Je Bohemian Rhapsody fenoménem jen v českých kinech?

Je Bohemian Rhapsody fenoménem jen v českých kinech?

 7. 12. 2018

Mimořádná návštěvnost Bohemian Rhapsody nás nepřestává fascinovat, a tak jsme se blíže podívali na to, jestli se jedná opravdu o český fenomén a nebo obliba kapely Queen přilákala diváky do kin ve velkém množství i v dalších zemích.

V zemi svého původu se Bohemian Rhapsody daří nad očekávání, ale o klasický megahit nejde. Za první víkend utržil film v USA něco přes 50 milionů, po pěti týdnech má 164 miliónů a odhady ho posílají někam k hranici 200 milionů. V roční tabulce tak bude olizovat zespodu první desítku, tedy pokud ho nesejmou očekávané americké vánoční hity (Mary Poppins, Aquaman).

Podobné výsledky má měřítkem celosvětových tržeb. Zatím jsme na čísle 539 miliónů a růst se bude k 600 milionům. To je někam na konec první desítky, mezi druhého Ant-Mana a spielbergův Ready Player One. Opět platí, že letošní rok ještě nevystřílel všechny hity. Ke cti filmu ale patří, že to dokáže bez injekce čínských tržeb, druhý největší kinotrh světa premiéru Bohemian Rhapsody neplánuje.

Když rozkryjeme konkrétní země, v žádné velké zemi nepřekonal film tak jako v Česku největší letošní blockbuster, Avengers: Infinity War. Ten s velkým náskokem vede v Austrálii, Brazílii, Francii, Itálii, Jižní Koreji, Německu, Velké Británii a samozřejmě v Číně. Největší komiksový film všech dob se musel sklonit na zajímavých trzích pouze v Japonsku, Španělsku (kde vyhrál Jurský svět 2), Venezuele, Argentině (Hotel Transylvánie 3) a překvapivě také v Norsku (Mission: Impossible: Fallout). Ale na rozdíl od USA se na většině těchto trzích dokáže Bohemian Rhapsody držet v průměru okolo 5. místa. V Austrálii, Francii, Německu, Španělsku a možná i ve Velké Británii má reálnou šanci se dostat až na 2. místo, pokud se mu podaří udržet stávající tempo!

Kromě Česka už Bohemian Rhapsody vévodí ročním žebříčkům ve třech dalších zemích a zde nacházíme zajímavou korelaci. Jedničkou je životopisný film o Queenech aktuálně už v Litvě, Chorvatsku a Slovinsku, zde tedy vidíme jasný směr. Popularita kapely Queen v bývalém komunistickém bloku a naopak spíše rezervovanější postoj k americkým komiksovkám zde určují divácké priority. Neplatí to ale stoprocentně, čísla z Bulharska, Slovenska či Ukrajiny ukazují, že Bohemian Rhapsody nebude nejen pro Avengers, ale i pro další americké hity soupeřem, film se pohybuje někde okolo konce první desítky. Na druhé místo může film zaútočit ještě v Maďarsku, Polsku či Rumunsku.

Nabídneme ještě jedno zajímavé srovnání a to je měřítkem návštěv, nikoli tržeb. V detailu všech filmů najdete nyní novou srovnávací tabulku, kromě samotných výnosů tam také odhadujeme, kolik film prodal vstupenek (dle ceny, kterou máme z těchto historických tabulek) a kolik procent populace film teoreticky vidělo. Aby to šlo srovnávat s českými čísly, dopočítali jsme i českou návštěvnost do tohoto koeficientu a přepočetly české tržby na dolary.

U nás nyní aktuálně vidělo film zhruba 6,22 % populace, což není úplně největší číslo ze sledovaných zemí, ale patří do první pětky. Lepší jsou jen Austrálie, Jižní Korea či Velká Británie (7-8 %), ale jejich diváci mají oblíbenost návštěv kina v průměru dvakrát až třikrát vyšší než čeští diváci. Je tedy vidět, že filmový Freddie Mercury opravdu donutil Čechy vstát a jít do kina jako už dlouho ne. Podobně nadprůměrná čísla (5 %) vzhledem k prodaným lístkům a populaci mají také Francouzi, Chorvati, Litevci, Slovinci, Španělé či Mexičani, i tam tedy film Bohemian Rhapsody vyvolal výraznější odezvu než jinde.

A ještě malá perlička na závěr. Přepočtené hrubé české tržby dle aktuální kurzu dolaru činí zhruba 4,6 milionů dolarů. Pouze 12 zemí dokázalo přinést tomuto filmu větší tržby - USA, Velká Británie, Španělsko, Rusko, Nizozemí, Německo, Mexiko, Jižní Korea, Japonsko, Francie, Brazílie a Austrálie. Tedy vždy výrazně větší a bohatší země. Zatímco celkově český kinotrh je v porovnání se zbytkem světa někde na konci třetí desítky, u Bohemian Rhapsody můžeme říct, že patříme k těm nejlepším.Nejúspěšnější filmy 2018

Které filmy letos v českých kinech bodují? Které přilákaly nejvíce diváků, měly největší tržby či se udržely nejdéle na prvním místě? Podívejte se na průběžně aktualizovanou tabulku.
Filmy 2018 - Animované filmy 2018 - České filmy 2018 - Horory 2018 - Komedie 2018 - Filmy 2019