Rok 2017 v českých kinech - chodilo se na americké animáky a comicsy, chyběly české komedie

Rok 2017 v českých kinech - chodilo se na americké animáky a comicsy, chyběly české komedie

 10. 1. 2018

Finální čísla za rok 2017 sice vydá Unie filmových distributorů až zhruba za dva týdny, přesto lze na základě průběžných dat už vysledovat některé trendy. Nebudeme se teď zabývat vývojem návštěvnosti jako celku, na to si budeme muset počkat až na oficiální čísla, ale rozpadneme filmy podle jejich žánrů, zemí či distributorů a zkusíme vysledovat trendy.

Pokud letos návštěvnost opravdu skončí meziročním poklesem, bude za to moct složení filmů dle země svého původu. Český film, který diváky vodí do kin, letos předvedl druhý nejhorší výsledek za posledních patnáct let a v koláči tržeb na něj čeká necelých 20 %. Průměr bývá okolo 25 %, loňských 30 % přesně ukazuje, kde chybí zhruba 1,5 miliónů diváků, kteří letos marně hledaly velké národní hity. Slabá domácí tvorba nahrála Hollywoodu, ale ten měl sám letos velké starosti se sebou (v USA meziroční pokles o 3 %), přesto americké filmy u nás zabraly rekordních 73 % tržeb a více než 9 miliónů diváků. Bronzovou příčku letos poprvé zabrali Francouzi (Valerián, Esa z pralesa, Balerína), stačilo jim na to jen zhruba 300 tisíc diváků, tedy něco okolo 2,5 %. Naopak žádnou sérii (Harry Potter, James Bond, Bridget Jones) letos neuvedli Britové a paběrkují jen zhruba s 2% podílem. A konečně na pátém místě Němci (děkují Příšerákovým), poslední země, která se dostala nad 1 %, zbytek už se válí okolo nuly.

Graf vývoje tržeb podle zemí za posledních 15 let
Průběžná tabulka zemí za rok 2017


Mezi distributory skončí po třech letech velmi pravděpodobně nadvládla CinemArtu, který přebral od Bontonfilmu licence na velká hollywoodská studia 20th Century Fox, Universal či Paramount. Jenže protože tahle trojice letos nic zásadního neukázala, do vedení se tak dostal Falcon, kterému pomáhá hollywoodská nadvláda molochu Disney (Star Wars, Marvel, Pixar). Připočteme-li k tomu, že zastupuje ještě Sony (Spider-Man) a nedávnou akvizici Foxu značkou Disney, bude zřejmě dál podíl Falconu stoupat. Letos má 30% podle tržeb, CinemArt těsně za ním. Třetí příčku má dle očekávaní Freeman (Vertical) Entertainemnt, který zastupuje poslední studio z velké hollywoodské šestky, Warner Bros. Ti neměli vůbec špatný rok a spolu s několika nezávislými animáky dotáhli českého distributora až skoro k 18%. Na čtvrtou příčku se po dlouhě době podíval Bioscop, který shrábnul většinu českých hitů letos (Po strništi bos, Všechno nebo nic, Špunti na vodě), což ho katapultovalo přes 13%. Bývalá jednička Bontonfilm se propadla na pátou pozici a má zhruba 5%. Zbylé drobné si mezi sebou rozdělili ostatní distributoři.

Graf vývoje tržeb podle distributorů za posledních 15 let
Průběžná tabulka distributorů za rok 2017


Z pohledu žánrů se letos jako vždy nejvíce líbily animáky pro děti, 20% podíl mají standardně už pár let a v přímém souboji s dalšími žánry pro nejmenší (pohádky, či dobrodružné) mají až na malé výjimky vždy suverénně navrch. Vážné žánry jako jsou dramata, si standardně drží zhruba 15 %, i když do kin dodávají v průměru nejvíce fimů za rok. Na třetí příčku se letos vyšvihly comicsy (10 %), které pomalu ale jistě vytlačují ostatní velkorozpočtou zábavu jako jsou fantasy či akční filmy. Tihle dva borci měli letos spíše slabší krok, jediný, kdo byl schopen držet s comicsy krok, byly klasické sci-fi (9 %). Propadákem roku jsou komedie, které letos zažily další mizerný rok (podíl zhruba 10 %) a můžou jen sladce vzpomínat na počátky tisicíletí, kdy dokázaly klidně zabrat i třetinu tržeb. Naopak skokanem roku jsou horory, ty zažily skvělý rok a původně okrajový žánr letos ukrojil z koláče přes 5 %.

Graf vývoje tržeb podle žánrů za posledních 15 let
Průběžná tabulka žánrů za rok 2017Nejúspěšnější filmy 2018

Které filmy letos v českých kinech bodují? Které přilákaly nejvíce diváků, měly největší tržby či se udržely nejdéle na prvním místě? Podívejte se na průběžně aktualizovanou tabulku.
Filmy 2018 - Animované filmy 2018 - České filmy 2018 - Horory 2018 - Komedie 2018 - Filmy 2019