líbily animáky pro děti, 20% podíl mají standardně už pár let a v přímém souboji s dalšími žánry pro nejmenší (pohádky, či dobrodružné) mají až na malé výjimky vždy suverénně navrch. Vážné žánry jako jsou dramata, si standardně drží zhruba 15 %, i když do kin dodávají v průměru nejvíce fimů za rok. Na třetí příčku se letos vyšvihly comicsy (10 %), které pomalu ale jistě vytlačují ostatní velkorozpočtou zábavu jako jsou fantasy či akční filmy. Tihle dva borci měli letos spíše slabší krok, jediný, kdo byl schopen držet s comicsy krok, byly klasické sci-fi (9 %). Propadákem roku jsou komedie, které letos zažily další mizerný rok (podíl zhruba 10 %) a můžou jen sladce vzpomínat na počátky tisicíletí, kdy dokázaly klidně zabrat i třetinu tržeb. Naopak skokanem roku jsou horory, ty zažily skvělý rok a původně okrajový žánr letos ukrojil z koláče přes 5 %.

Graf vývoje tržeb podle žánrů za posledních 15 let
Průběžná tabulka žánrů za rok 2017
Velký návrat Zdeňka Trošky, Čertoviny otevřely ve velkém

Velký návrat Zdeňka Trošky, Čertoviny otevřely ve velkém

 8. 1. 2018

Jak moc chybí Čechům o Vánocích pohádky ukázala premiéra Čertovin. Zatímco z předpremiér nelezly nějaká úžasná čísla, během premiérového víkendu se nový film Zdeňka Trošky dostal k metě 77 tisíc diváků. To je třetí nejlepší start mezi pohádkami, lepší jsou pouze Tři bratři a samozřejmě Anděl Páně 2. Pro Trošku je to velká satisfakce, protože jeho poslední pohádce Strašidla se tolik nedařilo a za celou dobu promítání nasbírala pouze 88 tisíc diváků. Se započtením čísel z předpremiér už Čertoviny v pohodě Strašidla překonaly a teď jde jen o to, jakou další svojí pohádku chce Zdeněk Troška překonat. Sedm let stará Čertova nevěsta (166 tisíc) by měla být bez problémů, na první Princeznu ze mlejna (223 tisíc) už to bude chtít zabrat více. V jiné lize (300 tisíc plus) jsou potom jeho největší hitovky jako Z pekla štěstí nebo Nejkrásnější hádanka. Ale vzhledem k menší dětské konkurenci to není úplně nereálné.

Slušně si vedou i další novinky - dobrou hororovou náladu opět potvrdil čtvrtý Insidious, 27 tisíc za první víkend strčí do kapsy celková čísla dvojky a trojky (jednička ani v kinech nebyla). V žánrovém žebříčku se letos bude zřejmě podobně jako loni v první desítce hodně přepisovat. Špatně si nevede ani Velká hra, relativně okrajové ukecané drama nasbíralo za první víkend 12 tisíc diváků, což jsou čísla pro obvykle mnohem viditelnější filmy. Naopak Kolo zázraků si za rámeček Woody Allen asi nedá, oproti jeho novějším úspěšnějším kouskům je start 3.000 diváků spíše podprůměrný a potvrzuje po Cafe Society a Iracionálním muži pomalý úpadek oblíbenosti newyorského intelektuála mezi českými diváky. Zlatým Glóbem čerstvě ověnčené německé drama Odnikud zaujalo první víkend přes 2 tisíce diváků, uvídíme zda aktuální pocta nějak zahýbe zájmem, ale dá se předpokládat, že své diváky si toto náročné téma už našlo.

Ze starších kousků se zatím od kormidla nehodlá odstavit The Rock a jeho Jumanji, o víkendu přidalo dalších 40 tisíc diváků, což už je číslo rezervované jinak pro ty největší pecky, ostatně v žebříčku 3. víkendů od premiéry v této třídě najdete takové pecky jako páté Piráty, Bezva ženskou nebo Trolly. Celkově je to už více než 200 tisíc, takže víc třeba než nový Spider-Man a dožene za chvilku TO. Jumanji tvoří nerozlučnou dvojku se Špindlem, už třetí týden jsou zakleslí vedle sebe ve víkendovým žebříčcích, česká komedie prohrává jen o pár procent a 200 tisíc si připíše tento týden. Ani o jeden z nich neupadá zájem tak rychle, jak se čekalo.

Naopak ošklivě se propadl Poslední z Jediů, očekávaných 50-60 tisíc za čtvrtý víkend a třetí týden nedodal ani z poloviny a pokud to bude takhle dál, jeho propad vůči sedmičce bude přeci jen podobný tomu, jaký sešup film udělal i v USA. S tržbami okolo 1,2 miliardy celosvětově ho sice nemusí nějaké Česko trápit, ale i aktuální výsledky z Číny, kde vyloženě zklamal, ukazuje, že se Disneyho tiskárna na peníze pomalu jistě zadrhává.

Perličkou ve víkendové TOP jsou poslední dvě pozice, kde najdeme dva ze tří dílů legendární trilogie Pán prstenů, která pořádala o víkendu v pražském kině totální maratón. Předpokládáme, že poslední díl by byl v tabulce hned za nimi, za chybu či vtípek můžeme považovat to, že mají síce stejně diváků, ale rozdílné tržby.
Nejúspěšnější filmy v českých kinech

Nejúspěšnější filmy v českých kinech

 4. 1. 2018

 1. Já, padouch 3
  Vítězem roku se po velkém boji stal animák Já, padouch 3. Nebylo to až takové překvapení, Mimoni se stali před dvěma lety také králem českých kin, a přestože už horečka okolo žlutých pidižvíků není taková, vzhledem k nízké kvalitní konkurenci mezi animáky měl Já, padouch 3 cestu nahoru umetenou. Na diváky vyhrál s přehledem, na tržby se musel do poslední chvíle přetahovat s pátými Piráty, každopádně účet zní podle průběžných dat na 577 tisíc a téměř 80 miliónů tržeb. Přesně tolik jsme mu tipovali i na začátku roku.
 2. Piráti z Karibiku 5
  V USA už sice Jacka Sparrowa odepsali, ale ve světě se mu daří a u nás ještě o něco lépe. Dlouho vedl tabulky návštěvnosti a nakonec musel jen o prsa pustit první příčku jinému napravenému padouchovi. V rámci série je 544 tisíc diváků je druhý nejlepší výsledek, více přinesla jen dvojka. Na tržby, i v rámci inflace a 3D představení si už pětka může nárokovat první příčku. K tipovačce na začátku roku jsme se k dobrodružným filmům nedostali, ale upřímně říkáme, že tak pěkná čísla bychom na pátý díl této série netipovali.
 3. Star Wars: Poslední z Jediů
  Na třetí příčku (podle tržeb) stačilo osmé epizodě Star Wars být v kinech jen něco přes dva týdny, účet za rok 2017 zní na 430 tisíc diváků a 69 miliónů v tržbách. Když bychom počítali žebříček dál (což dělají třeba v USA), dostal by se Poslední z Jediů na první místo, dá se očekávat, že nutných 10-12 miliónů přidá v nejbližším týdnu. Konečný účet bude podle aktuálního tempa zhruba 85-90 miliónů, což bude cca 10% pokles oproti sedmé epizodě (98 miliónů), ale rozhodně menší pokles než při srovnání s USA či zbytkem světa (odhadem 25%). Náš tip byl v rozmezí 75-85 miliónů.
 4. Thor: Ragnarok
  I další pozici podle průběžných tržeb ukořistil americký trhák, překvapivě se jim stal třetí Thor. Tomu jsme na začátku roku predikovali vzhledem k minulým dílům maximálně 30 miliónů, ale rázný bloňdák se vybičoval k parádnímu výkonu a přinesl neskutečených 66 miliónů (424 tisíc diváků). Stal se suverénně nejúspěšnějším comicsovým filmem v historii českých kin a nechal tak nejen v rámci marveláckého vesmíru za sebou jak své dosud úspěšnější kamarády (Kapitán Amerika, Iron-Man), tak i týmové Avengers. Ale právě díky postupně budovanému vesmíru (a co si budeme povídat, také díky slabé listopadové nabídce) mohl přejet všechnu konkurenci. Pokud to takto půjde dál, zbourají třetí Avengers všechny rekordy.
 5. Po strništi bos
  Pro každého jiného českého tvůrce by byla pátá příčka mezi nejúspěšnějšími filmy roku úspěch, ale pro Jana Svěráka je to spíše zklamání. Před premiérou si přál, aby Po strništi bos překonalo 500 tisíc, ale průběžná čísla ukazují zatím “jen” 479 tisíc diváků a 61 miliónů v tržbách. Na tvůrce, jež má v “miliónovém klubu” nejnavštěvovanějších filmů všech dob hned čtyři filmy, je to tedy vlastně málo, slabší recenze a menší výdrž v první dvacitce (jen 15 týdnů) ukazují, že tentokrát se do vkusu diváků úplně netrefil. Náladu mu nezlepšil ani Anděl Páně 2, který díky výsledkům z roku 2017 posbíral pár miliónů a sesadil jeho Vratné lahve z pozice na tržby nejúspěšnějšího českého filmu všech dob.
 6. Padesát odstínů temnoty
  Zatímco v USA měl druhý díl “erotické romantiky s bičem” nádech propadáku a ve světě se chodilo spíš průměrně, u nás se diváci a hlavně divačky ještě nenabažili. 55 miliónů v tržbách a 374 tisíc diváků je skoro třetinový pokles proti prvnímu dílu, ale ten se pohyboval v tak obrovských číslech, že i přes toto vystřízlivění si mohl druhý díl pro sebe ujmout šestou příčku v roční tabulce. Je to však varování pro blížící se trojku, s podobným zpomalením se finálové Padesát odstínů svobody nemusí dostat ani do první desítky.
 7. Kráska a zvíře
  V USA i ve světě se dlouho mohla Kráska a zvíře vyhřívat od své březnové premiéry na první příčce nejúspěšnějšímu filmu roku, u nás ale pro americkou verzi francouzské pohádky tolik povyku nebylo. Je to rozhodně lepší výsledek než měla hraná verze Popelky či Šípkové růženky, ale přeci jen hrané pohádky mají u nás lepší pozici, pokud mají český původ. Ale protože další Anděl Páně letos v kinech nebyl, mohla si nová Kráska a zvíře pro sebe uzmout sedmou příčku podle tržeb, více než 50 miliónů a 372 tisíc diváků je ve výsledku moc pěkné číslo.
 8. Šmoulové: Zapomenutá vesnice
  V USA si na sebe Šmoulové při skromném šedesátimiliónovém rozpočtu ani nevydělali, jakžtakž se zahojili ve zbytku světa, ale my Češi tyhle modré prcky stále ještě milujeme. Kvalitní načasování a velmi propracovaný merchendising uvrhl v dubnu všechny děti do malé šmoulí mánie a výsledkem bylo velmi kvalitních 48 miliónů a především 376 tisic diváků, tedy číslo, které překonává i výše dva zmíněné konkurenty. V naší tipovačce na začátku roku jsme šmoulí výkon podcenili (psali jsme maximálně 40), naopak jsme přestřelili odhad hlavního šmoulího konkurenta - Mimi šéfa. Ten skončil v polovině druhé desítky, s čísly zhruba o 20% slabšími než Šmoulové.
 9. Strážci Galaxie 2
  Druhé pokračování u nás zatím spíše méně známých Strážců ovládlo na začátku května kina, ale s příchodem pátých Pirátů o tři týdny později vyklidilo pozice a přes slibný start se nakonec žádné rekordní žně nekonaly. Jinde ve světě se mohou Strážci chlubit, že porazili třetího Thora, u nás na něj ztrácejí více než polovinu a rok zakončují s odřenými uši na deváté příčce. 41 miliónů jim stačí na podle tržeb na první desítku, 272 tisíc diváků by je jinak odsunulo až do poloviny druhé desítky.
 10. Masaryk
  Prapor českého filmu, který z hlediska tržeb nezažil moc úspěšný rok, držely prvních šest měsíců dva filmy. První byl Českými lvy (a malým hlasovacím skandálem) ověnčený Masaryk, který vsadil na známou historickou postavu či událost z druhé světové války. Sice to nebyl tak kasovní úspěch jako třeba Lída Baarová nebo Lidice (o Tmavomodrém světu nemluvě), přesto se podařilo dobře načasovou kampaň s cenami i kontroverzí okolo nich vytěžit perfektně a v TOP 20 se Masaryk držel nejlépe z českých filmů letos. Společnost mu tam dělají ještě Špunti na vodě, kteří by se podle diváků (317 tisíc) dostali také do první desítky a potvrdili svůj nečekaný úspěch.
Stojí za to zmínit:
 • Z českých filmů se ještě chodilo třeba na Všechno nebo nic (skoro 40 miliónů, 11. příčka), další zástupce najdeme až ve třetí desíce (Bajkeři), zcela propadla trilogie Zahradnictví (dohromady ani ne 25 miliónů), či Milada (13 miliónů).
 • Rychle a zběsile 8 mělo 6. nejlepší start roku, ale rychlá auta se rychle okoukaly a ve výsledku dosáhly jen na 14. příčku (36 miliónů). Ještě hůře dopadla jiná slavná série, pětka Transformers má druhý nejmenší počet diváků v sérii.
 • TO potvrdilo novou vášeň Čechů pro horory, 16. příčka (33 miliónů) a nový premiant v žánrovém žebříčku. Překvapení roku. Velmi dobře si vedlá i druhá Anabelle (20 miliónů).
 • Z comicsů se líbil letos ještě Spider-Man či Logan (oba téměř 30 miliónů), naopak moc netáhla Liga spravedlnosti (23 miliónů) a úplně propadla Wonder Woman (13 miliónů).
 • Vedle hororů letos Češi přišli na chuť i kriminálkam, hlavně Vraždě v Orient expresu` (25 miliónů) či Sněhulákovi (15 miliónů), recept na úspěch vede tedy hlavně přes známé knižní postavy.
 • Z vážnějších filmů se letos nejvíce líbil Dunkerk (12. místo, 37 miliónů), až po delším listovaní najdeme pro pejskumilovné Čechy zaslíbené Psí poslání (16 miliónů), ještě hlouběji oscarový La La Land (14 miliónů), částečně sem můžeme přihodit i nového Blade Runnera (18 miliónů).
Tabulka je sestavena na základně průběžně sčítaných dat z pravidelně vydávaných TOP 20. Finální statistiky vydá UFD okolo 20. ledna a můžeme zde čekat menší rozdíly v datech, nicméně samotné pořadí by se už měnit nemělo.
Poslední víkend roku ovládli Špindl a Jumanji, Poslední z Jediů nestačil

Poslední víkend roku ovládli Špindl a Jumanji, Poslední z Jediů nestačil

 2. 1. 2018

Poslední víkend roku nalákal do kin skoro 300 tisic diváků. Byl to pěkný finiš, ale přeci jen to nebude stačit na loňský prosinec, který byl zhruba o 15% vydatnější. A podle neoficiálních dat se potvrzuje, že rok 2017 skončí v celkových číslech zhruba o 1 % pod rokem 2016.

Většině filmů se dařilo lépe než během vánočního víkendu, v absolutních číslech na tom byla nejlépe dobrodružná komedie Jumanji: Vítejte v džungli, s více než 100% nárůstem a více než 68.000 diváky za druhý víkend. Stala se tak překvapivým vítězem silvestrovského víkendu a po pouhých dvou týdnech má na kontě už skoro 150 tisíc diváků.

K lepšímu výsledku se nadechla také česká komedie Špindl. Číslům Padesátky se sice nepřiblíží, ale z hlediska diváků přisypala poslední víkend roku nejvíce, přes 70.000, takže podobně jako Jumanji může směle pokukovat po čtvrtmiliónu diváků.

Tato dvojice odsunula překvapivě nové Star Wars až třetí místo, které zaznamenaly nárůst “jen” 20 % a dalších 56 tisíc diváků. Celkově jsme tedy na 430 tisicích, což tedy podle některých způsobů počítání znamená stopku v roční tabulce 2017. Na diváky je to čtvrté nejlepší místo, na tržby třetí. Celkově by se mohla osmá epizoda Star Wars vyšvihnout v pohodě nad 500 tisíc, ale už bude soupeřit jen o pozice mezi Star Wars filmy, nikoli o roční medaile. Na tržby už je dvojka, na Sílu se probouzí ztrácí pořád zhruba 15 %, nicméně například v porovnání s výsledky z USA a dalších trhů, se u nás drží Poslední z Jediů lépe a nepropadá se tolik.

Na čtvrté příčce se také zvedl Ferdinand, který se do vánoční nálady trefil lépe a plus 33 tisíc diváků pro něj znamená hned polovinu jeho celkových tržeb. Podobně jako v USA mu uškodilo nasazení do přímé konkurence Star Wars, třeba takové Coco český distributor nasazuje až po Vánocích a teď pouze testuje jeho výkon na pár předpremiérách. I tak mu to stačilo na 15. místo. A žebříčkem si také pomalu klestí cestu nahoru další vánoční předpremiéra, pohádka Čertoviny, která už bude mít před čtvrteční premiérou na kontě sympatických 15 tisíc diváků.

Samotné premiéry týdne si moc neškrtly, Největší showman i Ztracen v džungli jsou s čísly okolo 10 až 15 tisíc v šedi průměru, ještě hůře dopadlo tenisové drama Borg/McEnroe, to nalákalo jen cca 2 tisíce diváků. Že volno na konci roku není ideální pro premiéry vážných filmů potvrzuje i propad Vraždy v Orient Expresu či prakticky ignorovaná předpremiéra Zmenšování.

V průběhu týdne se ohlédneme za uplynulým rokem, tedy kterým filmům se dařilo a kterým ne. Podíváme se také na výsledky v zámoří a dalších zemích. Na oficiální data o českém trhu si budeme muset počkat zhruba do 20. ledna.
Rekordní vánoční víkend ve znamení souboje Star Wars s dalšími novinkami

Rekordní vánoční víkend ve znamení souboje Star Wars s dalšími novinkami

 27. 12. 2017

Vánoční víkend se mohl pochlubit velmi pěknou celkovou návštěvností, do kin si našlo cestu přes 200 tisíc diváků, což je nejlepší výsledek sváteční historie. Důvodem je doznívající horečka z premiéry nových Star Wars, čtyři solidní novinky a jedna vánoční předpremiéra.

Na prvním místě dle očekávaní stále nové Star Wars, ale propad 78 % je nejhorší výsledek z nové trojice za poslední tři roky. Obvykle je propad více než 60 % u premiéry alarmující, ale vzhledem k masivnímu startu má nastat panika u megahitů až s jinými čísly. Pro srovnání - Síla se probouzí měla druhý víkend po premiéře propad 73 %, Rogue One 74 %. V historickém žebříčku všech Star Wars patří dle počtu diváků nové epizodě zatím čtvrté místo - během následujícího týdne by se měla posunout na třetí. Na víc to ovšem nebude, teď jde jen o to uhrát dobré skóre proti sedmé epizodě, očekávaný rozdíl zatím držíme o 15 % až 20 % menší.

Proti Star Wars zaútočila hned trojice silných novinek. Překvapivě na tržby se nejlépe vedlo dobrodružné komedii Jumanji. Na původní verzi přišlo před před 22 lety skoro 140 tisíc diváků a nová verze by ji s otvírákem přes 30 tisíc mohla dohonit. Mezi dobrodružným filmy je to více než solidní start, navíc na rozdíl od konkurence se nemůže opřít Jumanji o zavedenou značku.

Na diváky porazila Jumanji nová česká komedie Špindl. Dva roky starý zázrak, kdy podobně laděná Padesátka alespoň na jeden víkend porazila tehdy sedmou epizodu Star Wars, se tentokrát neopakoval, 36 tisíc diváků je otvírák spíše podprůměrný, v úrovni jiného filmu stejného tvůrčího týmu (Láska je láska) ale třeba výrazně horší než Život je život. 200 tisíc diváků by s podobným startem mělo být reálné, nicméně megahit to nebude.

Nejhůře odstartoval Ferdinand, na áčkový animák od tvůrců Doby ledové či Ria přišlo jen 13 tisíc diváků, tudíž celkově to nebude ani 100 tisíc. To jsou úplně jiná čísla, než na které je studio Blue Sky zvyklé a žádný zápis do historie se konat nebude. Poslední novinkou týdne je třetí díl hudební komedie Ladíme, necelé 4 tisícovky diváků nijak nevystupuje z řady předešlých dílů. Tady už se historie nebude psát pravděpodobně ani příští týden.

V TOP 20 najdeme ještě předpremiérové Čertoviny, nová pohádka Zdeňka Trošky se zatím hraje jen v pár sálech a do ostré distribuce vstoupí až no Novém roce. Zatím má solidní průměr na představení, nicméně vše rozhodne až samotná premiéra. V žebříčku ještě stojí za zmínku návrat Svěrákova filmu Po strništi bos, který si zažil malý vánoční revival a nasbíral dalších cca 15 tisíc diváků za poslední dva týdny. Do očekávané mety 500 tisíc mu však stále chybí podle oficiálních statistik UFD ještě více než 30 tisíc a vzhledem k premiéře pro DVD a další home video minulý týden už zřejmě další velké nasazení mít nebude.
Poslední z Jediů otevřel skvěle, ale rekord nepadl

Poslední z Jediů otevřel skvěle, ale rekord nepadl

 18. 12. 2017

Nastalo to, co jsme všichni čekali: osmá epizoda Star Wars zbourala o víkendu kina. Ale podobně jako v USA, to nebylo tak velké bourání, jako u předchozí, sedmé epizody. Poslední z Jediů přilákal za první čtyři dny necelých 202 tisíc diváků. Je to přibližně o 30 tisíc méně než měla Síla se probouzí, takže i celkové výsledky budou zřejmě o nějakých 15 % menší, tedy něco v rozmezí 500 až 600 tisíc diváků. Zatím jich má Poslední z Jediů včetně předpremiér 226 tisíc a začíná pro něj závod s časem. Titul nejúspěšnější premiéry roku 2017 už filmu letos nikdo nevezme, teď už to bude jen o tempu, které by pomohlo dohnat sice na začátku pomalejší, ale o to vytrvalejší soupeře v tabulce o nejúspěšnější film roku 2017, kterými jsou třetí Padouch a pátí Piráti, oba dva v kategoriii plus mínus 550 tisíc diváků. Na splnění má dle oficiálního počítání Poslední z Jediů už jen necelé dva týdny, pak už se můžou začít podle některých metodik jeho čísla započítávat do roku 2018.

V historických tabulkách premiér si může Poslední z Jediů připsat aktuálně devátou příčku podle počtu diváků a pátou podle tržeb. Rekordy se tedy prozatím přepisovat nebudou, je to "jen" velmi velmi úspěšná premiéra. A doufejme že vrátí diváky do kin, protože říjnová a listopadová měsíční čísla jsou meziročně výrazně horší než loni a vše spěje k tomu, že rok 2017 bude slabší než loňský rok 2016. Ten se navíc kromě silných podzimních premiér mohl opřít ještě o vánoční megahit Anděl Páně 2, který drtil návštěvnost kin celé loňské Vánoce. U Star Wars je pohádková atmosféra přeci jen výrazně slabší než u české pohádky, navíc mu budou (sice z velké dálky, ale přeci jen) dýchat na záda nové dětské premiéry, americký animák Ferdinand a nová pohádka Čertoviny, kteří už si vyzkoušeli nanečisto speciální předpremiéry první víkend. Ferdinand má sice větší tržby a premiéru už tento čtvrtek, ale Čertoviny mají lepší průměr na představení a budou si protahovanou předpremiéru užívat až do začátku roku 2018. Nehledejte za tím snahu dostat se do končícího ročníku Českého lva (zdravíme Masaryka), ale spíše urvat během Vánoc dětskou pozornost.

Na dalších příčkách se nic zajímavého neodehrálo, všechny ostatní filmy dělaly novým Star Wars víceméně jen kompars, pouze o malou vzporu se pokoušely dvojky Matek a Paddingtona. Oba dva budou chtít poutat pozornost i během Vánoc, minimálně Matky na tahu o Vánocích si o pozornost drze řekly už svojí velmi solidní premiérou minulý čtvrtek, a protože komedií (filmů pro ženy) je v kině aktuálně zoufalý nedostatek, budou dál sbírat větší tísícovky diváků dále. Na čele pelotonu pro rok 2017 se situace už uklidnila, třetí Thor si v poklidu hlídá třetí místo, tedy dokud ho neodfouknou Star Wars. Velké změny zcela nahoře už kromě Star Wars letos nečekejte.

K několika změnám by ještě mohlo dojít na konci první desítky či v druhé desítce. Nad číslo 20 se zřejmě ještě letos protlačí nová Vražda v Orient-expresu, která už předjela Ligu spravedlnosti a doufejme brzy si podá Emoji ve filmu. Na 150 tisíc plus si bude myslet Ferdinand, ale má těžké soupeře, jednak konkurenci ze všech stran a pak Vánoční svátky. Od trojice Největší Showman, Jumanji nebo Ladíme 3 se zázraky nečekají, ale všem by mohl na závěr roku zamotat hlavy český Špindl. Tématicky podobná Padesátka před dvěma lety také vyzvala na přímý souboj tehdy nové Star Wars a bylo to jistou chvíli nečekaně vyrovnané. Necelých 450 tisíc je číslo, ke kterému by určitě chtěli přiblíži i tvůrci Špindlu, povánoční premiéra napoví, jak moc to bude reálné.
Zlevněné vstupné přilákalo diváky zpět do kin, vyhrály Matky na tahu o Vánocích

Zlevněné vstupné přilákalo diváky zpět do kin, vyhrály Matky na tahu o Vánocích

 11. 12. 2017

Multikina sice hrála uplynulý víkend za poloviční ceny, přesto se rekordní návštěvnost nekonala, první dvacítka dala dohromady ani ne 200 tisíc diváků. Může za to hlavně slabší nabídka, žebříček ovládla vánoční komedie Matky na tahu o Vánocích. 33 tisíc diváků je číslo, o kterém by si tato průměrná komedie jindy mohla zdát, ale protože široko daleko není velká konkurence a komedií je letos pomálu, může si gratulovat k čtyřikrát lepšímu startu, než měl první díl. Naopak český vánoční příspěvek, Přání k mání, by si určitě přál mít lepší čísla, pouhých 18 tisíc diváků za první víkend je na na český film průměrný start a vzhledem k malé konkurenci by se dalo říci spíše podprůměrný.

Usmívat se tak můžou spíše trvalky posledních týdnů. Druhý Paddington i díky levnějšímu vstupné má dokonce lepší návštěvnost než první víkend a má nyní další necelé dva týdny na to, aby si urval dětskou pozornost, než bude mít premiéru animovaný trhák Ferdinand. Vražda v Orient expresu je i pátý týden po sobě nejhůře čtvrtá a kluše k metě 200 tisíc diváků. Superhrdinové Liga spravedlnosti i třetí Thor také těžili ze zlevněného vstupného a mezívíkendově si polepšili, ale ani pro jednoho z nich to není nijak podstatné. Thor se zřejmě pohodlně usadí na třetí příčce pro letošní rok (tedy alespoň do premiéry nových Star Wars) a Liga spravedlnosti se musí ještě hodně snažit, aby se podívala alespoň do první dvacítky.

Vzhledem k premiérám posledních týdnů se také proměnilo celkové složení první dvacítky. Prakticky vymizely starší animáky a drží se jen listopadové premiéry (Maxinožka, Příšerákovi), zajímavým úkazem je obnovená premiéra Anděla Páně 2, který se po roce od své rekordní cesty českými kiny alespoň podíval na chvilku zpět a přilákal skoro 1200 diváků. Slabé výsledky českých kin už doufejme ve čtvrtek napraví premiéra nejočekávanějšího filmu roku, osmé epizody Star Wars.
Slabý víkend vyhrál druhý Paddington, superhrdinové pohořeli

Slabý víkend vyhrál druhý Paddington, superhrdinové pohořeli

 4. 12. 2017

Jeden z nejslabších víkendů roku, kdy celková návštěvnost filmů z první dvacítky sotva přelezla 100 tisíc diváků, vyhrál druhý Paddington. Jeho start je podobný jako měl před třemi roky první díl, něco přes 20 tisíc diváků. Tedy na film vcelku očekávaný, ovšem v rámci letošních premiér spíše podprůměrný otevírák, který nijak nevylepší mizerné listopadové výsledky kin.

V TOP 20 najdeme ještě dalších 5 premiér týdne. Hned za Paddingtonem skončil nový český film Kvarteto, patnáct tisíc diváků je ovšem malé číslo jak na český film, tak na film Miroslava Krobota, jeho Díra u Hanušovic otevřela před třemi lety za dvojnásobek. Nechodilo se nijak extra ani na nové scifi 7 životů, které i přes slušnou reklamu mělo jen o něco málo větší čísla než pět let starý záznam koncertu Metallicy, který si mimochodem můžete už pustit online na iTunes. Další dvě novinky se pohybují téměř na hranicích statistické chyby, Nádech pro lásku ani Madam služebná vzhledem ke své artovější orientaci ani na větší čísla myslet nemohly.

Největší ránu ale o víkendu utrpěly comicsovky. Liga spravedlnosti se propadla o dalších 60%, což kopíruje trend i minulých zářezů z DC unvierza, s výjimkou Sebevražedného oddílu. Mnohem větší pád ale zaznamenal třetí Thor, který po famózní startu zpomaluje každý týden na poloviční rychlost. Podle tržeb už je letošní trojkou a nevypadá to, že si polepší, pátí Piráti i třetí Padouch měli během stejné doby mnohem lepší výdrž.

Nejspokojenější tak může být nová Vražda v Orient-expresu, která po měsíci v kinech má sice "jen" 137 tisíc, ale průměr diváků na představení ji mohou comicsovky jen závidět. V poklidu tak zřejmě dokráčí k hranici 200 tisíc diváků a tedy i pozici mezi dvaceti nej filmy letošního roku. Náš Avatar index, porovnávající relativní úspěšnost filmu v USA a v ČR, se už přehoupne brzy pod 1, tzn film bude u nás poměrně mnohem úspěšnější než za Oceánem.Nejúspěšnější filmy 2018

Které filmy letos v českých kinech bodují? Které přilákaly nejvíce diváků, měly největší tržby či se udržely nejdéle na prvním místě? Podívejte se na průběžně aktualizovanou tabulku.
Filmy 2018 - Animované filmy 2018 - České filmy 2018 - Horory 2018 - Komedie 2018 - Filmy 2019