Proč propadl Král Artuš?

Proč propadl Král Artuš?

 16. 5. 2017

Na finální hodnocení je samozřejmě ještě brzy, ale podle výsledků prvního víkendu už s velkou pravděpodobností lze říci, zda film bude nebo nebude úspěšný. A Král Artuš díky svým slabým tržbám z premiérového víkendu v USA patří do té druhé kategorie. Stane se tak první (a možná i dokonce největší) finanční katastrofou letošního roku, náklady 175 miliónů dolarů se budou jen velmi těžko a dlouho vracet. Proč se tak stalo? Podívejme se na ty největší důvody.

 • Nemá hereckou hvězdu
  Charlie Hunman je sympaťák, ale sám o sobě nedokáže přilákat tolik lidí. Ano, Pacific Rim byl jakž takž úspěch, ale tam šlo hlavně o obrovské roboty. Jeho další nový film, Ztracené město Z, propadl před měsícem, takže teď pěkných pár let o pořádnou roli nezakopne.
 • Guy Ritchie a jeho styl
  Z neúspěchu filmu se často viní režisér, což není úplně fér, ale část viny musí i Guy Ritchie přiznat. Na rozdíl od laskavých spielbergovských kousků či univerzálně napínavých nolanovských thrillerů, Ritchie má drzý a hlučný styl, který často připomíná spíše MTV videoklip než film. To nesedí každému a tuplem u komerčního hitu jsou experimenty spíše na škodu.
 • Artuš není populání téma
  Bez ohledu na to, co si myslí angličtí profesoři historie, Artuš není téma, které by lákalo velké masy. I ceněný Excalibur byl spíše okrajová záležitost a První rytíř nebo Král Artuš také neměly nijak úžasné výsledky. To samé platí třeba i pro další anglické klenoty Robina Hooda nebo Petera Pana.
 • Byl nasazen v hlavní sezóně
  Týden po největším letním hitu (Strážci Galaxie 2) a před dalšími očekávanými hity jako Piráti z Karibiku 5 nebo (do jisté míry) Vetřelec: Covenant nebo Pobřežní hlídka. Kdyby šel do kina například v srpnu, kdy jsou blockbustery vystřílené, měl by pravděpodobně větší šanci.
 • Špatné kritiky
  Američtí novináři film odstřelili a na RottenTomatoes drží aktuálně jen 26%. Kritici už nemají takovou sílu jako dříve, aby odstřelili film, ale přispět k nezájmu můžou. Kdo se nenechal odradit, tak vyrazil do kina a byl spokojen, o čemž svědčí slušné IMDB skóre 7.4, ale zatím se okolo Artuše vznáší oblak propadáků a to nerozhodné diváky nepřesvědčí.
 • Obyčejný marketing
  Studio Warner Brothers sice nalilo desítky miliónů dolarů do standardních trailerů a klipů, ale v záplavě ostatních blockbusterů se normální kampaň "ztratí". Když měli v ruce "drzou gangsterku ze středověku", měli tomu přizpůsobit i tón kampaně. Jen si vzpomeňme, jak svěže působil Deadpool a drzý Ryan Reynold ve většině klipů.Nejúspěšnější filmy 2017

Které filmy letos v českých kinech bodují? Které přilákaly nejvíce diváků, měly největší tržby či se udržely nejdéle na prvním místě? Podívejte se na průběžně aktualizovanou tabulku.